H FILMEN 9 MET GELUID Zon in de schoorsteen Maatschappelijke dienstverlening Eemland dringt aan op snelle toewijzing grond voor woonwagenkamp VAN ESSEN Wat gaat U doen na Uw pensioen? B FOTO-KOPIEËN „Proest" over „Centrumweg ja of nee?" Haarproblemen Herfst is regen, wind, kou, maar toch: kookkunst- Fietser botst tegen betonpaal Fiets-acrobatiek liep niet goed af Ongelukkige val met fiets Diefstal portefeuille uit auto J.van Zal film foto ^7 KAPSALON HANS WEWER Agenda Soester gemeenschap Soester Courant van donderdag 3 november 1977 De maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDË) wil dat de gemeenteraad van Soest snel een beslissing neemt over de toewijzing van grond voor een woon wagenkamp in Soest. Aangezien het Amersfoortse kamp op dit moment overvol is, is de vestiging van een extra kamp voor 25 wagens in Soest uiterste noodzaak. Daarom moet de gemeenteraad volgens de MDE snel de knoop doorhakken. De woonwagenbewoners zijn in onze sa menleving een minderheidsgroepering, die gediskrimineerd wordt en waarvan de leden minder kansen hebben dan an dere burgers op scholing, vorming en werk. Woonwagenbewoners worden dui delijk op een afstand gehouden, dit blijkt bijvoorbeeld uit de geïsoleerde ligging van hun kampen. Het beleid van de re gering is tot voor kort geweest de woon wagenbewoners, ook wel eens niet te recht zigeuners" genoemd, te verza melen in grote regionale kampen. Dit bleek een grote miskleun te zijn en daarom is ,,de concentratie" de nieuwe toverspreuk met betrekking tot de woon wagenbewoners. Onlangs kwamen deze mensen in het nieuws door protestacties voor het paleis Soestdijk en momenteel worden er ge sprekken gevoerd tussen regeringsfunc tionarissen en afgevaardigden van de woonwagenbewoners. Amersfoort De bewoners van het Regionaal Woon wagencentrum in Amersfoort hebben weinig vertrouwen in beloften en goede woorden. Zij geloven alleen wat zij zien. En zij zien weinig. Ze zijn machteloos. De samenleving weet het niet, maar de communicatie tussen bewoners van het woonwagenkamp en de samenleving is vrijwel „dood". De maatschappelijke Dienstverlening Eemland houdt zich met de problemen van deze mensen bezig. Zij vaardigde bijvoorbeeld een maatschappelijk werk ster af, die het woonwagenvraagstuk moest coördineren. Na 2% jaar werken legde deze werkster haar taak er bij neer. Zij schreef een verslag getiteld „Je komt wel van een koude kermis thuis" waarin zij haar negatieve erva ringen weergeeft. „Na 2% jaar wer ken moet ik constateren dat er nagenoeg niets is veranderd aan de omstandig heden waaronder de kampbewoners le ven' schrijft ze in haar rapport. Toch verloor het MDE de moed niet. Samen met woonwagenbewoners - ver enigd in WOONWAGENWERKEN - schreef zij een beleidsnota, getiteld „Wil je een wagen binnengaan, laat je schoe nen buiten staan". De doelstellingen hiervan zijn, ten eerste energie vrij te maken onder woonwagen bewoners voor het meewerken aan ver beteringen in hun leefsituatie en ten tweede de mentaliteitsverandering on der de woonwagenbewoners en de niet- woonwagenbewoners jegens elkaar te bewerkstelligen. Hiervoor zijn concrete materiële voorzieningen nodig. Er moeten kleine kampjes bedrijfsruim ten voor woonwagenbewoners, zoals au tosloopgelegenheden, verbeteringen aan huidige kampen en verbeterde accomo- daties komen. Een aantal van deze za ken zullen om aktie op korte termijn vragen, andere zaken eisen een lang- VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 Vlakbij het dienstencentrum Honsber- gen aan de Wiardi Beckmanstraat reed de 64-jarige mevrouw G. N. uit Soest zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee met haar fiets tegen een betonnen paaltje. Daardoor viel zij. Zij werd gewond en per ambulance naar Zonne gloren gebracht, waar mevrouw N. ter observatie werd opgenomen. Toen hij al fietsende aan 't steigeren was door te proberen zijn voorwiel van de grond te krijgen, verloor de twaalfjarige Sander van de B, op de Betikenlaan de macht over het stuur. Daardoor kwamen hij en zijn evenoude vriendje Marcel S„ ook uit Soest, dat achterop zat, ten val. Marcel sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek en raakte bewusteloos. Dokter Rupert verleende eerste hulp. Beide jongens werden voor onderzoek met de ambulance naar Zon negloren gebracht. Door onbekende oorzaak kwam in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half ëën de 21 -jarige Frank S. op de Dalweg met zijn fiets ten val. Daardoor raakte hij bewusteloos. Hij werd met de ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Een portefeuille met rijbewijs en auto papieren werd zaterdagmiddag ont vreemd uit de auto van mevrouw J. E. M. uit Hoevelaken. Zij deed hiervan aangifte bij de politie. Mevrouw M. had haar auto geparkeerd aan de Foeken- laan. Toen zij na een boswandeling terugkwam, bleek de auto te zijn open gebroken. duriger voorbereiding, maar zij dringen nu al aan. Ook de gemeente Soest dient zich voor te bereiden op een bijdrage in de kosten van verbeteringen van het leefklimaat op het regionale kamp te Amersfoort en de accomodatie van het Welzijnswerk daar. Soest moet rekenen op de inrich ting van een woonwagenkamp voor 25 wagens in haar gemeente. Daarom moet bij de begrotingsbesprekingen ruimte open gelaten worden voor dit kamp. Ook wij moeten wat doen aan de ver betering van de leefomstandigheden voor woonwagenbewoners. Vooral uw AUTO, PLAAT- en SPUITWERK Beckeringhstraatll Tel. 11018 is niet moeilijk. En ook niet duur. Wij helpen u graag op weg met de juiste apparatuur. Birkstraat 2, Soest, tel. 12874. Maandagavond 7 november a.s. organiseert Progressief Soest haar maandelijks politiek café „Proest" in café „De Rode Haan", Birkstraat 32 in Soest. Het onderwerp is dit keer: de Centrum- weg, waarover de commissie R.O. in oktober twee keer heeft vergaderd. In de raadsvergadering van 17 november a.s. zal het tracé dan eindelijk worden vast gesteld. P.S.-raadslid Jan Visser hierover: „De standpunten staan al vast. CDA en WD kiezen definitief voor het trac e over di Eng en de PvdA blijft bij het tracé langs de spoorlijn. Dat heeft dan allemaal 30.000,- gekost voor een inmiddels bezoedelde en onvolledige maquette, die helemaal niet meer ter sprake komt. Deze beslissingen vielen binnenskamers zonder informatie en inspraak van de bevolking. De ruimtelijke ordening in Soest is een jungle." „Centrumweg ja of nee?" De bedoeling van het politiek cafë op 7 november is zoveel mogelijk informatie over een eventueel aan te leggen Centrumweg nog eens op een rijtje te zetten. Aanwezig zijn in elk geval leden van de actiegroep „Zuidereng-Nee", die een video-film zullen tonen over de Cen trumweg en hun volledige maquette van de Centrumweg. Verder de heer mr. M. D. Ph. van de Werf, verkeersdeskundige van de Werkgroep Leefmilieu Soest en leden van het Bewonerscomité van Len- neplaan zullen nog benaderd worden. In de pauze muziek van Elkie Brooks: ,,My Central Way". Iedereen, die geïnteresseerd is in het lot van Soest is hartelijk welkom. De toe gang is vrij. Aanvang 20.00 uur. Ge spreksleider is Jan Uit den Bogaard. Eventuele nadere telefonische inlich tingen bij het secretariaat van P.S.: 17692. Laat het onze zorg zijn KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Berber artikelen Dinsdags gesloten. De verplichte pensionering plaatst ouderen buiten de hoofdstroom van het leven. Het economisch systeem eist in de meeste gevallen terugtrekking uit de aktieve maatschappelijke rol, waarbij niet wordt overwogen welke bijdrage iemand nog Zou kunnen leveren. Nog een paar jaar en het is zover! Dan krijg je pensioen. Sommige oudere werknemers leven daar nu al naar toe. De positief ingestelde werknemer denkt, fijn, straks kan ik alles gaan doen waar ik nü geen tijd voor vind. Hij kijkt naar de pensioendatum uit als een kind naar het begin van de „grote vakantie". Deze kategorie ouderen is blij met de tijd die ze gaan krijgen voor ontspanning en liefhebberijen, voor het meer intensiveren van hun kontakten met anderen. Zij willen aktief blijven. Er zijn echter ook mensen, die het met dat pensioen niet zo zien zitten, die zich afvragen: „Wat ga ik doen na mijn pensioen?" Hierbij mogen we ons ook de vraag stellen: „Wat betekent pensionering voor hoofdarbeiders en wat betekent het voor handarbeiders?" Onderzoeken in die richting hebben uitgewezen, dat hoofd (niet-hand-)-arbeiders hun pen sionering zagen in termen van vrijheid en vrije tijd. Handarbeiders vonden slechts bevrediging in hun werk. Zij zagen de pensionering als begin van een periode van isolatie en verwijdering van vroegere voldoening gevende levens vormen. De konklusie van de onderzoe ken was, dat handarbeiders en hun vrouwen bang wagen voor de pensione ring en dat niet-handarbeiders en hun gezinnen zich erop verheugen. De eer sten verwachten kontaktverlies en de laatsten een hernieuwde oriëntatie op kontakten. Dit is natuurlijk erg alge meen gesteld, de situatie is niet zo absoluut. Het werkelijk ervaren van de pensioenperiode kan zeer verschillen van de genietingen die men zich ervan voorstelt. Pensioen is vrije tijd De zg. „derde levensfase" is' de période van de vrije tijd. De tijd is nu letterlijk van jou. Er breekt nu een periode aan van .„vrije keuze", van oriëntatie op de eigen voorkeuren van vrijheid. Je kunt nu doen wat je werkelijke wilt gaan doen. „Vrije tijd" heeft te maken met tijd. met vrijheid en voldoening en al die faktoren hebben weer te maken met sociale, kulturele en milieu-faktoren- en houdingen. Het gebruik van vrije tijd Hoe ga je die vrije tijd gebruiken? Het is goed, daar réeds lang vóór het bereiken van de „pensioengerechtigde leeftijd" over na te denken. In het algemeen kan gesteld worden, dat de mens vanaf zijn kindzijn zijn vrije tijd gebruikt voor spel en ontspanning. Zo ^1 het in vele gevallen ook voor de pensioendatum wel zijn geweest. Alleen had het voorheen een andere vorm. De vrije tijd was altijd gelimi teerd. Maar nu? Spel kan - net als bij het kind - de behoeften van oudere mensen bevredigen. Het kan voorzien in een sociaal aanvaarde vorm van gevoelens en energie uiten. Gelegenheid om te spelen kan ook de oudere mens de kans bieden te exploreren en te experimen teren met nieuwe rollen. Als vrije tijd en spel elementen kunnen blijven in het leven van ouderen, is de kans op vol doening groter. Maar het gebruiken van vrije tijd heeft niet alleen te ma ken met voldoende inkomen, tijd en gelegenheid om deel te nemen aan aktiviteiten die men zelf kiest: een voorwaarde is ook een houdingsveran- dertng die een aanpassing aan het „niet- meer-werken" mogelijk maakt. Binnen het kader van pensioenvoorlich ting. en inzicht wil het Centrum voor Psychosociale Zorgbegeleiding te Soest onder het motto „Wat ga ik doen na mijn pensioen?" met belangstellenden voor dit onderwerp in de vorm van gespreks groepen een aantal bijeenkomsten orga niseren. Geïnteresseerden kunnen zich voor na dere informatie wenden tot het C.P.Z., schriitelijk onder postbus nr. 453 te Soest, telefonisch onder nr. 02155-1.95.56 of 030-89.29.09 (het laatste nummer ook na 19.00 uur). Hierover zult U ieder jaar weer in de krant lezen en over radio en t.v. horen. U herinnert het zich beslist. Velen verzorgen rond Sinterklaas een ge zellig pakje met rijmpje of briefje voor een zieke, gehandicapte of hulp behoevende bejaarde. Vandaar het motto: „Zon in de schoorsteen! De Zonnebloem, afdeling Soest, heeft gemeend het de gulle gevers (geefsters) gemakkelijker te moeten maken door alleen adressen te verstrekken uit Soest zelf. Dit bespaart U o.a. de niet te onderschatten portikosten. Onderstaand treft U het telefoonnummer aan van de voorzitster van de Zonnebloem Soest. Wanneer U deze belt, krijgt U op uw verzoek een adres mét nadere bijzonderheden, zoals leeftijd, vrouw of man enz., zo dat U voor het vullen van uw pakje enig houvast hebt. Het gaat dus be slist niet om de grootte van het pakketje, maar om de attentie Ook zieken enz., die naar uw mening voor zo'n pakje in aanmerking die nen te komen, kunt U aan mevrouw van Hoorn tot en met 15 november a.s. opgeven. Het contact-adres is mevrouw Van Hoorn, Insingerstraat 27, tel. 19875. t/m 4 december: Expositie in het Arti- shockgebouw met de educatieve ten toonstelling „de familie" voor VO en LO. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Steenhoff- straat 46. 2 november: Openbare vergadering Soester Gemeenschap ten huize van Elfriede Verkruysse, Olijkeweg 15; aan vang 20.15 uur. 3 november: Vrouwencafé in de Molen- soos, Molenstraat 142; vanaf 20.30 uur. Inlichtingen bij Joke Kruijtzer, Stad houderslaan 126, tel 1 04 88. 4 november: Avond-excursie Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde naar de „bloemvaktentoonstelling" in Aals meer. Opgave voor deelname bij de heer J. Mechelse te Baarn, tel. 02154-16625, tussen 19 en 20 uur. 6 november: Kamerconcert in het Artishockgebouw met het trio Dick Vis ser, gitaar. Steenhoffstraat 46; aanvang 14 uur. 7 november: Politiek cafe „Proest" in De Rode Haan over de Centrumweg. Birkstraat 32; aanvang 20 uur. 9 november: Koffieochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen in 't Hoogje, Kerk straat 10; aanvang 10.30 uur. Mevr. Smits-de Waard uit Hilversum zal een praatje houden over de stichting „Slim- ming International". Bijeenkomst K.V.G. met een lezing van mevr. E. Hooymans-Janssen uit Arnhem over het jaarthema: „Gerechtigheid", werken aan een rechtvaardiger wereld. In de Openbare Bibliotheek, alb. Cuyp- laan; aanvang 20 uur. 10 november: Bijeenkomst van de vrou wengespreksgroep van het Humanis tisch Verbond: aanvang 14 uur. Mevr. Engel spreekt over: „Van beroep huis vrouw". Inlichtingen bij mevr. Lien Becker, tel. 1 48 89. 11 november: Bingo-avond diensten centrum Honsbergen, Wiardi Beckman straat 475; aanvang 20 uur. Zonnebloèm-welfare-verkoop in Molen schot, Alb. Cuyplaan 101; op vrijdag avond van 19 tot 21 uur en zaterdag 12 november van 10 tot 16 uur. Wandeling Ned. Ver. van Huisvrouwen o.l.v. mevr. Sanders-Fikke in de bossen van Soestduinen. Start om 10.15 uur vanaf station Soestduinen. Eventuele inlichtingen bij mevr. Sanders, tel. 1 74 18. 13 november: Wandeling NIVON, onder leiding, in de vesting Naarden. Vertrek om 13.30 uur t/o paleis Soestdijk. Inlich tingen over alle aktiviteiten van het NIVON bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10, tel. 1 42 70. 14 november: Kontaktmiddag U.V.V. in het Oranje Hotel, Burg Grothestraat 70; .aanvang 14 uur. 16 november: Schrijfavond door de schrijfgroep van Amnesty International, in het Amnesty Centrum, Middelwijk straat 72 (zij-ingang); aanvang 20 uur. 17 november: Vrouwencafé in de Molen- soos. Molenstraat 142, vanaf 20.30 uur. Inlichtingen bij Joke Kruijtzer, Stad houderslaan 126, tel. 1 04 88. Thema-avond over „Wantoestanden in de Bio-industrie" toegelicht met film. Spreekster is Dina Bank van de aktie- groep „Lekker dier". In het Artishock gebouw, Steenhoffstraat 46aanvang 20 uur. 18 november: Filmclub in het Arti shockgebouw, Steenhoffstraat 46; aan vang 21 uur. Toegang 4,50. 20 november: Poppentheater Artishock, in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 14 uur. Toegang 2,50. 23 november: Koffiemorgen K.V.G. in de zaal van Hotel v.d. Brink, waar de heer van de Bijl een kreatieve morgen zal verzorgen. Soesterbergsestraat; aan vang 9.30 uur. Bijeenkomst Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde met een lezing van de heer G. Bootsman over „Heesters en conife ren". 24 november: Maandelijkse bijeenkomst van de gespreksgroep van het Humanis tisch Verbond; aanvang 20 uur. Inlich tingen bij de heer J. de Leede, tel. 1 28 43. 25 november: Kafe Literair-Chantant m.m.v. Jan Visser, Robert Dost, Ber- nard Daniéle en wellicht enkele anderen. Muzikale omlijsting van Julien Coco. In het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 21.30 uur. Kontaktavond NIVON in De Rank, Soes terbergsestraat 18. Bespreking o.a. van reisplannen voor 1978. Inlichtingen over alle aktiviteiten van het NIVON bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10, tel. 1 42 70. Sinterklaasmiddag Ned. Ver. van Huis vrouwen in De Rank, Soesterbergse straat 18; aanvang 14.15 uur. 26 november: Wandeltocht uit de serie Wintertochten wandelsportvereniging Olympia. Start tussen 10.30 en 14.00 uur vanaf De Rank, Soesterbergsestraat 18. Eventuele inlichtingen bij de heer D. W. Brood, Torenstraat 8, tel. 1 99 7 en W. A. Suman, van Goyenlaan 242, tel. 1 32 69. 30 november: Muziek in uw straatje in dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstr. 475 m.m.v. de A.R.O.S.; aanvang 20 uur. Herfst is ook feest Prachtige gekleurde herfstbladeren, uitgelaten waaierige dagen, maar ook rustige, zonnige herfstdagen. Mooie felgekleurde bloemetjes van de winterviolen, heesters met rode, paarse, lila of witte bessen. De voorpret van het bollen poten, een feestelijke bos herfstchry- santen, gemengd met bruingekleurde eikebladeren, kado geven aan iemand die u dierbaar is. IS DAT FEEST, OF NIET? Wij vinden van wel, en dus willen we dat vieren, samen met U! A.s. zaterdag, 5 november, zelfs met een heus draaiorgel op ons parkeerterrein. ÈN WAT TE DENKEN VAN ONDER STAANDE HERFST-FEESTAANBIEDINGEN: potoctop Amsterdamseweg 139 Amersfoort tel. 033 -17031 claar is het goed-gezellig-goedkoop Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in, waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren? Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt U wel een gegratineerd of au bain-marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld staat in dit kook ABC. De recepten maken het U verder duidelijk. Bakken is het bruin en al of niet gaar maken in heet vet in een open pan, meestal een koekepan. Bakken duurt meestal maar enkele minuten, zoals bij biefstuk, die alleen maar bruin en niet gaar hoeft te worden en een schnitzel, die snel bruin en 1 gaar is. Het vet waarin wordt gebakken moet zeer heet zijn. Voor het bak ken van kalfsbiefstuk of karbonade is meer tijd nodig. Het vet moet daarom iets minder heet zijn. Het vlees zou anders verbranden voor dat het gaar is. Bakken kan ook in zogenaamd diep vet. Hierop wordt nader ingegaan bij de F van frituren. Bakken kan ook in de oven. zoals cake, taart enz. Hoe lang en bij welke temperatuur gebak in de oven moet staan, is afhankelijk van soort en grootte van het gebak. Gerechten die moeten rijzen en gaar worden hebben veel onder- warmte nodig, ze worden daarom onder in de oven gezet. Moet er al leen maar een bruin korstje op liet 1 gerecht komen, dan is veel boven- 1 warmte nodig en wordt het boven in de oven gezet. Moet het gerecht gaar en bruin worden, dan is het midden van de oven de beste plaats: d.w.z. het midden van het gebak in het midden van de oven! recepten voor 4 personen kip a la bonne femme 1 braadkip van ca. 800 g, 4 aard- appelen, 75 g mager rookspek in 1 blokjes, 20 g margarine of boter, 1 1 ui, 100 g champignons, peper, 1 zout. Grilleer de kip gaar en bruin, door hem aan een draaispit te steken 1 en gaar te laten worden in 50 minu- 1 ten, óf verdeel de kip in vieren en 1 leg die onder of op de grill. Keer 1 de stukken regelmatig en laat het 1 vlees gaar worden in plm. 40 mi- j nuten. Schil de aardappelen, kook ze gaar en snijd ze in plakken. 1 Bak het rookspek uit in de boter 1 of margarine. Snijd de ui klein en 1 fruit die even mee. Bak de schijf- jes aardappel bruin en voeg de laatste 5 minuten de in plakken ge sneden champignons toe. Maak het geheel op smaak met 1 peper, zout en kleingesneden peter selie. Dit gebakken mengsel noemt men een garnituur. Geef het bij de kip. beurre maitre d'hotcl 100 g boter, 2 eetlepels kleinge sneden peterselie, zout, peper, ci troensap. Roer de boter zacht. Roer de pe terselie en zout, peper en citroen sap naar smaak erdoor. Vorm in een stuk vetvrij papier of plastic folie een rol van de boter en laat die opstijven. Snijd die in plakken óf spuit de zachte boter in toeven op vetvrij papier en laat die op- stijven. Geef de boter bij gegrilleerd vlees, bij stokbrood. De boter kan plm. 1 maand diepgevroren worden be waard. barderen is het omwikkelen van mager vlees (meestal wild) dat snel moet worden gebraden met lapjes vers, vet spek, zodat het niet uitdroogt tijdens het gaarma- ken. Bevestig de lapjes met draden breikatoen, en verwijder de draden vóór het opdoen. besterven is het afbraakproces in vlees, dat na de dood de samen stelling van het vlees verandert. Besterven is nodig om het vlees mals en smakelijk te maken. Niet voldoende bestorven vlees is hard, ook na bereiden. Besterven moet in een koele ruim te gebeuren, om bederf te voor komen. Het in Nederland te koop geboden vlees en gevogelte is reeds bestor ven. bigarrcau is een harde kers die ge- confijt* en veelal gekleurd is. Hij wordt voornamelijk gebruikt als garnering. De kleuren van bigar- reaux zijn rood, groen en geel. Ver pakt in een afgesloten plastjc doos je of zakje zijn ze jaren houdbaar, bisque een met room gebonden soep van schaal- of schelpdieren b.v. bisque d'homard (kreetlesoep). bisque de crevettes (garnalensoep), hlunqucttc een witte ragout. Be kend is blanquette de veau. een fij ne kalfsragout met champignons afgemaakt met witte wijn. eier dooier en room. hierop wordt nader ingegaan bij 1 C van confijten

Soester Courant | 1977 | | pagina 11