Gouden jubileum: E HBO - af delin g Soest beleeft één van de mooiste dagen van haar 50-jarig bestaan IP Nieuwe ambulance gemeente deze week in gebruik j Ploeg van vliegbasis wint EHBO- wedstrijd Wie leed en pijn de mensheid spaart, die leeft gelukkig op dee'z aard m Soester Courant van donderdag 3 november 1977 Foto Herman van Dam Het jubilerende bestuur v.l.n.r. dokter J. H. H. Overbeek, mevr. C. van Kooten-de Zoete, mevr. M. Wiemans-Hendriks, de heer D. van der Wijden, mevr. M. v. Herwaarden, mevr. C. J. Verkade-Bodt en de heer C. J. Verkley. Op zaterdag 29 oktober vierde de EHBO, afdeling Soest haar gou den jubileum. Dit ging gepaard met een speciale wedstrijd tussen teams uit de omgeving en een succesvolle jubileumreceptie. Bij de wedstrij den behaalden de Soester wedstrijdploeg een tweede en een derde prijs, waarmee zij bewezen een goede EHBO-afdeling te zijn. De door de gemeente beschikbaar gestelde ere-penning bleef zo doende in Soest. Tijdens de receptie kwamen velen een toast uit brengen op de jubilerende afdeling. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan was het gebouw aan de jPar%11elw.eg.7a feestelijk aangekleed. Overal hingen lampjes, vlaggen en spandoeken. In de grote zaal konden alle leden dierbare herinneringen ophalen aan het groot aantal jaren dat deze afdeling nu al draait. Daarvoor was een speciale foto hoek ingericht met historische kiekjes van de Soester EHBO, o.a.d. eerste zie kenwagen, die in dienst gesteld werd in 1931. 's Middags konden alle aanwe zigen de nieuwste ambulance, een omge bouwde chevrolet met een 8000-cc motor, bewonderen. Jarenlang heeft de afdeling Söest het ziekenvervoer geregeld, totdat het over genomen werd door de gemeentelijke ambulance-dienst. Er is veel veranderd, maar één ding is altijd hetzelfde geble ven: het streven van de Soester afde ling naar één gediplomeerde EHBO-er in elk gezin. Deze doelstelling is nog steeds niet verwezenlijkt, daarom blijft er een taak voor de Soester EHBO. Op uitnodiging van de heer H. G. Scholt- meijer, die de gehele dag aanwezig was als ceremoniemeester, verwelkom de de voorzitter, dokter J. H. H. Over beek, staande voor een met bloem stukken gevulde tafel, de wedstrijd teams uit Amersfoort, Soest, Soester- berg, Zeist, De Bilt-Bilthoven en Soes- terberg Vliegbasis. Ook heette hij de heer en mevrouw Schutte welkom, die voor deze aangelegenheid speciaal uit Frankrijk waren overgekomen. De da mes-doktoren Kuiper, Schutte en Over beek vormden, de jury, die de prestaties van de ploegen zou gaan beoordelen. Voor de wedstrijd was een echt ongeluk in scène gezet. Twee „slachtoffers", ge speeld door de heren Clobus en Fijn uit Utrecht, moesten door de teams behandeld worden. De één was zoge naamd door onachtzaamheid tegen de tochtdeur aangelopen, waardoor hij een flinke neusbloeding en een lichte hersen schudding opliep. De ander, die de tocht deur met flinke kracht tegen zijn elle boog kreeg, liep hierdoor een zware kneuzing op. Deze twee ongelukkigen moesten om beukten door de groepen, bestaande uit drie EHBO-ers behandeld worden. Het was interessant om te zien hoe ie der team een eigen aanpak had. Deze verschillen werden door de dames-jury dan ook gehonoreerd. Dokter mevrouw Kuiper vertelde de wedstrijd-ploegen na afloop wat zij fout gedaan hadden en waar zij op hadden moeten letten, waar na voorzitter dokter Overbeek de uit slag bekend maakte. De eerste prijs, een zilveren ere-penning met inscriptie, beschikbaar gesteld door Hare Majesteit de Koningin en een be ker-zuil werd gewonnen door de afdeling Soesterberg Vliegbasis. Maar ook de Soesters kwamen er niet gek vanaf. Zij sleepten de tweede prijs en de ere-pen ning met inscriptie, beschikbaar gesteld door de gemeente Soest, en een beker, zuil in de wacht. Derde tot en met zesde werden achtereenvolgens de afdelingen Amersfoort, de Bilt-Bilthoven, Zeist en Soesterberg. De zogenaamde leidersprijs werd ge wonnen door mej. Zagt, van de afdeling de Bilt-Bilthoven. De tweede prijs kwam in handen van de heer Van Ooien, van de Vliegbasis Soesterberg en de derde prijs kwam terecht bij mevrouw Lip- sius, die het team van Soest, bestaande uit mevrouw R. Schaper, de heer O. v.d. Steeg en haarzelf, aanvoerde. De drie winnaars kregen uit handen van de voor zitter, de heer Overbeek, een prachtige EHBO-plastiek met inscriptie. Dokter Overbeek bedankte vervolgens de „lotus-slachtoffers" de heren Clobus en Fijn, de heer van Diermen, die het [KONINKLIJKE^ 'aio' jNED.VERENIGINGl ongeval bedacht had, de wedstrijdleider de heer H. Buursma uit Breukelen en de dames-jury, bestaande uit de dames Overbeek, Schutte en Kuyper. Allen kre gen bloemen en een fles wijn. Receptie De jubileum-receptie werd voorafge gaan door het plaatsen van de nieuwste ziekenauto van Soest voor het gebouw van de EHBO. Hiermee wilde de ge meente haar dank betuigen aan het ja renlange ziekenvervoer dat deze ver eniging heeft verricht. Het voltallige bestuur, bestaande uit de heren J. H. H. Overbeek, D. van der Wij den, C. J. Verkleij en de dames C. van Kooten-de Zoete, C. J. Verkade-Bodt, M. Wiemans-Hendriks en M. van Herwaar den, nam gekleed in jaquet en „in het lang" de talrijke felicitaties in ont vangst. De burgemeester van Soest, mevr. Mr. J. M. Corver-van Haaften, di verse raadsleden, afgevaardigden van de Rabo-bank, de heer Berkelbach, di- rekteur van Zonnegloren, het ere-lid dok ter Schutte, de docent J. Kuiper en de De Soester wedstrijdploeg (met op de voorgrond Mevr. P. Lipsius-Grol als leidster) die de tweede prijs in de wacht sleepte. l-'oto Herman \an l)am heer Freriks namens het hoofdbestuur, het complete districtsbestuur, de brand weer en vele andere feliciteerden de Soester EHBO met het vijftigjarig be staan. Natuurlijk waren ook de Soester doktoren, waaronder dokter J. C. Rip en de afgevaardigden van de andere EHBO-afdelingen uit de omgeving aan wezig. om het bestuur de beste wensen te geven. Mevrouw Lipsius bood dokter Overbeek, als onderdeel van deze bijzonder ge slaagde receptie, een lijst aan met/500 nieuwe donateurs. Dit grote aantal sym pathisanten betekent weer een nieuw hart onder de riem van de EHBO-Soest. De heer Freriks, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, bood daarna een fraaie verbandtas aan. Hij noemde de Soester afdeling „de parel aan de kroon van de Nederlandse Vereniging". Na mens de vrijwillige brandweer overhan digde dokter Busch een stopwatch. Hij wenste dat de EHBO bij het 100-jarig jubileum nog meer leden mag hebben en hij roemde de wijze waarop de afde ling Soest en de vrijwillige brandweer samenwerken. De burgemeester van Soest, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, bracht mede namens de gemeenteraad hulde aan de Soester EHBO, vanwege het goe dé werk dat in deze vijftig jaren is ver richt. Dokter Overbeek bedankte haar. en in haar alle gemeentediensten, voor de plezierige medewerking die aan het jubileum is.verricht. „Tenslotte", zei hij, „is de burgemeester toch het hoofd van de gemeente, en kunnen wij met haar te bedanken volstaan". Bescheiden als altijd antwoordde de bur gemeester, dat zij niet het hoofd, maar de knecht van de gemeente is. De ge meenteraad is nog altijd het belang rijkste orgaan, meende zij. Na deze speeches bleven nog velen na- toasten op het goede werk van de Soes ter EHBO. Onder het genot van een drankje en een hapje, werd deze vereni ging het allerbeste gewenst en werd de wens geuit, dat het werk van de afde ling Soest altijd voortgang mag vinden. Feestavond 's Avonds was er een feestavond geor ganiseerd voor de leden met hun intro- ducé's en een aantal genodigden. Voor de goede sfeer zorgde de Country en Western Band Peter Verschoor. Na de koffie met een „lange Soester" en een wat pittiger drankje genoten alle aan wezigen van een exclusief koud buffet, verzorgd door slagerij Van Asch, dat bijzonder in de smaak viel. Hier tussen door bedacht de voorzitter dokter Over beek de leden van de werkcommissie, 20 in getal en de twee organisatoren van deze dag met geschenken. Op de muziek van de Dixieland Band vierde men met een bal het slot van deze zo bijzonder geslaagde jubileum dag. Instructeur en voorzitter van de be drijfsvereniging voor eerste hulp bij on gelukken van de vliegbasis Soesterberg, de heer A. Wokke, zei zaterdagmiddag bijzonder verguld te zijn met het beha len van de eerste plaats op de wed strijden in Soest. Blij was hij ook, en met hem de secretaris van de vereni ging, de heer L. Linge, met het behalen van de eremedaille, die beschikbaar was gesteld door de koningin. „Verguld", zei hij, „ben ik gezien de kwaliteit van het werk, dat door de di verse ploegen is geleverd, gezien het feit dat wij met een zo kleine voor sprong hebben gewonnen. Er is echt strijd geleverd". Hij benadrukte even eens, dat het werk van de bedrijfsver eniging voor EHBO op de vliegbasis Soesterberg duidelijk op een andere leest geschoeid is dan die van de bur gerverenigingen. „Het is bij ons een specifieke bedrijfsvereniging, die geënt is op het vliegbedrijf". De vereniging, die op 5 mei 1969 opge richt is, op initiatief van de heer F. J. Hafmeijer, die tot voor kort als in structeur aan de vereniging verbonden was, telt momenteel 82 leden, verspreid over verschillende onderdelen van de vliegbasis Soesterberg zoals de vliegba sis zelf, het kamp van Zeist, de afdeling van de vliegbasis in Soestduinen en het CLO in Zeist. De lessen vinden voorna melijk 's avonds plaats, terwijl vanwe ge het feit dat het een bedrijfsvereni ging is, ook 's middags wel lessen gege ven worden. De bedrijfsvereniging on dersteunt met haar activiteiten de op het vliegveld gevestigde medische dienst van de Koninklijke Luchtmacht. De eerste activiteit van de vereniging is het organiseren van een oefening op vrij grote schaal op het gebied van de eerste hulp bij rampen. Deze oefening vindt plaats op 2 novem ber en speelt zich af op het terrein van de vliegbasis. Oüü De nieuwe ambulance van de gemeente Soest, die tijdens de EHBO- receptie te bezichtigen was op het voorterrein van het Middelwij k- gebOUW. Foto Herman van Dam Terwijl binnen de receptie van de E.H.B.O.-vereniging plaatsvond, werd op het grasveld voor het gebouw aan de Parallelweg de nieuwe ambulance van de gemeen te Soest voor het eerst aan het publiek getoond. De ambulance wordt waarschijnlijk, zo bleek uit de woorden van een aanwezige gemeenteambtenaar, volgende week in gebruik genomen. De ambulance biedt plaats aan twee lig gende en twee zittende patiënten. Zijn belangrijkste taak is het vervoer over grote afstanden van patiënten van bij voorbeeld ziekenhuis Zonnegloren naar het academisch ziekenhuis in Utrecht. Op de tweede plaats pas wordt de nieuwe ambulance ingezet bij verkeersongeval len. Hiertoe is de ambulance toegerust met twee brancards boven elkaar, die bediend worden door middel van gas druk. De opbouw van de wagen heeft ongeveer een half jaar in beslag geno men. Omdat de wagen zwaarder is dan de huidige in dienst zijnde ambulance (overigens wijkt hij er nauwelijks van af) is hij uitgerust met een stuurbekrachti- ger om het rijden voor de chauffeurs komfortabeler te maken. U--.1- De burgemeester van Soest, mevr. mr. J. M. Corver-van Haaften feliciteert het jubilerende EHBO- bestuur. Foto Herman Van Dam ft Foto Herman van Dam De leider van de wedstrijdploeg van de vliegbasis Soesterberg ontvangt uit handen van voorzitter dok ter Overbeek de ere-medaille van H.M. de Koningin voor het winnen van de wedstrijd.

Soester Courant | 1977 | | pagina 15