Tablet tegen slechte eetgewoonten De natuur heeft veel meer in petto, dan de grote vernieler de mens haar kan aandoen Eerst tanden poetsen, dan eten! 1/2 prijs J. LUSTENH0UWER De gelukkige Winkelkringklant van deze week Burgerlijke Stand hypotheken Honderd gulden in de Van Weedestraat INSTITUUT HULSCHER Inschrijving Kursusjaar 1977/78 Prof. Neil Jenkins over tandenpoetsen Wees verstandig snoep g) een appel SOESTEBBEBGSESTBAAT 122 IN SOEST medewerkster Peters bv Haarproblemen KAPSALON HANS YVEWER Politie vindt bewusteloze Soester Ernstig hersenletsel voor 2-jarig knaapje Muziekvereniging vraagt gemeente om garantie LET OP Snelheidscontrole van der lans denkt vérder met u mee R.K. Uitvaartverzorging „St. Barbsra" voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid Begrafenissen - Crematies - Transporten Soes ter Courant van donderdag 28 juli 1877 ïfu.J*8 JG 4,6 berichtgeving over ontsiering van de bossen en plantsoenen. onfe omgeving. Nog niet zolang geleden lazen wij een stukje met dan de bomen W °m l0°S' Daar0p was het Sestorte Puin meer zichtbaar Wat mankeert ons mensen toch? Wél verbouwen in of aan het huis, maar geld uit- L"°r ^rvoer van rommel, die er altijd bij komt kijken? Kom nou, das toch zeker bijzaak en zonde van de centjes? Ach, laat de „geméénschap" daar maar lat zorSfn* Hup, inladen en met fikse snelheid wegwezen richting bos. Tuinvuil, p en je ziet het wel ergens liggen, behalve daar waar het hoort: in een contai- ner. de vuilnisbak of de gemeentelijke stortplaats. Waarom staan er toch bordjes als: Verboden puin te storten Wat de mens toch bezielt. Zijn het soms dezelfden, die fluks een autodeur opendoen p een stil plekje, de hond eruit wippen en er dan met een noodgang vandoor gaan? Liefde voor een dier moet komen van zijn verzorger. Ja, ja, W»** or °P Uittrekken gekeerd naar de natuureducatie U weet wel 't I.V.N. Het is alweer zo'n dikke maand geleden dat de zomer begon en er zullen velen onder u zijn, die de va kantie er hebben opzitten. Misschien, dat er nog een snipperdag op overschiet. met de kinderen naar de polder (met flora) kan het ook de andere kant op. Tussen twee haakjes, leuk waren de re acties van moeders die er inderdaad op uit zijn geweest met een groepje kinde ren om een wandeling door de polder NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN Molenstraat 11 Soest - Typen vlg. 10-vingersysteem blindschrijven - Steno Nederlands en moderne talen Boekhouden praktijkdiploma - Middenstandsopleiding - Bedrijfscorrespondentie Nederlands, Engels, Duits, Frans - Conversatie Engels-Duits-Frans-Spaans-ltaliaans - Nederlandse taal - Algemene ontwikkeling - Nederlands voor buitenlanders - Kantoorassistente - Secretaresse - Spreekvaardigheid Aanmeldingen en inlichtingen dagelijks aan ons kantoor: Molenstraat 11 - Soest - tel. 02155 -12900. te maken. Eveneens was het prettig te vernemen, dat ouders zich opnieuw (met interesse) over de boekjes hebben gebogen die handelen over de natuur. Vaststaat, dat zij zeker niet zullen be horen tot de in de aanhef aangehaalden. Wel, de snipperdag! Ons landje heeft gelukkig nog natuurschoon in vele'va riëteiten. Weide en polder, bos en duin en enkele tientallen kilometers van huis het zoute water. Heel veel mensen hou den van het strand en de duinen. Ons binnenland wordt tegen de zee be schermd door de duinen. Deze zijn op gebouwd op opgestoven strandzand. Daarin willen echter niet zoveel planten groeien. Zandkorrelbombardementen bij storm, zijn hiervan de grote boos doeners. En toch, let er eens op, aan de voet van een duin kunt u de zeeraket vinden. Deze is 10-50 cm. hoog en heeft liggende stengels, die vaak vertakt, dik en vlezig zijn. De bladeren zijn diep ingesneden en de bloemen hebben een violette, soms witte kleur en bestaan uit twee delen, waarvan het pijlvormig bovendeel afvalt. De eerste duinbouwer is het biestarwe- gras, dat snel groeit en het duin bijeen, houdt met zijn wortels en stengels, die op deze manier een soort geraamte vor. men. De volgende bouwfase is het helm gras, dat zandhaver als metgezel heeft. Helmgras, dunkt ons, kent iedereen en zandhaver is een duinplant met uit- lopers, blauw of grijsgroen een hoogte bereikend van 60-150 cm. De bladeren zijn stijf en breed en de aartjes in een lange twee-rijïge aar, zonder kafnaald met 3 a 4 bloemen. In het duin staat de mooie blauwe zeedistel, die beschermd wordt door een plukverbod. Een indruk van het uiterlijk: Grijsblauw tot blauw groen met een. vertakte stengel. De on derste bladeren zijn hartvormig ge- steeld en ongedeeld. Zeer duidelijk her kenbaar aan het stekelig getande blad. U weet het, thuis! Vervolgens nemen de grassen de duin begroeiing over. Deze zorgen voor een hechtere eenheid. Als u een wandeling langs zee maakt, heerlijk fris en gezond, dan ontmoet u natuurlijk de zeemeeuw en de scholekster, beide op zoek naar voedsel. De scholekster verraadt zich door zijn kliep-kliep-geluid. Zijn veren- pak is zwart, de snavel oranje en de poten oranje-rood. Let eens op die poten, 't zijn die van een echte steltloper. De snavel is voor de scholekster een ware boor, waarmee in het natte zand het voedsel wordt opgehoord (boorgaatjes geven prentjes in 't zand). Onder het zee-aanspoelsel zijn wormen een wel kome versnapering en trouwens, mos selen weten zij vakkundig uit de schalen te peuteren. Grappig zijn de drietenige-strandlo- Fiona Johnston, een medewerkster van het Engelse radio-station Radio Newcastle, interviewde Prof. Neil Jenkins van de Universiteit van Newcastle-upon-Tyne in Engeland. Het interview werd uitgezonden in het radio-programma „Today". Hieronder volgt de letterlijke tekst van dit gesprek; sterke stimulans is van de speeksel- Brian Redhead, de bekende commenta tor van het programma Today, leidt in met: ,,En, heeft u uw tanden gepoetst vanochtend? Heeft u dat vóór of na het ontbijt gedaan? Nu dan, als u soms denkt dat u een 10 verdiend heeft, omdat u .ze na het ontbijt heeft gepoetst - pas dan maar op! Er wordt alweer een conventie aangevochten. De slechte gebitten van Groot-Brittannnië kosten ons jaarlijks 120 miljoen aan tandheelkundige zorg, dus ieder voorstel om de situatie te verbeteren is welkom en een groepje medici van de Universiteit van Newcast le heeft enkele methodes op het gebied van de tandheelkundige zorg eens op nieuw onder de loep genomen. Eén van hen, Prof. Neil Jenkins, sprak met Fiona Johnston van Radio Newcastle." Prof. Neil Jenkins: Het poetsen van de tandert na de maaltijd zoals dat door gaans gebeurt, heeft nu al meer dan eens uitgewezen heel erg weinig effekt te hebben op de graad van tandbederf bij mensen. Maar wij zijn ervan overtuigd dat als de mensen hun tanden vóór de maaltijd zouden poetsen het effekt veel sprekender zou zijn en mogelijk zelfs het tandbederf tot de helft zou kunnen terug brengen. Fiona Johnston: Dat lijkt nogal vreemd. Want wat voor zin heeft het nou je tanden te poetsen voordat je iets gegeten hebt? Prof. Neil Jenkins: O ja, dat ben ik ook volkomen met u eens. Het lijkt ook heel vreemd. Maar kijk, het antwoord is dat tandbederf veroorzaakt wordt door de inwerking van bacteriën op de tanden die daaruit suiker zuren vormen. Als je dus die bacteriën verwijdert voordat je gaat eten, dan kunnen er dus ook geen zuren gevormd worden uit die suiker. Als je je tanden na de maaltijd poetst, zoals de meeste mensen doen, wordt het zuur zo snel gevormd, dat het er al is voordat je goed en wel je tanden gaat poetsen. De zuren worden binnen 5 minuten gevormd en zijn het werk zaamst binnen 10 minuten. Dus tenzij je je tanden voor die tijd poetst, heeft het vrijwel geen effekt Maar als je eerst je tanden poetst en alle bacteriën verwij dert, als dan de suiker binnenkomt, kunnen er zich natuurlijk geen zuren vormen. Fiona Johnston: Hoe zit het met al die andere dingen die we geleerd hebben, zoals appels eten bijvoorbeeld, om je tanden gezond te houden! Prof. Neil Jenkins: Ja, kijk, helaas is het effekt van het eten van appels om de plaque van de belangrijkste plaatsen weg te krijgen eigenlijk heel erg klein. Ze halen wel wat plaque weg van enkele gladde oppervlakken maar ze verwij deren niet de plaque en de bacteriën uit gebieden diep tussen de tanden in uit de pitcaviteiten en fissuren, waar tand bederf plaatsvindt. Bovendien, en dat heeft men pas onlangs ingezien, zijn appels zelf nogal zuurhoudend en in de meeste gevallen vullen ze de zuren van de plaque eigenlijk aan en ze maken dan de plaque eerder nog schadelijker dan dat ze hem verwijderen en tandbederf voorkomen. Fiona Johnston: Wat moeten we dan doen in plaats van appels eten? Prof. Neil Jenkins: Nou, mijn collega's en ik hebben ontdekt, dat als je na de maaltijd kaas eet, dat dit een uiterst klieren en speeksel neutraliseert de zu ren en voorkomt dat ze de tanden aantasten. Daarom is dus ons recept om cariës - tandbederf - te voorkomen: je tanden voor de maaltijd te poetsen en dan te eten en na iedere maaltijd een klein stukje kaas te eten. We ontdekten trouwens ook dat pinda's min of meer hetzelfde doen. Maar de appel, het spijt me het té/ moeten zeggen, hoewel er jaren over gepraat is, de appel heeft geen van deze werkingen en maakt vermoedelijk het tandbederf alleen maar groter. Zojuist is een nieuw produkt op de markt gebracht, waarop velen lang hebben gewacht. NATUVIT vezeltabletten, zoals deze tabletten worden genoemd, voorzien het lichaam van de noodzakelijke werkzame plantenvezels, die we eigenlijk binnen zouden moeten krijgen via gezonde en gevarieerde maaltijden. Maar helaas eten veel te veel mensen de verkeerde dingen. Als gevolg van onwetendheid, drukke werkzaamheden, onnadenkendheid, slechte eetgewoonten en luiheid missen wij in ons dagelijks voedsel de bestanddelen die ons kunnen beschermen tegen aan doeningen als darmstoornissen, obstipatie, aambeien en zwaarlijvigheid. We eten lekker maar slecht Ons moderne voedsel mag dan bijzonder smakelijk zijn, het is dermate verfijnd dat het vrijwel geen onverteerbare ve zelstoffen meer bevat. Dit zijn plant aardige bestanddelen die niet in het spijsverterihgskanaal verteerd worden. Tot voor kort was men van mening dat deze stoffen geen voedingswaarde en daarom ook geen funktie voor het li chaam hadden. Geleidelijk aan zijn de vezelstoffen dan ook grotendeels uit ons voedsel verdwenen. Zo werd bijvoorbeeld vroeger ons brood vervaardigd uit de volle tarwekorrel. Het vliesje rond de tarwekorrel, dat rijk is aan vezelstoffen, werd hierbij ook benut. Uit ons huidige wittebrood zijn echter al deze vezelstoffen verdwenen. Hetzelfde is het geval met onze door en door gekookte en fijngestampte groenten. Het gevolg hiervan is o.a. dat door deze daling van het gehalte aan vezelstoffen de prikkelende werking op de darmen sterk is verminderd, waardoor de afge werkte voedselresten veel langer in het maag-darmkanaal verblijven dan nodig is, terwijl deze voedselresten bovendien veel harder zijn dan in geval van vezel rijke voeding. Dit kan leiden tot een hele reeks aandoeningen, zoals darm- stoornissen en obstipatie. Deze aandoe ningen worden ook wel „welvaartsziek- ten" genoemd. Immers: uit onderzoekingen is gebleken dat deze ziekten in minder „ontwikkelde" gebieden waar het voedsel nog voor het grootste gedeelte plantaardig en vezel rijk is, nauwelijks vóórkomen! De oplossing ligt voor de hand: we zullen meer onverteerbare vezelstoffen aan onze voeding moeten toevoegen. Meer vezelstoffen, maar hoe? Een methode om het tekort aan vezel stoffen aan te vullen is het nuttigen van zemelen. Veel mensen hebben echter moeilijkheden met het innemen van ze melen, en van het vermengen met voesel jcomt meestal ook niet veel terecht. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat zemelen vooral op warme zomerdagen aangetast kunnen worden door allerlei ongedierte (mijt). Voor al deze problemen bieden NATU VIT vezeltabletten nu een goede oplos sing. Ten eerste zijn de zemelen zodanig gezuiverd dat alleen de werkzame vezel stoffen overblijven. En ten tweede zijn deze vezelstoffen samengeperst tot een gemakkelijk in te nemen tablet. Het tablet valt pas in de maag uit elkaar, zodat ook het smaakprobleem is opge lost. In het maag-darmkanaal vermeng en de fijne onverteerbare deeltjes zich met de voedselmassa en absorberen vocht uit ons voedsel. De darminhóud krijgt meer volume, waardoor de darm werking wordt gestimuleerd. Het uitein delijke resultaat is dat de stoelgang re gelmatiger èn gemakkelijker wordt. Voor wie? Eigenlijk krijgt iedereen die ons mo derne voedsel eet te weinig vezelstoffen binnen. Voedingsexperts schatten dat we in Nederland met ons normale voed sel per dag niet minder dan 2 gram ve zelstoffen tekort komen. We kunnen dit aanvullen door het eten van vezelrijk voedsel, zoals volkorenbrood in plaats van wittebrood, rauwkost en vers fruit in plaats van vruchtensap. Voor mensen die de overschakeling op dit gezonde voedsel moeilijk of zelfs on mogelijk vinden, zijn NATUVIT vezelta bletten een ideale oplossing. NATUVIT vezeltabletten zijn in het bij zonder geschikt voor mensen die als gevolg van een vezelarme voeding last hebben van obstipatie, en darmstoornis sen. Dit produkt heeft ook zijn nut be wezen bij de behandeling van zwaarlij vigheid, omdat de vezeltabletten het spijsverteringssysteem iets geven om mee te werken; de aktleve plantenve zels in het tablet zwellen op in de maag waardoor het hongergevoel wordt onder drukt. NATUVIT vezeltabletten zijn verkrijg baar bij apotheker en drogist. VAKANTIE FILMROLLETJES VOL? Breng ze nu naar Van Oosten. Natuurlijk na 2 dagen gereed! Maarindien U 2 of méér filmrolletjes ter ontwikkeling aanbiedt, ontvangt U gratis een handige plastic foto-opberg-box (zolang de voorraad strekt) Prijzen ontwikkelen en afdrukken kleurenfilms: Ontw. film 9x9 prints 9x13 prints f3,80 f1,00 .f. 1,10 plusprint 10x10 cm1,30 plusprint 10x15 cmf. 1,45 VAN OOSTEN - FOTOGRAFIE Technische/reklame/industriële/lucht-fotografie/portret/pasfoto's/ontwikkelen en afdrukken/films. OUDE UTRECHTSEWEG 36, SOEST ZUID (bushalte Braamweg) Tel. 13109. pertjes. Kijk maar eens hoe hard zij kun nen rennen langs de rand van de op lopende golven. Pittig vlug pikken zij de diertjes op, die deel uitmaken van hun maaltijd. De regenwulp is vaak van de partij en meldt zich met zijn trillend klinkend bi-bi-bi-bi. Het is een trek vogel uit de noordelijke streken. Als een ware accrobaat klimt-ie hemel waarts om na het zweven al buite lend naar beneden te komen tot vlak bij de grond. Ook deze wulp ge bruikt de snavel als boor om de schaal dieren tot de zijne te maken. Acht, het strand biedt nog oneindig veel meer. Denk maar eens aan de schelpen, waarvan de kokkel een zeer bekende is, het scheermes, de garnaal en het schuim waar de kanarie zo dol op is. Een middag aan het strand of een wan deling door de duinen kan een zeer leer zame zijn. Immers, het is altijd weer boeiend te zien, dat de natuur yeel en veel meer in petto heeft, dan de mas sa's troep, die de grote vernieler - de mens - haar kan aandoen.. RITA, I.V.N.-Eemland. Met Restaurant van den Brink ...oh Mevrouw dan was onze vorige advertentie misschien niet duidelijk genoeg...nee onze plate-service staat ten dienste van iedere gast, vergadering of niet...Komt U maar met Uw clubje, het aantal speelt enkele rol. Ja graag tot ziens.. U sprak met 12706... Peters b.v„ een modern jong make laarskantoor zoekt ter uitbreiding van de vestiging te Soest een Zij werkt nauw samen met één onzer buitendienstmensen, heeft voortdu rend telefonisch contact met onze relaties en voert de daarbij behorende administratie. Alhoewel voor het succesvol ver vullen van deze afwisselende baan MAVO opleiding, type-ervaring en een uitstekende taalvaardigheid broodnodig is, vinden wij eigen schappen als zelfstandigheid en accuratesse doorslaggevend. Tijdens de inwerkperiode zal zij enkele kortlopende cursussen volgen. Maak een afspraak voor een gesprek. Doen! Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87/Soest/02l55-16251 GEBOREN: Annemieke Adriana, dochter van J. Limburg en H. Gouw. - Maartje, dochter van A. H. M. Postma en B. J. P. H. Zentveld. - Ronald Maurice, zoon van P. M. Dorresteijn en E. M. Wolfsen. - Mirjam, dochter van D. J. Haarsma en H. J. Buhrman. - Wendy Jane, dochter van K. Delvalle en C. Vasbinder. - Mathijs, zoon van P. C. van Ravenzwaalj en H. ten Hoedt. - Martijn, zoon van G. C. Verheij en J. Altena. - Hatice, dochter van M. Ardag en Z. Okutucu. - Marcel Arjan, zoon van P. A. G. Schep en W. T. Molenaar. - Rogier Alain Mlchel, zoon van R. G. C. van den Brink en A. Witte. ONDERTROUWD: Godfried Ernst Steenhuis en Jannie van der Wal. - Hendricus Petrus Johannes Gerardus de Bruin en Aleida Wilhelmina Lieverse. - Uko Albert Uil en Henderlka Roelina Johanna Visser. GEHUWD: Alfred Laseur en Joke Veldman. OVERLEDEN: Johan Herman Heinrich Kwak, echtgen. van M. van den Broek. - Jacobus Antho- nius van der Grint, wednr. van W. J. de Bruin. - Gerrit Cornelis Vos, wednr. van H. E. van Schalk. - Anna Maria Witte. Laat het onze zorg zijn I KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 OutdoorGirl Cosmetica Manicure Coyon en Barbar artikelen De Soester politie vond na een telefoni sche tip gekregen te hebben, in de nacht van vrijdag op zaterdag de bewusteloze 21-jarige J. G. T. van de B. uit Soest, in de bosjes tegenover café de Kluis aan de Burg. Grothestraat. Volgens de tip zou de man minstens één keer met zijn hoofd hard op de te gels voor het café zijn gevallen en niet meer zijn opgestaan. Enkele mannen hebben daarna de bewusteloze Soester in de bosjes gelegd. Op medisch advies is van de B. naar ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort gebracht. Gevreesd wordt dat hij ernstig hersenletsel heeft opgelopen. De tweejarige Nander N. uit Soest liep zondagavond ernstig hersenletsel op toen hij de Beukenlaan plotseling over stak en daarbij door een bromfietser werd gegrepen. De bromfietsbestuurder was de 18-jarige P. H. uit Soest. Het slachtoffertje is in eerste instantie naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, maar later bleek dat hij in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht opgenomen moest worden. Een tweede ongeluk, dat zich zondag voordeed, was het vallen van de 32- jarige K. M. uit Utrecht. De man liep een gekneusd been op toen hij door een onduidelijke oorzaak op de Burgemees ter Grothestraat met zijn bromfiets te gen het wegdek smakte. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis Zonne gloren. De muziekvereniging „Odeon" uit Soes- terberg heeft de gemeente gevraagd de rente en aflossing van een door hen te sluiten lening van 85.000,- te garan deren. De vereniging heeft dit geld nodig voor de bouw van een repetitielokaal op een perceeltje grond in het complex „Steenberghe". Voor de financiering daarvan kan zij een geldlening sluiten bij de Stichting Nederlandsche Midden- standssp!aarbank te Amsterdam, mits de gemeente rente en aflossing garandeert. Het voorstel zal behandeld worden in de vergadering van de commissie financiën hedenavond om 19.30 uur. Nog een beetje vakantiegeld over??? JURKEN-BLOUSES T-SHIRTS-ROKKEN Or de Middelwijkstraat werden donder dagmiddag zeshonderd passerende voertuigen op snelheid gecontroleerd. Van hen reden er 26 te hard. BEMIDDEUNG BIJ: TAXATIES VERZORGEN VAN: Hypotheken - Financieringen Verzekeringen veenbesstraat462, soest, tel.02155-16267 KolonieweglO - Soest - Telefoon 02155 - 12327 b.g.g. UITVAARTVERZORGING F. BRANDSEN Langegracht 39 - Amersfoort - telefoon 03490-17893 Een klant van Kantoorboekhandel Van de Ven, naast het postkantoor, in do Winkelkring Van Weedestraat, werd deze week door de fotograaf verrast na zijn aankoop. Gevolg: voor hem vier waardebonnen van 25,-. De bedrijfsleider, de heer Van de Oosterkamp, wacht op hem. ruivonugvi Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,- elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 29. indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3