„Welzijnspot" te klein voor alle wensen Soesterbergers willen eigen VVD-afdeling Zuidereng Nee presenteert onthullend model Centrumweg Wederom goed jaar voor Rabobank Soest Officiële mededeling Hondje weg? Hondje terug! V.V.V. Nieuws Benoeming lid van de gemeenteraad Agenda Soester gemeenschap Haarproblemen KAPSALON HANS WEWER Openbare bekendmaking Openbare bekendmaking Ledenvergadering Soester Gemeenschap: Postzegelalbums en juwelen gestolen Dronken man sliep onder blote hemel Talrijke vernielingen ZO VEEL WIJNEN, ZO VEEL SMAKEN Soester Courant van donderdag 20 oktober 1977 Jumping Amsterdam, het internationaal concours hippique zal dit jaar worden gehouden op 27. 28. 29 en 30 oktober in het RAI-gebouw te Amsterdam. De kaartverkoop begint op 19 oktober en is dagelijks geopend van 10-15 uur. tel. 020-448651. Ook in Amsterdam: popconcerten, 24 ok tober in het Concertgebouw om 20.15 uur optreden van Barclay James Harvest en Paul Brett en op 30 oktober in de RAI- congreszaal om 20.30 Leo Sayer met orkest en Edo Zanki. Voor beide voor stellingen zijn kaarten via ons kantoor te bestellen. We hopen met U, dat de herfst ons nog vele zonnige dagen zal brengen, zodat U nog eens wat tochtjes kunt maken. Voor dit doel hebben wij een handige toeris tische autokaart van Nederland, waarop 14 aanbevolen tochten staan uitgezet. Aan de achterkant van de kaart vindt U de afstand van de afzonderlijke rou tes en de belangrijkste plaatsen en bezienswaardigheden, die U er aantreft. De kaart kost 1,75. Hij is eventueel ook in het frans. duits of engels be schikbaar. Het openluchtmuseum in Arnhem is nog tot 1 november geopend, zodat U er met kinderen in de Herfstvakantie best nog naar toe zou kunnen gaan. In het prach tige park staan originele boerderijen, huisjes, hutten, windmolens in soorten. Er is tevens de mooiste en grootste ver zameling klederdrachten van ons land. Verder een dorpsbrouwerij, rosoliemo- len, een schooltje en een in werking zijnde papiermolen, een herberg en krui dentuin. Geopend van 9-18 uur, zondags van 11 tot 18 uur, in oktober tot 17 uur. Aquariumliefhebbers kunnen van 22 tot 31 oktober a.s. hun hart ophalen in park Tivoli in Berg en Dal te Nijmegen, waar een grootse aquariumtentoonstelling wordt gehouden. Er zijn zo'n 100 aqua ria te zien van allerlei soorten. De ten toonstelling is op 22/10 van 13-22 uur geopend, op zondag 23, za. 29 en zo. 30/10 van 10-22 uur en op de werkdagen van 14-22 uur. Entree 3,50, kinderen 1,75. Konijntjes kunt U bekijken op de ten toonstelling van de Gooische konijnen fokkersvereniging van 20 t/m 23 in de Expohal te Hilversum. De Pax Christi voettocht wordt dit jaar gelopen van 20 t/m 23 oktober. Vertrek vanaf de Brabanthallen in Den Bosch. Verdere inlichtingen bij Pater Verkoe len, tel. 073-135140. Felikat is de 47e internationale katten tentoonstelling, die 22 en 23 oktober wordt gehouden in het Amsterdamse RAI-gebouw. Nog meer dierententoonstellingen, zoals de Gelre-show, waar pluimvee en klein- dieren hun beste beentje voorzetten. De ze tentoonstelling is in de Rijnhal te Arnhem van 28 oktober t/m 3 november. Tot slot op 26 oktober koeiemarkt te Woerden, en van 26 t/m 29 oktober Agra- do, agrarische beurs en kleine sport- fokshovv in de Houtkamphal te Doetin- chem. Postzegelruilbeurs pp 30 oktober in de Totohal aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum. Fiesta Gitana-Da Silva, Furie in fla- mengo op zondag 23 oktober a.s. om 20.00 uur in de Stadsschouwburg te Utrecht. Kaarten verkrijgbaar a 5,-, 8,-, 12,- en 15,-, vanaf 2 dagen tevoren via.ons kantoor. Op 21 oktober om 20 uur speelt de to neelgroep Theater in de Utrechtse Stads schouwburg De Vader, een tragi-comedie van August Strindberg met in de hoofd rollen Elisabeth Andersen en Bernhard Droog. Kaarten weer 2 dagen tevoren. Jules Croiset speelt „Maldoror" van Comte de Lautreamont in de Blauwe Zaal te Utrecht op 25 en 26 oktober om 20.30 uur. Kaarten vanaf 6 dagen tevoren. Schoonhoven, de stad van de zilversme den ligt aan de Lek. De stad kan bogen op een bewogen historie. De vakschool voor goud- en zilversmeden is er geves tigd. Een interessant kijkje op wat da zilversmeden daar maken, biedt Het Zil verhof aan de Haven 15, waar een per manente tentoonstelling van edelsmeed kunst is. Op werkdagen kunt U er van 10-12.30 en van 13.30-17 uur gaan kijken. Er worden ook demonstraties gegeven en de toegang is gratis. In het Slijpers huis kunt U tevens het slijpen van edel stenen bewonderen. In de Veerpoort aan de Havenstraatsewal is de potten bakkerij Ringeloor gevestigd, ook waard om een kijkje te nemen. Al deze dingen maken een bezoek aan het stadje be slist de moeite waard. Ook in deze tijd van het jaar is een dagje Uit Apeldoorn nog best aantrekkelijk. Denkt U eens aan de Kinderboerderij Malkenschoten, Natuurpark Berg en Bos, De Echoput, Apenheul, Rijksmu seum Paleis het Loo, het Staatswildre- servaat. Haalt U eens een folder. Vrijdagmiddag 21 oktober komt Marion Wardenaar met haar poppentheater naar Soest om In de zaal van de Open bare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan om half drie een voorstelling te geven. Het programma is ,,Oh, oh wat kan die Jan Klaassen toch dromen". De voor stelling duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis. Het Nationaal Automobiel Museum Leidschendam heeft een schat aan oude, mooie, gekke en indrukwekkende voer tuigen verzameld. Het museum ligt aan de Veursestraatweg 280 te Leidschen dam. Het is geopend van 1/4 t/m 31 oktober op weekdagen van 9-17 uur en op zondagen van 1-17 uur. De toegangsprijs is 2,50, maar de pas-05 houders krijgen 1,- reduktie. Een Herfstkleurenwandeling o.l.v. I.V.N.-gidsen en vogelwachters, kunt U maken op zondag 23 oktober door het Zeister Bos met aansluitend een tentoon stelling. De start is tussen 11 en 15 uur bij de Boswerf, Boswachterswoning Pr. BernhardJaan. In de reeks Bach-concerten, vindt op zondag 30 oktober a.s. het tweede con cert in de Oude Kerk plaats. U kunt een concert voor clavecimbel en orkest, een motet en een cantate van J. S. Bach beluisteren. De aanvangstijd is 3 uur en de entreeprijs voor volwassenen be draagt 5.-, terwijl kinderen onder 12 jaar (onder geleide) 1.- dienen te betalen. De Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde houdt op dinsdag 25 oktober a.s. weer een avond in de Rank aan de Soesterbergsestraat om 20.00 uur. Het onderwerp is kamerplanten. Deze lezing wordt gevolgd door een ruilbeurs van voornamelijk vaste planten. Men wordt verzocht overtollige vaste planten ruim voor de aanvang in te leveren, voorzien van etiket met naam, kleur enz. Wandelen met de A.N.W.B. kan weer op 22, 23. 29 en 30 oktober. Ten eerste de Openluchtmuseumwandeling te Arn- Vanaf heden is ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken c.a. voor een ieder ter inzage gelegd een besluit tot benoeming van de heer E. A. Banki, Hildebrandlaan 29 te Soest tot lid van de gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het ontslag van mevrouw G. G. A. Alting-Ambrogius. Soest, 13 oktober 1977 De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Soest, Mr. J. M. Corver-van Haaften t/m 30 oktober: Ledententoonstelling Artishock in het Artishockgebouw, Steen-, hoffstraat 46; dagelijks van 14 tot 17 uur. t/m 29 oktober: Fototentoonstelling Am- nesty International in het Amnesty Cen trum, Middelwijkstraat 72 (zij-ingang). Openingstijden: woensdagavond van 19.30 tot 21 uur en zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur. 20 oktober: Vrouwencafé In de Molen- soos. Molenstraat 142; vanaf 20.30 uur. Inlichtingen bij Joke Kruijtzer, Stad houderslaan 126, tel. 104 88. 21 oktober: Filmclub in het Artishock gebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 21 uur. Toegang leden 4,50. 25 oktober: Bijeenkomst Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde met als onder werp: „Kamerplanten" door de heer J. L. Ockhuyzen, toegelicht met dia's. Na de pauze ruilbeurs. In gebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18; aanvang 20 uur. 26 oktober: .Muziek in uw straatje" in dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475; aanvang 20 uur M.m.v. A.R.O.S. Koffiemorgen K.V.G. in de zaal van de Bunt aan de Ossendamweg. Mevr. J. Strick van Linschoten zal voorlichting geven over de Nierstichting; aanvang 9.30 uur. 27 oktober: Maandelijkse bijeenkomst van de gespreksgroep van het Huma nistisch Verbond; aanvang 20 uur. In- inlichtingen bij de heer J. de Leede. tel. 12843. 28 oktober: Jazzconcert in het Artishock gebouw met het Henk van Es kwartet. Steenhoffstraat 46aanvang 21.30 uur. 29 oktober: Tentoonstelling Zonnebloem welfare in Honsbergen, Wiardi Beck manstraat 475; de tentoonstelling is ge opend van 14 tot 14.30 uur; verkoop van 14.30 tot 17 uur. 30 oktober: Wandeling NIVON langs het Gooimeer van Huizen naar Oud-Valke veen. Verzamelen om 9.30 uur bij mo nument Pullman t/o palels Soestdijk. Over alle aktiviteiten van het NIVON inlich tingen bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10, tel. 142 70. Concert in de Oude Kerk in de reeks Bachconcerten, met op het programma een claveclmbelconcert, een motet en een cantate van J. S. Bach. Toegangs prijs volwassenen 5,-, kinderen 1,-; aanvang 20 uur. t/m 4 december: Expositie in het Arti shockgebouw met de educatieve tentoon stelling „de familie". Dagelijks van 14 tot 17 uur. Steenhoffstraat 46. 2 november: Openbare vergadering Soester Gemeenschap ten huize van El- friede Verkruysse, Olijkeweg 15; aan vang 20.15 uur. 3 november: Vrouwencafé in de Molen- soos, Molenstraat 144; vanaf 20.30 uur. Inlichtingen bij Joke Kruijtzer, Stad houderslaan 126, tel. 104 88. 4 november: Avond-excursie Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde naar de „Bloemvaktentoonstelling" in Aals meer. Opgave voor deelname bij de heer J. Mechelse te Baarn, tel. 02154-16625, tussen 19 en 20 uur. 6 november: Kamerconcert in het Arti shockgebouw met het trio Dick Visser, gitaar. Steenhoffstraat 46; aanvang 14 uur. 10 november: Bijeenkomst van de vrou wengespreksgroep van het Humanis tisch Verbond; aanvang 14 uur. Mevr. Engel spreekt over: „Van beroep huis vrouw". Inlichtingen bij mevr. Lien Becker, tel. 148 89. 11 november: Bingo-avond dienstencen trum Honsbergen, Wiardi Beckman straat 475; aanvang 20 uur. Zonnebloem-welfare-verkoop in Molen schot, Alb. Cuyplaan 101 op vrijdag avond van 19 tot 21 uur en zaterdag 12 november van 10 tot 16 uur. 13 november: Wandeling NIVON onder leiding, in de vesting Naarden. Vertrek om 13.30 uur t/o paleis Soestdijk. Over alle aktiviteiten van het NIVON inlich tingen bij de heer H. F. Rutgers. Lange Brinkweg 10, tel. 142 70. 14 november: Kontaktmiddag U.V.V. in het Oranje Hotel. Burg. Grothestraat 70; aanvang 14 uur. Laat het onze zorg zijn KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Barber artikelen Dinsdags gesloten. hem. Speciaal voor de A.N.W.B. wande laars opent het museum haar poorten en de deelnemers kunnen gratis in het park wandelen. Verder een duinreservaat- wandeling vanuit Castricum. Hier zijn drie prachtige, volstrekt „autovrije" wandelroutes samengesteld. De tornt gaat door het uitgestrekte Noord-Hol lands duinreservaat. Tensldtte een Lief- en leedwandeling op 5 en 6 november in Amsterdam. Verdere inlichtingen geven wij U graag betreffende afstanden en starttijden. De Soester Kadobon, die U in de Soester- en Soesterbergse zaken kunt besteden, is verkrijgbaar bij het WV-kantoor aan de Steenhoffstraat en bij de Rabo-banken in Soest en Soesterberg. De bon is ver krijgbaar van ƒ5,-; 10,-; 15,-; 20,- en 25.-. Wet autovervoer personen Burgemeester en wethouders brengen hierbij ter openbare kennis, dat bij besluit van hun college d.d. 4 oktober 1977 de ten name van P. van Groningen te Soesterberg staande vergunning voor vervoer van personen met taxi's is overgedragen aan J. L. van Leeuwen, Amersfoortsestraat 100 te Soesterberg. Voor belanghebbenden staat binnen der- tig dagen na dagtekening dezes beroep open tegen onderhavige beschikking bii gedeputeerde staten van Utrecht. Soest, 19 oktober 1977 Burgemeester en wethouders van Soest, De burgemeester, Mr. J. M. Corver-van Haaften De secretaris, Mr. J. M. Kruitwagen. Onttrekking aan het openbaar verkeer van een tiental boswegen. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter kennis van belang hebbenden, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, lid 2 der Wegen- wet, dat vanaf maandag 17 oktober tot en met maandag 31 oktober 1977 ten ge meentehuize van Soest ter inzage ligt een door hen aan de raad der gemeente uit te brengen voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de hierna te noemen 10 boswegen/paden: a. weg nr. 19 - Maarschalkersteeg (ge deelte tussen de wegen 24 en 16) b. weg nr. 20 - geen naam (het meest zuidelijk gelegen, ca. 800 m. lange ge deelte c. weg nr. 23 - geen naam d. weg nr. 24 - geen naam; e. weg nr. 25 - weg langs Nova; f. weg nr. 49 - Verlengde Tempellaan laatste gedeelte g. weg nr. 69 - geen naam; h. weg nr. 70 - Sparrenlaan i. weg nr. 94 - Verlengde Hooiweg; j. weg nr. 98 - Schapendrift. Bezwaarschriften tegen dit voorstel kun nen gedurende bovenvermelde termijn schriftelijk worden ingediend. De be zwaarschriften kunnen, zo nodig, wor den toegelicht ten gemeentehuize op dinsdag 8 november 1977 om 19.30 uur in een daartoe te houden zitting. Soest, 13 oktober 1977 Burgemeester en wethouders van Soest, De burgemeester, Mr. J. M. Corver-van Haaften De secretaris, Mr. J. W. Kruitwagen Tijdens de ledenvergadering" van de vereniging De Soester Ge meenschap, die door slechts vijftien belangstellenden werd be zocht, heeft bestuurslid W. Huiser als zijn mening gegeven, dat er aan het instellen van inspraakgroepen voor het welzijnsplan toch ook wel bezwaren kleven. Volgens hem is de welzijnspot namelijk te klein in vergelijking met de wensen. „Er zullen prioriteiten moe ten worden gesteld. Dat gaat volgens mij problemen opleveren. Hoe maak je bijvoorbeeld een zangvereniging duidelijk dat bij wij ze van spreken een orkestvereniging belangrijker is? Hoe over tuig je bepaalde groeperingen ervan dat ze met een bepaald pro ject moeten wachten omdat een andere instelling voorrang krijgt? Kun je dat aan de inspraakgroepen overlaten? Ik ben daar toch wel een beetje bang voor", aldus de heer Huiser. Woensdagavond zijn vier inspraakgroe pen geïnstalleerd voor de opstelling van een welzijnsplan. De Soester Gemeen schap neemt met enkele leden zitting in de werkgroep cultuur. De heer Huiser vroeg zich naar aanleiding hiervan ver der af: „Hoe verdeel je het bedrag dat voor het welzijn ter beschikking komt? Dat vind ik een politieke beslissing". De heer E. J. Holtrop, voorzitter van de Soester Gemeenschap, stelde, dat de inspraakgroepen in beginsel adviezen geven aan de gemeente over het wel zijnsplan. Overigens zag hij het nog niet zitten, dat het eerste ontwerp voor dit plan volgend jaar mei gereed zal zijn, zoals de bedoeling is. PvdA-raadslid mevrouw A. Van Gelder, die de vergadering ook bijwoonde, merk te op, dat de problemen, die door de heer Huiser aan de orde werden gesteld nu ook al spelen. „Dat komt door de opstelling van het welzijnsplan nu juist boven tafel. Het is noodzakelijk om iets te overwinnen om tot iets te komen", aldus mevrouw Van Gelder. Een aantal Soesterbergse VVD-leden heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een eigen afdeling Soesterberg van de VVD. Het voorlopige bestuur heeft inmiddels stappen ondernomen dit plan met spoed te realiseren. Dit blijkt uit een brief die zes Soesterbergse VVD-leden aan het hoofdbestuur van de VVD hebben geschreven, in afschrift aan de kamercentrale Utrecht en de af deling Soest-Soesterberg. Hierin staat ondermeer dat de initiatief nemers het hoofdbestuur verzoeken, ge let op artikel 12.1 van de statuten van de partij, toestemming te willen verle nen tot het oprichten van een onder afdeling Soesterberg van de VVD. Zij stellen zich voor dit te bereiken door splitsing van de huidige afdeling Soest/ Soesterberg. Zij weten zich in deze actie gesteund, zo schrijven ze, door een groot aantal Soesterbergse leden, hetgeen dan moet blijken uit een handtekeningenlijst, die gevoegd is bij het verzoek tot oprichting van een onderafdeling. De initiatiefnemers, de heren H. A. A. van Opstal, H. C. Lensink, H. H. Wul- fert. M. W. H. Hoogstraten en F. B. H. Janse, presenteren zich als voorlopig en constituerend (oprichtend) bestuur van de te vormen onderafdeling. Het secretariaat berust momenteel bij de heer F. B. H. Janse, Oude Tempel laan 44 te Soesterberg. Op zaterdagen zal de groep „Zuidereng Nee" een model van de Centrumweg tentoonstellen voor alle Soesters. Dit zal gebeuren in de 4 winkelharten van Soest. Om te beginnen is het model op zaterdag 22 oktober te zien in de Van Weedestraat en op 29 oktober in de Soesterbergsestraat. Beide keren van 12.00 tot 14.00 uur op zaterdagmiddag. Het model laat de hele weg zien vanaf de Koningsweg, over de Eng, tot aan de Kerkstraat, maar ook het gedeelte ach ter de Van Lenneplaan dwars door de Eempolder. Dit laatste stuk staat niet op het gemeente-model. Met behulp van dit werkstuk wil de groep duidelijk maken, dat zo'n weg rampzalige gevolgen heeft voor Soest. In de eerste plaats betekent de tientallen meters brede vierbaansweg een enorme aantasting van de Zuidereng en de Eempolder. Verder zal de weg miljoenen guldens gaan kosten en moeten er tien tallen huizen worden afgebroken. Ook verkeerstechnisch zal de Centrumweg géén oplossing bieden, omdat het meeste doorgaand verkeer de veel kortere route via de hoofdweg kan blijven volgen. Maar gelukkig is het nog niet zover. De Soester bevolking zal deze ongelukkige weg nog tegen kunnen houden door middel van bezwaren. Iedereen, die zich voor dit probleem Interesseert, kan nu het model van Zuidereng Nee bezichti gen op bovenstaande data (meer ten toonstellingsplaatsen worden nog be kend gemaakt). Vrijdagavond 14 oktober heeft de Rabobank Soest haar algemene ledenvergadering gehouden in gebouw „De Rank". Na een welkom aan de leden zei de voorzitter van de Rabobank, de heer J. R. van Poppelen, dat de bank Soest een nog steeds sterk groeiende bank is. Het balanstotaal steeg met 10 miljoen tot ruim 96 miljoen. Hij dankte de le den, rekening-couranthouders en spaar ders voor het vertrouwen dat zij in de bank stellen. Aan de komende Spaarweek is extra aandacht besteed door het bereiken van de 100 miljoen balanstotaal. Voor ie dere storting op een spaarrekening zal de bank 1,- in de pot doen voor de jeugdige padvinders in Soest. Naast deze verheugende mededeling, vond de voorzitter het jammer dat de directeur, de heer F. Knaapen, om ge zondheidsredenen niet op de vergade ring aanwezig kon zijn. Hij wenst hem een spoedig algeheel herstel toe. Voorts stelde de voorzitter dat de Rabo Soest een grote bijdrage levert aan de financieringsbehoefte in Soest, zowel in de agrarische sector, het midden- en kleinbedrijf als de woningsector, het geen ook mogelijk gemaakt wordt door dat de spaarders en rekening-courant houders hun gelden aan de bank toever trouwen. De onder-directeur van de bank, de heer W. G. Hilhorst, gaf een duidelijke toelichting aan de hand van het jaar verslag. De uitzettingen stegen met ruim 8 miljoen, terwijl de spaar- en rekening-courantgelden met ca. 9 mil joen gulden toenamen. Cijfers die voor zich spreken. De ver lies- en winstrekening sloot met 496.000,-, welke winst zal worden toe gevoegd aan de algemene reserve. De heer J. Kok werd in het bestuur herkozen, terwijl de heer M. H. A. van Veeren in de Raad van Toezicht werd herkozen. Aan het einde van de vergadering dank te de voorzitter zijn mede bestuursleden, leden van de Raad van Toezicht, direc tie en medewerkers van de bank voor de prachtige manier van samenwerken en voor hun inzet. Juwelen en vier albums met postzegels met een gezamenlijke waarde van acht duizend gulden zijn ontvreemd uit de woning van mevrouw P. T. aan Park Vredehof. De dader is binnengekomen door een bovenlicht van de balkondeu ren. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de hoek van de Stadhou derslaan-Korte Brinkweg een veertig jarige man gevonden. Hij was dronken en lag in een plantsoen zijn roes uit te slapen. De man, E. B., heeft geen vast woon- of verblijfplaats. Hij kreeg onder dak in een politiecel. Er zijn het afgelopen weekeinde nogal wat vernielingen aangericht in Soest. De auto van L. O., die aan Van Mecklen- burglaan stond geparkeerd, werd be krast; van de auto van-H. F. F. S. aan de Nassaulaan werd het rechter portier vernield en in de auto werd een deuk getrapt. Van een woning aan de Eem- straat, van de dependance van de regio nale muziekschool aan de Middelwijk straat werden ruiten vernield en de lichtbak van een makelaar aan de Mid delwijkstraat moest het eveneens ont gelden. Tot slot werden twee auto's van C. R., die aan de Van Weedestraat stonden geparkeerd, door onbekenden aange reden. VERMIST: 9-10. Poes 6lA mnd. cypers lapje, klein. Van Halen v.d. Weydestr. 3, Soest, tel. 02155-1118. 8-10. Grijs cypers poesje 7 mdn oud. Leloux van Gooyenl. 36, Soest. Te berei ken tussen 12-13.30 uur op nr. 02155-14065. 11-10. Zwarte kater 3 mnd, oud. Visser, W. Speelmanhof 27, Soest, tel. 02155- 15848. 12-10. Zwart/witte poes, pas gesterili seerd 1 jaar. Lebon, Stationsweg 16, Soest, tel. 02155-16148. 13-10. Zwarte kater, witte vlek onder kin 6 mnd. oud. „Brutus". Lambert, St. Theresiastr. 5, Soest, tel. 02155-15261. GEVONDEN: 7-10. Cypers wit poesje, 8 weken oud gevonden op Choristenpad, Soest. Die rentehuis Soest, tel. 02155-13583. 12-10. Schildpad poes in bos Peynen- burg, vermoedelijk aangereden. Dieren tehuis Soest, tel. 02155-13583. 14-10. Zwart/witte poes gevonden bij Oranje Parkflats Vredehof straat. Die rentehuis Soest, tel. 02155-13583. 14-10. Tekkel, teef, langharig. Gevonden op P. v.d. Breemerweg, Soest, Dierentehuis Soest, tel. 02155-13583. 15-10. Muisgrijze poes. Gevonden op Weegbreestraat, Soest. Dierentehuis Soest, tel. 02155-13583. 15-10. Poes, grijs met witte vlekken. Gevonden in Soesterberg. Vinder: Steke lenburg. Versteeghlaan 1, Soesterberg, tel. 03463 - 2097. Inlichtingen bij; Mevr. M. Trip, tel. 030-784995. Stichting AMIVEDI Soest is te bereiken onder telefoonnummer (02155)-10667. Men wordt verzocht om in voorkomende gevallen van vermissing of vondst van huisdieren kontakt op te nemen met bovenstaand telefoonnummer. Tevens is het raadzaam het Dierentehuis, Klein Engendaalweg, telefoonnummer 13583, en de plaatselijke politie (Politie Soest telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huls- dier. Houdt U een gevonden dier zelf in bewaring en meldt zich Iemand als de eigenaar, vergewist U zich dan van de identiteit van die persoon, bijv. door inzage te vragen in rijbewijs of pas. Noteert U het adres! En meldt U dit bij het Dierentehuis en/of AMIVEDI. Dit in het belang van de dieren. Geeft U ook even bericht als Uw vermiste huisdier weer terecht is? EEN AVONTUURTJE WIJN (1) De zéér wijnminnende franse schrijver Rabelais stelde eens 'Een gezonde ziel kan niet in een droog lichaam wonen.'Wie het redelijke van deze bewe ring inziet, hoeft zich de komende jaren geen zorgen te maken: er is meer dan voldoende wijn in de wereld. Gemiddeld bedraagt de jaarproduktie zo'n dertig miljard liter. Tot nu toe gaat daar slechts een heel klein deel van naar Nederland, maar wel een stijgend deel. In tien jaar tijd verdrie voudigde onze wijnconsumptie haast, en wel tot circa 11 liter per persoon per jaar. Wijn is ook allang niet meer een elitair drankje van een kapitaal krachtige groep. Steeds meer mensen van alle mogelijke beroepen en leef tijden ontdekken wijn als een zeer natuurlijke, lekkere drankdienietalleen het eten beter doet smaken maar bovendien veel sfeer en stemming geeft. "Zo veel wijnen, zo veel smaken" Twee franse wijnboertjes steken hun neus in het glas. VERRE REISEN - IN UW STOEL Het leuke daarbij is het geweldige gamma dat er aan wijn bestaat. Al leen al in ons land zijn er duizenden soorten te koop. Allemaal wijnen met andere namen en andere sma ken. Men ontmoet ze een beetje zoet, zeer zoet en zonder zoet. Stoer en liefelijk. Simpel en edel. Koppig en licht. Uitbundig en gere serveerd. Dat maakt wijn moeilijker dan bijvoorbeeld bier of jenever - maar tegelijk ook erg boeiend. Want elke fles betekent een nieuwe ver rassing, een nieuw avontuur. Bij het reisbureau kan men een ticket ko pen voor een reis om de wereld in tachtig dagen, bij uw slijter/wijn handelaar een reis om de wereld in tachtig flessen. Iedere wijn namelijk vertegenwoordigt het land, de streek, het dorp waar hij werd ge maakt; plus het klimaat dat daar heerst, de ondergrond die er bestaat de druiven die men voert - en uiter aard de mensen die er werken. Met wijn proeft men veel van de plek waar hij werd geboren. Wie wijn drinkt kan verre reizen maken, thuis vanuit zijn makkelijke stoel. LUISTEREN NAAR ZINTUIGEN In de komende maanden zult u via een artikelenreeks kennis maken met een aantal wijnen en wijnstre ken. Het zullen wijnen zijn die door de meeste slijters gewoon worden gevoerd zodat u de proef ook eens op de tong kunt nemen. Proeven trouwens is veel makkelijker dan men meestal denkt, ledereen met gezonde zintuigen kan zichzelf wijn leren proeven. Want wat is proeven eigenlijk? Niets anders dan luisteren naar je zintuigen. Dat gaat als volgt. Wie een glas wijn voor zich krijgt kijkt eerst naar de kleur. Een goede wijn moet helder zijn, en bovendien kan men aan de kleur iets aflezen van de graad van rijpheid. Zo veran dert de kleur van een rode wijn langzaam van paars naar bruin. Dus hoe bruiner een wijn, des te meer belegen hij is. VROUWEN PROEVEN GOED Vervolgens ruikt ^men aan de wijn. Bij eenvoudige wijnen zal er weinig te bespeuren zijn, bij betere des te meer. In de eerste plaats moet een wijn- zuiver ruiken. Naar wijn dus, en niet naar oude sokken, Chinese kool of andere zaken. Dikwijls ont dekt men iets van fruit in de wijn geur men spreekt ook van 'bou- quet') en worden vage herinnerin gen opgeroepen aan bijvoorbeeld een rijpe perzik, of een groene ap pel. Maar ook bloemen en kruiden komen voor. Om het wijnparfum goed los te maken, beweegt men de wijn in het glas rond. Het beste wijnglas heeft ook een wat toelo pende kelk, waardoor de geur extra makkelijk naar de neus toekomt. Wist u trouwens dat vrouwen vaak erg goed wijn kunnen proeven? Vanwege het koken en het parfum- gebruik zijn zij meestal al goed ge traind in het ontdekken van geuren. VIER SMAKEN Na het ruiken komt dan het lang Vandaag het eerste artikel van een 12 delige serie over wijn, geschreven door de bekende wijnschrijver Hubrecht Duyker. Elke maand kunt u voortaan een bijdrage van zijn hand ver wachten. Interessantzowel voor de beginnende, als de wat meer gevorderde wijndrinker. Uiteraard is het eerste verhaal, tegen de achtergrond van "Oktober:Wijnmaand", gewijd aan het wijn in het algemeen. verbeide eerste slokje. Wie de wijn een beetje wil leren kennen, slikt hem niet meteen door. Maar be weegt hem rond in de mond. De tong namelijk kent vier smaakcen- tra zoet, zuur, zout, bitter - en de ze zitten over verschillende plekken verspreid. De wijn moet met alle vier in aanraking komen wil men ontdekken of hij bepaalde elemen ten bevat. In de mond proeft men ook of een wijn zwaar is of licht, soepel of hard, prikkelend of 'stil'. Een forse hoeveelheid alcohol er vaart men ook: dan ontstaat er een licht branderinge sensatie op de tong. Tenslotte is er nog de na smaak of afdronk: hoe langer een wijn blijft nahangen nadat u hem hebt doorgeslikt, hoe beter hij vaak is. Komt proeven u nog wat moei lijk voor? U zou het gewoon eens moeten proberen, liefst eens op een avond met wat goedq vrienden en wat verschillende flessen uw slijter zal u graag bij de keuze adviseren). Het wordt vast een avontuur dat u goed gaat bevallen. Volgende keer een kennismaking met Beaujolais. Hubrecht Duyker

Soester Courant | 1977 | | pagina 11