Stichtse milieufederatie ziet ontwikkeling Utrecht-Oost vol zorgen tegemoet Baaierd in hooischuur aan de Insingerstraat Eerste paal geheid R.K. Mavo O verhees Animo genoeg voor premiekoopwoningen Ijsbaan en tennisbaan combineren? Kinderen van het van Arkel-instituut hebben hoogste zonnebloem H@FMAN TTssurantien Koe kwam in vlammen om: safe. VA Binnenbrandje snel geblust Commissie openbare werken: Betaling abonnement HYPOTHEEK voor plan „OVERHEES" te Soest Westland/Utrecht hypotheekbank n.v. Donderdag 29 september 1977 SOESTER 56e jaargang no. 6 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag Maandag 26 september werd de eerste paal voor de R.K. Mavo in de wijk Overhees II geheid. Wethouder Plomp van Onderwijs, de heer H. N. van Wijk van het architectenburo en de heer A. Huur- deman, vertegenwoordiger van het bouwbedrijf mochten deze han deling symbolisch verrichten. Medio september 1978 zal op deze plaats een semi-permanente Katholieke Mavoschool staan. Voor dit ceremonieel, sprak de heer A. H. F. Smit, voorzitter van de stichting Rooms Katholiek Voortgezet Onderwijs, enige woorden tot de belangstellenden. Hij wees op het hoge aantal geslaagde examenkandidaten dit jaar - meer dan 97 procent - en meende dat dit een il lustratie is van het hoge peil, waarop het onderwijs aan de R.K. Mavo plaats vindt. De heer Smit meende dat de hand- Het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost voorziet, dat de verstedelijking vrijwel onver minderd zal verder gaan. In de periode 1960-1975 werden in het gebied 48.000 hui zen gebouwd. Voor de jaren 1975-1990 rekent men op 45.000. Het kost enige moeite om er achter te komen, maar uit het gegeven cijfermateriaal hebben we kunnen bere kenen, dat tenminste '/3 van dat aantal huizen (15 a 20.000) niet gebouwd hoeft te worden, d.w.z. niet nodig zijn voor de woningbehoefte van de eigen bevolking. Deze woningen zijn n.1. voor immigranten, vooral uit de randstad. nog flink zal stijgen, zodat nog veel Met de bouw van al die huizen zijn we er natuurlijk niet. Recreatie-objecten en wegaanleg zullen er, als direct gevolg van de verstede lijking, het hunne toe bijdragen, om Utrecht-Oost de komende 15 jaar flink van aanzien te laten veranderen. Men gaat er van uit, dat het openbaar vervoer, in het gunstigste geval, op hel huidige niveau zal blijven. Het aandeel van het autoverkeer zal dus sterk toe nemen. Daarbij speelt ook een rol dal mensen een tweede auto zullen aan schaffen. Op de vraag, of deze toene mende rol van het autoverkeer wenselijk is, gaat men niet in. Concrete gevolgen Enkele concrete gevolgen van deze be leidskeuze ten gunste van het autover keer zijn: Alle rijkswegen in het streekplangebied zullen worden verbreed tot 2x3, soms zelfs 2x4 rijstroken. (Amsterdam- men verwacht dat er in 1990 5,3 miljoen Amersfoort, Utrecht-Amersfoort, auto's zullen zijn. Dat is nu 3,25 miljoen. utrecht-Arnhem. Kennelijk denken G.S, dat de welvaart Het heien van de eerste paal voor de R.K. Mavo Foto Herman van Dam having van dit niveau alleen dan moge lijk is, wanneer de leerlingen gemoti veerd blijven. Deze motivatie kan onder meer beïnvloed worden door het uiter lijk van het schoolgebouw en de moge lijkheden, die deze ruimte biedt. Daar om is hij blij met deze flexibele nieuwe school. De heer Smit meende dan ook dat door de 12 leslokalen, 3 studieruimten, 8 vak lokalen, dubbel gymnastieklokaal, ge meenschapsruimte, mediatheek en ove rige minuten die aanwezig zijn, het ge bouw in de toekomst ook voldoende mo gelijkheden zullen geven. Hierna nodigde hij de heren Plomp, Van Wijk en Huurdeman uit, het sein tot het heien van de eerste paal te geven. Nadat dit teken gegeven was, begon de bouw van de nieuwe school. De leslokalen in deze nieuwe school zul len op de verdieping komen te liggen. De algemene ruimten en de lokalen voor expressievakken komen daarentegen op de begane grond; het dubbele gymnas tieklokaal ligt op de eerste verdieping, en eronder is - terwille van een zo nuttig mogelijk grondgebruik - de fiet senberging gesitueerd. Het lesgebouw is ook voor gehandicap ten toegankelijk. Daar dit tegenwoordig wettelijk verplicht ls, zijn voor deze mensen een lift en een speciaal toilet aanwezig. Door de kleine oppervlakte, waarop de school medio september 1978 komt te liggen, moet het buitengebeuren beperkt blijven. Deze ruimte is bestemd voor pauzeplaats, buitensportterrein en het ligt in de bedoeling om nabij de vak lokalen een kleine botanische tuin aan te leggen. Het totale vloeroppervlak van de school is 4323 mz. In het seizoen 1978- '79 zal de school waarschijnlijk gebruikt gaan worden. Tot negen uur vrijdagmorgen is de brandweer bezig geweest met 't nablussen van de brand, die donderdagnacht de vee-hooischuur van de heer H. van Dorrestein aan de Insingerstraat 19 volledig heeft verwoest, l'it de als een fakkel brandend»' schuur, gevuld met veertig ton hooi, konden een stier en drie pinkstiertjes worden gered. Voor een koe kwam de redding te laat. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Daarnaar wordt een onderzoek ingesteld. De schade wordt geschal op 50.000 gulden. De bluswerkzaamheden in volle gang Foto Herman van Dan; Tegen tien voor half twaalf donderdag avond werden zowel brandweer als politie overstelpt met tientallen telefoon tjes van omwonenden die de brand meldden. Zelfs uit het Soesterveen kwamen de meldingen binnen. I)e vlammen sloegen toen al zo hoog uit de grotendeels houten schuur, dat de hrand helemaal op de A.P. Hilhorstweg was te zien. Er was dan ook \eel pu bliek op de heen. dat door de politie op afstand werd gehouden. De brandweer onderxond dan ook geen moeilijkheden hij het hlussingswerk. Volgens omwonenden hadden /.ii al enige ti|d knallen gehoordzii veronderstelden dat kwajongens vuurwerk afstaken Het geluid werd echter veroorzaakt doordat de asbest dakplaten van de schuur als gevolg van de enorme hitte knapten Het vuur moet toen al geruime ti)d hebben gewoed, want de schuur stond in een ommezien in lichterlaaie De vlammen sloegen hoog uit het dak Een gunstige bijkomstigheid was dat het nagenoeg windstil was. De naastgelegen gehouw en waaronder een kippenhok, konden dan ook zonder schade behouden blijven Met een straal op de waterleiding hadden omwonenden de dichtstbij gele gen schuur natgehouden. De brandweer, die om 23 22 uur w as gew aarschuw d en om 23.29 arriveerde, nam het hlussings werk over Maar eerst werden de stiel en de stierkalveren hevriid Dm kwart voor twaalf kon de niet vijf wagens uitgerukte brandweer het sein brand meester" geven De schuur brandde toen weliswaar nog als een fakkel maar gevaar voor uitbreiding bestond er niet meer De brandweer zette zes stralen in tegen de vlammenzee. Maar blussen was onbe gonnen werk Het vuur zat zo diep in het hooi. dat het niet te blussen was Om acht over twaalf waren d»- vlammen grotendeels verdwenen en kon de nablus sing beginnen Dat was een langdurig karw ei, omdat bij het uit elkaar trekken van het hooi smeulende resten telkens opnieuw een begin van brand veroor zaakten Met behulp van een grijper werd het hooi zoveel mogelijk uit elkaar getrok ken en op de wagens afgevoerd naar het open veld waar het werd a('geblust De brandweer is daarmee de hele nacht bezig geweest. Tegen negen uur vrijdag morgen kon de laatste wagen inrukken. Onder degenen die een ki|k|e kwamen nemen op de Insingerstraat was hut-ge meester mevrouw nu- I M Oorver van Haatten Zij sprak ook met de heer- Van Dorrestein. die pu» een paar dagen tevoren uit het ziekenhuis gekomen was. Een aantal bestaande wegen (Soest- Amersfoort, Amersfoort-Woudenberg, Utrecht-Zeist-Rhenen, Amersfoort- Hoogland) zal overbelast raken. Daar zal dus een tweede rijbaan bij moeten komen (Soest-Amersfoort)', of een ge heel nieuwe weg Amersfoort-Wouden berg, de Bilt-Zeist). Om vanuit Soest ongeveer 1 minuut sneller in Amersfoort te komen zal er langs de Birkstraat dus duchtig moeten worden huisgehouden. Net zoiets zal het geval zijn tussen Amersfoort en Woudenberg. Van het fraaie landgoed De Boom blijft niet veel over als er een nieuwe weg langs de spoorlijn Amersfoort-Veenen- daal komt. Die nieuwe weg sluit ten oosten van Maarsbergen aan op de rijksweg Utrecht-Arnhem. Aldus ontstaat een nieuwe snelweg Amersfoort-Veenendaal. Wie opmerkt, dat er een spoorlijn tussen die plaatsen ligt, die voor weinig geld weer in gebruik genomen kan worden, krijgt van de provincie te horen, dat de relatie Amersfoort-Veenendaal te zwak ontwikkeld is. De geprojecteerde nieuwe weg S 8 zal voorlopig niet verder gaan dan Zeist- West, maar we mogen niet raar opkij ken, als over een tijd doortrekking wordt voorgesteld naar Driebergen of nog ver der. Hoe waardevol het Kromme Rijn gebied is, mag intussen bekend worden verondersteld. Uitbreiding van openbaar vervoer wordt voorzien bij Veenendaal en Zeist. Merk waardigerwijs niet in de regio Amers foort, waar wel grootscheepse uitbrei dingsplannen voorzien worden, maar al le verkeersproblemen opgelost moeten worden door sterke uitbreiding van het wegennet. Ook het aspect verkeer en vervoer uit het streekplan verdient dus de kritische aandacht van de burger die tot 1 okto ber op het ontwerp kan reageren met een bezwaarschrift aan Provinciale Sta ten. De commissie openbare werken is maandagmiddag accoord gegaan met het voor stel een krediet van 499.»»»,- te vragen aan de gemeenteraad voor het bouwrijp- maken van de tweede fase van het plan Steenberghe I. De heer J. Hilhorst VVDgaf te kennen, dat het voorstel hem eigenlijk niets zei. Er zitten geen kaarten bij, waarop rio leringen etc. aangegeven zijn. .Boven dien mis ik een overzicht met bepaalde hoeveelheden erop. Ik vermoed echter dat U deze gegevens best wel ergens heeft en ze bij de stukken alsnog ter in zage komen te liggen", aldus Hilhorst. Wethouder D. Hoekstra van openbare werken kon niets anders doen dan de heer Hilhorst gelijk geven en zegde toe dat aan zijn verzoek zal worden voldaan. Op een geheel ander vlak lagen de vra gen van de heer C. Verheus (CDA». Hij vroeg naar de verdeelsleutel van de hui zen van Steenberghe. ,,Er komen 50 hui zen en er zijn 200 gegadigden", aldus Verheus. Wethouder Hoekstra antwoordde hier op: ..Het is mijn portefeuille wel niet maar toe maar. Ten eerste komen de Soesterbergers in aanmerking en ten tweede die mensen, die een goedkoop huurhuis achterlaten. We gaan die pre miekoopwoningen niet bouwen voor mensen die een eigen huis hebben, er moet sprake kunnen zijn van doorstro ming". De huizen gaan ongeveer 127.000,- per stuk kosten en zijn bestemd, zoals wet houder Hoekstra zei, voor de mensen met de kleine beurs. Op vragen of hel voor de bewoners niet hinderlijk zou zijn achter een geluids wal te moeten wonen antwoordde hij: ,,Het zijn premiekoopwoningen, ze kun nen ja of nee zeggen maar er is lief hebberij genoeg". Met behulp van een handblusser heeft de Soesterbergse brandweer een binnen brandje in de woning Simon Stevinlaan 12 van mej. Van Groningen geblust. De brand was ontstaan door oververhitting van een electrisch fornuis. Mej. Van Groningen had het huis in Soesterberg pas toegewezen gekregen. Terwijl zij met schoonmaakwerkzaam- heden bezig was, werd het electrisch fornuis geplaatst en aangesloten. Toen dit gebeurd was, was mej. Van Gronin gen in de veronderstelling dat het fornuis was uitgeschakeld. Dit was echter niet het geval. Op een gegeven moment raakte het fornuis oververhit, waardoor een plastic eierrekje in de buurt ervan vlam vatte en een begin van brand ontstond. Doordat dit tijdig werd ontdekt en de brandweer snel ter plaatse was, bleven omvang van de brand en de schade beperkt. \|s het aan de commissie openbare werken ligt. wordt het sportpark Kerklaan uit gebreid met di ie tennisbanen^ Dit werd maandagmiddag besloten in de vergadering van de commissie. Het college \an burgemeester en wethouders had hierover ook advies ge\raagd aan de wijkraad van Soesterberg. Deze was met de uitbreiding akkoord gegaan, maar had tevens een onderzoek geëist naar de mogelijkheid op de nieuw aan te leggen tennisbanen een ijsbaan aan te leggen. Een onderzoek kunnen we altijd toe- baan de tennisvereniging geen cent zou zeggen", aldus wethouder D. Hoek- m0gen kosten. De commissie ging ten- stra iCDA). ..maai we moeten twee din- slotte akkoord met de aanleg van drie gen wel goed in overweging nemen We tennisbanen en het instellen van een moeten ons afvragen in hoeverre de ten nisbanen nadelige invloed ondervinden van de aanleg van een ijsbaan, en het extra werk onder ogen zien dat het weer in conditie brengen van de ten nisbanen aan het begin van het seizoen met zich meebrengt. Het verhogen van de rand rond de nieuw aan te leggen tennisbaan zal waarschijnliik geen probleem zijn en misschien ook nog wel binnen «Ie totaal kosten onder te bren gen zijn De heer G van Aalst (VVD» hield een pleidooi voor de mensen van de ijsbaan, die ieder jaar weer veel werk verzet ten om de baan op tijd in conditie te brengen, waarnaast hij stelde dat de mogelijkheid een ijsbaan onder te bren gen in het sportpark Kerklaan serieus overwogen diende te worden. De finan ciële regelingen die de aanleg van een ijsbaan met zich meebrengt moeten volgens hem in goed overleg geregeld worden tussen de besturen van ijsbaan en tennisvereniging Het mag de tennis vereniging in ieder geval geen geld kosten, aldus Van Aalst. Later in de vergadering zou hij nog eventuele andere mogelijkheden om te komen tot de situering van een ijsbaan binnen het sportpark Kerklaan in over weging geven zoals het uitbreiden van de ijsbaan tot het aangrenzende trap veld en misschien nog verder, of een ge heel ander stuk terrein binnen het sport park Kerklaan De heer C. Verheus iCDA» kon zich hier geheel bij aansluiten en benadruk te nog eens dat de aanleg van een ijs- onderzoek naar de mogelijkheid op het sportpark Kerklaan een ijsbaan te situeren. Foto Herman van Dam .Maandag 26 september gingen Chris Uiterwijk en Remco Schipper voor de twee de keer naar het van Arkel-instituut om de hoogste zonnebloem te meten. De twee heren werden daar met groot enthousiasme ontvangen. Niet alleen omdat zij de langste zonnebloem kwamen meten, maar ook omdat de kwikstaartschool, waar van de leerlingen uit het van Arkel-instituut komen, die dag drie jaar bestond. Vol enthousiasme lieten de 14 leerlin gen. in de leeftijd van tien tot twaalf jaar, Chris en Remco de 22 zonnebloe men zien Onder leiding van juffrouw Ollebek verzorgen de kinderen deze bloemen En niet zonder resultaat: de hoogste is inmiddels 4 meter en 51 cen timeter. Daarmee hebben deze leer lingen in elk geval tot en met 10 okto ber de hoogste zonnebloem in Soest Als aardigheidje mogen de 14 leerlin gen van de kwikstaartschool aanstaan de vrijdag bij Chris komen om daar te kijken naar zijn zonnebloemen en zijn bijen. En daarvoor hoeven de kinderen natuurlijk niet warm gemaakt te wor den. De hoogste zonnebloem is dus die van Hans van Elk. leerling van de kwik staartschool. Zijn zonnebloem is 4.51 meter. Op de tweede plaats staat Wil fred de Jong uit de Insingerstraat num mer 70. De hoogte van zijn bloem is 4.33.2 meter. De breedste zonnebloem staat op dit moment in de tuin van J. Grift, aan de Birkstraat 76 Deze zonnebloem is 42.5 cm breed. Daarna komt Theo van der Heyden met èèn van 35.7 cm. breed. Het grootste aantal zonnebloemen heeft Wouter Swildens. Aviatik 20 te Soester berg Hij is erin geslaagd 41 zonnebloe men te laten groeien De heer R F J Blok. Scalmeijerpad 29. heeft er iets minder, namelijk 27 stuks Daarmee staat hij op de tweede plaats. Deze uitslagen gelden in elk geval tot tien oktober Tot en met die dag kan iedereen die denkt een erg hoge. brede of een groot aantal zonnebloemen te hebben, zich opgeven bij de heer Chris Uiterwijk. Kerkpad NZ 49. telefoon 11381. Die dag zullen ook alle zonne bloemen. die ingeschreven staan, weer gemeten worden. De winnaars wor den bekend gemaakt op vrijdag 14 oktober. Op die dag zal tevens de prijs uitreiking plaatsvinden. 1 oktober is de datum, waarop de betaling van 't abonnement voor het vierde kwartaal 1977 f 5,- moet plaats vinden. Prettig is, dat vele abonnees het gehele jaar voldeden, zodat deze lezers het ver zoek het vierde kwartaal zo spoe dig mogelijk te voldoen, naast zich neer kunnen leggen. Zij, die dat niet deden en de abonnees die door de één of an dere oorzaak tot op heden achterstand in de betaling hebben, gelieven deze achterstand tegelijk met de betaling van het vierde kwartaal te voldoen aan ons kantoor Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156, of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rek.nr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor Uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. Adm. Soester Courant Op ons verzoek hebben wij de te Amersfoort, bereid gevonden, om speciaal voor DIT plan aantrekkelijke voorwaarden te hanteren zoals: 100 hypotheek no-risk hypotheek standaard hypotheek Zeer lage rente Voor individuele informatie of een kosteloze vrijblijvende offerte groeihypotheek 6 of 10 jaar voorfinanciering Rijksbijdrage verder nog vele varianten BINNEN TWEE DAGEN: Hypotheken - Beleggingen - Financieringen - Verzekeringen NIEUWEWEG 27 SOEST TEL. 02155-15459

Soester Courant | 1977 | | pagina 1