Provincie" wil centrum aan de Dalweg 55 Jaren zitten er op ..Soester Courant" begint aan 56e jaargang sms Werkgroep Leefmilieu Soest op de bres voor Slangenhosje Ook P.P.D. wil bestuurlijk centrum aan de Dalweg CDA-fractie vraagt totaal-overzicht van Soester verenigingen Gehandicapten gaan weer zwemmen in Eemeroord OMSTREKEN RfENTlgaiAl^ EN UBVSAVE MWITI1 ÜliaaEKiNHUÜ 1IANWEEQES7R Misdadige dierenbehandeling Bureau voor Redactie en Administratie „ONS BOERENHUIS". Van Weedestr. 15 Ingezonden stukken en Vragen voor divers? rubrieken tot Woensdagmiddag 12 uur. Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer 10.15. Bij contract groote korting. Advertenties worden ingewacht tot en met Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Donderdag 18 augustus 1977 55e jaargang no. 52 5 OESTER S COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 In het ontwerp Streekplan-Utrecht-Oost van mei 1977 wordt door de provincie gesteld dat de Soester Eng zo waardevol is, dat handhaving van het gebied wordt voorgestaan. Een toekomstig centrum situeert de provincie daarom aan weerszijden van de Dalweg. In de beschrijving bij het streekplan zegt de provincie letterlijk: Het toekom stig centrum (van Soest) zal optimaal bereikbaar moeten zijn. Hoewel de si tuering daarvan in beginsel een zaak van de gemeente is, wordt een situering aan weerszijden van de verlengde Dalweg en ten zuiden van de Soesterengweg wenselijk geacht. De Soester Eng is uit landschappelijk oogpunt zo waardevol, dat handhaving van dit gebied in deze vorm wordt voorgestaan. De functie van dit gebied zal in hoofdzaak agra risch gericht blijven. De openheid van dit gebied kan worden gewaarborgd door een binnenwaarts gerichte verste delijking tegen te gaan. Min of meer in tegenspraak hiermee is de provinciale visie op de verkeersaf wikkeling. In de toelichting bij het streekplan wordt over de Birkstraat gezegd: De weg zal in de toekomst een zodanige verkeersin tensiteit te verwerken krijgen, dat, ook indien het weinige doorgaande verkeer ten opzichte van Soest nog verder ge weerd zou worden, hoogstwaarschijnlijk niet meer met een enkelbaansweg kan worden volstaan. Om parasitair stede lijke ontwikkelingen als gevolg van ver snipperingen te voorkomen, dient de oplossing in beginsel gezocht in een reconstructie en capaciteitsvergroting van de bestaande weg. Als evenwel aangetoond wordt dat de verkeersveilig heid of de erffunctie van de aangren zende bebouwing hierbij ernstig in het geding komen, zal aanleg van een nieuwe verbinding overwogen kunnen worden, waarbij een tracering ten zuiden van de Birkstraat en ten noorden van de sport velden de voorkeur verdient. (En dan wordt de Centrumweg naar voren geschoven) Voor de voortzetting in Soest lijkt een redelijke oplossing te zijn gevonden in de aanleg van een centrumweg, aansluitend op de Konings weg. In deze structuur is het mogelijk het doorgaande verkeer door Soest verder terug te dringen. Woningbouw In het ontwerp streekplan hanteert de provincie ook wat andere aantallen voor woningbouw in Soest. In 1990 levert dat een verschil op van 520 woningen (min der). De provincie denkt aan 1475 huizen in Overhees (2, 3 en 4); 700 huizen in Klein Engendaal; 192 woningen voor Amerikanen en 100 woningen in Soest- dijk. De totale woningvoorraad in het jaar 1990 is dan 15.800. De fasering kan volgens de provincie als volgt zijn: aanwezig 13.345 wo ningen: in 1980 ca. 14.000 woningen; in 1985 ca. 14.900 en in 1990 ca. 15.800. In het ontwikkelingsplan van Soest wordt voorzien: eind 1980, 14035 wo ningen; eind 1985 - 15124 en eind 1990 - 16320. De gemeente houdt er rekening mee dat in 1990 - ruim 45200 mensen in Soest wonen; de provincie raamt dat aantal dan op 41.300. Opvallend is wel dat de provincie geen rekening houdt met het bestemmings plannetje Alb.Cuyplaan, nóch met de door de gemeente opgevoerde potentiële groeigebieden Stadhouderslaan en Boerenstreek. Luchtfoto van de Eng met links onder aan (gearceerd) de plaats waar zowel de „provincie" als de Provinciale Plano logische Dienst het bestuurlijk centrum van Soest gevestigd willen zien. Links boven bet complex van het bejaarden centrum Molenschot en in het midden boven de Oude Kerk. Ook de Provinciale Planolo gische Dienst blijkt voorkeur te geven aan het sparen van de Eng. In het opgestelde advies d.d. 29 juli 1977 voor het Soester Centrumplan wordt aanbevolen het bestuurlijk centrum, ge meentehuis en politiebureau, te situeren aan de Dalweg. Het nieuwe winkelcentrum, als dat er dan komen moet, ziet de P.P.D. het liefst gebouwd in Klein Engendaal, het gebied waar de gemeente het gemeen tehuis en het politiebureau ge pland heeft. Opk de werkgroep Leefmilieu Soest heeft zich de toekomst van het Slangenbosje aangetrokken. Namens de leden van de groep, de heren J. L. Roos en drs. W. Zweers, heeft mr. M. D. Ph. van der Werf in een brief aan burgemeester en wet houders protest aangetekend tegen het voornemen een bouwver gunning te verlenen aan de Soesters J. F. Higler en R. v.d. Brink, voor een perceel onmiddellijk grenzend aan het Slangenbosje en dit gedeeltelijk bestrijkend. In de brief aan het college zegt de heer v.d. Werf namens zijn collegae werk groepleden het onjuist te vinden en zelfs verwerpelijk te achten, dat b. en w. blij ven proberen de bouw van bungalows daar op gang te krijgen zonder de Kroon- beslissing af te wachten. „Wij houden het nauwelijks nog voor mogelijk dat weldenkende burgers een zodanig gebruik van de bevoegdheden, aan het college van burgemeester en wethouders verleend door artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 van de Woningwet, nog zal kunnen rijmen met het doel waarvoor die bevoegdheden zijn geschapen". Het ontgaat de groep bovendien ook welke dringende redenen er zouden kun nen zijn om tóch zo te handelen. Men vindt dat het college te kort schiet bij de belangenafweging tussen enerzijds de gegadigden voor de bouwpercelen en anderzijds het natuurbehoud en het leef milieu en dan wel speciaal van de direct omwonenden. De heren maken in dit verband nog eens attent op het rapport van de vakgroep Vegetatie en Botanische Oecologie van de Utrechtse Rijksuniversiteit. Daarin werd de onvervangbaarheid van het Slangenbosje als natuurgebied definitief aangetoond en ook de afhankelijkheid van de gesteldheid der omliggende ter reinen. De werkgroep verenigt zich op dit punt geheel met het standpunt dat omwonenden bij een andere gelegen heid, ook de bouw van een bungalow in het gebied betreffende, innamen. De brief aan het Soester college werd in afschrift gezonden aan het college van gedeputeerde staten van Utrecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd door de politie op de rijweg van De Zoom een bastaard bouvier aangetroffen met een touw om zijn hals en drie vastgebonden poten. Het dier werd naar het asiel gebracht. Naar aanleiding van de concept cultuur nota en de daarin aangekondigde subsi dieverordening heeft de CDA-raadsfrac- tie gevraagd een totaal-overzicht te ge ven van verenigingen en instellingen die in Soest werkzaam zijn en voor sub sidiëring in aanmerking kunnen komen. Het gaat het CDA daarbij niet alleen om verenigingen die op cultureel terrein werkzaam zijn, maar ook om sport- en ander soort verenigingen. Het overzicht moet volgens het CDA ge gevens bevatten over bestaande kosten, kosten van wensen, eigen bijdragen zo als contributie en aantal leden. De frac tie kent aan een dergelijk overzicht hoge prioriteit toe. Men vraagt de gegevens voor de begrotingsbehandeling ter be schikking te stellen, „opdat", zo zegt de fractie, „op een zo verantwoordelijke wijze de subsidiewensen op het gebied van cultuur kunnen worden afgewogen in het totale subsidiepakket voor Soest enSoesterberg". De fractie wil dat graag horen tijdens de vanavond te houden raadsvergadering. Het zwemmen voor gehandicapten onder auspiciën van de Stichting Bentinck Fonds vangt zaterdag 3 september weer aan. Opnieuw wordt op de zaterdag gezwommen van 9 tot 10 en van 10 tot 11 uur in speciaal voor gehandicapten aangepaste zwembad Eemeroord in Baam. w»». w... men zelt niet over vervoer Het verwarmde zwembad ligt aan de beschikken naar en van het zwembad, weg tegenover hotel Groeneveld. dan bestaat de mogelijkheid dat men Zij die interesse hebben voor dit zwem- vervoerd kan worden met het speciaal men - vorig jaar maakten tientallen voor gehandicapten aangepaste Ben- gebruik van de mogelijkheid - kunnen tinck Fonds-busje. Voor dit vervoer zich opgeven bij mevr. J. H. ten Cate- dient men zich speciaal op te geven bij Vlietstra, Veenbesstraat 426, tel. 18039. de secretaresse van het Bentinck Fonds Bij geen gehoor kan men bellen 14681 of mevrouw Ten Cate. No. 8. Gratis verspreiding te Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Zaterdag 30 September 19122, En om eens te illustreren hoe groot de „vooruitgang" wel is geweest: de heer C. Nijhof vroeg een vergunning om een ventilator in werking te mogen stellen, gedreven door een electromotor van 1/3 P.K. „ter vervanging van de beide blaasbalgen in zijn smederij". Niet veranderd is bijvoorbeeld de ru briek uitslagen van wedvluchten post duivenvereniging De Zwaluw, een wed- Volgende week viert de „Soester Courant" haar 55ste verjaar dag; ze gaat haar 56ste levensjaar in. Een verjaardag die velen vieren, maar voor onze krant toch een gebeurtenis is om even bij stil te staan: 55 jaar bijna onafgebroken (een onderbreking gedurende de Tweede Wereldoorlog vanwege een verschijnings verbod) een krant met plaatselijk nieuws. September 1922 rolde het eerste exem plaar van de Soester Courant van de persen, al is „rollen" en „persen" lichte lijk overdreven. Het was meer „werd het eerste exemplaar van de handpers gepakt". Toen werd zo'n krant geheel met de hand gezet, lettertje voor letter tje! Onvoorstelbaar haast en het bete kende ook na het drukken weer lettertje voor lettertje afbreken en opbergen. Hoeveel anders is dat nu met fotografi sche, electronische computerzetmachi nes, waarachter typistes het werk doen. Geen vuile handen meer, geen tillen meer van loodzware, in de meest letter lijke zin, krantenpagina's. Er is in die 55 jaren heel wat gebeurd; in de wereld, in Nederland en uiteraard ook in en mèt Soest. Oók met de Soes ter Courant, al zijn wij het principe „het brengen van plaatselijk nieuws" trouw gebleven. Eerst Soest en dan pas de rest! Het „nieuws" is wel even anders gewor den. Het eerste jaar was bijvoorbeeld een vaste rubriek: „Wielrijders licht op - zaterdag8.16 n.m. tot5.45 v.m.,, enz. We kenden toen ook wekelijks de „on bestelbare stukken": Terug ontvangen te Soest in de eerste helft der maand Augustus 1922" enz. „Officiële Bekendmakingen" waren er ook toen al. Opvallend is dat het „vak jargon" in de ambtelijke wereld nauwe lijks veranderd is: „Bakkersnachtar- beid - De Burgemeester van Soest maakt bekend dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een aanvraag van A. van den Bremer om vergunning tot het ver richten van bakkersarbeid tusschenSuur des namiddags en 6 uur des voormid dags. Op Maandag 25 September a.s. des voormiddags 10 uur, zal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwa ren tegen de aanvraag in te brengen' Aardig uit één van de eerste nummers vinden wij deze hinderwet-aanvraag: Bakker Haremaker vroeg vergunning om in het perceel Van Weedestraat 40 een „heetwateroven met eiwit- en mangelmachine" te mogen plaatsen. De oplage was 10.000; er waren een twintigtal lopers gecharterd voor de verspreiding en wij dachten er heel Soest mee te kunnen voorzien. Binnen een kwartier echter waren zij terug. De kranten waren uit hun handen gegrist door blije plaatsgenoten. Later verscheen er een herdruk met ondermeer een overzicht van Soester belevenissen gedurende de vijf oorlogs jaren. Het is interessant omdat ook nu nog eens te lezen. Er zijn hier vliegtui gen neergeschoten, bommen gevallen, huizen vernield en op 25 juli 1941 schoten Duitsers op Nieuwerhoek een Soester jongen dood. In dit verband herdenken wij met res pect onze oprichter, de begin dit jaar op 85-jarige leeftijd overleden heer G. J. Smit. Met niet aflatende inzet heeft hij op de bres gestaan voor „zijn" Soester Courant. Ook in de oorlogsjaren deed hij dat en zijn principe getrouw bracht hij het plaatselijke „nieuws". Dat leverde hem in oktober 1941, als de allereerste in Nederland, een verschijningsverbod van de bezetter op. Na de oorlog pakte hij de zaken weer energiek aan en hij legde er de basis voor dat de Soester Courant nog steeds de „meest gelezen" krant in Soest is. Daarom gaan wij vol vertrouwen ons 56e levensjaar in met het objectief brengen „ons iioekennuis" aan ae van weedestraat met recnts net eerste onderkomen van drukkerij Smit. Daar werd de van plaatselijk nieuws, met hier en daar eerste jaargang van de Soester Courant gedrukt. In het pand is nu snackbar De Zwaluw gevestigd. een „crltische noot". vlucht naar België over 244 K.M. Duiven los 7 uur met Z.W. wind; eerste aanko mende duif 11 uur, 37 min. 4 sec. enz. Aktueel is misschien nu nog wel het volgende berichtje uit onze Eerste Jaar gang No.4: „Dezer dagen waren wij in de gelegen heid Inzage te mogen nemen in het plan tot exploitatie van de mooie buitenplaats „Rustoord" gelegen aan de Burg. Grot- hestraat in het centrum van ons dorp. Aan de uitvoering van dit plan ls naar onze mening een goede oplossing gege ven, aangezien het natuurschoon ron dom „Rustoord" volkomen gespaard blijft. De bestaande vijver, gelegen ach ter de plaats, wordt In stand gehouden. Wanneer straks aldaar enige landhuisjes zullen verrijzen, belooft dit een mooi geheel te worden". „Rustoord" stond op de plaats van het huidige „Braamhage". Wie had 55 jaar geleden kunnen denken dat de bouw van de „landhuisjes" (bungalows) zoveel problemen kon geven, dat ze er nu nog niet staan en men het „mooie geheel" niet meer ziet zitten. Wij kenden in die jaren ook de rubriek „gevestigd" en „vertrokken". Soest lag ook toen al „goed in de markt". De „nieuwe" Soesters kwamen ook toen al overal vandaan: uit Zutphen, Assen, Zaandam, Dordrecht, Steenwijk, Zwol le, Breda en Maastricht. Het aantal ver trekkers mocht er ook wezen, maar was toch aanzienlijk kleiner. In september 1922 was een opvallend bericht: De verjaardag van H.M. de Koningin (toen 31 aug.) is hier nagenoeg onopgemerkt voorbijgegaan. Jammer dat Soest-Vooruit niet met enige feestjes is komen aandragen". Dat is nu anders: de voetbalvereniging SEC bijvoorbeeld zorgt voor heel wat „feestjes" met de kinderspelen. Een groots moment in onze eigen ge schiedenis vinden wij nog steeds de „her-verschijning van onze krant op bevrijdingsdag in 1945. In de vooraf, gaande maanden, in het diepste geheim, was dit nummer gereed gemaakt. Het bevatte bijdragen van de toenmalige (ondergedoken) burgemeester A. L. Des Tombe; van de predikanten Van Schaick, Wouters en De Bruijne; van pastoor Voss.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1