Afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken" viert haar gouden jubileum B W (koninklijke! s Rijke historie 50 jaar geleden Oprichting een feit. Gouden feest Veel medewerking Oude garde Ook hulp in oorlogstijd Opleidingscursussen. Soester Courant van donderdag 29 september 1977 Ook werd toen besloten om op woensdag 26 oktober de eerste lesavond te houden in een leslokaal van de Chr. Ulo-school aan de Spoorstraat, die nu Prins Bern- hardlaan heet. Woensdag 26 oktober a.s. is het precies vijftig jaar geleden, dat in Soest een afdeling werd opgericht van de ,,Nederlandsche Vereeni- ging Eerste Hulp Bij Ongelukken". In onze Soester Courant, die toen de 7e jaargang voerde, stond in één van de septembernummers van 1927 het volgende bericht: „Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om binnen korten tijd tot oprichting eener cursus Eerste Hulp bij ongelukken te gera ken. De leiding van dezen cursus, waarvoor zich reeds vele perso nen als cursist hebben opgegeven, zal berusten bij de 3 doktoren in onze gemeente, terwijl bij B. en W. reeds een lokaal voor het hou den van deze cursus is aangevraagd. Verder kan nog worden mede gedeeld, dat, op een nader te bepalen dag, door Mr. M. L. v.d. Stem pel, Arts te Amsterdam, een lezing met lantaarnplaatjes of films, op dit onderwerp betrekking hebbende, zal worden gehouden. Voor dezen cursus, waartoe ieder boven de 18 jaar zal worden toegelaten, worden alle gewenschte inlichtingen verstrekt door Mej. C. A. Hille, Rembrandtlaan 21, alwaar men zich tevens als lid kan opgeven". Nadat de eerste ambulance (/.ie rechts boven; nelii jaar diensl bad gedaan, kwam de tweede wanen, een l-ord \k, op de ."mester wenen. Met deze auto vierde men het lV/z jarig beslaan van het Soester ambulance-vervoer. Hoewel de afdeling Soest natuurlijk ook haar slechte periodes moet hebben ge had getuigen de oude notulenboeken van een rijke historie. Regelmatig werd, waar nodig, het beleid bijgestuurd. Sta tuten en Huishoudelijk reglement wer den nogal eens aangepast en men volgde de vernieuwing van de methodes op de voet. In een garage van de heer Quelle aan de Torenstraat werd in 1930 deze expositie opgesteld met het doel meer bekendheid te geven aan de Eerste Hulp Bij Ongelukken. In navolging van vele plaatsen in ons land gingen er ook in Soest stemmen op om een afdeling E.H.B.O. op te richten. Het was mejuffrouw Chr. A. Hille. die uiteindelijk tot handelen overging en daarmee zorgde voor de oprichting van de thans zo bloeiende afdeling Soest, die niet zo ver meer af is van de 300- ledengrens. In nauw overleg met de toenmalige Soes ter huisartsen Rupert, De Vos en Donker, die spontaan hun medewerking voor de opleiding van cursisten toezegden, werd besloten een openbare bijeenkomst te beleggen in de toenmalige Rembrandt- zaal. Tijdens deze avond zette dokter Stempel uit Amsterdam het doel van de eerste hulp bij ongelukken uiteen voor een groep van negenentwintig anwezigen. Van hen gaven er negen zich nog de zelfde avond op als jid van in een aan de Kennelijk kampte Soest in 1927 ook reeds met een zalennood, want mejuffrouw Hille, die B. en W. had gevraagd om een gratis oefenlokaal, kwam niet verder dan de toezegging. De heer Van Diermen vond echter het Chr. schoolbestuur be reid om tegen het bedrag van 1,50 per avond het leslokaal in de Chr. Ulo te mo gen blijven huren. De propaganda voor de nieuwe vereni ging moet wel doeltreffend zijn geweest, want de eerste oefenavond op 26 oktober werd bezocht door 35 leden. Na afloop van de eerste les werd ook de eerste le denvergadering gehouden en werd de af deling Soest een feit. In het bestuur werden gekozen mejuf frouw Hille, het echtpaar Hut en de he ren Terhaar, Zwiep, Van den Berg en Van Diermen. Na een jaar trad dokter Donker toe als lid en twee jaar na de oprichting verliet het echtpaar Hut de vereniging. Dokter Rupert, de vader van de in mei van dit jaar overleden huisarts H. G. Rupert, nam de voorzittershamer op en mejuf frouw Omta ging de financiën beheren. Onder leiding van de enige drie Soester huisartsen werd enthousiast de verle ning van eerste hulp bij ongelukken be oefend. Het gevolg hiervan was eigenlijk automatisch dat er ook daadwerkelijk hulp verleend werd aan slachtoffers van ongevallen. Ondanks deze voortreffelijke eerste hulp, waarbij vaak levensreddende han delingen werden verricht, was het voor de slachtoffers toch lang niet zeker dat ze ook nog levend het ziekenhuis haal den, want Soest beschikte niet over een ambulance en het dichtstbijzijnde zieken huis stond in Amersfoort. Dat de Soester E.H.B.O. met deze toestand verre van gelukkig was laat zich denken en daar om ook was het niet zo verwonderlijk, dat uit deze vereniging de eerste stem men opgingen om een plan te bedenken waarmede men kon komen tot de aan schaf van een ziekenauto, ten dienste van de zieke of gewonde medemens. Het resultaat van de plannen was, dat de afdeling Soest zich met man en macht ging inzetten om door middel van fancy- fairs, inzameling van giften enz. de be nodigde gelden bijeen te brengen voor de aanschaf van een eigen ziekenauto en dat lukte. Rijwielhandel C. Klomp aan de Noorder- weg. Ondanks de lage vervoerskosten was de Soester E.H.B.O. steeds weer in staat op tijd een nieuwe ziekenauto te kopen. In 1930 kostte de eerste ziekenauto zeven duizend gulden, terwijl de laatste wagen die door Soest gekocht werd in 1970 ruim een halve ton moest kosten. In 1972 deed de E.H.B.O. de twee in bezit zijnde ziekenauto's over aan de gemeente Soest hekken en zijn specialitiet was de in structie van de toenmalige kunstmatige ademhaling. Het oudste lid in volle glorie is mevrouw M. van Herwaarden. Zij werd lid in 1929 en-sindsdien is zij steeds uitermate ak tie'f gebleven. Alïe bestuursfuncties' heeft zij^vel ongeveer bekleed en nu nog" is zij een zeer aktief bestuurslid. Twee en veertig jaar lang voerde zij ook de ad ministratie van de ziekenauto met als grootste klant het ziekenfonds Amers foort en Omstreken. Evenals de heer Lam ontving zij een on derscheiding van het hoofdbestuur, de zilveren dokter Tilanus jr. draagme- daille bij het vijfentwintigjarig lidmaat schap. Toen zij veertig jaar lid'was be noemde de ledenvergadering haar tot erelid en ontving zij uit handen van de toenmalige burgemeester mr. S. P. Ba ron Bentinck, een koninklijke onder scheiding in goud. Evenals de heer Lam is zij een nationaal bekende E.H.B.O.- figuur. Alle congressen, nationale en dis trictswedstrijden werden door haar als afgevaardigde van Soest bezocht en vele jaren was zij lid van het districtsbestuur Utrecht. Haar goede gezondheid, helder heid van geest en aanstekelijke activiteit staan er wel borg voor dat zij over twee jaar haar gouden jubileum als lid van de afdeling Soest zal vieren. Op zaterdag 29 oktober gaat de afdeling Soest dan haar gouden jubileum vieren. De hele dag is daar mee gemoeid. In de ochtenduren is er een E.H.B.O.-wed strijd tussen de wedstrijdploegen van de zusterafdelingen in de omtrek. Een art senjury zal de verleende eerste hulp be oordelen en voor de eerste, tweede en derde prijs zijn zeer waardevolle tro- feën te winnen, evenals voor de drie bes te leiders of leidsters van de ploegen. De eerste prijswinnaar ontvangt boven dien een zilveren eremedaille, die voor H.M. Koningin Juliana aan de afd. Soest beschikbaar werd gesteld bij gelegen heid van het gouden jubileum. De twee de prijswinnaar ontvangt tevens de ere medaille welke geschonken werd door de gemeente Soest. De wedstrijd zal worden gespeeld door iJrfP.tuSrSlachtoffers, hetgeen wil' zeggen dat deze personen getraind zijn in het Uitbeelden van ongevalsslachtoffers. De belangstelling voor deze wedstrijd is nu al zo groot, dat er buiten de genodigden in het Middelwijkgebouw aan de Para- lelweg geen plaats meer zal zijn voor be langstellenden. 's Middags is er een receptie, waarvoor een groot aantal uitnodigingen worden verzonden niet alleen aan de ver tegenwoordigers van allerlei instanties, verenigingen en eigen leden in Soest, maar ook ver daarbuiten. Iedereen is hier welkom en een feestelijk drankje zal ongetwijfeld klaar staan. De feestavond 's avonds is ook een ,,full house" en zal bezocht worden door die leden, die reeds vóór 1 augustus rea geerden op de uitnodiging hiervoor. Ongetwijfeld zal deze 29ste oktober niet alleen een feestelijke dag zijn maar ook een vermoeiende voor het thans zittende bestuur, dat bestaat uit J. H. H. Over- beek, arts-voorzitter; mevrouw C. van Kooten-de Zoete, secretaresse; me vrouw M. Wiemans-Hendriks, penning- meesteresse en als leden mevrouw M. van Herwaarden, mevrouw J. C. Ver- kade-Bodt en de heren C. J. Verkley en D. van der Wijden. Voor de voorbereiding van deze feestdag kreeg het bestuur veel medewerking. Een commissie van voorbereiding, be staande uit de leden mevrouw A. Holle- man-Stratman en de heer H. E. J. Smit wordt geassisteerd door een werkcom- missie uit de leden. Zij zorgen voor versiering en aankle ding van het feestgebouw en richten een tentoonstelling in van foto's, die het rijke verleden van de afdeling Soest overdui delijk laten zien. 's nachts bemand werden. Tijdens de oorlog werd al het verbandmateriaal van de vereniging door de bezetters in beslag genomen en toen men na de oor log weer met de oefenavonden ging be ginnen was men erg blij met de vrij grote voorraad verbandmiddelen, die te voorschijn kwamen uit de verband- kisten, die kort voor de oorlog waren aangevuld. Deze kisten stonden op vele vitale punten in het dorp. Nog steeds Januari 1930. Het trotse bestuur van de afdeling Soest toont haar eerste ziekenauto, een Studebaker ter waarde van 7000,- aan de notabelen van Soest. De tweede persoon van links (op de voorgrond) is de toenmalige burgemeester Mr. G. Deketh. Rechts naast de voorruit van de auto de voorzitter van de Soester EHBO. dokter J. H. A. Rupert sr. De dame in het midden met de witte hoed is mej. C. A. Hille, de grondlegster van de Soester EHBO. Financieel heeft men steeds de eindjes aan elkaar weten te knopen en door een zuinig beleid was het steeds mogelijk nieuw lesmateriaal aan te kopen. Een groot aantal donateurs heeft de jaren door hier steeds een prachtig handje ge holpen. MeQ,i£ daar altijd erg dankbaar ,-vóor- gavyeest, temeer daar de. draag- kracht van de leden voor de contributie salflj'a :8htzlëii'is; Steeds heëfï men ge steld, dat de hoogte van de contributie nooit een beletsel mocht zijn om E.H.B.O.-lid te worden en daar de afde ling Soest haar leden telt onder alle la gen van de bevolking, is anno 1977 de contributie maar twintig gulden per jaar. Een opleidingscursus in het eerste jaar kost nu inclusief het lidmaatschap vijfenzeventig gulden. Sinds er in de jaren vijftig een schei ding in de opleiding werd aangebracht begon de groei van de vereniging zich definitief door te zetten. De opleiding werd op een uiterst moderne wijze zelf standig voortgezet, terwijl de gediplo meerden van de voorgaande jaargangen gingen oefenen op een meer voor hen geeigende manier. Naast het verbandjes leggen werd er intensief geoefend op geensceneerde ongevalssituaties met slachtoffers, die van geschminkte ver wondingen en botbreuken werden voor zien. Niet meer aktief, maar nog steeds een belangstellend lid is de heer Kors Lam, aan wie de afdeling Soest veel te danken heeft. Hij is niet het oudste nog levende lid dat een groot deel van zijn leven en een nog groter deel van zijn vrije tijd aan de Soester E.H.B.O. besteed heeft. Hij was een fanatiek lid van de commis sie ziekenauto, hij was verbandmeester- instructeur en leidde de wedstrijdploe gen op. Op zijn boederij aan de Birkstraat werd in de wintermaanden voor de wedstrij den extra geoefend op de deel of in een stal. 's Zomers waren er grote buitenoe feningen op zijn terrein, waarbij met ge wonden gesleept werd over sloten en Door de jaren heen is er steeds veel propaganda gemaakt voor de EHBO. V lak na de oorlog nam men met een prualu agen deel aan een bloemencorso. Deze eerste ziekenauto was een Stude baker, die gestationeerd werd bij Gara ge Alblas aan de Van Weedestraat. La ter kwam de auto onder beheer van Ga rage Klomp aan de Koninginnelaan en de verschillende auto's in opvolging ble ven daar van 1936 tot 1965. De heer Klomp ontving voor de stalling en het onderhoud twintig gulden per maand en zijn bedieningsgeld bij het uitrijden met de wagen bedroeg 1,25 per uur. Na een tijdelijke standplaats aan de Prins Bern- hardlaan verhuisde de ziekenauto naar en kwam er een eind aan deze E.H.B.O.- taak na 42 jaar. De groei van de gemeen te en daardoor ook de groei van het aan tal ritten, alsmede de noodzaak van avond-, nacht- en weekenddiensten wa ren hiervan de oorzaak. Ook in de oorlogsjaren had de Soester E.H.B.O. een verantwoordelijke taak. Onder de toenmalige luchtbescher mingsdienst werden vijf hulpposten in gericht, die doorlopend "s avonds en beheert de afdeling Soest een twintigtal van deze kisten (koffers), die ten dienste staan van artsen en hulpverleners bij on gevallen. De standplaatsen zijn herken baar aan het geel-blauwe E.H.B.O.- embleem. Elk najaar organiseert men een oplei dingscursus met aansluitend examen in het voorjaar. De belangstelling hiervoor is jaarlijks zeer groot en clubs van 50 tot 60 personen zijn geen zeldzaamheid. De opleiding geschiedt, onder supervisie van de arts-voorzitter, door twee gedi plomeerde kaderinstructrices, de dames Beens en Verkade, die zich ieder jaar weer kunnen verheugen in een zeer groot percentage geslaagde cursisten. Roemruchte voorgangers van de dames waren o.m. Jan Drost, Wiliem Hilhorst, Kors Lam, Ab Schaap en Kees Klomp. Men oefende vele jaren in de zaal van cafe De Gouden Ploeg. In de jaren vijf tig verhuisde men naar het Verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat, waar de vereniging een bijzondere groei door maakte. Kort voordat men het vereni gingsgebouw moest verlaten en nadat men over enig kapitaal ging beschikken door de verkoop van de beide ambu lances aan de gemeente, werd de afde ling Soest mede-eigenaar van het ge bouw Middelwijk aan de Pieter de Hooghlaan. Onder haar supervisie werd dit prachtige verenigingsgebouw in 1972 verplaatst naar de Parallelweg.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13