k/ELKOM.' Commissieleden Ruimtelijke Ordening waren wel op de hoogte van komst van folder Streekplan Utrecht-Oost verregaande betutteling en aantasting autonomie Praatje rond de Raad 'n Keuken koopje niet zomaar. In Soest geen kermis op zondag Nieuwe gemeentesecretaris beëdigd OjSjMMl poggenpohl Gemeente hanteert reservelijst Overhees 2 Soesterbergers mogen beslissen of wijkraad mag blijven >altérnum< Raad van Soest zegt: KbopHuis „Soest verrassende gemeente - de raad leuk gezelschap" l/Xj/b e&is 6$ otts ó/Httettfeotouw) k/y/ie/pea ékgc&C.' Burgemeester tot nieuwe gemeentesecretaris: J Soester Courant van donderdag 22 september 1977 Mr. J. M. Kruitwagen, de nieuwe gemeentesecretaris, is tijdens de vo rige week gehouden radsvergadering beëdigd. Hij treedt op 1 oktober a.s. officieel m dienst. Mr. J. M. Kruitwagen De burgemeester noemde Soest in haar toespraakje „een boeiende en verrassende gemeente" waar het. zoals zij uit eigen ervaring wist, toch prettig was om te werken. Zij wenste hem goede jaren in Soest toe en sprak de hoop uit dat hij op korte termijn zijn woning in Soest kon be trekken aan de Gerrit v.d. Veenstraat, naast het raadslid Jan Visser. Mevrouw Oranje feliciteerde mr. Kruitwagen namens de raad. Zij sprak de wens uit dat het werk in Soest hem voldoening zou geven en dat hij er in zou slagen de prettige sfeer te bestendigen. Mevrouw Oran je bracht ook dank aan de locosecretaris, de heer Van Dommelen, voor de voortreffelijke wijze waarop hij, na het overlijden van secretaris Borreman, de werkzaamheden had verricht. Mr. Kruitwagen op zijn beurt dankte de raad voor zijn benoeming en voor de vriendelijke welkomstwoorden. Naast boeiend en verrassend leek Soest hem ook een aantrekkelijke gemeente. Hij zegde toe zich vol ledig in te zullen zetten en hij hoopte een goede teamleider te zijn voor het ambtenarencorps. 1MOQE SOESTERBERGSESTR A AT 51 SOEST LI O VAN DE Anders dan de heren Goote (PvdA) en Van Póppelen (CDA) in het openbaar lieten blijken, waren de raadsleden, die zitting hebben in de commissie ruimtelijke ordening, wèl op de hoogte van de komst van de folder over het centrumweg-tracé. In de vorige week gehouden raadsvergadering bleek dat duidelijk toen de burgemeester schriftelijke vragen van de PvdA-Üractie hierover stelde. De fractie zei de folder onvolledig te vinden, omdat het alternatieve tracé er in ontbrak, zodat de bevolking zich geen oordeel kon vormen over vóór-en nade len. Ook meende men dat met de onder tekening „dit is een boodschap van uw gemeente" onzorgvuldig gehandeld werd. omdat de burger dan kon denken, dat het een boodschap van de raad was. En juist de raad had op 2 juni 1.1.. bij de behandeling van het ontwikkelingsplan een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de tracering van deze weg. Ook vond de PvdA-fractie dat het misschien toch zinvoller was de inwoners nu de gelegen heid te geven zich over het tracé te laten uitspreken. De vragen toelichtend zei de heer Goote dat de folder meer op het terrein van de reklame lag. dan dat hij voorlichtend zou werken. De burgemeester was hét daar niet mee eens. De folder was naar haar mening „een vertaling in het platte vlak" van de maquette. En de maquette was er gekomen op verzoek van de fractie voorzitter van de PvdA. Het gevraagde alternatieve tracé was aan wezig, maar kon uiteraard, voor de* duidelijkheid, niet in de maquette nóch in de folder verwerkt worden. Een pa pieren model kon op de maquette gelegd worden, maar het was een werkje waar vier man voor nodig was. Wat „de boodschap van de gemeente" en „de boodschap van de raad" betrof meende de burgemeester dat de vraag nauwelijks serieus te nemen was. „Waar praten we nu over", merkte ze op. De raad publiceerde als zodanig weinig en met de ondertekening „gemeente" kon niets verkeerds verstaan worden. De folder was een gevolg van de maquette en in de maquette werd het meerder heidsbesluit van de raad zichtbaar ge maakt. Dat dat besluit in juni enigszins verzacht werd, deed daar niets aan af. Zij betreurde het dat de heer Van Poppelen en Goote zich uitgelaten had den alsof zij van niets wisten. Het tegendeel was immers waar, want beide heren woonden de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening bij van 2 augustus en in die vergadering was ondermeer de komst van een folder aangekondigd. Gesproken was toen over een vorm van verspreiding van de ma- quette. De heren Goote en Van Poppelen reti reerden. Goote zei zich wel te herinneren dat er een folder zou komen, maar hij was het achteraf niet eens met de uitvoering. „Het had een betere folder moeten zijn". Verder hield hij staande dat de ondertekening (met gemeente) oorzaak was van verwarring. Van Poppelen liet zich in ongeveer gelijke strekking uit. De CDA-fractie- leden wisten van niets: niemand wist hoe de folder er uit zou zien. Overigens was de fractie toch wel blij met de voorlich tende werking van het geheel. „Het ontwerp streekplan Utrecht-Oost zoals dat nu voor ons ligt» is een stuk waaruit verregaande betutteling van de gemeenten door de provincie blijkt en wat in wezen een stuk aantasting van de ge meentelijke autonomie is. Er worden verschillende zaken aan de orde gesteld, die van ieder regionaal belang gespeend zijn en die volkomen alleen maar de gemeenten betreffen en zulke zaken ho ren ons inziens niet thuis in een streekplan", aldus opende me vrouw E* Korthuis-Elion (VVD) in de vorige week gehouden raads vergadering de discussie rond het ontwerp streekplan Utrecht- Oost. Zij vertolkte, zo bleek later, de mening van zowel CDA- als PvdA-fractie; alleen Jan Visser van Progressief Soest sloot zich daar niet geheel bij aan. Visser vond de provinciale visie voor <je plaats van een bestuurlijk centrum in Soest wèl juist, al kon hij weer niet akkoord gaan met de ook door de provincie geplande centrumwegi Het CDA wilde overigens de provinciale visie ten aanzien van het behoud van agrarische gronden wel overnemen, maar in het algemeen, zo vond men, ging de provincie tè ver. De wooróvoerdster van de VVD-fractJe, mevrouw Korthuis, vond ook dat ecolo gen een wel érg grote inbreng in het streekplan hadden. Er werd veel, te veel, opgehangen aan waardevolle na tuurgebieden. Ze wilde die inbreng niet bagatelliseren, net zo min als de waarde van de natuur, maar bij het opstellen van dergelijke beleidsplannen diende men toch van objectievere waarden uit te gaan. Zij stelde daarbij vast dat er een onbegrijpelijk grote afstand bleek te be staan tussen politiek gelijkgezinde sta tenleden en raadsleden. Mevrouw Korthuis had verder kritiek op een aantal onderdelen van het plan, zo als de drempelkaart, de provinciale vi- sje op de woningbouw, de geluidshinder van de vliegbasis voor de Soesterber- gers, terwijl ze vond dat Soest niet moest wijzen op het exploitatietekort van het natuurbad, omdat men immers in het centrum straks weer een overdekt bad wilde gaan bouwen. Van Poppelen van het CDA was het in vele opzichten met mevrouw Korthuis eens. Hij vond dat de gemeente tegen die betutteling stelling moest nemen: hoe scherper hoe beter. Wel akkoord kon hij gaan met de provincie zover het de plan nen tot behoud van agrarische gebieden betrof. Het ging daarbij vooral om de ge bieden tussen Peter van den Breemer- weg en de Birkstraat en het gebied ten oosten van de spoorlijn Amersfoort-Am sterdam. De provincie ging daar verder dan de gemeente met het plan Landelijk Gebied. Van Poppelen vroeg daar niet al te veel „drukte" van te maken en hoog uit te zeggen dat er verschillen waren. Hij kreeg daar later, na een schorsing, Zijn zin in. Aanvankelijk voelden b. en w. er niets voor, omdat men vond dat ook hierop de betutteling gewezen moest worden. Visser van Progressief Soest noemde het gemeentelijk bezwaarschrift tegen het streekplan „armetierig, kleinschalig, beperkt en vaak onjuist". Waar is Uw visie op het geheel; waarom beperkt U zich voornamelijk tot Soest alsof er een Chinese muur omheen staat?, vroeg hij. Eens was Visser het met de doelstelling van het ontwerp: afremmen van de ver stedelijking al moest hij constateren dat dit plan wat de bescherming van de natuur betrof, een achteruitgang bete kende ten opzichte van het nu geldende streekplan. De bescherming was tot bijna een derde gereduceerd. Hij pleitte ervoor de woningbouw te be perken. omdat het niet bouwen van hui zen het bedrijfsleven Intoomde; het werkgelegenheidspell in de regio diende gestabiliseerd te worden. Met de provincie was Visser het eens, dat het vliegveld Soesterberg diende te verdwijnen. Het zou soelaas bieden op de woningmarkt. Zo moest ook de tank werkplaats van de Leusderheideweg. waan door dit natuurterrein opengesteld kon worden voor het publiek. Het wijkpark Lazaru6berg sprak hem. in tegenstelling tot het college, wel aan en wat de plaats voor een bestuurlijk (soester)/centrum betrof deelde hij het standpunt van de provincie. Dat deed hij niet voor wat be treft het tracé van de Centrumweg. Van hem-mocht de Koningsweg doorgetrok ken worden tot aan de Nieuweweg, maar dan moest de „weg om de Noord" (door de polder) opnieuw in studie genomen worden. Daar moet ook een nieuw N-b- station komen. Visser besloot: „Mevrouw de voorzitter, ik ben één van de weinigen hier, die echt van Soest houden. Dat maakt dat ik niet kan aanzien dat Soest naar de fili stijnen wordt geholpen. Daartegen ga ik de barricaden op met Progressief Soest volgend jaar. Daarom maak ik ook mijn eigen bezwaarschrift, met de weten schap dat de bevolking van Soest achter mij staat". De heer Goote van de PvdA wak het weer wel eens met de hoofdlijnen van het plan en dat vooral omdat Soest er geen groei- taak in had gekregen. Overigens vond hij het door het college opgestelde be zwaarschrift niet helder; er was teveel in „verstopt". Bezwaarlijk vond hij het te protesteren tegen het provinciaal voornemen van Amersfoort een groei stad te maken; dat was een provinciale Gaat u een huis kopen? Dan eerst naar de beurs voor informatie over eerste en tweede woningen, nieuwe woonvormen en financiering. Jaarbeurs 23/24/25/26/27 sept. Openingstijden: vrijdag 23 en maandag 26/9 van 10.00-21.00 uur overige dagen van 10.0017.00 uür Een unieke kans om alle vragen rond uw belangrijke beslissing op te helderen. zaak en Soest moest in dat geval ook niet „betuttelen". Goote had bezwaren tegen het Soèstep protest ten aanzien van de bevolkings ontwikkeling en in dat verband voelde hij er Ook niets voor aan de provincie te vragen om toch maar reserve-bouwge- bieden in Soest aan te wijzen. Wel wilde hij duidelijker bezwaar gemaakt zien tegen de ontwikkeling var» het recreatie gebied Wieksloterplas. Tenslotte merkte de VVD-er Van Aalst op. dat in het streekplan alles ontbrak over de energievoorziening. Van Aalst kreeg het advies om zelf maar een be zwaarschrift bij de provincie in te die nen. Het was allemaal té technisch, vond de burgemeester. Zij beantwoordde de vier woordvoerders en zij was het met de sprekers eens dat de provincie op het terrein van de ge meentelijke autonomie was gekomen. Overigens vond zij dat de door mevrouw Korthuis aangehaalde afstand tussen raads- en statenleden niet haar zaak was. Met veel aangehaalde zaken was zij het wel eens; de geluidshinder, de Wiekslo terplas, de prognoses van de bevolkings toename en dat omdat de regio aantrek kelijk bleef voor bedrijven terwijl ook bestaande bedrijven niet in hun expansie belemmerd mochten worden. Zij wees er op dat het vliegveld toch wel werk bood aan veel Soesterbergers en met Goote was zij het niet eens voor wat be treft de aanwijzing van reserve-bouwge- bieden. Soest zou ze beslist nodig hebben. Soest moest ook alleen maar voor Soest opkomen, meende zij in tegenstelling tot de opmerking van Jan Visser; iedere gemeente in het streekplan zou dat doen. Moeilijk had het college het met het voorstel van de heer Van Poppelen ten aanzien van het landelijk gebied. Er werd geschorst, nadat men er al bijna twee uur praten op had zitten. Na de schorsing ging het wat vlotter en na de schorsing kreeg de CDA-fractie haar zin. Tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering is de nieuwe ge meentesecretaris, mr. J. M- Kruitwagen, beëdigd. In een toespraakje noemde de burgemeester Soest een boeiende en verrassende gemeente, waar het toch wel leuk werken was en daarmee is de mogelijke onrust weggenomen, dat zij het hier niet naar haar zin zou hebben. Ze heeft hier vast baar draai en daarbij laten we geheel buiten beschouwing dat, zoals in deze raadsvergadering door een fractievoorzitter zomaar par does gezegd werd „ik pak l nogVvel". Dat was uiteraard figuurlijk bedoeld, maar 't zal je maar gezegd zijn.' Niet alle raadsleden maakten dit vreugdevolle gebeuren mee; de raad was weer eens niet compleet. Dat is zegge en schrijve in de voor bije drie jaren, de periode waarin de raad in deze samenstelling vergadert, maar vijf keer gebeurd. Slechts de CDA-wethouder Hoekstra en Jan Visser van Progressief Soest verzuimden nooit en daaruit mag niet geconcludeerd worden dat zij buiten het raadswerk niet veel om handen hebben. Want anders zou ook gesteld moeten worden dat kam pioen wegblijver Lange (van de VVD) te veel om handen heeft, want juist door een veelzijdige interesse zou men wel eens een uitstekend raadslid kunnen zijn. Zo doorredenerend zouden de raadsvergaderingen haast zonder raadsleden moeten verlopen en dat kan natuurlijk niet, al zou het soms een zegen zijn voor de publieke tribune. Voor de statistieken: mevrouw Korthuis (WD) en de heer Menne (CDA) eenmaal verzuimd; de VVD-wethouders Plomp en Ebbers en mevrouw Alting (VVD) en Goote (PvdA) tweemaal niet aanwezig; mevrouw Oranje (VVD), Oldenboom (CDA) en v.d. Brakei (PvdA) driemaal niet; mevrouw Greefhorst en de heer Van Poppelen (CDA) viermaal; de heren Van Aalst en Hilhorst (WD) en Van Logtenstein (CDA) vijfmaal; de heren Verheus en Stam (CDA) zesmaal; wethouder me vrouw Van Stiphout (PvdA) zevenmaal; de heer De Wilde (PvdA) achtmaal; mevrouw Van Gelder (PvdA) negenmaal; de CDA-er Stori- mans tienmaal: Van Ee van de WD elfmaal; Lange van de WD twaalfmaal en de heer Blaauw van de VVD tienmaal. De heer Blaauw is echter lange tijd uit de roulatie geweest in verband met een hem overkomen ongeluk. Hoogtepunten in de september vergadering waren, naast de beëdiging van mr. Kruitwagen, het debat over het ai dan niet doorgaan van de kermis op zondag; de discussie rond de gemeentelijke folder over de centrumweg en de Eng en het standpunt van de raad ten aanzien van het streekplan Utrecht-Oost. Kermis op zondag is er niet bij voorlopig; met 13 tegen 8 stemmen werd daartoe besloten. Buiten het genoegen dat men ongetwijfeld heel wat in de omgeving wonende Soesters daarmee gedaan heeft, zal het mis schien ook met enige vreugde aanhoord zijn door vaders en moeders, 't Scheelt misschien heel wat op het huishoudbudget. De discussie ging overigens rond de opvatting van „onverdraagzaamheid". Wie is nu voor wie onverdraagzaam? Wat de folder betreft ging het er vooral om of raadsleden daar nu wel of niet van op de hoogte waren. In de commissie Ruimtelijke Ordening was er over gesproken bleek wel en de heren Van Poppelen en Goote, die beiden in een openbare vergadering gezegd hadden van niets te weten, woonden die bijeenkomst bij. Het werd dan ook meer een woordenspel, zo van: ik wist niet hoe de folder er uit zou zien. Goote was het wel eens met de folder, maar didhad veel beter moeten worden. Tenslotte werd enige uren gepraat over het provinciale streekplan Utrecht-Oost. Niemand was daar erg gelukkig mee, al waren de bezwaren van Jan Visser aanzienlijk minder. Niet aardig was mevrouw Korthuis (WD) voor de ecologen. Zij vond dat in het streekplan wel erg veel opgehangen werd aan het behoud van waardevolle natuurgebieden ea dat kwam dan door de invloed van „mensen die zich bezig houden met de bloemen en de bijtjes, in het vak jargon ecologen genoemd". Zij vond het onjuist dat we afhankelijk ble ven van „de eerste de beste doctorandus, die voor eigen rekening vogels en graspollen telt". De resultaten van dat tellen werden naar haar me ning als maatstaf gehanteerd; bij het opstellen van grote beleidsplan nen waren toch objectieve waarden nodig. Op Visser na, verzette men zich unaniem tegen de gedachte van de pro vincie dat het Soester bestuurlijk Centrum aan de Dalweg moest ko men. Waar bemoeide de provincie zich meeDe gemeente kon dat veel beter bepalen. Toch bleek in de ogen van de CDA-er Van Poppelen de provincie niot altijd de plank mis te slaan. Dat ging hem met name over de provinciale visie tot behoud van agra risch gebied. Naar de mening van Van Poppelen zag de provincie dat beter, dan in het Soester plan Landelijk Gebied was vastgelegd. „Laten we dat maar zo laten", vond hij, maar de raad dacht dat, dat eigenlijk niet kon. Je kunt niet aan de ene kant zeggen „bemoei je er niet mee" en voor een ander geval „je weet het Inderdaad beter dan wij". Om er uit te komen werd zo tegen elf uur 's avonds de vergadering ook nog geschorst. Het Is soms moeilijk om consequent te zijn! Zoals gezegd: Visser had een afwijkende mening. Hij had zijn verhaal op papier staan, maar het was zo lang, dat hij zijn spreektijd over schreed. De burgemeester maakte hem daarop attent. Vissers ant woord was de moeite waard: „U hebt gelijk, maar De Wilde is er niet". De heer De Wilde was afwezig en insiders weten dat dat zo maar een halfuurtje vergaderen scheelt. Visser mocht daarom uitpraten. Al met al werd het weer een latertje, al zag de agenda daar toch niet naar uit. Zo'n beslissing wil je weloverwogen nemen. Daarom praat Forma Concepta uitgebreid met u, Noteert uw wensen. Vraagt naar werkgewoontes, gezinsgrootte, beschikbare ruimte. Aan de hand daarvan maken we een tekening. Daarna beslist u pas. Forma Concepta heeft het meest uitgebreide keukenprogramma: Poggenpohl. In mahonie, eiken en kunststof. In talloze uitvoeringen en kleuren. Maar één en dezelfde kwaliteit. Poggenpohl dus. En met al dat komfort en die praktische details zal de prijs u meevallen. Komt u eens kijken? Keukenstudio „Forma-Concepta" B.V. Amsterdam: Chr. Huygensplein 34-36 (bij de Middenweg) telefoon (020)931859. Hilversum: Groest 36, telefoon (035) 1 1076 (donderdagavond open). vorig jaar reeds om De raad heeft met dertien tegen acht stemmen besloten geen ker- misactiviteiten op zondag toe te staan in Soest. Daar was door de Bond van Kermisbedrijfhouders „BoVak" gevraagd. In meerderheid zegt de raad in een brief niet afwijzend tegenover het verzoek te staan, omdat het zowel voor de exploitanten als voor het publiek aantrekkelijk zal zijn als de kermis dan óók geopend is. De overwegingen om er t ïch geen toe stemming voor te geven warén evenwel, dat er twee kerken staan in de onmiddel lijke nabijheid van het kermisterrein en dat het ingevolge de bepalingen van de Zondagswet verboden is zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken tijdens de kerkdiensten. Bovendien schrijft het college nu namens de raad, dat nimmer eén verzoèk ontvangen werd voor ker mis op zondag van de organisatie stich ting Coördinatie Kermissen Soest. „Hieruit", aldus het college, leidt de raad af, dat er in de gemeente Soest ook geen behoefte bestaat aan het houden van een kermis op zondag". In de discussie tijdens de raadsvergade ring stelden de fracties van WD, PvdA en Progressief Soest zich anders op. Mevrouw Korthuis (WD) meende dat kermis wel toegestaan kon worden na één uur 's middags met een onderbre: king, voor wat de muziek betrof tussen vijf en zeven uur. Mevrouw Van Gelder (PvdA) vond het jammer dat het college het wat genuanceerder adviés van de culturele commissie niet overgenomen had en Visser (P.S.) maakte duidelijk dat van hem de brief niet uit mocht. Het CDA was het wèl met de brief eens en de heer Oldenboom wees daarbij ookj op het nabijgelegen bejaardencentrum Groot Engendaal. Het was een tehuis op levensbeschouwelijke grondslag en de bewoners zouden zich ernstig gegriefd voelen indien de kermis ook op zondag zou worden toegestaan. Zolang de ker mis aan de Talmalaan gehouden zou moeten worden, was de fractie pertinent tegen. De heer Oldenboom vertolkte het col legestandpunt. zei de burgemeester, maar mevrouw Korthuis (VVD) merkte op, dat er toch wat schorte aan de verdraagzaamheid. Ook de PvdA-fractie wijzigde haar standpunt niet: het ging uiteindelijk om één zondag per jaar. Jan Visser had wel wat gevoel voor de overlast en vroee of er niet uitgekeken was naar een ander terrein. Visser merkte ook op dat de ereburger van Soest. Rinke Tolman, gedurende de ker misdagen, met vakantie moest. (Tolman woont in de flat die op het kermisterrein uitkijkt). Er werd gestemd en met de stemmen van het CDA, alle vier wethouders en mevrouw Oranje van de VVD, werd besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van de kermisexploitanten. Der halve geen kermis op zondag in Soest. Er hoeft niet (meer) aan getwijfeld te worden dat de gemeente bij het aanwijzen van kandidaten voor woningen in de wijk Overhees 2 afwijkt van de opgemaakte reservelijst. In de vorige week gehou den raadsvergadering heeft wethouder Ebbers nadrukkelijk ge zegd, dat zoiets niet gebeurd. Ook zijn er geen nieuwe beoordelings criteria meer toegevoegd of worden urgente gevallen tussen de re servekandidaten geschoven. Naar aanleiding van de politieke CDA- soos diende de CDA fractie drie schrifte lijke vragen in, die tijdens het speciale vragenhalfuurtje aan de orde kwamen. Gevraagd werd of van de nummering afgeweken werdof de eerste 25 reserve- candidaten ook uitgenodigd zouden kun nen worden voor eind deze maand te houden voorlichtingsavond; hoe de ge zinssamenstelling was van de ruim 200 gegadigden, die een woning toegewezen kregen en hoe groot het aantal huurwo ningen was, welke door de op gang komende doorstroming, weer voor ver huur beschikbaar zou komen. Wethouder Ebbers zegde toe die eerste 25 reservisten ook te zullen uitnodigen. Hij veronderstelde dat er zelfs meer nodig zouden zijn, om de woningen straks bezet te krijgen. Indien nodig zou eventueel een derde voorlichtingsbij eenkomst georganiseerd worden. De gezinssamenstelling was gemiddeld 3,2 (159 vier of meer en 78 minder) en wat de doorstroming betrof, dacht de heer Ebbers dat het om 300 a 320 woningen zou gaan. Ook verklaarde hij dat bij een toekomstige bebouwing van de wijken Overhees 3 en 4 opnieuw per advertentie gegadigden zouden worden opgeroepen. De nu gehanteerde lijst zou dan komen te vervallen. Het voortbestaan van de wijkraad komt ter discussie; de Soester bergers krijgen volgend jaar mogelijk de kans om via een stem biljet duidelijk te maken of zij een wijkraad voor hun dorp belang rijk vinden en dan mogen zij ook zelf bepalen wie hen daar zal ver tegenwoordigen. Eén en ander is in de brief opgenomen die de gemeenteraad aan de wijkraad gezonden heeft. Het is het antwoord van de raad op het verzoek van 17 mei 1.1. van de wijkraad, of voortaan rechtstreekse verkiezingen voor de wijkraad uitge schreven kunnen worden. De raad zegt dat wel te willen bevorde ren, maar dan moet er aan enkele voorwaarden voldaan worden. Zo zullen de kiesgerechtigde inwoners van Soes terberg de gelegenheid moeten hebben zich over het al dan niet voortbestaan van het instituut wijkraad uit te spreken. Daarbij is het de bedoeling dat de wijkraad in de toekomst naast advise rende bevoegdheid vooralle zaken Soes terberg betreffende, voor sommige za ken ook beslissingsbevoegdheid gaat krijgen. Deze beslissingsbevoegdheid moet dan opgenomen worden in de nieuw vast te stellen verordening op de wijkraad, waarvan de Soesterbergers eerst kennis genomen hebben. Spreekt meer dan 50% van de kiesge rechtigden zich niet of in negatieve zin uit. dan zal geen wijkraad meer gekozen worden en de nu functionerende wijk raad worden opgeheven. Overigens ligt het wel in het voornemen kandidaatstelling voor deze verkiezing te laten verlopen, zoals dat bij de ge meenteraad gebeurd. Daartegen maak te de VVD-fractie tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering bezwaar. Hoe moeiujK zouaen wijkraadsleden het krijgen om informatie in te winnen indien er geen binding was met een in de gemeenteraad vertegenwoordigde poli tieke partij. Bovendien bestond het ge vaar dat aktieve aktiegroepen een wijk raad een zeer eenzijdig karakter zouden kunnen geven. Het VVD-standpunt werd niet gesteund. Zowel de heer Goote van de PvdA, als de heer Visser van Progressief Soest en dé heer Van Poppelen van het CDA, vonden dat de Soesterbergers dat zelf mochten uitmaken. De burgemeester wees er in dat verband op, dat kandidaatstelling voorde gemeenteraad ook altijd vrij was en niet gebonden aan een politieke par tij. Met dertig handtekeningen en het storten van een geldsbedrag, kon men aan raadsverkiezingen deelnemen. Er wordt nu een nieuwe verordening gemaakt, waarbij de huidige wijkraad inspraak heeft, zodat volgend jaar okto ber de Soesterbergers zelf mogen beslis sen of het instituut zal blijven bestaan. het nieuwe IT5T7?!ïTIiTr!'?SS variabele 1IHy*iI1 IéViI kasten wandsysteem van interlübke Burg. Grothestr. IA Soest Artihome

Soester Courant | 1977 | | pagina 7