Gereformeerde Dankdag in het teken van Haïti 50 jaar geleden in Soest Parkgarage Baarn b.v. PIHIMN Amerikaanse F-15 jager volgend jaar op Soesterberg DAF Aanvraagtermijn individuele huursubsidie verlengd Haïtieen land vol zon en warmte Johan Cruijff:! SPORT Morgenavond: Jazz in Artishock J .van Zal E. G. Kerkhof 28 October 1927 Kijk met en kijk nel! bril - centrum UITNODIGING In de toekomst minder vliegtuiglawaai E. G. Kerkhof Tentoonstelling Van Arkel Instituut Plaatsgenoot gepromoveerd MAANKOPPEN? TUINTOKO VOLVO E. G. Kerkhof Socster Courant van donderdag 27 oktober 1977 Momenteel wordt er in Amerika op uitgebreide schaal touristische propaganda ge maakt voor groepsreizen naar Haïti. De prijzen zijn er nog laag, het verblijf is er voordelig en de natuur is mooi. Zonovergoten stranden en fraaie landschappen in het binnenland. IJ waant zich in het paradijs Je kunt ook mooie schilderijen kopen op dit eiland, want er zijn veel kunstenaars onder de oorspronkelijke bevolking. Mooi meegenomen als pronkstuk in de salon, als je er toch eenmaal bent. In 1975 werd één van de meest succesvolle dankdagen van de gereformeerde kerk gehouden. De actie, die tot doel had het inrich ten van een aangepaste speeltuin bij het Koloniehuis in Soest-Zuid. bracht bijna 15 duizend gulden op. Het zou natuurlijk leuk zijn als er dit jaar weer zo'n bedrag uit de bus komt. geld en met hulp van de familie is Mel lon met zijn vrouw aan de slag gegaan. Zij hebben nu een ziekenhuis met meer dan 150 bedden, waar hardnekkig ge vochten wordt tegen tetanus, tuberculo se en ondervoeding. Ook wordt gepro beerd de mensen te leren voor heel een voudige landbouwmethoden in hun on derhoud te voorzien. De dankdag staat in het teken van Haïti. Reeds lang is de Gereformeerde Kerk van Soest ervan overtuigd, dat je in de ze tijd van welvaart - terwijl er in an dere delen van de wereld schrijnende armoede is - alleen maar dankbaar mag zijn voor je welvaart, wanneer je weet, dat die welvaart je gegeven is, opdat je iets voor een ander kunt doen. Daarom wordt ieder jaar de aandacht gericht op een zogenaamd .goed doel' Twee jaar geleden werd zoveel geld bij een gebracht, dat er een indianendorp en een skelterbaan voor het kinderhuis ,,De nieuwe Weg" konden worden ge bouwd. Vorig jaar stond het Van Arkel Instituut - een tehuis voor jongeren met ontwikkelingsstoornissen - in het middel punt. Dit jaar zoekt men het wat verder weg. Het geld, dat bijeengebracht wordt is bestemd voor het Albert Schweitzer zie kenhuis op het eiland Haïti. Ook li kunt Uw steentje bijdragen tot het doen slagen van deze aktie. Er is een speciale rekening geopend, waar U Uw giften kwijt kunt voor het Albert Schweitzerziekenhuis. Dat is giro 212775 van de Rabobank te Soest, t.g.v. rek.nr. 35.99.252.505 t.n.v. Dankdag Ge reformeerde Kerk te Soest. Ook bij de feestelijke aktiviteiten op zaterdagavond en zondagmorgen in de Wilhelminakerk, Soesterbergsestraat 18 en op zondagmorgen en zondagmiddag in de Julianakerk, Julianalaan 19 bent U van harte welkom. Vestig Uw industrie in Haïti Als onderdeel voor het ontwikkelings programma voor Haïti adverteert de re gering in Amerikaanse en Duitse zaken bladen met foto's van lachende Haïti- aanse vrouwen. De advertenties dragen de volgende bijschriften „Voor 1 US dollar werken zij graag 8 uur voor U" of: „Zij en honderden van haar handige vriendinnen wachten op U". Zij monteren voor U bouwelemen ten, speelgoed, sportartikelen, enz. Schrijf aan Postbus 297. Port- au Prince. Eén dollar per dag dat lijkt niets. Als zo'n vrouw dat echter 300 dagen per jaar kan doen, heeft ze meer dan drie maal het gemiddelde inkomen van haar land genoten. Het inkomen per hoofd van de bevolking is het laagste van Latijns Amerika en één van de laagste ter we reld. De echte werkelijkheid van Haïti. De echte werkelijkheid van Haïti is. dat het één van de meest trieste plek ken op de wereldbol is. Eeuwenlang is het eiland door slaven handelaren geterroriseerd geweest. Wie de slaven in de zeventiende eeuw als mensen beschouwt wordt daarvoor gestraft. In het jaar 1763 worden de Jezuïten van het eiland door de kolo niserende mogendheden verbannen om dat ze „het vertrouwen van de negers tracht .en te winnen doordat zij hen wij zen op de waardigheid van de mens en de gelijkheid van alle mensen voor God, doordat zij hen valse leringen on derwijzen, bijvoorbeeld, omdat zij de be vrijding van slaven prediken". Na een vrijheidsoorlog, die duurde van 1794 tot 1803 werd Haïti onafhankelijk van de Franse overheersing en alle sla ven waren vrij. Ook deze vrijheid was echter een schijn, die alleen maar bedriegelijk is. Uit hun éigen midden staat een leider op, die aan Napoleon een voorbeeld neemt, Jean Jacques Dessalines. Deze keizer, die niet lezen of schrijven kan, blijkt een tiran te zijn van het zuiver ste water. Hij wordt op een gegeven mo ment vermoord, maar de politieke insta biliteit blijft. Van de 22 presidenten tus sen 1843 en 1915 worden er zestien door revoluties en staatsgrepen afgezet. Op 28 juli 1915 wordt president Vilbrum Guillaume Sam voor zijn paleis aan een palmboom opgehangen, dezelfde dood, die hij honderden politieke gevangenen had laten ondergaan. Een maand later landen de Amerikaan se Mariniers en bezetten het eiland voor een periode van 19 jaar, In 1957 weet de president „Papa Doe" „rust en orde" op het eiland te schep pen. Zijn geheime politie „de tontons macotes" smoren elk verzet in de kiem en terroriseren de bevolking. Pas in 1971 maakt Papa Doe plaats voor zijn zoon Jean Claude onder het motto: „Na de explosieve revolutie is het nu de tijd voor de constructieve revolutie". Of zo als een carnavalslied het zegt „Wat Papa begonnen is zal junior voortzetten". Er is nogal wat persoonsverheerlijking. Een tekening in de krant, waarin Christus zijn arm om de schouder van de jonge president Jean Claude legt met de woorden: „Dit is mijn zoon in wie Ik een welbehagen heb". Dit is niet als satire bedoeld maar als een bloedserieuze bijdrage aan de ver jaardag van de president. Er is nog steeds een dictatuur in Haiiti. Een diktatuur met onberekenbare kan ten. Een diktatuur, die weinig rende ment oplevert voor de bevolking. De enkele rijken worden nog steeds rijker, de armen nog steeds armer. Sociale toestanden op Haïti. Een recent onderzoek heeft uitgewezen, dat 95 procent van de volwassenen op de één of andere wijze geïnfecteerd is geweest met TBC. In totaal zijn er slechts 300 artsen voor de 5% miljoen inwoners: één dokter voor iedere 16.000 mensen. Eén van de twee kinderen sterft voor het elfde levensjaar aan onder voeding of tuberculose. De landbouw vertegenwoordigt 80 procent van de eco nomie. Het gemiddelde dagelijkse inko men van een landbouwer bedraagt een halve tot een hele goerde (35 tot 70 cent). Kan er hulp geboden worden? Er zijn maar een paar ziekenhuizen in dit land met 5ys miljoen inwoners. Eén van deze ziekenhuizen is het dr. Al bert Schweitzerziekenhuis. De stichter van dit ziekenhuis, dat nog maar enkele jaren bestaat is de ameri- kaanse dokter Harry Mellon. Het werk van Schweitzer in Afrika heeft hem zo gegrepen, dat hij nog op veertig-jarige leeftijd medicijnen is gaan studeren. Hij wilde gaan werken in één van de aller armste gedeelten van de wereld. De keuze viel op Haïti. Met hun eigen mijnl PUMA-schoenen zijn zó uit de winkel goed voor el kg voet! Van Weedestraat 46 - Tel. 02155 -13473 naast Albert Heyn Morgenavond vindt voor jazzliefhebbers een optreden plaats van de bekende jazzformatie „Henk van Es Kwh'Art- eth" in het Artishockgebouw Steenhoff- straat 46 Soest. De leden van het jazzkwartet, bestaande uit Willem Royaard9 [drums Fred Snel [bas Rik van Zutphen [pianoj en Henk van Es baritonsax], hebben in het verleden hun sporen verdiend in binnen- en buitenland. Willem Royaards, bezig met een eigen groep, speelt in een big band en neemt deel aan tal van jazz-sessions. Hij heeft zich ontwikkeld tot een van de meest swingende „east coast" drummers van vaderlandse bodem. Rik van Zutphen, een jazzman uit de tijd van Wessel Ilcken, speelt momenteel uitsluitend piano. Hij genoot in vroegere jaren ook veel bekendheid als trompet tist, speelde jarenlang in vele Parijse en Londense nacht- en jazzclubs. Tevens speelde hij met een eigen trio in Cairo, Alexandrië en Suez. Ondanks het feit dat Rik's stijl geënt is op Bud Powell's muziek, is zijn spel volkomen eigen en authentiek. Zijn sfeervolle, swingende fraseringen getuigen van een grote in ventiviteit en artisticiteit. Leider van de groep Henk van Es, tevens kunstschilder, is opgegroeid met de mu ziek van Bird, Miles, Monk en Rollins. Hij speelde geruime tijd in Amsterdam (Sheherezade en Casablanca) en in Ber- lijnse en Parijse jazzclubs. Vaak trad hij op met Bud Powell in de „Blue Note" en werkte in jazzgroepen met Kenny Drew, Dick Twardzik en Nedly Elstak. Verder trad hij op in diverse nacht- en jazzclubs in Frankrijk, Duitsland, Turkije en het Midden Oosten. Momenteel speelt Henk van Es fijne, de pan uit swingende, aan bop verwante, moderne hot jazz en behoort tot de beste baritonsaxofonisten in ons land, Het Henk van Es Kwh'Art-eth speelt zowel stukken van Bird, Thad Dameron, Miles en Monk, als eigen komposities. De arrangementen zijn z.g. „head ar- rangements". De muziek is bepaald niet kinderachtig. Over het algemeen zeer dynamisch en robuust, zelfs in langzame lyrische stukken. Morgenavond in het Artishockgebouw, aanvang 21.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 5.-. Vooral uw AUTO, PLAAT- en SPUITWERK Beckeringhstraat 11 - Tel, 11018 DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Eemstraat hoek Lange Brinkweg rond de eeuwwisseling. PROCESVERBAAL: Door de politie te Soesterberg is tegen verschillende personen procesverbaal op gemaakt, wegens niet in het bezit zijn van het vereischte merk op het rijwiel. RAADSVERGADERING: Op het programma stond: 1. Voorstel van B. en W. tot verharding van een gedeelte van den Dalweg en aanvrage van een daarvoor benoodigd crediet. 2. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een vrachtwagen, tevens sproei wagen ten dienste van openbare werken en tot aanschaf van twee gemeentepaarden. 3. Voor dracht van B. en W. tot het bouwen van 6 semi-permanente woningen, en afbraak van alle bestaande noodwoningen. 4. Aanbieden van een ontwerp reglement voor de werkverschaffing winter 1927-1928, en vaststelling van de in werkverschaffing uit te voeren werken. GEVONDEN VOORWERPEN: Omtrent onder staande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau alhier. Belasting plaatje, Cape met kap, Partij vleesch, Doosje schoolbehoeften, Paar witte kinderhandschoentjes, Portefeuille met geld. NEI). HERV. KERK: De kerkelijke ontvanger houdt heden (zaterdagmiddag) zitting in de kerke- kamer, voor het innen van den hoofdelijken omslag van 2-4 uur. KONIJNENDIEFSTAL: In den nacht van donder dag of vrijdag zijn er ten nadele van den heer K. alhier eenige konijnen ontvreemd. De vermoede lijke dader is schijnbaar een hond. welke bijzonder op dezen diefstal afgericht schijnt te zijn. aangezien in het begin der week eenige konijnen onder gelijke omstandigheden verdwenen. Sluit dus als het kan uw konijnen in uw schuurtje. RAKE GAST: Toen de famili.e L. aan de Bosstraat alhier vrijdagmorgen ontwaakte, zagen zij tot hun verwondering, dat een man in de huiskamer bij de radio zat, Het bleek, dat de man krankzinnig was, afkomstig uit het gesticht Den Dolder en door het raam naar binnen was geklommen. Door de zorgen der politie werd de man, genaamd C. D„ naar het gesticht teruggebracht. BATIG SALDO 1926: Het vermoedelijke saldo van de gemeente-rekening, dienst 1926, zal volgens de thans door den ontvanger opgemaakte gemeente rekening. bedragen 9.000,-. Voor de bewoners ongetwijfeld een verblijdend bericht. BOUW SEMI PERMANENTE WONINGEN: B. en W. stellen de Raad voor te besluiten tot den bouw van 6 permanente woningen aan den Wieksloot O.Z., waarvan de kosten zijn begroot op 12.500,-. In verband hiermee stellen B. en W. voor de nog bestaande noodwoningen voor afbraak te verkopen. Bij den bouw der nieuwe woningen zullen 70 procent der arbeidskrachten uit de lijst der werkloozen, aanwezig op de arbeidsbeurs alhier, worden betrok ken. ONGEVAL: Het tien-jarige zoontje van den heer S. aan de Beetzlaan alhier, kwam donderdagmorgen ernstig te vallen op de Spoorstraat alhier. Met eenige hoofdwonden werd de jongen huiswaarts gebracht. Wij vernemen, dat de jongen achter op een auto was geklommen en zoodoende was geval len. VERIIOOGING OPCENTEN PERSONEELE BEI.ASTINGB. en W. stellen voor deze belasting te verhogen van 50 op 60. Het totaalbedrag van ontvangst, zijnde 3200,-, zal met deze verhoging van 15 opcenten, dan ongeveer gelijk blijven. En de tip voor moeder ki/k nt nis U eén sterke /ongenshnl wilt kit éérst naar de pri/s. Ki/k wel hoe sterk deze is, dat dat de goedkoopste I van Weedestraat 17A Tel.17120 Leverancier alle ziekenfondsen [KONINKLIJK E[ [neo.vereniging] voor het bijwonen van een receptie, welke ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken", afdeling Soest wordt gehouden op ZATERDAG 29 OKTOBER VAN 15.00 TOT 16.30 UUR in gebouw ,,Middelwijk", Parallelweg 7 te Soest, waar wij op passende wijze dit gouden jubileum hopen te vieren. Allen, die op welke wijze dan ook, in 't bijzonder de leden en donateurs, bijdroegen tot het bereiken van dit jubileum, willen wij gaarne begroeten. Uw komst wordt op hoge prijs gesteld. HET BESTUUR. Het Amerikaanse 32ste Tactical Fighter Squadron, dat op de vliegbasis Soesterberg op Kamp Nieuw Amsterdam gestationeerd is, zal volgend najaar haar squadron gevechtsvliegtuigen in Nederland gaan uitrusten met de nieuwe F-15 Eagle luchtoverwicht jager. De overgang op dit nieuwe type zal in januari 1979 voltooid zijn. Tot de belangstellenden die op Soester berg de nieuwe F-15-jager kwamen be kijken, behoorde burgemeester me vrouw mr. j. M. Corver-van Haaften uit Soest [rechts naast de cockpit]. Tot de taak van dit squadron behoort het onder alle weersomstandigheden steun verlenen aan zee- en landstrijdkrachten onder meer in de vorm van het uitscha kelen van het vijandelijk luchtmacht- potentieel op de grond, en het onder scheppen van vijandelijke vliegtuigen. De nieuwe F-15 heeft verschillende plus punten ten opzichte van de F-4e Phan- tom vliegtuigen, waarmee het squadron LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Evenals verleden jaar organiseert het Van Arkel Instituut ook dit jaar van 2 t/m 5 november a.s. weer een Crea- tiviteitstentoonstelling. Op deze tentoonstelling zullen werken van kinderen en personeel te zien zijn, zoals: wandkleden, fotocollages, schil derijen, tekeningen, batikwerk, kera miek, beelden, borduurwerk enz. Er wordt momenteel hard gewerkt door alle deelnemers om deze expositie tot een nog groter succes te maken dan die van vorig jaar, toen vele bezoekers uit Soest en ook van ver buiten de regio de tentoonstelling bezochten. Het Van Arkel Instituut organiseert deze tentoonstelling mede om de plezierige contacten met de bewoners van Soest en omgeving te bevorderen. Zij hopen dit jaar dan ook weer op een grote opkomst. De tentoonstelling in het Van Arkel Instituut, Hellingweg 1 alhier is geopend: woensdag 2 nov. 14.30 - 17.00 uur en 19.00 - 22.30 uur; donderdag 3 nov. 19.00 - 22.30 uur; vrijdag 4 nov. 15.00 17.30 uur en 19.00 - 22.30 uur; zaterdag 5 nov. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 22.30 uur. U bent hartelijk welkom in de gebouwen „De Eekhoorn" en „De Kwikstaart". Toegang vrij. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is onze plaatsgenoot Frank M. Oudolf. wonende in de Joh. Poststraat 61. geslaagd voor de studie rechtsweten schappen. tot op heden opereert. De F-15 kan in tegenstelling tot de Phantom zonder nabrander opstijgen, hetgeen een gerin gere geluidsoverlast met officiële ap paratuur tijdens de gisteren gehouden druk bezochte demonstratie op de vlieg basis Soesterberg werden de volgende verschillen in DbA geregistreerd: Bij het opstijgen produceerde de Phantom 107 DbA. Bij de nieuwe F-15 lag dit met gebruik van de nabrander eveneens op 107 DbA, maar zonder de nabrander op 99 DbA. Ook tijdens de landing is de F-15 „rustiger", aangezien haar verbranding dankzij het voordeliger karakter van de motor, minder is. Bovendien heeft de F-15 een kortere aanloop voor de start nodig, waardoor het gebied, dat hiervan geluidshinder ondervindt kleiner wordt. Deze kleinere geluidsoverlast kan een gunstige weerslag hebben op de woning bouw in Soesterberg, maar hierover kan vooralsnog alleen maar gespeculeerd worden. Wanneer de F-15 in gebruik is, zullen de Phantom vliegtuigen over andere Ame rikaanse squadrons in Europa verdeeld worden. In de volksmond worden ze zo wel genoemd, die mooie gedroogde papaverbollen. Veel meer droogbloemen na tuurlijk in onze tuinwinkel. trefpunt voor plantenvrienden Amsterdamseweg 139 - Amersfoort Tel. 033-17031. LEASING INRUIL FINANCIERING AMAUALAAN 19-21 - BAARN - TEL. 02154-17547 De termijn waarbinnen de aanvrage voor huursubsidie over de periode juli 1977 juni 1978, moest zijn ingediend, is met drie maanden verlengd. Dit houdt in. dat huurders, die menen voor deze subsidie in aanmerking te komen en nog geen aan vraag hebben ingediend, nog tot 1 januari 1978 gelegenheid hebben een aanvraag formulierbij de gemeente in te leveren. Bij het bureau Huursubsidie van de af deling Welzijn, Lange Brinkweg, en bij het bureau Voorlichting, gemeentehuis, zijn folders te verkrijgen met een toe lichting op de regeling van de individu ele huursubsidie. Om in aanmerking te komen voor de bijdrage moet men huurder zijn van een woning, een belastbaar inkomen hebben van niet meer dan 35.000,- per jaar en moet de huurprijs van de woning tenminste 2.035,- per jaar 169,58 per maand) en ten hoogste 6.300,- per jaar 525,- per maand) bedragen. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling Welzijn, bureau Huur subsidie, Lange Brinkweg 79. Voor alleenstaanden jonger dan 30 jaar gelden andere voorwaarden. Hun beiast- baar inkomen mag niet meer dan 21.500.- per jaar zijn en moet de huur prijs van de woning ten minste 1.560,- per jaar 130.- per maand) en ten hoogste 4.200,- per jaar (350,- per maand) bedragen. BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816

Soester Courant | 1977 | | pagina 13