50 jaar geleden in Soest Groep „Zuidereng Nee" zond bezwaarschrift tegen Streekplan Utrecht Oost artihome FILMEN 9 MET GELUID artihome Kamerconcert in Artishock Herfstflora '77 in teken van muziek en kunst advies Voortbestaan Zilver Tetra in geding >altérnum< VAN ESSEN 1 Oktober bestaat de Felicitatiedienst 20 jaar E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof EEmaim r'Jfc/ A/'/et/tcA i/eetn film foto 1957- 1977: 7 October 1927 Vandalisme Auto gestolen Bloeddorstige herdershond Ledententooiistelliiig in Artishock Soester Courant van donderdag 6 oktober 1917 niÊtmcm Met in hoofdzaak bezwaren tegen de realiseTing van de Centrumweg zond de Groep „Zuider Eng Nee" onderstaand bezwaarschrift aan de Gedeputeerde Staten van do provincie Utrecht. ,.Wij ondersteunen van harte hetgeen gesteld is in het ontwerp ..Streekplan Utrecht Oost" van mei '77, betreffende de Soester Eng. In genoemd ontwerp staat hierover op blz. 51: ,,de Soester Eng is uit landschappelijk oogpunt zo waardevol, dat handhaving in deze vorm wordt voorgestaan. De funktie van dit gebied zal in hoofdzaak agrarisch ge richt blijven. De openheid van dit gebied kan worden gewaarborgd door een bin nenwaarts gerichte verstedelijking te gen te gaan". Wij onderschrijven ook de stelling (blz. 51over een eventueel nieuw centrum (hoewel wij liever helemaal geen nieuw centrum gerealiseerd willen zien). Wordt echter de noodzaak van een nieuw centrum aangetoond, dan delen wij met u de visie dat: „het toekomstig centrum optimaal bereikbaar zal moeten zijn, en is het daarom alleen al verstandig de situering hiervan aan weerzijden van de doorgetrokken Dalweg te plannen". Ook juichen wij toe hetgeen gesteld is in de Verstedelijkingsnota, n.1. Amersfoort aangewezen als .groeistad terwijl de taakstelling van de gemeente Baarn en Soest is komen te vervallen (blz. 23). In de toelichting op voornoemd Streekplan is uit staat 3 blz. 4 te lezen dat Soest tot 1990 nauwelijks zal groeien. Wij hopen dat het gemeentelijk beleid hier ook inderdaad op zal zijn gericht. Tot zover dus niets dan lof over het „Streekplan Utrecht Oost". Voornoemde pinten heb ben wij echter willen citeren omdat zij de fundamenten zijn van hetgeen waar tegen wij ernstige bezwaren hebben in het Streekplan. Dit geldt dan het feit dat op blz. 88 in de toelichting gesteld wordt, dat voor de afwikkeling van het verkeer in Soest een redelijke oplossing gevonden lijkt te zijn in de aanleg van een centrumweg. Wij hebben tegen deze oplossing grote be zwaren. In onze ogen is dit zelfs volledig in tegenspraak met eerder genoemde citaten. Deze centrumweg zal n.1. de binnenwaarts gerichte verstedelijking bevorderen en de zuidelijke Eng te veel versnipperen. Het visueel belangrijkste deel van de zuidelijke horizon wordt doorkliefd door deze weg. Een dergelijke horizonvervuiling is onaanvaardbaar wanneer wij de Eng willen behouden. U stelt (nog steeds blz. 88): „in deze struktuur is het mogelijk het doorgaande verkeer door Soest verder terug te dringen". Ons inziens is juist het tegen overgestelde het geval. Deze centrum weg dwars door „mooi Soest" zal juist meer verkeer dwars door Soest leiden. Gezien ook de bevolkingsprognose en het doortrekken van de Dalweg, menen wij dat de oplossing van verkeersproblemen niet is gelegen in de aanleg van een centrumweg. De eventuele oplossing centrumweg is ook in tegenstelling met wat gesteld is in het ontwerp Streekplan op blz. 86. „vermindering van de over last in stedelijke gebieden". Ten opzichte van de stedelijke gebieden is daarom in het algemeen een tangen- tieële (rondwegen) structuur gewenst. Vermindering van de overlast van het autoverkeer in bepaalde gebieden. Aan leg van een Centrumweg is hiermee in tegenspraak. In onze steeds complexer wordende maatschappij met haar verstedelijking holt het psycho-hygiënisch milieu ach teruit, willen we deze achteruitgang een halt toe roepen, dan moeten we beseffen dat milieubescherming een vereiste is. In de driehoek „Utrecht-Hilversum- Amersfoort", is het daarom gewenst Soest voor elke verdere verstede lijking te behoeden. Soest is een dorp met een llntwinkelbebouwing en een nog groen hart dit is uniek. Voor het welzijn van iedereen is het daarom van het allergrootste belang dat Soest verstoken blijft van een evt, nieuw te bouwen winkelcentrum en een Cen trumweg. Ons bezwaar is gericht tegen het aan dragen als oplossing voor de verkeer- afwikkeling in Soest de aanleg van een centrumweg door Soest en door de uit landschappelijk oogpunt zo waardevolle Eng." Hoogachtend, Groep „Zuider Eng Nee", Nieuwe weg 57, Soest. Maandag 17 oktober houdt de aquariumvereniging „Zilver Tetra" uit Soest voor de tweede maal een jaarvergadering in het gebouw „De Rank" aan de Soesterbergse- straat 18. Bij onvoldoende belangstelling en gebrek aan kandidaten voor bestuurs functies zal deze vergadering, die om acht uur begint, tevens opheffingsvergadering zijn. BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332 -b.g.g. 10816 Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Vooral Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 het nieuwe variabele kaste nw andsysteem van interlübke Burg.Grothes,ro,AArtihome 86 Siersmecdwerk voor de tuin. Wij hebben een uitgebreide koliektic tuinhekken en afschel- tlingshekken in onze expositietuin. Van strak modern tot Sierlijk bewerkt. Met de hand gemaakt van kwalitatief hoogwaardig stalen profielen, eventueel vol blad verzinkt. In standaard maten en op maat lever baar. Komt u eens ki|ken naar onze permanente expositietuin, of vraag onze folder aan bij Ui l Snrhtk, O.' .M«r«. Anii/mp KJ. hf. 0*406-2 5fW. ()/ii iiiiip'iijt/i ii iihuiiuliip lol HUI liijtltip i.di '>.00 mi i-.OO uur. z,timing i.iii 1(1.1)1) lol 16,00 uur. is niet moeilijk. En ook niet duur. Wij helpen u graag op weg met de juiste apparatuur. Birkstraat 2, Soest. tj"n2874. j Dat is dat extra van arti home: binnephuisarchi- tekten praten samen met u over uw interieur, een^fel, een lamp, eerustoel, vloer bedekking of een gordijn. U wordt deskundig geadvi seerd bij uw keuze. 86 Soest, Burg. Grothestraat 1a, tel. 02155-1 7415. Amstelveen, Rembrandtweg 324, tel. 020-41 8522. De eerste jaarvergadering van „Zilver Tetra" werd door zes leden bezocht. Dit riep bij het bestuur de vraag op, of het voortbestaan van deze vereniging wel gewenst is. Zij meent dat haar leden teveel denken: „het bestuur rooit het wel" en daarom het bezoek aan een ver gadering niet noodzakelijk achten. Het bestuur zelf houdt er deze mening niet op na, en vindt het daarom uiterste nood zaak dat alle leden de tweede jaarver gadering bezoeken. Deze vergadering zal bij gebrek aan belangstelling en aan kandidaten tevens een opheffingsverga dering zijn. Mocht hiertoe op 17 oktober worden besloten, dan zal per 1 januari 1978 „Zilver Tetra" niet meer bestaan. IN EN OM DE RAADSZAAL Schoolstrijd In deze rubriek zou heel wat uit de laatste raadsver gadering kunnen worden vastgelegd van verschil lende zaken, die de belichting waard zouden zijn. Voor ditmaal willen we alleen de aandacht vestigen op het school-debat in de laatste raadsvergadering. Ook in Soest zijn dezelfde middelen toegepast, zooals men dat overal in het land gewoon is bij links. (Gelukkig zijn er ook gunstige uitzonderingen). Er zijn heel wat minderwaardige woorden geuit en heel wat pogingeh aangewend om door bijkomstige dingen te trachten de eigenlijke zaak onmogelijk te maken. Dit is hun niet gelukt, alleen hebben zij het bewijs geleverd, dat de geestelijke kant der dingen door hen niet worden gesnapt en het standpunt der voorstanders van Chr. onderwijs kunnen zij zich niet indenken. De roeping van de Christenen onderling om elkan der te vermanen en te onderwijzen, het aan de conciëntie aanleggen de eisch van Gods woord, het door de ouders voorleggen van hun vrijwillig gegeven beloften om hun kinderen op te voeden in de vreeze en vermaning des Heeren dat alles en nog zooveel meer, noemt men„immoreel en onzedelijke dwang. Het verschil tusschen dringen en dwingen ontgaat het schijnbaar. Uit het geheele optreden van de H. H. Busch en Van Doorne maakt den indruk, dat zij in het geheel geen kijk hebben op de werkelijke geestesgesteldheid van de verschillende menschen, of een welbewust pogen om te verhinderen, dat die chr. school zou komen. Gelukkig weet de Heer Den Bliek zich boven dat klein gedoe te verheffen en de groote lijn vast te houden en doet hij een ernstige poging om een „goed willen" bij de heeren van links naar voren te roepen, waaraan de heer Dammers een willig oor leende. Eigenaardig was het. dat de heeren Busch en Van Doorne, de konsekwentie's van hun actie blijkbaar niet aandurfden, want bij het stemmen trokken zij zich terug. 't Was een echt stuk schoolstrijd dien middag, maar niet van verheven aard. inlichtingen verstrekt door Mej. C. A. Hille, Rem- brandtlaan 21, alwaar men zich tevens als lid kan opgeven. LIJK OPGEHAALD: Zondagmorgen werd alhier uit de rivier de Eem de lijk van een vrouw opgehaald. Bij onderzoek bleek het een juffrouw uit Amersfoort afkomstig te zijn. Door de zorg van de politie werd het lijk naar Amersfoort vervoerd. UNIE COLLECTE: Het Locaal Comité van de jaarlijkse Unie-collecte bericht dat de collecte dit jaar heeft opgebracht 318,01^- De opbrengst is nog nooit zo hoog geweest. Onder de gegeven omstandig heden zou daar wel wat over geschreven kunnen worden. Wij willen dit echter niet doen. doch alleen onze dank uitspreken, onzen dank aan God, die de haren bereidwillig maakte om te geven, dank aan de gevers en geefsters en ook aan allen, die aan deze collecte hebben medegeholpen. DAM- EN SCHAAKCLUB: Den 14den Nov. a s. hoopt de Soester Schaak-, en Damclub haar le lustrum te herdenken. Tot propaganda voor het schaakspel In Soest nam het bestuur het initiatief, een groepenwedstrijd te organiseren op de club avonden 25 October en 1 en 8 November. Gespeeld zal worden in groepen van 4 en wordt aan elke groep een prijs verbonden. Liefhebbers kunnen zich met storting van 50 ct. inleggeld aanmelden b.ij de Heeren S. de Zoete. Burg. Grothestraat 4V, D. F. Vóigt, Burg. Grothestraat 28; J. Timmer. Beuken laan 30; H. J. v. Hengstum. Middelwijkstraat 19. Voor die dammers zullen na dien datum eenige simultaan-seances worden gegeven. DITJES EN DATJES: Manchetknoopen. Het is dikwijls heel lastig de knoopen in stijf gesteven manchetten te krijgen. Eén druppel water langs de binnenzijde van het knoopsgat vergemakkelijktten zeerste deze bewerking. Aardappelen: Zij. die aardappelen voor den winter willen Inslaan, moeten zulks deze maand doen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN: Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om binnen korten tijd tot oprichting eener cursus „Eerste hulp bij ongelukken" te geraken. De leiding van dezen cursus, waarvoor zich reeds vele personen als cursist heoben opgegeven, zal berusten bij de drie doktoren in onze gemeente, terwijl bij B."en W. reeds een leslokaal voor het houden van dezen cursus is aangevraagd. Verder kan nog worden medegedeeld, dat, op een nader te bepalen dag, door Dr. M. L. v.d. Stempel. Arts te Amsterdam, een lezing met lantaarnplaatjes of films, op dit onder werp betrekking hebbende, zal worden gehouden. Voor dezen cursus, waartoe ieder boven de 18 jaar zal worden toegelaten, worden alle gewenschte UIT DE ADVERTENTIËN TAFELPEREN: 15 ct. per pond. Handappelen 10 ct. per pond. Moesappelen 8 ct. per kilo. Parklaan 20. VILLA TE HUUR aan de Van Weedestraat. 750,- per jaar. Te bevragen Auto-Centrale, Soestdijk. NOT ARIS F. P. E. V AN DITHUIJZEN te Baarn. zal op Dinsdag 11 October 1927, 's avonds 7.30 uur, In het Koffiehuis van den Heer H. Butselaar aan de Nieuwe Steeg te Soest publiek verhuren voor den tijd van 6 jaar. ingaande Dec. 1928. 13 perceelen bouw- en weiland en houtwal onder Soest, toebe- hoorende aan het Groot Gaasbekergild te Soest. Een bewoner van de Joh. Poststraat, C. v.d. V., heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van de antenne van zijn personenauto, die hij bij zijn woning had geparkeerd. Ten nadele van de heer R. aan de Van Lenneplaan is in het weekeinde een personenauto ontvreemd. De wagen stond afgesloten voor zijn woning gepar keerd. Een schaap van mevrouw A. A. van V. aan de Bosstraat is zondag doodgebeten door de herdershond van haar buurman De K. Zij heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die proces-verbaal zal opmaken. De sopraan Berna Kousemaker. Op 7 oktober a.s. om 20.30 uur wordt in de tentoonstellingszaal van het Arti- shockgebouw, Steenhoffstraat 46, de jaarlijkse ledententoonstelling geopend. Jan Visger, begeleid door Lida Scheuer- man, houdt speciaal voor deze gelegen heid een voordracht uit zijn nieuwe ge dichtenbundel „Klaarwater". De unieke expositie van leden-van de kunstenaarsvereniging Artishock is zo langzamerhand een goed gebruik gewor den als start van het nieuwe tentoonstel lingsseizoen. Zeer de moeite waard is het werk van de 15 deelnemende kunstenaars, dat in het afgelopen jaar werd gemaakt. Alleen al de grote verscheidenheid van het geëx poseerde werk is bijzonder interessant. Zo zijn er wandkleden, tekeningen, schil derijen, keramiek en poppen te bezich^ tigen van een indrukwekkend gehalte. Daarnaast geeft de tentoonstelling een duidelijk beeld van wat er in Soester kunstenaarskringen zoal wordt ge maakt. Voor de Soester bevolking bete kent het een uniek overzicht wat er on der de plaatselijke kunstenaars leeft. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14.00 -17.00 uur en duurt tot en met 30 oktober. In verband met het kamer concert op zondag 9 oktober is de ten toonstelling op die dag niet te bezich tigen. Aanstaande zondagmiddag om 14.00 uur vindt in de tentoonstellingszaal van het artishock-gebouw aan de Steenhoff straat 46 te Soest, een kamerconcert plaats. Een liederen-recital wordt gege ven door Berna Kousemaker, sopraan, begeleid door Kees Steinroth, piano. Voor de pauze staan negen liederen gecomponeerd door Robert Schumann op het programma. Enkele van deze liederen van Johannes Brahms. Daarna sprach, die Stille en Wehmut. Na de pauze zingt Berna Kousemaker zeven liederen van Johann Brahms. Daarna speelt Kees Steinroth enkele dansen van Franz Schubert. Hierna zingt Berna nog zes liederen van deze componist, zoals Frülingsglaube, Nur wer die Sehnsucht kennt en Das Wiegenlied. Het café Jan Oud 50 jaar geleden. Later werd dit hotel Eemland en thans loopt over deze grond het begin van de Stadhouderslaan, Op vrijdag 30 september j.1. opende Z.K-H. Prins Bernard de Herfstslora '77 in het Singer Museum te Laren (NH). Dit is de meest levendige expo sitie van verstilde bloemenarrangementen, die sedert jaren is gehouden. „Bloemen maken muziek...." is het thema, en muziek wordt er op verschillende tijden in de zalen en in de museum-tuin gemaakt. Daarnaast heeft een rij van kunstenaars werk beschikbaar gesteld om passend in de herfstsfeer te worden geëxposeerd. Veel is veranderd, maar de enige „Felicitatiedienst", is dank zij 20 jaar doeltref fend werk, als een rots in de branding der gebeurtenissen, blijven staan. Men staat er echter niet lang bij stil, dat doen zij liever over 5 jaar. Wel zal er voor het binnendienstpersoneel een gezellige bijeenkomst zijn en voor de buitendienst op een landelijke vergadering speciale aandacht worden besteed aan het gebeuren. Wat destijds klein begon, is nu een organisatie, die zo gegroeid is, dat men handen vol werk heeft om alle contacten in het land te onderhouden. Muziekinstrumenten vaak uit verre landen - spelen ook een belangrijke rol op deze Herfstflora '77, waar o.a. mechanische muziekinstrumenten en speeldozen worden gedemonstreerd Voor nóg levendiger muziek zorgen bijv. een steelband en harmonie-corpsen in de tuin: en binnen: Greetje Kauffeld (met het trio Frans Eiseni, Marie Cécile Moerdijk, het Trio John Bosker. etc. De in de tuin opgestelde „Muziek- Fontein", een water-symfonje van 16 meter breed, die o.m. klassieke muziek door middel van kleurige waterfonteinen „zichtbaar maakt", zal vooral 's avonds een feeëriek schouwspel bieden. Een hele zaal is gewijd aan de "revival" van de Jazz. Hoofdarrangeur Johan Weisz richt thans met een twintigtal bloemsierkunste- naars uit heel het land en een aantal Gooise hoveniers, deze expositie van internationale allure in. waarbij een kunstzinnig gebruik van bloemen en hun kleuren wordt gemaakt. Het Goois na tuurreservaat zorgt voor een stukje „dagrecreatie" en kunstenaars expo seren er temidden van de bloemen hun werk: zoals de Amerikaanse kunstena res Fleur Cowles. met schilderijen (n.a. v. de vertaling van haar boek „Leeuw en Blauw"». Loeki Stam (Laren) met collages van gedroogde bloemen, de Hongaarse beeldhouwer Karoly Dalnokl Veress (Rijnsburg). Saskia Koenraads (Hilversum) met wandkleden. Denise Robles (Amsterdam) aquarellen. Dik Gerrits (Maartensdijk) aquarellen en lino's. Guy van Hardenbroek (Den Haag) en Nenna Schelvis (Nederhorst den Bergi keramiek en Britta Homoet Bussum i mét kunstig beschilderde ei eren. Uit de kristal-collectie Nijt (La ren zal een aantal stukken worden ge ëxposeerd en Koos Zuidgeest exposeert hier voor het eerst zijn „Natuur-Alom- Projekten". Tot en met zondag 9 oktober a.s. is de Herfstflora '77 doorlopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. Elke dag opnieuw zullen de bloemen in de tientallen arrangementen door de binders worden ververst. De toegangsprijs voor de Herfstflora *77 bedraagt 6,-, kinderen 3.-. Op vertoon van 65 pas 4,50. Groepen reductie. in als belangenbehartigsters voor de fabrikanten en detaillisten, van wie er velen al twintig jaar enthousiast deel nemen. Met het vierde lustrum kan worden geconcludeerd, dat „De Felicitatie dienst" in Nederland, onderdeel van Felicitas B.V., een begrip geworden is bij het zakenleven bij de bruidsparen en familieleden. Er zijn nu 1,1 miljoen aanstaande bruid jes bezocht, die het leuke en waarde volle pakket ontvingen, met de mil joenen waardebonnen van de midden standers. En niet zo maar uitgereikt, doch met de persoonlijke toelichting van de hostesses, over de bedrijven die deelnemen aan de Felicitatiedienst en1 dat zijn er zeer vele. Dat persoonlijke tintje, dat direkte contact met de corisumentes, die als nieuwe gezinnen inkopen gaan doen, dat is de kracht van dit werk gebleken. Hét Is mèèr dan zomaar reklame ma ken. De hostesses hebben de afgelopen twin tig jaar aan de weg getimmerd voor hun deelnemers en ze zullen dat blij ven doen, een degelijke organisatie haar naam waardig. Hierbij zetten de 130 hostesses van de Felicitatiedienst zich, in nauw overleg met het hoofdkantoor te Leiderdorp,

Soester Courant | 1977 | | pagina 7