Utrechts symfonie orkest Bezoekers politieke soos roepen hulp CDA-fractie in P| ril - Wandelen en fietsen vanuit Bussum VRIJHEID EN BLIJHEID IN VAKANTIETIJD m Seizoen 1977 1978 Provincieconcerten serie „Uit en Thuis" Aktiegroep „Soestdijk geen Stankwijk": onvoorstelbaar wat in Soest gebeurt De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS is er! Wat iedereen moet weten over verlovingen, huwelijken geboorte. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 BERKHOF CHD s nAN&l-HARTOG} Man aangehouden voor verduistering Winkeldiefstal mtr Q)e 14(eeï n Eerste ledenvergadering Soester Muziekgezelschap Volksuniversiteit Eemland KLEUR PASFOTO Met Raad en Daad mnmnffrap:fspiss- iSmim •i mtm* 1 Laag werkloosheidspercentage in gewest Amersfoort Soestor Courant van donderdag 18 augustus 1977 Dat deze busconcerten, die in 1968 zijn begonnen, voor velen binnen en bui ten Utrecht in de loop der jaren een begrip zijn geworden, zal echt geen ver wondering wekken: voor ons „Uit en Thuis"-publiek betekent het een in alle opzichten perfekt verzorgde concertavond per bus zonder extra kosten vanuit uw woonplaats heen en terug -, voor anderen is deze organisatie een uniek voorbeeld hoe concertbezoekers die op een zo grote afstand van de concert zaal wonen, zo nauw bij de muzikale sfeer van hun orkest kunnen worden betrokken. Snüfmnlana»nl^d5er' verkeer over het Scalmeijerpad en het Soester Centrumplan waren de zaken die maandagavond in de goed bezette CDAsoos bezoekers riepen de hulp in van de CDA gemeente- ïïfl en» l 0"Juis'e ontwikkelingen te voorkomen. rd rtesoowoordigd door de heren Van Poppeien, Stam, Menne, m Oreen>or8t. Niet altijd gaven zij de indruk onderste "i" ™d d° argumenten van de bezoekers, maar die kregen wel gebrachte problemen? ern9tig aandaCht Zal bestoden aan de naar VOTel> De aktiegroep „Soestdijk geen Stank- wijk" bezocht de soos met zeven man. Namens hen voerde mevrouw E. Rade maker-Beuken het woord. Het was niet de eerste keer dat zij bij het CDA aanklopte en ook nu weer ging het over de hinder van de firma Lindner. Het ging daarbij vooral om het verwerken van PVC en de daarbij vrijkomende stank, welke hoofdpijn, keelpijn en misselijk heid veroorzaakte. Door het PVC-procedé werd leverkanker veroorzaakt, betoogde mevrouw Rade maker, zoals onderzoekingen in Ameri ka, Italië en ook in ons land uitgewe zen hadden. „Waar moeten wij nu toch in 's hemels naam zijn in Soest om gehoor te vinden voor onze klachten. Al sinds 1970 zijn wij bezig. Toen schreven wij onze eerste brief met klachten over stank en geluids overlast en in feite is sindsdien niets gebeurd. Het is onvoorstelbaar. Hier moeten jullie wat aan doen", aldus me vrouw Rademaker. Zij wist dat ook personeel ontslag nam vanwege de stank en vond verder dat de gemeente geen apparaat had, laat staan een bekwaam ambtenaar, om Lindner aan te pakken. Bepaalde, voor Lindner nadelige rapporten verdwenen onder de tafel, terwijl een onderzoek, dat zij zelf had laten verrichten en zelf betaald had over de geluidshinder, steeds wel te voorschijn kwam. Na de hinderwetzitting van vorig jaar november waren alle klagers door een ambtenaar bezocht, maar waar was het rapport van diens bevindingen? Hoe zat het met door de gemeente ver richte metingen? De groep zei geen vertrouwen te hebben in het ambtelijk apparaat dat mogelijk gemanipuleerd werd door het bedrijf. Fractievoorzitter Van Poppeien was het met de groep eens, dat de moeilijkheden met Lindner nu al jaren duurden, maar men had zich in de raadsvergadering waar een „zone-vergunning" voor Lind ner aan de orde kwam, ferm opgesteld. Hij had de indruk dat de raad door Lind- kingen zou afhangen wat er met het hele plan ging gebeuren. Het zou onwijs zijn, vond Van Poppeien, nu alvast maar een ander standpunt in te nemen. Duidelijk werd wel dat de CDA-fractie geen normen had, waaraan de rapporten straks getoetst moeten worden. „We wachten af wat het rapport op gaat le veren en zien dan wel hoe daar mee ge werkt kan worden", zei de heer Olden- boom. Wel stelde de fractie zich op het stand punt dat als maar tien Soester onder nemers daadwerkelijk zich in het nieuwe centrum willen vestigen, het plan niet uitgevoerd zal worden. Gediscussieerd werd nog uitvoerig over de termen „levensvatbaar" en „haal baar", maar toen dat op een oeverloos gesprek dreigde uit te lopen, sloot voor zitter Zwaanenburg de soos. Compleet met Doe vooral geen dingen waar u later spijt van zou kunnen krijgen Kom tijdig bij ons aan de zaak en laat u vrijblijvend voorlichten op het gebied van verlovings-. huwelijks-en dankbetuigingskaarten en geboortekaarten. Kortom; laat ons u de even smaakvolle als uitgebreide Kennemer Kaarten Kollektie voorleggen! Als u daar uw persoonlijke keuze uit heeft gemaakt, dan kan er werkelijk niets meer misgaan' T ot ziens bij: De ANWB organiseert in samenwerking met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten op 27 en 28 augustus en 3 en 4 september a.s. de Natuur monumentenwandeling over de 's-Gravelandse buitenplaatsen vanuit Bussum. Deze buitenplaatsen zijn stuk voor stuk prachtige staaltjes van landschaps architectuur, met eeuwenoude bomen, grillige waterpartijen, exotische gewassen en statige behuizingen. Doordat elk der landgoederen een geheel eigen identiteit heeft én de routes bovendien voor een deel over heide en door bos lopen, biedt deze wandeling veel afwisseling. ner, en mogelijk ook door het college van burgemeester en wethouders, op sleep touw was gehouden. Er was veel beloofd en er was bijzonder weinig van terecht gekomen. Van Poppeien was het niet met mevrouw Rademaker eens, dat Soest in het in dustrieterrein meer vuile- dan schone industrie had aangetrokken. Wel vond hij dat Lindner „een miskleun" was ge weest. Het bedrijf had hier niet mo gen zijn. Met de klagers was hij het wel eens dat de deskundigheid van het ambtelijk ap paraat waarschijnlijk te kort schoot. Hij beloofde alle opgemaakte rapporten en verslagen te voorschijn te laten ha len. „Lindner zal aangepakt worden; men moet met ons geen loopje meer nemen'aldus de heer Van Poppeien. Zijn fractiegenoot, de heer Menne, dacht voorzichtig aan een (korte) procedure bij de Raad van State, waardoor even tueel binnen drie maanden verzegeling van het bedrijf mogelijk zou worden. Men zegde tenslotte toe, de volgende maand, tijdens de soos, verantwoording over het verdere optreden van de fractie in deze kwestie te zullen geven. Scalmeijerpad De heren Mulder en v.d.Haar, beiden wonende aan het Scalmeijerpad, ver zochten de CDA-fractie niet méér dan het uitvoeren van de bepalingen van het bestemmingsplan Overhees. Daarin werd bepaald dat de Eigendomweg afge sloten zou worden. Dat voornemen dreigt nu evenwel, door een voorstel van b. en w„ niet geheel nagekomen te worden. De twee afgevaardigden van de Scal- meijerpad-bewoners kwamen met een alternatief, dat evenwel zo maar niet door de fractie-vertegenwoordigers werd overgenomen. CDA-er Stam meen de dat daardoor weer anderen met meer verkeer werden opgeknapt en de heer Van Poppeien vond het vreemd dat de bewoners van de wijk Overhees niet méér geprotesteerd hadden in verband met de onveilige verkeerssituatie. Hij wees in dat verband op de CDA-motie waarin gevraagd werd met voorrang de verbinding Koningsweg-Nieuweweg te realiseren. Van Poppeien kreeg het verwijt de wijk Overhees niet goed te kennen. „We zijn daar door de gemeente bij herhaling plat gepraat als het over verkeer ging", wist de heer v.d.Haar. Gelukkig zou hij daarom zijn indien tenminste de belofte van het bestemmingsplan waargemaakt werd. Hij kreeg uiteindelijk gehoor. Tenminste daar ging het op lijken toen de heer Oldenboom aankondigde in de a.s. raadsvergadering te zullen pleiten voor aanhouding van het voorstel om meer informatie te kunnen inwinnen. Centrum Tenslotte vroeg Hans de Bruijn van de Zuidereng-Nee groep of het CDA inmid dels al een ander standpunt ten aanzien van het Centrumplan had ingenomen in verband met de vele protesten uit de be volking. Hij wilde ook weten waarop het CDA-besluit, het plan te steunen, gebaseerd was nu men zelf toegaf de bevolking niet geraadpleegd te hebben. Daar was men nu mee bezig, zei de heer Van Poppeien via het CIMK en de MBO. Van het resultaat van die onderzoe- AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02156 -15963 /flFFICIAL DEALEFh A GASAPPARATUURy beschrijvingen m fa slechts f H.ou meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wolstalen nieuwe fantasiegarens telpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk Kom hem vandaag meteen even afhalen Van Weedestraat 51, SOEST Voor deze wandeling zijn er drie routes uitgezet van resp. 8, 14 en 19 km lang. Mits aangelijnd mogen honden mee- wandelen. Op dezelfde weekeinen organiseert de ANWB de Vechtstreekfietstocht vanuit Bussum. Als de drukte van het hoogseizoen weer geluwd is, kan men vrijwel ongestoord fietsen door het westen van het Gooi, over fietspaden en smalle, hier en daar zelfs autovrije veenkaden. Men komt dan door de langgerekte pittoreske dor pen van het Vechtplassengebied en langs de fraaie statige lustoorden aan de kronkelende boorden van de Vecht. Een maal op de fiets zal men zien, dat deze rivier door oude dichters niet zomaar werd aangeduid als „De Zegepralende". Men kan kiezen tussen 2 routes van resp. 35 en 50 km lang. De routes voeren, behalve door de bossen van het Gooi, ook langs het open water en de natuurhis torisch zo belangrijke moerassen van het toenmalige turfwinningsgebied. De vertrekpost voor zowel de wandeling als de fietstocht is beide weekeinden gevestigd in een mobiel kantoor van de ANWB, dat staat opgesteld bij het NS- station Bussum-Zuid. Hier kan men op genoemde dagen tussen 09.00 en 14.30 uur de routebeschrijvingen afhalen. De prijs voor deelname bedraagt voor: Houders van het ANWB-Wandel en Fietsbewijs 0,75; ANWB-leden 2,50; De Amersfoorter H. V. (41) werd door de politie aangehouden in verband met het verduisteren van een bedrag van 1800 gulden ten nadele van zijn werkgever, de firma Pons Quick in Soest. V. inde voor zijn baas geld, maar droeg dat niet af. Dankzij het gesloten t.v.-circuit werd bij supermarkt Vreman aan de Smitshof een winkeldiefstal ontdekt. Op het weg nemen van koeken werd de 21-jarige mej. A. U. uit Tiel betrapt. Zij werd door de politie op het ongeoorloofde van haar daad gewezen. Niet-leden 5,-; Kinderen tot 12 jaar (onder geleide) gratis; Leden van Na tuurmonumenten 0,75 Het werkloosheidspercentage onder mannen in de regio Amersfoort blijft, vergeleken met provincie en het land, laag. Eind juli noteerde Amersfoort het percentage 1,7 tegen de provincie 2,6 en het land 4,6. Toch steeg het aanbod bij de mannen de afgelopen maand met 93 en bij vrou wen met 33. Van het totaal, 760 mannen en 343 vrouwen, vallen er 181 (95 jongens en 86 meisjes) in de categorie schoolverlaters, terwijl er in totaal 422 jonger zijn dan 23 jaar (230 jongens en 192 meisjes). Het aantal schoolverlaters dat bij het arbeidsbureau vorig jaar op dezelfde tijd stond ingeschreven was aanzienlijk hoger; jongens 150 en meis jes 116. In de verslagmaand daalde de totale vraag vergeleken met juni bij de man nen van 1405 tot 1383, maar steeg de vraag bij de vrouwen van 373 tot 428. Vergeleken met vorig jaar juli zijn de cijfers nog aanzienlijk gunstiger: aan bod mannen toen 1188, nu 760; vraag Siersmeedwerk voor de tuin. Wij hebben een uitgebreide kollektie tuinhekken en afschei dingshekken in onze expositietuin. Van strak modern tot sierlijk bewerkt. Met de hand gemaakt van kwalitatief hoogwaardig stalen profielen, eventueel volblad verzinkt. In standaardmaten en op maat lever baar. Komt u eens kijken naar onze permanente expositietuin, of vraag onze folder aan bij Het Sierhek, De Meern, Zandweg 82, tel. 03406-2583- Openingstijden t maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. mannen toen 816, nu 1383. Bij de vrouwen ligt dat ongeveer hetzelfde: aanbod toen 439, nu 343. De vraag is echter iets lager; toen468, nu 428. Wat Soest betreft stonden er eind juli 138 mannen en 60 vrouwen ingeschre ven; van Amersfoort 417 en 210; Baarn 87 en 45; Bunschoten 41 en 17; Eemnes 11 en 2; Leusden 40 en 13; Wouden berg 26 en 5. Problemen heeft het arbeidsbureau Amersfoort wel met het plaatsen van on derwijskrachten. Er staan momenteel 37 kleuterleidsters, 32 onderwijzers voor het lager onderwijs en 32 handarbeid- docenten ingeschreven. Er is voor hen noch in de regio, noch daarbuiten, plaats. Volgens de heer Van der Bunt, directeur van het Amersfoortse bureau, ziet de toekomst er wat dat betreft somber uit. Hij verwacht dat het probleem de ko mende jaren alleen maar groter zal worden. Het U.S.O. stelt zich in de komende jaren nog veel meer voor van de moge lijkheden die de opzet van deze concer ten biedt. De uitbreiding van vijf naar zes concerten is immers al een sukses gebleken, maar voor alles is nu belang- Onbetwist hoogtepunt op de eerste leden vergadering van de nieuwe vereniging Soester Muziekgezelschap was ongetwij feld de uitreiking van de pas gekochte nieuwe instrumenten aan de leden. Nu alle leden over instrumenten be schikken kan ook de repetitieavond wor den vastgesteld en wel op maandag 22 augustus. Daar het repetitielokaal „Het Witte Huis" aan de buitenkant van de gemeen te ligt, werd besloten, dat de oudere le den, die in het bezit zijn van een auto, de jongste leden naar en van de repe titie zullen meenemen. Voorts werden in de zeer geanimeerde, door vrijwel alle leden en ouders van jonge leden bezochte vergadering de sta tuten van de vereniging vastgesteld. Tot de eerstvolgende ledenvergadering zal het bestuur bestaan uit: mevrouw Van Lunteren en de heren Fennema, Flierman, Lotze en Metzelaar. Zo langzamerhand is iedereen van va- cantie terug. De kinderen gaan weer naar school en de ouders hebben weer wat meer tijd voor andere zaken. In de tweede week van september start de Volksuniversiteit Eemland een serie taalcursussen waaronder behalve de moderne talen ook Spaans, Zweeds en Nieuw Grieks. Voor ouders van brugklaskinderen is er de cursus moderne wiskunde. In 6 lessen worden eenvoudige begrippen uit de mo derne wiskunde behandeld. Basiskennis wiskunde is niet noodzakelijk. Ook in september start een V.O.S.-cur- sus (vrouwen oriënteren zich in de sa menleving), voor alle vrouwen die wei nig of geen kans op een schooloplei ding hadden. Alle inlichtingen, ook over de meer dan 50 andere cursussen zijn verkrijgbaar op Bergstraat 30 van 9 tot 12 uur, tel. 033-33178. Wij brengen in uw VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155- 13917 rijk het toekomstbeeld van een nieuwe zaal, die voor onze gehele Utrechtse om geving nog centraler komt te liggen In het komende seizoen hebben wij de volgende dirigenten en solisten uit genodigd: dirigenten: Bohumil Gregor, Fran$ois Huybrechts, Kees Bakels, Willem van Otterloo en Franz Bauer-Theussl solisten Daniël Wayenberg, piano; Heinrich Schiff, cello; Ruggiero Ricci, viool; Reingard Didusch, sopraan; Youri Egorov, piano en Marco Bakker, bariton. De abonnementen a 70,-- zijn voor deze serie tot en met 3 september 1977 behalve bij kassa Tivoli verkrijgbaar bij onderstaande verkoopadressen. Na deze datum kunt u zich uitsluitend wen den tot Kassa Tivoli, die op werkdagen is geopend van 10.00 15.00 uur; tele- foonnr. 030 - 3162 42. Adres te Soest voor verkoop en/of in formatie: - V.V.V.-kantoor Steenhoff- straat 9 a Soest. JONGE HOND - Ik heb een jonge herder gekocht, wanneer moet die worden in geënt? Antwoord: Als de pup 5 weken oud is, moet er een voorlopige Injectie worden gegeven tegen hondeziekte. Met 3% maand volgt dan de definitieve prik. Bedoelt U de vaccinatie ter voorkoming van hondsdolheid, dan geldt daarvoor de minimum leeftijd van vijf maanden. Eerder kan er geen inspuiting tegen die ziekte worden gegeven. Omdat Uw pup vermoedelijk als zes weken of ouder is, moet U bij de vorige eigenaar, fokker of kennelhouder informeren, of Uw pup de eerst inenting tegen hondeziekte wel of niet gehad heeft. Sommigen vinden dit vanzelfsprekend, maar anderen laten het, met het oog op de kosten, aan de koper over. KOELKAST - Ik moet een nieuwe koelkast kopen omdat de vorige plotse ling zoveel meer stroom ging gebruiken. Hoe voorkom ik dat bij onze nieuwe? Antwoord: De belangrijkste oorzaak van een verhoogd stroomgebruik bij koel kasten, diepvrieskasten enz. is het ver drogen van de rubberstrips langs de deurranden en de pakking elders. Daar door komt er speling bij de kieren en sluit de deur enz. niet meer hermetisch af. Door de dan binnendringende lucht van hogere temperatuur moet de motor extra werken. Als U geregeld de rubber strips en randen met talkpoeder inwrijft, voorkomt U het uitdrogen en blijft de deur „zuigend" sluiten. EERSTE SPOORLIJN - Als ik platen zie van de eerste Nederlandse spoorlijn Am sterdam-Haarlem valt me op dat het breedspoor lijkt. Toch hebben wij in Ne derland allemaal normaal-spoorlijnen. Was het vroeger breedspoor en wanneer en hoe is dat dan veranderd? Antwoord: Ja, de eerste lijn van Am sterdam naar Haarlem en de daarop aansluitende verlengingen van de H.S.M. tot Rotterdam aan toe waren uitgevoerd met een spoorwijdte van 1945 mm, dus populair gezegd breedspoor van 2 meter. De openingsdata van die trajekten wa ren resp. Amsterdam (De Eenhonderd Roe) - Haarlem 24 september 1839. Haarlem - Veenenburg 2 juni 1842. Veenenburg-Leiden 17 augustus 1842. Vervanging van de Eénhonderd Roe door station Willemspoort (voorheen Haarlemmerpoort) te Amsterdam 4 ok tober 1842. Leiden-Voorschoten (Papen- weg) 1 mei 1843. Voorschoten-Den Haag 7 december 1843. Den Haag-Rotterdam 3juni 1847. Dit gehele trajekt was enkel- sporig met wisselplaatsen te Halfweg, Leiduin, Piet Gijzenbrug, Warmond, Voorschoten en Kethel. Omdat intussen België en Duitsland voor de internatio nale spoorbreedte van 1435 mm hadden gekozen, moest er iets gebeuren om de Nederlandse lijn te laten aansluiten op de railnetten van de buurlanden. Daar om werd in 1865 naast het breedspoor op de aarden baan, die toch was ont worpen voor dubbelspoor, een zg. nor- maalspoor aangelegd van 1435 mm. Op 2 mei 1866 volgde de eerste omschake ling. Steeds moest dan een wisselplaats vervallen, maar daar kwam dubbelspoor voor in de plaats. Er was al materieel besteld voor normaalspoor. Het publiek heeft van deze omschakeling weinig of niets bemerkt. Toen het normaalspoor enkelsporig gereed was, werd het breed spoor door een nieuwe baan vervangen. DRUKKE GRENSPOST OMZEILEN - Hoe kan ik de opstoppingen aan de grens vermijden als ik Duitsland in- en uit rijd? Bij Elten staan soms hele files op de snelweg. Antwoord: De snelweg is niet altijd de snelste weg. Als u de laatste afrit voor de grenspost Elten-Autobahn neemt, kunt u via Zevenaar, Babberich en Elten rijden en dan de Duitse Autobahn op, via Didam en Zeddam naar de rustige grenspost Heerenberg, onder aan de zelfde autoweg. De Duitse douane geeft een handig boekje uit, waarin al die „sluipwegen", die daar met „Schnell- wege" betiteld worden, vermeld staan en in kaart gebracht zijn voor een aantal Duitse grensposten tot en met Salzburg toe. Vraagt u een Duitse douanebeambte maar eens om dat boekje „Gute Fahrt mit dem Zoll". COGNAC MET CHAMPAGNE - Wat be tekent de aanduiding „Champagne" op de etiketten van flessen cognac? Komt die cognac soms uit die landstreek? Antwoord: De naam Champagne komt in Frankrijk in verschillende gebieden voor en is oorspronkelijk een anduiding van een hoog kalkgehalte van de grond. In het cognacgebied rondom het stadje Cognac aan de rivier Charente in zuid west-Frankrijk, vindt men de Grande Champagne en de Petite Champagne (d.w.z. het grote en het kleine kalkge- bied) en uit die streken komt nu de fijnste cognac. De wijnsoorten die wij met champagne mogen betitelen, komen echter uit de vroegere graafschap van die naam in noord-Frankrijk, waar de bodem ook veel kalk bevat. maar dan wel met zorgeloze kleren, die tegen een stootje en een kreuk je kunnen! Puur katoen en linnen met alle goede eigenschappen, die een zongebronsde huid op prijs stelt, staan deze zomer dan ook volop in de belangstelling! Dank zij de nieuwste vezeltechniek en vernuftige weefmethodes is dit materiaal nu ook uiterst gemakke lijk In onderhoud en dragen. In fonkelende kleuren en originele dessins uitgevoerd, zijn de hierbij afgebeelde modellen van Triumph H -•v' &W& Mb "i International bovendien snel ge wassen, snel droog en praktisch kreukvrij I Voor koele zomeravonden bij haardvuur en barbecue dè ideale kleren om je fijn in te voelen. Deze modellen zijn binnenkort overal in Nederland verkrijgbaar! (Triumph International) Bij de foto's Boven: Twee "Sporty" modellen van katoen, steeds in drie kleuren combinatie n.1.: blauw/bruin/rood; bruin/rood/zwart en groen/rood/blauw. Links: Polyacryl/linnen overall met blouse in de kleuren blauw/rood. Gemakkelijk zittende Home-dress van Polyacryl/ linnen eveneens in de kleuren blauw en rood. Rechts: Gestreept, katoenen Relax-kleding op een blauw en groen fond.

Soester Courant | 1977 | | pagina 7