in gezet De zonnebril het zonnetje Cor cull Ha no< in! Warmte kan schadelijk zijn Zoeken naar de zonzijde Engelachtige jurken voor nu en straks Koffie uit grootmoederstijd „Subsi kunstt Tot uiterlijk gingen en s reageren op meente. De meenteraad is geformulee De raad moet Dat gemeent vorming in li theekwerk, d kelingswerk te scheppen de aanbieders Om een derg de vorige zittiJ vraagd; met Joosten van E wethouder or beleidsvisie. Tijdens de bel voor dit jaar, en w, toe een1 Daarvan zou telijk culture Dat bleek e\ het onderdee vattend was aparte nota. In deze nota tiviteiten er waardoor m beleid in bre worden. Med vorming van passende wijs Geconstateer de inwoners turele leven telijk zijn. it verband i tekenis van plooiing; het lijke mogelij de eigen deeJ keuze uit ali plichting ma zijn. Wat" de gem moeienissen ciële bijdra modaties, or en het ontbi zieningen. E richten op 1 sidies, het s en het bepa het bevorde vorming in volgens de o] actieve gemc In de nota v dat het star dusver ten a tuurbeleid 1 kan worden richtte zich voorzieninge teerde, waa cultuuruiting hadden. Als noemd: mod dende kunst Maatschapp ben daarop culturele bel Aan de kui het onderw laatste jarei in 1975 8( 20.000 guldc gulden daai getrokken. De vorming audio-visuel beeldende dans; drai voordracht) De kunste verleent hi< verder worc De Soester nooit een 1 en ander j in de verf ging niet aa De heer L' bloemde op Hij vroeg eens een a: waardoor c gemeenscl1 naar het bc Odeon vro reis naar 1 burgemees den dat ni de culture! punt geste gingen (ei op de si Duitsland tenlandse Je zou mogen aannemen dat de bril de voorloper van de zonnebril is geweest. Toch zijn experts van mening, dat bril en zonnebril ongeveer tezelfdertijd zijn ontstaan. Ook hun geschiedenis luidt grotendeels eender. Wat niet wegneemt dat de eerste primitieve bescherming tegen het felle zonlicht (de zonnebril) er wel wat an ders uitzag dan de oudst bekende hulpjes van het menselijk oog om het gezichtsvermogen te aktiveren. De zonnebril heeft ook altijd een andere funktie gehad dan de „gewone" bril. HOE KOMT MEN AAN HET WOORD BRIL? Het woord „brillen" is afgeleid van het Latijnse woord „beryl- len" oftewel „beryllus", een be kend edelgesteente. In de Mid deleeuwen noemde men elk glas beryllus en beschouwde men de bril als een soort tover spiegel. Het zal geen verbazing wekken dat de Middeleeuwse mens de bril zag als een tove- rinstrument. Want met behulp van glazen gebeurde het onmo gelijke, het bovennatuurlijke: een slechtziende zag alles scherper, dus beter. Die funktie is zo gebleven, hoewel de uit voering en het slijpen van de glazen natuurlijk wel werden geperfectioneerd. Maar hoezeer de bril ook een modieus acces soire is geworden, brilleglazen dienen toch in de eerste plaats om de onvolkomenheden van het oog te corrigeren. DE ZONNEBRIL De zonnebril heeft in wezen een andere funktie: bescherming tegen te fel of irriterend licht. Dat er ook een kombinatie be staat tussen de gewone zonne bril en zo'n instrument met ge slepen glazen, laten we maar even in het midden. Aanvanke lijk is men er bij de zonnebril van uit gegaan, dat de gekleur de glazen de ogen moesten be schermen tegen direkte of indi- rekte overmatige lichtinval. In vele gevallen zou dat net zo goed kunnen geschieden door de rand van een hoed of de klep van een petje. DE EERSTE BRIL De eerste bril verscheen in de 13e eeuw op het wereldtoneel. Onlangs hebben Russische ar cheologen in Siberië voorwer pen gevonden, die als oervor men van de zonnebril kunnen worden beschouwd. Het zijn banden van dichtgevlochten runderhaar die over het hoofd werden getrokken tot vóór de ogen. Deze primitieve bril moet de natuurvolken, die toen in die arktische, dus koude streken woonden gediend hebben als sneeuwbril in dat eindeloze, zo novergoten sneeuwlandschap. Zo'n sneeuwbril droegen de Es kimo's in Noord-Canada ook, zij het in een andere vorm, nl. als een houten plankje met twee smalle gleufjes voor de ogen. Dit eenvoudige zonne schermpje werd al door hun verre, verre voorvaderen in de oertijd uitgevonden. 400 JAAR v.CHR. Uit een minder ver verleden dateert het eerste verslag van de Griekse opperbevelhebber Xenophon, ongeveer 400 jaar v. Chr. Hij meldt in het verslag over een verre tocht, dat zijn mannen op hun lange terugweg naar huis op de hoogvlakten van Turkije last kregen van de zon en de sneeuw, een kombi natie die de bekende sneeuw blindheid veroorzaakte. Net als de volkeren van het oude Sibe rië vlochten zijn soldaten zo'n band van paardehaar, ofschoon men mag aannemen dat noch Xenophon noch zijn mannen de Siberiërs ooit hebben gekend en zelfs niet wisten dat ze ooit hadden bestaan. DE ROMEINSE OUDHEID Het gebruik van gekleurd glas tegen de felle zon was ook in de Romeinse Oudheid reeds be kend. De Romeinse schrijver Plinius de Oude deelt mee, dat men een zonsverduistering door gekleurd glas gadesloeg. Plinius de Jongere zegt d^| keizer Nero af en toe een groe nachtige edelsteen voor zijn linkeroog placht te houden. Waarom hij dat deed is niet be kend, ofschoon geslepen edel stenen in de Romeinse tijd en in de Middeleeuwen wel werden gebruikt als „leessteen". Ze dienden als een soort vergroot glas dat niet vóór het oog maar op de tekst werd geplaatst. In de Er zijn de zorgelozen en de zwartkijkers en het is moeilijk al deze verschillende mensen over één kam te scheren. De zor gelozen hoeven we heus niet aan te sporen nog wat zorgelozer te zijn. Want de gevolgen zouden op hun eigen hoofd neerkomen. Nu is er natuurlijk wel verschil tussen een moedige, opgewekte of een zorgeloze natuur, al lig gen die twee groepen dicht bij elkaar. Maar doordenken, over wegen en vooruit zorgen kun nen heel goed plaats hebben zonder tegen alles als bergen op te zien. Doorgedreven te worden door allerlei angst voor narig heden die we zouden willen voorkomen, al zullen ze zich misschien nooit voordoen. Van zelfsprekend hebben de zwart kijkers het moeilijker. Of ze willen of niet, ze lopen altijd met het gevoel rond, dat alles de verkeerde kant uitgaat. Ze idealiseren het verleden en ver geten dat ook dat zijn maren en bezwaren had. Daar komt nog bij dat we geleden leed niet meer zo voelen. Bovendien waren we in het verleden altijd jonger en aanvaardden we de dingen meer zoals ze tot ons kwamen. We voelden ze aan als „gewoon", terwijl we ouder wordend steeds meer aan de tijd ontgroeien, vooral als we ons geen moeite geven werkelijk „bij te blijven". Veroordelen is natuurlijk mak kelijk genoeg; begrijpen is moeilijker. Niemand zal trou wens beweren dat niet allerwe gen zaken om verbetering schreeuwen; dat er niet allerlei dingen anders konden. Maar intussen hebben we te leven en dat doen we toch het liefst zo moedig en blij mogelijk. Wan neer we mensen ontmoeten die inderdaad geslagen en ontmoe digd zijn, hebben we de neiging ze op allerlei anderen te wijzen, die het nog heel wat zwaarder te verduren hebben dan zij. Doch dit heeft het omgekeerde gevolg van wat we bedoelen. Hun last wordt er alleen maar zwaarder door. Ze gaan in een soort „ver dediging", omdat ze het gevoel krijgen dat ze hun geweeklaag niet vatten. Daardoor zetten ze het ook voor zichzelf nog eens extra duidelijk uiteen. De zwartkijkers moeten zelf inzien hoe ze zich tekort doen en in een overdreven sombere schaduw leven, wanneer ze te enen male vergeten op te merken, hoeveel ze nog aan positiefs om zich heen hebben. Aan zonneschijn, aan gezondheid, aan liefde mis schien. Zeker zal dit alles ook niet volmaakt zijn, doch zoeken naar de zonzijde zal toch altijd z'n vruchten afwerpen. Jetty De oudste illustratie van een brillendrager, een fresco (wandschildering) geaaieera ióm van ïom- masso de Modena in het klooster San Niccoló in Treviso, Italië. Dit vijftal laat duidelijk zien dat een moderne bril niet alleen funktioneel is, maar bovendien een modieus accessoifi kan zijn Egypteland, Spanje en Italië hebben de menschen zwakke oogen, en die goede oogen heb ben, verschijnen bijna alle met deze groenen brillen voorzien in het lichtDe zonnebril is intussen gemeengoed gewor den. Het nut ervan ziet ieder in. De ontwerpers dragen bij tot het modebeeld van deze tijd. Het maken ervan is vakwerk. Het is vaak moeilijk om uit de honderden modellen, kleuren en typen glazen een keus te doen. Laat niemand vergeten dat alleen de opticien een kol- lektie heeft die, ook in medisch opzicht verantwoord is. Laat zo'n zonnebril bij de opticien wat meer kosten dan in het een of andere warenhuis, voor het behoud van het goede licht in onze ogen geldt meer dan ooit, dat goedkoop meestal duurkoop is. Het is nu eens niet een gevolg van de hang naar nostalgie, dat velen het kopje koffie uit groootmoeders tijd in ere hebben hersteld. De direkte oorzaak lag in de koffieprijs, die in korte tijd als het ware uit de pot rees. En ook al is de prijs van de koffie onlangs weer behoorlijk gedaald, we hebben ontdekt dat de toe voeging van wat koffie- stroop de prijs per kopje heel wat aantrekkelijker en aan vaardbaarder maakte. Grootmoeder wist het reeds: door koffiestroop te gebrui ken werd het kopje koffie belangrijk goedkoper, ter wijl de smaak en geur er niet onder leden. Koffiestroop is niets anders dan gebrande vruchtensuiker, die de smaak zelfs pittiger maakt. De alombekende producent van koffiestroop in Neder land liet de kans niet voor bijgaan toen de schijnwer per weer extra op zijn pro- dukt werd gericht. Hij bracht het weer in het oude vertrouwde blikje en potje uit grootmoeders tijd. Hij heeft daarmee tevens het typisch Nederlands produkt, dat bij de koffie hoort on derstreept, een speciaal nos talgisch accent gegeven. De samenstelling heeft geen verandering ondergaan, zij het dan dat er enkele jaren geleden een speciale samen stelling kwam voor snelfil- terkoffie. Herstel die oude traditie door wat koffie stroop aan de koffie toe te voegen. Niet omdat we uit gevoelsoverwegingen een stapje terug willen doen, maar omdat koffiestroop de smaak optimaliseerd èn uw dagelijks bakje(s) goedkoper maakt. Ook al kijkt u niet op een paar dubbeltjes, u zult er ook geen behoefte aan heb ben geld over de balk te gooien. We verlangen er allemaal naar: naar heerlijk warm zomerweer. We leven er helemaal van op; we hebben de zon en een pret tige temperatuur gewoon nodig voor ons levensgeluk. Maar tè warm mag het ook weer niet zijn. Dan weten we niet meer waar we het zoeken moeten. Dan voelen we ons lamgesla gen. Er komt geen werk meer uit onze handen en zelfs als we vakantie hebben kan een echte zomerse hitte onze vrije tijd net zo goed bederven als met re gendagen het geval is. Ook ver se levensmiddelen kunnen niet best tegen de zomerse hitte. Ze bederven eerder dan normaal. Daarom kan het nuttig zijn de volgende tips te lezen èn te ont houden. Brood is in kleine en grote gewichten verkrijgbaar. Onverpakt brood dient vers gekocht en is het makke lijkst te bewaren in schone, droge en luchtige brood trommels. Een stenen pot met gaas bedekt of het broodvak in de kast zijn ook goede bewaarplaatsen. Sla, bonen, erwten, tomaten, paprika, komkommer en verse kruiden die niet direkt gegeten worden, kunnen en kele dagen in het groentevak van de koelkast bewaard worden. Ook frisse voor raadplaatsen en kelders met een luchtvochtigheid van 90° kunnen gebruikt worden. In dit geval raden wij aan plasticzakjes met gaten te gebruiken of de groenten in vochtig, onbedrukt papier te wikkelen. Kaas is een zeer gevoelig le vensmiddel. Het bederft snel. Voor de meeste kaas soorten is een temperatuur van 10-14° het gunstigst. Warmte, licht en tocht zijn even schadelijk als te koude lucht. Melk behoort tot de bijzon der snel bedervende levens middelen. Melk en melkpro- dukten op basis van verse melk moeten koel bewaard worden. Opengemaakte flessen gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk beder ven soms zonder zuur te worden. Zij dienen dan ook na opening snel gebruikt te worden. Vetten, vooral waterhou dende, zoals boter en mar garine kunnen slechts erg kort bewaard worden en liefst in de koelkast. Bessen (aalbessen, kruisbes sen, frambozen), die vooral in de zomer verkrijgbaar zijn, zijn zeer saprijk en dus niet lang houdbaar. Alles wat er tot hiertoe is ge zegd, geldt ook voor openge maakte conserven en nog meer voor ontdooide diepvriespro- dukten. In de zomer is het raadzaam vaker en in kleinere hoeveelheden levensmiddelen te kopen, wil men ze (zo vers mogelijk) consumeren. In alle onderdelen van de gar derobe is het assortiment zó veelomvattend geworden, dat je door de ongelooflijk ruime keuze soms door de bomen het bos niet meer ziet. Toch zijn er altijd weer modieuze uitschie ters die dusdanig tot de blik vangers behoren, dat je er on mogelijk aan voorbij kunt gaan. Dit is ook het geval met de hier afgebeelde engelachtige japonnetjes van luchtige, dun ne India-katoen. Jurkjes met dunne spaghettibandjes, wijde, wijde rokken met stroken. Jurkjes met veel biesjes en ge vlochten stofceintuurtjes, die het figuur accentueren en het speelse kontrast tussen lijfje en rok nog beter doen uitkomen. Er zijn ook bloesjes met wijde gerimpelde halzen en mouwen, en T-shirts met één blote schouder. De kleuren doen denken aan romantiek en prille vrouwelijkheid. Je kunt kiezen uit vanille, prune, framboise, pistache of mardarin en citron. Eén en al zomerweelde. Op zwoele zomeravonden een symfonie van rozegeur en ma neschijn. Maar dat is nog niet alles. Als straks de herfst in het land komt, kunt u met deze jurkjes de zomer in huis halen. Want u kunt ze nog heel lang als huiskleding doordragen. Zowel in de ochtenduren als 's avonds bij de teevee. Met een boek ge zellig bij het haardvuur of tij dens bezoek. Gaat u eens kijken of u nog zo'n jurkje kunt be machtigen. De prijs (die zo circa 65/75 gulden bedraagt) is er net naar om er nog gauw even zo'n jurkje bij te nemen. Het brengt z'n geld altijd wel op. Katoenen jurk in „Chantilly"-wit met wijde stroken aan een klein lijfje. Smalle biesjes, gevlochten schouderbandjes en borduursel, alles in sorbetkleurtjes. De andere jurk, is gemaakt van twee soorten India-katoen in twee soorten sorbetkleuren, laag om laag. (Zomerkollektie Foxy Fashion-modellen/foto: DickMedik). elfde eeuw wordt de vergro tende werking van lenzen ge noemd, maar pas in de 13e eeuw wordt voor het eerst melding gemaakt van optische korrektie door brillen. DE UITVINDER Volgens de Engelsen zou Roge Bacon hebben ontdekt, dat ou- derdomsvérziendheid gekorri- geerd kon worden door een stukje van een glazen bol. Mar- co Polo vertelde dat hij zulke instrumenten in China had ge zien. Maar een onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier om magische en modieuze versie ringen ging. Met de huidige ontwikkeling van de monturen gaan we al aardig dezelfde kant op. De eerste echte bril bestond waarschijnlijk uit twee mono cles. De oudste illustratie van een brillendrager is te vinden op een wandschildering van Tommasso de Modena in het klooster San Niccoló. De bril moet allerlei vormen hebben gekend, van scharnierbrillen die je moest vasthouden en brillen met neusklemmen, tot in de 18e eeuw de huidige vorm ontstond. NOG EENS DE ZONNEBRIL Van de zonnebril zegt de be roemde Nederlandse genees kundige en hoogleraar (1868-1738): „De glazen moeten vlak gepolijst en niet hoog ge kleurd wezen. In warmer lan den gelijk door geheel Azië,

Soester Courant | 1977 | | pagina 12