Soest in juli 1979 een centrale antenne inrichting? Nog vier weken extra geluidsoverlast van vliegbasis Soesterberg Brand bij Pribor 60.000 gulden schade Politie-commissaris Weer problemen rond dienstencentrum „De Borg" J. K. Adema 25 jaar in overheidsdienst Gulle gever Donderdag 11 augustus 1977 55e jaargang no. 51 SOESTER1 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 De vijfentwintig starfighters staan keurig in een rij opgesteld op de vliegbasis Soesterberg. Voor vele „vliegveldgenieters" zijn zij een ware attractie. met de distributie van gas, al meer met dit bijltje gehakt heeft en omdat zij vanaf het begin een groot ent housiasme voor de kabelantenne heeft getoond. Ook zal deze instantie toezicht houden op de aanleg van CAI.Reeds vo rige week meldden wij, dat een deel van Soest geen kabelantenne zal krijgen. Dit zijn de Birkstraat (vanaf de Bartilot- tilaan), de Amersfoortsestraat, de Wiek- sloot, de Peter van de Breemerweg en Soestduinen. Op de vergadering van de gascommissie over de CAI twee weken geleden, kwam de vraag naar voren of berekend kon worden wat de aansluiting van deze gebieden zal gaan kosten. In middels had de heer Bredeveld dit uit gerekend en hij deelde mee, dat: de 98 woningen aan de Amersfoortsestraat bij aansluiting op de CAI 426.950,- gaan kosten. Aan de Wieksloot staan 47 wo ningen, aan de Peter van de Bremer- weg 23, aan de Birkstraat 65 en aan de Grote Melm 3. De kosten voor de aanleg van een kabelantenne aldaar bedragen respectievelijk 447.780,-; 127.595,-; 193.825,- en 71.755,-. Opgeteld is dat 1.267.905,- voor de aansluiting van 236 woningen. Gemiddeld komt elk huis zo op ruim 5000 gulden aansluitgeld, terwijl de kosten voor ae huizen aan de Grote Melm bijna 24.000 gulden zouden gaan bedragen, wat aan de hoge kant is. De gemeente gaat er van uit dat iedere woning maximaal 300 gulden aansluitgeld betaalt en daarna bijvoorbeeld een maandelijkse huur van 7,90. Worden ook deze gebieden aangesloten dan bete kent dit dat de huur voor elke aan geslotene in Soest stijgt met 1,10 tot negen gulden. Van verscheidene raads leden kwam de vraag of die uitgeslo- tenen nu nietgediscrimineerd" worden. Hierop wisten de heren Jelkesma en Bredeveld een passend antwoord te ge ven. Zij vertelden de vergadering dat die gebieden, die geen CAI krijgen, op een dermate gunstige plaats liggen, dat zij in staat zijn door middel van een eigen antenne een goede ontvangst van de twee Nederlandse en de drie Duitse zenders te krijgen. Voorlopig missen zij dus niets. Ook mogen zij, als de kabel antenne er eenmaal is, hun antenne op het dak houden, terwijl de antennes van de overige Soestenaren binnen vijf jaar moeten verdwijnen. Over dit laat ste wordt nog gepraat. Als de eigen antennes toegestaan blijven, zullen zij in elk geval niet hoger mogen zijn dan tien meter. De gemeente beseft overigens dat zij de centrale antenne inrichting zó aantrekkelijk moet maken, dat de men sen er nog maar nauwelijks over denken om zelf een mast op hun dak te zetten. Opnieuw zijn er problemen gerezen rond het gebruik van het nog niet gebouwde wijkdienstencentrum in O verhees, „De Borg". Het gaat v/eer om een meningsverschil van het bestuur van de wijk- vereniging en het r.k. pastoraat. Een deel van de bestuurs leden wil dat het r.k.pastoraat enkele zaterdagen per jaar geheel afziet van het gebruik van de grote zaal. Andere bestuurdersleden willen niet zover gaan en via het mededelingenblad van de wijk- vereniging „De Wijkdirigent" worden bewoners van de wijk ge vraagd hun mening kenbaar te maken. Enkele maanden geleden dreigden een aantal bestuurders van de wijkvereniging hun medewerking aan de totstandkoming van het gebouw op te schorten als het r.k.pastoraat op de zaterdagavonden tussen 7 en 8 uur beslag zou leggen op de grote zaal. Deze zaal grenst aan de dagkerk en is daar met een vouwwand van gescheiden. Voor de zaterdagavonddiensten zou, conform alle afspraken, de grote zaal bij de dagkerk betrokken worden. Dat im pliceerde dat wijkverenigingsactivlteiten pas na 8 uur gestart konden worden. Dat werd bezwaarlijk gevonden en de brief die daarover toen uitging, wekte de in druk dat het r.k.pastoraat ,,de grote boosdoener" was. De brief werd zeer vlot weer ingetrokken en na overleg met het r.k.pastoraat werd de regeling getroffen, dat de avond diensten zouden aanvangen om 6 uur. Commissaris J. K. Adema Vrijdag 19 augustus a.s. viert de heer J. K. Adema, commissaris van het Soester politiekorps, zijn zilveren ambtsjubileum. Het is dan 25 jaar geleden dat hij in dienst trad bij de overheid. In Soest werd hij korpschef op 1 april 1975. Een jaar later werd hij bevorderd tot commissaris omdat het inwonertal van Soest inmiddels de 40.000 overschre den had. De heer Adema werd op 20 juli 1932 te Leeuwarden geboren. Hij bezocht de Rijks HBS te Assen en werd in 1952 opgeroepen in militaire dienst. Twee jaar later werd hij gedemobiliseerd als reserve-officier der artillerie. Van '54 tot '56 volgde hij de opleiding aan de politie school (RIOPHA) te Hilversum, waarna hij op 1 augutus van dat jaar werd aan gesteld als adjunct-inspecteur bij de gemeentepolitie te Amsterdam. Regel matig volgden de bevorderingen: 1 au gustus 1958 inspecteur, ambtenaar 3e klasse; 1 augustus '64 inspecteur, ambte naar 2e klasse; 16 maart 1971 hoofdin specteur ambtenaar 2e klasse1 decem ber '74, hoofdinspecteur, ambtenaar le klasse. In het officieel orgaan van de Soester Politie Sport-Vereniging „S.P.S.V. NIEUWS" merkt de redactie van het blad op: „In de ruim twee jaren dat de jubilaris in Soest werkzaam is, hebben wij hem als een korpschef leren ken nen, die op rustige kalme en toch beslis te wijze zijn funktie uitoefent maar daar bij wars is van alle vertoon en publici teit. Het is ons bekend", aldus SPSV- nieuws, „dat hij de betrekkelijkheid in ziet van een jubileum en de aandacht vestiging daarop niet zo noodzakelijk vindt". Voor deze vlotte medewerking was het totale bestuur van de vereniging, het r.k. pastoraat zeer dankbaar. "Het uitgangs punt van het bestuur om mogelijkheden te scheppen om de zaterdagvonden veilig te stellen om allerlei activiteiten te ont wikkelen, leek bereikt, niet in de laatste plaats door de medewerking en het begrip van het r.k.pastoraat", aldus schrijft voorzitter Lazonder in de „Wijkdirigent". Binnen het bestuur zijn nu evenwel weer stemmen opgegaan, die vinden dat er een regeling getroffen moet worden, waardoor evenementen op stapel gezet kunnen worden, die van de zaterdagmid dagen in de zaterdagavonden doorlopen. Met andere woorden: het r.k.pastoraat kan die zaterdagen niet van de grote zaal gebruik maken mogelijk ook niet van de dagkerk vanwege het lawaai). Het bestuur is verdeeld; een gedeelte is van mening dat men wederzijds zich soe pel op moet stellen, een ander deel vindt dat men recht moet doen gelden op een aantal volledige zaterdagen. De eerste groep, waaronder ook de voor zitter, wil echter niet uit het oog ver liezen, dat het aanvankelijke probleem, het op de zaterdagavonden niet gebruik kunnen maken van de grote zaal, vol gens hen is opgelost. De leden wordt gevraagd te reageren: „Helpt u ons, zodat we weten welke be slissing er door het bestuur genomen moet worden", aldus voorzitter Lazonder. Naar aanleiding van het vorige week geplaatste gedichtje „Het gastvrije Duits land is bij ons een anonieme, gift van vijftig gulden binnen gekomen voor de 80-jarige oma, die het zo slecht trof aan de grens. Wij hebben het bedrag bij „oma" afgeleverd. Tot half september dit jaar staan er vijfentwintig legervlieg- doet zij omdat zij beseft dat zij niet de tuigen, van het type F 104, op het militaire vliegveld Soester- enl§e is die van het lawaal va" de berg. Deze toestellen, beter bekend als „Starfighters", zijn eln'lsriwe voor zes weken van de vliegbasis Leeuwarden naar hier over- bijeenkomst natuurlijk de geiuidsover- gebracht. In die zes weken worden er aan de basis aldaar last niet zal verminderen, meent zij de herstelwerkzaamheden verricht. Vorige week hield de Koninklijke Lucht macht een informatieve bijeenkomst over de gevolgen van het tijdelijk over brengen van de vliegtuigen naar Soes terberg. Dat deed zij, omdat deze toe stellen meer lawaai maken dan de vlieg tuigen, die gewoonlijk van en naar Soesterberg vliegen en omdat zij wilde voorkomen dat de inwoners van Soest en omgeving schrikken en geërgerd raken door het onverwacht overvliegen van dez^toestellen. Het is niet toevallig dat de 25 starfighters naar Soesterberg zijn overgebracht. De vliegbasis Leeuwarden moet herstel werkzaamheden verrichten aan de start banen van deze toestellen en bovendien moet de verlichting, die langs en voor de banen staat, vervangen worden. Dit laatste moet beslist in de zomermaanden gebeuren omdat de nacht dan het kortste is en er van zes uur 's ochtends tot negen uur 's avonds gewerkt kan worden. Zodoende kunnen de werkzaamheden in zes weken plaatsvinden. De F104 toestel len zijn verplicht een aantal uren per week te vliegen. Zij konden dit niet blijven doen vanaf Leeuwarden, omdat onder andere de startbanen daar-niet meer beschikbaar zijn. Er moest dus een andere thuisbasis gevonden worden. Er werd besloten niet alle vijftig Star fighters over te plaatsen, maar slechts vijfentwintig en bovendien bleven de manschappen op het vliegveld Leeuwar den. De praktijk wijst uit dat er behalve Leeuwarden maar drie militaire vlieg velden zijn, die in aanmerking komen voor het ontvangen van de F 104's. Dit zijn Volkel, De Peel en Soesterberg. Alle andere vliegvelden vielen af en toen bleek dat Volkel en de Peel ook niet in staat waren de 25 toestellen te bergen, bleef als enige mogelijkheid Soesterberg over. Deze basis is instaat de vliegtuigen te onderhouden, de onderdelen te leveren en de manschappen onderdak te verle nen. Dit laatste kon alleen maar als de helicoDters met bemanning, die normaal op Soesterberg aanwezig zijn, overge vlogen werden naar Leeuwarden, zodat er plaats ontstond voor vliegtuigen en manschappen. Deze situatie zal tot half september voortduren. Dan zijn de werkzaamheden in Leeuwarden uitgevoerd en kunnen de Starfighters weer terugkeren. Wel ga randeert de staf van Soesterberg dat er met deze „lawaaimakers" zo min moge lijk gevlogen zal worden en dat vooral de bebouwde kom ontweken zal worden. Ook garandeert zij dat een dergelijke situatie tot 1981 in elk geval niet meer plaats zal vinden. Van wat daarna ge beurt is nog niets bekend. Dit deelde Generaal-Majoor D. J. J. Boks, commandant van het Commando Tac tische Luchtstrijdkrachten, mee tijdens deze bijeenkomst. Luitenant-Kolonel A. P. de Jong, Adjunct-Direkteur Voorlich ting Luchtmachtzaken van het Ministe rie van Defensie, nam vervolgens het woord over om over de gevolgen van de plaatsing van de toestellen in Soest te praten. Hij vertelde dat de staf van de vliegbasis Soesterberg momenteel een nieuwe tac tiek voert. Zij geeft, zoals vorige week woensdag gebeurde tijdens de informa tieve bijeenkomst, een verantwoording van een „stukje" Luchtmacht beleid. Dit mening van het publiek over de door een voorlichting gunstig te kunnen beïnvloeden. Voor- en nadelen Kolonel De Jong stelde een soort balans samen van de „voor- en nadelen" van de aanwezigheid van de F 104's op Soester berg. Het eerste nadeel is de opdringerige fluittoon, die in het gebulder van de grote gevechtsvliegtuigen verwerkt zit. Vooral in de zomermaanden, wanneer met goed weer de ramen openstaan, is dit niet zo aangenaam. Ten tweede wordt bij droog weer, wat verondersteld wordt bij een zomer te horen, het geluid van de vliegtuigen minder gedempt door wol ken en dergelijke. Ten derde verblijven er in de zomer heel wat toeristen in Soest, die dan slapen in tenten en cara vans, waardoor zij nog minder beschut ting hebben tegen het gefluit. De basis probeert wel de geluidsoverlast in de hand te houden. Als eerste zegt zij dat dit lawaai tijdelijk en éénmalig is. Daarnaast is de basis van 16 mei tot 23 juni dicht geweest en zal een deel van het Amerikaanse squadron ons in het najaar voor een tijdje verlaten. Gemiddeld komt de geluidsoverlast zo weer op het zelfde aantal decibellen als in andere jaren. Ook meende de Kolonel dat de Starfigh- ter zeker een attractie zal zijn voor de vele „vliegveldgenieters" en toeristen. Ook zijn er vliegtechnische maatregelen genomen om het lawaai te beperken, zoals: geen nachtvliegen, geen „rond jes" vliegen, enkel tussen 9.20 en 14.10 uur vliegen, tussen-tijdse oefenvluchten gaan gebeuren vanaf andere basis, er wordt korter gevlogen en de piloten worden duidelijk geïnstrueerd de be bouwde kom te vermijden. Ook wordt er direkt geland en wordt er niet eerst een rondje boven het vliegveld gevlogen. Uit dit alles blijkt dat de staf van Soesterberg zich zeker bewust is van het extra-lawaai dat de Starfighters maken en dat zij alles, wat binnen hun vermo gen ligt, doet om de geluidsoverlast binnen de perken te houden. Verder moet de Soester bevolking zich troosten met de gedachte dat het nog maar vier weken duurt en dat het dan weer voor een hele lange tijd voorbij is. Eén van de vijfentwintig op Soesterberg geplaatste Starfighters. Het toestel, dat nu al weer „verouderd" wordt genoemd, produceert veel lawaai. Op de informatie raadsvergadering: over de CAI vorige week donderdagavond, deelde gemeente-ambtenaar Bredeveld mee dat, als alles volgens plan verloopt, Soest in juli 1979 over een kabelnet voor de televisie-ontvangst zal beschikken. Als de raad goedkeuring verleent en een keuze maakt uit de verschillende systemen, kan het plan naar de Gedeputeerde Staten. Deze instantie zal waarschijnlijk haar oordeel in december uitspre ken, zodat de CAI rond de jaarwisseling aangelegd kan worden. Het bestuur van de centrale antenne inrichting komt in handen van de ge meenteraad. Het onderhoud, de abon nementenregistratie en het innen van de maandelijkse huur, zal gebeuren door de gascommissie. Dit vertelde de heer Jelkesman, afgevaardigde van het ad- viesburo, wat door de gemeente in de arm genomen is. Hij meende dat de gas commissie hier het meest voor in aan merking komt, omdat zij, in verband Foto Herman van Dam Dinsdagmorgen, even voor half twaalf, brak brand uit bij de Tricot- en Confectiefabriek Pribor aan de Steenhoff- straat. Door nog onbekende oorzaak vatten enkele tientallen rollen stof, die in verband met ruimte gebrek tijdelijk in de garage op het terrein van de fabriek lagen opgeslagen, vlam. De brandweer werd gewaarschuwd en intussen probeerde het personeel het vuur te doven. Daarin slaagde men niet geheel. De brandweer nam het blussingswerk over en kon reeds na enkele minuten het sein „brand meester" geven. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. De schade wordt geraamd op 60.000 gulden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1