Ideeënbeurs voor toerisme en recreatie Folie als energiebesparende zonwering Cruises een ware openbaring Wafelijzers (I.V.N.) wil ook U betrekken bij natuurbehoud Een vakantiebungalow in het zuiden Laat uw fietsplezier niet afpakken ,,2e Vakantie KLEUR PASFOTO Mensen die met 5.04)0,90 een huis in het zuiden willen, toch mobiel willen blijven en niet met een caravan op een camping willen staan, biedt de Stichting Casella een alternatieve mogelijkheid. Met een investering van 5.000.00 is men deelnemer in alle bungalows en appartementen die Casella heeft gekocht en die in de toekomst nog zullen worden gekocht. Iedere deelnemer in de Stichting heeft het recht om jaarlijks een aantal weken gebruik te maken van alle aangekochte huizen. De Stichting Casella heeft de zorg voor het beheer en onderhoud en kan zelfs wanneer men er niet zeil' gebruik van wil maken de huizen door verhuren. Deelnemers in de Stichting Casella kopen in feite vakantie privacy en beleggen tevens geld in onroerend goed in het buitenland. Casella mikt hiermee op die mensen die geen kapitalen te investeren hebben en die met een relatief klein bedrag toch iets van hen zelf kunnen verwerven. De belangen van de deelnemers worden behartigd door een stichtingsbestuur, bestaande uit een econoom, een jurist en een notaris, terwijl een registeraccountant het geheel kontroleert. De verkoop van de participaties in de Stichting is in handen van Bouwmaatschappij Casa b.v.. Molenstraat 175, Oss. Telefoon 04120-36918. Een vakantie-project voor de vakantie ganger van de toekomst Elk jaar maken honderdduizenden Ne derlanders vakantieplannen. Reisgidsen worden geraadpleegd, kosten berekend, centen geteld en uiteindelijk wordt be slist. Het onderzoek dat het bureau Knapper McAlley verrichtte naar het vakantie gedrag van de Nederlander toonde aan dat tweederde van de vakantiegangers met de auto op pad 'gaat. Een groot aantal daarvan gaat naar het buiten land. Deze buitenland-autovakantie gangers kunnen worden onderscheiden in 3 groepen: 1. de kampeerders, die met tent of caravan op vakantie gaan: 2. zij. die hun vakantie doorbrengen in een huisje of appartement en 3. de groep, die de voorkeur geeft aan een hotel. Het toenemende verlangen van de mo derne vakantieganger naar comfort blijkt onder meer uit het feit dat kam peeruitrustingen steeds verder worden geperfectioneerd. De spiritusbrander heeft plaats gemaakt voor een 4-pits kooktoestel op butagas. het chemische toilet heeft zijn intrede gedaan en de slaapzak op de grond wordt gezien als een ontbering. Caravans die vandaag de dag worden aangeprezen zijn voorzien van kleurentelevisie, ijskast, oven. enz. Toch worden de typische problemen van het kamperen niet opgelost door deze toegevoegde luxe. Een tent moet altijd eerst worden opgezet, een caravan moet eerst honderden kilometers achter de auto zijn meegesleept, voordat de va kantiepret kan beginnen. Ook andere ongemakken als onhygiënische sanitaire voorzieningen en het ontbreken van recreatieruimten kunnen niet teniet worden gedaan door een beetje extra luxe in de caravan. Misschien is dat de reden dat kampeer ders toch minstens éénmaal per vakan tie dromen van hun eigen bungalowtje in het buitenland. Waarom kan zo'n droom zo moeilijk verwezenlijkt worden? Is het de onzekerheid waarin de koper in spé wordt gebracht door de ondoorzichtige struktuur van de markt van onroerend goed in het buitenland gecombineerd met die Ingewikkelde en onbekende wet telijke bepalingen die er plaatse gelden? Of is het angst voor de ongekende problemen, die het bezit van een tweede huis in het buitenland met zich mee kan brengen? De eigenaar moet zich verzekeren tegen diefstal en schade als gevolg van brand, storm en zelfs mogelijkerwijs politieke onlusten. Tevens dient hij een vertrou wenspersoon te vinden, die in het buiten land zijn belangen kan beheren. Kortom, de aanschaf van een tweede huis in het buitenland geeft in de meeste gevallen aanleiding tot veel zorgen en problemen, waar de particuliere eige naar nauwelijks een oplossing voor heeft. De Stichting Casella heeft voor deze problemen een eigen antwoord gevon den. dat geheel past in de geest van deze lijd. Dit antwoord berust op het eenvou dige principe dat gezamenlijk een gro tere zekerheid verschaft aan iedere in dividuele deelnemer. De Stichting Casella biedt zgn. parti cipatie-rechten aan. Dit participatie recht houdt in dat men voor de somma van Hfl. 5000.00 deelnemer wordt in het Casella vakantieproject. Het eerste project gaat in de zomer vakantie van 1977 van start in Benidorm in Spanje en bij voldoende animo zullen projecten volgen in Oostenrijk er Frankrijk. Hoe is de deelname in de Casella vakan tieprojecten geregeld? Door de investe ring van Hfl. 5000.00 verkrijgt de parti cipant het recht met zijn familie of vrienden zijn vakantie in een Casella bungalow door te brengen.- Bijvoorbeeld in een bungalow in Beni dorm. De bungalows in Benidorm zijn gelegen in het zeer luxe vakantie-oord Panorama Espana. Uiteraard kan de participant van de Stichting Casella kosteloos profiteren van alle voorzie ningen van Panorama Espana. Hiertoe behoren o.a. 2 zwembaden, waarvan éen verwarmd. 4 tennisbanen, bars, restau rants en een kinderspeelplaats. Het spreekt vanzelf dat de opzet van het Casellaproject alleen mogelijk is wan neer er wordt afgeschreven op huis en inventaris. Afschrijving is bovendien noodzakelijk wil men de geïnvesteerde bedragen kunnen garanderen. Tevens moet een bedrag worden betaald voor onderhoud en beheer van de bungalows. De kosten worden ook door de parti cipatie-houders samen gedragen, in de vorm van een gebruiks-bijdrage welke seizoen-afhankelijk is gesteld. Wanneer in de naaste toekomst de pro jecten in Oostenrijk en Frankrijk zijn gerealiseerd, betekent dit voor de ei genaar van een participatie-recht, dat hij ook rechten op de woningen in deze projecten kan laten gelden. Hij is door zijn investering dus niet aan één va kantieland gebonden. De Stichting Casella biedt de houder van een participatie-recht, naast voortreffe lijke vakantie-voorzieningen, tevens een risico-arme belegging van zijn geïnves teerde kapitaal. Doordat ,het kapitaal door roerend en onroerend goed wordt gedekt en door de gehanteerde afschrij- vings-procedure kan de Stichting Casella garant staan voor het geïnvesteerde bedrag. De Stichting Casella spiegelt de partici pant geen hoge winsten voor. Hóewei. gezien de toenemende belangstelling voor eigen huizen in het buitenland is aannemelijk te verwachten dat de pro jecten in waarde zullen stijgen, Aangezien de waarde van het parti cipatie-recht direkt gekoppeld is aan de waarde van de vakantieprojecten zal hij stijging van de projectwaarde het parti cipatie-recht in evenredigheid toene men. De statuten van de Stichting Casella liggen ter inzage ten 'kantore van de Stichting, die in handen is van Bouw maatschappij Casa B.V. Molenstraat 175, Oss. Telefoon 04120-26918. Van vrijdag 23 september t/m dinsdag 27 september a.s. wordt in de Juliana- hal van de Jaarbeurs te Utrecht voor de eerste maai de beurs „2e Vakantie" gehouden. Hiermede voldoet de Jaarbeurs aan de lang gekoesterde wens van de reis wereld, om naast de bekende succesvolle Vakantiebeurs in januari, die in hoofd zaak gericht Is op de „zomervakantie", nu ook een manifestatie te creëren, geënt op de herfst-, winter-, en lentevakanties. Voorbeeld van Reflecto-Shield in de praktijk: de Amstelhal van het RAl-gebouw in Amsterdam. Dezelfde soort folie die ruimtevaarders beschermt tegen intense zonnehitte en bit tere koude, wordt nu onder de naam Reflecto-Shield op de Nederlandse markt ge bracht door Dorigo-Wierper b.v. te Weesp en Arnhem. Reflecto-Shield is een zonwering die reflecteert, isoleert, bespaart, beveiligt en verfraait. Reflecto-Shield bestaat uit twee lagen polyester-folie met daar tussenin een vliesdunne, opgedampte aluminium- laag. Die reflecteert de zonnestralen zodanig, dat maar liefst 77% van de warmte buiten blijft. 's Winters werkt de Reflecto-Shield sterk isolerend en brengt het warmte verlies door de ramen terug tot 34%. Kostenbesparing op twee manieren dus, 's winters op de verwarming en 's zo mers op de airconditioning-installatie. De laatste is vaak zelfs overbodig. Het materiaal is licht getint en tempert hinderlijke straling en schittering van zonlicht precies voldoende om er aan genaam werklicht van te maken. De vele fraaie tinten, waarin Reflecto- Shield geleverd wordt, geven glaspar tijen een harmonische uniformiteit en benadrukken de architectonische vorm geving van gevels. Bescherming Door een optisch absoluut heldere lijm- laag vormt Reflecto-Shield een hechte eenheid met het glas. Het gevolg is, dat bij breuk en zelfs bij een explosiekracht van 5.48 kg per cm2 de glasplinters bij een gehouden worden bij toepassing van type 200. Dat is veilig voor mensen en materiaal en ook een danige hindernis voor inbrekers. Ultraviolette stralen worden voor 97% tegengehouden en dat voorkomt verschieten van kleuren. Ten slotte wordt de privacy beschermd, want inkijken is vrijwel onmogelijk, terwijl naar buiten kijken het effect heeft van een goede zonnebril. Voor .inlichtingen: Dorigo-Wierper b.v. Telefoon 02940-17380 (Weesp) of 085- 431634 (Arnhem). „Veel te duur" of „Stomvervelend". Ziedaar, over het algemeen, onze re- akties wanneer het om een cruise als vakantie gaat. Niet onbegrijpelijk, om dat de gemiddelde Nederlander nu een maal niets of nauwelijks iets van een cruise afweet. Het reisbureau immers informeert in eerste instantie over de traditionele va kantiebestemmingen. Die vormen hét reisdoel van de doorsnee vakantiegang er en daar heeft men dan de handen al behoorlijk vol aan. Voor Chandris Zee reizen was dit aanleiding zelf iets te doen aan voorlichting over cruises. Door deelname aan beurzen en het houden van informatie-avonden. En dat op zeer ori ginele wijze, gebruikmakend van een „echt" scheepsdek, kompleet met rail- ing en zonnestoelen, waarop men in korte tijd een zeer boeiend audiovisual te zien krijgt. Het effekt van deze pre sentatie is wonderbaarlijk. Het „te duur" en „stomvervelend" maken plaats voor een „had ik dat maar eerder ge- weten". Geen wonder, omdat men door middel van de audio-visual een waar heidsgetrouw beeld krijgt van wat een cruise nu eigenlijk wél is en wat deze voor relatief weinig geld allemaal biedt. Een enorme verrassing blijkt voor ve len het feit te zijn, dat eigenlijk alles wat bij een gebruikelijke vakantie extra uitgaven veroorzaakt op een cruise all in is. Om te beginnen is de boot een varend hotel. Terwijl men slaapt is men al weer onderweg naar een nieuwe bestemming. Elke dag is er een ontbijt zó uitgebreid dat men er een week mee toe zou kun nen. Om elf uur - dat hoort bij een schip - de ochtenbouillon. Tussen de middag een uit vele gangen bestaande warme luch of een gevarieerd koud buffet (voor slanke lljners) aan het zwembad. Om vier uur thee met koek. In de vooravond een feestelijk diner met altijd een speciali teit van de chef-kok. En 's avonds laat opnieuw een koud buffet (op de grote boten) of een snack met een kopje koffie. Maar dat is niet alles wat er aan ver- ■I zorging geboden wordt. Er zijn ontvang sten door de captain, spelavonden, les sen in Griekse dansen, een gekostu meerd bal, bijzondere diners, sportakti- viteiten, kleiduivenschieten, bridgedri ves, film-voorstellingen en er zijn de nachtclub (met elke avond een andere show, welke kan wedijveren njet voor stellingen in gerenommeerde Parijse clubs) en het scheepscasino waar men diverse gokjes kan wagen. Waar men wel iets voor moet betalen zijn de excursies, die men in de aanloop havens kan maken. „Doe vooral niet al die uitstapjes mee", adviseert men bij Chandris. „Dat kan wel eens te ver moeiend zijn; en U bent tenslotte met vakantie". Geen problemen overigens voor de doorzetters, want tijdens elke cruise is men altijd enige dagen of halve dagen op zee. Een welkome gelegenheid om. lekker liggend in de zon even bij te komen van de zo overweldigende indrukken. En die behoren onverbreke lijk bij een cruise-vakantie, of men nu naar het gebied van de Middellandse Zee gaat, naar de Oostzee, of naar de Noorse fjorden en Spitsbergen. De Griek se rederij Chandris verzorgt een groot aantal cruises in het gebied van de »middellandse Zee. Vertrekhaven is meestal Venetië, waar men per Air France - lijndienst (geen charter!kom fortabel naar toe vliegt. Een voorbeeld van wat men op één zo'n cruise kan zien: Venetië, Corfoe, Olym- pia, Kreta (met de opgravingen van Knossos), Alexandrië, Cairo (met de py- ramiden), Haïfa (met Jerusalem. het meer van Tiberias, Bethlehem e.d.), Cyprus. Rhodos, Athene, Delfi, Dubrov- nik (of Split). Andere cruises blijven noordelijker en gaan via Istanboel naar de Zwarte Zee, naar Rusland en Roemenië, maar nemen ook alle Griekse bestemmingen mee. Heel bijzonder is dat men met Chandris ook vanuit Amsterdam kan cruisen. De Poolzee met Spitsbergen (wat een belevenis!), IJsland, de Oost zee, Lèningrad en de Scandinavische hoofdsteden zijn dan het reisdoèl! Dat alles biedt nu een cruise! Maar wat kost die grap? Daar staat en valt eigenlijk alles mee. Welnu, er zijn na tuurlijk vele arrangementen mogelijk, omdat er verschil in hutten bestaat zowel naar indeling en voorzieningen als naar grootte. Maar alleen daarop heeft het prijsverschil betrekking. Want alle Chandris-boten zijn één klasse schepen; d.w.z. of men nu een hut op het sundeck heeft of één onderin het schip, de verzorging aan boord is voor iedereen gelijk. En de prijs is zeker niet meer, dan wat men betaalt voor een goed hotel. Daarbij zijn nog aller lei kombinaties mogelijk. Zo kan men een (aanzienlijk goedkopere) vier per-' soonshut nemen, men kan ook als ouders zelf een hut nemen met douche en toilet en voor de kinderen een hut zonder. Een cruise is een avontuur, een feestelijk avontuur. Haal eens een crui se katalogus bij een reisbureau en ga er eens in snuffelen. Gegarandeerd dat een onbedwingbare reislust U te pakken- krijgt. En dat U, één keer geweest, aan het cruisen verslaafd zult raken. Deze wens wordt ondersteund door de uitkomsten van het Centraal Bureau voor de Statistiek waaruit blijkt, dat het totaal aantal wintervakanties, in ver gelijking met 1966, meer dan verdrie voudigd is (in 1966 ca. 400.000 en in 1977 ca. 1,4 miljoen). Het aandeel van de „wintervakanties" in het totaal aantal vakanties per jaar is in de afgelopen 10 jaar verdubbeld. (In 1966 ca. 7% tegenover in 1977 ca. 15%. Deze cijfers onderstrepen de groeiende interesse bij de vakantieganger voor de herfst-, winter- en lenteperiode. Zij wet tigen tevens een manifestatie als „2e Vakantie", waar de „wensbewuste" toe rist in de gelegenheid wordt gesteld, op overzichtelijke wijze gedegen infor matie te verkrijgen over de mogelijk heden van een vakantie in de thans nog „off-season" periode. Deze nieuwe beurs zal voornamelijk ge baseerd zijn op de navolgende inte- resses: - wintersport overwintering (in de zon) - weekendreizen naar het buitenland (zon, winkelen, cultuur) maar ook weekendreizen in Nederland sport- inclusief uitrustingen -speciale „off-season" arrangementen - verre afstandreizen, enz. Gelijktijdig met de beurs „2e Vakantie" wordt - eveneens voor de eerste maal - de manifestatie „Vitaal", beurs voor ge- zond leven, gehouden. Hiervoor is een gedeelte van de Juliana- hal gereserveerd. Het beursprogramma van „Vitaal" richt zich op informatie over „gezond leven" voor gezonde mensen, toegespitst op voeding en andere middelen tot con ditieverbetering. Zo omvat het aanbod o.m. solaria, sauna's, hoogtezon-appara- tuur, zwembaden, trim- en fitnessappa- ratuur en dergelijke. Openingstijden van de gecombineerde beurzen: vrijdag 23 september 10.00-21.00 uur zaterdag 24 en zondag 25 september 10.00-17.00 uur maandag 26 september 10.00-21.00 uur dinsdag 27 september 10.00-17.00 uur Toegangsprijs gecombineerde mani festaties: 5,« (inclusief catalogus). Wij brengen in uw VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 Bij het zien van deze foto zou men haast gaan geloven dat de Eastman Kodak Company er een eigen wafelbakkerij op na houdt. In feite zijn deze rekken bedoeld om onderdelen van camera-zoekers in een vacuum-oven van een kader te voorzien. Deze kaders zijn lijntjes die in de oven op stukjes glas worden gedampt en die de fotograaf een duidelijker afkadering geven van het te fotograferen onderwerp. Snotter Courant van donderdag 15 september 1977 Wie in Nederland geen fiets heeft, telt niet mee. Het aantal mensen dat geen eigen fiets heeft mag dan heel klein zijn, toch pakken zij er jaarlijks naar schatting een paar honderdduizend fietsen van een ander af. Een fiets is duidelijk een begerenswaardig bezit; ook in gebruikte staat een goed verhandelbaar produkt als wij op de aktiviteiten van de fietsendieven afgaan. Hoe groter de begeerte naar een artikel is, des te meer de kans op vermissing. Dat heeft de ervaring met fietsbezit in middels wel geleerd. Als de zwijntjesjagers of de fietsenleners - zoals de fietsendieven ook wel worden genoemd - een complete fiets ontzien, dan moeten vaak toch nog de onderdelen of toebehoren het ontgelden. Ook nu nog zijn handpompjes en lampen geliefde diefstal-objecten, zoals dat in de twinti ger en dertiger jaren in ons land met het beruchte belastingplaatje het geval was. Fietsendieven kiezen de plaatsen waar zij hun slag denken te slaan vaak met zorg uit, zoals bij zwembaden, bij sport hallen en sportterreinen, bij stations en overal waar veel fietsen geparkeerd staan en dus veel „keuze in kwaliteit" is. Laat uw fietsplezier niet bederven, zeker niet nu u uw fiets in de vakantietijd zo hard nodig hebt. Geef de zwijntjesjagers geen kans. Dat hebt u voor een belang rijk deel zelf in de hand. De fiets moet op slot Hoewel er nog steeds geen landelijk voorschrift bestaat waardoor men ver plicht is een geparkeerde fiets op slot te zetten, gelden hiervoor in vele plaatsen wel politieverordeningen. Afgezien van deze gemeentelijke verordeningen ver dient het aanbeveling, is het een „must", uw fiets, indien u die ergens tijdelijk neerzet (parkeert) altijd op slot te zet ten. Een groot deel van de fietsendief stallen is te wijten aan het feit dat de eigenaars er onzorgvuldig en nonchalant mee omgaan. Even een winkel binnen wippen en weg is de fiets. Ook wie zijn fiets tegen diefstal verzekert, moet wel bedertken dat in de meeste polissen van verzekeringsmaatschappijen vermeld staat dat eventuele schade alleen kan worden geclaimd, indien bij ontvreem ding de fiets op slot stond. In sommige polissen geldt de verzekering zelfs alleen als de fiets binnenhuis wordt gestald: een vérzekering die dus maar weinig risico-vermindering biedt. Grote keuze fietssloten Fietssloten zijn er te kust en te keur en in iedere fietsenhandel te koop. Kies een degelijk slot uit en als u dat niet genoeg vindt, gebruik dan als extra een kabel- slot. waarmee u uw fiets ook aan een andere flets, eèn paal of gevel kunt vastzetten. Goed op het sleuteltje passen en zorgen dat u het reservesleuteltje aan uw sleutelbos of in portemonnaie hebt, anders kan het gebeuren dat u bij verlies van het eerste sleuteltje niet meer met uw fiets wegkunt. Aan soliditeit van fietssloten wordt door fabrikanten de laatste jaren steeds meer aandacht geschonken en het is mogelijk een fietsslot aan te schaffen dat vrij grote beveiliging biedt. Globaal gezien kan naar de aard van de sloten onder scheid worden gemaakt tussen spaak- sloten (die door een pin tussen de spaken de fiets vergrendelen), ringsloten (een ring of beugel die ter hoogte van de bagagedrager rond het achterwiel sluit), cijfersloten (die met een cijferslot wer ken waarbij vele sleutelcombinaties mogelijk zijn), kabelsloten, stuursloten (waarbij het stuur wordt vastgezet, zo dat men pas kan fietsen als het slot is ontgrendeld) en magnetische sloten in de vorm van een u-vormige beugel waarop het slot ver of minder ver kan worden geschoven. Hoe degelijker het materiaal is waarvan het slot is gemaakt, des te groter is de kans dat fietsendieven geen poging doen, want de praktijk leert dat zij de weg van de minste weerstand kiezen, d.w.z. zich richten op een fiets met een minder solide slot. Ken uw eigen fiets Welk slot u ook kiest, het is daarnaast ook belangrijk om uw fiets goed te kennen. Dat is noodzakelijk indien uw fiets onverhoopt toch wordt gestolen. Doe in dat geval aangifte bij de politie. Bij die aangifte zal van u gevraagd worden uw vermiste fiets zo nauwkeurig mogelijk te omschrijven. Kunt u dat niet dan is de kans klein dat de politie iets voor u kan of zal doen. Noteer daarom de noodzakelijke gegevens in uw agenda. Belangrijk zijn onder meer het werk en type-naam van de fiets, het framenum mer (in de meeste gevallen te vinden in de achterste framebuis onder het zadel), de kleur van frame en zonodig die van de spatborden, wel of geen kettingkast of kettingrand en jasbeschermer, merk van het zadel, van de verlichting, de uitvoering van de velgen en het merk van de eventuele versnelling. In verschillende gemeenten wordt door de politie een fietspasje uitgegeven, waar op u dit soort gegevens voor uzelf kunt vastleggen. Heeft de politie in uw ge meente dergelijke pasjes niet, dan moet u zelf deze gegevens op een gemakke lijke terugvindbare plaats noteren. De wereld ons huls Ons land verstedelijkt! Dat betekent dat steeds meer mensen het moeten doen met minder natuur. En dat In een tijd, waarin we juist steeds meer gaan beseffen hoe belangrijk dat contact is met de natuur, de open ruimte, het buiten zijn. Begrijpelijk dat we er dan in de vrije dagen op uit trekken; met mooi weer met miljoenen tegelijk. Even weg uit de volgepropte stad of uit de dagelijkse sleur. En dan merken we hoezeer we het contact met die natuur verloren hebbenwe voelen er ons niet thuis; eigenlijk zijn wo het kijken en luisteren verleerd. Van de betrekkingen tussen plant, dier en mens hebben we geen weet. Is het een wonder, dat we dan vaak onbewust de natuur, onze omgeving veel schade toebrengen? Milieueducatie Is voor velen bijna een belast woord geworden, dat te maken heeft met alle ellende van deze wereld waaraan je op het eerste gezicht schijnbaar zelf zo weinig kunt doen. Maar dat is niet waar! Door met elkaar op de bres te gaan staan, kunnen we er vaak wel wat aan doen. Het besluit daartoe moeten we zelf nemen. Het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (I.V.N.) werd in 1960 opgericht om de natuurbeschermingsgedachte te verbreiden en het milieubesef te bevor deren. Dat is geen eenvoudige opdracht, want het I.V.N. wil hierbij ons gehele volk betrekken. Vrijwilligers staan klaar om u te be trekken bij het natuurbehoud Het vindt uw inbreng te belangrijk om het zonder u te doen. Daarom gaan ruim 6000 vrijwilligers verenigd in bijna 100 afdelingen er iri de weekends en 's avonds op uit om met-u te praten over en bezig te zijn met de wereld van morgen. Te beginnen dicht bij huis, de eigen straat, het stadspark, de sloot om de hoek of die strook bos aan de horizon. Onbekend maakt onbemind zegt het I.V.N. Daarom organiseren de afdelin gen jaarlijks vele honderden excursies onder leiding van daartoe opgeleide natuurgidsen. Informatie hierover bij de plaatselijke afdelingen, die zich voorts ook wel be zighouden met het organiseren van ten toonstellingen, filmavonden, discussie bijeenkomsten, nestkastenprojecten, na- tuurpaawerk en natuureducatie in de school. Landelijke werkgroepen Het I.V.N. kent drie landelijke werk groepen. De oudste is die van de Kamp stafleden (WvK). In de zomer organise ren zij natuurbeschermingswerkkam pen in natuurreservaten, voor jongeren tussen 15 - 25 jaar. Een uitgebreide kampfolder ligt voor ledereen klaar bij het landelijk bureau. Een andere werkgroep is die van de schoolbiologen (VsS), die, zoals de naam al zegt, opkomt voor de belangen van het schoolbiologenwerk (stimuleren van na- tuur- en milieueducatie in het onder wijs). Deze mensen houden zich bezig met onderwerpen als: schooltuinwerk, pluk- weiden, natuurpaden, lessen op kinder boerderijen. de dlerotheek, materiaal pakketten en natuurlijk het lesgeven met levend materiaal. Jongste onder de Landelijke werkgroe- pen is die voor het kinderboerderijwerk (L.W.K.), die de verantwoorde uitbrei ding van dit werk wil stimuleren. Hierbij wordt samengewerkt met o.a. de Stichting Ruimte. Onder auspiciën van het I.V.N. wordt aan de Praktijkschool te Barneveld een cursus georganiseerd voor beheerders van kinderboerderijen. Werken aan een leefbaar milieu Het I.V.N. kent slechts werkende leden die zich persoonlijk inzetten bij het realiseren van de doelstellingen. Aan meldingen bij de dichtstbijzijndeofplaat- selijke afdeling. De contributie wordt per afdeling vastgesteld, maar bedraagt minimaal 10,.- per jaar. Leden ontvangen het officiële orgaan van het Instituut, het blad „Mens en Natuur", dat 4x per jaar verschijnt, gratis. Geïnteresseerden zoals b.v. onderwijs instellingen kunnen een abonnement ne men voor 10,- per jaar. Opgeven bij het landelijk bureau. Bij dit Landelijk bureau,gevestigd in de Plantage Middenlaan 41, Amsterdam, tel. 020-228115 is verkrijgbaar: - een adreslijst van de afdelingen. - een uitgavenlijst, vermeldende alle affiches, boeken, brochures en lesbrie ven, die beschikbaar zijn. - de kampfolder. - een adreslijst van schoolbiologendien- sten. - proefexemplaren van het blad Mens en Natuur, alsmede advertentietarieven. - een adreslijst van de regio-contact adressen voor vrijwillig natuurbeheer. Kennen om te kunnen kiezen Sommige I.V.N.-afdelingen kennen do nateurs. Het Landelijk werk van het Instituut wordt financieel gesteund door o.a. Het ministerie van C.R.M.. het Nationaal Natuurfonds, Natuurmonumenten en de A.N.W.B. Het I.V.N. vraagt u om eens mee te gaan de natuur in, naar een van de avonden te komen of onze publikaties te lezen. Want het wil graag iedereen weer wat dichter bij de natuur brengen en tot milieubesef laten komen, dat wil zeg gen: kennis te verwerven om verant woorde beslissingen te nemen, opdat ons land en onze wereld ook bewoonbaar zullen zijn voor toekomstige generaties.

Soester Courant | 1977 | | pagina 19