Commissie Ruimtelijke Ordening is niet unaniem over Centrumweg Watergebrek oorzaak enorme beukenramp De massale beukensterfte Niet iets gaan vernieuwen wat er niet mag staan De adventsster voor en door kinderen •1 FOTO-KOPIEËN Toonkunst concert in Amersfoort Commissie Beroepschriften: Drie is te veel Ergerlijk vandalisme Brand in Schuur Glaasje op, toch gereden Knip dit uit! geboren: Mevrouw A. M. van der Weerdt nieuwe hoofdleidster Regentuuter" Unicef Spreekuur burgemeester Doorrijder na aanrijding aangehouden Rentmeester Lugtmeijer Utrechts Landschap: k> m 59 bonnetjes Auto-antenne vernield Soester Courant van donderdag 27 oktober 1977 Het ziet er niet naar uit dat de door de gemeenteraad zelf zo gewen ste unanimiteit over het tracé van de Centrumweg inderdaad wordt bereikt. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de fractie van de Par tij van de Arbeid voor het alternatieve tracé kiezen, terwijl VVD en CDA zich opstellen achter de aanleg van het oorspronkelijke tracé. Progressief Soest zal vrijwel zeker het gehele plan afwij- Gisteravond kwamen beide tracé's ter sprake in de commissie ruimtelijke or dening. Daar bleek, dat de omstreden Centrumweg zeker niet volgens het alter natieve tracé aangelegd zal worden. De voorstanders daarvan, de vijf PvdA- raadsleden, zijn te gering in aantal om de raad hiervoor te laten kiezen. Evenmin zal er een meerderheid te vinden zijn voor de beslissing, de weg definitief enkelbaans uit te voeren. De overgrote meerderheid van de commissie sprak zich uit voor de voorlopige aanleg van één rijbaan, met grondreservering voor een mogelijke verdubbeling in de toe komst. De kunstwerken, zoals bruggen en viadukten, zouden dan ook alvast in een omvang moeten worden uitgevoerd die rekening houdt met een eventuele verdubbeling. Slechts de PvdA-fractie, zo bleek giste ren, is voorstander van het alternatieve tracé, dat dichter langs de spoorlijn loopt en als belangrijkste voordeel heeft dat er meer natuurschoon van de Soester Eng gespaard blijft. De PvdA wil daarnaast nu al het besluit nemen de weg definitief enkelbaans aan te leggen, maar ook daarin zal men vrijwel alleen staan. Alleen VVD-raads- lid ir. Blaauw sprak zich gisteravond uit voor zo'n enkelvoudige aanleg, maar hij zal binnen zijn fractie vermoedelijk de enige zijn. De twee grote blokken in de raad, de VVD en het CDA, zullen zich opstel len achter het meerderheidsvoorstel van b. en w., dat voorziet in de aanleg volgens het oorspronkelijke tracé dus recht de zuidelijke helling op en met een grote bocht afbuigend naar de Kerk straat - met reservering voor een tweede rijbaan. Drie naast elkaar fietsende meisjes wa ren dinsdagmiddag de oorzaak van een aanrijding op het fietspad van de Birk- straat. De 63-jarige fietser R. J. uit Amsterdam werd daarvan het slachtof fer. Hij kwam bij het passeren van het drietal in aanraking met het meest links fietsende meisje, de veertienjarige Ma- riska V. uit Soest. J. viel en kreeg een hoofdwond. Hij werd met de ambulance naar Zonnegloren gebracht. Twee bewoners van de Weegbreestraat hebben bij de politie aangifte gedaan van vernieling van 21 deuren van bergingen bij de flats. De totale schade wordt geschat op ruim 2.500 gulden. De daders hebben de deuren bewerkt met dolken, kettingen en hamers of ze gewoon inge trapt. De schade per deur bedraagt 125 gulden. De brandweer van Soesterberg moest uitrukken voor het blussen van een brandje in de schuur bij de woning van de familie T. aan de Van der Griendt- laan. Bij het koken van andijvie werd gebruikgemaakt van een butagasstel. Vermoedelijk door een lekkage in de slang, raakten de gordijnen in brand. De brandweer doofde de vlammen, de scha de bleef beperkt. Terwijl hij onder invloed was, veroor zaakte de 43-jarige E. van den B. dins dagavond öm kwart over zeven op de Groen van Prinstererstraat een aanrij ding. Van den B., die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, moest twee keer blazen en een bloedproef laten nemen. De zestienjarige F. J. S. uit soest stond uiterst rechts op de Groen van Prins tererstraat naast zijn bromfiets. Plotse ling hoorde hij achter zich hevig rem men. Hij sprong opzij, juist op tijd om niet door de auto te worden aangereden. Klachten omtrent bezorging kunt U doorgeven via tel. 14152 op donderdagavond tussen 17.30 en 18.30 uur en vrijdagmorgen voor 12.30 uur. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 Progressief Soest, dat als enige fractie niet is vertegenwoordigd in de commissie ruimtelijke ordening, zal vrijwel zeker het gehele plan afwijzen. Overigens wordt in eerste instantie slechts de mening van de raad gevraagd over het deel van de Centrumweg tus sen de Nieuweweg en de Kerkstraat. In een later stadium zal een beslissing moeten worden genomen over het deel door de polder, dat uit moet gaan ko men op de Birkstraat. Opvallend was gisteravond de geringe publieke belangstelling voor de bespre king van dit onderwerp. Slechts zes men sen kwamen luisteren en onder hen be vonden zich dan nog wethouder D. Hoek stra en de raadsleden G. Stam (CDA) en J. Visser (PS). PvdA-fractieleider K. de Wilde zei aan het begin van de discussie dat de raad in feite wordt gedwongen de beslissing tot aanleg van de Centrumweg te nemen. „Niemand zal het leuk vinden. Wij doen het dan ook met pijn in het hart, want deze weg is uit landschappelijk oog punt eigenlijk niet aanvaardbaar", al dus de heer De Wilde. Hij lichtte het standpunt van zijn fractie dat nu al moet worden besloten tot de aanleg van één rijbaan ondermeer toe met de stel ling dat dubbele rijbanen eveneens een verdubbeling van de Birkstraat tot ge volg zal hebben. De heer De Wilde maak te duidelijk dat dit wat hem betreft nooit mag gebeuren. Het door de meerderheid van b. en w. voorgestelde tracé noemde hij uit een oogpunt van verkeersafwikkeling wel beter, maar ook een te grote aantasting van de Eng. CDA-leider J. R. van Poppelen gaf toe dat beide tracé's een aantasting van de Eng betekenen, "maar bij ons staat de veiligheid wel centraal. Gezien de toe komstige ontwikkeling in Overhees zou het verantwoord zijn de weg niet aan te leggen. Het zou ook onbehoorlijk zijn tegenover de bewoners van de Ossen- damweg. Het CDA wil dus duidelijk de menselijke kant van de zaak mee laten spelen", aldus de heer Van Poppelen, die zich in tweede instantie in grote lij nen aansloot bij de mening van VVD- woordvoerder P. Lange. Deze zag de redelijkheid van het door de PvdA voorgestane tracé in het ge heel niet in. In de eerste plaats omdat er drie en een halve extra bochten in voor komen, maar ook uit vrees voor het isoleren van bewoners rond de Kolonie- weg. De heer Lange gaf toe dat het alternatieve tracé meer van de Eng heel laat. maar ook veel verkeersonvei- liger is. Met name door het grote aan tal bochten vreesde hij moeilijkheden. De heer Lange had het zelfs over „het vragen om een situatie, waarbij doden zullen vallen". Hij vond het verder van bestuurlijk be leid spreken om nu al rekening te hou den met een verdubbeling van de weg in de toekomst. Als logisch gevolg daarvan zag de heer Lange evenwel ook de verdubbeling van de Birkstraat en dat zou volgens hem „veel pijn in verband met het verdwij nen van bomen en boerderijen" veroor zaken. Over het enkel of dubbel uitvoeren van de weg vertelde de heer Van Poppelen dat in zijn fractie tot voor enkele weken de mening overheerste van een defini tieve uitvoering. Dit onder het motto: iedere meter die we kunnen besparen is meegenomen. Na het inwinnen van meer informatie was men echter tot de overtuiging gekomen dat x-eservering verstandiger is. De heer Van Poppelen wilde gisteren weten of het mogelijk is het plan in twee delen te splitsen. Hij verwachtte dat er tegen het stuk tussen de Konings weg en de Nieuweweg veel minder be zwaren zullen worden ingediend, zodat dit dan alvast aangelegd kan worden. Dat laatste werd niet onderschreven door ir. Wentink, die als verkeersdes- kundige van de partij was om vragen van de commissieleden te beantwoorden. Hij zei uit ervaring te weten dat ook tegen een eerste deel van zo'n plan on getwijfeld bezwaren zullen worden inge diend. Dit, omdat men weet dat het de inleiding is voor het tweede deel. Een zéér uitgebreide en bijzonder smaakvolle serie geboortekaarten. Wij noemen haar: Kennemer Kaarten Kollektie. Dus: a s. vaders en moeders, kom tijdig bij ons langs en kies opuwgemakuitde 133 verschillende ontwerpen. (Trouwens, u kende ons misschien al wel via onze unieke kollektie verlovings-. huwelijks-en dankbetuigingskaarten). Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften, de heer J. J. J. M. Festen, heeft gistermiddag in een vergadering van de commissie burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften op de vingers getikt. Volgens hem hadden burgemeester en wet houders de aanvraag van de bouwvergunning voor het bouwen van een dagverblijf bij de rijhal van de heer H. Verhoeff nooit ontvan kelijk mogen verklaren. Dit, zo stelde de heer Festen, omdat men niet iets mag vernieuwen wat er niet eens mag staan. „Het gebouw tje had eerder onder politiedwang moeten worden verwijderd", aldus voorzitter Festen. Overigens zal de heer Verhoeff een nieuwe bouwaanvraag indienen bij B. en W. voor de bouw van een dagver blijf bij zijn rijhal aan de Birkstraat. De beroepschriftencommissie behan delde gistermiddag het beroepschrift van de heer Verhoeff tegen de weige ring van een bouwvergunning voor het vernieuwen van het dagverblijf. Hier over bleken nogal wat misverstanden te bestaan. Met vernieuwing heeft de heer Verhoeff bedoeld: de (inmiddels voltooide) bouw van een nieuw dag verblijf tegen de buitenkant van de rijhal voor paarden. Het vorige dag verblijf bevond zich in de rijhal. B. en W. gingen van de veronderstelling uit, dat men het zonder vergunning gebouwde nieuwe dagverblijf (WC's kantoortje en dergelijke t al weer wilde verbouwen. Dat bleek onjuist te zijn. Omdat B. en W. op grond van hun ver- keerde veronderstelling de bouwver gunning hebben geweigerd, zal de heer Verhoeff een nieuwe bouwaanvraag indienen. Tevens werd hem aangera den het beroepschrift in te trekken. De raadsvergadering van 20 oktober nam het voorstel, om mevrouw A. M. van der Weerdt-Van Emmerik te be noemen tot hoofdleidster van de open bare kleuterschool „De Regentuuter", met algemene stemmen aan. Sinds 19 september nam zij deze functie al waar, in verband met het eervol ontslag van de vorige hoofdleidster. Binnenkort kan zij officieel benoemd worden. Bij de raadsvergadering waren leer lingen van de St. Bonifatiusschool aan wezig. Zij kregen deze avond de kans om het werken van een gemeenteraad te leren kennen. Het kinderfonds van de Verenigde Naties is een toonbeeld van internationale samen werking. Vrijwillige bijdragen van regeringen en particulieren worden besteed aan het welzijn van kinderen overal ter wereld, ongeacht ras. geloof, nationali teit of politieke kleur. Ook dit jaar komt Unicef weer met een prachtige serie wenskaarten, een agen da met als motief de boom des levens, correspondentiemappen, een geschenk doos met als inhoud een assortiment van bovengenoemde kaarten. Educoll het opvoedkundige bouwspeelgoed, waarmee vier huizen uit ontwikkelings landen kunnen worden gebouwd en tot slot de Kinderster. De Kinderster is een adventsboek waar de kinderen 24 decemberdagen mee be zig zijn. Het kleurig geïllustreerde boek bevat namelijk een uitvouwblad waar op iedere dag een stukje van de extra bladen moet worden geplakt. Het eind resultaat is dan een prachtige advents ster. Alle genoemde artikelen zijn te koop en liggen ter bezichtiging bij het VVV- kantoor te Soest. Er bestaat dringend behoefte aan hulp bij de verkoop van de Unicef-kollektie. Wilt U binnen het bedrijf waar U werk zaam bent, het kerkgenootschap of de vereniging waar U lid van bent en in Uw kennissenkring deze verkoop stimu leren en op U nemen? Neemt U dan kontakt op met Mevr. N. M. Rademaker. Lange Brinkweg 62. tel. 10466. Op woensdag 2 november aanstaande geeft het Toonkunst dameskoor onder leiding van Nancy van der Eist met. de Toonkunst Oratorium Vereniging, o.l.v. Barend Schuurman een zangconcert. Dit concert wordt gehouden in de Aniersfoortse stadshal, de Elint en begint om 20.15 uur. Uitgevoerd worden werken van Haydn, u« nn.wi vuil Kerkhof (tenoi i Arthui Cl. Debussy. G. Faurë, N. van (Ier Eist, Schildmeijei (basi. Willem llulsmann en de Nelson-Mis van Joseph Haydn. (orgel i Gesina Bolljes-I'opping ipiano) Aan dit concert werken mee: Elize de en het Nederlands Bachorkest. De toe- Broekert (sopraan), Sybille Raaphorst gangsprijs bedraagt 6,- en 4,50 voor (mezzo-sopraan), Joke de Vin (alt), leden van het CJP of de Pas 65. De burgemeester is verhinderd dinsdag 1 november spreekuur te houden. !>c'W-jarige .1. van der V. uit Amersfoort i«. aangehouden op verdenking van het doorrijden na een aanrijding. Nadat hij had lickend en de politie proces-verbaai tegen hem had opgemaakt, mocht hij naar huis. De aanrijding vond in de nacht van zondag op maandag plaats op de Van Weedestraat. Van der V. reed er in de richting Baarn. Door onbekende oorzaak raakte hij van de weg en botste tegen een in de berm geparkeerde personenauto en een bestelauto, beide eigendom van C. R. Beide wagens werden daardoor aan de l.nkerkant zwaar beschadigd. Een buur man van R. had wel de klappen gehoord, maar hier geen aandacht aan geschon ken. Aan de hand van de sporen kwam de politie de veroorzaker van de aanrijding op het spoor. Dit jaar wordt duidelijk, dat Nederland getroffen is door een enor me beukenramp. Geen watervloed kan daar nog iets aan verande ren. Utrecht en Gelderland als typische „beuken" provincies krij gen de zwaarste klappen. Tientallen in één oogopslag, honderden per gebied en vele duizenden over het land verspreid. In een gepubliceerd artikel in het tijdschrift „Van Buiten" van de Stichting Het Utrechts Landschap, eigenaresse van 1500 ha. natuur gebied met duizenden beuken, heeft de rentmeester van het Land schap Ing. H. K. M. Lugtmeijer als belangrijkste oorzaak genoemd de enorm gedaalde grondwaterstand in Nederland. Ook de tuin van paleis Soestdijk is getroffen door de beukenramp: de twee beuken op het voorgazon zullen deze winter moeten worden gekapt. „In onze provincie Utrecht heeft de waterhuishouding in tien jaar zo'n ver andering ondergaan, dat in veel van onze bosgebieden de waterstand soms tot twee meter is gedaald! Grootste oorzaak is het ontbreken van voldoende natte winters in de beginjaren van 1970 Neerslag die in de zomer valt kun je als hangwater beschouwen, dat via bomen en planten weer verdampt. Neerslag die in de winter valt moet ten goede komen aan het grondwater waar bomen van afhankelijk zijn. Met uitzondering van 1974-1975 zijn de winters na 1970 vrij droog geweest. In elk geval zo weinig nat, dat meer grondwater verdween dan erbij kwam", aldus rentmeester Lugt meijer. Kreeg de Utrechtse Heuvelrug gemid deld per jaar zo'n 100 miljoen kubieke meter toegevoegd aan het grondwater, waarvan overigens 30 miljoen weer ge wonnen werd voor drinkwater, in dustriële- en bronbemaling, in 1972-1973 wordt slechts 20 miljoen kuub toege voegd, waardoor er een negatief saldo ontstond. Het jaar ervoor en de twee jaar erna waren echter ook duidelijk beneden het gemiddelde geweest, waardoor de grondwaterstand zienderogen terug liep. Vooral de oudere beuken zijn daardoor na de droge zomers in een kwetsbare positie gekomen. De droge zomer van vorig jaar heeft veel beuken onmiddel lijk in een kansloze positie gebracht. Geen hangwater en geen grondwater, de dood treedt in. Daar kwam nog bij, dat als er neerslag viel, soms indrukwekkende aantallen méér dan voorheen via waterwinning, bronbemaling en riolering werd afge voerd. Voorbeelden? In Zeist en De Bilt wordt per jaar 10 miljoen kubieke meter drinkwater gepompt, waarvan 3% mil joen op grotere diepte. Voor een flink viaduct als tussen De Bilt en Zeist werd in anderhalf jaar tijd 25 miljoen kubieke meter grondwater weggepompt. De stad Utrecht voert per jaar 7V2 miljoen ku bieke meter neerslag op daken en stra ten via de riolering af. Al het leidingwater dat vroeger in huizen gebruikt werd en vaak samen met de regenafvoer in een zinkput afgevoerd werd, wordt nu in Nederland al voor 80% via de riolering in rivieren geloosd, die in de Noordzee uitmonden. Al het regenwa ter dat vroeger tussen de straatstenen door in de grond wegsijpelde, wordt nu via dezelfde riolering in zee geloosd. Bovendien is in de meeste agrarische gebieden ten behoeve van het vroeger en later in het jaar gebruiken van de weilanden de waterstand drastisch ver laagd. Rentmeester Lugtmeijer acht de beu- kcnsterftc na de droogte van 1976 het 8 bewijs dat bomen zich nooit alleen kun nen voeden met het „hangwater" van een regenbui. Zelfs de stormschade van enkele jaren geleden wil Lugtmeijer in relatie brengen tot de grondwaterstand. Duizenden oude beuken in het gehele land kwamen dit voorjaar niet of nauwelijks in blad, wat betekent dat ze dood zijn of binnenkort dood gaan. Deze massale sterfte richt een enorme schade aan in ons land. Aanvankelijk was men geneigd, de oor zaak alleen in de uitzonderlijke droogte, hitte en lage luchtvochtigheid van de twee voorafgaande zomers te zoeken. Maar de vaak 100 tot 200 jaar oude bomen hebben in die tijd wel meer van dergelijke zomers overleefd. Nader onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat de hoofdoorzaak in veel ge vallen juist de combinatie is van een aantal factoren: het klimaat in 1975 en 1976, de omstandigheden op de groei plaats (er sterven meer beuken op on gunstiger plaatsen, b.v. hoge zand grond) en de leeftijd. De oude beuken zijn verder plaatselijk verzwakt door de storm van januari 1976, de nachtvorst van mei 1976 en de veranderingen op de plaats waar ze staan. Zo'n verandering is b.v. het plotseling vrij komen te staan doordat buur-bomen wegvallen of wor den weggehaald. Alhoewel ook andere boomsoorten de hitte en de droogte niet ongemerkt voorbij zijn gegaan, blijkt de beuk sneller te reageren op ongunstige omstandigheden, vooral naarmate hij ouder wordt. Hij komt van nature voor in ons land (zeeklimaat, koele en niet te droge zomers en zachte winters), en vraagt niet te zure grond met vol doende vocht, waarvoor een goed humus- en/of leemgenalte nodig is. Zuurstof tekort in de bodem betekent al gauw dat de wortels afsterven; de beuk kan dan ook slecht tegen een perodiek hoge grondwaterstand, asfaltering onder de kroon en ophoging van de grond. Verder heeft hij een dunnen bast en is daardoor niet bestand tegen plotselinge zon- bestraling. Bovendien kan een oudere, verzwakte beuk zich vrijwel niet meer herstellen, zoals andere bomen, b.v. linde, dat wel kunnen. Een waarschuwing voor het om vallen van de dode en kwijnende bomen lijkt op zijn plaats. Bij een storm zal het ernstig verzwakte wortelstelsel vaak niet voldoende verankering bieden voor de zware bomen. Het verdient daarom aanbeveling, deze bomen op gevaarlijke plaatsen snel te verwijderen. Dit biedt bovendien de mogelijkheid, snel weer jonge bomen neer te zetten. Op veel plaatsen kunnen dat gewoon weer beu ken zijn. Excursies met de bomenstichting De Bomenstichting in Zeist kent een groot aantal donateurs, dat het streven van de stichting naar behoud van waar devolle bomen ondersteunt. In ruil daar voor ontvangen deze donateurs niet al leen regelmatig informatie over bomen, maar kunnen zij ook deelnemen aan interessante excursies naar landgoederen en arboreta (verzameling bijzondere bo men), onder leiding van deskundigen. In het recente verleden werden b.v. excur sies georganiseerd naar het landgoed Queeckhoven in Breukelen, het arbore tum Trompenburg in Rotterdam en het pinetum (verzameling naaldbomen) in Putten. Men kan zich opgeven als dona teur door storting van 15.- (of 250.-, waarmee U donateur voor het leven bent op postgiro 2108755 ten name van de Bo menstichting Zeist, onder vermelding van „nieuwe donateur". Het adres van de Stichting is Driebergseweg 16B. Zeist, tel. 03404-22842. Geen afrastering e.d. aan bomen Wanneer afrasteringen en hekken aan bomen worden bevestigd, is de kans op beschadiging groot en kan de boom zelfs afsterven. Vandaar ook, dat dit in veel gemeenten verboden is. Een Milieu wachter in Cuyk maakte een aantal overtreders van dit verbod per brief op hun fout attent en sprak met eige- naren van de betreffende bomen over de beschadigingen. Het resultaat was dat zij alles van de bomen hebben vér- wijderd. Het blad „Politie Dierenbe scherming". waaraan dit bericht is ont leend, hoopt dat dit voorbeeld in andere plaatsen navolging vindt - en terecht! „Bomen leven" Het Instituut voor Natuurbeschermings- educatie in Amsterdam geeft een brochu re uit, getiteld,,Bomen leven". Deze is geschreven om kinderen vertrouwd te maken met een aantal bomen om ons heen. De brochure wordt mét een docenten boekje toegezonden na overmaking van 2,25 op postgiro 347147 ten name van I.V.N., Amsterdam, onder vermelding van „Bomen leven". Bij bestelling van meer dan 30 exemplaren kost de brochu re 1,50. Redt de knotwilg! Het plastic heeft bij allerlei produkten, zoals bijv. manden, wilgenhout ver drongen. Daardoor zijn veel van de 700.000 knotwilgen in ons land er slecht aan toe; eens in de 4 a 5 jaar werd vroeger name lijk de kruin verwijderd (het knotten), en dat gebeurt nu heel vaak niet meer. Met als gevolg sterk uitgroeiende tak ken, die door de zwaarte afscheuren en het afsterven van de boom door een bacterieziekte. Er zijn de laatste jaren op deze wijze al duizenden knotwilgen verdwenen. Enige jaren geleden trokken diverse groepen milieuliefhebbers zich het lot van de knotwilg aan. Eén daar van klopte in 1975 voor een meer geor ganiseerde opzet van de actieplannen bij de ANWB aan, die de groep daar bij leiding gaf. Na dit experiment be sloot de ANWB vorig jaar deze ontwik keling landelijk te stimuleren en haar leden op te roepen, te komen helpen bij het knotten. Alhoewel de aanmel ding niet massaal was, konden toch vrij veel wilgen worden,.geholpen". De ze oproep is dit seizoen herhaald. Van november t/m april kan iedereen, dus niet alleen ANWB-leden, op zaterdag middag wilgen knotten en zo bijdragen tot het behoud van een boom die karak teristiek is voor het Nederlands Land schap. De leiding en begeleiding is in handen van het mentorkorps-ledenhulp- korps van de ANWB. Het werk kan door zowel mannen als vrouwen worden ge daan; voor kinderen die met hun ouders meekomen wordt in verband met het te hanteren gereedschap als minimum leeftijd 16 jaar geadviseerd, komen ze zelfstandig dan is dat 18 jaar. Men kan zich aanmelden bij de ANWB, afdeling Recreatie-LHK, postbus 93200, Den Haag, telefoon 070-264426, toestel 2197. Natte bagger kan bomen doden Wilt U bagger uit vijvers, sloten, grach ten e.d. gebruiken voor verbetering van de grond bij bomen? Laat deze dan eerst drogen op een plek waar zich geen boom wortels in de grond bevinden en ver spreid daarna de gedroogde laag net als oude koemest in brokken over de grond onder de boom. U voorkomt daarmee dat de bomen sterfteverschijnselen gaan vertonen. Bagger bestaat voor een groot deel uit half verteerd organisch materiaal (hu mus en is daardoor uitstekend geschikt om de lucht-, vocht- en voedselhuishou- ding in de bodem op peil te brengen. Maar het ls zowel in natte als in droge toestand ook geheel luchtdicht; waar door wordt de lucht ln de bodem er on der niet meer ververst en ontstaat daar een tekort aan zuurstof en een teveel aan koolzuur. Met als gevolg: de wor tels onder het baggerpakket sterven af en er treden - meestal een jaar later - ook sterfteverschijnselen in de kroon op. De hierboven aangegeven methode - eerst drogen, dan verspreiden - kan dat voorkomen. Deskundige boom-adviseurs De bomenstichting in Zeist zet zich ac tief in voor behoud en verzorging van alleenstaande bomen en bomengroepen, die waardevol en „onvervangbaar" zijn. Voor dit werk is deskundigheid nodig en I die is in ruime mate voorhanden. De stichting wordt namelijk belangeloos terzijde gestaan door een tiental advi seurs, die op dit terrein werkzaam zijn. Zij geven antwoord op vragen, beoorde len boom-problemen ter plaatse als daaraan behoefte is en verstrekken ad viezen. Tot deze raadgevende leden be horen zes bosbouwkundige ingenieurs, werkzaam als: wetenschappelijk onderzoeker op boomverzorgingsgebied bij het Rijks instituut „De Dorschkamp" in Wage- ningen inspecteur bij de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten afdelingshoofd Staatsbosbeheer (In spectie Landschapsbouw) directeur plantsoenen dienst van een grote stad afdelingshoofd Rijkswaterstaat (afde ling Esthetische Verzorging) medewerker CRM (hoofdafdeling Na- tuur- en Landschapsbescherming) naast o.a. een hoogleraar aan de Land bouwhogeschool in Wageningen en een boomchirurg. Mede dankzij hun mede werking kon reeds menige boom worden behouden in gevallen waarin ziekte, on oordeelkundige behandeling of economi sche belangen een bedreiging vormden. Boomacties in grote steden De boom staat duidelijk in de belang stelling. Diverse instanties geven zich moeite om te komen tot uitbreiding van het bomenbestand, met name in de •grote steden. Het probleem is echter doorgaans het ontbreken van voldoende financiële middelen, zodat een beroep wordt gedaan op bedrijfsleven, instel lingen en particulieren. Zo heeft b.v. Rotterdam gedurende enige jaren een gemeentelijke actie gekend onder de naam „Zet 'n boom op in Rotterdam". Het werd een groot succes, want er konden met het ingezamelde geld enige honderden bomen worden geplant. In Amsterdam liep tot voor kort de actie „Baby boompje bos", waarbij ouders van pasgeboren kinderen voor 25 gulden een boom in het Amsterdamse Bos kon den adopteren. De Stichting 't Groene Hart van Amsterdam voert op dit mo ment de actie „Zet eens 'n boom op in Amsterdam". Men wil in vijf jaar tijd 200 volwassen iepen in het centrum planten, waarvoor maar liefst 1,25 mil joen gulden nodig is. Dat geld moest komen uit bijdragen, donateurschappen a 10,- per jaar en opbrengsten uit de verkoop van herinneringszegels- en enveloppen, T-shirts, stickers enz. Van recente datum is ook de actie „Haar lem Bomenstad", een initiatief van de dienst Hout en Plantsoenen. Bedijfsle- ven. Instellingen en particulieren zijn dit voorjaar per folder uitgenodigd een zelf te bepalen bedrag in het Bomen- fonds te storten. Dagelijks komen er giften binnen, variërend van 25 tot 100 gulden. Daarvoor wordt een certificaat toegezonden, met de vermelding dat men „heeft meegewerkt aan de verbe tering van het stadsmilieu". Met dit geld zal als eerste de wijk Meerwijk „groen" worden gemaakt. s, Rentmeester Ing. H. K. M. Lugtmeijer van het Utrechtse Landschap, met op de achtergrond gestorven beukenbomen. „Langzaam maar zeker is het wortel bestand van veel bomen kwetsbaar ge worden. De conditie van de boom wordt daardoor aangetast. Bij de fijnspar heeft de boomparasiet Letterzetter zich op de zwakke exemplaren gericht en er moe ten nu hele percelen worden gekapt. De droogteperiode van vorig jaar heeft zeker 18% van de beuken de genadeslag gegeven. En denk erom de schade is minstens het dubbele van wat de geïn teresseerde leek ziet", verklaarde rent meester Lugtmeijer. De komende jaren verwacht ik, dat telkens zeker 10% geveld moet worden. Adres Het Utrechts Landschap is thans bezig met het mobiliseren van deskundigen op het gebied van natuurbeheer om een adres te richten tot de Provinciale en Landelijke overheid, teneinde een com plete herziening te bewerkstelligen voor de waterhuishouding in bosrijke gebie den. Herziening van de grondwaterstand zal één van de dwingende eisen zijn, naast compensatie-reservoirs voor as- falt-plateaus van verkeersgebieden of dichtbebouwde gebieden. In Amerongen is al een experiment begonnen om uit de Rijn via infiltratie- putten rivierwater aan het grondwater toe te voegen. Kwalitatief nog niet best, maar het is een begin. Lugtmeijer: „We moeten de noodklok luiden willen we niet over tien jaar de situatie hebben dat je nergens meer een flinke beuk, berk, fijnspar. zelfs grove- den en uiteindelijk ook een eik in het landschap tegenkomt. Ik moet er niet aan denken, welke afschuwelijke ver antwoordelijkheid onze huidige genera tie draagt De politie heeft dinsdag op de Stadhou derslaan snelheidscontrole gehouden. De radarapparatuur registreerde 956 voertuigen, waarvan er 59 harder re den dan de toegestane snelheid van 50 km. per uur. De bestuurders krij gen een proces-verbaal. De topscorer liet ruim 80 km. noteren. Auto-antennes en buitenspiegels zijn .in" bij (ie jeugd als objecten om vernield te worden. N. van W. uit Soest, die aan het Pijperpad woont, kwam tot de ontdekking, dat een onbekende de antenne van zijn geparkeerde auto had afgebroken.

Soester Courant | 1977 | | pagina 25