Gevraagd: recent huis in Soest-Zuid Sint Theresiaschool vierde 20-jarig bestaan Al 300 Soesters in verzet tegen bungalowbouw Slangenbosje Milieugroep „Zuidereng-Nee" maakt tracé héle centrumweg bekend Grond minimaal 1000 m2. Inhoud minimaal 800 m3. Prijs: in overeenstemming van het gebodene. Protestaktie loopt sinds 1973 internationale meubelbeurs utrecht jaarbeurshallen utrecht Expositie maquêtte Centrumweg GEMEENTE-SOEST fcfcVtW f VMMl «hTP\MHV, X-U*L 1 2VX 'GRR ZuiderEng Nee V O» v 'Raat toegangsprijs f 5.- p p. Brieven onder letter S16 Bureau Soester Courant Donderdag 8 september 1977 SOESTER 56e jaargang no. 3 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag Foto Herman van Dam Volgens een landelijk dagblad wandelen dagelijks vele honderden plaatsgenoten in deze omgeving: de vijver in het Slangenbosje. nieuwe visies, dan behield G.S. zich het recht voor het standpunt te wijzigen. 4 januari van dit jaar vond er opnieuw een gesprek plaats tussen de omwonen den en de gemeente. De gemeente toon de het nieuwe verkavelingsplan, dat inhield de bouw van 18 bungalows. Met een brief van 19 januari verklaarden 135 omwonenden dat zij er alsnog niets in zagen en dat zij graag de Kroon-beslis- sing (op het beroepschrift van november '75) wilden afwachten. Op 14 februari '77 vergaderen de leden van de commissie ruimtelijke ordening met een afvaardiging van de omwonen den en dan loopt de zaak wat uit de hand. De gemeenteraad maakt zich erg boos over een in de krant gelezen antwoord op een brief, die „officieel" niet eens ge schreven is. Toch wordt er weer een bijeenkomst belegd. Op vrijdag 15 april ontmoeten omwonenden en raadscom missie elkaar tijdens een wandeling rond het Slangenbosje. Het gesprek dat daar na in de Oranje Nassauhuishoudschool wordt gehouden, levert niets op. De omwonenden wijzen een compromis af en zeggen de Kroon-uitspraak te willen afwachten. Rond die datum krijgt het lid van provinciale staten, ir. Steinbuch, schrif telijk antwoord op door hem aan G.S. op 8 maart gestelde vragen. G.S. zegt daaririvondermeer dat zij zich verenigd hebben'met het nieuwe verkavelings plan, omdat rekening is gehouden met bebouwing van de onbeboste gronden. Of er sprake is van urgentie, zoals ir. Steinbuch gevraagd had, zegt G.S. dat niet te kunnen beoordelen zolang er geen verklaring van „geen bezwaar" door Soest is aangevraagd. „Dat zal moeten blijken uit aan ons voor te leggen „arti kel 19 WRO-aanvragen" dan wel uit informatie behorende bij het t.z.t. door burgemeester en wethouders vast te stellen uitwerkingsplan", aldus G.S. Het aantal bezwaarden is dan nu inmid dels aangegroeid tot 300 en de bezwaren zijn nog steeds dezelfden: beslis niet zolang de Kroon geen uitspraak heeft gedaan; het bosje is uniek en belangrijk voor de veelal bejaarde omwonenden. Op 3 december had de gemeente be kend gemaakt „voornemens te zijn een bouwvergunning af te geven voor een bungalow aan de Ir. Menkolaan en een bungalow aan de Insp. Schreu- derlaan". Voor het bouwrijp maken was aan de raad een krediet gevraagd van 382.000 gulden. Daarvoor zou onder meer langs de Insp. Schreuderlaan het grootste deel van de begroeiing worden gekapt, zelfs tot aan het bospad. Later zou dat dan weer ingeplant wor den. De omwonenden tekenden tegen het „voornemen" protest aan; er stonden circa 150 handtekeningen onder. De be zwaarden werden door de heer Consen- hein en mej. Burgerman (die steeds al met hem de omwonenden vertegen woordigd had) opgeroepen de handen uit de mouwen te steken en alvast het bosje te gaan „schonen". Dat leverde aardig resultaat op. 3 augustus '76 bezocht een afvaardiging van G.S. het Slangenbosje en dat resul teerde in een brief aan B. en W. van Soest, waarin G.S. zich op het standpunt stelde dat men het hangende het beroep bij de Kroon, niet verantwoord vond te anticiperen op het bestemmingsplan Soestdijk. De door de gemeente opge maakte verkaveling betekende volgens G.S. een ernstige aantasting van het bosje; de kavels moesten verschoven worden en de „urgentie" zou de gemeen te eerst moeten aantonen. De omwonenden werden naar aanleiding van dit bericht uitgenodigd om op zater dag 18 september de vlag uit te steken. De gemeente diende evenwel een nieuw verkavelingsplan in, dat de goedkeuring van G.S. verkreeg. „Met het thans overgelegde verkavelingsplan, waarbij uitsluitend de aan de oostelijke en weste lijke zijde van het gebied aanwezige niet-beboste stroken grond in aanmer king komen voor bebouwing en derhalve het boscomplex inclusief het daarin ge legen weiland van bebouwing wordt gevrijwaard, kunnen wij ons verenigen. Wij gaan er van uit dat t.z.t bij de bouw maatregelen zullen worden genomen ter bescherming van het niet te bebouwen gedeelte", aldus G.S. in een brief van 16 november 1976. Men stelde daarbij dat de door de heer Consenheim en mej. Burgerman, na mens de omwonenden ingediende be zwaren, bij deze standpuntbepaling be trokken waren. Mochten er evenwel nieuwe bezwaarschriften komen met Het aantal inwoners van Soest dat protesteert tegen eventuele bungalowbouw rond het Slangenbosje is inmiddels de 300 genaderd. Dat blijkt uit de bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de officiële bekendmakingen van de gemeente bouwver gunningen te willen verlen aan de heren R. v.d. Brink en J. Higler voor een woon huis met garage aan de Ir. Menkolaan. De bezwaarden wonen nu niet alleen meer in de directe omgeving van het Slangenbosje, maar ook in C'olcnso, Dokter Rupert- laan, Heuvelweg, Burg. Grothestraat, Wiardi Beckmanstraat, in Overhees, Dorre- steinweg, Talmalaan, Weegbreestraat, Schaepmanstraat, Beukenlaan on Gallen- kamp Pelsweg. Ook uit Utrecht, Blaricum en Baarn komen nu de protesten. Min of meer ter aanvulling van de gemeentelijke maquette waar het gedeelte van de aan te leggen Centrumweg tussen Koningsweg en Kerkstraat te zien zal zijn, komt de milieugroep „Zuidereng-Nee" met een maquette van de hele Centrumweg. Daarin is dan ook het gedeelte opgenomen vanaf de Kerkstraat, achter de woningen van de Van Lenneplaan langs, naar de Birkstraat. Deze bijdrage van de groep aan de dui delijkheid van de Soester plannen zal zeer lang voor iedereen te bezichtigen zijn. Dat zal zijn o.a. tijdens de we kelijkse markt en daarnaast in de diver se winkelcentra. Deze vrij permanente tentoonstelling kan óók gezien worden als een aanvul ling op de bekendmaking van de ge meente, dat de gemeentelijke maquette a.s. week op donderdag, vrijdag en za terdag in de bovenzaal van de biblio theek aan de Alb.Cuyplaan geëxposeerd zal worden. De milieugroep meent dat drie dagen te kort is om iedere Soester in de gelegenheid te stellen dit 40.000 gul den kostende kunstwerk te laten zien. Woordvoerders van „Zuidereng-Nee" zeggen er niet gerust op te zijn dat de gemeente blijft praten over een twee- óf vierbaansweg, terwijl in het provin ciaal streekplan toch duidelijk gespro ken wordt over „vierbaans rijstroken". Dit ook al omdat in het gemeentelijk plan voorzien is in de bouw van via ducten, die een breedte (van de cen trumweg) van circa 70 meter moeten overspannen. Met het oog daarop vindt de groep dat het argument dat het landschap niet aangetast wordt, als er vanaf de Molen weg geen auto's te zien zijn, nauwelijks te verteren is. „Wat te denken van geluidsoverlast, het verdwijnen van cultuurgronden en bij voorbeeld de metershoge lantaarnpa len? Om nog maar te zwijgen van de af braak van zeker 39 woningen. Op de maquette is er geen spoor meer van te bekennen", aldus „Zuidereng-Nee". De groep heeft, om dat allemaal duidelijk te maken, het landschap van de Eng en van de Eempolder nagebootst op schaal 1 1000, voorzover het volgens gemeen telijke plannen gaat verdwijnen. Met be reidwillige medewerking van burge meester en wethouders en gemeente werken slaagde men daarin. Leden van de „Zuidereng-Nee" groep hebben het plan om ook in de biblio theek voor „aanvullende" informatie zorg te dragen. inmiddels beslist dat Soest de service flat niet mocht bouwen. Het gaat Soest een kwart miljoen aan renteverlies kosten dat aan de NCHB betaald moet worden. In 1974 komt de gemeente met het eerste bungalow-plannetje: 22 woningen, waar van zes direct aan de Menkolaan en op het weitje nog eens vier. Het plan werd tijdens een gesprek in Braamhage door de bewoners als „onzalig" betiteld en aan de burgemeester werd „toege zegd" dat als ze het plan door zou zet ten, „het bezwaarschriften zou rege nen'*. Die „regen" barst dan nu van lieverlee los. Tijdens dat gesprek in Braamhage werd door de omwonenden ondermeer opgemerkt dat kinderen van de bunga low-bewoners wel eens in het Slangen bosje zouden kunnen gaan spelen; het zou een kinderspeelplaats kunnen wor den. Dat bezwaar werd naderhand nooit meer herhaald, maar het deed toen een moeder naar de pen grijpen met de volgende ontboezeming: De ge meente moet nu eindelijk maar eens doorkaarten en er huizen neerzetten. Kleine woningen, zodat er meer jonge mensen een eigen gezin kunnen stich ten. Er kan dan best een kleine speel plaats voor kinderen bijgemaakt wor den, met desnoods een paar banken er omheen, waarop inwoners van Braam hage naar de spelende kinderen kunnen kijken en zo genieten van een beetje zon. Ikzelf ben verscheidene keren door het Slangenbosje gelopen, maar je ziet er nooit iemand van Braamhage of Menko laan. Laat deze mensen toch niet zo egoïstisch zijn. Ze hebben zelf een goed dak boven hun hoofd. Aan anderen schijnen ze niet te hoeven en willen denken. Het is nu zelfs enkele malen gebeurd dat kinderen en ook een moe der met kinderen door Iemand van de Menkolaan uit het Slangen bosje ge jaagd zijn". Er kwam ondermeer een reactie op dat de vrees voor de kinderspeelplaats niet verkeerd uitgelegd moest worden en „bovendien willen we slechts dat de Ir. Menkolaan niet bebouwd wordt". Op 20 juni 1975 was er een hoorzitting bij gedeputeerde staten in verband met het bestemmingsplan Soestdijk en toen werd ondermeer door de heer Consenheim geciteerd uit een rapport over de botanische wag,rde van het bosje uitgebracht door drs. Wildschut, drs. Weys en Maes. Op 14 november '75 gaat er een beroep schrift naar de Kroon. Dat betreft het besluit van Ged. Staten van 10 septem ber '75, waarbij gedeeltelijke goedkeu ring werd verleend aan het bestem mingsplan Soestdijk. Het beroepschrift kréég de handtekening van. bijna 150 omwonenden van Insp. Schreuderlaan en Ir. Menkolaan. Op de uitspraak van de Kroon wordt nóg steeds gewacht. De omwonenden zeggen ook nu nog, dat zij zich bij die uitspraak zullen neer leggen. Aan G.S. werd op 11 december '75 gevraagd „Soest op te dragen hun plannen op te schorten tot na de uit spraak van de Kroon". Foto Herman van Dam De blikjes-slalom tijdens de achtkamp van de St.Theresiaschool De maquêtte van de Centrumweg wordt donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 september tentoongesteld in de boven zaal van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Op donderdag en vrij dag is dat van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Met groot enthousiasme hebben alle geledingen van de Sint Theresiaschool, het 20-jarig bestaan van de school ge vierd. Leerlingen, oud-leerlingen, schoolteam en ouders vierden ieder op hun eigen wijze het vierde lustrum. Voor de kinderen was er vrijdag een goed georganiseerde achtkamp opge luisterd met draaiorgelmuziek, een ge zamenlijke lunch en de film „de jonge uitvinder"; voor de oudleerlingen tot 17 jaar die avond een gezellige reünie. Zaterdagavond kwamen oud-leerlingen, ouders en bestuursleden bijeen in een ongedwongen instuif. Acte de presence gaven onder meer onderwijswethouder Plomp, het CDA-raadslid mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam, mgr. A. G. Smit, emeritus-pastoor van de R.K. kerk van Nieuwerhoek, pastoor H. C. W. van der Vegt, het oud-bestuurslid mevrouw G. Smit-Rasch en de voorzitter van het R.K. schoolbestuur de heer W. Schimmel. Schoolhoofd Krops dankte voor de ge weldige opkomst en voor de altijd onder vonden steun, waarna mgr. Smit een korte felicitatie-toespraak hield. Zondagmorgen werd de lustrum-viering besloten met een dienst in de parochie kerk. Dankzij een creatieve bijdrage van een ouder, mevrouw M. Grift-Brok, is de naam van de school voortaan duidelijk zichtbaar. Zij schilderde de naam van de school op het bord dat bij de ingang werd geplaatst Het werd met enige plechtig heid aan het begin van de feestelijkhe den onthuld. De oppositie tegen bebouwing van het Slangenbosje dateert al van begin 1973. De gemeente kwam toen met een plan dwars door het gebiedje heen een ser viceflat te bouwen. Het was een pand met op het hoogste gedeelte negen eta ges, waarin 229 flatwoningen gepro jecteerd waren. Namens de bezwaar den van Braamhage, ongeveer 75 be woners van bejaardenwoningen en flats, zei de heer E. D. Consenheim toen: Burgemeester en wethouders hebben ons verweten dat wij door ons verzet de bouwplannen tegenhouden. De burgers maken dus misbruik van hun recht om bezwaren in te dienen, maar naar onze mening maken B. en W. misbruik van de bepalingen van ar tikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening". Het ging toen om een nieuw plan, want een plan daterend uit 1962, werd toen door de gemeente aan de kant gescho ven. Dat pla"n betrof een gebouw van 200 meter lengte vanaf de Insp. Schreu derlaan schuin naar de Noorderweg. Het project zou opgeleverd moeten worden in 5 tot 6 woonlagen op 2 onder verdiepingen. De gemeente dreigde toen in 1973 dat plan (uit 1962) toch uit te voeren, als gedeputeerde staten de verklaring van „geen bezwaar" voor het nieuwe plan niet zou afgeven. In 1969 had de ge meente de bouwgrond voor ruim één miljoen gulden verkocht aan de NCHB en dat nieuwe plan was van de NCHB. De bezwaren van de omwonenden wa ren ook toen al aantasting van het mi lieu en het opofferen van een waarde vol bosje. In september '73 verscheen reeds een inventarisatie-rapport van de in Soest wonende bioloog dr. A. M. Voute. Hij schreef toen ondermeer: „Tenslotte mag men zich mijns in ziens geen illusies maken over de resten van het bos. indien de voorge nomen bebot-wing doorgang zou vin den". In juli van dat jaar had de provincie

Soester Courant | 1977 | | pagina 1