Voorlopig vijf programma's centrale antenne inrichting via Mysteries rond maquêtte centrumweg 16e kunstmarkt Zeist Ruimtelijke (ver)ordening door en voor wie? Winterprogramma kinderboerderij start in september Het gastvrije Duitsland. Zaterdag 13 augustus: Open brief aan de Soester bevolking van groep Zuidereng nee Donderdag 4 augustus 1977 SOESTER Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. 55e jaargang no. 50 COURANT Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschij'nt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het ziet er naar uit dat er nu wat schot in de centrale-antenne- inrichting gaat komen. Op de laatste vergadering over de CAI werd besloten het plan eind augustus in de raad te brengen. Dan zal wor den beslist of dit antennesysteem kredietwaardig is en hoe de bestuursvorm zal zijn. De Centrale-Antenne-Inrichting Woer den heeft voor Soest een plan opgesteld over de aanleg van een gezamenlijk televisieontvangstsysteem. Dit plan geldt voorde gehele gemeente, inclusief Soestduinen en Soesterberg. De kosten hiervan zijn geraamd op circa acht miljoen gulden, terwijl de CAI wordt afgeschreven over twintig jaar. De gemeente Soest vindt het echter niet noodzakelijk dat ook minder rendabele gebieden, zoals Soestduinen, kabeltele visie krijgen. Haar plan bestaat Soester berg een eigen CAI te geven en de Birkstraat f vanaf de afslag Bartilotti- laan), Amersfoortseweg, Wieksloterweg, Peter van de Bremerweg en Soest duinen er niet van te voorzien. Dit werkt kostenbesparend. Het was de bedoeling de CAI te plaatsen op de watertoren in Soest. Het is echter gebleken dat de ontvangst daar slechter is dan op het dak van Molenschot. Met name de ontvangst van Vlaams België is op de watertoren aanzienlijk minder. Soms werd er zelfs helemaal geen sig naal opgevangen. Ook op Molenschot is de ontvangst niet subliem. Daarom wordt de invoeging van dit programma in het pakket nog overwogen. In Soester berg is de ontvangst van België redelijk, hoewel ook daar wel eens sneeuw" op het beeld verschijnt. In ieder geval zullen de beide Nederlandse zenders en de drie Duitse via de CAI geleverd worden. Op het resultaat van de laatste metingen van België wordt nog gewacht. Het aansluitgeld voor huurders zal naar keuze zijn 50 of 300 gulden. Mensen, die een eigen huis hebben zullen preferen het bedrag van 300,- in eens te betalen en dan verder een lagere maandelijkse huur te hoeven afdragen, terwijl woning- huurders waarschijnlijk liever 50,- betalen en dan iets meer huur betalen. Het entreegeld zal misschien nog iets hoger worden door de auteursrechten, die misschien aan de BUMA, d.i. Het Buro Muziek Auteursrechten, zullen moeten worden betaald. Momenteel is daarover door deze organisatie een pro ces tegen de gemeente Amstelveen aan gespannen. Deze gemeente werkt al twee jaar met de centrale-antenne-in richting. De maandelijkse huur zal gebruikt wor den om rente, aflossing en onderhoud te vergoeden. In de toekomst kan deze alleen door stijgende onderhoudskosten verhoogd worden. Vijf programma's Het ziet er naar uit dat binnen vijf jaar meer dan vijf programma's in Neder land kunnen worden ontvangen. Dit komt door de ontwikkeling van het werken met satellieten. Toch wordt er voorlopig slechts één kabel in de grond gelegd. Dit geeft de mogelijkheid om over maximaal zes programma's te beschikken. De voornaamste reden hiervoor is de kostenbesparing. Een tweede reden is dat uit een enquête is gebleken dat 63 procent van de bevolking over zes of minder voorkeurtoetsen op hun toestel beschikt. 34 Procent zelfs heeft maximaal vier voorkeurtoetsen op de televisie. Wanneer er meer dan zes programma's zullen komen zal er een tweede kabel worden gelegd. In de nieuwbouw, bij voorbeeld Overhees, zal dan meteen een tweede worden gelegd. Er zullen dan nog geen aansluitingen naar de huizen wor den gemaakt, tot dat het nodig is. Met de dubbele uitvoering van het hele net wordt nog even gewacht. Sommige flats zullen dan wel problemen opleveren. Zij zijn nu meestal op een gemeenschappelijke antenne inrichting aangesloten en door het gebouw loopt slechts één kabel. Wanneer er nu een tweede moet worden gelegd, zal deze of binnendoor de flat of buitenlangs moe ten lopen. In Dordrecht heeft de gemeen te de kabel via de buitenkant van het gebouw laten lopen, wat velen als een lelijk gezicht ervaren. Binnendoor is echter ook geen makkelijke oplossing, want dan zal er heel wat werk moeten worden verricht om de kabels buiten het gezicht te houden. In nieuwbouwflats wordt met dit probleem meteen rekening gehouden en worden bij de bouw twee kabels gelegd. Komen er ooit twaalf of meer program ma's dan zullen deze worden verstrekt in pakketten. Zodoende is de televisiekijker niet verplicht alle twaalf te nemen en daaraan mee te betalen. De pakketten zullen een eigen huurprijs krijgen. Kiesschijf Ook op de antenne inrichting is het mogelijk een kiesschijfsysteem aan te sluiten. Daarmee zal het probleem van te weinig voorkeuze-schakelaars ook meteen opgelost zijn. Door middel van een kiesschijf, net als bij een telefoon toestel, kan een bepaald programma worden gekozen. Dit systeem is nu nog in ontwikkeling en de toestellen zijn nog erg teer. Maar in elk geval: de mogelijk heid is er. De CAI zal bestuurd worden door het college van burgemeester en wethou ders. Daarbij wordt zij geadviseerd door de gascommissie. Woningbouwvereni gingen zullen voorlopig niet in het be stuur betrokken worden. Wel kan het college deskundigen om advies vragen. Hierover en over het beschikbaar stellen van een krediet zal de raadsvergadering eind augustus beslissen. -v:.—v v J De aanwezigen bekijken de maquette van de Centrumweg. Een gemeenteambtenaar geeft een korte verklaring over het afplakken van de Centrumwég. Het papier op de maquêtte geeft het tracé de Wilde (P.v.d.A.) weer. De zo langzamerhand nationaal bekend zijnde Kunstmarkt Zeist zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 13 augustus a.s. van 's-morgens 10.00 uur tot 's-avonds 21.00 uur in het Walkartpark aan de Slotlaan. De markt zal dit jaar een keur aan kunstwerken te zien en te koop brengen, want de jury heeft zich streng opgesteld ten aanzien van de kwaliteit van het produkt. Muziekverenigingen in de muziektent die naast de poffertjeskraam staat. Er worden weer honderden bezoekers in Zeist verwacht voor dit evenement dat niet alleen voor kooplustigen, maar ook voor hen die de kunst niet van nabij zo kennen een prettige manier om eens rond te neuzen. Vragen stellen aan de kunstenaars wordt zeer op prijs gesteld, want men wil nu eenmaal de kunst onder de mensen brengen. De organisatie, oorspronkelijk in handen van de VVV-Zeist, maar nu een samen werkingsverband tussen de VW en de Zeister Stichting voor Kunst en Kuituur, heeft zich een doel voor ogen gesteld dat een excellentie kwaliteit wil presenteren aan het publiek. Om eens wat „beweging" in de markt te brengen heeft men besloten dit jaar voor het eerst zelf een keus te maken in plaats van de jaarlijks terugkerende kunste naars weer te vragen naar Zeist te komen. Dit heeft uiteraard niets te maken met de idee alsof de vroegere deelnemers geen goede waar zouden kunnen leveren - hoewel een enkeling wel door de jury is afgewezen - doch de organisatie wil ander talent eens in Zeist aan het publiek presenteren. Kleinere intieme markt Dit heeft ook tot gevolg gehad dat de omvang van de Kunstmarkt kleiner is dan vroeger. Men heeft besloten geen kreativiteitsmarkt meer te kombineren met de Kunst, hetgeen in het verleden door kunstenaars en het publiek nogal eens negatief werd beoordeeld. Er zullen een twintigtal deelnemers zijn op velerlei gebied, zoals: schilderijen, grafieken, plastieken, keramiek, etsen, tekeningen etc. De organisatoren vertrouwen dat de toekomstige kwaliteits-Kunstmarkt in omvang zeker zal gaan toenemen. De kraampjes zullen weer gezellig wor den verlicht om de toeschouwer een goede kijk op de kunstwerken te bieden. Bovendien zorgt de poffertjeskraam traditioneel voor de lekkere hap en frisse dronk. Plannen VW De VW weet dat er desondanks van de zijde van het publiek toch nog grote belangstelling blijft bestaan voor een z.g. kreativiteitsmarkt. WV wil onderzoeken of de mogelijkheid aanwezig is om op een andere datum in het seizoen een dergelijke markt te organiseren en denkt daarbij aan een samenwerking met de Zeister Stichting voor Kunst en Kuituur en de Midden stand. Kunstmarkt ook 's-avonds sfeervol In de avonduren zal tussen 19.00 uur en 20.30 uur op de Kunstmarkt een concert worden gegeven door een gezelschap aangesloten bij de Federatie van Zeister Enkele weken geleden arriveerde de maquette van de Soester Centrumweg. Op dit model was toen duidelijk een vierbaansweg over de Eng te zien [zie de foto's in de krant van 14 juli]. Vorige week donderdagavond echter was deze „toekomstige" weg afgeplakt met een groenstrook en gedeeltelijk versmald tot een tweebaansweg. Hoewel op de uitnodiging stond dat de maquette door de leden van de financiële commissie die avond om 7.15 uur bezich tigd zou worden, was, behalve de pers en een lid van de actiegroep „Zuidereng- Nee", alleen het CDA-raadslid Menne aanwezig. Dit duurde tot kwart voor acht, toen een verschrikte ambtenaar kwam opdagen, die vroeg wat de bedoe ling was Van de aanwezigheid van de pers. Nadat de uitnodiging hem ter hand was gesteld, verontschuldigde hij zich en zei dat er sprake was van een misver stand. Even later arriveerden wethouders Eb- bers, voorzitter van de Financiële com missie en de WD-raadsleden Blaauw en Van Ee. De toelichting, die "ook op het programma stond, bleek tevens een misverstand te zijn. Op het model van wat eens misschien komen gaat, was door middel van overtrekpapier grofweg het tracé De Wilde (Pv.d.A.) aangege ven. Ook de afslag naar het Driftje in Soest-Zuid was aangebracht. Een deel van de vierbaansweg was afgeknepen tot een twee rijstrokenweg, hoewel de geul en de viaducten op een vierbaansweg ingericht bleven. Hiervoor wisten de leden van de finan ciële commissie geen afdoende verkla ring te geven. Zij meenden dat er in eerste instantie een twee rijstrokenweg zou worden gebouwd, die, als dat nood zakelijk zou zijn, verbreed zou kunnen worden tot een vierbaansweg. Op de vraag waarom er dan meteen een geul van 62 meter breed wordt gegraven en niet eerst één van bijvoorbeeld dertig meter, die dan later eventueel breder gemaakt zou kunnen worden, wisten zij ook geen bevredigend antwoord te geven Zij konden alleen zeggen dat de ver keerssituatie „straks" zal gaan uitwij zen of het een twee- of vierbaansweg wordt. Verder was het gedeelte van de weg, dat door de polders loopt, ook niet op de maquette aangegeven. En dat zou je van een model dat dertigduizend gulden kost, toch wel mogen verwachten. Wordt het volk nog wel vertegenwoordigd door deze Soester raad? Als we de besluitvorming met betrekking tot de Ruimtelijke Ordening bekijken, durven wij te stellen dat dit helaas nog maar zelden het geval is. Allereerst de voortgaande pogingen de Eng verder te willen aantasten. Reeds enkele malen zijn diverse bestemmingsplannen voor dit gebied verworpen. Dit gebeurde door massaal pro test van de Soester bevolking. Toch blijven Burgemeester en Wethouders plannen maken om dit gebied te verwoesten. (Centrumplan Centrumweg). In Soesterberg heerst een algemeen ongenoegen over het handelen van B. en W. De wijkraad en inspraakgroepen voelen zich danig genegeerd door dit college. Zij vinden dat de Soesterbergse belangen binnen het gemeentehuis onvoldoende worden behartigd. De inspraakgroep voelt zich gegriefd door de onbenullige wijze waarop hun opmerkingen omtrent het Soesterbergse deel van het ontwikke lingsplan, zijn weergegeven in het con cept-ontwikkelingsplan. Zij zeggen: „Onze argumenten zijn niet voldoende besproken en toezeggingen van B. en W. zijn dermate relativerend geformuleerd, dat het nu al zeker is dat ze niet nagekomen zullen worden. Waarom wordt over de problemen, waar de Soesterbergse bevolking mee zit, heen gestapt? Wij kunnen er toch het beste over oordelen?" Hoewel de wijkraad tegen de aanleg van parkeerhavens in de Buys Ballotlaan was, besliste de commissie openbare werken vóór de aanleg daarvan. In Soesterberg is de bevolking ook tegen het inwerking stellen van een soort teerfabriek, weer negeerden de Soester bestuurders de bevolking en beslisten anders. Terug naar Soest, waar al jaren de omwoners van het Slangenbosje zich verzetten tegen de plannen van de ge meente. Soest is in de strijd al zóver gegaan dat zij art. 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordeningerbij sleepte. (Dit is bouwen zonder bestemmingsplan). Terecht maakte de inwoners voor de zoveelste maal bezwaar tegen de gang van zaken. Ook hier heerst er een scherpe tegenstelling tussen wat de ge meente en wat de inwoners willen. Dit blijkt onder andere uit een enquête, die gehouden werd door de heer A. J. G. van der Drift, waarin een aanzienlijk deel van de betrokken bevolking de plannen om de Middelwijkstraat en de Steenhoff- straat te verbreden en de winkels per administratieve ingreep te laten ver dwijnen, afwijst. De inspraakgroepen, die zich met het bestemmingsplan Soest- Midden hebben bezig gehouden komen in hun eindverslag tot de conclusie dat: ,,op grond van alle informatie rond het bestemmingsplan Soest-Midden, de ge meente niet het achterste van de tong heeft (willen) laten zien en meerdere „gezichten" heeft." Inspreken wordt zo, naar ons inzien, een moeilijke en hache lijke zaak, immers op welke uitspraak kun je als werkgroep afgaan? Welke gemeentelijke uitspraak is „waar"? Welk „gezicht" is „betrouw- baar"? Wij krijgen de indruk dat de gemeente op deze manier het ene plan tegen het andere uitspeelt en wij, om in voetbaltermen te komen, de rol van grasmat op ons mogen nemen. Ook bij het bestemmingsplan Centrum is er misère tussen bestuurders en bur gers. In hun tussentijdsverslag van juni 1977 stellen de Inspraakgroepen: „Zon der de snelle tegemoetkoming aan de dringende wens om de groepen de beno digde informatie te geven, achten wij een doelmatig functioneren onmogelijk en zal dit tussentijdsverslag tevens als eindverslag dienst moeten doen." Het plan om de begraafplaats aan de Veldweg uit te breiden compleet met 80 parkeerplaatsen is een verdere aantas ting van de Eng. Wij zijn voor uitbreding Vol enthousiasme nemen de kinderen deel aan het zomervakantieprogramma van de kinderboerderij „De Vrije Teugel". Het zomervakantieprogramma van het sociaal-kultureel centrum „De Vrije Teugel" zit er weer op. Vele kinderen bezochten deze va kantie de boerderij. Nu heeft de leiding een maand vrij en daarom is de kinderboerderij de maand augustus gesloten. In september staat het terrein weer beschikbaar voor deelnemers die willen spelen, werken, bouwen, praten etc. Het grootste deel van het programma van „De Vrije Teugel" is gericht op de jeugd in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Als zij willen en niet naar school zijn, kunnen zij van 's ochtends tien tot twaalf uur en van 's middags twee tot half vijf aan de activiteiten op de boer derij deelnemen. De kinderen kunnen er spelen, de dieren bekijken en het terrein verkennen. Voor het knutselen bestaan er werkplaatsen waar van 15.30 tot 17.30 uur gewerkt kan worden aan diverse aktiviteiten. Deze regeling geldt voor de dinsdagen, donderdagen en vrijdagen. Woensdag- en zaterdagmiddag zijn de werkplaatsen van 14.00 tot 17.00 uur open. Op deze twee dagen kan ook van twee tot drie pony en ezel gereden worden. Zaterdagochtend's wordt er van 10.30 tot 12.30 uur in werkgroepen gewerkt. Er is een dierengroep - voor kinderen in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar - een toneelgroep en een groep die werkt aan de boerderijkrant. Voor de kinderen, die geen zin hebben om mee te doen aan één van de werkgroepen, is de wex*k- plaats geopend, waar zij kunnen knut selen. Op woensdagmiddag is er voor de kinderen van vier tot zeven jaar weer een dierengroep en op vrijdagmiddag kunnen deelnemers van de werkgroep „kindertuintjes" aan de slag. De kinderboerderij is drie avonden per week open. Op dinsdag- en donderdag avond kunnen jongelui van 13 tot en met 15 op de boerderij komen van half acht tot negen uur. Met leeftijdsgenoten kun nen zij werken aan diverse kreatieve projecten en zodoende plezierige avon den hebben. Woensdagavond is „De Vrije Teugel" voor volwassenen bestemd. Zij kunnen er leren hoe zij handenarbeidtechnieken onder de knie krijgen en op een gezellige manier de mogelijkheden van de boer derij en van zichzelf ontdekken. Deze avonden zijn van 20.00 ot 22.30 uur. Tenslotte is er elke vrijdagochtend kin derboerderij voor peuters en kleuters. De jonge kinderen kunnen lekker met elkaar spelen terwijl de moeders onder het genot van een kopje koffie praten en dingetjes maken. Deze ochtenden begin nen om half tien en duren tot ongeveer half elf. Dat is het jaarprogramma van „De Vrije Teugel". De boerderij gaat zater dag drie september open om 10.30 uur. De deelnemers kunnen zich dan alvast opgeven voor de verschillende werk groepen. De deelnemers voor de leeftijdsgroep 13 tot en met 15 jaar zijn welkom op dinsdag 6 september, 19.30 uur. De peuterochtend begint vanaf vrijdag 9 september om 9.30 uur. De eerste vol wassenenavond is op woensdag 14 sep tember om 20.00 uur; de werkgroep „dieren" begint die zelfde dag om 15.00 uur; de kinderen die een tuintje op de boerderij hebben kunnen daar vrijdag 9 september om 15.30 uur weer terecht en de werkgroepen beginnen weer zaterdag 17 september vanaf 10.30 uur. Kosten In tegenstelling tot wat men overal ziet gebeuren wordt het lidmaatschap van de kinderboerderij „De Vrije Teugel" niet duurder, maar goedkoper. Het kost 4,50 per gezin per maand, inclusief deelname aan de werkgroepen. Dit kost te vorig jaar 50 cent per keer, maar is nu bij het lidmaatschap inbegrepen. Deelnemers aan de avonden van 13 tot en met 15 jaar betalen 4 gulden per maand, inclusief thee, koffie en het gebruik van materialen. Volwassenen die op de woensdagavond komen betalen 1,50 per keer inclusief consumpties en de verdere kosten. De peuterochtenden kos ten 1,25 voor moeder en kind. Voor dit bedrag kunnen de kinderen spelen en krijgen de moeders koffie of thee en kunnen zij gebruik maken van de mate rialen. Gezien het aangeboden program ma mag het sociaal-kultureel centrum zeker op een grote opkomst rekenen. van een kerkhof, maar dan aan de Steenhoffstraat. De R.K. Mavo aldaar komt namelijk binnen kort leeg te staan en het lijkt ons dan mogelijk het kerkhof daar uit te breiden, in plaats van steeds meer van de Eng af te knabbelen. In het laatste nummer van „Op 't Hoogt" vertelt de gemeente dat het ontwikke lingsplan weer in de raad behandeld zal worden, ongeveer medio mei 1978. Wij hebben hiertegen bezwaar aangetekend bij de Kroon. Dit omdat het bestem mingsplan, het Centrumplan, al in febru ari wordt behandeld. Dit ondemocra tisch gedrag is niet te „pruimen". De maquêtte van de Centrumweg is voor ons, al voordat hij aan de bevolking is gepresenteerd, onaanvaardbaar. Ten eerste ontbreekt het hele gedeelte dat door de Eempolders loopt. Dit is voor de bewoners van de Van Lenneplaan en de Birkstraat lastig met betrekking tot de beoordeling van de gevolgen voor hen. Ten tweede het gerommel met de maquêtte in de kelder van gebouw ge meentewerken. Waarom laat»men deze dure maquêtte zo uitvoeren, als later de helft weer wordt beplakt? Wij zullen op. deze maquêtte nog terug komen en besluiten met de vaststelling dat er volgend jaar weer Gemeente raadsverkiezingen zijn. Namens „Zuidereng-Nee" TON PAAUW Ze was al bijna tachtig jaar Ze wilde Monschau nog zien. Ze spaarde van haar A.O.W. Veel maanden een briefje van tien. Op donderdag ging Oma dus gewapend met haar tas en de plu naar het gastvrije Duitsland van nu. Langs glooiende bermen reden zij. Het was voor Oma een feest, ze zei„dit lijkt op Zwitserland' want daar was ze eens geweest. De chauffeur zei: „We naderen de douane. In de regel stelt het niets voor, maar houd even uw passen gereed, Vaak laten ze je met een wenk wel door Dat hebben we dan weer gehad' Toen kreeg Oma de schrik van haar leven, want haar pas was thuis gebleven. Ze had niet de kleine letters gelezen op Tensen z'n dagtocht-programma, Voor Duitsland een geldige pas vereist' Oma hoopte en hoopte. Daar zag ze hem gaan, Een prachtig uniform had hij aan! Hijklopte dienst'met een stalen gezicht. Er werd voorbeeldig onderzoek verricht! „Vergeten" zei Oma met bevende stem, Mijnheer, wat houdt dat in? ,Dat u ogenblikkelijk deze bus verlaat Voor een geldige touristenkaart zorgt het gindse douane kantoor Eerst dan mag u er weer in" Dat blafte hij in Oma's gezicht. Hij had z'n plicht verricht! Toen scharrelde Oma op de achtbaanse weg. Het was wel een tragische klucht, Ze sprong van de éne vluchtplaats op de andere Het leek wel „Eliza's vlucht". De twee ambtenaren hadden medelijden Ze lieten het duidelijk merken Ze poetsten Oma's rode vinger schoon Om de rode inkt weg te werken. Na tien minuten had Oma haar kaart Met een bloedrode vingerafdruk erop Maar 't kostte haar vijf en twintig piek Daar had ze zo trouw voor gespaard Ze had daar consumptie's voor willen kopen En een leuk souvenir van Monschau, Maar ach, daar kwam nu niets meer van, O, O, hoe moest dat nou? Oma was blut op één gulden na, Ze gaf die in Soest aan de chauffeur, Dat hoorde zo, vond Oma... F.W.-B.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1