Nederland's goedkoopste warenhuis .Zigeuners op de Eng" 197760 pagina's cultuur Wandelvereniging „Olympia" organiseert 20e Paleis Soestdijktocht Oneigenlijk gebruik van garageboxen aan Smitsweg Spullenhulp: Unie van vrouwelijke vrijwilligers roept vrijwilligers op Lastige patiënt Donderdag 28 juli 1977 55e jaargang no. 49 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 De Unie van Vrijwilligers, die zich in zet voor de hulp aan en het kontakt met de medemens, heeft behoefte aan vrijwilligers. Tot de aktiviteiten van deze vereniging behoren de bejaarden sociëteit, de bloemen- en fruitverzor- ging in het Ziekenhuis Zonnegloren en het bezoeken van thuiszittende bejaar den. De Unie kan vele vrijwilligers gebrui ken, ook automobilisten. Deze kunnen ouderen, die moeilijk op eigen gelegen heid de sociëteit kunnen bezoeken, daar heen rijden. De sociëteit begint weer donderdag 18 augustus om 2 uur in de zaal van de Emmakerk, Regentesse- laan. De eerstvolgende kontaktmiddag wordt gehouden op 8 augustus a.s., om 2 üur, in het Oranje Hotel, Burg. Grot- hestraat 70. Daarna zal deze middag ge houden worden iedere tweede maan dagmiddag van elke maand. Dan wor den de werkzaamheden besproken en verdeeld. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij het sekretariaat, telefoon 11468 of tijdens de maandelijkse kontaktmiddag voor medewerksters. Als U tijd en enthousiasme hebt voor één van de ge noemde taken, komt U dan eens pra ten of belt U dan eens op? De kindercaravan „De Wegwijzer", het busje van de stichting en de tent in aanbouw. Zaterdag 20 augustus organiseert de christelijke wandolsportvereniging „Olympia" haar 20e Paleis Soestdijktocht met afstanden van 6,12,18 en 25 kilometer. De route's gaan door het landgoed Pijnenburg, de bossen van de Koninklijke Domeinen en het Staatsbos in de Lage Vuursche. Het Verenigingsgebouw van de Emma kerk aan de Regentesselaan in Soest is het vertrek- en aankomstpunt van de deelnemers die tussen 10.30 en 14.00 uur kunnen starten. Voor groepen van minimum twaalf per sonen welke voor jurybeoordeling in aanmerking wensen te komen is de start om 14.00 uur. Op last van de politie dienen auto's en bussen te parkeren op de Jachthuislaan. Het inschrijfgeld bedraagt t.m. 15 jaar 2,-, boven 15 jaar 2,25 en zonder herinnering 1,50. Bij het volbrengen van de tocht ont vangt men de speciaal ontworpen me daille, met lint, met de afbeelding van het Koninklijk Palels. Indien men zich vóór 10 augustus laat Inschrijven is men van ontvangst van de herinnering verzekerd. Eventuele nazending zal ongefrankeerd geschieden. Voor groepen op de 6 en 12 kilometer zijn extra prijzen te verdienen en voor de 18 en 25 kilometer bij voldoende deelname. Per vereniging is er een groepspri js beschikbaar. De medische verzorging is in handen van het Ned. Rode Kruis. Muzikale medewerking aan deze 4e Lustrumtocht van Olympia wordt verleend door de showband van de speeltuinvereniging Oosterkwartier" uit Baarn. Eventuele inlichtingen over de wandel tocht zijn te verkrijgen bij de heer D. W. Brood, Torenstraat 8, Soest, tel. 02155- 19979 en de heer W. A. Suman, van Goyenlaan 242, Soest, tel. 02155-13209. Betalingen alleen aan de heer Suman op gironr. 181156. In verband met de behandeling van een concept-voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet ten behoeve van de uitbreiding van het aantal parkeervakken aan de Weegbteestraat en de Smitsweg, werd in de vergadering van de commissie openbare werken afgelopen maandag eên opmerking gemaakt over het gebruik van de garageboxen aan de Smitsweg. In de wachtkamer van dokter H. zat donderdagavond de 34-jarige K. M. uit Utrecht. De man, die teveel gedronken had, wilde er niet meer uit. Hij werd door de politie verwijderd en naar Utrecht overgebracht. De heer van Aalst (WD) merkte hier over op dat de boxen te veel als werk plaatsen en als autohandelcentra wor den gebruikt. Bovendien meende hij dat er een te groot aantal auto's, be stemd voor de handel, op de parkeer vakken staan gestald, zodat daardoor de mogelijkheid tot parkeren voor de bewoners van de straat wordt beperkt. Regelmatig worden de geparkeerde auto's in de Smitsweg door de politie gecontroleerd op het betalen van wegen belasting, want ook voor auto's, die voor de handel bestemd zijn en op de openbare weg staan geparkeerd, moet wegenbelasting worden betaald. Ook was er een verslag van de politie waarin stond dat er caravans op de parkeervakken worden gezet. Hierover meende de raad dat het aantal cara vans nog niet verontrustend is, omdat veel caravanbezitters zó zuinig op hun bezit zijn, dat zij het ding niet aan de openbare weg zetten. Dit in verband met eventuele beschadiging. De commissie besloot evenwel een krediet beschikbaar te stellen ten be hoeve van uitbreiding van de parkeer vakken aan de Weegbreestraat en de Smitsweg. Het aantal vakken op de parkeerterreinen aan de Weegbree straat zal uitgebreid worden met totaal 59 en het parkeerterrein Smitsweg met 46. De kosten hiervoor zijn geraamd op 67.000,-. Eén van de oorzaken van het aannemen van dit voorstel is het feit dat de lande lijke norm voor het aantal parkeer plaatsen is geworden 1 :l,3. Dit betekent 1,3 parkeerplaats per huis. Op de par keerplaatsen aan de Smitsweg ligt deze norm momenteel op 1 0,8 en aan de Weegbreestraat op 1 1. Het ziet er naar uit dat de Soester cultuurnota weer een dikke pil zal gaan worden. Dit lijvige boekwerk zal volgende week in de vergadering van burgemeester en wethouders behandeld worden. Mevrouw van Stiphout, wethouder van C.R.M., deelde dit maandagavond mee tijdens de vergadering van de onder- wijscommissie. Ook vertelde zij dat de nota eind augustus en begin september de diverse raadscommissies zal pas seren en de gemeenteraad in oktober het geheel met adviesen van de plaat selijke instellingen en verenigingen te behandelen krijgt. Hoewel C.D.A.-raadslid drs. Menne in de hoop verkeerde dat de nota ,,een leuk gevalletje van een pagina of vijf" zou worden, werd deze illusie hem al ras door mevrouw van Stiphout ontnomen. Zij omschreef de nota ais een werk stuk" van muziekschool tot bibliotheek" en zodoende kan met ,,een pagina of vijf" zeker niet worden volstaan. Noodkreet voor een bakfiets De Legendarische rode bakfiets van de Spullenhulp, die jarenlang intens is ge bruikt om bankstellen en complete for nuizen mee te vervoeren, heeft het on langs begeven. Het hele achterwiel ligt eruit en is niet meer te repareren. Ook een nieuw achterwiel is niet meer te krijgen. De Spullenhulp heeft dan ook In de afgelopen week organiseerde de S op de Soester Eng, hoek Talmalaan. Het tl De spelenweek was bedoeld als een pre sentatie van het werk dat de Stichting Jeugdzorg Soest doet. Normaliter be schikt deze stichting over de clubhuizen ,,De Praatpaal", ,,De Vangrail" en de rijdende „Wegwijzer". Dit laatste club huis is een grote caravan, voor circa 400 jongelui in Klaarwater, Colenso, het Veen, de Eng en 't Hart. Deze caravan biedt plaats aan maximaal 34 personen, maar in de praktijk bestaan de clubs meestal uit 20 tot 25 leden. Deze week konden alle schoolkinderen van 6 tot en met 12 jaar „zigeuners" zijn. Daarvoor hadden De Vangrail, De lichting Jeugdzorg Soest een Spelenweek erna van deze week was „De Zigeuners". Praatpaal en „De Wegwijzer", een tent en een busje op de Eng geplaatst. Tot en met vanmorgen organiseerden zij dagelijks allerlei „zigeuneraktivitei- ten". Vanmiddag en vanavond sluiten zij de week af met het vieren van een grote zigeunerbruiloft, waarbij een ech te zigeunerband zal optreden. Deze band brengt hun woonwagens mee, zodat het allemaal nog echter lijkt. Tijdens de bruiloft gaat iedereen, dus ook de lei ding, als zigeuners gekleed. De bruiloft duurt tot negen uur vanavond. Zaterdagmorgen om 9.00 uur vertrek ken een aantal jongelui o.l.v. De Praat paal ^n De Vangrail naar een boerde rij in het Friese Appelscha. Zij zullen daar een tweede kampweek houden. Het thema van deze week is nog niet bekend, maar vermoedelijk zal het wéér een zigeunerweek worden. Tijdens dit kamp zal er een drie-splitsing gemaakt worden, in een handenarbeid-, spelen- en toneelgroep. De caravan gaat weer mee, als extra spelruimte en als staf lokaal. Voor deze week kunnen zich nog enkelen opgeven. Dit kunnen zij tot vanavond doen in de „Wegwijzer" en vanaf mor gen bij de heer Van Dijkhorst, Verleng de Kolonieweg 16 te Soest, telefoon 18601. De kosten zijn 75 gulden. Het interieur van „De Wegwijzer". De leiding gaat als zigeuners gekleed. Om maar eens wat prijzen te noemen: overjassen 2,-; colberts 1,50; rokken en blouses 1,-; schoenen 1,«; onder goed 0,25, tafels 8,-; bedden en ma trassen 6,-; wasmachines 10,-- etc. etc. Alles is geselecteerd en er wordt geen rommel verkocht. Vaak zelfs zijn er kleren, die gloednieuw zijn, maar die door de jaarlijkse aanschaf van een nieuwe garderobe overbodig zijn. Ook de gemeente heeft in zekere zin wel profijt van de Spullenhulp. Zij hoeft nu zelf minder vaak „afval" te gaan ophalen en bovendien zijn er beduidend minder mensen, die naar sociale zaken moeten gaan voor kleedgeld. De subsidie van 10.000 gulden was dan ook zeker terecht. Mode en spullenhulp Soms heeft de Spullenhulp wel eens profijt van de veranderende mode. Toen het een tijdje geleden de mode was je bed aan de kant te doen en op de grond te gaan slapen, werden er onnoemelijk veel bedden naar de Spullenhulp ge bracht. Dit was voor veel Turkse man nen en vrouwen een uitkomst. Zij had den hun hele leven op de grond moeten slapen en konden nu voor maar weinig geld in een bed slapen. Ook meubelshows hebben een gunstige invloed op de Spullenhulp. Veel mensen kopen daar nieuwe meubelen en bren gen de oude meubelen dan naar deze instantie. De omzet van de Spullenhulp is nog steeds stijgende en dat betekent dat steeds meer mensen het nut van een der gelijke instelling gaan zien. Een verbouwing en een vijf-jarig jubileum zijn de redenen dat de Spullenhulp op 1 september feest gaat vieren. In die vijf jaren zijn er naar schatting 624 bankstel len, 1340 stoelen, 360 tafels, 160 koelkasten en gasfornuizen, 1750 mantels, 3000 jur ken en rokken, verkocht in prijzen variërend van 10 gulden tot 50 cent. Turkse vrouwen zijn maar wat blij dat ze bij de spullenhulp goedkoop kleren kunnen gaan halen. Vijf jaar geleden werden er door de ge meente containers geplaatst op het ter rein achter de brandweerkazerne. Iedereen mocht in die containers rond snuffelen en eruit halen wat hij of zij leuk vond. Dit werd echter zo'n chao tische toestand dat de gemeente be sloot dit niet meer toe te staan. Op dat moment was Elly Joosten bezig de aktie „Soest voor Viètnam" af te ron den. Zij kreeg voor die aktie ook aller lei oud, nog bruikbare spulletjes aan geboden. Zij wilde die wel aannemen maar voor de aktie kon zij het niet ge bruiken. Omdat Elly toch al heel wat oude kleren had liggen en omdat er in Soest een plaats moest zijn, waar de bevolking zijn „groot vuil", zoals dat door de gemeen te wordt genoemd, kon heen brengen, besloot zij „Nederland's goedkoopste warenhuis" te openen. En omdat het pand aan de Veldweg toch leegstond en ook nog eens van de gemeente was, besloot zij deze instantie te vragen of zij daar de „Spullenhulp" mocht ves tigen. En dat mocht. De Spulienhulp liep zo goed dat, al snel niet meer met het kleine pandje kon worden volstaan. Zodoende stelde de ge meente het pandje wat aan het oude pand vastzit ook aan de Spullenhulp beschikbaar. Zo kon er een speciale kleren- en meubelafdeling worden in gericht. Ongeveer zeven maanden geleden werd er. na veel praten met de gemeente, aan de Spullenhulp een schuurtje toege voegd. Het heeft heel wat moeite ge kost dit schuurtje te krijgen want het werd gebruikt als garage door een oude wethouder. Maar nu kunnen ook daar stoelen en banken worden opgeslagen. Deze zomer wordt de Spullenhulp ver bouwd. De verbouwing zal gaan bestaan uit het aanbrengen van licht, goede electriciteitsverbindingen, verwarming etc. Ook zal het schuurtje tochtvrij worden gemaakt, zodat men er in de winter ook een beetje kan verkeren. Op de klerenafdeling wordt een aanrecht met kranen aangebracht, zodat de medewerkers hun handen kunnen was sen en het ondergoed, dat soms zelfs ongewassen wordt ingeleverd, gereinigd kan worden. Een deel van de muur tussen de beide panden zal worden weg gebroken en aan de wanden zullen bete re en meer stellages worden aange bracht. Kortom een vrij forse verande ring. dringend behoefte aan een nieuw (vracht) vervoermiddel. Het ontbreken van een bakfiets leidt nu wel eens tot komische, maar pijn lijke situaties. Turken, die complete bedden in een trein moeten meenemen of die gasfornuizen op het bagagerekje van hun brommer moeten vervoeren. Kasten, die helemaal van Soest naar Baarn gedragen moeten worden. Een nieuwe bakfiets voor de Spullen hulp is een „must". Het ding vervulde een bijzonder grote funktie in Soest. Talrijke Soestenaren hebben er hun meubels, die niet in een auto pasten, mee mogen vervoeren. De bakfiets was altijd voor iedereen beschikbaar. Hoewel het voor de 5 medewerkers van de Spullenhulp altijd erg hard werken is, doen zij hun werk met plezier. Fami lies, die van heinde en verre komen om een badpak bij de Spullenhulp uit te zoeken en er dan ook één vinden, een mevrouw uit Blaricum, die milieu bewust is en die vraagt of zij misschien nog conservenblikken kunnen gebruiken en vervolgens, op advies van Elly alle etiketten eraf haalt en de blikken op poets om ze aan Artishock te geven, verzacht het zware werk van de Spullen- helpers aanzienlijk. Sociale funktie De Spullenhulp heeft duideiijk een-so ciale funktie. Veel Turken beschouwen deze instelling als een ontmoetings plaats. Zij gaan er zelfs bidden. Ook nemen ze veel kleren mee naar Turkije. Halve dorpen daar worden door de Spullenhulp gekleed. Ook mensen, die door brand bijvoor beeld hun ameublement hebben ver loren, worden door de Spullenhulp vaak op een fantastische wijze „uit de brand geholpen". Voor diegenen, die „minder bedeeld" zijn is deze instelling een adres waar zij altijd goed(koop) in de kleren gezet kunnen worden. Een eenvoudig voorbeeld van hoe belangrijk een bakfiets voor de spullen hulp is. De Turken moeten nu de tafel per fiets mee naar huis nemen

Soester Courant | 1977 | | pagina 1