Soester Courant GRATIS Totstandkoming wijkwinkelcentrum in Zuid-West Soest is gerechtvaardigd Overstekende fietser op slag dood bij aanrijding „Meevallers" in de gemeentebegroting 1978 Ook Soester „Jantje Beton" vraagt om meer leef- en speelruimte Begin bouw Da Costaschool nog dit jaar tot 1 januari 1978 GRATIS! De abonnementsprijs is zeer laag, slechts 10,- per halfjaar. Stuur of breng ons deze bon HUISWERKCENTRALE MEINERS SOEST Tentoonstelling nieuwste ambulance Provinciale planologische dienst Utrecht: Vereniging voor Openbaar Onderwijs „Is de Parklaan wel de goede plaats?" De jeugd staat op het spel": Fijn zo'n oude straat. Gezellig! Maar vergeet het maar. Bumper aan bumper staan de auto's langs de stoep en raast het verkeer door de smalle straat. Toch spelen deze kinderen hier in volle overgave en storen zij zich aan niets en aan niemand. Maar gevaarlijk is het wel. Vandaar dat meer eigentijdse en veilige speelvoorzieningen, zowel binnen als buiten, zo nodig zijn. Vandaar dat het jeugd- en jongerenwerk zo belangrijk is voor de ontplooiing en ontspanning van de jeugd. Volgende week van 31 oktober tot 6 november, wordt er in Soest weer huis-aan-huis gecollecteerd voor het Nationaal Jeugdfonds, het JNF, beter bekend als de collectie voor „Jantje Beton". Het bijzondere van deze collecte is dat de helft van de opbrengst ten goede komt aan plaatselijke jeugdverenigingen, zoals de Springbokken Showband, de Padvinders „Don Bosco", de Fakkeldragers van de padvinderij en de Stichting Klcuterspeelzalen. Deze verenigingen kunnen dit geld goed gebruiken, omdat zij van gemeente of overheid niet of nauwelijks subsidie ontvangen. andere helft van de opbrengst is bestemd voor het verstrekken van start bijdragen en renteloze leningen ten behoeve van tientallen concrete projecten, zoals een aantal experimentele speelplaatsen, kinderboerderijen, nieuw- en erbouwprojeeten van allerlei jeugdgroeperingen en speeltuinverenigingen. Verenigingen uit Soest hebben er baat bij. heel Nederland heeft er plezier van. Van 31 oktober tot 7 november: collecte Jantje Beton. De jeugd komt speelruimte tekort, in oude en in nieuwe woonwijken, in de stad en daarbuiten. Overal verrijzen flats en neemt het verkeer hand over hand toe. Ten koste van vele noodzakelijke voor zieningen voor de jeugd en met alle gevolge vandien. Daarom is geld nodig, zodat oplossihgen gezocht kunnen wor den en een nieuwe aanpak gestimuleerd kan worden. Vandaar de jaarlijkse na tionale jeugdcollecte onder het motto: ,,de jeugd staat op het spel". De Stichting Peuterspeelzalen Soest organiseert nu voor het tweede jaar de collecte in Soest. Vorig jaar bracht de actie 4750,- op en de stichting verwacht dat dit jaar meer geld opgehaald zal worden. Hoewel de actie „Jantje Beton" al vanaf 1972 draait, is er in Soest nooit veel animo geweest voor deze collecte. De niet gesubsidieerde jeugdverenigin gen kregen een mooie kans financieel beter te worden, maar lieten deze kans gaan. Pas vorig jaar kon de Stichting Peuterspeelzalen twee verenigingen warm maken voor het project: de show band van de Springbokken en de pad vinderij „Don Bosco". Deze drie verenigingen hebben mooie dingen van de collecte kunnen doen: de springbokkenshowband kon een groter instrumentarium aanschaffen, de pad vinders besteedden het geld aan de verbouwing van hun „Troephuis" De Basis aan de Steenhoffstraat en de Stichting Peulerspeelzalen kon 4 speel zalen in Soest en 1 in Soesterberg, uitbreiden of vernieuwen. Ook kon zij enkele zandbakken plaatsen, klimrek- ken aanschaffen, en grotere stukken speelgoed kopen. Dit jaar is er meer animo voor de collecte. Zeventig collectanten, waarvan 11 straatcollectanten, die zaterdag 5 november de straat opgaan, hebben zich reeds aangemeld. Dat wil niet zeggen dat er geen nieuwe niet gesubsidieerde verenigingen bijkunnen. Als II geïnte resseerd bent. kunt U bellen: Mevrouw H. Hugen, Buntweg 22, telefoon 17482. I)c organisatie, die deze landelijke actie organiseert is het Nationaal Jeugd Fonds. Dit fonds bestaat uit vele jonge ren- en jeugdorganisaties, die jaren geleden liet initiatief namen voor deze collecte en er zo in slaagden oplossingen te creeëren voor financiële problemen. In het bestuur van deze stichting zitten onder andere Prinses Beatrix, die ook het beeldje „Jantje Beton" maakte, me», rouw Klortipe en Mies Bouwman. Komt er toevallig geen collectant bij U aan de deur of ontmoet U geen straat collectant, dan kunt U geld overmaken op gironummer 1247 ten name van het Nationaal Jeugdfonds te Utrecht. Ook de Soester bevolking kan mee- helpen aan meer speel- en leefruimte voor de kinderen in Nederland. Dit kunnen zij doen door te collecteren of door gul te geven voor de goede zaak. De aan de leden van de gemeenteraad aangeboden ontwerpbegro ting is reëel sluitend. Dit resultaat kan uiteraard niet worden be reikt zonder verhoging van de eigen inkomsten in verband met de als gevolg van de inflatie gestegen kosten. Het nadelig verschil tus sen ontvangsten en uitgaven bedroeg aanvankelijk 595.250 gulden (vorige begroting 658.000 gulden). Door het vaststellen van het Ont wikkelingsplan en het daarin opgenomen financiële hoofdstuk met investeringsplan, heeft de gemeenteraad - zo schrijven burge meester en wethouders in de nota van aanbieding bij de begroting - een niet onaanzienlijke lastenverzwaring in de komende jaren aan vaard. De raad is er dan ook in principe mee akkoord gegaan, aldus b. en w., dat voor de uitvoering van dat plan, de belastingen tot en met 1985 jaarlijks extra (dus boven de normale verhogingen in ver band met prijsstijgingen) met vijf procent zouden moeten worden verhoogd. In dit verband lag een hoger nadelig saldo in de lijn der verwachting. Dat het toch lager is geraamd dan vorig jaar, komt omdat Soest al in 1978 in aanmer king komt voor de op 375.000 gulden ge raamde verfijningsuitkering voor bui tenlandse militairen. Burgemeester en wethouders hebben geoordeeld, dat deze „meevaller" zonder meer als extra bate voor 1978 mag worden beschouwd, zon der dat daardoor het budgetaire beleid op langere termijn zou kunnen worden doorkruist. Behalve door de uitkering voor buiten landse militairen wordt de begroting door andere factoren gunstig beïnvloed, waar van als voornaamste onder meer wor den genoemd: de aanzienlijke vermin dering van de tekorten op het basis onderwijs als gevolg van een reële toe neming van de onderwijsuitkeringen uit het gemeentefondsde hogere uitkering gasbedrijf; de extra verhoging van de opcenten op de personele belasting. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld het tekort van 595.000 gulden op de begroting 1978 te dekken door te beschikken'over een deel (280.000 gulden) van de saldi-reserve, en door verhoging van belastingen en rechten. Het college geeft een overzicht van de begrotingen 1975 tot en met 1978. In teressanter is het de begroting 1978 te vergelijken met die van 1975, omdat daaruit een meer trendmatige (minder schoksgewijze) ontwikkeling blijkt. De totale uitgaven zijn in die drie jaar met 56 procent toegenomen. De sectoren al gemeen beheer en cultuur en recreatie steken met resp. 78 en 75 procent ver boven dit gemiddelde uit. Omdat de sec tor sport niet afzonderlijk wordt ge noemd, vermelden b. en w. dat de stij ging van de uitgaven in deze sector 64 procent bedroeg. Onder het gemiddel de blijven de sectoren volksgezondheid en openbare werken. Deze week ontvangen niet alleen onze vele abonnees maar ook de weinigen die nog niet op ons blad geabonneerd zijn. onze courant aan huis bezorgd in een gedeelte van Soest. Zij. die nog geen abonnè zijn doch ons nu onderstaande bon ingevuld doen toekomen ontvangen ons blad De Soester Courant brengt elke week zeer uitvoerig alle plaatselijk nieuws met vele foto's; de officiële bekendmakingen van de gemeente, uitvoerige raadsverslagen, interessante artikelen, kerkdiensten voor alle kerken, dokters- en apotheekdiensten, vragendienst (gratis voor abonnees), sportverslagen en sportprogramma's en alles wat U in een goede plaatselijke courant niet mag missen. Ondergetekende: Adres: wenst zich te abonneren op de SOESTER COURANT en wenst de tot 1 januari 1978 verschijnende nummers gratis te ontvangen. Handtekening N.B. U kunt ook Uw abonnementsopgava telefonisch doorgeven aan onze administratie tel. 14152. Het gemeentebestuur stelt met het bestuur van de vereniging voor protestants- christelijk onderwijs alles in het werk om nog dit jaar met de bouw van de nieuwe Da Costaschool te beginnen. De leerlingen hiervan kunnen dan tijdelijk worden ondergebracht in de chr. MAVO aan de Prins Bernhardlaan, die volgende maand leegkomt door de ver huizing naar het nieuwe Griftlandcollege aan de Noorderweg. In het schooljaar 1978-'79 moet de MAVO het gebouw opnieuw in gebruik nemen, omdat het Grift- landcollege in fasen wordt gebouwd. Naar het zich nu laat aanzien, zal de derde permanente kleuter- en lagere school in de wijk Overhees tweede fase, tijdig voor het schooljaar 1978-'79 gereed zijn. Anders is het met de aanbouw van een achtste lokaal aan de openbare lagere Wethouder De Haanschool in Soesterberg. Dit kan voorlopig nog niet worden gerealiseerd, omdat de nood zakelijke toestemmingen van hogerhand nog niet binnen zijn. Burgemeester en wethouders schrijven dit in de nota van aanbieding bij de begroting 1978. Wiardi Beckmanstraat505-Tel. 17089. Weet U het nog?Wij zijn voor: huiswerkcursus bijlessen in alle vakken tentamenbegeleiding examenbegeleiding staatsexamenbegeleiding MAVO, HAVO, VWO begeleidingstesten beroepskeuzevoorlichting Wilt U informatie? Dat kan, bel dan even voor een afspraak met de Heer Meiners. Vorige week arriveerde in Soest een splinternieuwe ziekenauto, die een welkome aanvulling is voor het am bulance-materiaal van de gemeente Soest. Iedere belangstellende kan deze nieuwe ziekenauto bekijken a.s. za terdagmiddag 29 oktober, vanaf 15.00 - 16.30 uur, als deze staat op gesteld aan de Parallelweg, op het voorterrein van het EHBO-gebouw. Gedurende deze tijd houdt de Soes ter EHBO haar receptie bij gele genheid van het 50-jarig bestaan. Ook daar is iedereen van harte wel kom. Donderdag 27 oktober 1977 56e jaargang no. 10 SOESTER I COURANT Abonnement per kwartaal 15.oo. Buiten soest per kwartaal f io,-. Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag De 31-jarige Robert Hamstra is zondagavond dodelijk gewond bij een aanrijding op de Birkstraat. Hij werd bij het oversteken ge schept door een auto. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zes. Voor zijn huis in de flauwe bocht ter hoogte van het Eekhoornnest stak Hamstra zonder uit te kijken met zijn fiets de weg over. Hij werd aan gereden door een in de richting Soest rijdende personenauto, bestuurd door de 21-jarige B. R. K. uit Soest. Deze kon een aanrijding ondanks krachtig rem men niet voorkomen. De totaal verwoeste fiets nog onder de auto, die zelf ook zwaar beschadigd werd. Hamstra werd geschept en via de mo torkap de berm in geslingerd. Hij was op slag dood. De auto werd voor onder zoek naar het bureau gesleept. Het bestuur van het distrikt Eemland van de Vereniging voor Openbaar On derwijs vergadert op maandag 31 okto ber a.s. in de Openbare School aan de Lijsterbeslaan 4, te Renswoude. Voor de pauze zullen de 10 aangesloten afdelingen ondermeer het werkplan 1978 bespreken terwijl in het gedeelte na de pauze de ontvangende afdeling Rens woude centraal zal staan. Uiteraard is deze vergadering, welke om 20.00 uur aanvangt, openbaar. Volgens de provinciale planologische dienst Utrecht is de vestiging van een wijkwinkelcentrum in het zuidwestelijk deel van Soest ge rechtvaardigd. Deze instantie vraagt zich echter af of de Parklaan en omgeving wel een gunstige plaats is. Zij stelt voor, de doelstel lingen van de gemeente Soest in ogenschouw nemend, het centrum te vestigen aan de andere kant van de Nieuwe weg. Hierdoor gaat minder natuur verloren en wordt de bereikbaarheid voor de bevol king groter. Dit is te lezen in het rapport dat door ir. P. Claus, hoofd van de afdeling Planolo gische dienst, geschreven is over het Centrumplan. Over het plan zegt hij: „Het is de bedoeling dat er in Soest een tweepolig winkelgebeuren komt. Door dat in het te vestigen centrum aan de Parklaan centrale voorzieningen ko men, zal dit als hoofdcentrum gaan functioneren." Over de vestiging aan deze straat zegt hij: „Een ingreep op grote schaal zal de functie van dit gebied als harmonieuze afsluiting van het noor delijk gelegen open Eng-gebied, versto ren en zal een aantasting van de Eng betekenen." Namens de provinciale planologische dienst meent de heer Claus, dat de beschadiging van de Eng door de Cen- trumvveg zoveel mogelijk versluierd moet worden door een goede landschap pelijke inkleding van het wegtracé. De centrumweg wordt niet speciaal aange legd ten behoeve van het nieuwe winkel centrum aan de Parklaan. maar ter ten opzichte van de grote woningbouw- ontwikkelingen in het Soesterveen. In de derde plaats zou bij een ontkoppeling van wijkwinkelcentrum en het gebied voor de centrumbebouwing, het laatst genoemde gebied voor woondoeleinden kunnen worden bestemd, waardoor het wijkwinkelcentrum wordt versterkt. Door de gemeente wordt gesteld dat bij samenvoeging van winkels en voorzie ningen in het nieuwe centrum een volle diger dienstenpakket ontstaat. Het win kelgebied aan de Van Weedestraat zal bij de vestiging van een tweede centrum met centrale voorzieningen dus achter gesteld worden. Voor de provinciale planologische dienst Utrecht ligt het echter voor de hand dat de voorzie ningen, zoals zwembad, nieuw gemeen tehuis en politieburo, dorpshuis en post kantoor, gevestigd worden aan de Dal- weg, waar bijvoorbeeld al een sporthal is. Het hoogteverschil van dit gebied biedt stedebouwkundig aantrekkelijke mogelijkheden. Eén van de conclusies van het rapport is: „Wat betreft de centrale voorzie ningen, ware burgemeester en wethou ders aan te bevelen, een plaats nabij de Dalweg in ernstige overweging te nemen." Het verslag van deze dienst sluit aan bij eerder verschenen ontwerp-plan Utrecht-Oost. Dit plan merkte reeds op dat de Soester Eng uit landschappelijk oogpunt zo waardevol is, dat handhaving van dit gebied in deze vorm wordt voorgestaan. verbetering van het verkeersnet door Soest. Het tweede centrum zal echter wel profiteren van deze weg. Toch moet de gemeente ernstig overwegen of voor de centrale voorzieningen geen andere plaats in Soest gevonden kan worden. Het winkelcentrum zou in Zuidwestelijke richting verplaatst moeten worden, bij voorbeeld in combinatie met het te ontwikkelen bestemmingsplan „Klein Engendaal". Als het centrum aan de andere kant van de Nieuweweg geves tigd zou worden, dan zou deze weg als wijkafsluitingsweg kunnen blijven fun geren. De kostbare ingrepen, die nodig zijn om te zijner tijd het verval van deze verbinding op te lossen, blijven dan achterwege. In de tweede plaats zou het centrum dan gunstiger komen te liggen

Soester Courant | 1977 | | pagina 1