Bezwaarschriften tegen bungalowbouw in Slangenbosf e 70% 50 jaar geleden in Soest MUdmor V prijs SEC voetbalt tegen AJAX JAAR OPRUIMING bij MIKIM0 Fijne kleren voor jongens en meisjes, nu met kortingen tot waar kleren kiezen kinderwerk is t' 22 Juli 1927 Soes ter Courant van donderdag 21 juli 1977 Door de omwonenden van het Slangenbosje werd het ondervolgende bezwaarschrift zonder de terzake in de wet voorge- ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Soest. Edelachtbaar college Onder verwijzing naar de openbare be kendmaking d.d. 6 juli 1977. waarin de burgemeester van Soest mededeling doet van het voornemen van uw college op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8 van de Woningwet vergunning te verle nen aan M. R. Andries, Heideweg 50 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een bungalow met garage op een terrein, gelegen aan de Inspekteur Schreuder- laan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A. nummer 3660 ged., brengen de ondergetekenden, allen om wonenden van genoemd perceel (hierna te noemen: het Slangenbos), de volgende bezwaren tegen dit voornemen naar voren: 1. Blijkbaar de thans ter inzage liggende stukken betreft het in casu een bouw plan. dat op een daartoe strekkend verzoek van M. R. Andries reeds in december 1975 ter inzage heeft gelegen (1), eveneens wegens toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening c.a. Op li december 1975 hebben velen van de ondergetekenden tegen het bouwplan een bezwaarschrift ingediend bij uw college. Kortheidshalve moge worden volstaan met u naar de inhoud daarvan te verwijzen. In hun beschikking van 25 augustus 1976, afd. 5. nr. 1254RO/1463, hebben Gedepu teerde Staten van Utrecht uw college in kennis gesteld van hun beslissing voor alsnog niet tot afgifte van de verzochte verklaring van geen bezwaar voor bovengenoemd bouwplan over te gaan en wel op grond van de volgende over wegingen (verkort weergegeven) a. Hangende het Kroonberoep komt het - gezien de bezwaren en de totaal-omvang van alle bouwplannen - niet verantwoord voor te anticiperen op het bestemmings plan Soestdijk. b. Het gestelde onder a. geldt zeker zolang een verkavelingsplan voorligt op grond waarvan realisering van de bun galows een ernstige aantasting van het Slangenbos inhoudt. Indien een verkavelingsplan wordt over gelegd waarbij voor het gehele gebied van geen of een minimale aantasting van het Slangenbos sprake is en waarbij geen bungalows op het middenterrein zijn geprojecteerd, zijn Gedeputeerde Staten bereid bouwplannen opnieuw in overweging te nemen. c. Nog afgezien van de vorige punten zijn Gedeputeerde Staten normaliter slechts bereid tot anticipatie voor bouwplannen, waarvoor behoefte, urgentie en realise ringsmogelijkheid zijn aangetoond. Naar het oordeel van de'ondergeteken den vormen de onder a., b. en c. genoemde overwegingen van Gedepu teerde Staten de belangrijkste criteria, waaraan dient te worden getoetst uw hernieuwd voornemen om een verkla ring van geen bezwaar aan te vragen voor M. R. Andries. Daarnaast zijn er nieuwe aspecten, die de ondergetekenden onder uw aandacht brengen. ad a. 1. Anticipatie op bestemmingsplan thans verantwoord? Op 14 november 1975 hebben velen van de ondergetekenden bij H.M. de Ko ningin beroep ingesteld tegen de goed keuring van het Bestemmingsplan Soestdijk, met name voor wat betreft de daarin aan het Slangenbos gegeven woonbestemming. In dat beroepschrift zijn tegen deze bestemming door vrijwel alle omwonenden (uitvoering gemoti veerde) bezwaren ingebracht, welke be zwaren onder meer betrekking hadden op: - woningbouw-doorstroming (motivering bestemming door gemeentebestuur) - waarde Slangenbos voor vele omwo nende bejaarden: - waarde Slangenbos voor het milieu; - de verkeersaspecten; - de landschappelijke aspecten. Bedoelde bezwaren gelden tot op heden onverkort en zij zijn zelfs in vele geval len inmiddels aanzienlijk in zwaarte toegenomen, zoals hierna zal worden aangetoond. Bezwaar 1: Op grond van het voren staande en overwegende, dat de Kroon op het ingestelde beroep nog geen uit spraak heeft gedaan, terwijl de uitvoe ring van het onderhavige bouwplan dat beroep in ernstige mate zal frustreren, komen de ondergetekenden tot de con clusie dat door het afgeven van een verklaring van geen bezwaar voor be doeld bouwplan wordt gehandeld in strijd met artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, althans met de strekking van dat artikel, reden waarom zij tegen uw voornemen terzake ernstig bezwaar maken, ad a. 2. Wijziging totaal-omvang bouw plannen Slangenbos? Gedeputeerde Staten vonden het voorts niet verantwoord te anticiperen op het bestemmingsplan vanwege de totaal- omvang van alle bouwplannen. Blijkens het in 1975 ter inzage gelegde verkave- lingsplan zouden in het Slangenbos 21 bungalows worden gebouwd. Than ar- onderhavige bouwplan, aangezien culeert een verkavelingsplan voor In to- taal 17 bungalows, zulks als gevolg van het verwijderen van 4 bungalows uit het middenterrein. Op zichzelf lijkt deze wijziging tot een verbetering van de situatie te leiden, doch zoals hierna - uit nadere informatie van terzake deskundigen - zal blijken, is de kwetsbaarheid van het Slangenbos gebied zó groot, dat ook de realisering van het nieuwe verkavelingsplan een ernstige bedreiging voor het Slangenbos vormt. Bezwaar 2: De ondergetekenden zijn op grond van deze overweging van oordeel, dat de totaal-omvang van het verkave lingsplan niet wezenlijk de door Gedepu- teerde Staten beoogde wijziging heeft tehjk goedkeurden, ten aanzien van de rium dan kunnen zij tot geen andere conclusie komen dan dat het nieuwe plan aan dat criterium niet voldoet, zulks op grond van de volgende overwegingen. Op 19 januari 1977 is uw college toege zonden een notitie van de ecologen drs. H. Weijs en N. Maes d.d. 14 januari 1977. Daarin stellen zij, dat het Slangenbos wordt gekenmerkt door vochtminnend loofhout. De kwaliteit van het bos is vanwege de diversiteit en de struktuur- rijkdom nog zeer goed te noemen. Deze kwaliteit is hoofdzakelijk te danken aan een continue kwelsituatie, die het bos- milieu steeds op het noodzakelijke voch tigheidsniveau houdt. Voorts is nivelle ring ten gevolge van recreatie en vervui ling beperkt gebleven. Vooral de aan wezigheid van voortdurende kwel mag wel een uitzonderlijke situatie worden genoemd. De instandhouding van de aanvoer van het natuurlijk kwelwater is een waarborg voor de kwaliteit van het Slangenbos. De kwelsituatie hangt echter weer sa men met het funktioneren van de omge ving van het bos. Vooral de relatie met het open agrarische landschap ten noor den en ten oosten van het Slangenbos is van essentiële betekenis. Indien bebouwing aldaar onontkoom baar mocht blijken, zal, aldus de ecolo gen, ten minste een zorgvuldig onder zoek naar de gevolgen van de bebouwing voor de waterhuishouding en de kwel situatie dienen plaats te vinden. Het behoud van gebieden zoals het Slangen bos zou in de planologie op gemeente-. niveau een vanzelfsprekende rol moeten spelen. Gedeputeerde Staten geven in hun ant woord d.d. 13 april 1977, afd. 5, nr. 354RO/725, op vragen van het Statenlid de heer ir. R. T. Steinbuch onder meer te kennen, dat het ecologisch rapport van de heren H. Weijs en N. Maes naar hun mening over het algemeen een goed beeld geeft van de ecologische situatie. Voorts geven zij in genoemd antwoord te kennen dat maatregelen dienen te wor den getroffen - tijdens de bouw - tegen de ecologische aantasting van het Slangen bos. Gedeputeerde Staten staan daarbij positiever ten opzichte van de resultaten van dergelijke maatregelen dan de he ren Weijs en Maes. Inmiddels heeft de heer dr. J. Th. de Smidt van de Vakgroep Vegetatiekunde en Botanische Oecologie van de Rijks universiteit Utrecht een bezoek gebracht aan het Slangenbos. Hij heeft zijn eerste bevindingen vastgelegd in de hierbij gevoegde brief d.d. 11 maart 1977, welke u overigens reeds eerder is toegezonden. In deze brief komt dr. De Smidt, een landelijk erkend en bekend ecoloog, onder meer tot de volgende conclusies: - Het Slangenbos is van uitzonderlijke natuurwetenschappelijke waarde. - Het Slangenbos is kwetsbaar door de. afhankelijkheid van de kwel en door de kleine omvang. - Bij een klein oppervlak zijn storingen aan de randen veel eerder een bedrei ging voor het geheel, dan bij een groot oppervlak. - Bebouwing tot aan de randen zal een zo ernstige druk op het milieu met zich meebrengen dat voor het voortbestaan van het Slangenbos, dat voor Midden- Nederland enig in zijn soort, dus letter lijk uniek is, ernstig moet worden ge vreesd. Overigens moge worden volstaan met naar de inhoud van de brief te verwijzen. In aansluiting op de conclusies van dr. De Smidt wijzen de ondergetekenden u er op, dat blijkens de ter inzage liggende situatietekening kavel nr. 8 - de kavel waarop de bungalow is geprojecteerd - een diepte heeft van 30 meter. Zoals uit metingen ter plaatse is gebleken, impli ceert dit dat de kavel ongeveer 3 meter doordringt in het bomenbestand van het Slangenbos. Hetzelfde geldt voor de overige kavels langs de Inspekteur Schreuderlaan (zie eerder genoemde situatietekening) Aangezien de achtergevel van de onder havige bungalow op ±8 meter van de kavelgrens komt, betekent zulks dat deze slechts ±5 meter van de bomen- grens komt te staan. Dit klemt nog temeer aangezien de realisering van het huidige verkave lingsplan ter weerszijden van het Slan genbos een wand van bungalows zal doen verrijzen op ±5 meter uit de bomen- grens. Derhalve moet worden geconcludeerd dat dit verkavelingsplan zal leiden tot de door dr. De Smidt zo gevreesde bebou wing tot aan de rand van het Slangenbos en dat mitsdien ernstig moet worden gevreesd voor het voortbestaan van het Slangenbos. Bezwaar 3: Het vorenstaande overwe gende en voorts in aanmerking nemend, dat van gemeentewege onder meer tij dens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van 14 februari 1977 is erkend, dat de uitvoering van het onderhavige verkavelingsplan noopt tot een verstoring van de waterhuishouding ter plaatse, tekenen de ondergetekenden ernstig bezwaar aan tegen het verkave lingsplan en mitsdien ook tegen het zij niet voldoen aan de door Gedeputeerde Staten gestelde eis dat van geen of slechts een minimale aantasting van het Slangenbos sprake mag zijn. ad b. 2. Biedt het verkavelingsplan overigens voldoende waarborgen? Onverminderd hun formele en princi piële bezwaren tegen de onderhavige artikel-19-procedure, leven bij de onder getekenden gelijke bezwaren tegen het thans circulerende verkavelingsplan. In de eerste plaats brengen zij in herinnering, dat Gedeputeerde Staten in hun beschikking van 10 september 1975, afd. 5., nr. 1929'74 RO./1597, waarbij zij het bestemmingsplan Soestdijk gedeel- ondergaan en dat het derhalve onver antwoord blijft te anticiperen op het bestemmingsplan Soestdijk. reden waaron zij tegen de thans voorgenomen bouw ernstig bezwaar maken. ad b. 1. Nieuw verkavellngsplan geen of minimale aantasting Slangenbos? Gedeputeerde Staten hebben op 25 augustus 1976 uw college medegedeeld: „Indien een verkavelingsplan wordt overgelegd waarbij voor het „gehele ken. gebied van geen of een minimale aantas- Thans bijna twee jaar later is er zelfs ting van het bosje „sprake is. en waarbij nog geen begin gemaakt met deze - in schreven procedure te volgen. Bezwaar 4: De ondergetekenden maken ernstig bezwaar tegen de door uw col lege gevolgde procedure, welke slechts voorziet in het produceren van onduide lijke. moeilijk leesbare verkavelings plannen, welke kennelijk pretenderen uitwerkingsplannen te zijn zonder dat de terzake door de wet voorgeschreven procedure is gevolgd. De thans gevolgde procedure lijkt de ondergetekenden in strijd met de Wet op de Ruimtelijk Ordening en in strijd met de rechts zekerheid, welke artikel 11 van deze wet aan belanghebbenden heeft beoogd te geven. Bezwaar 5: De ondergetekenden maken voorts bezwaar dat - onverminderd hun formele en principiële bezwaren tegen onderhavige artikel-19-procedure - de door Gedeputeerde Staten beoogde maatregelen tot behoud van de ecolo gische waarde van het Slangenbos - voorzover deze maatregelen ruimtelijk waarneembaar zijn - niet formeel zijn vastgelegd in een goedgekeurd uitwer kingsplan. Door het ontbreken van een dergelijk plan zijn er geen waarborgen dat deze maatregelen kunnen en zullen worden getroffen en dat zij tijdig - dat wil zeggen vóór de bouw - zullen worden getroffen. Bezwaar 6: De ondergetekenden maken tenslotte bezwaar dat - onverminderd hun formele en principiële bezwaren tegen de onderhavige artikel-W-proce dure - het voor de uitvoering van deze door Gedeputeerde Staten verlangde maatregelen benodigde krediet door de raad nog niet is beschikbaar gesteld en door Gedeputeerde Staten niet is goed gekeurd. Zolang aan de onder 4 tot en met 9 genoemde bezwaren niet is tegemoet gekomen, voldoet huns inziens het thans circulerende verkavelingsplan niet aan de in de wet gestelde eisen en niet aan de door Gedeputeerde Staten gestelde criteria. ad c. Behoefte, urgentie en reatise- ringsmogelijkheid aangetoond? In hun brief van 25 augustus 1976 delen Gedeputeerde Staten tenslotte nog me de, dat, nog afgezien van de vorige punten, zij normaliter slechts bereid zijn tot anticipatie voor bouwplannen, waar voor behoefte, urgentie en realiserings mogelijkheid zijn aangetoond. Blijkens het eerder aangehaald ant woord van Gedeputeerde Staten d.d. 13 april 1977 zal uw college de urgentie van de bouw nog moeten aantonen. Naar het oordeel van de ondergetekenden geldt hetzelfde ten aanzien van de behoefte. Terzake gelden in deze procedure on verkort de bezwaren welke velen van de ondergetekenden hebben verwoord in hun beroepschrift d.d. 14 november 1975. Bezwaar 7: Van urgentie is aan onder getekenden tot op heden niets gebleken; van behoefte evenmin. Ondanks her haald aandringen is uwerzijds helaas geen aanleiding gevonden de behoefte aan en de urgentie van 17 zeer dure bungalows in het Slangenbos te verkla ren. Dit wordt door de ondergetekenden in hoge mate betreurd, temeer waar door het ontbreken van deze informatie een behoorlijke afweging van in casu zeer grote belangen, althans voor de omwonenden onmogelijk wordt ge maakt. Uw college handelt, zo van urgentie en van behoefte sprake zou zijn, huns inziens hiermede dan ook in strijd met het motiveringsbeginsel, waartegen de ondergetekenden ernstig bezwaar maken. Bezwaar 8: Naar het oordeel van de ondergetekenden zal door uw college moeten worden aangetoond, dat zowel de behoefte aan, als de urgentie van deze zeer dure bungalows zó groot is dat daarin binnen de gemeente op geen andere wijze kan worden voorzien dan door deze te bouwen - vóór de uitspraak aangezien zij konden weten dat tegen de bestemming voor het Slangenbos een Kroonprocedure aanhangig is gemaakt. Het kan toch niet zo zijn, dat het niet-slagen van een artikel-19-procedure en het daardoor ontstane tijdsverloop op zichzelf voldoende kunnen zijn om aan het urgentiecriterium van Gedeputeerde Staten te voldoen en daarmede in feite een Kroonberoep te ontkrachten? 2. Verkcersaspect Onverminderd het vorenstaande willen de ondergetekenden nogmaals met grote nadruk er op wijzen dat realisering van de voorgenomen bebouwing een uiter mate moeilijke verkeerssituatie ten ge volge zal hebben, welke voor de vele, zeer bejaarde, omwonenden zeer ernstige moeilijkheden zal veroorzaken. Dit klemt nog te meer in verband met de grote verkeersstroom over de Inspek teur Schreuderlaan, welke het gevolg zal zijn van de binnenkort in gebruik te nemen Griftlandscholengemeenschap 700 leerlingen) aan de Noorderweg. Bezwaar 9: Aangezien op generlei wijze is gebleken, dat aan deze verkeerspro blematiek enige aandacht is besteed, hebben de ondergetekenden ook op deze grond ernstig bezwaar tegen de voorge nomen bouw. 3. Brief d.d. 19 januari 1977 De ondergetekenden verklaren dat de bezwaren tegen het nieuwe verkave lingsplan, welke zijn verwoord in de aan uw college gerichte brief van 19 januari 1977, geacht dienen te worden ook voor het onderhavige bouwplan te gelden. 4. Verzoek om gehoor bij Gedeputeerde Staten De ondergetekenden verzoeken Ge deputeerde Staten, door tussenkomst van uw college - indien u ondanks vorenstaande bezwaren de onderhavige bouwaanvraag voor de afgifte van een verklaring van geen bezwaar zoudt in zenden - hen te horen alvorens op het desbetreffende verzoek te beschikken. De heer De Smidt heeft zich in beginsel bereid verklaard zijn hierbijgevoegde brief d.d. 11 maart 1977 mondeling toe te lichten. Afschrift van deze brief is gezonden aan het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht en aan de Statencommissie voor Ruimtelijke Ordening. Hoogachtend, Mej. C. Burgerman E. D. Consenheim, en vele andere omwonenden van het Slangenbos, waarvan een lijst met hand tekeningen was bijgevoegd. Over het Slangenbos zond dr. J. Th. de Smidt de volgende aantekeningen aan Mej. C. Burgerman: Het Slangenbos bij Soest is van uitzon derlijke natuurwetenschappelijke waar de. Het behoort tot een type moerasbos dat gebonden is aan schoon zoet kwelwa ter dat het hele jaar door aan de dag treedt. Omdat een dergelijk milieu zeld zaam is, is het moerasbos dat daarbij hoort ook zeldzaam. Hier en daar in brongebieden van Zuid-Limburg en Oost-Nederland is het te vinden. Mis schien zijn er vroeger wel meer van zulke plaatsen geweest aan de voet van de Utrechtse en Gooise Heuvelrug. De enige mij bekende plaats die ook nu nog m bestaat en er enigszins mee vergelijk baar is, bevindt zich aan de voet van de Grebbeberg. Vergeleken met het Slan genbos is dat slechts een fragment, bestaande uit een kleine bron met enkele vierkante meters waarop elzen staan. Het is niet verwonderlijk dat er maar zo weinig van dit type nog bestaat, want het heeft altijd al een klein oppervlak besla gen, nl. de zeer smalle kwelzoom aan de voet van heuvelruggen. Het mag dan ook een wonder heten dat er in het Slangen van de Kroon op hun beroepschrift - in bos nog zo'n groot oppervlak in een zo het Slangenbosgebied, ondanks de vrij wel zekere aantasting van een natuur gebied van uitzonderlijke natuurweten schappelijke waarde. Aangezien van nieuwe facetten, die de urgentie en de behoefte zouden kunnen bevestigen, althans aan ondergeteken den niets is gebleken, concluderen zij vooralsnog, dat uw college er niet in is geslaagd ook aan het laatste criterium van Gedeputeerde Staten te voldoen. Op grond van deze overweging maken de ondergetekenden ernstig bezwaar tegen de thans voorgenomen bouw. Te dien aanzien willen de ondergeteken den er voorts nog op wijzen, dat de gave en volledige ontwikkelingsvorm gespaard is gebleven. De struktuur van de boomlaag is zeer opvallend. De elzenstammen zijn kaars recht en ca. 35 meter hoog. In de moerasbossen van de Vechtplassen zijn ze kronkelig en blijven rond 8 meter hoog. Deze krachtige regelmatige groei houdt verband met de constante aanvoer van voedingsmineralen met het kwel water. In de boomlaag is de zwarte els (Alnus glutinosa) dominant, maar op enkele plaatsen staan er ook de gladde lichtgrijze stammen van de grauwe els (Alnus incana) tussen. De grauwe els is in ons land een uitgesproken zeldzaam- adsplrant-bouwers bewust destijds het heid en komt alleen in dit bostype voor. risico hebben aanvaard van een niet- Er komen nog enkele zeldzame houtge- honoreren van artikel-19-procedures, wassen voor: het kardinaalshoedje, wil- bestemming voor het Slangenbos hebben overwogen, dat belanghebbenden te zij ner tijd in de gelegenheid zullen worden gesteld kennis te nemen van het uitwer kingsplan en eventueel bezwaren in te dienen bij uw college. Voorts hebben zij overwogen dat het uitwerkingsplan aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten is onderworpen, bij welke gelegen heid de eventueel ingediende bezwaren in de beoordeling zullen worden betrok- geen bungalows op het middenterrein Indien de ondergetekenden het nieuwe verkavelingsplan toetsen aan dit crite- artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voorgeschreven - procedure. In plaats daarvan produceert uw college een herzien verkavelingsplan waarmede kennelijk kan worden volstaan, derhalve BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16206 Het Slangenbos is kwetsbaar door de afhankelijkheid van de kwel en door de kleine omvang. Door bouwactiviteiten (bv. bronbemaling) kan onherstelbare schade worden aangericht. Bij een klein oppervlak zijn storingen aan de randen veel eerder een bedreiging voor het geheel, dan bij een groot oppervlak. Momenteel wordt er door de omwonen den op toegezien dat de menselijke invloed milieu-ondersteunend is. Be bouwing tot aan de randen zal een zo ernstige druk op het milieu met zich de kruisbes, taxus en hulst. Hulst is een meebrengen dat voor het voortbestaan atlantische soort, dwz. dat hij van hoge van het Slangenbos, dat voor Midden- luchtvochtigheid en relatief zachte win- Nederland enig in zijn soort, dus letter- ters houdt. Ook hier kan de kwel een rol uniek is, ernstig moet worden ge spelen door voor een voortdurend voch- vreesd. tig milieu te zorgen en door de relatief Vakgroep Vegetatiekunde en hoge temperatuur van het kwelwater in Botanische Oecologie, de winter. j Tft de Smim VAKANTIE FILMROLLETJES VOL? Breng ze nu naar Van Oosten. Natuurlijk na 2 dagen gereed! Maarindien U 2 of meer filmrolletjes ter ontwikkeling aanbiedt, ontvangt U gratis een handige plastic foto-opberg-box (zolang de voorraad strekt) Prijzen ontwikkelen en afdrukken kleurenfilms: Ontw. film 9x9 prints 9x13 prints f3,80 f. 1,00 ..f. 1,10 plusprint 10x10 cmf. 1,30 plusprint 10x15 cmf. 1,45 VAN OOSTEN - FOTOGRAFIE Technische/reklame/industriële/lucht-fotografie/portret/pasfoto's/ontwikkelen en afdrukken/films. OUDE UTRECHTSEWEG 36, SOEST ZUID -bushalte Braamweg) Tel. 13109. DIRCK, JAC. ALBERT wat zeuren jullie toch over al die prijzen. Kijk: je doet gewoon zo JURKEN, ROKKEN, T-SHIRTS, BLOUSES /f 'TO.TVfö Dinsdag 26 juli voetbalt het eerste elf tal van SEC tegen het eerste van de Am sterdamse voetbalvereniging AJAX. De wedstrijd zal om 18.30 uur in Amsterdam plaatsvinden. Het Soester elftal en de be langstellenden vertrekken die dag om 17.00 uur vanaf het clubhuis van SEC aan de Bosstraat. Een trouwpartij met koetsjes voor het gemeentehuis dat in die jaren nog geen bordes had. OPENING SANATORIUM „ZONNEGLOREN" Woensdagmiddag, vorige week, had onder zeer groote belangstelling de opening plaats van het Sanatorium „Zonnegloren" te Soestdulnen. Onder de velen, die in de vergadertent aanwezig waren, merkten wij op de Minister van Arbeid, Prof. Slotemaker de Bruine, den Commissaris der Ko ningin Mr. 's Jacob, den griffier der Staten en de leden van Gedeputeerde Staten, Mr. Beaufort en B. J. J. Wijkamp, den Burgemeester onzer gemeente en Mevrouw, Ds. Van Schaick en vrijwel den geheelen Kerkeraad der Ned. Herv. Gem., vele predikanten en kerkeraadsleden uit den omtrek, de Burgemeester en Wethouders uit Amersfoort en ook vele leden van de Ned. Herv. Gemeente uit Soest. Te ongeveer 2 uur arriveerde de Koningin Moeder, die door den voorzitter van het Bestuur, Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg, lid der Tweede Kamer, oud-Burgemeester van Baarn, naar haar zitplaats werd geleid. Het gevolg van H.M. bestond uit freule Van de Poli, Jhr. Van Tets en Baron van Heemstra. De voorzitter verzocht te zingen Psalm 150 1, waarna hij in gebed voorging, om daarna te lezen den onberijmden 103den psalm. Vervolgens hield Jhr. Rutgers van Rozenburg een openingsrede, waarin hij allereerst namens het Bestuur welkom heete H.M. de Koningin Moeder, haar ten voorbeeld stellend wegens de groote belangstelling, die zij niet het minst aan den dag legt bij de T.B.C.-bestrijding. Vervolgens werden toegesproken de Minister van Arbeid, de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten en vele autoriteiten die aanwezig waren, zoowel uit de burgerlijke als uit de kerkelijke gemeente. In zijn verdere rede zeide de voorzitter nog, dat twee-derde van het benoodigde kapitaal was bijeen gebracht door de Diaconiën van de Ned. Herv. Gem., een derde was verkregen door leening van de Rijksverz. Bank. Vervolgens spraken nog de Minister van Arbeid, de oud-voorzitter Prof. Slotemaker, Ds. Bongers uit Kamerik namens de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, de heer P. van der Kamp namens de federatie van diaconiën, Dr. van der Meene namens het Prov. Bestuur van Utrecht, J. J. Snoek Henke- mans namens de Ned. Herv. Stichting voor Zenuw en Geesteszieken, B. H. Vos, arts te Hellendoorn, Dr. Ferweda Namens Chr. Hulpbetoon, Ds. Klomp namens het klassikaal bestuur van Amersfoort, Dr. Droogleever Fortuin uit Den Haag namens de Mij. van Geneeskunst, Ds. Van Schaick namens den kerkeraad te Soest en Jhr. Roëll, de Geneesheer directeur van Zonnegloren'^ Daarna bracht de voorzitter dank voor de vele blijken van belangstelling op dezen dag ondervon den en verzocht Prof. Slotemaker in dankgebed voor te gaan. Vervolgens bezichtigden de genoodigden het groote schoone gebouw en werden ververschingen aange boden. WAARSCHUWINGDe Burgemeester van Riet veld, Waarder en Barboutswaarder, waarschuwt tegen de praktijken van twee personen, reizigers in sigaren, waarvan één zich noemt Kuljpers, raadslid van 's-Hertogenbosch. Zij bezoeken meer in het bijzonder de wethouders en raadsleden. Door het ophangen van sombere verhalen en door een samenweefsel van verdichtselen, trachten zij te bewegen tot het koopen van sigaren, welke in verhouding tot de kwaliteit veel te duur zijn. GEKOZEN: Met algemeene stemmen werd in een daartoe gehouden algemeene jaarvergadering der Bouwvereeniging St. Joseph alhier tot voorzitter benoemd de heer heer J. H. Benschop. VERKOOPING HANDWERKEN ENZ.: De Meis- jesvereeniging Tabith, van de Geref. Bond alhier, hoopt op een nader te bepalen datum in Sept. of Oct. een verkooping te houden van de door haar vervaar digde handwerken enz. Zij doet bij deze een beroep op diegene, die voor dit doel thuis wat willen maken, of gemaakt hebben. Ook andere voorwerpen dan handwerken zullen gaarne in ontvangst genomen of afgehaald worden door Mej. B. Haks, secretaresse, Korte Brinkweg 17. COLLECTE STORMRAMP: Zaterdag werd hier de groote collecte gehouden voor de slachtoffers van den stormramp in den Achterhoek. De opbrengst is zeer bevredigend geweest. De brandweermannen, die zich met het inzamelen hebben belast, hebben 2205,- kunnen afdragen. Bij dit bedrag is niet de opbrengst van de collecte te Soesterberg. Verder kan worden medegedeeld, dat de voetbalwedstrij den, eveneens voor dit doel georganiseerd, een bedrag van plm. 150,- hebben opgebracht. In Baarn was de opbrengst 7010,26.- DE ABONNEMENTSCONCERTEN: Naar de direc- tie van het Intern. Concertbureau Ernst Krauss bericht, zal de serie abonnementsconcerten, welke deze winter in „Religie en Kunst" zullen worden gegeven, bestaan uit de volgende concerten: Begin November: Dresdener Strijkkwartet; eind Novem ber: Vioolavond Martha Linz; half December: Pianoavond Paul Schramm; eind Januari: Liederen avond Lien Korter. De prijs per abonnement bedraagt 4,50 plus rechten, alzoo totaal 5,17. Muziekliefhebbers van Soest. Is nóg meer noodig om U als abonnee te doen opgeven, ten einde aldus nader te komen tot het ideaal: permanente win ter concerten van de grootste artisten. Laat toch niemand, die voor dit schoone streven voelt, achter blijven: maar medehelpen het totaal van 300 abonné's zoodra mogelijk te bereiken. Soesterber- gers. De abonnementen stroomden van Uwe zijde nog niet hard, dat, terwijl er bij U gesnakt wordt naar iets dergelijks. Grijpt dan deze gelegenheid aan. Nogmaals muziekliefhebbers. Werkt allen mede tot het verkrijgen en behouden van dergelijke schitterende groot-steedsche concerten in Soest. Gij dient er niet alleen Uw eigen, maar ook het gemeentebelang mee. UIT DE ADVERTENTIÉN: TE KOOP AANGEBODEN een rijwiel-zijspanwa- gentje voor 2 kinderen, in zeer goeden staat. Rijwielhandel Hoonhout. BIGGEN TE KOOP W. van Roomen, Groote Melm- weg 2, Soest. COOP. BOERENLEENBANK, SOEST: Kantoor Steenhoffstraat 52. Het kantoor is geopend 's Maandags van 4-8 uur, Donderdag van 9-12 en van 4-8 uur. Rekening-courant Deposito's 4 pCt. - Voorschotten 5 pCt.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3