Afdeling „Baarn Soest en Omstreken van N.V.H. viert 60-jarig bestaan GRATIS m Nieuwe makelaarscombinatie start deze week in Soest Boeiend vogelboek voor jong en oud rsne De gelukkige Winkelkringklant van deze week Zilveren Rode Kruis- medaille voor wijkzusters Toos en Kitty Honderd gulden in de Van Weedestraat Vakvereniging van huisvrouwen: A. van der Weerd Talenpraktikum Amersfoort 'HARTJE-ZUID' Feestelijke openings aanbieding een hartedief cartoonboekje van Peynet vrijdagavond en ZATERDAG GRATIS f 10,- boekhandel hypotheken assurantiën van der lans helpt vérder dan u denkt Een vogel is óok maar een mens 5000 gulden buit bij inbraak O vV v.a. 59,- Nieuwe catalogus Amnesty Soest Vier Hagenaars in hechtenis na autocontrole Soester Courant van donderdag 22 september 1977 Foto Herman van Dam ,,Onze Vereeniging dankt haar ontstaan aan het initiatief van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, welks directrice Mej. Anna Polak in October 1912 een rondschrijven tot de plaatselijke comité's en correspondenten richtte, teneinde belangstelling te vragen voor het denkbeeld eener vakorganisatie van huisvrouwen", aldus de eerste volzin uit het ,,kort overzicht van organisatie en werkzaam heden der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen van 1912 - 1929. Dat toen al aan zo'n vakorganisatie behoefte bleek te zijn werd in de loop der jaren duidelijk. In 1912 werd de afdeling Rotterdam op gericht; in 1913 Amsterdam, Hilversum en Bussum; in 1914 Den Haag en Arnhem; in 1915 Leeuwarden; in 1916 Delft, Haarlem, Apeldoorn, Deventer, Utrecht en Zaandam en in 1917 Zwolle, Lei den, Amersfoort, Zeist, Lisse, Nijmegen, Breda, Gorinchem, Baarn, Groningen en Schiedam. Baarn was in 1917 de 22ste afdeling die opgericht werddat gebeur de in oktober en zo viert de afdeling Baarn begin oktober 1977 het zestigjarig bestaan. Het wordt een feestweek met op maandag 3 oktober een receptie in de zaal „Brandpunt" te Baarn; in dezelfde zaal op dinsdag 4 oktober de opvoering van het blijspel „een bezem voor de bruid" door de toneelklub van de afdeling; op woensdag 5 oktober een bridge-drive in de zaal bij de Soester Emmakerk en op donderdag 6 oktober een tocht naar Treslong in Hillegom voor een verzorgde feestmiddag. Veel vari de aktiviteiten van de vereni ging hebben zich in Baarn afgespeeld. Eerst na jaren kwam Soest „erbij" en toen werd de officiële naam van de afdeling: ..Afdeling Baarn, Soest en Omstreken". In ons eigen archief komt de vereniging dan ook nauwelijks voor. De Baarnse Courant was er echter vanaf het begin „bij" en op 6 oktober 1917 werd de oprichting aldus gemeld: „Daartoe uitgenodigd door het afdeelingsbestuur van den Ned. Bond voor Vrouwenkies recht, hield de Ned. Vereen, van Huis vrouwen Donderdagmiddag 3 October in Hotel „Centraal" 'n openbare bijeen komst. Mej. D. J Heineken, Vice-Voorzitster van den Bond, leidde de vergadering en gaf, na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, het woord aan Mej. C. S. Groot, propagandiste der Ned. Ver. van Huisvrouwen. Mej. Groot begon te zeg gen, dat 't vermetel moest schiinen in dezen tijd, nu er zooveel gevraagd wordt op materieel, finantieel en moreel gebied, de belangstelling te vragen voor een nieuwe vereeniging. Nu evenwel aan de hedendaagsche huisvrouw zooveel nieuwe en zwaardere eischen gesteld worden, doet zich in alle kringen de drang naar aansluiting gevoelen, omdat de eenling niet opgewassen is voor de veel omvattende taak. Er worden hoo- gere ethische en vooral praktische ei schen aan de hedendaagsche huisvrouw gesteld. Zij moet op de hoogte zijn van opvoedkunde en hygiëne, zij moet mede werken tot bevordering van de volks welvaart, zij moet kennis bezitten van wetten als die op het arbeidscontract, de tariefwet, de distributiewet enz. Zij moet goede van slechte waar weten te onder scheiden, enig inzicht hebben in geld zaken om haar huishoudgeld op de doelmatigste manier in te deelen. Voor 't Nederlandsche meisje ontbreekt de grondige opleiding voor de schoonste taak, die voor 'n vrouw is weggelegd: die winkelcentrum 'HARTJE-ZUID' een bruk gezelligheid in Soest HORLOGER. JUWELIER SOESTERBERGSESTRAAT 26 TEL. 12982 - SOEST van huisvrouw en moeder. Dit tekort aan goede opleiding wreekt zich in de gezin nen. De Ned. Ver. van Huisvrouwen wil werken om goede opleidingsscholen voor meisjes te krijgen. Zij wil de huisvrouw voorlichten door cursussen op allerlei nuttig gebied. Waar de individu vaak machteloos is, daar kan een organisatie menigmaal wèl haar invlied doen gelden. Waar de individu vaak machteloos is, daar kan een organisatie menigmaal wèl haar invloed doen gelden. Zoo hoopt spreekster, dat in Baarn genoeg belang stelling zal zijn, ook hier een afdeeling dezer nuttige vereeniging te stichten. Deze hoop bleek niet ongegrond, want in de pauze gaven 27 dames zich als lid op en werden tot 't voorloopig bestuur bereid gevonden: Mevr. C. Heineken- Wesseling, mevr. H. Kramer-Boelens, mevr. B. Koster-Sleutel, mevr. S. Muysken-Martens, mevr. D. E. Pos- Greidanus, mevr. C. Vas Visser-Kikkert Mevr. S. Muysken-Martens zal voorlopig het werk van secretaresse op zich nemen. Met een woord van dank aan de spreek ster en de belangstellenden, sloot mej. Heineken de vergadering. Aldus de Baarnse Courant. Het aantal van 27 leden groeide in de zestig jaren aan tot nu circa 400. In 1912 zette mej. Polak uiteen dat een vereniging van Huisvrouwen inderdaad een „vakvereniging" genoemd mocht worden, omdat het huishoudbedrijf „een vak is dat geleerd moet worden en dat beter of minder goed kan worden uitge oefend". „Het zal haar bewust maken van de mooie taken die zij heeft te vervullen en naarmate zij deze beter vervult, zal ook de waardering voor haar arbeid toe nemen", aldus mej. Polak. De belangen die behartigd moesten wor den waren: 1. Een in zo wenselijk mogelijke richting sturen, zoal niet de oplossing van het dienstbodenvraag- stuk; 2. Een zo hygiënisch mogelijke woningbouw en zo practisch mogelijke woninginrichting; 3. Het zo weinig mo gelijk opvoeren van het huishoudbudget en 4. Het zoveel mogelijk gebruik maken van alle deugdelijke middelen op huis- houdgebied. Op 16 april 1913 werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen, die overigens in 1920 al weer belangrijk gewijzigd werden. In 1913 al werden door de vereniging besprekingen gevoerd over woningbouw, over wasbehandeling, ondeugdelijke petroleum, voorlichting over botercon- trole en in de oorlogsjaren '14 - '18 legde men zich toe op het geven van „allerlei nuttige wenken op huishoudelijk gebied, teneinde bij de heerschende duurte en schaarste van levensmiddelen zoo voor delig mogelijk rond te komen". Na 1918 werden andere zaken aange pakt; er werd adhesie betuigd aan de schoolartsen, die vonden dat onderricht in hygiene gegeven moest worden op de lagere scholen. Er werden vrouwen be noemd in de commissie van advies voor de melkvoorziening; men pleitte voor herclassificatie van de gemeenten; streed tegen de hoge suikerprijzen en de VERSTAAT U UW EUROPESE COLLEGA? EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Eng, Du, Fr, Sp, Ital, Ned. Intensieve kursus: 20 weken. Inlichtingen 033 2 90 97 Het bestuur van de afd. Baarn-Soest en omstreken van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gezellig bijeen. invoerrechten op koffie en thee. De wenselijkheid werd aangekaart voor toe zicht op automatische weeginrichtingen en waarmerking van de inhoud van flessen. Met sukses vocht men voor vrouwencoupés-3e klasse in de trein. Jacobafonds In 1922 werd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, het Jacobafonds opge richt op initiatief van mevrouw Jacoba Franco Mendes-Calisch. Het fonds stelde zich ten doel, leden die voor herstel van gezondheid rust nodig hadden, financieel te steunen. Het fonds' bestaat nog. In 1927 kwam er een bondslied: Neder landse vrouwen van huis uit gewend; Aan spaarzaamheid, reinheid en orde gewend; Uw gastvrije woning is alom bekend, de roem van uw landaard ge worden; 't Geluk en de vrede, de wel vaart van 't land; De toekomst der jong'ren; 't Rust al in Uw hand. Een dracht maakt macht! Het ledental was van 30 in 1912 gestegen tot 328.000 in 1934. Men was nog steeds maatschappelijk aktief. In 1929 drong men aan op meer eenheid in de leerplan nen van de gymnasia; in 1930 bijvoor beeld op meer publieke telefooncellen; het stempelen van eieren; in 1931 een verzoek aan de kousenfabrikanten om bijlevering van stopwol en o.a. practi- scher plaatsing van de bagagenetten in spoorwegcoupés; in 1933 een verzoek om paal en perk te stellen aan misbruiken bij openbare verkopingen, terwijl in dat jaar het verzoek van de minister van Economische Zaken kwam om mee te werken aan de propaganda voor het Nederlands Fabrikaat. Uit die jaren stamt het ook nu nog steeds door Nederlandse fabrikanten op prijs gestelde certificaat: Goedgekeurd door de Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog legde men zich weer wat toe op het verstrek ken van recepten, maar daarna ging men weer volop in de slag. Wat de afdeling Baarn betreft werd Soest (en omstreken) meer bij het werk betrok ken. Soest leverde ook bestuursleden; één van de eersten was mevrouw Van Goor. Later kwamen er meer en al blijft de presidente uit Baarn komen, Soest „leverde" de vice-presidente. Jarenlang was dat mevrouw P. J. Oranje-Entink; nu is dat mevrouw H. Haal-Groenhof. Mevrouw Oranje was ook jarenlang redactrice van het afdelings „maandbe richt". In 1967, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling, liet zij in het jubileumnummer de doelstelling als volgt opnemen: Art. 2. Doel der Vereniging is: a. het verlenen van bijstand in de ruimste zin des woords aan de Nederlandse vrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak; b. het behartigen van de belangen van het gezin als maatschappelijke eenheid op economisch en sociaal gebied; c. het bevorderen van de waardering voor de huishoudelijke taak van de vrouw; d. het bevorderen van het verantwoordelijk heidsgevoel van de vrouw als lid van de samenleving; e. het bevorderen van saamhorigheidsgevoel en gemeen schapszin bij haar leden. De vereniging kiest geen partij op godsdienstig en *v)litiek gebied. In het septembernummer van Denken en Doen (het landelijk maandblad) is de doelstelling samengevat in de volgende zinnen: De vereniging stelt zich ten doel de sociaal-culturele belangen en het verantwoordelijkheidsgevoel van de vrouw als lid van de samenleving te bevorderen; zij behartigt de belangen van haar leden als consument op huis- houdtechnisch en economisch gebied door het geven van voorlichting en adviezende vereniging kiest geen partij op levensbeschouwelijk en politiek ge bied. De „afdeling" is overigens van lieverlee wat minder „maatschappelijk aktief' geworden. Men voelt zich mogelijk wat minder „vakverbond" alhoewel de ver dring dat in feite nog wel is. Deze vakvereniging heeft H.M. Koningin Ju- liana als beschermvrouwe en de prinses sen Beatrix en Margriet als ereleden. De afdeling Baam-üoesl en Omstreken benoem de mevrouw Oranje tot erelid. Zij is dat samen met mevrouw T. J. de Jong-Len- sen en mevrouw M. C. Kruik-de Man. Ere-presidente is mevrouw J. E. W. Miedema-Boukema. De aktiviteiten bewegen zich nu op het terrein van ziekenbezoek, lidmaatschap van vrouwenraad en vrouwen advies commissie. Men heeft een toneelclub en er zijn bridge-clubs. Maandelijks is er wel een excursie of demonstratie van één of ander en er worden koffie-ochten- den georganiseerd. Toch is het niet helemaal een soort gezelligheidsvereni ging, alhoewel de sociale contacten, juist ook in deze tijd, erg belangrijk gevonden worden. Dat dat in feite ook zo is, bewijst meer of minder het aantal leden dat groter is dan ooit: 400. Gezamenlijk gaan zij het 60-jarig bestaan vieren en dat gebeurt op een grootse wijze. winkelcentrum een brok gezelligheid in Soest. bij aankoop van (zolang de voorraad strekt!). Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 Os. H. N. van Zanten, vice-voorzitter van het afdelingsbestuur Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis, heeft gisteravond in het bijzijn van de provinciaal commandant helpsters mevr. zr. C. L. Yperlaan-Brumelman, de zusters Toos Frank-Kopff en Kitty Prins-Kopff, de medailles opgespeld voor tien jaar trouwe dienst in de colonne Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis. De tien jaar trouwe dienst voor de beide zusters hebben, naast het zware werk als wijkverpleegkundigen, onder meer be staan uit het volgen van een opleiding tot helpster eerste klasse, het selecteren van patiënten voorde Rode Kruis vakan tieprojecten, zoals Henri Dunantreizen en de vakantiehuizen Ysselvliedt de De Valkenberg en tenslotte het regelmatig als hoofdverpleegkundigen meemaken van reizen met de Henri Dunant. In zijn toespraak tot de beide dames zei waarnemend colonne-commandant de heer F. J. Hagmeijer onder meer: „Tien jaar werken met uw inzet bij het Rode Kruis, achteraf gezien lijkt dit maar zo kort. maar kijk maar eens vooruit, en maak maar eens een rekensommetje op uw beider leeftijd, dan pas zullen velen kunnen beseffen, dat tien jaar niet zo maar iets is. ik vind het dan ook juist, dat het Rode Kruis hiervoor een onder scheiding uitreikt." Hij prees de dames onder meer voor hun grote inzet, de ontwapenende manier van presentatie in de colonne en hun eerlijkheid. „De aan u uitgereikte onderscheiding", zo stelde hij nadrukkelijk, „moge dan ook een zichtbaar symbool zijn voor het vele werk dat u beiden in onze colonne verzet heeft en naar wij hopen nog lang zal mogen doen". Van provinciaal comman dant mevr. Yperlaan, die zich met de dames persoonlijk onderhield, kregen zij het kompliment, dat zij niet hard gewor den waren in hun beroep, maar dat zij immer dienend waren gebleven en voor iedereen bruikbaar. veenbesstraat462, soest, tel.02155-16267 Eén van de oudste in Soest gevestigde makelaarskantoren gaat samenwerken met een jong maai snel groeiend makelaarskantoor uit Huis ter Heide. Vanaf heden gaan Makelaarskantoor Butzelaar te Soest en Makelaardij Kooy te Huis ter Heide voor gezamelijke rekening en verantwoordelijkheid onder de naam Kooy en Butzeiaar, Makelaars o.g. het kantoor in Soest voortzetten. Makelaar Butzelaar, die bijna 25 jaar geleden als makelaar in onroerende goederen werd beëdigd en in de loop der jaren een bekend en vooraanstaand kan toor heeft opgebouwd, luidt hiermede een nieuwe periode van zijn makelaars- aktiviteiten in. Onder de titel „Een vogel is ook maar een mens" beschreef Frans Buissink en tekende Peter van Campenhout vele buiten- en volière-vogels die we in ons land kennen. Het boek wordt uitgegeven ter gelegenheid van Werelddierendag [4 oktober] door Sluis, Nederlands grootste fabrikant van verpakt vogelvoer, in samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. De vereniging ontvangt van Sluis één gulden voor elk verkocht exemplaar, zodat het boek bijdraagt aan de bescherming van onze vogelstand en aan al het andere goede werk van deze vereniging. Het boekje, dat -tot eind van dit jaar verkrijgbaar is via een coupon op de Sluis-verpakkingen met bijbetaling van slechts vijf gulden, bevat geestig be schreven wetenswaardigheden over vogelgedrag en voedertips. Vooral die renvrienden die de 's winters hier ver blijvende vogels willen helpen, vinden volop informatie in dit boekje. De be schrijvingen zijn niet direct bedoeld voor ornithologenwel voor de natuurliefheb ber die bij tijd en wijle veel genoegen beleeft aan een wandeling door het Hollandse landschap. Het boekje vertelt in kort bestek iets over een plotselinge „inval" van Russische vogelkolonies, of over Vlaamse gaaien die om zich schoon te houden een mierenbad nemen en hoe een uil luistert met z'n ogen. Ook over de diverse volièrehuisgenoten wordt inte ressante informatie gegeven. Plezierig is. dat de veertig vogelportret ten in kleur eenvoudig gehouden zijn. De gevederde vrienden zijn gemakkelijk herkenbaar zonder dat veel „moeilijke" details overwonnen moeten worden. Ook voor kinderen, die wat meer willen weten over de vogels om hen heen, is dit boekje bij uitstek geschikt. Van alle interessante verhalen in „Een vogel is ook maar een mens" een voorbeeld over de flitsende ouderzorg van boomvalken: „Ook boomvalken zijn werkelijk pijl snelle luchtacrobaten. Staaltjes daarvan kunt u zelf zien, als u de moeite neemt een boomvalkennest op te zoeken en dat enige tijd in de gaten te houden. Dan is er een kans dat u getuige bent van een staaltje flitsende ouderzorg. Dat gaat zo. Eén van de beide vogels zit op het nest, blijft bij de jongen om ze warm te houden of te beschermen tegen al te felle zonneschijn. De ander is op jacht en heeft het daar aardig druk mee, want de jongen hebben constant honger. Om dan niet te veel tijd te verliezen brengt de jager de prooi niet helemaal tot op het nest. De vogel, die bij de jongen zit, laat die even alleen en vliegt de partner tegemoet. Die laat de prooi los in de lucht. De ander vangt die al vliegend op met zijn klau wen en brengt meteen het eten naar het nest. En dat allemaaljmet niet te volgen snelheid". Een inbraak in een flat aan de Wiardi Beckmanstraat heeft de onbekende da der een buit van 5000 gulden en een aantal sieraden opgeleverd. De dader verschafte zich toegang door het force ren van de voordeur, waaruit hij het kijkglaasje haalde. In huis werd alles overhoop gehaald. Hij zegt zelf hiervan: „Een makelaar beperkt zijn werkzaamheden tegenwoor dig niet meer tot een lokale aktiviteit. Door regionale samenwerking van ma kelaars, wordt het aanbod van onroe rende goederen, die in hun omgeving te koop zijn, zichtbaar, waardoor het zoe kende publiek een grote keuzemogelijk heid wordt geboden en een grotere omzetsnelheid wordt bereikt. Daardoor zijn die werkzaamheden veel omvang rijker geworden." Door de samenwerking met Makelaardij Kooy wordt een combinatie gevormd, die het gehele terrein van de onroerend goedmarkt in Midden-Nederland gaat bestrijken. Adspirant- huizenkopers kunnen derhal ve bij dit kantoor niet alleen over het aanbod van huizen in het Gooi en Eem- land worden ingelicht, maar ook over dat van de Utrechtse Heuvelrug. De dagelijkse leiding van het kantoor in zijn nieuwe samenstelling is voortaan in handen van de Makelaars H. M. Kooy en H. A. Butzelaar. die daarbij worden geassisteerd door de heer V. M. J. Jansen. w winkelcentrum 'HARTJE-ZUID' een brok gezelligheid in Soest. Kaarten uitverkocht voor de modeshow?? JAM Niet teleurgesteld zijn, wij hebben gelukkig ook kleding in de winkel, die niet uitverkocht is. Tip van de week knielange truien Tegelijk met het nieuwe schooljaar ver schijnt de herziene en uitgebreide cata logus van de publicaties die de Soester werkgroep van Amnesty International heeft bijeengebracht in haar informatie centrum. De catalogus bevat de hoofdrubrieken „Algemeen" (rechten van de mens, politieke gevangenen, martelingen, be wapening enz.) en „Landendokumenta- tie" (over meer dan 95 landen) en is bestemd voor ieder die belang stelt in de problematiek van schending der men senrechten in de ruimste zin, in het bijzonder voor scholieren ten behoeve van scriptie, werkstuk, spreekbeurt en discussie. De catalogus telt 24 pagina's en is gratis af te halen bij het informatiecentrum. Middelwijkstraat 72, Soest (woe. 19.30 - 21.00, za. 10.00 - 12.00 uur). Pas woensdagmorgen konden vier Ha genaars naar huis nadat zij dinsdag nacht om twee uur op de Amersfoortse- straat waren aangehouden door de poli tie en de nacht verder op het bureau hadden doorgebracht. De auto werd bestuurd door de 19-jarige M. F., die tijdens een routinecontrole op de Amersfoortsestraat werd aangehou den. Bij onderzoek door de politie bleek de auto te zijn doorgeroest, een lekke uitlaat en een gladde band te hebben. De auto werd overgebracht naar het bu reau, evenals de vier inzittenden, die er nachtverblijf kregen. stoffeerderijT ANTIEK J. H. L. V. ROSSUM Nieuweweg 37 Soest Telefoon 02155-19152 Bovenstaande Winkelkringklant is wel een bijzonder gelukkige, want de waardebonnen t.w.v. 100,-, die zij bij Ringenoldus moet besteden, hebben voor haar een hogere waarde door de opheffingsuitverkoop die in deze Winkelkringzaak gaande is. Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,* elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 29. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3