Ook de Kamer van Koophandel zond bezwaarschrift ontwerp-streekplan „Utrecht-oost' Optreden van Henk van Ulsen voor Het Nut V.V.V. Nieuws A. van der Weerd Stormschade Dit is maar één voorbeeld... Haarproblemen KAPSALON HANS WEWER Politieke partijen in Samenwerkings orgaan Eemland Start damescontactkring N.P.B. op 11 oktober Soester Courant van donderdag 6 oktober 1977 In het Amersfoortse Theater Miniatuur aan de Appelmarkt, lezen Dichters van opwenteling uit eigen werk op vrijdag 14 oktober om 20.30 uur. Kaarten kunt U vanaf 19.30 uur kopen a 4,25, CJP 2,25. Om 19.30 uur is er bovendien in de foyer gelegenheid tot praten. In het bezoekerscentrum Corversbos aan de Vaartweg te Hilversum kunt U tot en met 30 oktober op vrijdag tot en met zondag van 10-17 uur landschappen en aquarellen in pastel bekijken van Anne ke Dekker. De Weefkring Soest houdt open dagen in de kaasboerderij De Staelenhoef aan de Birkstraat. Zij demonstreert het weven op grote weefgetouwen op woensdag 12/10 van 2-5 uur, do. 13/10 van 9-12 en 2-5 uur, vrij. 14/10 van 9-12 en 2-5 uur en zaterdag 15/10 van 9-5 uur. Op donder dag en vrijdag wordt er ook gedemon streerd hoe kaas gemaakt wordt. De A.N.W.B. organiseert op 8, 9,15 en 16 oktober een Rijnfietstocht vanuit Rhe- nen(U). Prachtige riviergezichten en een oversteek per pont vindt U langs de routes. U kunt hiervoor ook huurfietsen reserveren. Op dezelfde data start vanuit Rhenen ook de Cunerawandèling. Deze wande ling voert U door de uitlopers van de Utrechtse Heuvelrug en U kunt genieten van bossen, vergezichten over de Rijn en Gelderse Vallei en ook van oude monu menten zoals de Cunerakerk, het pas gerestaureerde stadhuis, de fraai gele gen korenmolen en een oude leemkuil. De vertrekpost is voor beide weekeinden in Bondshotel De Stichtse Oever". Ver trektijden enz. kunnen wij U vertellen. Vanavond om 20.30 uur brengt Caro van Eijck in het Cultureel Centrum de Speel doos: „Kringloop". Evenals haar eerste programma „Allemaal mensen" is „De Kringloop" een door haarzelf geschre ven serie ten tonele gebrachte verhalen over mensen (andere) achter het voet licht. Op donderdag 20 oktober komt in dit Centrum „CABARET HONOLOELOE" met „Zout water voor een dorstige". Aanvang: 20.30 uur. De hele maand oktober kunt U in de Stadskwekerij „Groot Randwijk" aari de Heiligenbergweg te Amersfoort deskun dige voorlichting krijgen over boom kwekerij, sierheesterteelt en tropische kas. U moet hiervoor wel even een telefonische afspraak maken met de bloemist, de heer Groeneveld. Het hele jaar door kunt U de botanische tuinen in Baarn bekijken, dagelijks van 9-12 en 13.30-17.00 uur. Zaterdag en zondag gesloten. Het Von Gimborn Arboretum in Doorn, Langbroekweg 10 kan van ma. t/m za. van 9-12.30 en 13.30-17 uur bezocht wor den, vrije wandeling. Voor deskundige rondleiding van tenminste 15 personen dient U een telefonische afspraak te maken; 02154-2519. Onder het *notto „geef de jeugd een kans" geeft Pro Juventute ook dit jaar haar prachtige ORANJE KALENDER weer uit, voor 1978. De prijs is, evenals vorig jaar 5,95 en mocht U hem iemand willen toesturen, dan hebben wij een. passende envelop voor U a 15 cent. De kalender is vanaf heden aan ons kantoor verkrijgbaar. De maandelijkse wandeling van het I.V.N. „Eemland" wordt gehouden op zondag 9 oktober a.s. Er staat een mooie tocht op het programma en wel in de bossen achter het Bosbad in Baarn (aan de weg Baarn-Hilversum) U kunt star ten tussen 14.00 en 14.30 uur vanaf het Bosbad. U wandelt onder leiding van Natuurgidsen in het herfstbos. Het eerste concert in de promenade concerten serie van het U.S.O. in Tivoli te Utrecht, zal gegeven worden op don derdag 6 oktober. Deze keer kunt U van een Tsaikowsky-programma genieten. De dirigent is Bohumil Gregor, solist Daniël Wayenberg. Vrijdag 14 oktober wordt het tweede concert in de serie „Uit en thuis" gegeven met als dirigent Francois Huy- brechts en solist Heinrich Schiff, cello. „C.J.P. Festival" 't Gooi" met o.a. optreden van de popgroep The Attrac- tion, De Bam Sisters en Pier van Dijk in de Tagrijn op 14 oktober, 8 uur (entree 5,-; C.J.P. 3,-) in Gooiland op 15/10 Hauser Orkater met Het Vermoeden en in 't Spant op 16/10 om 3 uur Lucy Steymel en Band, Amerikaanse country, entree 4,-, CJP 2,-. Paspartoe voor deze voorstellingen 10,-, C.J.P. 7,50. Verkrijgbaar VVV Hilversum, Bussum. Als we het helemaal goed hebben begre pen kunnen de Friezen uit het Gooi- en Eemland (Bussum. Hilversum en Amersfoort) op 8 oktober naar het Spant voor de opvoering van het toneelstuk: „Hé, hwat in idé!". De toegangsprijs is voor leden van de Friese vereniging 5.-; niet leden 9,50. Het begint om 19.45 uur. De finesses van de in het Fries gestelde annonce kunt U lezen in onze etalage aan de Steenhoffstraat. De nieuwe musical van Annie M. G. Schmidt, Harry Bannink en Paddy Stone: „FOXTROT" zal vanaf 18 okto ber a.s. te zien en te horen zijn in Theater Carreé le Amsterdam. Medewerkenden zijn o.a. Trudy Labij, Georgette Hage- doorn, Willem Nijholt, Ronnie Bierman enz. enz. De voorstelling gaat dagelijks behalve maandags. Aanvang: 20.15 uur. Kaarten hiervoor zijn via ons kantoor te bestellen. De prijzen zijn: 25.-; 20,-; 15.-; ƒ10,-; en 5.-. De werkgroep Kamermuziek ^e Soest geeft weer een concert op 9 oktober a.s. in het Artishockgebouw aan de Steen hoffstraat. De Soesterse kunstenares Berna Kousemaker sopraan, zal hieraan haar medewerking verlenen, terwijl de heer Steinroth haar op piano zal begelei den. Er worden werken uitgevoerd van Schumann, Brahms. Schubert, terwijl U de pianist als solist zult horen in werk van Schubert. De aanvang is 2 uur. Het St. Elisabeth's Gasthuis in Amers foort bestaat vier eeuwen. In Flehite is van 1 oktober t/m 20 november 1977 een tentoonstelling ingericht, die van dins dag t/m zaterdag 10-5 uur bezocht kan worden. Muséum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort. Het oktober/novembernummer van de krant „Uit met pas «5" is binnen. Deze uitgave met toeristische tips uit eigen land voor de pas 65-ers. die wordt uitgegeven door het Nationaal Bureau voor Toerisme, in samenwerking met het Ministerie van CRM (bureau Pas 65), kunt U gratis komen afhalen. De kinderen zullen verrukt zijn bij het zien van een „jeugdpodium poppenkast voorstelling", welke gehouden worden in De Bak, Huizerweg20, om 14 uur op 8, 15, 22 en 29 oktober. Reserveren onder nummer 30264. Tenslotte kunt U in Soest naar een ledententoonstelling in gebouw Arti- shock, die gehouden wordt van 7 t/m 30 oktober van maandag t/m zondag 14-17 Uit onze reeks Indus horloges: delndus Compressor 100% waterdicht 100 /o schokvrij UW 'HARTJE-ZUID winkelier: HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST De kortstondige, maar hevige windsto ten van zaterdagmiddag hebben in Soest en Soesterberg een aantal bomen geveld. De brandweer moest een paar keer uitrukken, onder meer voor het verwij deren van een boom, die dwars over de Merelweg was gevallen. De brandweer zaagde hem in stukken en maakte zo de weg vrij. Op de Julianalaan waren van een paar bomen zware tsikken losgescheurd. Ze werden door de brandweer verwijderd voordat ze schade konden aanrichten. Ook elders in de gemeente raakten takken van bomen los, kwamen t.v.- masten scheef te staan of richtten de windstoten op andere wijze schade aan. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Eemland zond het navolgende bezwaarschrift betreffende het ontwerp-streekplanUtrecht-oost" aan de Provinciale Staten van Utrecht. „Met belangstelling heeft de Kamer kennis genomen van het ter visie gelegde ontwerp-streekplan „Utrecht-oost". De inhoude daarvan geeft ons na bestudering in een aantal opzichten aanleiding tot het aantekenen van bezwaar. plan wel zeer drastisch doorgevoerd. In feite wordt in sterke mate geanticipeerd Vooropgesteld dient te worden, dat de Kamer van opvatting is, dat dit ontwerp plan in vergelijking met het voor ontwerp aan waarde heeft gewonnen door het feit, dat de berekeningen van de Werkgroep ad hoe „Werkgelegenheid" mede als uitgangspunt zijn benut. In het bijzonder moet daarbij worden gedacht aan de beleidslijn, dat economische mi- op de aanwijzing van de gemeente Amersfoort tot groeistad en de daad werkelijke -realisering van tenminste 10.000 woningen in die gemeente en - in mindere mate - op de verwezenlijking van het bouwprogramma in Leusden tot het jaar 1986. gratie als gevolg van een grotere stijging Essentieel bij dit alles is de rol van van de autonome werkgelegenheid In Amersfoort. De Kamer heeft zich in het vergelijking met de natuurlijke aanwas verleden meerdere malen voorstandster van de beroepsbevolking in het ontwerp- verklaard van de toekenning van het streekplan wordt verdisconteerd. groeistad-etiket aan deze gemeente. Een 1. Naar onze opvatting is het echter niet beslissingdaaromtrent is tot op dit juist dat in de berekeningen geabstra heerd wordt van de niet-economische migranten (zogenaamd „Schaefer- lek"In de toelichting op het streekplan wordt dit expliciet gesteld. Naar de mening van de Kamer is het niet reëel om, zolang geen waterdicht instrumen- moment nog niet gevallen. Los daarvan is op praktische gronden de verwachting gewettigd, dat in ieder geval gedurende de eerste jaren van het volgende decen nium door Amersfoort niet aan de ge dachte taakstelling kan worden voldaan. Derhalve moet worden geconstateerd, tarium aan de overheid ter beschikking dat een van de belangrijkste grondsla- staat, aan de door andere dan econo mische omstandigheden onstane migra tie voorbij te gaan. Immers feitelijk zal deze inkomende bevolkingsstroom zich op de woningmarkt aanbieden, hetgeen op indirecte wijze - ook via het systeem van de zogenaamde vijf-vingertheorie (WT) - invloed uitoefent op de „eigen woningbehoefte". Recent onderzoek heeft uitgewezen, dat bijvoorbeeld voor Amersfoort geldt, dat circa 50% van de migratie toegeschre- ven moet worden aan andere dan werk- gelegenheidsmotieven („Amersfoort, hoe te bouwen voor de toekomst"; Drs. J. Kret, oktober 1976). De aantrekkelijk heid van Eemland als woongebied speelt hierbij een belangrijke rol. Door bij de ruimtelijke reservering af te zien van deze zich in werkelijkheid wel manifes terende component van de migratie, is het gevaar aanwezig dat de nog immer omvangrijke woningtekortsituatie in deze regio ook op langere termijn zal blijven bestaan. 2. Alhoewel op zichzelf bezien ingestemd kan worden met het ook in de Oriënte ringsnota inzake de Ruimtelijke Orde ning vervatte principe van de gebundel de deconcentratie, is de toepassing van dat uitgangspunt in het ontwerp-streek- Aanstaande woensdag treedt Henk van Ulsen op in de Open Hof te Soest, om kwart voor acht. Hij brengt een programma, dat getiteld is: „Spelen met woorden". Dit is een uit het hoofd gelezen, hardop gedacht repetoire, met werk van Nijhoff, Vasalis, Gerhardt, Oosterhuis, Sbakespeare en Tucholsky. Per voorstelling wordt een intuïtieve keuze gemaakt. Het is een zeer afwisselend luisterprogramma. Uit de ons door de akteur zelf toegezon den dokumentatie het volgende „Henk van Ulsen is ongrijpbaar. Niet al leen voor buitenstaanders, die hem graag met een opgeplakt etiket ergens indelen, maar ook voor zichzelf. Wie of wat is hij? In zijn wereld van het theater is hij misschien, méér dan wie ook, ge boeid door de taal. door het mysterie van woorden en hun klank en rangschik king, waaruit een wonder kan ontstaan. Is hij in ons land de solist bij uitstek? Wie hem dit vraagt kan een ernstig en meteen absurd antwoord verwachten. „Ja, ik hou 't meest van solo-spel; ter wijl Ik daarmee bezig ben. is er niets dat me meer vervult. Maar ook in een ensemble werk ik graag. Ik wéét wat ik het liefste doe: het „opnieuw zoeken" waar ik op dat moment de kans voor krijg: het experiment". Hij heeft inderdaad veel solowerk ge daan, het beroemdst is wel zijn vertol king van „Dagboek van een gek" van Gogol". gen van het ontwerp-streekplan weinig met de realiteit strookt. De Kamer dringt er in verband daarmede bij u op aan om tenminste voor de eerstkomende jaren van de streekplanperiode ook aan enkele andere gemeenten in de regio Eemland een meer dan lokale opvang- functie toe te kennen. 3. Met betrekking tot de functie van Leusden kan worden opgemerkt, dat - gegeven de ervaringen in de bouwwereld het exact aan een termijn verbinden van de verwezenlijking van een be stemmingsplan, in casu „Leusden-cen trum 2e fase", niet goed mogelijk is. In verband daarmede zouden wij ervoor willen pleiten de regionale opvangfunc- tie van Leusden tenminste te koppelen aan de realisering van het genoemde bestemmingsplan. 3. Alhoewel in het ontwerp-streekplan wordt onderkend, dat de groei van de werkgelegenheid tot 1990 in het streek- plangebied groter zal zijn dan de ont wikkeling van de beroepsbevolking ge durende dat tijdvak, worden bij de ruimtelijke toepassing daarvan slechts drie „opvangkernen" (Amersfoort, Leusden en Veenendaal) betrokken. Weliswaar zijn de stedelijke vlekken voor de overige gemeenten slechts indi catief en zal de VVT als uitsluitend crite rium worden gehanteerd bij de beoorde ling van bestemmingsplannen van die gemeenten, ue kans dat spoedige over schrijding van de op de kaart aangege ven stedelijke gebieden noodzakelijk is, lijkt vrij groot. De verwachte discrepan ties tussen de ontwikkeling van de werk gelegenheid en de beroepsbevolking zul len zich namelijk niet slechts regionaal doch ook gemeentelijk voordoen. Im mers de verwachte groei van de werk gelegenheid moet in sterke mate als een autonome factor worden aangemerkt. Daarbij komt nog, dat de nieuwe be drijfsterreinen niet alleen in de eerder genoemde groeikernen zijn gepland, doch over het gebied ruimtelijk zijn gespreid. Toepassing van de WT zal voor een aantal gemeenten dan ook snel leiden tot de noodzaak van overschrij ding van de „stedelijke vlek". De moge lijkheid hiertoe is via de hantering van de „afwijkingsbevoegdheidsprocedure" in het ontwerp-streekplan ingebouwd. De kans dat van deze - naar aangenomen moet worden als uitzondering bedoelde - bevoegdheid gebruik zal moeten worden gemaakt, lijkt tegen de achtergrond van bovenstaande argumenten vrij groot. De „uitzondering" zou dus reeds spoedig „regel" kunnen en naar alle waarschijn lijkheid ook moeten worden. In dat geval zal. mede door de noodzaak tot inschake ling van de Provinciale Planologische Commissie en de desbetreffende Staten commissie opnieuw eèn vertragende factor aan de toch al veel tijd vragende procedures op het terrein van de ruimte lijke, ordening zijn toegevoegd. Dit gevaar bestaat te meer, daar de omvang van de stedelijke gebieden in de „overige gemeenten" niet primair op berekeningen voor de natuurlijke aan was - en nog minder, zoals gesteld, op de lokale groei van de werkgelegenheid - zijn gebaseerd, doch op capaciteiten die voorhanden zijn in min of meer „harde plannen". V/ Naar de opvatting van de Kamer kan aan de ook door u nagestreefde flexibili teit in het ontwerp-streekplan eerst op reële wijze gestalte worden gegeven door een ruimere intekening van de stedelijke gebieden op de plankaart. Bij het projecteren daarvan ware rekening te houden met diverse door de gemeen ten zelf opgestelde structuurstudies. Mede op grond van eerdergenoemde argumenten lijkt dan ook een pleidooi voor uitbreiding van de stedelijke vlek in met name Eemnes, Bunschoten en Soest (gemeenten waar nog capaciteit voor handen is), op zijn plaats. 5. Ten principale kan de Kamer instem men met de in het ontwerp-streekplan voorgestelde vijf-vingertheorie (VVT). Dit vooral tegen de achtergrond van het feit. dat de economische gebondenheid als primair criterium in deze systema tiek is opgenomen. De toepassing daar van geeft ons echter aanleiding tot het plaatsen van kritiek. De gemeenten dienen de eigen woningbehoefte name lijk aan te tonen door middel van lijsten van woningzoekenden. Los van de vraag of een zodanige gedetailleerde aanpak strookt met het globale karakter van het streekplan, betekent de hantering van lijsten van woningzoekenden voor het bedrijfsleven, dat werkzame personen eerst dan bij het woningbouwbeleid wor den betrokken, wanneer inschrijving als woningzoekende bij de gemeente heeft plaatsgevonden. Gezien de tijd van voor bereiding van een bestemmingsplan brengt dat een aanzienlijke vertraging in de woningvoorziening met zich mee. In feite is in de wijze waarop de VVT volgens het ontwerp-plan zal worden geïnterpreteerd, een ..ingebouwde rem" op de autonome ontwikkeling van het bedrijfsleven aanwezig. Het gevolg van deze toepassingswijze zal namelijk zijn, dat vele vacatures bij gebreke van het op korte termijn beschikbaar zijn van huis vesting niet kunnen worden vervuld. Een situatie, die reeds thans in Eemland in sterke mate waarneembaar is. Hierin ligt ook een belangrijke verklaring voor het gegeven, dat in de regio Amersfoort verhoudingsgewijs bijzonder veel open staande vacatures niet kunnen worden bezet. Een pleidooi voor de mogelijkheid van anticipatie bij de toepassing van de eigen-behoefteregeling verdient aanbe veling. Ondernemingen moeten zoveel mogelijk tegelijkertijd met het voorzien in vacatures door personen van elders over woonruimte kunnen beschikken. Bij de beoordeling van bestemmingsplan nen voor woningbouw zouden Gedepu teerde Staten dein ook niet van de lijst van woningzoekenden moeten uitgaan, doch -voor wat betreft de economische binding - van de vanwege de gemeente ingestelde onderzoekingen naar de auto- nome groeikracht van het bedrijfsleven in de desbetreffende plaats. In dit op zicht ligt in ieder geval een belangrijk aanknopingspunt bij de aantallen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau gere gistreerde vacatures. Een andere kanttekening onzerzijds be treft het feit, dat de WT een maximum- karakter draagt. De gemeenten kunnen nadere - stringentere - eisen stellen ten aanzien van de verschillende maatsta ven. Tevens blijkt in de praktijk, dat binnen de door het streekplan aangege ven grenzen andere prioriteiten door de gemeentebesturen worden toegekend. Een actieve rol van het Provinciaal Bestuur is in dit opzicht dan ook ge wenst. In de beschrijving van het streekplan wordt opgemerkt, dat als gevolg van de interpretatieverschillen nader overleg tussen provincie en ge meenten kan plaatsvinden. Naar onze opvatting dient het initiatief hier primair bij G.S. te liggen. 6. Naar de opinie van de Kamer wordt de flexibiliteit in het plan, die in het bijzon der via de reeds besproken afwijkings bevoegdheid vorm krijgt, wel heel sterk ingeperkt door de op de drempelkaart (bladzijde 26) van de beschrijving inge tekende drempels, die tot de zogenaam de essentiële elementen" behoren. De algemene afwijkingsbevoegdheid geldt derhalve niet voor deze drempels, die grotendeels langs of vrijwel langs de bestaande bebouwing zijn getrokken. Ten principale kan hier worden opge merkt, dat de centrale probleemstelling van het streekplan - te weten de afwe ging van het conflicteren van ruimtelijke claims van enerzijds natuur—landschap en landbouw en anderzijds verstedelij king - telkenmale opnieuw om een be oordeling vraagt. Het gaat dus niet aan om ten aanzien van de stedelijke ontwik keling steeds actueel onderzoek als basis voor de ontwikkeling van bestemmings plannen te vragen alvorens de stedelijke vlek „ingevuld" kan worden en tegelij kertijd als „essentieel element" en der halve voor de gehele streekplanperiode vastliggende beleidslijn een drempel voor natuur/landschap en landbouw in het streekplan aan te geven. 7. Het derde „essentiële element" be treft het feit, dat G.S. bij de beoordeling van bestemmingsplannen rekening zul len moeten houden met. het eventueel in uitzicht stellen van schadevergoeding aan benadeelden.' Op zichzelf bezien wordt dit door de Kamer positief geacht. De constatering, dat hierbij slechts aan de landbouw wordt gedacht, doet echter vraagtekens rijzen. Naar onze opvatting dient een zodanige beleidstoepassing voor alle categorieën ondernemingen plaats te vinden. 8. Sedert de jongste wijziging van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening is de noodzaak tot distributie-planologisch onderzoek bij de voorbereiding van be- stemmings- en streekplannen verplicht. Wij kunnen er begrip voor opbrengen, dat het strakke tijdschema, dat bij de planvoorbereiding wordt gehanteerd, het onmogelijk maakt het volledige re sultaat van het onderzoek op dit terrein nog in het ontwerp-streekplan te ver werken. Wel zouden wij er bij u op willen aandringen, dat de resultaten van het thans in de regio Eemland ingestelde onderzoek op dit terrein bij de verdere voortgang van het streekplanwerk wor den betrokken. 9. De ramingen voor wat betreft het aanbod van en de behoefte aan collec tieve bedrijfsterreinen in het ontwerp plan zijn gebaseerd op studies van het Economisch-Technologisch Instituut. Recentelijk zijn terzake afzonderlijke rapporten gepubliceerd, waaromtrent door de Samenwerkende Utrechtse Kamers aan Gedeputeerde Staten bij schrijven d.d. 12 juli j.1. advies is uitge bracht. Wij menen er goed aan te doen u een afschrift van deze brief als bijlage toe te zenden. Op grond van een aantal overwegingen wordt daarin geconclu deerd, dat de ramingen voo de terrein behoefte, zoals die door het E.T.I. zijn opgesteld en thans in het ontwerp- streekplan zijn opgenomen, aan de ruime kant zijn. Naar de mening van de Kamer dient de-projectie van nieuwe bedrijfsterreinen gerelateerd te worden aan een voor Eemland wenselijk geacht selectief vestigingsbeleid bij het aan trekken van van buiten komende onder nemingen. Gaarne zijn wij bereid waar mogelijk bij te dragen aan de ontwikke ling van een -„eigen-behoefteregeling" op dit vlak. 10. Voor wat betreft het forensiBme wordt in de beleidsconceptie van het ontwerp-plan ervan uitgegaan, dat het saldo van werk- en woonforensen in de toekomst gelijk zal blijven. De bereke ningen zijn daarop ook geënt. Naar de opvatting van de Kamer dient het beleid echter te worden gericht op het zoveel mogelijk terugdringen van het foren sisme. Weliswaar kan via het systeem van de VVT een elders woonachtig zijnde werknemer van het bedrijfsleven in het streekplangebied zich als „woningzoe kende" laten inschrijven, hier zal even eens de reeds eerder besproken „inge bouwde rem" nadelige invloed uitoe fenen. Op die wijze zal aan de bestaande omvangrijke pendelstromen moeilijk halt kunnen worden toegeroepen. Overi gens moet in dit verband worden gesig naleerd, dat in de toelichting niet wordt ingegaan op de pendel binnen het streekplangebied. Het valt te betreuren, dat de uitkomsten van het recent in Eemland gehouden verkeers- en vervoersonderzoek niet in het ontwerp-plan konden worden ver werkt. Een pleidooi om de resultaten daarvan bij de definitieve beleidsuit- stippeling te betrekken is op zijn plaats. In het bijzonder kan daarbij ook worden gedacht aan de in en om Amersfoort te treffen infrastructurele voorzieningen. Met betrekking tot de paragraaf Infra structuur kan overigens een kantteke ning worden geplaatst bij bladzijde 88 van de beschrijving, waar staat dat voor bepaling van de maatgevende verkeers belasting op de wegen het goederenver voer een ondergeschikte rol speelt. Het aantal vrachtauto-eenheden is gewoon lijk inderdaad geringer dan het aantal personenauto-eenheden. Bij de besluit vorming rond nieuw aan te leggen dan- wel te verbeteren wegverbindingen dient echter niet alleen het aantal vrachtauto eenheden ten opzichte van het aantal personenauto-eenheden te worden be zien, doch de economische betekenis van de- wegverbinding voor. het beroeps- goederenvervoer. 11. Aansluitend op het voorafgaande geeft de beschrijving en fasering per gemeente de Kamer nog aanleiding tot het plaatsen van de volgende kantteke ningen. s Amersfoort Met betrekking tot de lokatie van be drijfsterreinkan worden opgemerkt, dat de indruk gewettigd lijkt dat „De Hoef" onevenredig hoge grondprijzen zal gaan opleveren als gevolg van de noodzaak tot het treffen van verschillende infrastruc turele voorzieningen en de opzet van het plan met betrekking tot de verhouding bruto/netto oppervlakte. Slechts wan neer financiële faciliteiten van over- heidszijde worden verschaft, lijkt een reële exploitatiebasis voor dit bedrijfs terrein mogelijk. Overigens verdient het naar ons oordeel aanbeveling de lokatie en omvang van werkterrein nader bij de ontwikkeling van het structuurplan voor Amersfoort-noord te bepalen in overleg tussen gemeente/provincie en bedrijfsle ven. Baarn Niet kan Worden volstaan met de consta tering, dat deze gemeente gedurende de streekplanperiode „vol" zou geraken. Gezocht zal moeten worden naar moge lijkheden ter voorziening in de „eigen woningbehoefte" aan het eind van de tachtiger jaren. Voor de ontplooiing van het lokale bedrijfsleven en een wenselijk geacht verplaatsingsbeleid is tijdig ver dere ontwikkeling van het bedrijfster rein „Noordschil" geboden. Bunschoten Op grond van bovengenoemde argumen ten is het gewenst, dat een vergroting van het voor verstedelijking bestemde gebied in het streekplan wordt opgeno men. Met name ware de plannen „Koen- raadswetering" en „Rengerswetering" gedurende de streekplanperiode te ont sluiten. mi -w van de vele klasse-keukens die U bij de meest vooraan staande keukenspecialisten van Midden-Nederland kunt komen uitkiezen 5 topmerken leverbaar m meer dan 50 modellen staan opgesteld m onze royale 500 m' showroom. Wat u ook zoekt een eenvoudige kunststof keuken of zon massief eiken luxe uitvoering de S^ÏÏKÜSÏ," 'ed,re BovendienVoor elke hele duizend gulden keuken-aanschaf ontvangt U voor f 200,- premie aan GRATIS inbouw-apparatuur. de|%gukenbeurs j^^oudenberg Laat U in ieder gevat het rustig ki|ken en vergeleken voordat U uw keus maakt met ontgaan' Wi) zijn gemakkelijk bereikbaar en gastvrij voor U en uw kinderen imaar ook voor uw auto) en wij hebben de grootste keus in Midden-Nederland Voorstraat 39-41 Tel (03498) 28.24* Dinsdag t/m vrijdag 9-18 uur zaterdags van 10-17. uur maandags gesloten f..", I. fV! l'l Tegen de achtergrond van de wens om het beleid met betrekking tot bedrijfs terreinen in het bijzonder af te stemmen op de ontwikkeling van het reeds geves tigde bedrijfsleven, wekt het ln ruimte lijke zin beknotten van het werkterrein „Haarbriig" bevreemding. Eemnes In het bestemmingsplan „Noordbuurt" is nog capaciteit voorhanden. Tegen de achtergrond van de in het voorgaande aangetoonde noodzaak enkele gemeen ten tenminste gedurende de eerste jaren een meer dan lokale opvangfunctie toe te kennen, zal benutting daarvan reeds op kortere termijn mogelijk moeten zijn. Overigens verdient daarnaast op langer zicht om planologische redenen een uit breiding van de kern in zuidelijke rich ting aanbeveling. Leusden In het voorgaande werd reeds kritiek uitgeoefend op het koppelen van de „regionale" respectievelijk „eigen" woningbehoefte aan een exact tijdstip (1986). Voor wat betreft de lokatie voor het toekomstige centrum tekent de Ka njer aan, dat in het vastgestelde be stemmingsplan „Leusden-centrum 2e fase" reeds, met instemming van Gede puteerde Staten, een definitieve plaats in bepaald. Met de voorbereiding daar van is de gemeente reeds een eind op streek. Soest Als lokatie voor een vergroting van het stedelijk gebied, waarvan de noodzaak al eerder in dit schrijven werd aange toond, zou aan Soesterveen kunnen wor den gedacht. Voor wat betreft de si tuering van het nieuwe centrum is de Kamer van oordeel, dat mede op grond van distributie-planologische overwe gingen, creatie van een tweepolig win kelpatroon in Soest aanbeveling ver dient. Dit teneinde ook de bestaande winkelvoorzieningen op wijkniveau, met name de Van Weedestraat, ontplooi ingsmogelijkheden te kunnen blijven bieden. Mede gezien de wens tot koppe ling van het winkel- en het bestuurlijke centrum is een lokatie nabij het station Soest-zuid reëel. Woudenberg Het tracé van de geprojecteerde zuide lijke rondweg zou nader moeten worden bezien tegen de achtergrond van ener zijds de mogelijkheid van aantasting van het bestaande dorpscentrum en ander zijds de op die wijze aan te brengen beperking in de mogelijheden tot uit breiding van de woningbouw. Gaarne is de Kamer bereid een en ander nader mondeling toe te lichten. Laat het onze zorg zijn KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Barber artikelen Dinsdags gesloten. Tijdens de op 9 december vorig jaar ge houden begrotingsvergadering van de gemeenteraad is een motie aangenomen inzake de kwestie, dat politieke partijen zich in regionaal verband in het Samen werkingsorgaan Eemland doen verte genwoordigen. Het college van burgemeester en wet houders heeft toen de Eemlandgemeen- ten verzocht hun standpunt over deze motie aan Soest mee te delen. Inmid dels hebben twee gemeenten gerea geerd. De gemeente Amersfoort heeft besloten de zaak in de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken aan de orde te stellen en de gemeente Baarn heeft de motie in handen gesteld van de verschillende raadsfrakties in die ge meente. Het dagelijks bestuur van Eemland heeft de gemeente Soest gevraagd, wat de reakties zijn van de Eemlandgemeen- ten. De reakties van de gemeenten Amersfoort en Baarn zullen doorgege ven worden naar het dagelijks bestuur Eemland en de overige gemeenten zul len verzocht worden alsnog hun stand punt mede te delen. Na een periode van rust, gaat de dames contactkring weer van start, en wel op dinsdag 11 oktober. Die avond spreekt de heer Van Duren uit Den Haag over drie Scandinavische componisten, namelijk Sibelius, Gade en Grieg. Hij zal ook eni ge werken van deze componisten spelen. De damescontactkring staat open voor iedereen, die geïnteresseerd is. dus ook voor heren. De toégang is gratis evenals een kopje koffie. Wanneer belangstel lenden geen eigen vervoer hebben, kun nen zij bellen mevrouw R. Meiners-v. d. Zee, A. Dekenlaan 22, telefoon 12986. De avond wordt gehouden in het kerk gebouw van de N.P.B. aan de Rem- brandtlaan nummer 20. ROUlbSRCpORtACe filmRepom.vi.ie kmöCRseRie stuöio-, pcRs- en RCÖRIjfS f OlOC.RAf ie foto heRm.vn van öam Si.von - telefoon 021*4-1 $2

Soester Courant | 1977 | | pagina 9