2.49 Soester Courant GRATIS! Ontkoppeling van winkel- en openbare voorzieningen wenselijk BANKET LETTER Realisering centrum De Borg nog lang niet zeker Grote Sint-Nikolaas aktie Soester winkeliers ov komst! Frank van de Bremer winnaar van de Mijlpaalactie Rabobank Soest Doortrekking Dalweg kost f 583.100,- „Zuidereng Neein reaktie op Ontwikkelingsplan: Begrotings behandeling: Alternatieve verjaardag voor wethouder 2000 Gulden voor Soester padvinders groepen tot 1 januari 1978 GRATIS! De abonnementsprijs is zeer laag, slechts 10,- per halfjaar. Stuur of breng ons deze bon Donderdag 3 november 1977 56e jaargang no. 11 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag Het terrein tussen de Dalweg (op de Eng) en de Dalweg nabij de Beukenlaan welke beide wegen in de nabije toekomst met elkaar verbonden zullen worden. „Zuidereng Nee" vindt het terrein aan de rechterzijde van het nieuwe gedeelte van deze Dalweg de enige goede plaats voor de nieuwe „openbare voorzieningen". De ontkoppeling van winkel- en openbare voorzieningen komt de groep Zuidereng Nee wenselijk voor. In een reaktie op het Ontwik kelingsplan 1977 geeft de groep hiervoor een aantal redenen: De voorgestelde winkelvoorzieningen zijn haars inziens geen bijdrage tot de verbe tering van het winkelbestand, maar een dusdanig kunstmatige ingreep, dat op den duur ook van de bestaande, goed functionerende winkels niets meer over is; de geplande situering van het centrum (in de omgeving van de Parklaan) is nog steeds een aantasting van het Eng- landschap en een onaanvaardbare veran dering van de agrarische- en woonbe stemming die er nu geldt, die, afge zien van het door de gemeente gevoerde „verpauperingsbeleid" een aantrekke lijke woonomgeving vormt. Aanvulling van het woonbestand daar lijkt Zuidereng Nee zeer zinvol: de gaten die door het even overmoedige als onnodige slopen van in redelijke tot goede staat verke rende panden zijn ontstaan, verstoren de aanblik en de eenheid van de wijk; de excentrische ligging van de openbare voorzieningen (gemeentehuis, politiebu reau e.d.) heeft geen enkele stedebouw- kundige rechtvaardiging. Integendeel, aldus de groep, er zijn binnen de ge meente Soest plekken aan te wijzen die door hun ligging architectonisch zeer gunstig zijn om de eventueel noodzake lijke uitbreiding van openbare gebouwen te situeren. Verder lijkt het Zuidereng Nee ongewenst om vrijwel alle belang rijke openbare gebouwen te vervangen door geheel nieuwe, terwijl vervanging van één gebouw de gelegenheid biedt om het gebrek aan ruimte van andere diens ten op te vangen. Zuidereng Nee betreurt het, „dat bur gemeester en wethouders onverant woord omspringen met gemeentegelden door niet aan te geven wat de toekom stige, veranderde functie van de be staande gebouwen zal zijn. Het zinvol in gebruik nemen weegt naar het oor deel van de groep zeker mee in het al dan niet besluiten tot nieuwbouw". De groep concludeert, dat de koppeling van winkel- en openbare voorzieningen op zich geen noodzaak is en dat afgezien daarvan de effecten van koppeling voor namelijk negatief zijn. Overigens constateert de groep, dat de gemeente het oude plan Zuidereng, zij het iets aangepast, toch probeert door te drukken. „De bevolking van Soest heeft bij eerdere plannen van de ge meente voor een centrum Zuidereng duidelijk bezwaar gemaakt. Deze be zwaren golden niet alleen de aantasting van de landschappelijk waardevolle Eng, maar tevens de aantasting van de struc tuur en de sfeer van Soest. Het is te kenend voor het gemeentebeleid, dat zelfs na herhaaldelijk aandringen van verschillende kanten nog steeds geen onderzoek is gedaan naar de wensen van de Soesters met betrekking tot uitbrei ding van winkel- en openbare voorzie ningen", aldus Zuidereng Nee. Belangen behartigen „Als de gemeente iets wil doen voor de winkeliers", aldus de groep, „dient zij hun belangen te behartigen. Een beleid dat gericht is op het tegengaan van ge spreide winkels, is daarmee in tegen spraak. Evenzo is het onjuist om de koopkrachtbinding in het gemeentebe leid centraal te stellen op de wijze zo als in het ontwikkelingsplan gebeurt. Zeker nu gebleken is dat het effect van de koopkrachtbinding alleen merkbaar is als er juist grote warenhuizen „van buitenaf" in gaan zitten. Onbegrijpelijk is dan ook het voorstel om het centrum kleiner te maken; dan heeft het voor de winkeliers helemaal geen zin meer van wege de nog geringere koopkrachtbin ding en de hogere kosten". Verkeer Over het verkeer in Soest schrijft Zui dereng Nee ondermeer, dat - hoewel het in principe niet onmogelijk is dat met de aanleg van één weg verscheidene. problemen worden opgelost, dit niet de meest geschikte manier is om plannen te maken. Naar de mening van de groep is de bundeling van verschillende ver keersstromen bezwaarlijk in die zin, dat alle voorzieningen omhoog geschroefd moeten worden tot het niveau van de meest veeleisende verkeerssoort: het doorgaand verkeer. Maandagmorgen om 11 uur werd door de direkteur van gemeentewer ken, de heer H. J. v.d. Dussen, publiek aanbesteed, de doortrekking van de Dalweg, vanaf de Beukenlaan naar de Soesterengweg. Er werden zeventien inschrijfbiljetten ingeleverd, terwijl achtenzeven tig bestekken en tekeningen waren aangevraagd. Fa. Van Asch uit Soest was de laagste inschrijver. 1. Van Engelen Wegenbouw b.v. te Wijchen, 650.000,-. 2. Gebr. v.d. Wiel b.v. te Biddinghuizen, 630.000,-. 3. A. C. van Beuningen b.v. te Oss, 628.000,-. 4. Fa. De Rooij te Vleuten, 627.000,-. 5. B.V. v/h P. Henzen te Rhenen, 625.000,-. 6. Van Willigen Vuren b.v. te Vuren, 622.500,-. 7. Geer- lings b.v. te Mook, 621.000,-. 8. Nat. Wegenbouw b.v. te Apel doorn, 620.000.-. 9. Fa. Te Beest te Heemstede, 610.000,-. 10. D. L. Verhoef b.v, te Nieuwpoort, 608.000,-. 11. J. G. Nelis en zoon b.v. te IJmuiden, 603.000,-. 12. Gebr. Hogenbirk b.v. te Laren, 595.000,-. 13. Koninklijke Wegen bouw te De Meern, 595.000,-. 14. Almere te Soest, 593.000,-. 15. Aannemersbedrijf Vermeer te Hoofddorp, 589.500.-. 16. J. A. van Asch b.v, te Deventer, 588.000,-. 17. Fa. Van Asch te Soest, 583.700,-. De begroting bedroeg 675.000,-. W. BECKMANSTRAAT (HONSBERGEN) Extra voordelig. Roomboter Er is nog maar 11.000 gulden binnen van de 75.000 gulden die nodig is om de realisering van het wijkdienstencentrum De Borg in de wijk Overhees mogelijk te maken. Dit bedrag moet door de bevolking worden opgebracht, maar de destijds daarvoor gestarte actie verloopt niet bepaald vlot. Het ziet er dan ook naar uit, dat het erg moeilijk zal zijn de vereiste 75.000 gulden uit particuliere handen bij elkaar te brengen. Het raadslid W. Blaauw (VVD) zei donderdagavond in de financiële commissie dan ook, zeer somber gestemd te zijn over het welslagen van de actie. Als de 75 mille niet op tafel komt, wordt niet voldaan aan de voorwaarde van de overheid om voor subsidie van het project in aanmerking te komen. De kwestie kwam aan de orde bij de be handeling van het voorstel tot garande ren van een door de Stichting Wijk dienstencentrum Soesterveen aan te ga- ne geldlening van 950,-. De heer Blaauw zei niet zonder meer achter die garantie, verlening te willen gaan staan. „Want wat gebeurt er wanneer die ver eiste 75 mille niet bijeen worden ge bracht?" wilde hij weten. Wethouder J. J. Ebbers (VVD) opperde de moge lijkheid van een aanvullende lening maar daar raakte het VVD-raadslid nau welijks van onder de indruk. Met zijn kritische opmerkingen irriteer de hij zijn CDA-collega Menne, die zich persoonlijk inzet voor het wijkdiensten centrum door aan particulieren om geld te vragen. „U kunt zelf het voorbeeld geven", zei hij tot de heer Blaauw. „Daar heb ik geen enkel belang bij", zo reageerde deze nuchter. Later zei de heer Blaauw zelfs te vre zen dat er te weinig mensen achter dit projekt staan. Zijn PvdA-collega De Wilde ging in zo verre met hem mee. dat bij het niet Wethouder J. J. Ebbers (VVD) zal zich maandag een ander verjaar dagsfeestje hebben voorgesteld dan zijn voorzitterschap van één van de twee afdelingen van de raad, die zich bezighield met de informele be grotingsbehandeling. Bijna zeven uur heeft de helft van de gemeenteraad (met alle vrouwe lijke raadsleden!) zich over de lij vige boekwerken gebogen. Van daag komt de tweede afdeling aan bod. De vergadering wordt gehou den in de kantine van gebouw ge meentewerken. De formele behan deling van de begroting is vast gesteld voor 7,8 en 9 december. Het doorgaand snelverkeer, dat niets in Soest te zoeken heeft, is geen plaat selijke, maar een duidelijk regionale (eventueel provinciale) aangelegenheid, aldus de groep, die met verhoging van de maximum snelheid op de Centrum- weg geen genoegen neemt. De weg gaat immers over grote afstand door woon wijken en natuurgebieden. Vanwege de onveiligheid en de overlast is dit daarom te verwerpen. Gezien de sfeer in een dorp als Soest „is het ongepast te denken aan de aan leg van rotondes, vierbaans viaducten etc. Deze dienen tot elke prijs te worden tegengegaan. Ongelijkvloerse kruisingen van geringere afmeting kunnen indien de noodzaak is aangetoond en indien het landschap en de omgeving zich er voor lenen, wel overwogen worden. Maar vooralsnog ziet Zuidereng Nee hier geen aanleiding toe. Het aantal huizen dat voor de weg ge sloopt is en nog gesloopt moet worden, is met resp. twaalf en 41 schrikbarend hoog. Alleen hieruit blijkt al dat de be staande structuur genegeerd wordt. Hetzelfde geldt voor het landschap van de Eng: waar in Soest juist alles om de Eng gebeurde, gaat deze weg daar te genin en tegen de Eng op. Door te sug gereren dat deze weg een oplossing is voor het doorgaand verkeer, zal ook de Birkstraat in de toekomst moeten ver anderen in een vierbaans-autoweg. De plannen die hiervoor zelfs al voorbereid worden, hebben nog niet geleid tot een oplossing die bevredigend is met het oog op landschap en agrarisch gebruik van dit gebied, aldus Zuidereng Nee. De groep ziet tenslotte ondermeer de doortrekking van de Dalweg als een noodzakelijke aanvulling voor de struc tuur van Soest. Onder de naam „8int Nikolaas Aktie 1977" begint binnenkort een grote aktie, waaraan nagenoeg alle Soester winkeliers gaan deelnemen. Door deze grote deelname is het mogelijk geworden een welgevulde prij- zenpot beschikbaar te stellen. Er zijn maar liefst 1400 prijzen te verdelen. 3f f In Soest is al veel gesproken over de zuigkracht van grote plaatsen in de omgeving, zoals Amersfoort en Hilversum: het zogenaamde „kooplek". Ook een uitdrukking als „Soest heeft geen hart waar men gezellig kan winkelen", kan men veelvuldig horen. Daarom hebben de middenstanders in Soest de laatste tijd duchtig van zich doen spreken. Enige jaren geleden besloten de winkeliers van het winkelcentrum Smitshof te gaan samenwerken. Men ging gezamenlijk adverte ren; er werden braderies geor ganiseerd, verlotingen gehouden etc. Daarna bundelde de „Winkel kring Van Weedestraat" zijn krachten; vervolgens het winkel centrum Nieuwerhoekplein-Ko- ninginnelaan „NIEKON" en on langs het winkelcentrum „Hartje- Zuid". Hiermee willen deze winkelgroe- pen de Soester bevolking duide lijk maken, dat er in Soest een grote keus aan winkels bestaat en dat zij het de koper zo at tractief mogelijk willen maken. Met het Sint Nikolaas feest weer in aantocht, ontstond de gedachte om voor heel Soest één grote aktie te houden, want ook de win keliers, die niet in deze winkel centra gevestigd zijn, zijn bena derd om hieraan mee te werken. Binnenkort zullen de feestverlich tingen in de diverse winkelcentra weer gaan branden om het pu bliek aan te moedigen om in Soest te gaan winkelen, onder het mot to: „Koop Uw Sint-Nikolaas ge schenken in Soest en win een prijs". Al met al lijkt ons dit een bij voorbaat geslaagde opzet, die in de volgende jaren zeker weer zal terugkeren. Foto Herman van Dam De heer J. Kok feliciteert de eerste prijswinnaar Frank v.d. Bremer en overhandigt hem de prijs van 3 halen van die 75 mille toch wel sprake zou zijn van een veeg teken. „Ik wil niks ten kwade van de initiatiefnemers zeggen, maar laten we niet vergeten dat het nooit de bedoeling is geweest van dit dienstencentrum een complete over heidszaak te maken. Het moet wel leven onder de mensen", aldus de heer De Wilde, die de kwestie beschouwde als een test-case. Wethouder Ebbers zegde tenslotte toe een gesprek te hebben met het stichtings bestuur over de vraag hoe het resteren de geld bij elkaar gebracht zou kunnen worden. Deze week ontvangen niet alleen onze vele abonnees maar ook de weinigen die nog niet op ons blad geabonneerd zijn. onze courant aan huis bezorgd in een gedeelte van Soest. Zij. die nog geen abonné zijn doch ons nu onderstaande bon ingevuld doen toekomen ontvangen ons blad De Soester Courant brengt elkp week zeer uitvoerig alle plaatselijk nieuws met vele foto's: de officiële bekendmakingen van de gemeente, uitvoerige raadsverslagen. interessante artikelen, kerkdiensten voor alle kerken, dokters- en apotheekdiensten, vragendienst (gratis voor abonnees), sportverslagen en sportprogramma's en alles wat U in een goede plaatselijke courant niet mag missen. Ondergetekende: Adres: wenst zich te abonneren op de SOESTER COURANT en wenst de tot 1 januari 1978 verschijnende nummers gratis te ontvangen. Handtekening N.B. U kunt ook Uw abonnementsopgava telefonisch doorgeven aan onze administratie tel. 14152. In de landelijke spaarweek van 17 tot en met 21 oktober hebben 1768 Soesters een storting op hun rekening bij de Rabobank Soest gedaan. Zij werden hiervoor beloond meteen aardigheidje en bovendien ontvingen zij een zogenaamde „Mijlpaal". Deze mijlpaal werd uitgegeven ter ere van het balanstotaal van de Rabobank, dat onlangs de 100 miljoen heeft overschreden. Tegenover elke uitgereikte mijlpaal stelde deze bank één gulden voor 5 Soester padvindersgroepen en iedereen mocht raden naar de totale spaargelden, die op 21 oktober bij de Rabobank binnen zouden zijn. De heer W. Hilhorst, onderdirekteur, vertelde de aanwezigen dat de Rabobank in het kader van de spaarweek en het bereiken van de 100 miljoen, graag de helpende hand wil bieden aan de Soester padvinders. Voor elke uitgereikte mijl paal zouden vijf groepen, te weten de Fakkeldraagsters, St. Agnes, Don Bos- co, Hopman Masselman en De Palz- en Eengeuzen, één gulden ontvangen. Doordat er 1768 mijlpalen zijn weggege ven, zouden de groepen dus 1768 gulden krijgen. Het bestuur van de bank heeft echter gemeend dit bedrag te moeten afronden op 2000 gulden, zodat er voor elke padvindersgroep 400 gulden be schikbaar is. Dit geld kunnen zij gebrui ken voor hun troephuis of voor de aanschaf van materialen. De heer J. Kok, vice-voorzitter van de bank, reikte vervolgens de 5 enveloppen met inhoud uit. De dames Vogt, Koelink, Borreman en de heren Schalkse en Van Wijk namen deze als vertegenwoor digers van de padvinders dankbaar in ontvangst. Een ander onderdeel van de mijlpaalactie was het raden van de spaargelden, die gestort zijn bij de Rabobank tot en met 21 oktober. De deelnemers aan de wedstrijd kregen een kleine tip: op 30 juni dit jaar was het spaartotaal van de Rabobank bijna 68 duizend gulden. Maar liefst 1463 Soester raadden naar de stand. De inzendingen liepen uiteen van 25,- tot 110 mil joen gulden. Het juiste bedrag was 70.244.016,08. Niemand heeft dit geraden. Wel zijn er acht personen, die dicht in de buurt zaten. Irma Kaats, mevrouw H. W. van Woerkom, mevrouw A. Feringa-Koops en de heer W. A. van Wijk dachten dat de Rabobank 70 duizend gulden aan spaargeld toevertrouwd zou krijgen. Voor deze schatting werden zij beloond met ieder 100 gulden. Tanja Verkruysse veronderstelde dat dit bedrag wel eens 70.136.520,- kon zijn. Uit handen van de heer Kok ontving zij 150,-. Diana Mors schatte het spaartotaal op 70.173.210,-; dit leverde haar de derde prijs van 200,- op. De tweede prijs werd ge wonnen door Rinze Kleter, die voor 70.183.798,- had ingeschreven. De grote winnaar was de elf-jarige Frank van de Bremer, die aan 70.278.955,- had gedacht. Hij ontving de eerste prijs, namelijk drie honderd gulden. Frank heeft het bedrag op een krappe 35 duizend gulden na geraden. De winnaars zijn volkomen vrij in de manier waarop zij het geld besteden. Wel gaf de heer W. Hilhorst een klein advies. Ga sparen bij de Rabobank, dan blijf je er plezier van houden. Na de prijsuitreiking werden de aanwezigen nog onthaald op koffie met gebak. Het balanstotaal van deze bank, dat nu meer dan 100 miljoen bedraagt, heeft rijf Soester padvindersgroepen en acht andere Soesters, veel geluk opgeleverd. Natuurlijk zijn ook de 15.000 spaarders bij de Rabobank gelukkig te prijzen met deze belangrijke „mijlpaal".

Soester Courant | 1977 | | pagina 1