„Apollo" mannenzangvereniging met een boeiend verleden Apollo 55 jaar jong Lege bolsters bieden plaats voor overwintering Vrouwen Advies Commissies bijeen in Soesterberg Receptie EHBO Dijkal Plantenhygro Niets is waardeloos in de Natuur. Oversteekplaats bij Vedelaarpad in Overhees 3 November hoogtepunt van feestviering in Julianakerk Soes tor Courant van donderdag 27 oktober 1977 man telde, op concours naar Vaassen en .."at de Vrouwen Advies Commissie moge groeien en bloeien. Van mijn jeugd af aan confronteerd zijn met het kleine kernen- heb ik gezegd, dat vrouwen beslist niet dommer zijn dan mannen, beslist niet beleid van de rijksoverheid, dat erop onbeseheidener dan mannen, we hebben ook hersens en we kunnen ze net zo goed gericht is kleine kernen niet meer te gebruiken als mannen." Zo besloot burgemeester J. M. Corver-van Haatten Ken;Ulien'In dttvërtandranï zli dinsdagmorgen in De Hoeksteen haar toespraak voor de vertegenwoordigers van de „og even in on de infrastructuur en het Plaatselijke afdelingen van de Vrouwen Adviescommissies [VACj, in de provincie Utrecht die in Soesterberg bijeen waren voor hun jaarvereaderine. (i Soesterberg bijeen waren voor hun jaarvergadering. Welkom geheten door de voorzitter van we kunnen iedere dag horen, dat er een de VAC Soest, mevr. W. Stekelenburg, vliegveld in de buurt ligt. Er is hier een heette mevrouw Corver de leden van de squadron gevestigd van de Amerikanen, VAC namens het gemeentebestuur wel kom. Hierna ging zij in op de geschiedenis van de VAC. ..Als je de geschiedenis van de dat momenteel nog met Phantoms vliegt, maar deze worden binnenkort vervangen door de geluidsarmere F 15 's, die we vorige week al mochten VAC kent, dan weet je, dat deze aan het bekijken." eind van de jaren vijftig en het begin van Zij stelde vervolgens, dat Soesterberg de jaren zestig een moeilijke start heeft ernstig beknot wordt in de uitbreidings- doorgemaakt. Men beschouwde de leden mogelijkheden, niet alleen door de aan- van de VAC eigenlijk als mensen, die wezigheid van een geluidsoverlast pro alleen maar wat konden zeggen over het plaatsen van een kraantje om een em mer met water te vullen. Hoewel dit ook ducerend vliegveld, maar ook door het feit, dat Soesterberg ingeklemd komt te liggen tussen twee snelwegen. Ook de zeer belangrijk is, begon men later toch aanwezigheid van militaire oefenterrei- te denken: wat willen ze nu eigenlijk." ,,U heeft zich er goed doorheen geslagen. U praat op het ogenblik eveneens mee over plattegronden, het opzetten van wijken etc Er is nu in honderden gemeenten een afdeling van de VAC gevestigd. Het is bijzonder prettig, dat u niet alleen meer over de inrichting van huizen meepraat, maar ook over de leefomgeving. Daar om is het goed, dat u straks een woonerf (dat in de wijk Egghermonde) gaat bekijken. Wel moet u in de gaten houden, dat een woonerf geen Haarlemmerolie is. Het is niet de oplossing van alle ver keersproblemen", aldus de burgemees ter. Het algemene gedeelte van haar toe spraak besloot zij met te zeggen, dat men in de gemeente Soest bijzonder blij is met een afdeling van de VAC. ,,De VAC is tegenwoordig niet meer weg te denken uit de maatschappij". Vervol gens ging de burgemeester in op de meer specifieke problematiek van Soester berg. Soesterberg heeft een geheel eigen histo rie. zo zei ze. Hier heeft de bakermat van de luchtvaart gestaan, waaraan wij altijd de herinnering levend proberen te houden. Eigenlijk is dit niet nodig, want nen werkt hieraan mee. ,.U zult, merkte zij op, waarschijnlijk wel ge- toekomst, zo hoopte zij, zijn er mogelijk door de minder geluidsoverlast produce rende vliegtuigen, misschien een ge ringer oppervlak aan militair oefenter rein en,maar dat mag ik eigenlijk niet zeggen"), het bebouwen van een toch minder mooi natuurgebiedje, toch nog geringe uitbreidingsmogelijkheden voor Soesterberg." Na de toespraak van de burgemeester vond een provinciale huishoudelijke ver gadering plaats. Vervolgens zijn de le den van de VAC een kijkje gaan nemen op het woonerf Egghermonde, naar aan leiding waarvan de heer Schepel een voordracht hield hierover. Ook de poli- tievoorlichtingsambtenaar van de Born heeft zijn visie over woonerven gegeven. Zaterdagmiddag aanstaande is ie dereen hartelijk welkom op de jubi leum-receptie van de E.H.B.O.- Soest. Van 15.00 tot 16.30 uur staan feestelijke drankjes gereed om een toast uit te brengen op het vijftig jarig bestaan van deze vereniging. De receptie wordt gehouden in het „Middelwijkgebouw", parallelweg 7a te Soest. Daarna was er een feestelijk fliner dat de dag bekroonde. Hoogtepunt in Julianakerk Als U het hoogtepunt van dit 55 ja rig bestaan wilt meemaken kan dat. Kom dan naar het concert van 3 no vember in de Julianakerk. Het koor geeft dan met Caroline van Hemert, de gebroeders Brouwer en Gert Muts de Soester organist, een naar wij hopen boeiend en afwisselend concert. Met dit concert hoopt het koor zich nog meer aan U allen te binden. Dit neutrale mannenkoor bestaat uit mensen van allerlei gezindten die het samen goed kunnen vinden. Ze zingen samen in een goede sfeer; een sfeer die bepaald wordt door hun doelstelling en dat is: samen zingen, vanwege het 55- jarig bestaan, en vanwege de geschie denis die verbonden is met Soest, mag ze zich met recht noemen het Soester Man nenkoor mAPOLLO". Langere levensduur voor uw planten; Het einde van de droge-Iucht-periode in woningen, tehuizen en kantoren met de De Plantenhygro kunt u plaatsen op verwarmings radiatoren, in vensterbanken, op de vloer of aan de wand. De Plantenhygro zorgt voor gezonde planten èn voor een prettig leef/werkklimaat. Verkrijgbaar in 9 lengte maten (van 75 tot 395 cm.) en 5 kleuren. Van f57,35 tot f281,35. Er is nog veel meer over te vertellen. Vraag uw tuin centrum of platenspeciaalzaak. Plantenhygro, nuttig voor wat leeft en groeit! I Dijkal i Plantenhygro Een produktvan Dijkal-Harmelen. Inlichtingen: Tel. 03483-1654. Als het met Allerheiligen sneeuwt, leg dan uw pels gereed. Allerzielen-sneeuw voorspelt een zacht voorjaar. Alstjeblieft, en nu maar afwachten wat we tegoed hebben. November is slachtmaand bovendien en berucht door de stormen, die erin kunnen woéden. Het zijn de stormen, die zorgen voor bladval en - hoe mal het ook klinken moge de bomen zijn best blij met een stevige waai. Ze hebben zich er zelfs op geprepareerd. In de nazomer beginnen zij met de vorming van een kurklaagje, juist op de plek waar de bladsteel aan tak of twijg zit. Eigenlijk is dan al een zuchtje wind voldoende om het blad los te maken. Strekt dat nou tot voordeel van de bomen? Tja, bij moeder Natuur gaat alles volgens kringloop. Dus, voordeel is er zeker. De bladeren verdampen geen vocht meer en daarom laten ze 't blad vallen. Nachtvorst en wind kunnen dit proces versnellen. Dorre bladeren blijven niet op de grond liggen. Nee, als de vochtigheid hen door weekt heeft, kunnen o.a. de wormen met de afbraak beginnen. Dat knaagsel wordt dan weer omgezet in aarde. Prima voedselbodem voor de kamerplanten. Maar dan wel gekocht bij uw bloemist... Bladaarde in het bos moet in het bos blijven en het is beslist een kwalijke zaak als men de strooisellaag van het bos gaat afgraven. Helpt u dus wezen lijk mee een ernstige verarming van de bosgrond te voorkomen. Prachtig is het, zoals bij de laatste I.V.N.-maandelijkse wandeling- te zien, hoe de vlammende herfstkleuren zich tot een waar stilleven verweven met een enkele zonnestraal. Heel veel mede wandelaars hebben ervan genoten. Let u eens op het blad van de Amerikaanse eik en zijn landgenote de vogelkers. Wandel toch ook eens mee in I.V.N.- verband. Zondag 13 november kan dat weer. Pijnenburg is dan het doelwit. Vertrokken wordt van landhuis Pijnen burg tegenover 't Spiehuys aan de Biltseweg. De duur is, zoals gewoonlijk, 1% a 2 uur. In groepjes wordt vanaf twee uur gestart, de laatste om half drie. Zoals gezegd: twee buitenlanders vra gen de aandacht en, merkwaardige zaak de bodemdiertjes, die het blad van onze inheemse bomen en struiken plegen te verteren, weten eigenlijk niet zo goed raad met die vreemde hap. Gevolg? Daar, waar de Amerikaanse eik oi vogel kers staat, vormt zich een dikke blad- laag, welke slechts langzaam wordt af gebroken. Eigenschap van de vogelkers is, dat hij zich gemakkelijk voortplant en binnen de kortste keren grote bos- gedeelten inpikt. Mensen uit de bosbouw spreken dan ook over de bospest.... Ge probeerd wordt deze te bestrijden, echter 't is een zeer kostbare zaak. Toch dient er ingegrepen te worden, immers andere boomsoorten wordt het licht en daardoor de groei ontnomen. Een zeer belangrijke functie hebben de bladeren van de loofboom. Dit zijn bomen met de eigenlijke bladeren; dit in tegenstelling met de naaldbomen. Doordat de loofboombladeren veel stof deeltjes uit de lucht opvangen, helpen zij enigszins mee de luchtvervuiling te bestrijden. Dieren, planten en bomen zijn niet te scheiden Neem nou eens zo'n vlaamse gaai (bruin-roze verenpak, blauw met zwart gestreepte vleugeldekveren, wit-zwart gestreepte kuif en witte stuit). Hij legt een wintervoorraad van eikels aan, liefst op een open plekje in 't bos, waar hij de eikels met zijn snavel in de grond duwt. Vastgesteld werd, dat de gaai later de kiemplanten opzoekt en dan van de eikel opeet wat er nog van is over gebleven. Het jonge eikeplantje wordt, (hoe klein) geen snavelpuntbreedte in de weg gelegd. En wat zien we in het voor jaar? Krek, jonge eikeboompjes. Vinken, kepen, boomklevers, mezen en houtduiven zijn onder meer helemaal gek van beukenootjes. Daarom ziet men vinken soms in grote groepen onder de beukebomen rondscharrelen in het najaar. Houtduiven verzamelen de nootjes in hun krop. Drie nootjes zitten in een napje of bolster en hebben weer een „natuurlijk" doel als ze leeggepikt zijn. Zij bieden onderdak aan lieveheers beestjes voor de winter. De iep vertoont in de winter soms blaas- vormige gallen zo ter grootte van een ping-pongbal en die zitten aan de takken. Zij ontstaan door de iepe-bladluis. In het najaar kruipen hier ook de lieveheers beestjes in. Geef ze ongelijk, ze hebben de kost voor 't kauwen! De luizen worden door hen opgegeten en met een bol rond buikje houden ze het in de winter voor gezien. Ook kunnen we gallen aantreffen op de bladeren van de eik. Deze zijn niet blaas- vorming, doch laten zich kennen als mooie kogelronde bolletjes. Zij danken hun ontstaan aan de galwesp, waarvan de wijfjes, na het leggen van de eitjes in het blad, een stof uitscheiden, welke de plant prikkelt tot het maken van een gal. Het is beslist geen gezwel, maar lijkt een haast harmonisch gegroeid orgaan. De plant zelf heeft er niets aan. Vast staat wel, dat aan de insekten, die zich in de gal bevinden een woning en gelijkertijd voedsel worden verstrekt. De diertjes in de gal zijn de larven, die na verloop van tijd volwassenen op leveren, waarvan de wijfjes op haar beurt weer eitjes leggen en daarbij de plant tot galvorming prikkelen. De mens tot slot ziet, volgens over levering, weer heil in de kastanje. Men draagt een gekregen exemplaar met zich ter afwering van de .rimmetiek" Misschien noodt het bovenstaande u tot onderzoek en er opuit te trekken, of om alvast zodag 13 november te noteren om met de natuurgidsen van het I.V.N. op pad te gaan. RITA I.V.N.-Eemland. Als het aan de leden van de commissie openbare werken ligt komt er een voet gangersoversteekplaats ter hoogte van het uiteinde van het Vedelaarpad, nabij de hoek Obrechtstraat-Willaertstraat. Hoewel de ambtelijke verkeerscommis- sie een negatief advies had uitgebracht meende Jan Visser (PS) dat het niet plaatsen van een dergelijke oversteek plaats voor de school een weinig didac tische maatregel is. ,,De school voedt immers op", aldus Visser, „en dat vind ik in dit geval bepaald niet". Wethouder D. Hoekstra memoreerde nog eens, dat een voelgangersoversteek- plaats geenszins betekende, dat de ver keerssituatie ook veiliger wordt, maar dat men altijd zelf uit moet kijken. „Maar dan nog, en ik stel het dan mis schien wat cru", aldus Jan Visser „heb ik liever, dat er een kind aangereden wordt op een dergelijke oversteekplaats, dan op een plaats waar wij als gemeente niets gedaan hebben". Hierna besloot de commissie, na de constatering van wethouder Hoekstra, dat de commissie ervoor was een over steekplaats aan te leggen, te adviseren in positieve zin. In het jaar 1922, om precies te zijn op 22 september van dat jaar, besloten enkele mannen in Soest een mannenkoor op te richten. Dit plan werd geboren in de kapperszaak van de heer Wiersma. Hij wist wat mannen bij elkaar te trommelen, men zocht een dirigent, en begon te repeteren in een zaal van de herberg „De Gouden Ploeg" aan de Torenstraat, een historisch café dat helaas afgebro ken werd. Men kan zich Soest van die dagen leven dig voorstellen als men kijkt naar de fo to's uit die tijd. De grote weg was in die tijd-veel smaller; er was geen verkeer, weg, met grote tuinen en hoge bomen er voor. Overal verspreid stonden de winkels van de slager, de bakker en de kruidenier, afgewisseld met de huizen van de werk man uit die tijd. Men kan zich indenken dat juist deze mensen het leuk vonden zich aan te sluiten een zangkoor, om een avond fijn te gaan zingen en na afloop een praatje te maken onder het genot van een biertje. Bier werd taboe. Hoeveel biertjes dat waren staat ner gens beschreven maar na verloop van enige tijd werd toch maar besloten er gens anders te gaan zingen, waar geen bier gedronken kon worden. In het ver volg werd het zo, dat men lid van Apollo kon worden zonder een biertje te moeten drinken. Men trok naar de Rembrandtlaan, naar het gebouw van „Religie en Kunst". Het tegenovergestelde gebeurde. Men kon er helemaal niets krijgen, zelfs geen koffie, zodat Apollo een „droog staand' koor werd. Op concours Dirigent in die tijd was de heer Van Maurik. Er werd elk jaar een uitvoering gege ven en vaak gebeurde dat in de zaal van hotel „Eemland" dat toen stond op de plek waar nu de Stadhouderslaan op de Van Weedestraat uitkomt. Verder was er „het concours". Een traditie, die heden tendage nog bij Apollo voort leeft. Éénmaal in het jaar nam men een vrije dag en ging naar zo'n concours, welke destijds overal in het land gehou den werden. Voor zo'n concours werd enorm veel ge studeerd, week in, week uit en de resul taten bleven dan ook niet uit. Als we kijken naar de medailles, die in die tijd behaald werden, dan moet Apol lo in de jaren voor de oorlog vele prij zen hebben weggehaald. Zingen in een muziektent. Zo'n zangconcours was in die tijd een groot volksfeest, want de zangwedstrijd werd meestal in de open lucht gehou den. Er werd een muziektent geplaatst, waarin de koren hun kunnen moesten laten horen en ze werden beoordeeld door een jury, die gezeten was in een ander tentje. De juryleden waren meestal bekende koordirigenten, zoals Fred Roeske of Ottode Vaal. Soms werkte het weer niet mee. Geen bezwaar, dan vluchtte men in de con sumptietent die ook aanwezig was. Ere-wedstrijd tot slot Als men gezongen had, en men had te horen gekregen hoeveel punten en welke prijs men behaald had, dan was het nog lang niet afgelopen. Er was 's avonds nog een z.g. ere- wedstrijd. De koren met het hoogste aantal punten gingen elkaar weer bestrijden en zo kon men nog een ereprijs behalen. Dat men de hele dag op zo'n ere-wed strijd moest wachten was geen bezwaar, want een eindje verderop was meestal een kermis of wel een gezellig cafe'tje. Na zo'n concoursdag, en natuurlijk een eerste prijs, want als dat niet lukte was het niet goed, ging men tevreden naar huis en kon men er weer een jaar tegen. Apollo op 't randje Zoals met iedere vereniging ging het ook wel eens een keer niet goed met Apollo. Zo'n moment was aangebroken in het jaar 1940. Eén van de oudere leden heeft me eens verteld, dat het aantal leden om de een of andere reden toen sterk was teruggelopen. Het^bestuur zag er geen gat meer in en men be sloot een vergadering uit te schrijven teneinde het koor op te heffen. Die vergadering vond plaats op de avond voor de fatale 10de mei, nl. op donder dag 9 mei 1940 in hotel Eemland. Apollo in de gevangenis. Men ging op concours van Stellendam tot Arnhem, men zong in de bejaarden tehuizen en ziekenhuizen. Men deed mee aan de jaarlijkse doden herdenking, aan de volkskerstzang, aan Oranje-concerten en zelfs heeft men enkele jaren i" de Kerkstraat op één of ander punt in Soest gezongen. De regen of natte sneeuw werd niet als een bezwaar gevoeld. Op zekere keer werd er m het Huis van Bewaring in Utrecht gezongen. Het be kende nummer „de twaalf rovers" werd aangekondigd en prompt kwam uit de zaal een reactie en iemand riep: „Hier zitten er veel meer! Onder PVO-dak. Ook concerten werden gegeven waarin op het programma de namen van Schu- bert, Brahms en Grieg voorkwamen. Men ging ook weer verhuizen, nu naar het P.V.O.-zaaltje aan de Beetzlaan. Na 20 jaar voorzitterschap gaf de heer Van Rouwendaal zijn voorzitterskamer over aan Piet Luschen uit Baarn. Deze wilde het koor groter maken en hij ging er met enthousiasme tegen aan en wist in korte tijd, het koor tot 70 man uit te breiden Men moest weer verhuizen en kwam in het nieuwe zaaltje van de Prins Wil lem Alexander school, waar men nu nog repeteert. 55 Jaar vol. Zo heeft dit koor de 55 jaar volgemaakt. Een reden om terug te zien op een rijk verleden en een reden om feest te vie ren. Dat is'al ten dele gebeurd want op 4 juni j.i. trok het koor naar Zwolle met 2 volle bussen! Men ging daar zingen op een concours en voor het eerst gingen de dames mee. Op dit concours werden 2 moeilijke koorwerken gezongen die een dikke eerste prijs opleverden. „Apollo", onder leiding van haar dirigent Gerard van der Schepop in aktie bij de dodenherdenking nabij het monument in Braamhage. 47 Man sterk poseerde „Apollo" voor de gerestaureerde „Drie Ringen" in de Kerkebuurt. En zie: enkele mannen die toevallig in Eemland aanwezig waren hoorden van de vergadering en van het lot dat Apol lo boven het hoofd zweefde. Ze gaven zich op als lid, betaalden de contributie vooruit, en het koor was gered van de ondergang. Tijdens de oorlog werd het koor stilge legd, maar na deze tijd werd weer op nieuw begonnen. Voorzitter in die tijd was de heer Van Eeden, een man die kans zag een groot aantal mannen bij elkaar te krijgen en te houden. De heer Van Eeden was werkzaam op het kan toor van notaris Van Veeren sr. Hij kende vele mensen en was welbespraakt. Hij genoot ook bekendheid door de ge dichtjes die hij in de Soester Courant schreef. In 1947 trok, onder de leiding van diri gent Van de Pijl, het koor, dat toen 65 een grote eerste prijs. Na deze opleving kwam er weer een ken tering. De heer Van Eeden stierf en de ene dirigent na de andere vertrok en het aantal leden slonk schrikbarend. Met Baarn samen. Men kon geen dirigent meer krijgen en een winter lang werd met het Baarns mannenkoor samen gezongen. Maar de geest van Apollo bleef bestaan, en er werd een nieuwe dirigent gevonden in de persoon van de heer Gerard v.d. Schepop. Er werd aarzelend weer begonnen met 19 leden, maar het aantal groeide en men ging weer naar concours, en er werd weer een eerste prijs behaald. Apollo had het weer gehaald. De heer Kees v. Rouwendaal werd toen. voorzitter. Het was juist in die tijd dat het koor contact zocht met alle gele dingen van het Soester leven.

Soester Courant | 1977 | | pagina 15