40,- De gelukkige Winkelkringklant van deze week Nieuwbouw Mariënburg eindelijk van start Binnen Soest bestaan grote bezwaren tegen nieuw winkelcentrum Als U toch Het Boek van de Maand Insprekers Centrumplan staken werkzaamheden tot na 13 oktober Spullenhulp betrok nieuwe behuizing financieringen hypotheken assurantiën Honderd oulden in de Van Weedestraat mss& Groot Gaesbeeker Gilde op Prinsjesdag in Den Haag 62 aanrijdingen TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Soester politie assisteert Zeister collega's Utrechtse studenten: „Leuke Boekjes Festival" bnekhandal 80% van geënqueteerde winkeliers tegen nieuw centrum Wachten op standpunt Provincie Restaurant van den Brink ons meest gevraagde menu is de Chateaubriand Stroganoff wist U dat wij ook veel werk maken van menu's met tong en tarboten verse skampies, als voorgerecht geflambeerd en ook als hoofdgerecht? nummer is 02155 12706 Ons telefoon- SOESTERBERGSESTRAAT 122 IN SOEST Drie junioren S.O. Soest-atletiek in Ned. jeugdploeg Marathon-veteraan Cor Koster naar België Vernielingen in gymzaal Lier van pont stukgevaren Bromfietser in botsing met auto Ruim 2% automobilisten rijdt te hard Inbraak en diefstal Informatie bijeenkomst dorpshuis „De Borg Kulturele kommissie bespreekt nota kultuurbeleid van der fans helpt vérder dan u denkt Soester Courant van donderdag 8 september 1977 r&NM&s: amti» 5'.IM- Sfc IPI 7.-- Foto Herman van Dam Ter voorbereiding van de werkzaamhe den bij Nieuw Mariënburg werd een grote nissenhut geplaatst 40 ledert van het Groot Gaesbeeker Gilde, vergezeld van 15 dames zullen op Prinsjesdag, dinsdag 20 september, in Den Haag de feestelijkheden rond de ,,3e dinsdag in september" opluisteren. Zij vertegenwoordigen samen met een ge zelschap van honderd man uit Bun schoten-Spakenburg, de provincie Utrecht. Het gezelschap wordt om 10.30 uur ten Provinciehuize van Zuid-Holland ver wacht. Na een kopje koffie gaat men naar het voor de Utrechtse delegatie gereserveerde vak aan de Korte Vijver berg. Daar zal de koninklijke stoet tweemaal passeren, waarna de afvaar diging een lunch wacht, aangeboden door het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. Het Gilde zal later een de monstratie geven voor het provinciaal personeel en passanten. In augustus vonden in Soest 62 aanrij dingen plaats. Daarbij vielen drie doden te betreuren, 4 zwaar gewonden en 15 lichtgewonden. Speciale cursussen: English in management English in marketing English in computing English in banking Franpais dans Ie domaine du management Francais économique et commercial Wirtschaftsdeutsch Inlichtingen 033 - 2 90 97 Begin deze week is eindelijk een start ge maakt met de nieuwbouw van Nieuw- Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein. De bouwvergunning is afgekomen al heeft dat vele voeten in de aarde ge had. De heer Aldering van de Stichting Fransicaanse Bejaardenzorg meent dat men in dit geval kan spreken van „pech". Alles wat in de totale procedure lang kon duren, duurde ook lang. Steeds: bleek de maximale tijd nodig te zijn. De Stichting treedt op als bouwheer. Men begint thans met de bouw van een ge heel nieuw verzorgingstehuis. Als dat over circa één a anderhalf jaar gereed is, worden de bewoners van Nieuw-Ma- riënburg overgehuisd, waarna begonnen kan worden met de afbraak van het nu in gebruik zijnde tehuis. Daar zal dan een flat verrijzen met wooneenheden. Vóór het verzorgingstehuis komt de nieuwe r.k.kerk. Als deze gereed is, zal de nu in gebruik zijnde kerk worden af gebroken. Het Nieuwerhoekplein krijgt in de komende jaren een geheel ander gezicht. Met twee surveillanceauto's en een mo torrijder heeft de Soester politie de Zeister college's geassisteerd bij de aanhouding van vier mannen. De Zeister politie werd gewaarschuwd in verband met bedreiging met een revolver van twee Amerikanen. De mannen die daar bij betrokken waren verdwenen in een auto, richting Soest. De wagen werd in Soesterberg bij een bar aangetroffen en toen vier barbezoekers later in de wagen stapten, werden zij achtervolgd door de Soester politie en drie surveillanceauto's van de Zeister politie. In Zeist werd de auto op het Beukbergenplein tot staan gebracht. De vier mannen werden inge rekend. In de auto werd de revolver niet teruggevonden, maar wel enkele sti leto's, slagwapens en inbrekerswerktui gen. Binnen de gemeente Soest bestaan grote bezwaren tegen een nieuw winkelcentrum. Deze bezwaren spitsen zich toe op de volgende punten: Het gevaar van verdere aan tasting van de Eng; het centrum ligt niet centraal genoeg; de vloeroppervlakte is te klein om tot een echt hoogwaardig centrum te komen; in de gemeente zullen een aantal winkelbedrijven moeten verdwijnen of een drastische daling van de omzet moeten accepteren, terwijl het mogelijk is dat bedrijven van buiten de gemeente in het winkelcentrum worden toegelaten én een ontmenging van funkties zal optreden, waarbij de gunstige effecten van een verspreid winkeïbestand teniet worden ge- daan. Aldus een verslag van Utrechtse studenten, naar aanleiding van een in Soest gehouden leeronderzoek. Het onderzoek werd begin van de zomer gehouden door de derde-jaarsdeelgroep „kleine bedrijven" van de interfakulteit der aardrijkskunde en prehistorie van het geografisch instituut van de Utrecht se rijksuniversiteit. 16 studenten be zochten Nijkerk en Soest, spraken daar met diverse instanties en instellingen en enquêteerden een aantal kleine bedrij ven met minder dan 10 werkzame perso nen. In Soest waren dat 135 bedrijven, waarvan er evenwel 39 de vragenlijst niet beantwoordden. Men stootte hier al vlug op het gemeen telijk plan een nieuw winkelcentrum te creëren. In het opgestelde rapport worden uiter aard volledigheidshalve de bekende lint bebouwing van Soest en de gevolgen daarvan, vermeld: de twee paralel lo pende wegen (rijksweg en Laanstraat/ Beukenlaan enz.) en daartussen de Eng. „Deze opbouw heeft niet alleen de ont wikkeling van een stadscentrum tegen gegaan, maar brengt ook moeilijkheden voor de woningbouw (steeds minder kompakte bebouwing) en de verkeers situatie met zich mee (de slecht ont sloten Eng belemmert de interne verbin dingen in Soest). Ook laat de kwali teit van het winkelbestand te wensen over vanwege de verspreide ligging van de winkels, wat echter wel een gunstige invloed heeft op de verkeerssituatie en de nagestreefde funktiemenging", aldus de studenten. Zij vermelden ook het „kooplek" en de gedachte van de gemeente dat het terug te dringen is bij realisatie van het nieuwe centrum. Als voordelen nemen zij in het rapport op: ver van het cen trum Van Weedestraat: gemakkelijk be reikbaar door de nabijheid van het N.S. station Soest-Zuid én wanneer er geen hoogbouw wordt toegepast is de plaats (Parklaan) niet bezwaarlijk voor het landschappelijk karakter van de Eng. Naast de voordelen worden de eerder ge noemde bezwaren gezet en de conclusie is: In Soest bestaat geen eensgezind heid ten aanzien van de winkelfunktie van het nieuwe centrum. Zij menen dat het dilemma van Soest is: de huidige struktuur roept grote pro blemen op, terwijl de oplossing in de vorm van een nieuw centrum allerlei nadelige gevolgen heeft op de reeds be staande struktuur. De studenten wagen zich niet aan de op lossing, wat trouwens niet de bedoeling was van hun onderzoek. Interessant is nog wel dat 36 van de 96 geënquêteerde bedrijven verbeteringen gerealiseerd wilden zien, waarvan bijna de helft veranderingen op verkeers technisch gebied. „De voor ons belangrijkste vraag" al dus het rapport, „was of de bedrijven konsekwenties verwachten van het door de gemeente gevoerde beleid. 29 bedrij ven verwachten hier inderdaad gevolgen van te ondervinden. Verreweg het groot ste aantal klachten konsentreert zich rond de problemen met betrekking tot het winkelcentrum; dit waren 21 bedrij ven. Dit zijn hoofdzakelijk bedrijven met een winkelfunktie, die op één uitzonde ring na. bezwaren hebben tegen de ge meentelijke plannen. Zij verwachten voornamelijk een daling van hun afzet. Zes winkelbedrijven met in totaal 20 werkzame personen zien zich hierdoor ge noodzaakt om de huidige zaak op te het- fen". De studenten constateerden overigens wel dat de bezwaren tegen het centrum niet alleen van de Van Weedestraat kwa men „maar evengoed van de dichterbij gelegen bedrijven in de omgeving van de Soesterbergsestraat". Bij het onderzdek kwamen de studenten vijf bedrijven tegen (met totaal 13 rnan personeel) die verplaatst zouden moeten worden of opgeheven, vanwege het ge meentelijke ruimtelijke beleid. Eén be drijf kreeg geen hinderwetvergunning: drie mochten niet uitbreiden en éen be drijf werd opgeofferd aan een geplande weg. Geënquêteerd werden in Soest 7 bedrij-. ven in de sector textiel- en lederambacht met totaal 11 werknemers; 41 metaal- en reparatiebedrijven met 107 werkne mers; 34 utiliteits- en interieurverzor- gingsbedrijven met 109 werknemers; 9 konsumptiegoederen producerende be drijven met 35 werknemers en „ove rige" 5 met 22 man personeel (totaal 96 bedrijven met 284 werknemers gaat halen kijk dan meteen even naar de grote kollektie gekke en originele boekjes van ons Speciale aanbieding: Vergeten spelletjes uit grootmoeders tijd van 14,50 voor4,90 Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 Uit een door acht Soester winkeliers in juni gehouden enquete blijkt dat van de 167 ondervraagde ondernemers, 134 ofwel 80% tégen een nieuw winkelcentrum is. 9 On dernemers of 5Vz% stelde zich neutraal op en 11 of 6%% waren uitgesproken voor standers. De enquete is in zoverre niet objectief omdat 13 winkeliers, waaronder de negen bestuursleden van de belangenvereniging De Soester Ondernemer niet zijn geënqueteerd. De 13 maken 8% uit en deze, samen met de neutralen, tellend bij de voorstanders, is 20% vóór een nieuw centrüm ofwel 1/5 vóór en 4/5 tégen. De enquete werd gehouden in vijf wij ken: a) Van Weedestraat-Burg.Grothe- straat; b) Soesterbergsestraat-Birk- straat; c) Steenhoffstraat-Middelwijk straat; d) Koninginnelaan en omgeving; e) Smitshof-Niewewegen omgeving. In wijk „a" werden 30 winkeliers geën queteerd; 26 zeiden „tegen" te zijn, 2 waren „neutraal"; 1 was voorstander en 1 winkelier werd niet benaderd. In wijk ,,b" (Soesterbergsestraat) werden de 54 winkeliers naar hun mening gevraagd: 45 waren tégen, 3 neutraal, 4 vóór en 2 werden niet benaderd. Wijk ,,c". 24 win keliers waarvan 18 tégen, 2 neutraal, 1 vóór en 3 niet benaderd. Wijk „d" (Koninginnelaan)27 gevraagd, 19 té gen, 2 neutraal, 3 vóór en 3 niet bena derd. Tenslotte wijk „e" (Smitshof): 32 gevraagd, 26 tégen, geen neutralen, 2 vóór en 4 niet benaderd. Opvallend is het grote aantal tegenstan ders uit de omgeving Soesterbergse- straat-Birkstraat; 45 van de ,54 ofwel 83%. Ook de Smitshof-Nieuweweg met 26 van de 32 tégen ofwel 81% scoort hoog. Overigens zij opgemerkt dat het aantal vestigingen in Soest volgens de gegevens uit het concept ontwikkelingsplan (voor studies bJz.16) 246 bedraagt. Ongeveer 54% daarvan (134) verklaart zich uitge sproken tegenstander te zijn. Van de 112 anderen (246 minus 134) is van 11 ofwei 5% bekend dat zij vóórstanders zijn; van 13 (iets meer dan 5%) dat zij niet benaderd zijn; van 9 (circa 4%) dat zij geen mening hebben, maar van altijd nog 79 ondernemers ofwel circa 32% niets bekend. Is de gehouden enquete representatief, of beter nog in dit geval „objectief", dan is 80% van deze 79 ondernemers ook tégen ofwel 63 winkeliers. En dat zou het aantal tegenstanders brengen op 197. Volgens de gegevens van de enqueteurs hebben tégenstanders o.a. uit angst voor concurrentie voor 4800 m2 ingetekend in het nieuwe centrum, terwijl in het cen trum aan verkoopvloeroppervlakte 6000 m2 beschikbaar komt. De 6000 m2 wa ren volgens de gegevens van de gemeen te „overtekend", (9000 m2?) zodat mo gelijk toch nog, wat de Soester winke liers betreft, belangstelling bestaat voor 4200 m2. Interessant is het antwoord op. de'vraag of de resterende 1800 vierkaiite meter dan onbezet blijft, of dat een pro ject-ontwikkelaar deze meters verkoopt aan „buitenstaanders?". De stellingname van de Provinciale Planologische Commissie [PPC] dat het Soester bestuurlijk centrum in het geografisch middelpunt van Soest aan de Dahveg moet komen, heeft de nog altijd werkzame inspraakgroep doen besluiten met de werkzaamheden te stoppen tot ook het standpunt van de Provinciale Planologische diest [PPDj bekend is. Dat zal op 13 oktober a.s. zijn en tot zolang komen de insprekers niet meer bijeen. Deze beslissing viel tijdens de j.1. maan dagavond gehouden vergadering. Het besluit was niet unaniem want van de 21 aanwezigen wilden er 5 gewoon door gaan onder het motief: wat hebben wij met de PPC en PPD te maken; laten we gewoon onze opdracht van het Soester college van burgemeester en wethouders uitvoeren. Doorgaan betekende: invullen hoe het centrum aan de Parklaan-Nieuweweg eruit moet gaan zien. De grote meerder heid dacht er anders over. Van de 16 man die de werkzaamheden wilden stoppen, waren er evenwel nog drie, die onder tussen de Soester bevolking wilden en quêteren of men nu wel zo'n prijs stelde op een nieuw Winkelcentrum. Die weten schap zou ook achteraf van groot belang kunnen zijn bij de vlaag of er toch een nieuw winkelcentrum zou moeten komen als de provincie de ontkoppeling zou eisen (ontkoppeling is bestuurlijk- centrum los van het winkelcentrum De enquête vond men nodig omdat tot r.u toe slechts de ondernemersmening be kend was. Deze enquête zou uitgevoerd moeten worden door' het keuze-bureau van de insprekers. Eerbeek en Tel uit Amsterdam. De gedachte werd evenwel niet geheel losgelaten en een werkgroep van vijf man zal tot 13 oktober zich alsnog bezig houden met net formeren van enquête-vragen. Tot besluit te stoppen met het inspreken, droeg vooral bij de mededeling van de gemeentelijke projectcoördinator, de heer Hulsbergen, dat de opvatting van de PPC zeer zwaar woog bij het uiteinde lijk advies van de PPD. Mocht ook de PPD Soest adviseren het bestuurlijk centrum aan de Dalweg te realiseren, dan dacht de heer Hulsbergen dat er binnen het gemeentelijk apparaat een totale heroriëntering zou moeten plaats vinden. Alle uitgebrachte rapporten en adviezen ook van het CIMK en de MBO, zouden dan waardeloos kunnen blijken te zijn. Klein noemde de heer Hulsbergen de kans, dat het gemeentebestuur het ad vies van de provincie naast zich neer zou leggen en hij veronderstelde dat de animo van de winkeliers om zich in het nieuwe centrum te vestigen, danig zou teruglopen. Dat alles overziend besloot de inspraak- groep met overgrote meerderheid eerst het advies van de PPD af te wachten. Op maandag 17 oktober komt men pas weer voltallig bijeen. Onder grote belangstelling is zaterdagmiddag de gerenoveerde behuizing van Spullenhulp aan de Veldweg in gebruik genomen. De gemeenteraad stelde er indertijd een krediet van 10.000 gulden voor beschikbaar en dat bedrag werd besteed voor noodzakelijke voorzieningen als licht, water en verwarming. Elly Joosten, de grote animator van het Spullenhulpwerk, bracht uitvoerig dank aan de gemeente. Zij had nog een verlanglijstje dat bestond uit een groot afdak om het veelal buiten staande meubilair tegen' weersomstandigheden te beschermen, een tegelpaadje en wat gemeentelijk groen. Zelf kreeg zij uit het talrijke publiek bloemen en andere aar digheidjes aangeboden. De opening zelf bestond uit een ingewik kelde dans van een medewerker, waarna de nieuwe bakfiets (de oude werd ooit gestolen) beladen met Elly Joosten en het Wasso-kwartet naar buiten gereden werd Staande op de bakfiets bracht Eliy dank aan alle medewerkers en aan de hele Soester bevolking voor de „bevoor rading" van de magazijnen. Men moest niet schromen daarmee door te gaan Een speciaal woord van d^nk had Elly Joos ten tenslotte voor haar naaste mede werkster Cobi en uiteraard voor het stichtingsbestuur. Van de gift uit de Soester-kermispothad men een bedrijfs- stofzuiger aangeschaft. Nadat ook nog het nieuwe naambord onthuld was, nam het publiek, onder de voortreffelijke muziek van het Wasso- kwartet, een kijkje in de geheel opge knapte behuizing. Drie leden van de atletiekafdeling van de Sport Organisatie Soest zijn opgenomen in de Nederlandse jeugdploeg die deèe maand nog in Duitsland uitkomt tegen een Duitse jeugdploeg. Pauline Groen neemt deel aan het discuswerpen; Ro- bert van 't Wout komt uit op de viermaal honderd meter estafette en bij het vér- springen en Marcel Klarenbeek is inge schreven voor, de 400 meter en viermaal 400 meter estafette. De veteraan Cor Koster neemt zaterdag 1 oktober a.s. deel aan de marathon welke in het Belgische Nijvel georga niseerd wordt door de atletiekclub Bra bant Walton Spiridon. Nijvel ligt circa 30 km ten zuiden van Brussel aan de au toweg naar Parijs. Volgende week nemen leden van de at letiekafdeling van Soest deel aan wed strijden in Sittard, Nijmegen en Den Haag. In Sittard lopen René van Zee, Menno Lievers, Marcel Klarenbeek en Robert van 't Wout; in Nijmegen steeple ehase-expert René van Zee en in Den Haag Marcel Klarenbeek en Robert van 't Wout. In de gymnastiekzaal bij de Mariaschool hebben twee onbekende knaapjes ver nielingen aangericht. Om binnen te ko men vernielden zij een lichtkoepel en sneuvelden er vijftig dakpannen. In de zaal werden twee kasten geforceerd en de toestellen verplaatst. Het hoofd van de school, die achteraf de vernielingen ontdekte, had de twee vermoedelijke daders van de speelplaats gestuurd, niet wetende dat zij in het gebouw geweest waren. N&ar de kil apen wordf nu uitge keken. Een nog onbekende schipper heeft de lier van de pont in de Eem, nabij de Grote Melm stukgevaren. De heer P. van R. deed er, namens de Stichting Veerpont Soest, aangifte van bij de politie. Op de Molenweg botste de 16-jarige bromfietser J. K. tegen een hem tege-, moetkomende auto, bestuurd door de 32-jarige R. U. uit Nijkerk. De bromfiet ser en zijn passagier, de 17-jarige W. L., werden met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De aanrijding was een gevolg van het feit dat de bromfietser niet rechts hield. Tijdens een vorige week gehouden snel heidscontrole hebben van de 2775 pas serende voertuigen 61 bestuurders een proces-verbaal gekregen in verband met te hard rijden. Op één dag werd 's morgens op de Burgemeester Grothe- straat gecontroleerd; 's middags op de Afnersfoortsestraat te Soesterberg en avonds op de Van Weedestraat. Op de Burg.Grothestraat passeerden tijdens de controle 900 motorvoertuigen, 25 bestuur ders overtraden de geldende max.snelheid van 50 km. p/u. De hoogste score was hier 78 km. p/u. Op de Amersfoortse- straat kwamen 900 voertuigen voorbij en dat leverde 20 processen-verbaal op. Hoogste score 115 km. p/u; toegestane snelheid 80 km. p/u. Op de Van Weede straat tenslotte passeerden 975 de con trole apparatuur en daar werden 16 overtreders bekeurd. Hoogste gemeten snelheid 79 km. p/u. Bovendien werd de 48-jarige A. S. P. een rijverbod opgelegd, omdat hij dronken achter het stuur van zijn auto zat en kwam de 33-jarige H. P. C. v.d. H. tijdens de controle tot de ontdekking dat zijn rijbewijs al twee jaren verlopen was. Ingebroken werd in café Soestdijk aan de Vredehofstraat. De onbekende dader verschafte zich toegang door het weg nemen van twee houten panelen uit een schuifdeur. De in het café staande speel automaat werd geforceerd en daaruit werd de opbrengst weggehaald; ver moedelijk 50 gulden. Uit de woning van de heer T. V. aan de Wieksloterweg werd een antiek siera- denkastje met drie laadjes, een antiek theelichtje en een drie-armige kandelaar weggenomen. Via een openstaand raam kon men de woning vrij eenvoudig bin nen. 't wordt weer tijd voor boerenkool met worst, zuurkool met klapstuk Wordt U te dik? Geen punt hoor. Tip v.d. week Corduroy rokken broekrokken t/m maat 44 (9 .99 Op dinsdag 13 september a.s. vindt in de Open Hof (Veenbesstraat hoek Dal- weg) een informatie-bijeenkomst plaats met betrekking tot de stand-van zaken rond de realisering van het dorpshuis „De Borg". Aan de hand van tekeningen en de maquette zullen belangstellenden geïn formeerd worden over de wijzigingen in het plan, welke zijn opgetreden, als gevolg van problemen van de overheid met het oorspronkelijke plan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Vanavond zal tijdens de vergadering van de kommissie kulturele zaken de conceptnota kultuurbeleid aan de orde komen. Ook vermeldt de agenda voor de- ,ze bijeenkomst, die om 19.30 uur in het gebouw van de afdeling Welzijn aan de Lange Brinkweg begint, hei punt „kunst aankopen" en „begrotingscijfers kui tuur 1978". Dit laatste punt komt echter in 'het besloten gedeelte van de vergade ring aan bod. veenbesstraat463, soest, tel.02155-16267 Ook wij wonen aan de Van Weedestraat en doen dus mee met de aktie van de Winkclkring. Voor deze bezoekster aan ons kantoor ligt een waardebon ter waarde van honderd gulden te wachten, te besteden waar zij wil. Foto Swagcr Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,- elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 29. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd, zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3