Ernstig verkeersongeluk op de Soesterbergsestraat Bejaard Soester echtpaar krijgt 5000 gulden voor aankoop auto Gemeentebestuur van Soest maakt geen bezwaar tegen asfaltfabriek in Zeist Eldorado voor aquariumliefhebbers in Leiden De gelukkige Winkelkringklant van deze week Gasontvangststation aan de Lange Brinkweg wordt verplaatst 480.000 gulden voor riolering Bosstraat Gemeentelijke subsidie voor V olksuniver siteit Honderd aulden in de Van Weedestraat Twee gewonden en drie zwaar beschadigde auto's: Kroon beslist: Frits Brouwer wint Jeugdprijsvraag van de Rabobank Hersenletsel voor Amerikaanse militair Meer parkeerplaatsen in Smitsveen Schuttersfeesten 26 tot en met 28 augustus Nieuwe hoofdleidster kleuterschool „De Schakel" Donderdag 21 juli 1977 55e jaargang no. 48 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Een ernstig verkeersongeluk op de Soesterbergsestraat, hoek van Beuningenlaan op maandag 18 juli leverde twee gewonden en drie zwaarbeschadigde, zo niet total- loss, auto's op. Toen de 45-jarige Soester automobilist \V. E. vanuit de Van Beuningenlaan de Soesterbergsestraat opdraaide, ver leende hij daarbij geen voorrang aan de hem naderende 37-jarige G. B. uit Soest. Het gevolg hiervan was dat de twee auto's op een rampzalige wijze frontaal op elkaar botsten. De éne auto vloog met een vaart op een langs de weg staande boom, terwijl de auto van B. direkt na de botsing recht op een naderende derde wagen botste. Deze wagen werd bestuurd door de 49-jarige A. T. uit Eemnes. E. en T. moesten direkt per ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht worden, zij hadden ernstige inwendige kneuzingen. Van de drie automobielen was niet veel meer over. Vooral de wagen, die tegen de boom gereden was, was zowel van voren als van achteren volledig gefor ceerd. Het hele fietspad en een groot deel van de weg was bezaaid met glas splinters en andere autoresten. De boom. waartegen de auto botste was op grote plekken zo goed als geschild. Door de hulp van politie en diverse sleepwagens kon het verkeer betrekke lijk snel doorgang vinden. Een bejaarde Soestenaar en zijn vrouw hebben na een-beroep bij de Kroon 5000 gulden bijstand gekregen voor de aanschaf van een kuto, waardoor zij aktief aan het maatschappelijk verkeer kunnen blijven deelnemen. Eerder hadden de Gedeputeerde Staten beslist dat zij de betrokkene een rente loos lening van 5500 gulden zouden ver strekken, met de restrictie dat hij 75 gulden per kwartaal zou moeten terug betalen. Zodra de auto niet meer zou worden gebruikt, zouden er voor de Soes ter bejaarde verschillende alternatie ven zijn: het restant van de lening zou direkt kunnen worden opgeëist, de auto zou aan de gemeente afgedragen kunnen worden of de dagwaarde zou kunnen worden betaald. Tegen deze beslissing gingen B. en W. bij de Kroon in beroep. Het gemeen telijk college vond een auto voor het echtpaar niet zo noodzakelijk. Men meenden dat deze twee bejaarden best met het gebruik van taxi's konden vol staan. En die kunnen wél worden be taald, want daarvoor is een maandelijk se bijstand van 375,- beschikbaar. Ook de Kroon vond een lening met een aflossing van 18 jaar zinloos. Men be rekenden namelijk dat de betrokkene als hij 75 gulden per kwartaal afbetaal de 90 zou zijn voor hij zonder schulden aan de gemeente zou zijn. En als de auto door hem niet meer zou worden ge bruikt, zou hij zeker niet in staat zijn het resterende deel van de lening ineens terug te betalen. Dus besloot de Kroon het geld gewoon te schenken en de auto in te nemen als hij door de Soester be jaarde niet meer wordt gebruikt. De opvatting van B. en W. dat een auto overbodig was en met taxi's kon worden volstaan, kon, doordat er geen medische verklaring was, geen stand houden. Wel waren er stukken, onder andere een ad vies van de Provinciale Utrechtse Re validatie Stichting, die taxi's niet ge schikt achtten voor het vervoer van het echtpaar. Mede door dit advies kwam er voor de Soestenaar een gunstige be slissing uit de bus. In tegenstelling tot de bewoners van Soesterberg en de Soesterbergse Wijkraad heeft het gemeentebestuur van Soest er geen bezwaar tegen dat op het grondge bied van Zeist, op de grens van Soesterberg, de asfaltinstallatie van Almere ge plaatst wordt. Als voorwaarde stelt Soest dat er niet met olie maar met gas gestookt wordt; dat er gebruik gemaakt wordt van een doekfilterinstallatie; de fabriek zo ver mogelijk van de Soesterbergse bebouwing wordt geplaatst en het aan- en af- voerverkeer buiten Soesterberg om, via de Richelleweg geleid wordt. Met deze stellingname streek de ge meente de Soesterbergers en de wijk raadsleden die de hinderwetzitting in Zeist bijwoonden, goed tegen de haren in. Juist in de vergadering van de wijk raad had voorzitter Pieren de Soester bergers opgeroepen in Zeist hun bezwa ren tegen de vestiging van de asfalt fabriek kenbaar te maken. Soest had er immers heel wat mee te stellen ge had en er was zelfs een kort geding nodig geweest om het bedrijf weg te krijgen. Een dertigtal inwoners van Soester berg bezocht de zitting in Zeist; zij brachten honderden schriftelijke bezwa ren van plaatsgenoten mee. Hun be zwaar kwam er op neer, dat zij naast het lawaai van de vliegtuigen en het feit dat men ingeklemd ligt tussen (straks) twee drukke verkeerswegen, nu ook nog opgeknapt wordt met stof, roet en lawaai van een asfaltfabriek. Een bezwaar was ook dat de vergunning van twee jaar steeds verlengd kon wor den tot maximaal tien jaar. Waarom werd er geen gebruik gemaakt van bestaande installaties in Utrecht en Nieuwegein. Werd dan alleen maar ge dacht aan het belang van de wegen bouwers? Gevreesd werd bovendien dat het een aanzet zou betekenen voor een industriegebiedje. Soortgelijke bezwaren kwamen er van de vertegenwoordigers van TNO, Da- tim/Kamp van Zeist en de Babov. Het gemeentebestuur van Soest dacht er evenwel anders over. De asfaltinstal latie had nauwelijks problemen opge leverd; wel de naleving van het huur contract, maar dat was iets anders. Dit standpunt was een teleurstelling voor de Soesterbergers en de wijk raadsleden de dames Slob en Lensink en de heren Veenendaal en Pieren, die de zitting in Zeist bijwoonden. In middels heeft mej. Lensink in een brief aan de wijkraad haar ontstemming duidelijk gemaakt. Zij vraagt een brief naar „Soest" te zenden en daarin dui delijk te maken dat men het niet langer neemt. „We zullen moeten beseffen, dat we ons anders op dienen te stellen, willen we de belangen van Soesterberg goed behartigen'aldus mej. Lensink. Jaarlijks en wel voor de 7e keer in successie organiseerde de Rabobank een jeugd prijsvraag, dit keer gericht op de natuur. Ter gelegenheid van de opening van de bank heeft de Rabobank Soest hier een extra glans aangegeven door plaatselijk ook prijzen beschikbaar te stellen en daar het dit keer op de natuur was gericht, heeft de Rabobank ten behoeve van de Gemeente door die plaatselijk 40 prijswinnaars van de jeugdprijsvraag 20 bomen laten poten op de Eng nabij de Talmalaan. Frits Brouwer won in de groep van 13- 18-jarigen de le prijs t.w. een micros- Het ligt in de bedoeling het sinds 1960 in gebruik zijnde gasontvangststation bij het gasbedrijf aan de Lange Brinkweg buiten gebruik te stellen en de aanwezige gasmeters te plaatsen in het gasontvangststation aan de Drakenburgerweg te Baarn. De leegkomende ruimte kan dan ingericht worden als kantoor. Daarin zullen ondergebracht kunnen worden een tekenkamer, een kamer voor de opzichters en een kamer voor de technische hoofdambtenaar. De kelder kan worden ingericht als archiefruimte. Met een en ander is een bedrag van 260.000 gulden gemoeid, waarvoor de gemeenteraad een krediet beschikbaar moet stellen. Het gasontvangststation aan de Lange Brinkweg is in 1960 gebouwd en mede ingericht om de gasvoorziening voor Soesterberg te verzorgen. Soesterberg ging er in 1963 af en dat in verband met de stijgende afzet; de overgang op aardgas én de mogelijkheid van aanslui ting op de transportleiding van het Gasbedrijf Centraal Nederland. Het ont vangststation aan de Lange Brinkweg werd daarna in 1965 aangepast. De gaslevering aan dit station vond plaats vanuit het station aan de Draken burgerweg. Om ondanks de grote stij ging van de gasafgifte toch een onge stoorde gasvoorziening te blijven veilig stellen, werd in Soest een hogedruk gastransportleiding aangelegd en in 1970 werd deze leiding verbonden met de transportleiding in Soesterberg. Deze hogedrukleiding is eigendom van de Gasunie en wordt, in verband met de aanwezigheid van twee grote afnemers, door Soest gebruikt als eigen distributie leiding. Daarvoor werd op de grens van Amersfoort een gasontvangststation op gericht. De hierboven genoemde om schakeling (op het hogedruknet van de gasuniewas ook nodig geworden omdat de capaciteit van de leiding van Baarn naar Soest, te klein was geworden. Nu blijkt echter dat de leiding vanuit Soesterberg geheel benut is, waardoor wederzijdse hulp in geval van een cala miteit, niet meer kan. Om aan de steeds toenemende vraag te kunnen blijven voldoen, worden in Amersfoort en Zeist gasontvangststations bijgebouwd. Voor Soest wordt vanuit het station aan de Drakenburgerweg een nieuwe transport leiding gelegd, die eind dit jaar in gebruik genomen kan worden. In het Baarnse station de gasmeters opstellen, is een vrij logische zaak. De gasregel- installaties voor lage- en middendruk- voeding, kunnen ondergebracht worden in twee zogenaamde „mavo-garages", die op een meer naar achtergelegen terrein bij het gasbedrijf aan de Lange Brinkweg gebouwd kunnen worden. De ze twee garages kosten in totaal 126.000 gulden. 40.000 gulden is nodig voor het verwisselen van de afsluiters in de hogedruktransportleiding en 90.000 gul den kost de verbouw tot kantoorruimte van het oude gasontvangststation. coop-set. Bij de landelijke jurering viel hij ook in de prijzen. Er waren 4 hoofd prijzen en enkele eerste prijzen. Frits Brouwer behoorde tot de gelukkigen een le prijs te winnen, hetgeen betekent dat hij een gratis reisje naar de Lunenbur- gerheide in Duitsland heeft gewonnen, welke reis van 6 tot 13 augustus zal plaatsvinden. Aan deze natuurprijsvraag hebben bij na 75.000 kinderen deelgenomen en daar om is de waarde van deze prijs voor Frits des te groter. De Rabobank Soest feliciteert hem met deze prijs en wenst hem veel plezier toe op de Lunenburger- heide. Op vrijdag 22 juli zal de officiële opening plaatsvinden van Aqua Flora '77, een inter nationale Aquarium-, Terraria- en Bloemententoonstelling. Deze groots opgezette expositie wordt gehouden in de Ton Menken Hal te Leiden. De organisatoren hebben zich van de medewerking kunnen verzekeren van experts uit de zgn. „Leidse school". Bij aquariumliefhebbers is deze naam wijd en zijd bekend in de hele wereld. Het zijn de Leidse deskundigen die faam hebben verwor ven bij de ontwikkeling van vis en plant in het aquarium. Er komen veel inzendingen uit het bui tenland o.a. België, Duitsland, Enge land, Zweden en Denemarken. Maar liefst 200 „bakken" zullen op de ten toonstelling te zien zijn. Er komt ook een aparte hoek met o.a. een gekoeld zeewater-aquarium, voor zien van anjelierenen dahlia's. Natuurlijk wordt ook ruime aandacht besteed aan de tropische aquaria en de zzgn. oever-aquaria (paludaria). Japan heeft eveneens medewerking toe gezegd aan deze expositie. De afgevaar digden uit dit verre land komen niet alleen met het beroemde Japanse bloemschikken (Ikebane), maar presen teren ook een specialiteit uit de Japanse wateren: de kleui'karpers! In het middengedeelte van de hal zal een team bloemarrangeurs o.l.v. Corso arrangeur Herman van der Berg, naast Burgemeester en wethouders vragen de raad 480.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanleg van riolering langs de Bosstraat. 375.000 van dit bedrag komt ten laste van de exploitatie van het centrum en 105.000 gulden ten laste van het plan Klein-Engendaal. Omdat in het te rioleren gebied een aantal woningen ligt, ouder dan drie jaar, wordt gedurende vijfentwintig jaar 19.200 gulden ontvangen uit het gemeentefonds. Indien wordt aangenomen dat het toe komstige centrumgebied eigen rioollei dingen krijgt, één langs de Bosstraat, één langs de Centrumweg, één verbin dingsleiding langs de Nieuweweg en één leiding langs de Parklaan, dan zou volgens b. en w. nu kunnen worden overgegaan tot aanleg van een riool leiding langs de Bosstraat, uitsluitend voor de oneven woningen 3 tot en met 37. Oorspronkelijk is deze leiding getra ceerd door de percelen Nieuweweg 112 en Parklaan 24 tot en met 28. Omdat deze percelen nog geen eigendom van de gemeente zijn, zal de rioolleiding om deze percelen heen gelegd moeten worden. De doorvoer onder de spoorlijn, voor aansluiting op de rioolbuis in de Eikenlaan, zal door de N.S., moeten worden verzorgd. Indien ook aangenomen wordt dat het overige gebiedsdeel, dat zal opgenomen worden in de bestemmingsplannen Centrum en Klein Engendaal, te zijner tijd een eigen rioolleiding krijgt, dan kan ook voor dit gebied langs de Bos straat een rioolleiding worden gelegd, welke tijdelijk zou kunnen worden aan gesloten op de Den Blieklaan. De regenwater afvoer van de Bosstraat zelf en van de „Blauwe Vogel" zouden er evenwel niet op aangesloten kunnen worden, maar moeten wachten tot een afvoer naar de Koningsweg mogelijk is. Die kan nog niet aangelegd worden, omdat vele tussen de Bosstraat en Koningsweg gelegen gronden nog geen gemeente eigendom zijn. De nieuwe Stichting Volksuniversiteit Soest-Soesterberg, die zich ten doel stelt een bijdrage te geven aan het vormings-scholings- en ontwikkelingswerk met en voor volwassenen, heeft aan de gemeente subsidie gevraagd voor een bedrag van 11.062,50. Daarvan is 6960,50 nodig voor dekking van de aanloopkosten; 2170,- voor de kursussen algemene ontwikkeling en 1932,- voor de kursussen „Hoe zeg ik het. hoe schrijf ik het". De in het programma opgenomen talen- kursussen hebben een sluitende begro ting. Eind vorig jaar is in Soest een werkgroep begonnen met het onder zoek of er in Soest een volksuniversiteit opgericht moest worden. Dit met het oog op het feit dat vele Soesters en Soesterbergers deelnamen aan kursus sen van de volksuniversiteiten te Baarn en Amersfoort en de vraag van de deel neemsters aan de V.O.S.-kursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samen leving) naar andere vormingsmogelijk heden. Het resulteerde in de oprichting van de richting die extra aandacht gaat be steden aan: aktiviteiten welke beogen de positie, vorming en ontwikkeling van achtergeblevenen en achterge stelde groepen in de samenleving te verbeteren; aansluiting van de eigen werkzaamheden op die van organisa ties in de plaatselijke samenleving op het gebied van onderwijl, vorming, ontwikkeling en kuituur en de opvang en begeleiding van de deelnemers aan de verschillende programma-onder delen. De programma's zijn voor iedereen toegankelijk en nog dit na jaar wordt zowel in Soest als Soester berg gestart. Het college van burgemeester en wet houders staat positief tegenover de subsidie-aanvraag; de raad moet haar fiat geven een fraaie tuin ook bruggetjes en vijver tjes aanleggen. Het geheel wordt ver zorgd door de Flora-Rijnsburg, die jaar lijks verantwoordelijk is voor de bloem- versieringen in de Weense Staatsopera tijdens het vermaarde Nieuwjaars concert. Er komen vele informatiestands, in structieve films, een hoe met „mini"- alligators, dia- en fotoprojektie van de bekende natuurfotograaf Arend van der Nieuwenhuizen uit Heemstede, terwijl de Leidse musea en plantsoenendienst elk op hun wijze hun steentje zullen bij dragen. Enkele jaren geleden trok de door de „Leidse school" georganiseerde exposi tie in De Hortus ruim 40.000 bezoekers; toen was er een tentoonstellingsopper vlakte beschikbaar van enkele honder den meters. De experts van de „Leidse scpool" zijn er van overtuigd dat deze tentoonstelling met een hal-oppervlakte van 3700(vierkante meter zeker 100.000 bezoekers zal trekken! Omdat ook veel buitenlands bezoek wordt ver wacht, hebben de organisatoren een aantal Duitse en Belgische „gidsen" aangetrokken voor de duur van de ten toonstelling. U kunt er terecht tot 7 augustus. De Amerikaanse militair J. B. liep maandag omstreeks zes uur hersenletsel op toen hij met zijn bromfiets, zonder richting aan te geven op de hoek van de Wieksloterweg, de Dorresteinweg op reed. Hierbij werd hij door een passe rende auto, bestuurd door de Hilversum- se R. B., gegrepen en kwam te vallen, waarna hij in het Ziekenhuis Zonneglo ren opgenomen moest worden. De ma rechaussee heeft de zaak van de Soester politie overgenomen. Mede naar aanleiding van klachten van bewoners van het Smitsveen, heeft de directeur van gemeentewerken een plan opgesteld om het aantal parkeer plaatsen in de wijk uit te breiden. Het betreft hier de parkeerterreinen aan de Weegbreestraat en de Smitsweg in deze wijk. De totale kosten worden ge raamd op 67.000 gulden. Meedere malen hebben bewoners van het Smitsveen bij het gemeentebestuur geklaagd over gebrek aan parkeer plaatsen. De klachten werden onder zocht en duidelijk werd dat er op de parkeerplaatsen aan de Weegbreestraat en de Smitsweg te weinig parkeer vakken waren, maar op de Varenstraat en Veenbesstraat voldoende. Om in het te kort te voorzien zullen nu 30 parkeervakken extra aangelegd worden op het parkeerterrein Weeg breestraat 17-135; 29 parkeervakken op het terrein Weegbreestraat 221-419 en 46 vakken op het parkeerterrein Smits weg 31-309. Bij een afschrijving in tien jaar bedragen de kapitaalslasten voor het eerste jaar 12.730 gulden. Dit jaar zullen de schuttersfeesten van het Groot Gaesbeeker Gilde van 26 tot en met 28 augustus worden gehouden. De feesten zullen evenals vorige jaren op de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan plaatsvinden. B. en W. hebben hiervoor toestemming verleend. Ook mag er van dit college in de zelfde periode een concours hippique en een cross georga niseerd worden. In verband met de ontslagaanvrage van de huidige hoofdleidster van de openbare kleuterschool „De Schakel" wordt de raad gevraagd in de vacature te benoemen mevrouw A. de Groot-Mol. Zij is de enige die overbleef van het aan tal sollicitanten dat opgeroepen werd. De overigen die in aanmerking zouden kunnen komen vielen af, omdat zij el ders waren benoemd of om andere redenen. Om bij De Gouden Snaar zijn 4 waardebonnen van 25,- te besteden zal voor de gelukkige Winkelkringklant van deze week geen zware opgave zijn. Geluidsapparatuur, grammofoonplaten, cassettebanden en nog veel meer; kortom een hele grote winkel vol. Foto Swager Indien l) zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25, elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. V kunt ze direct of later besteden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1