PRATEN EN BREIEN FILM: VERBODEN VOOR MANNEN SOCIALE ATLAS VAN DE VROUW' TOEGEVEN NIEUWE MODEBEELD LAAT RUIMTE VOOR GEHEEL EIGEN STIJL mm Soostor Courant van donderdag 17 oktober 1917 winter duidelijk bijzonder in de aandacht staan, prachtig soepel en veelal in naturel tinten. De jassen en blousons zijn altijd ruim, met veel tricot voor boorden en man chetten. De kleren voor deze winter zijn niet alléén wijd, maar men draagt ook meerdere lagen over elkaar. Vaak worden verschillende ma terialen tezamen verwerkt, zoals bijv. corduroy met canvas en gebreid met ge weven. Enfin, bekijkt u bij gevoegde foto's van de nieuwe modellen maar eens met aandacht. Ze zijn het dubbel en dwars waard. De kop is misschien wat misleidend, want het gaat over een film, welke man nen t.z.t. wèl mogen gaan zien maar waaraan ze niet mogen meewerken. In een tot studio verbouwd voor malig slachthuis in Rome zijn enige tijd geleden de op namen begonnen voor een film, die volledig door vrou wen wordt gemaakt. Regis seur, assistenten, technici en spelers zijn allen van het vrouwelijk geslacht. Ze zijn afkomstig uit diverse Euro pese landen. De film krijgt als titel „Io sono mia" (Ik ben van mezelfen de be langrijkste rollen worden ge speeld door de Italiaanse aktrice Stefania Sandrelli, die naam maakte in de films „The confirmist" en „Nove- cento", en Maria Schneider, tegenspeelster van Marlon Brando in „Last tango in Paris". De sponsor en voornaamste bezielende kracht achter het projekt is Lu Leone, een 48- jarige filmproducente, die zegt dat zij haar bont en ju welen heeft verkocht om het geld voor de film bijeen te brengen. Het verhaal is een vrije bewerking van de roman „Vrouwen ten strijde" van de Italiaanse schrijver Dacia Maraini. Het gaat over een vrouw die „ontwaakt". Een gewone huisvrouw en onderwijzeres, die eraan gewend was „ge bruikt te worden en die plotseling besluit een ander, eigen leven te gaan leiden, aldus Lu Leone. Een film waaraan geen mannen mogen meewerken, zoals we al zeiden. Maar één uitzondering hebben de „ont waakte' vrouwen toch wél gemaakt. Voor het zware werk, zoals het versjouwen van camera's, hebben ze een ploegje gespierde mannen ingeschakeld. Om in de stijl van het geheel te blijven zou men hier dus aan kunnen toevoegen, dat deze mannen zich zonder protest „laten gebruiken". FF Het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft een „So ciale Atlas van de Vrouw" samengesteld. Het is een rapport waarin gegevens bij elkaar zijn gebracht over de positie van de Nederlandse vrouw in het begin van de jaren zeventig. Deze gege vens stoelen op onderzoeken en statistieken. Ze kunnen van groot belang worden ge acht voor het emancipatie beleid, dat één van de pun ten is uit het regeerakkoord van het komende kabinet. Het is voor het eerst dat deze gegevens bijeen werden ge bracht. Het beroep is voor de man nog steeds het anker waaraan zijn leven vastligt, ongeacht veranderingen in zijn persoonlijke en gezins sfeer. De vrouw heeft dat anker niet, aldus het rap- port. ANDERE NORMEN De deelneming aan een be roep en haar andere maat schappelijke aktiviteiten zijn voor de vrouw tot op grote hoogte onderhevig aan partnerkeuze, de loopbaan van haar partner, het krij gen van kinderen en zelfs aan plaatselijke toevallige faktoren, bijvoorbeeld het al dan niet aanwezig zijn van kinderopvang. Het eerste deel van de atlas informeert over vrouwen (en mannen) in verschillen de fasen van hun leven. In het tweede deel wordt de po sitie van de vrouw in ver schillende maatschappelijke sektoren (o.a. onderwijs en beroepsarbeid) weerge geven. De atlas duidt de faktoren aan die de traditio nele rolverhoudingen besten digen. Deze kunnen aankno pingspunten vormen voor een emancipatiebeleid. CONCLUSIES Volgens het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk dringen zich eén paar konklusies op Opmerkelijk is, dat zaken die altijd door mannen wor den uitgevoerd een veel ho gere maatschappelijke waardering genieten dan zaken waar vrouwen zich mee bezig houden. Dit heeft tot nu toe bevorderd dat vrouwen wel genegen zijn om aan de mannenwereld te gaan deelnemen, maar dat het omgekeerd nauwelijks gebeurde. Naarmate vrouwen beter worden opgeleid en gaan be seffen dat zij óók buiten het gezin iets kunnen betekenen, zal de onvrede over hun si tuatie toenemen. In de toekomst kan een grotere druk worden ver wacht op de overheid om voorzieningen te treffen, en op mannen om meer taken in het gezin óver te nemen. Emancipatie gaat grote maatschappelijke verschui vingen met zich meebren gen. Dit zal leiden tot knel punten voor personen, in re laties, in voorzieningen, in de vérdeling van kennis, macht en inkomen, en voor het overheidsbudget. De overheid kan dit proces veel Praten en breien kan. Mis schien dat daarom onze grootmoeders „tussen neus en lippen" het hele huis met fleurige breisels versierden. De grootvadersstoelen, ca napé's en divans met veel kleurige gebreide kussen overtrekken; alle bedden met gebreide beddespreien, vaak bestaande uit een groot aantal aan elkaar be vestigde vierkanten. Blok- ken met ingenieuze motie ven, zelf bedacht of van moeder op dochter overge dragen. Onze (over)groot moeders hadden nog tijd om te breien. Niet omdat ze allen een leger huishoudelijk per soneel hadcien, want ook toen moest je daarvoor in een Heerlijk gebreide kussenover trekken van royale afmetingen voor een gezellig zitje bij de haard of zo maar als sierkussens op de bank. Een model uit het dubbeldikke brei- boekvande Hema. zekere welstand leven. Maar omdat de mensen nog niet achter hun schaduw aan joegen en hun avonden niet werden opgeëist door het „boze oog", de televisie. Maar goed, we zijn nog steeds in vele opzichten op de nostalgische toer en brei en is het weer helemaal, deze winter. Toevallig kreeg ik een prachtig, dubbeldik breiboek in handen met meer dan 200 modellen plus duidelijke beschrijving van het hoe en wat. Bij het zien van de foto's kreeg ik niet alleen zin om dadelijk te be ginnen, maar ik voelde ook dé neiging in me opkomen het tv-toestel het raam uit te duvelen. Blader je het boek door, dan kom je veel bekende gezichten tegen. Want diverse acteurs en ac trices, o.a. uit de Hammond serie en de Wrekers, hebben hun medewerking verleend aan de totstandkoming van het boek. Het wordt al gauw duidelijk dat de kollektie breigarens dit jaar groter, uitbundiger en aparter is dan ooit. Er zijn niet min der dan 27 soorten verkrijg baar, waaronder11 garens prijzen zijn laag, want voor Noorse natuur wol blijk je slechts/ 6,25per 100gr. te moeten neertellen en met 11 bollen van 100 gr. kun je een herenvest met lange mouwen renvest met lange mouwen breien. Er is ook zuiver scheerwol die in de was machine kan worden gewas sen. Die kost 2,75 per 50 gr. Met 12 van die bollen brei je een jumper met lange mouwen, die je dan kant en klaar aan materiaal 33 gul den kost. Daar kan geen uit- verkoopje tegenop wat de prijs betreft. Als ik u was ging ik er meteen maar op af om, zodra u tijd hebt (ge maakt) meteen te kunnen beginnen. beter laten verlopen door een aktief emancipatie beleid. Wat inanderen te waarde ren valtkan wat onszelf betreft minder gewenst zijn. Het is prettig omgaan met mensen die wat toegeeflijk zijn. Niet dat we nu altijd en overal „de minste" hoeven te zijn. Dit kal echter van zelf al niet gebeuren, want we behoeven toch ook weer niet te veronderstellen dat er geen mens is die dit een beetje weet te waarderen. Men zal ons uit eigener be weging op onze beurt eens voorrang geven. Wie echter altijd bang is tekort te ko men, en daardoor geneigd is bij iedere gelegenheid „haantje de voorste "te spelen, zal op den duur niet als een prettig mens be schouwd worden en bemer ken dat men hem of haar zo mogelijk een beetje links laat liggen. Irriterend wer ken echter mensen, die tegenover zichzelf zo erg toegevend zijn. Die uitstellen wanneer ze geen zin "heb ben. Voor wie het kleinste pijntje reden genoeg is zich van ieder karweitje af te maken dat door anderen op geknapt kan worden. Die bang zijn te smelten in wat regen of om te waaien bij een beetje stormachtig weer. Die al over moeheid klagen voor er nog iets gedaan is en hun leven helemaal instellen op het ontlopen van kwalen die ze menen anders zeker te zullen opdoen. We leven zoveel lichter als we onszelf niet zo verwen nen, er niet zo 'n gewoonte van maken op te zien tegen ieder „maartje en bezwaar- tjeEr blijkt zoveel mee te vallen als. het er op aan komt. Het lopen in regen en storm kan heerlijk en ver- frisserui zijn, zolang we het nog kunnen, en de besloten heid van ons huis is ons daarna des te dierbaarder. Wij worden ervarener in het vinden van oplossingen als we de moed hebben vaker tegen de stroom op te roeien en de moeilijkheden niet te gauw te ontlopen. In de meeste mensen schuilen heel wat meer krachten dan ze zelfdenken, en wie ze zelf naar boven weet te halen en te gebruiken zal er de vreugd en voldoening van ondervin den. Zo'n voorbeeld van moed en aanpakken stimu leert ook anderen, waardoor een dubbel goed effekt be reikt wordt. Toch moeten we ook op dit gebied weer niet willen overdrijven. Onze houding moet ook weer niet zoiets worden van: kijk mij eens flink en voortvarend zijn en wat zijn jullie eigen lijkeen trage sukkelsDan heeft er in feite opnieuw een „toegeven"plaats en dit maal aan eigen ijdelheid. En evenzeer moet voorkomen worden dat we zulke eisen aan onszelf gaan stellen, dat ze werkelijk tot over spanning zouden voeren. Hiermee is niemand gebaat en spannen we het paard achter de wagen. Jetty ruiten. De accessoires die erbij worden gedragen zijn soms zeer mannelijk, zoals: een stropdas, originele man nenhemden in kleine dessins, en broeken met bandplooien. Kleuren: veelbruinscha- keringen zoalsroestbruin, camel, chocolade- en don kerbruin. Details zijn bij deze stijl uitermate belang rijk, zoals sportieve elle boogstukken, rugceintuur tjes en leren knopen. Speels motief. Tricot zal deze winter een belangrijke plaats innemen. De truien zijn (nog) ruimer en spor tief; de breisels zacht. Het handgebreide neemt een be langrijke plaats in. Veel va riaties in breisteken, gerste korrels, fantasiesteken, maar ook gewoon één recht één averecht. Grote collen en diepe V-halzen zijn en voque. Soms worden grote truien als mini gedragen, in kombinatie met mouwloze vesten en dikke kousen of maillots. De gebreide jur ken zijn superruim en heb ben altijd een col. De vesten zijn volumineuzer, soms zelfs jasachtig. Kleuren: aarde- Foto boven: Twee modellen uit de groep Elegant Engels. Foto onder: Een bijzonder vlot en jeugdig model uit de groep Speels Motief. Foto rects onder: Deze jonge vrouw is gekleed in de Lekker Landelijk-look. (Alle hier getoonde modellenstam- men uit de kollektie van Peek Cloppenburg). kleuren zoals diverse bruin- schakeringen en ecru pastels in tricotsektor. Lekker landelijk. Dit is een stijl met invloeden van het Engelse Country life met zeer veel groenschakeringen. Veel corduroy, loden, gabar dine en whipcords. Kom fortabel wijde kledingstuk ken met veel bewegings vrijheid. Onder dit thema vallen ook de suède en leren kledingstukken, die deze Het nieuwe modebeeld is he lemaal ingepast in het le- venspatroon-van-nu, waarin Zelfbeslissing en Inspraak met hoofdletters worden ge schreven. Ook bij de mode zijn dwingende voorschrif ten, directoriale of patriar chale richtlijnen van boven af, dwingend opgelegd door modekoningen gewoon ta boes geworden. Dat is dan ook de voornaamste reden waarom de wintermode 77/78 zich kenmerkt door een grote verscheidenheid aap stijlen en silhouetten, waardoor het mogelijk wordt de stijl aan te passen aan eigen persoonlijkheid, figuur en manier van leven. Kom fort en vrijheid van bewe ging zijn eisen, die de mo derne vrouw als vanzelf sprekend aan haar kleding stelt. Dat impliceert een vrij simpele maar wel zeer kom- fortabele nieuwe mode, waarbij het modieuze aspekt natuurlijk niet uit het oog wordt verloren. Maar elke lengte is toegestaan en het materiaal is aangepast aan de bij een bepaald type vrouw passende stijl. Het gehele modepatroon is ver deeld in drie verschillende groepen: Elegant Engels. Een stijl die duidelijk op de blazer is geïnspireerd. De blazer, die op verschillende manieren gekombineerd kan worden, van elegant, vrouwelijk of sophisticated tot zeer vrouwelijk en sportief. Be langrijke materialen in deze groep zijn tweeds, shetlands, pied de poules en Schotse

Soester Courant | 1977 | | pagina 21