Operatie Farao's' interessant boek Diamanten jubileum Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen f OPERATIE rnirerre te5s tempels gered! CD A-raadsfractie wist niets van Centrumweg-folder De gelukkige Winkelkringklant van deze week Leonard de Vries bij Boekhandel van de Ven in Baarn Dank U, meneer Edison Honderd gulden in de Van Weedestraat Egypte's tempels gered: Man verzet zich tegen aanhouding Franz Kafka Verzameld werk boekhondel INSTITUUT HULSCHER TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID Uitvoering had duidelijker gekund Afdeling Baarn-Soest: EO-jongerendag in Hilversum Vleesverkoop Drie zwaar gewonden bij verkeersongeval te Soesterberg Rook open haard ging door de muur Nieuw! In Soest aktieve tasjesdief in Amersfoort aangehouden Openbare vergadering regionale schoolraad Noester Courant van donderdag 15 september 1977 „Dit is niet de eerste maal dat de mensheid edelmoedig heeft gereageerd op een nobel doel; het is wel voor het eerst dat de internationale gemeenschap zich in zo ruime mate heeft ingezet voor culturele zaken. Het is ook de eerste maal dat die gemeenschap het principe heeft erkend dat bepaalde godsdienstige, historische en artistieke monumenten toebehoren aan de gehele mensheid en dat deze deel uitmaken van een gemeenschappelijk erfgoed, waarbij het er niets toe doet waar ze zich toevallig bevinden. De volkeren hebben hiermee de cultuur erkend als een essentieel element van de intellectuele en morele solidariteit van de mensheid". Deze woorden sprak in 1964 René Maheu, de toenmalige directeur-generaal van de Unesco. Het was het jaar dat de reusach tige nieuwe Assoeandam in de Nijl gereed kwam en het stuwmeer van ruim 450 kilometer lengte in het hart van Afrika begon vol te lopen. Veel bouwwerken van het oude Egypte konden worden gered dankzij de hulp die meer dan 50 landen gaven. Zij reageer den op de oproep van Vittorino Veronese, van 1958 tot 1961 eveneens directeur- generaal van de Unesco. Aan het gigantisch werk dat in die jaren verricht werd is het boek „Operatie Farao's" gewijd. Er is heel wat aan geschiedschrijvingen gedaan; stuk voor stuk wordt de historie van de gespaarde bouwwerken verteld. Tijdens de werk zaamheden kwamen tal van nieuwe 'feiten aan het licht en het leverde een nieuwe kijk op de geschiedenis van het oude Egypte en ook op die van Afrika als geheel. In het eerste hoofdstuk is opgenomen wat de internationale samenwerking voor resultaat had. „Op 8 maart 1960 kwam de eerste oproepvier jaar later, na een wanhopig race tegen tijd en water en op het oog niet te overkomen moei- lijkheden, waren er reeds negen tien tempels gered, opnieuw opgebouw of veilig opgeslagen. De grote monumen ten waren slechts één aspect van wat er allemaal gebeuren moest. Op de meest onverwachte plaatsen werden dingen gevonden waarop niemand had durven hopen: de forten van Boehen en Semna; de kopermijnen; de kathedraal van Fa- ras het charmante kerkje van Abdallah Nirqi (door Nederland opgegraven); Kasr Ibrim met het „testament" van een vroeg-ohristelijke bisschop". Al deze vondsten worden in het boek behandeld. Het boek is verschenen in de Fibula serie en bij de boekhandel verkrijgbaar tot eind van deze maand voor 19,50, daarna acht gulden duurder. Betrapt op het jagen met zogenaamde „Lange honden" werd de 49-jarige Amersfoorter «J. F. M. op ^le Zandlaan aangehouden. Zijn kameraad ging er met de honden vandoor en M. was niet bereid mee te gaan naar het politie bureau. Met enige „overreding" kwam het toch zover en M. kreeg een proces verbaal voor onbevoegd jagen. Op verzoek van zeer velen! Alle romans en verhalen van Franz Kafka nu voor het eerst in één band! In één hand! Tot het verschijnen? 39,--! Dan f 49,-! Nu dus f 10 - VOORDEEL! Reserveer NU bij: Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 (aangesloten bij de Verenigde Nederlandse Onderwijs Instellingen) Molenstraat 11 - Soest. Nu FRANS leren volgens de nieuwe AUDIO-VISUELE methode. U leert het „spelenderwijs". Clubs voor beginners en gevorderden op woensdagavond, donderdagmiddag en donderdagavond. Desgewenst kunt U een proefles bijwonen. Inschrijvingen dagelijks aan ons Instituut of telefonisch onder nummer 12900. REIZEN NAAR HET BUITENLAND? ZAKEN- EN PRIVÉ REIZEN vlieg- en treinbiljetten, hotelreserveringen, autoverhuur, verzekeringen. Officieel erkend K.L.M. agent voor Soest en omstreken. Steenhoffstraat 9a, tel: 16571 en 14905. Telex: 43733 reisbureau Lissone- Lindeman/ Ruys HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS DUITS FRANS SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS Individuele talenpraktikumkursussen (10, 40, 60, of 100 uur) voor beginners gevorderden vèrgevorderden algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN De CDA-gemeenteraadsfractie is niet van te voren op de hoogte geweest van het gemeentelijk plan een huis-aan-huis folder te verspreiden geheel gewijd aan de Centrumweg en het behoud van de Eng. Wel vond fractie-voorzitter Van Poppolen de folder passen in de door de raad gevraagde duidelijkheid en goede voorlichting aan de inwoners van Soest. Naar zijn mening had de folder aan duidelijkheid ge wonnen indien de omgeving van de Kolonieweg ook in groen was gekleurd en het tracé van de weg, niet groen maar in grijs was ingetekend. Dit bleek tijdens de maandagavond in De milieugroep toonde een kaart, waar De Open Hof gehouden politieke CDA- soos. Tijdens de druk bezochte bijeenkomst informeerden leden van de milieugroep „Zuidereng-Nee" naar de kennis-vooraf van de CDA-raadsleden. Ook wilde men weten wat de folder de gemeenschap ge kost had. omdat er toch sprake was van uitgave van gemeenschapsgeld. De fractie kon er geen antwoord op ge ven; men ve.-moedde dat de begrotings post van het bureau voorlichting er voor aangesproken was. Bij de voorbereiding was zover men wist, de raad niet betrok ken, maar zo op het eerste gezicht dacht men dat de verspreiding een goede zaak was. Niet geheel eens was men het met de milieugroep dat het gehele tracé (van Koninsweg tot en met de polder) in deze folder opgenomen had moeten worden. De discussie werd in het algemeen slechts gevoerd over de aantasting van de Eng en duidelijk was nu toch wel, dat dat nogal meeviel. De milieugroep dacht daar anders over; al kon men menen dat het visueel niet veel betekende, de aantasting was er wei degelijk en de gemeentelijke kreet dat „de Eng niet verloren ging" vond men meer dan bedrieglijk. De inwoners wer den op een grove wijze gemanipuleerd, want er was geen sprake van dat de Eng - de Eng zou blijven. Waarom had de gemeente geen foto's geplaatst van het Eng-gedeelte waar de weg ingegraven werd, zodat een ieder kon zien wat er verloren ging? Waarom alleen maar foto's van een gedeelte dat niets met het wegtracé te maken had? Wisten de raadsleden wel welke uitwerking de weg had, voorwat de ge luidshinder betreft, op de omgeving? het allemaal op aangegeven was en dui delijk te zien was hoe de (in zwart ge tekende) Centrumweg het landschap aantastte. Waarom ook had de gemeente het Verlengde Driftje, de aansluiting van Soest-Zuid op de Centrumweg, niet in kaart gebracht? Men drong daarom aan op een betere voorlichting en de milieugroep dacht dat het gemeentelijk voorlichtingsbureau met personeel uitgebreid moest worden. De voorlichtingsambtenaar was lang niet van alles op de hoogte, had men ervaren en hij liep meer dan eens achter de lei- ten aan. Dan had men ook niet. zoals nu gebeurd was, een reklamebureau hoeven in te schakelen. De fractie zag dat. vooral met liet oog op de kosten, niet zo zitten. Wel nam men de suggestie over dat de voorlichtings ambtenaar een spreekuur moest gaan houden! Op 3 oktober 1917 werd de afdeling Baarn/Soest en Omstreken van de N'cd. Ver. van Huisvrouwen opgericht. Het is de feestcommissie gelukt een uit gebreid programma ter viering van dit twaalfde lustrum samen te stellen. Er zijn niet veel verenigingen die al ruim een halve eeuw bestaan en boven dien nog steeds in betekenis en ledentul toenemen. Het groen-witte goedkeuringsmerk is overbekend en staat garant voor de uil- muntende kwaliteit van elk fabrikaat waar het op gehecht is. PROGRAMMA Maandag 3 oktober: 15-17 uur, feeste lijke receptie in „Brandpunt" Oude U'tr. weg 6 te Baarn, gevolgd door een gezel lig samenzijn voor de leden. Het bestuur zal het op prijs stellen alle leden en ver dere genodigden deze middag te mogen ontvangen. Dinsdag 4 oktober: opvoering van het blijspel „Een bezem voor de bruid' dooi de toneelclub van de 'vereniging, onder regie en algehele costuumverzorging van Mevrouw M. de Grauf-Velthuis. In troductie toegestaan a 1,50. Aanvang 14 uur. eveneens in „Brand punt" te Baarn. Woensdag 5 oktober: bridgedrive voor alle leden, dus ook voor degenen die graag nog eens een kaartje willen leg gen. Aanvang 12.30 uur. „Emmakerk" Ke- gentesselaan 2, Soestdijk. Bus 70-71-77. Donderdag 6 oktober, sluitstuk van de feestweek. De tocht naar „Treslong" in Hillegotn. Een geheel verzorgde dag met koffie, gebak, bowling en andere spelen, uitgebreide lunch, optreden van bekende artiesten en veel muziek. Kosten noch moeite zijn gespaard om do- ze feestweek absoluut uniek te maken. Het bestuur hoopt dun ook dat alle le den zullen genieten van het programma of onderdelen daarvan. Donderdag 29 september a.s„ aanvang 20.00 uur, wordt in het gemeentehuis te Amersfoort een openbare vergadering gehouden van de regionale schoolraad. De agenda vermeldt ondermeer inlei dingen over de Wet op het basisonder wijs. Zaterdag a.s. zal Leonard de Vries persoonlijk aanwezig zijn bij Boek handel van de Ven in Baarn. Van 2 tot 5 uur signeert hij boek en plaat van de zojuist verschenen uitgave: „Dank U, meneer Edison". Er zal muziek uit de oude doos ten gehore gebracht worden en de lief hebbers zullen uitgebreid van gedachten kunnen wisselen met de be kende samensteller van nostalgische prentenboeken, zoals: „Ha dok ter, ho dokter"; „Knotsgekke uitvindingen". „Bloempjes der vreugd" Zaterdag negen uur zal aan het slacht huis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van groene kaarten, genum merd van 126 tot en met 260. A.s. zaterdag 17 september wordt van 10.00 uur 's morgens tot 4 uur 's middags in de Hilversumse Expohal een Jonge rendag georganiseerd van de Evange lische Omroep. Medewerkers zijn onder meer Henk Binnendijk, Rabi Maharaj, Johan Frinsel, Jan van den Bosch, Elly en Rikkert, Auke Lemstra en Nen van Ramshorst. De toegang is vrij. Buren van mevrouw Z. aan de Den Blieklaan kregen van de brandweer een stookverbod, omdat de rook van hun open haard, haar woonkamer binnen kwam. Mevrouw Z. dacht aanvankelijk zelf brand te hebben en riep daarom de hulp van de brandweer in. De serie „gelukkige winkelkran ten" van de Winkelkring Van Weedestraat loopt over circa twee maanden af. Voor deze me vrouw echter nog tijd genoeg om vier waardebonnen van elk 25 gulden op te halen bij „De Bon- neterie". Van Weedestraat 88. Ken bijzondere ode aan I'? li sou Drie zwaar gewonden werden maandagavond met ambulance auto's naar het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg gebracht als gevolg van een ernstig ver keersongeval op de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Eén van de drie verkeert in levensgevaar; twee van de drie bij de botsing betrokken voertuigen werden totaal vernield. Foto Swager' Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,- elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 29. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden. Het fascinerende verhaal van 100 jaar fonograaf en grammofoon, met ruim 400 illustraties, óók in kleur, óók in geluid. Ter gelegenheid van het Edison-jaar komt bij De Gooise Uitgeverij een bijzonder fraaie, gecombineerde uitgave van boek-met-lang- speelplaat uit. Laat degene die zich vorige week (per ongeluk) een rok toeëigende, zich melden. Wij completeren het geheel met een truitje. y VOOR DE ANDEREN Rokken t/m maat 44 Het ongeluk gebeurde even voor half elf toen een onbekende bestuurder van een personenauto rijdend in de richting Amersfoort, een file passeerde. De hem tegemoetkomende autobestuurder R. van V. (19) uit Leiden week scherp naar rechts uit om een frontale botsing te vermijden. Hij kwam daarbij in de berm terecht, ontweek een boom en schoot door deze manoeuvre dwars de rijbaan weer op. In volle vaart reed de heer H. J. T. (56) uit Amersfoort op hem in, waarna de achter T. rijdende P. S. M. D. (33) uit Oude Pekela weer op de twee wa gens botste. De ravage was groot en de gevolgen ernstig. Na ongeveer een kwar tier konden de drie zwaar gewonden uit de wrakken bevrijd worden. Dat waren de 19 jarige R. van V., die er het erns tigst aan toe was en de heer T. en zijn naast hem zittende echtgenote. Ook de echtgenote van D. werd naar het zieken huis vervoerd; haar verwondingen wa ren minder zwaar. De Soesterbergse brandweer was snel genoeg ter plaatse om een beginnend brandje in de kiem te smoren. Tijdens opruimingswerkzaamheden regelden de marechaussee en de Amersfoortse politie het verkeer. Personeel van rijks waterstaat maakte het wegdek schoon. Gepoogd wordt de onbekende, passeren de automobilist op te sporen. Een betere illustratie van een boek over de grammofoon dan een grammofoon plaat is uiteraard nauwelijks denkbaar. De A-zijde van de plaat heeft een docu mentair karakter. Het wonder van de eerste registratie en weergave van de menselijke stem wordt wel heel aan schouwelijk, als we hierop 111 1977 de stemmen kunnen horen van bijvoorbeeld Florence Nightingalo, Bisnmrck. Edison- zelf, alsook klankbeelden van dramati sche hoogtepunten uit de geschiedenis van de afgelopen 1U0 jaar. De langspeelplaat, die vervaardigd werd 111 samenwerking met EMl-Bove- ma, krijgt een extra-verstrooiings-ka- rakter door de prettige iuistermuziek, die op de B-zijde is opgenomen. Uniek is dat de langspeelplaat door hel bijzondere materiaal wat daarop is sa mengebracht, maar liefst een speelduur heeft van anderhalf uur. Boek en plaat vormen een fraai geheel, dat het als cadeaupakkel ongetwijfeld erg goed zal doen! Het afgelopen weckend en ook nog begin deze week is een tasjesdief aktiel' in Soest geweest. Dinsdag werd in Amers foort de 16-jarige D. V. aangehouden die ondermeer twee berovingen in Soest bekende. Dat was het geval van enkele weken geleden op de Peter v.d. Breemerweg, waar een tas weggepakt werd van de daar fietsende mevrouw Van D. uit Amersfoort en een beroving zondagmid dag op de Foekenlaan waar mevrouw T., ook op de fiets, haar tas met 95 gulden, een betaalpas en twintig cheques zag verdwijnen. In beide gevallen was er sprake van een bromfietser met duopassagier. Nog niet opgelost zijn de berovingen van me vrouw M. v.d. K.-v.d. B. uit Utrecht die zaterdagavond op de Van Weede straat, ook door een bromfietser be roofd werd van haar tas met 250 gul den en twee busabonnementen; van me vrouw S. K. (76) die maandagmiddag op de Soesterengweg beroofd werd van haar tas met vier gulden en van me vrouw G. van V. (71) die een kwartier later op de Alb.Cuyplaan hetzelfde over kwam. In haar tas zat een bedrag van 130 gulden en een betaalpas. Leonard de Vries zorgde voor de tekst en illustrutiekeus van het boek. Uit ar chieven verzamelde hij. op de hem ei gen. unieke wijze, meer dan 400 schitte rende. zeer toepasselijke kopergravures en een 20-tal prachtige kleurprenten. We zien Edisons uitvinding, „het mira kel van de 19e eeuw" zoals er op éen der afgebeelde affiches staal te lezen, de wereld verbazen en veroveren. De ui terste lezenswaardige tekst leert ons tul van onbekende details. „Dank U, meneer Edisonis gedurende 3 maanden (mede dankzij de noge op laag) verkrijgbaar voor de in dit geval wel zeer aantrekkelijke prijs van 29,90 (na 1-1-78 I 39.901

Soester Courant | 1977 | | pagina 3