Raadswerk zonder volledige informatie niet mogelijk Fotoboekenweek van de Gemeentehof Gemeenteraadsvergadering Afbouwwoningen pas in Overhees 2 tweede fase Levensvatbaarheid nieuwe winkelcentrum zal blijken uit lopende onderzoeken Voorzitter wijkraad gaf onjuiste informatie Eigendomweg gaat dicht voor gemotoriseerd verkeer Gemeente werkt ook in de vakantie Wijkraad Soesterberg moet even wachten boekhandel Geen beregeningsinstallatie voor tennispark Schrikslaan UAP W1 Lederwaren Giftshop Soesterbergsestraat 53 Tel. 12419 Soester Courant van donderdag 25 augustus 1977 Dat het gemeenteraadswerk de pan uit rijst is insiders allang bekend. Het is haast ondoenlijk en het is ongelooflijk over hoeveel verschillende zaken een raadslid een oordeel moet geven. Dat bleek vo rige week weer eens tijdens de vergadering waar onze 25 Soester raadsleden een agenda af te wer ken kregen van 40 punten met daarbij nog eens 19 ingekomen stukken en een vragen halfuurtje waar in drie verschillende onderwerpen aangesneden werden. Buiten de ingekomen stukken ging het over adviezen van de commissie voor de beroepschriften over geweigerde bouwvergunningen; over hinderwetzaken; benoemingen; verkeersaangelegenheden; verkoop van grond; subsidies, sport voorzieningen; de kabeltelevisie en alles wat daar aan vastzit; riolering; verordening op de vaste raadscommissies; aanleg van c.v. installaties; verplaatsing van een gasontvangststation; schoolzaken en de goedkeuring van de jaarrekening van de bibliotheek. Deze opsomming geeft dan nog een vertekend beeld, want iedere hinderwet aanvraag bijvoorbeeld, gaat over een andere zaak. Ieder raadslid krijgt pakken papier thuis, moet die allemaal bestuderen om enigszins geïnformeerd naar de commissievergadering te gaan. Natuurlijk kunnen grote frac ties de zaken verdelen, maar het gros van de leden begint dan toch over zaken te praten waar zij door gaans geen verstand van hebben. Zelden zit er iemand, die toevallig een beroep heeft dat aansluit op een onderdeel van het gemeenteraadswerk. En daar komt dan nog bij dat zo'n raadslid tegenover zich vindt een college van burgemeester en wethouders, dat een full time job aan dit werk heeft en dat bovendien gesteund wordt door een ambte narencorps, dat uit louter deskundigen, of althans mensen bestaat, die een dagtaak hebben in speci fieke bestuurlijke zaken. Zij kennen de wetten en alle voorschriften en een raadslid moet op hun ad viezen kunnen vertrouwen. Toch bestaat het gevaar dat er zo nu en dan een soort bedrijfsblindheid optreed en een zekere non chalance. Zo iets kwam aan het licht toen het voorstel behandeld werd een beregeningsinstallatie aan te leggen in het tennispark aan de Schrikslaan. De raad stelde maanden geleden een krediet beschik baar om vier banen geheel te vernieuwen. Dat is inmiddels gebeurd en het aanleggen van de berege ningsinstallatie zou dus feitelijk betekenen dat de banen weer opengebroken moesten worden. Zo iets als een situatie bij het openbreken van trottoirs; vandaag open voor het gas, morgen dicht; over morgen open voor de waterleiding, weer dicht en dan weer open voor de telefoon enz. De heer De Wilde van de PvdA kreeg min of meer plotseling in de gaten, toen er al een hele tijd ge praat was over de al dan niet noodzakelijkheid en de eigen bijdrage van de tennisclub, dat de banen dus weer opengelegd moesten worden. Hij vroeg dat aan de wethouder, de heer Plomp en toen moest de wethouder toegeven dat de buizen er indertijd al ingelegd waren. Terecht wond de raad zich op; waarom was dat niet in het voorstel opgenomen, want waarschijnlijk kosten die gelegde buizen maar enkele honderden guldens. De raad voelde zich gemanipuleerd; de ambtenaren moeten gedacht hebben (en misschien ook wel aan de tennisclub verteld hebben) „Oh, dat drukken we er wel even door". Zulke zaken maken het raadswerk moeilijk. Men gaat al gauw denken dat men (door het ambtelijk apparaat) niet serieus genomen wordt. Ze moeten puzzels oplossen; tussen de kleine lettertjes door lezen en zo lopen vergaderingen uit en wordt het avond na avond veel te laat. Dat was zo ook weer vorige week donderdag. Om elf uur lagen er nog tien punten op afhandeling te wachten met daarna nog eens een interpellatie van de heer De Wilde over de houding van „Soest" ten aanzien van de vestiging van een asfaltfabriek in Zeist. Dat probleem was al eerder aan de orde geweest door schriftelijke vragen van het CDA en uit het antwoord van het college was al gebleken, dat de Wijkraad van Soesterberg er volledig naast zat. De gemeente protesteerde, net als alle Soesterbergers, tégen de vestiging van de fabriek op de grens met de gemeente Zeist, maar de gemeente protesteerde óók tegen een verkeerde voorstelling van zaken, zoals door de voorzitter van de wijkraad, in Zeist gegeven werd. De fabriek bezorgde Soest indertijd geen „hinder" maar er waren moeilijkheden om de installatie hier weg te krijgen. En dat is wat anders. Alles bij elkaar waren er eigenlijk weinig zaken in deze vergadering die uitzonderlijk belangrijk wa ren. Op verzoek van de raad zal het bestemmingsplan Soestdijk gewijzigd worden om „De Pil" toch een kans te geven een schuur te bouwen. De raadsleden spraken in dit verband van „een voor Soest unieke winkel" en „De Pil" heeft nooit betere reklame gehad. Als nu die schuur nog lukt is het hele maal fantastisch. Verder viel het besluit dat in Soest kabeltelevisie wordt aangelegd en werd eindelijk afgesproken de Eigendomweg geheel voor alle gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Wanneer beide zaken gereali seerd zullen zijn, is niet bekend; de afsluiting vermoedelijk toch wel eerder dan de kabeltelevisie. Tenslotte deed Visser een poging de raad mee te krijgen om het centrum alsnog aan de Dalweg te krijgen. Er moest een zogenaamd voorbereidingsbesluit genomen worden en daarin viel ook het ge bied waar de raad zich het nieuwe centrum gedacht heeft. Met het oog op de standpunten van provin cie en de provinciale planologische dienst, die beiden voor de Dalweg kiezen, vond Visser dat het voorbereidingsbesluit niet moest gelden voor de omgeving Parklaan-Bosstraat. Maar de raad kón hem natuurlijk niet volgen. Zij namen, zoals dat heet, een weloverwogen besluit en de inzichten van de provincie veranderen daar zo maar ineens niets aan. Dat zou ook te gek we zen, hoezeer menigeen in Soest het ook met de provincie eens is. Hooguit zijn de raadsleden opnieuw aan het denken gezet en komen zij tot de conclusie dat er misschien toch wel wat zit in de akties van de protesterenden. Kleur bekennen wordt echter moeilijk onder de huidige omstandigheden, want waar blijf je dan met het „weloverwogen besluit". Het kan natuurlijk ook zijn, dat ze beginnen te twijfelen aan de „objectieve" voorlichting van het ambtenaren corps, net zoals met de beregenings-installatie van de tennisclub. In tegenstelling tot wat de raadsleden gedacht hebben zullen pas in Overhees 2 „tweede bouwfase" mogelijk afbouwwoningen gebouwd worden. Na de aprilverga- dering waren klaarblijkelijk ook de raadsleden ervan overtuigd dat reeds in de eerste fase afbouwwoningen ingepast konden worden. In de brief aan de „werkgroep Afbouw woningen", die vorige week in de raads vergadering behandeld werd, bleek ech ter dat,volgens het college, een derge lijke toezegging nooit gedaan was. CDA en PvdA vielen daarover; .men meende duidelijk gehoord te hebben dat het wel bekeken zou worden en dat de toezegging gedaan was, dat een en ander met de betrokken architect besproken Tassen Riemen Portemonnee's Sleutelhangers Koffers _Lederen onderzetters M 1 en nog veel meer leuke 1 Winkelkrinq L «91 v. Weedestraat 4ti SOEST Tel. 02155-13473 zou worden. Verwonderd was men daar om dat het college in de brief aan de werkgroep beweerde, dat met instem ming van de raad uitsluitend een plan was uitgewerkt voor de bouw van 300 geheel afgewerkte woningen. De heer Goote (PvdA) wist dat in een besloten vergadering van de commissie financiën het argument naar voren ge komen was. dat de bouw van de afbouw woningen in de eerste fase niet door kon gaan vanwege de financiële consequen-' ties. Men kon er de rijkspremie zelfs mogelijk door verspelen. Bovendien was toen sprake geweest van enige verwar ring bij de werkgroep. Hij vond dat deze zaken ook in de brief aan de werkgroep vermeld moesten worden. De CDA-er Verheus meende dat uit de brief de zinsnede gelaten moest worden, dat een aantal van de (afbouw)kandida ten „het geluk gehad heeft, geplaatst te zijn op de lijst van adspirantkopers van de te bouwen woningen". Verheus vond dat het roulette-idee in de brief niet thuis hoorde. De beide sprekers kregen van wethouder Ebbers gelijk, al meende Ebbers dat er met 1100 kandidaten voor 300 huizen, toch wel sprake was van „geluk". Wethouder Hoekstra zwengelde een spraakverwarring aan door verschil te gaan maken tussen casco-woningen en afbouwwoningen. maar in verband met de redactie van de brief was dat nauwe lijks belangrijk. Op verzoek van de heer Goote werd daar nog het woordje „wel licht" uitgehaald („Wellicht" in Over hees 2 tweede faseomdat dat verwach tingen zou kunnen wekken. Hij stelde voor er zoiets van te maken als „onder zoeken" en ook daar ging de wethouder mee accoord. Het nieuwe winkelcentrum is naar de mening van het raadslid K. de Wilde [PvdA] levensvatbaar, indien zowel consument als winkelier er willen komen. Uit lopende onderzoeken moet dat blijken. de provinciale planologische dienst. Zij maakten inmiddels bekend de voorkeur te geven aan een centrum op de Dalweg. Het CDA bleek niet geheel tevreden te zijn met het antwoord dat het college voor de groep Zuidereng-Nee had opge steld, maar de fractie ging accoord toen de burgemeester ook toezending van de notulen van de raadsvergaderingen van 2 en 3 juni toegezegde. In die vergade ring werd het ontwikkelingsplan vastge steld en daar maakt het centrum een belangrijk onderdeel van uit. In de notulen is ook naar de mening van de CDA-fractie voldoende te lezen waarom de raad geporteerd is voor een nieuw centrum. De Wilde's definitie van „le vensvatbaar" sloot daar bij aan. Visser bleef het evenwel levensgevaar lijk vinden die levensvatbaarheid uit sluitend af te laten hangen van consu menten- en middenstandsbelangen. Er waren nog andere normen zoals het milieu, maar de burgemeester meende dat die belangen ook middenstand en consumenten waren en derhalve ook al meetelden. Van Poppelen maakte namens het CDA ook nog even duidelijk dat Kerckenlandt niet bebouwd mocht worden. In het antwoord aan de heer Rijntalder stond, dat dat eigenlijk wel nuttig geweest zou zijn om „er uit te springen", maar de raad had van die mogelijkheid geen gebruik gemaakt. Zowel de heer Van Poppelen als de heer De Wilde vonden dat minder prettig uitgedrukt, ze voelden dat, zoals het college het in de brief stelde, als een soort verwijt en dat namen zij niet. K. de Wilde (PvdA) De heer De Wilde stelde zich op dat standpunt tijdens de vorige week gehou den raadsvergadering. Daarin vroeg Jan Visser (P.S.), naar aanleiding van ingekomen brieven van de groep Zuider eng-Nee en de heer Rijntalder, hoe toch die levensvatbaarheid aangetoond kon worden. Hij veronderstelde dat de raad achter de wenselijkheid van het centrum wel een groot vraagteken zou zetten, gezien de standpunten van provincie en De voorzitter van de Soesterbergse wijkraad, de heer P. Pieren heeft in Zeistj tijdens de hoorzitting voor een te vestigen asfaltfabriek, een onjuiste voorstelling van zaken gegeven. Soest heeft gedurende de twee jaren dat de fabriek aan de Koningsweg stond nooit last van het bedrijf gehad in de zin van de Hinderwet. Problemen kwamen er pas toen het huurcontract afgelopen was en het bedrijf niet weg wilde gaan. Dit vertelde de burgemeester in de vorige week gehouden raadsvergade ring naar aanleiding van schriftelijke vragen van het CDA. In Soesterberg heeft men zich danig opgewonden over de houding van Soest. Men leeft daar in de veronderstelling dat Soest geen bezwaar heeft tegen de bouw van de fa briek, terwijl Soest dat wel degelijkheeft. Om het CDA gerust te stellen, citeerde de burgemeester in haar antwoord uit het door Zeist opgemaakte proces-ver baal van de zitting. Duidelijk maakte -zij dat de vertegenwoordiger vah het col lege tijdens de zitting eerst het misver stand had recht gezet, dat er gerezen was door de mededeling van de wijk raad-voorzitter. Daarna had hij bezwaar gemaakt tegen de oprichting van de asfaltfabriek. Mocht Zeist dat bezwaar naast zich neerleggen, dan moest vol gens Soest door Zeist toch minimaal aan een aantal voorwaarden voldaan worden. Soest had zich derhalve zeker niet „schandelijk" gedragen. Op verzoek Van de WD-er Van Aalst zal evenwel bij Zeist nog navraag gedaan worden of daar tot plaatsing van de fabriek wordt overgegaan op grond van artikel 17 van de Wet R.O. in plaats van, zoals hier gedacht werd, op grond van artikel 19 R.O. Na de raadsvergadering van vorige week kan de Eigendomweg gesloten worden 'voor gemotoriseerd verkeer. De raad ging op Visser van Progressief Soest na, akkoord met het compromis voorstel dat wethouder Hoekstra naar voren schoof. Daarmee wordt het advies van de bewoners overgenomen, maar wel geheel tegemoet gekomen aan hun wens: de Eigendomweg af te sluiten en van het Scalmeijerpad geen sluipweg te maken. Aanvankelijk stelden B. en W. voor een verbinding open te laten tussen de Den Blieklaan en het Scalmeijerpad. Door echter van het Scalmeijerpad en de Isaacstraat „doodlopende straten" te maken, kon de Eigendomweg geheel afgesloten worden. Slechts voor twee op de Eigendomweg uitkomende woningen zal een ontheffing van het rijverbod hoeven te worden gegeven. Het door de bewoners geadviseerde ,,lus"-idee (Isaacstraat-Eigendomweg-Scalmeijer- pad-Isaacstraat werd door het college afgewezen. De raad kon er zich, op Visser na, geheel mee verenigen. Visser meende dat eerst nog eens overlegd moet worden met de aanwonenden en ook Goote van de PvdA had nog enige twijfels. Maar uiteindelijk ging men met het college-voorstel ak koord. Vrij lang werd nog gediscussieerd over de toestand van de beukenbomen langs de Eigendomweg. Op voorstel van de heer Van Poppelen (CDA) zullen de dode bomen zo spoedig mogelijk worden ge rooid. Wethouder Hoekstra gaf de toe zegging dat voor het behoud van de overige bomen contact zal worden op genomen met een boomchirurg. De Eigendomweg zal een smal asfaltdek behouden; rond de bomen zal ruimte gemaakt worden om de levenskansen te verhogen. Overigens kwam er geen antwoord op de vraag van de heer Goote wanneer de afsluiting nu gerealiseerd zal worden. Raadslid Visser moet het sinds de vorige week gehouden vergadering duidelijk zijn dat de gemeente in de vakantie gewoon doorwerkt Moet werken zelfs, omdat men in vele zaken gebonden is aan in de wet vastgelegde termijnen. Visser diende een aantal schriftelijke vragen in. waarin hij ondermeer vroeg hoorzittingen in verband met hinderwet- aanvragen, gedurende de vakantie periode (en hij dacht de hele maand juli) niette houden. Hij doelde daarmee op de aanvraag voor Lindner en voor een patates-voorbakkerij. Visser wilde ook weten of er geen maatregelen te nemen waren tegen het draaien zonder de vereiste vergunning. Maar ook dat bleek niet zo eenvoudig. „We kunnen tot sluiting overgaan als er sprake is van een levensgevaarlijke situatie", zei de burgemeester, maar daar kon een bedrijf weer beroep tegen aantekenen en zolang dat beroep liep, mocht doorgewerkt worden. Visser vond dat de gemeente dan toch de „voorgenomen sluiting" bekend moest maken om de goede wil van de overheid aan te tonen. Visser informeerde tenslotte ook hoe het zat met een in de vakantie ontdekte bespuiting van een berm in de polder met een chemisch bestrijdingsmiddel. Kon de gemeente zoiets niet voor komen? Wethouder Hoekstra slaagde erin hem niet te begrijpen. De wethouder had het over het gebruik van een chemisch middel om begroeiing in een sloot te bestrijden. Het was een ongevaarlijk middel, „door Wagenlngen toegestaan" en door het waterschap gebruikt (voor lissen en rietgewas, zei de wethouder). Hij had gelezen dat er monsters waren genomen, maar een resultaat van het onderzoek had hij niet gekregen. Over de berm sprak de wethouder in het geheel niet. Er was geen sprake van een ongelukje. N Het PvdA-lid mevrouw Van Gelder vroeg de wethouder er bij het water schap toch maar op aan te dringen, dergelijke bespuitingen niet in de vakan tie te doen. De recreanten misten anders de mooie bloemen en het prachtige riet. De Wijkraad Soesterberg moet even wachten op het aangevraagde onder houd met de gemeenteraad totdat alle opmerkingen van de raadsleden in het conceptontwikkelingsplan zijn verwerkt. Mocht de wijkraad dat onderhoud dan nog op prijs stellen, dan moet het tveer even aangevraagd worden. Tot die beslissing kwam de gemeente raad vorige week tijdens de vergade ring, omdat een gesprek nu niet zinvol werd gevonden. De wijkraad vroeg dat onderhoud aan, omdat men het niet geheel eens was met de visie van de gemeenteraadsleden. Maar ook de ge meenteraadsleden maakten nogal wat opmerkingen ten aanzien van de toe komst van Soesterberg en die opmer kingen zullen eerst verwerkt moeten worden. Dan pas kan bepaald worden of een onderhoud zin heeft, vond men. Fotografische nostalgie in onze etalage, beschikbaar gesteld door Foto Van Oosten. Haal méér uit Uw foto- en filmcamera met een goed boek! *Alle boeken van Focus zijn bij ons voorradig. Ook over donkere kamertechniek en filmen met geluid vindt u instruktieve handboeken. Voor goeie hobby-boeken naar: Het voorstel 32.000 gulden beschikbaar te stellen voor een beregeningsinstal latie op de banen van het tennispark aan de Schrikslaan is door een min of meer ver bolgen raad van de agenda afgevoerd. De opwinding ontstond toen bleek dat de lei dingen reeds gelegd waren. Dat gebeurde voor het begin van het seizoen, toen vier banen geheel vernieuw werden. Over voorzieningen aan sportaccomo- daties heeft de raad zo zijn eigen ge dachten. Toen het voorstel aan de orde kwam om de kleedaccomodatle van de voetbalvereniging WZ met twee kleed kamers uit te breiden, omdat de KNVB dat eiste, protesteerde de VVD-fractie. Mevrouw Korthuis noemde het onjuist dat de sportbonden maar eisen stelden, die uit gemeenschapsgelden betaald moesten worden, zonder ook maar enige verantwoording te dragen. Zij was blij dat, voor wat Soest betrof, de lange termijn-planning bijna gereed was en verzocht met het oog daarop, geen voor stellen meer bij de raad in te dienen totdat het beleid duidelijk was. Het was een moeilijk karwei ieder het zijne te geven en er moest naar haar mening een verhouding komen tussen de bijdra ge uit de gemeenschapsgelden en de eigen bijdrage van de sportvereni gingen. Wethouder Plomp beaamde dat de sport bonden forse eisen stelden; hij zou erop toezien dat het niet uit de hand liep. Toen daarna het voorstel voor de bere geningsinstallatie aan de orde kwam bleek ieder van mening te zijn dat dit verenigingsverzoek pure luxe was. Visser liet zich in die bewoordingen uit. „Kreeg de LTC Soest de voorziening soms omdat de tennisclub Soesterberg de installatie ook gekregen had?" De heer Menne (CDA) en mevrouw Kort huis (VVD) meenden, dat nu in het voor stel gesproken werd van „kostenbespa ring", die besparing vooral de vereni ging ten goede kwam en de vereniging derhalve in de aanlegkosten diende bij te dragen. De heer De Wilde (PvdA) informeerde of de voorziening in de plan ning voor dit jaar opgenomen was en tenslotte zei de heer Van Logtenstein (CDA) da't het voorstel er niet door zou komen, als niet de club een bijdrage leverde. Wethouder Plomp verweerde zich met naar dezelfde voorziening in Soesterberg te verwijzen. De raad had dat besluit genomen en hij mocht aannemen dat het een „weloverwogen besluit" was ge weest. Van luxe kon dus geen sprake zijn. Hij voelde alles voor een billijke bijdrage van de vereniging maar in dat verband verzocht hij op de rapporten basisvoorzieningen en tarifiëring te wachten, waarin èèn en ander geregeld werd. Visser bleef tegen en mevrouw Korthuis vond dat het voorstel maar terugge nomen moest worden omdat het geen spoedeisende zaak was. De heer De Wilde drong aan op planning en de heer Van Poppelen vond de vergelijking met Soesterberg volkomen onjuist. Raadslid mevrouw Greefhorst (CDA), lid van de sportstichting, merkte op dat door de beregeningsinstallatie toch ook de onderhoudskosten voor de gemeente terugliepen en zij wees erop dat er in de sportstichting de laatste jaren veel veranderd was. Wethouder Plomp zegde toe de spoed eisendheid nog eens te bekijken en hij vond dat alle nu gemaakte opmerkingen eigenlijk in de raadscommissies thuis hoorden. „Waarom had men dat daar niet gedaan?". De heer De Wilde vroeg daarop of het indertijd gegeven krediet voor ver nieuwing van de banen al gebruikt was. En als dat zo was, betekende deze aan vraag dan dat de aangelegde banen weer ondersteboven moesten? „Of is het soms al uitgevoerd; liggen de leidingen er al?". Toen de wethouder dat bevestigde, noemde de heer De Wilde het „schande lijk". De Wilde kreeg steun van de heer Lange (VVD) die ook in de veronder stelling leefde dat, zoals het voorstel aangaf, de aanleg nog moest beginnen. De burgemeester stelde daarop voor het voorstel aan te houden „omdat het niet allemaal even helder was". Zij drong wel aan in de commissie beter te wer ken. Dat was evenwel een opmerking die bij de heer Van Poppelen niet goed viel; in de commissies was wel degelijk over de zaak gesproken. Mevrouw Greefhorst haalde zelfs een aantekening te voorschijn dat de „geleg de plastic buizen een waarde vertegen- vertegenwoordigden van enkele honder den guldens". Nadat de heer De Wilde de verzekering gekregen had van de wethouder dat hij hem schriftelijk zou meedelen of de bui zen er al dan niet gelegd waren, werd het voorstel geheel van de agenda af gevoerd.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13