Stadsboom kan 40.000 gulden waard zijn j K> ©dng®© bfMMh/ CO w Courantenreklame is niet te vervangen Stadsboom krijgt het steeds moeilijker de rijksoverheid vraagt 7 ct. KORTING Gebr. van de Pouw Kraan assistent-opslaghouder II NEDERLANDSE STAAT LOTERIJ Maandag a.s. weer VERKOOP VAN NIEUWE LOTEN W. J. HILH0RST, OCCASIONS Autobedrijf VERKERK Autorijschool „Den Burg' baarn Q W. W. DEELEN b.v. irrandstad uitzendbureau RANDSTAD IN SOEST ir randstad uitzendbureau Bejaardencentrum „BRAAMHAGE" een geroutineerde secretaresse op onze MERKBENZINE Boutique Classique voor ,/t mooiste" Soester Courant van donderdag 28 juli 1977 Wat is een boom waard? Daar zijn verschillende antwoorden op. Een boseigenaar bijvoorbeeld kijkt naar de prijs die de houtverwerkende industrie er voor betaalt, want voor dat doel waren zijn bomen onder andere ook geplant. Bij de stadsboom ligt dat geheel anders. Die wordt neergezet voor het plezier van de mensen meer sfeer en afwisseling in de straten, schaduw en koelte in de zomer, enz. Nu kan dat gevoel moeilijk in geld worden uitgedrukt, ook al omdat de mate van dat plezier voor iedereen verschillend is. De één zal er dan ook meer voor over hebben dan de ander om een boom te behouden. En dat dit vaak meer is dan de houtprijs, blijkt o.a. uit een Amerikaans onderzoek: een huis is 7% meer waard wanneer er één of meer bomen in de tuin staan. Soms is het noodzakelijk om precies te weten wat een stadsboom waard is b.v. als er een zware schade aan is toege bracht die moet worden vergoed. Bij een kleine boom wordt dat in het algemeen bepaald door de kosten van vervanging. Grote bomen zijn echter praktisch on vervangbaar; om dan toch de waarde te kunnen bepalen zijn er in verschillende landen formules uitgevonden waarbij allerlei factoren een rol spelen. De formule die in Nederland wel wordt toegepast zal voor menige leek verras sende uitkomsten opleveren. Zo is vol gens deze berekening een 30 cm dikke beuk of eik langs de straat in het stadscentrum al zo'n 2000 gulden waard. En de twee platanen aan het Leidsebosje in Amsterdam „kosten" op dit moment niet minder dan 40.000 gulden per stuk! Holle boom kraantje lek blijft De holle boom bij de uitspanning Kraan tje Lek in Bloemendaal is voor vele generaties Nederlanders een begrip. De ze honderden jaren oude iep is echter nu praktisch gestorven, als gevolg van de iepeziekte. Een spontaan gevormd fonds en een dure „operatie" door een boom chirurg enige jaren geleden hebben dat niet kunnen voorkomen. De stam zit thans vol met iepespintkevers, die de iepeziekte naar andere bomen dreigen over te brengen. Men opperde oorspronkelijk allerlei dure ideeën om de boom ook na z'n dood te kunnen behouden, zoals het bespuiten met brons of met kunststof. Maar voor het bedenken van ideeën komen mensen nu eenmaal gemakkelijker op de been dan voor het uitvoeren er van. Daarom heeft de heer Bloemen, eigenaar van uitspanning en boom en voorstander van het behoud daarvan als monument, een vrijwel definitieve beslissing genomen. Staatsbosbeheer adviseerde hem de jonge iepenaanplant er omheen te ver wijderen en de bast van de boom af te halen. Nadat dit gebeurd is, wordt de boom door een schildersbedrijf met car- bolineum bespoten. Daarmee zal dan een traditionele bezienswaardigheid in ons land kunnen blijven bestaan, zij het slechts als een herinnering aan een lang leven Diaserie „de boom, een levend wezen" Hoe jonger een mens bekend is met alles wat „des booms" is, hoe meer zal hij er ook later in zijn leven rekening mee gaan houden. De Bomenstichting heeft daar om voor gebruik op scholen zojuist een aantrekkelijke diaserie laten vervaar digen, met als titel „De boom, een levend wezen". Deze is afgestemd op de bovenbouw van de basisschool en de' brugklas van het voortgezet onderwijs, maar ook geschikt voor gebruik in ver enigingen. In 36 kleurendia's, met daarbij een geluidsband of - kassette, wordt een beeld gegeven van de boom in en buiten de stad, de gevaren waaraan deze bloot staan en de boomverzorging. Het bijbe horende instructieboekje bevat o.a. een technische en didactische gebruiksaan wijzing en de volledige tekst van de band. De belangstelling is groot; in korte tijd hebben al ruim 500 scholen de serie besteld. De Bomenstichting vraagt hier voor uitsluitend vergoeding van de re- produktiekosten: met geluidsband 43,50, met kassette 41,-, en zonder geluid 26,-, alles exclusief verzend kosten. Bestellingen kunnen worden ge richt aan de Bomenstichting, Drieberg- seweg 16B, Zeist. Tel. 03404 - 2 28 42. Geheimzinnig verschijnsel zet weten schap voor raadsel In de zomer van 1976 bleken plotseling dikke takken van allerlei oude gezonde bomen af te breken, terwijl deze takken op de breukplaats toch volkomen gaaf waren. Bovendien gebeurde het door gaans bij windstil weer. Gelukkig deed het afbreken zich vrijwel alleen 's avonds laat of 's ochtend vroeg voor, waardoor er geen ongelukken zijn ge beurd. Voor dit verschijnsel, dat overigens al langer bekend is, hebben de deskundigen nog steeds geen sluitende verklaring. Het vindt vooral plaats bij oude beuken, iepen, eiken en paardekastanjes in warme, droge perioden - soms plotse ling, soms met veel gekraak en geknal uren van tevoren. Voor de oorzaak bestaan diverse veronderstellingen, die elkaar min of meer aanvullen: - takken van gezonde en oude, alleen staande bomen worden op den duur zeer groot en zwaar door de hoeveelheid blad en twijgen die ze te dragen hebben. Op warme, zonnige dagen vormt het blad grote hoeveelheden voedingsstoffen, die op hun beurt weer water aantrekken, zodat de hele kroon zeer zwaar wordt; - in warme, droge perioden, wanneer de boom veel water zou moeten verbruiken maar vaak te weinig toegevoerd krijgt, droogt het hout van stam en takken uit en wordt bros; - 's zomers wordt het hout van stam en takken door de zonnestraling overdag vaak erg heet en zet daardoor uit. Afkoeling van de lucht in de avond laat ook de buitenste houtlaag afkoelen en krimpen. Binnenin is het hout echter nog warm en uitgezet. De buitenste houtlaag scheurt als gevolg daarvan, de spanning wordt te groot, mede door het grote gewicht van de tak en deze knapt en scheurt af. Alhoewel ook hiervan wetenschappelijk nog niets is bewezen, moet vermoedelijk wel in deze richting worden verder gezocht. Hebt u echter een andere ver klaring of ervaring hiermee, dan is de Bomenstichting daar bijzoner beniewd naar. Het adres is: Driebergseweg 16B, Zeist. Tel. 03404 - 2 28 42. „Snoeien van bomen" en „Bomen en vogels" De Bomenstichting publiceert regelma tig informatiebladen, met nuttige we tenswaardigheden over alles wat met bomen te maken heeft. Elk blad behan delt een bepaald onderwerp, niet al te uitgebreid en goed leesbaar. In de afgelopen tijd zijn weer twee informatiebladen verschenen. Blad 16, „Snoeien van bomen", geeft bijzonder heden over diverse boomvormen die het bewijs zijn dat er reeds eeuwenlang in ons land wordt gesnoeid, naast richt lijnen en speciale snoeivormen. Vérder wordt met tekeningen het „vormsnoe- ien" van een jonge boom geïllustreerd. Blad 17, „Bomen en vogels", laat zien dat beide onmisbaar voor elkaar zijn. Uiteengezet wordt zowel de functies van de bomen voor de vogels, als omgekeerd. De bladen kunnen worden besteld door overmaking van twee gulden per blad op postgiro 2108755 t.n. v. de Bomenstichting te Zeist, onder vermelding van het nummer van het gewenste informatie blad. Ook de voorgaande bladen zijn nog leverbaar; het secretariaat (03404 - 2 28 42) verstrekt graag inlichtingen over de verschillende onderwerpen. Bent U al donateur van de Bomenstich ting? Er zijn vele ideële instellingen op na tuurgebied in ons land. De Bomenstich ting is daarvan de enige die zich speciaal richt op de instandhouding van bomen. De stichting streeft naar behoud en verzorging van met name alleenstaande bomen en bomengroepen die waardevol en onvervangbaar zijn. Ze doet dat door het signaleren dat en in aktie te komen als er bomen in gevaar verkeren, door adviezen voor boomverzorging te geven, door te bemiddelen als er geld nodig is voor verzorging van waardevolle bomen, enz. Ze verspreidt informatiebladen en verdere documentatie, diaseries en pla ten en organiseert excursies. Dankzij deze activiteiten heeft de stichting reeds heel wat belangstelling voor het onder werp gewekt, en daadwerkelijk vele zaken kunnen realiseren danwel rampen kunnen voorkomen. Er is een bestuur met een aantal advi seurs, die de Bomenstichting belange loos terzijde staan wanneer men uit het land om raad vraagt. Ook kunt achter dit noodzakelijke werk gaan staan, door zich op te geven als donateur. Dat kost u 15 gulden per jaar. Een gering bedrag, waarvoor u dan ook nog gratis de informatiebladen krijgt toegezonden, en kunt deelnemen aan interessante excur sies. Voor 250,- inééns bent u donateur voor het leven. U kunt uw donatie overmaken op gironummer 2108755 t.n.v. Bomenstichting. Zeist. Hoe meer mensen dit werk steunen, des te meer bomen kunnen er in ons land worden behouden. Een noodzaak! Het adres is: Driebergseweg 16B, Zeist. Tel. 03404 - 2 28 42. Bomen in een donkere rotskloof zijn nog goed af vergeleken met bomen in de stad. De stadsboom wordt van alle kanten bedreigd: door stof, door urine van welopge voede honden, door uitlaatgassen van gemotoriseerde huisdieren, door een tekort aan water vanwege ons voortreffelijke rioleringsstelsel, door windvlagen tussen hoge flatgebouwen en vooral ook door lekken van het aardgasleidingnet. De toekomst van de stadsboom wordt er niet beter op, als men bedenkt dat aardgas zo lang mogelijk beschikbaar zal blijven voor huishoudelijk gebruik en de lekken uit de leidingen zullen blij ven optreden. Daarbij zal een nog niet genoemde factor komen, namelijk de luchtvervui ling met zwaveldioxide vanwege de overschakeling van gas naar kolen en olie bij de elektriciteitsproduktie. Dit zwaveldiodixide komt namelijk vrij bij de verbranding van kolen en olie. Zwa veldioxide in de lucht leidt o.a. tot „ver zuring" van regenwater. De invloed hiervan is op grote afstand (van de ver vuilingsbron) merkbaar. Zo wordt ver zuring van Scandinavische meren ge weten aan zwaveldioxide uit West- Europa. Deze vervuiling heeft gevolgen voor de visstand en voor de groeisnel- heid van de voor Scandinavië zo be langrijke bossen. In Nederland vond het Wageningse In stituut voor Plantenziektenkundig On derzoek (IPO) dat verschillende boom soorten, o.a. bepaalde rassen van de po pulier en de larix en bijv. de jenever bes, weinig bestand zijn tegen zwavel dioxide. Er ontstaan daarbij „brand- plekken" op de bladeren of de bladeren vallen vroegtijdig af. Terwijl het IPO-onderzoek kan voor spellen welke boomsoorten en rassen het best tegen de vervuiling bestand zijn, lijkt het zinvol om de bron van vervuil- üng aan te pakken, in plaats van de aanplant van „niet kapot te krijgen" bomen. De overheid heeft al vastgelegd, dat de zwaveldioxide-uitworp in ons land niet meer dan 500.000 ton per jaar mag be dragen. In 1975 was het al 390.000 ton en met de komst van de Amer-8-centrale en een uitbreiding van de Nijmeegse centrale zit ons land al dicht tegen het aanvaarde maximum. Elke verdere om schakeling op kolen en olie lijkt dan ook onmogelijk als aan het overheids programma de hand wordt gehouden. Een oplossing voor dit probleem kan in drie richtingen worden gezocht. Aller eerst kunnen zwavelarme kolen en olie gebruikt worden, die zijn echter duur der. Een tweede mogelijkheid vormt de zuivering van rookgassen. De technische problemen waarmee deze aanpak ge paard gaat, blijken zeer onlangs in Japan tot economisch bevredigende op lossing te zijn gebracht. Een derde mo gelijkheid is de vergassing van kolen, een procédé waarbij ook minder zwavel dioxidevervuiling optreedt. Ook in het oude dorpscentrum van Soest staat zo'n prachtige „antieke" boom. Jaren geleden werd deze oude lindeboom door boomchirurgen „geopereerd" en men hoopt hem thans nog generaties lang te kunnen behouden. 10 Soorten wijnen en sherry kunt U bij ons zelf tappen uit het fust. U vindt bij ons ook 21 soorten buitenlandse bieren. Steenhoffstraat 64 Tel. 12551 Soest. (SLECHTS 8 DAGEN VERKOOP!) NIEUWSTRAAT 15 TELEFOON 12371 Voor minimaal 2 jaar, liefst langer woning te huur gevraagd welke tevens de mogelijkheid biedt kantoor te houden. Men belle Dr. F. E. Pels-Rijck- en, tel. 19076. Soesi-Zuid Centraal nabij bosrijke omge ving gelegen z.g.a.n. moderne middenwoning voorzien van C.V., schuur en ruime tuin. Indeling: woon-eetkamer, moderne keuken, entree, gang, grote kast, toilet. Eerste verdieping: 3 slaapka mers, 2 vaste wastafels, bal kon, douchekamer, overloop met kast. Zolder met schuif- trap. (mogelijkheid voor vaste trapen kamer). Spoedig te aanvaarden. Koopsom f 197.500,—. !n). Makelaarskantoor Rasch o.g. Tel. 12002. Renault 4TL1977 Toyota Corolla1976 Citroen G.S1974 Volvo 1421970 Vokswagen 13001972 KOOP-HUUR-RUIL I Aan de Beetzlaan te koop HOEKWONING met voor-, zij- en achtertuin, houten garage en schuur. Ind.: entree, kelder, keuken, toilet, kamer-en-suite. Boven: gr. overloop, 3 sl. kmrs., zolder. Gevraagd: kl. huurhuis of kl. flat beg. grond. Prijs: n.o.t.k. Inl. en bemiddeling: HOVIUS O.G. Bachlaan 56 Baarn. jjel. 02154-12398. Plaatwerkerij - Spurterij Occasions Eigendomweg 2A - Soest Telefoon 02155 -13682 (mnl./vrl.) voor het Ministerie van Financiën t.b.v. het Verkoopterrein te Soesterberg Taak: assisteren bij de ontvangst, opslag en uitgifte van goederen van allerlei aard en assisteren bij het voeren van de daaraan ver bonden administratie. Vereist: enige jaren voortgezet onderwijs. Enige technische kennis van motorvoertuigen e.d. strekt tot aanbeveling. Salaris: afhankelijk van leeftijd en ervaring max. f 2101,- per maand, met een uitloopmoge lijkheid op grond van diensttijd. Bovengenoemd salaris is exclusief 8% vakantie- uitkering. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van vacaturenummer 7-2010/0440 (in linkerbovenhoek van brief en enveloppe), zenden aan de Rijks Psychologische Dienst, Prins Mauritslaan 1, 's-Gravenhage. U krijgt les in een Lada (Fiat 124) van ervaren en speciaal opgeleide instru<? f teurs en aparte theorie met behulp van dia's. VAMOR en M.l. gediplomeerd, 'G. J. van den Burg, Insingestraat 21 - Soest - Tel. 10642 Makelaarskantoor in onroerende goederen. Vredehofstraat 7, Soest. Tel. 02155 - 1 77 74* na 19.00 uur 1 21 09 SOEST Helft van DUBBEL WOONHUIS met garage en zonnige tuin. Ind.: entree, toilet, kelder, woonkamer (ca. 32 m2), keuken; Verd.: 3 slaapkamers, moderne I douche-cel met aansluiting voor wasmachine, f vaste trap naar zolder met kamer. Entree en n trappenhuis voorzien van paranapine-betim- mering. Gas c.v. Gevraagde koopsom f 225.000, jj DRIVE-IN WONING (midden) met zonnige J tuin. 0 Ind.: entree, studeer- c.q. hobbykamer, ber- I ging, garage, grote „open" woonkamer, luxe keuken, 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. C.V. (gas). Incl. stoffering. Koopsom f 235.000, Lj In landelijke omgeving gel. HOEKVILLA met garage en tuin. Totale grondoppervlakte 519 m2. Ind.: entree, toilet, grote L-vormige woon- J kamer (open haard) met aangrenzende moderne open keuken; verd.: 2 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet, vaste trap naar grote zolder. C.V. (gas). b! Gevraagde koopsom f330.000, VRIJSTAANDE VILLA met souterrain, kan- toor c.q. praktijkruimte, garage en flinke tuin (ca. 700 m2). y Ind.: entree, toilet, L-vormige woonkamer (ca. 40 m2) met aangrenzende serre (ca. 9 m2), keuken; verd.: overloop, grote studeerkamer n (ca. 25 m2), slaapkamer (ca. 25 m2), badkamer, B zolder met vaste trap en 3 kamers. U De kantoor- c.q. praktijkruimte bestaat uit een ruime hal, studeer-/werkkamer (ca. 45 m2) en S bibliotheek (18 m2). U Gevraagde koopsom f 495.000, - Centraal gelegen HALF VRIJSTAAND WOONHUIS met garage en kleine tuin. ILJ Ind.: entree, woonkamer (30 m2), keuken, 2 I slaapkamers, douche met toilet; verd.: over- loop, 4 slaapkamers, douche met 2e toilet, 2e keuken en grote bergzolder. C.V. (gas). bj Koopsom f 195.000, -p LEUSDEN B Rustig gelegen HALF VRIJSTAAND WOON- J HUIS met garage en tuin (zuid). H Ind.: entree, ruime woonkamer, keuken; 0 verd.: 3 slaapkamers, badkamer, zolder met vaste trap en kamer (dakkapel). C.V.(gas) g Koopsom f 279.000, jrj ZEIST n Op goede stand gelegen MODERN HEREN- [Tj HUIS met garage en kleine zonnige tuin. ,-j Ind.: entree, woonkamer (9 x 4) met open haard, moderne keuken (met ingebouwde apparatuur), kleine kelder; verd.: 3 slaap- m kamers, badkamer met 2e toilet; 2e verd.: 1 grote en 1 kleine slaapkamer, C.V. (gas). Incl. stoffering. IGevraagde koopsom f 295.000, MAKELAARSKANTOOR Gallenkamp Pelsweg 11 Soest j- i Tel.: 02155 -15360" bgg 10262 of 17251 Elke donderdag komt Randstad Uitzend bureau naar Soest. Makkelijk. U krijgt nu dicht bij huis informatie over tijde lijk werken in en om Soest, voor zowel administratieve, industriële als medische banen. Wij zijn donderdagavond 28 juli van 19.00 uur tot 21.00 uur in het MEDISCH CENTRUM Nieuweweg 14 - Soest Kom eens langs. Wellicht kunt u meteen aan de slag. Eventuele inlichtingen zijn tussentijds te verkrijgen bij onze vestiging in Amersfoort, Varkensmarkt20, tel. 033 - 30354 Ter assistentie vari Directie en Bestuur zoekt Insp. Schreuderlaan 2 te Soest op korte termijn met administratieve ervaring. Het is de bedoeling hiervoor een part-time functionaresse aan te trekken. Sollicitaties schriftelijk aan bovenstaand adres, t.a.v. Mevr. Sluiter of telefonisch na 1 augustus, 02155-13851. DAGTRIPS PER AUTOCAR MAANDAG Giethoorn-Afsluitdijk f 32,00 Kris Kras Nd.Holland f 32,00 DINSDAG Königswintor 135,00 Namen en Dinant f 35.00 Brugge-Gent f 35.00 Maastricht-Luik f 39,00 WOENSDAG Bobbejaanland f 32,00 Düsseldorf f 30,00 Mooi Nededand 122,00 Over Veluwse Binnenwegen f 23,00 DONDERDAG Antwerpen-Brussel 27.00 Walcheren f 30.00 Drente 30,00 Hoiterberg f 27,00 VRIJDAG Monschau f 35.00 Zd. Limburg f 30,00 Alkmaar-Texel f30,00 Ardennentoer 135,00 ZATERDAG Parijs 55.00 Zd. Engeland f 85,00 BOEKINGSKANTOREN: VVV - Steenhoffstraat 9a - tel. 02155-12886 Siga. Mag. JANSEN - van Weedestraat 86 - tel.02155-12426 Sig. Mag. MAJOOR - Rademakerstraat71 - Soesterberg - Tel. 03463 -1589. 1 liter Benzine.99 cent. 1 liter Super102 cent. dus: Middelwijkstraat 40 - Soest Telefoon 02155 -14289 Mevr. A. G. van der Lugt-Bijlsma Na een paar weekjes van rust en ontspanning staat Boutique Classique weer voor U klaar om U de exclusieve collectie meubelen en interieur accessoires te tonen die een huis nu juist zo gezellig maken. Komt U rustig even binnen, om zomaar even te kijken naar bijv.; een mooie tafel of kast, een leren bank of stoel of naar een beeldige lamp of misschien voor een leuk cadeau. Een kleine greep uit de enorme collectie geschenken; Zeer fraaie theebladen, bloempotten, vazen, kóp en scho tels, placemats, onderzetters, beeldige bloemstukken. Uit Italië; leuke kleine bijzetstoeltjes. Zeer veel keus in kleine bijzetmeubelen. Tafel en vloerlampen, spiegels, consoles en wandlichten. SOEST KERKSTRAAT 7A, 9 en 9A TELEFOON 02155 -15758 Zaterdags de gehele dag geopend tot half zes. Maandags gesloten

Soester Courant | 1977 | | pagina 6