VVV- nieuws Druk bezochte receptie in restaurant 't Spiehuis Vijftig jaar N ederlandsche Middenstandsbank 15.00 Korting Werkgroep „Leefmilieu Soest" duidelijk oneens met Ontwerp-Streekplan Utrecht-Oost Hondje weg? Hondje terug! Filmagenda JEANS SHOP Shelland pullovers 60 Bladzijden tellend commentaar Kinderzegels: veilig betalen! Subsidie M'lMWHïi'A Veel overtredingen maximumsnelheid Soester Courant van donderdag 10 november 1977 Afscheidstoernee I van Don Quishocking kunt U zaterdagavond 12 november a.s. meemaken in „De Speeldoos" te Baarn De toegangsprijs is 5,-; pas 65 en C.J.P. 4,-. Aanvang: 20.00 uur. Meer dan 100 nieuwe creaties van de naaldkunstenares Cecile Dreesmann kunt U bewonderen op de tentoonstel ling, die van li november tot en met 10 december a.s. in het Singermuseum te Laren worden getoond onder het motto: Cecile Dreesmann-Nieuwe Fase. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10-17 uur behalve zondags. Dan kunt U er van 13-17 uur terecht. Maandags gesloten. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 3,50 voor het hele museum. Groepen van meer dan 20 personen 2,50 per persoon en kinderen onder geleide l,-. Tot 21 december zijn in het Stedelijk Museum ruim 250 Amerikaanse affiches te zien, die een levendig beeld geven van de politieke, sociale, economische en culturele ontwikkelingen, die na 1945 in de Verenigde Staten plaatsvonden. Naast de tentoonstelling is een diapro gramma te zien over de ontwikkeling van het Amerikaanse affiche sinds 1850. Paulus Potterstraat 13. ma. t/m za. 9.30-17, zo. 13-17 uur. In Rotterdam begint de familieshow van het jaar „Holiday on ice" op dinsdag 15 november en is tot 20 november a.s., in het Sportpaleis AHOY. Iedere avond 20 uur, behalve zondag-matinees: zaterdag 16 uur, Zondag 12.30 en 16 uur. Prijzen van 10,- tot 24,-; kinderen t/m 15 half geld, 65 half geld in de matinees. .Alles over het Herfstbos kunnen U de gidsen van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie vertellen. Onder leiding van de gidsen van afdeling Eem- land wordt zondag, 13 november a.s. een wandeling gehouden in de bossen van Pijnenburg. Vertrek vanaf landhuis „Pijnenburg" tegenover het Spiehuis aan de Biltseweg tussen 14 en 14.30 uur. Op 25, 26 en 27 november wordt door de Soester Vogelvrienden, ter gelegenheid van hun 25-jarig jubileum in Zaal Mid- delwijk aan de Parallelweg 7a een Jubi leumtentoonstelling georganiseerd. De openingstijden zijn: vrijdag van 20-22 uur. zaterdag van 10-22 uur, zondag van 10-17 uur. Zwolle behoorde vroeger tot de zgn. Hanzesteden. De Hanze genootschap was een in 1241 gesticht verband van handelssteden. Natuurlijk is het oude hart van Zwolle niet meer helemaal zoals in de tijd van de gilden en kooplie den, maar er zijn nog wel zoveel histo rische gebouwen bewaard gebleven en gerestaureerd, dat het beslist de moeite waard is er een rondwandeling te ma ken. Een routebeschrijving kunt U halen bij het VW Zwolle, Bethlehems Kerk plein 35. Voor het vooraf organiseren van een uitje hebben wij de „toneel- en muziek- lijst voor het winterseizoen (oktober t/m april). In deze lijst kunt U nakijken waar en wanneer het gezelschap optreedt dat U voor Uw avondje uit wilt gaan zien. Informeert U even aan de balie. De diverse theaters hebben dikwijls ver schillende bespreektermijnen. Dit om teleurstelling te voorkomen. De Orkestvereniging Amersfoort geeft op 15 november om 20.15 uur een concert onder leiding van Jan Felderhof. De soliste is Martine Visser clavecimbel. Op het programma staan werken van C. P. E. Bach, Joh. Seb. Bach, W. A. Mozart, Telemann en Haydn. Toegangsprijs: 6,-. Donateurs, C.J.P.pas 65 en jongeren tot 15 jr. 4,-. Op 19 november a.s. gaan we allemaal Shit Nikolaas begroeten. Hij zal op die dag om 12.57 uur op het Station Soest- Zuid aankomen en vervolgens een grote tocht door Soest maken. Ook de stoet, die Sint Nikolaas zal vergezellen zal groter zijn dan andere jaren. Om ca. 15 uur zal de Sint bij het Gemeentehuis aankomen. Poppentheater in Artishock op 20 no vember. De aanvang is 14 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,50. Op 15 en 18 november geeft de toneel vereniging De Rietpluim in dé grote zaal van „De Rank" aan de Soesterbergse- straat een opvoering van „Hoekse en Kabeljauwse twisten". Beiden avonden beginnen om 20 uur. Vrijdagavond is er bal na. Kaarten in voorverkoop ver krijgbaar aan de Henr. Blaeckweg 6, tel. 16293 na 18 uur. Een uitvoering van de „Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach vindt plaats in de Baarnse Nikolaaskerk. De solisten het koor en orkest, staan onder leiding van Louis Mol. Een nieuw avondvullend programma van Jan Blaaser: „Bruinbrood", kunt U bijwonen in De Speeldoos te Baarn. Aanvang: 20.30 uur. Donderdag 17 no vember. Voor de kinderen is in De Speeldoos op 12 november een spel door de Stichting Kindertheater: „Tijl Uilen spiegel als raadsheer". De voorstelling begint om 2 uur, toegangsprijs is 2,-. Jarigen mogen gratis naar binnen. Het derde concert in de serie B van het U.S.O. in Tivoli te Utrecht wordt gege ven op maandag 14 november a.s. De dirigent is Gustav König, Solist is Jan Derksen, bariton en er worden werken van Ligeti, Mahler en Bruckner uitge voerd. Kerstmis en Nieuwjaar zijn niet langer feestdagen, die uitsluitend in de beslo tenheid van de huiselijke kring worden gevierd De wens om deze hoogtijdagen buitenshuis door te brengen wordt steeds vaker gehoord en daarmee groeit ook de belangstelling voor en de vraag naar Kerst- en Nieuwjaarsarrangementen. Wij hebben een eenvoudig drukwerkje ontvangen, aan de hand waarvan U een inzicht krijgt van het aanbod op dit gebied in Nederland. Mocht U interesse hebben, komt U dan eens even langs. Poezie hardop speelt Elsschot en Car- miggelt, prozafragmenten en gedichten, gekozen en gespeeld door Marnix Kap pers en Jeanneke Stam in het Kultureel Centrum De Speeldoos aan de Rem- brandtlaan 35 te Baarn, op donderdag 24 november a.s. om 20.30 uur. De toe gangsprijs is 5,-. C.J.P. en pas 65 4,-. In het Amsterdamse RAI-gebouw zal van 15 t/m 19 november de 16e interna tionale scheepvaarttentoonstelling „Europort 77" gehouden worden. „Euro-antique", is de internationale an tiekbeurs. die van 19 t/m 27 november a.s. in de Eurohal te Maastricht gehou den wordt. Rondvaarten met St. Nikolaas kunt U maken van 22 november tot en met 3 december in Utrecht van 13-16 uur in de Oude Gracht, onder Galerie. Sint Nikolaas heeft zijn licht eens opge stoken over de Soester kadobon. Het leek De bar en de doorkijk in de nieuwe zaal van Restaurant „Het Spiehuis' Foto Herman van Dam Ieder personeelslid van restaurant 't Spiehuis, gelegen aan de Bilt seweg 45 te Soest, was tevreden na de druk bezochte receptie, die gegeven werd ter gelegenheid van ingrijpende interieurwijzigingen. Ongeveer 250 belangstellenden brachten ruitn 70 bloemstukken en vele andere kado's, om daarmee hun sympathie te betuigen. Er was een geweldige sfeer op de receptie in dit knusse restaurant. Wat is er allemaal veranderd in res- zellige aperitif-bar kunnen ze een drank- taurant 't Spiehuis? De grootste ver- je halen. nieuwing is de uitbreiding van de grote Het hele interieur van dit restaurant is zaal. Ongeveer veertig personen kunnen trouwens veranderd. Alle nieuwigheden hier nu ontvangen worden. Aan de ge- zijn door de fam. Herfst zelf uitgezocht. Wijnkenners kunnen voortaan nog beter terecht, want als onderdeel van de ver bouwing is een prachtige wijnkelder ingericht, waarin de beste wijnen onder de meest gunstige omstandigheden wor den bewaard. De keuken is groter ge worden, de toiletten zijn helemaal nieuw, enz. Concluderend mag worden gezegd dat door deze ingrijpende veranderingen ,,'t Spiehuis", reeds gelegen in een pi- toreske omgeving, nog veel sfeervoller is geworden. Als U dit niet gelooft, dan gaat u zelf maar een kijkje nemen. Wegens enorm succes deze week nog voor dames 24.95 Op alle corduroy pantalons Merken: LANDLUBBER TRIPPER JACKJONES in alle modekleuren. De werkgroep Leefmilieu Soest is het in vele zaken oneens met het Ontwerp-Streek plan Utrecht-Oost. Haar voornaamste bezwaar tegen dit ontwerp is, dat in tegenstelling tot de doelstelling van het streekplan: het tegengaan van de verstedelijking van dit gebied, de groeibehoefte van het bedrijfsleven tot fundament van het streekplan is gemaakt. Ook de 45.000 woningen, die volgens het plan, tussen 1975 en 1990 gebouwd zouden moeten worden, vindt de werkgroep veel te veel; de berekeningen van dit aantal te bouwen woningen betwijfelt de groep. De voortgaande verstedelijking betekent aantasting van natuur, landschap, leef milieu en landbouw. Deze ontwikkeling moet dus afgeremd worden. Dit is een doelstelling waarin de makers van het streekplan Utrecht-Oost en de werk groep leefmilieu Soest elkaar wel kun nen vinden. „Maar", meent de werk groep, „tussen '60 en '75 werden 48.000 woningen gebouwd, voor '75 '90 worden er 45.000 gepland; is dat wel afremmen van de verstedelijking?" „Hetzelfde geld voor de arbeidsplaatsen in Utrecht-Oost: Tussen 1963 en 1980 een groei met 36.000 plaatsen en tussen '73 en '90 een groei met 31.000". In beide gevallen betekent dit, absoluut gezien, maar een kleine daling, die echter tóch een vermeerdering van de druk bete kent, omdat wat er aan natuur overblijft steeds schaarser wordt. „Van de goede Van dinsdag 15 november af gaat de schooljeugd de bestelde kinderzegels en kaarten bezorgen. Behalve met geld kan men dan ook met girobetaalkaarten en bankbetaalcheques betalen. Dit om de veiligheid van de kinderen te bevorderen. Voor een vlotte afwerking aan de deur is het aan te bevelen girobetaalkaarten en cheques vast klaar te leggen en ze - voor zover mogelijk - al in te vullen. In ieder geval kan het woord „kinder zegels" er al op worden gezet - even als de handtekening. Het bedrag wordt dan bij de aflevering ingevuld. Met een toezegging in de geest van „we gireren wel" mogen de kinderen geen genoegen nemen: ze krijgen öf een be taalkaart/cheque óf geld en leveren dan pas zegels en kaarten af. Het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels vertrouwt erop dat men bereid zal zijn om op grote schaal van de ei gentijdse betaalmiddelen (betaalkaart en cheque) gebruik te maken. Het college heeft op verzoeken de vol gende subsidies verleend: Voor de ka merconcerten in „Artishock" van de werkgroep Kamermuziek een subsidie tot een maximum van 4240,-. Voor het Chr. gemengd koor „Juliana" ten behoeve van een op 28 maart 1978 gepland concert een subsidie tot een maximum van 2500,-. Voor vijf geplande concerten van muziekkring „De Nederlandse Can- torij" een subsidie tot een maximum van 3250. Het mannenkoor „Apollo" kan een sub sidie tot maximaal 1000,- tegemoet zien eerst na toezending van de rekening „inkomsten en uitgaven". Stichting AMIVEDI Soest is te bereiken onder telefoonnummer (02155)-10667. Men wordt verzocht om in voorkomende gevallen van vermissing of vondst van huisdieren kontakt op te nemen met bovenstaand telefoonnummer. Tevens is het raadzaam het Dierentehuis, Klein Engendaalweg, telefoonnummer 13583, en de plaatselijke politie (Politie Soest telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huis dier. Houdt U een gevonden dier zelf in bewaring en meldt zich iemand als de eigenaar, vergewist U zich dan van de identiteit van die persoon, bijv. door inzage te vragen in rijbewijs of pas. Noteert U het adres! En meldt U dit bij het Dierentehuis en/of AMIVEDI. Dit in het belang van de dieren. Geeft U ook even bericht als Uw vermiste huisdier weer terecht is? VERMIST: 8-11. Cypers poesje met witte vlooien band om Mevr. Geerts, Andriessenstr. 6, Soesterberg, GEVONDEN: 28 - 10. Muisgrijs poesje met wat wit. Jong. Vinder: Verlaan, Klein Engen daalweg 24. Soest. tel. 02155 - 13499. 2-11. Kat. cypers, geel met zwart, slank en jong. Vinder: Marcus, Lange Brink- weg 24, Soest, tel. 02155 10521. hem zeer praktisch. Vooral omdat de bonnen In verschillende waarden ver krijgbaar zijn, b.v. f5,-; J 10,-: 15,-; 20.- en 25,-. Het zal hem heel wat werk sparen, meent de goedheiligman. De kadobonnen zijn in Soest en Soesterberg bij de meeste zaken te gebruiken en verkrijgbaar bij de Rabobanken en de WV. Het eigentijdse bankgebouw van de NMB aan de Van Weedestraat De NMB blijft Middenstandsbank heten. De deze maand vijftig jaar bestaande Nederlandsche Middenstandsbank N.V., vindt niet al leen de wortels van haar bestaan in de ontwikkeling van de mid denstand, ook voor de toekomst blijft het grootste deel van het dienstenpakket gericht op de financiering (met alles wat daaraan vastzit) van het midden- en kleinbedrijf. Ruim 95% van al haar relaties behoort tot kleinere en middel grote bedrijven in handel, ambacht, horeca en vervoer. Met 450 kantoren heeft de Middenstandsbank een fijnmazig patroon voor de dienstverlening aan de zelfstandige ondernemer èn aan de consument ontwikkeld, waarmee zij zich op drie na de grootste bank van Nederland mag noemen. In de vijftig jaar van het bestaan zijn vooral de laatste vijfentwintig jaar van groot belang geweest voor de expansie van de bank. In de periode van 1950 tot en met 1976 steeg het balanstotaal van 118.000.000,- tot 22.266.000.000,-, breidde het aantal vestigingen zich uit van 94 naar 447 en groeide het aantal arbeidsplaatsen van 1.372 tot 8.187. Ook gemeten naar internationale maat staven won de Middenstandsbank aan betekenis: „The American Banker" geeft de bank de 81ste plaats in de rij van de grote banken van de westerse wereld; in 1970 stond zij nog op de 128ste plaats en in 1959 op de 415e. Uit deze verschuiving komt duidelijk het dynamische karakter van de bank naar voren. Ontstaan De Nederlandsche Middenstandsbank is ontstaan in een tijd, dat er bij de des tijds gróte bankiers nauwelijks of geen belangstelling bestond voor de financie ring van de kleinere onderneming. De kredietverlening aan kleine onderne mers werd in die kringen weinig renda bel geacht door de gemiddeld kleine omvang en de naar hun mening rela tief grote risico's. De eerste middenstandsbanken, die veelal op een coöperatieve basis rustten, traden op als spaarbank om de tijdelijke overschotten van de één over te hevelen naar de ander die een tekort aan fi nancieringsmiddelen had. De ontwikkeling van de zelfstandig ope rerende middenstandsbanken. die vaak onder verschillende namen opereerden en met sterke tegenwind en strubbe lingen te kampen hadden, was aanlei- ding tot het instellen van een regerings commissie (de zgn. commissie Van Doornick) die tot taak had een rapport op te stellen over het middenstandsbank wezen in Nederland. Op grond van de conclusies en aanbe velingen van deze commissie werd in 1927 de Nederlandsche Middenstands bank N.V. opgericht. De drie centrale middenstandsorganisa ties kregen vertegenwoordigers in de Raad van Commissarissen en konden op deze wijze een bijdrage leveren aan het beleid. Bij haar oprichting kreeg de bank een geplaatst en gestort aandelen- kapitaal van 1.260.000,-, een overheids- garantie van 6.500.000,- om het geringe aandelenkapitaal te overbruggen en een garantie van 2.500.000,- ter dekking van de risico's in de overgenomen krediet portefeuilles. Naast de NMB werd op gericht de Nederlandsche Middenstands Spaarbank: doel daarvan was de spaar gelden van de middenstand via de moe- derbank weer hun economische functie in het belang van de middenstand te laten vervullen. De NMB startte met 70 kantoren en met 165 agentschappen van de Spaarbank. Ontwikkeling De eerste vijfentwintig jaar van het be staan van de Nederlandsche Midden standsbank N.V. stond vrijwel geheel in het teken van de consolidatie. De eco nomische situatie in het land en de ontwikkelingen in de middenstand noop ten tot een in alle opzichten voorzichtig beleid. De eerste jaren beperkte de kre dietverlening zich tot kleinere kredie ten bedragen van rond de 10.000,- kwamen het meest voor - en er werden vrij strenge objectieve normen gehan teerd bij de kredietverlening. Van werkelijke groei was in die periode dan ook nauwelijks sprake (de post De biteuren was in 1940 nog geen twee mil joen hoger dan in 1928 Tijdens de tweede wereldoorlog werd de in 1927 verleende staatsgarantie omge zet in een staatsdeelneming van 6.000.000,-, plus 65.000,- preferente aandelen, waardoor de staat een belang rijke stem had in de raad van commis sarissen en de raad van toezicht. In 1942 was het staatsaandeel in de Nederland sche Middenstandsbank N.V. 86ry van het aandelenkapitaal. Op dit moment is het staatsaandeel te ruggebracht tot 22r/f van het aandelen kapitaal. De tweede vijfentwintig jaar Heten een geheel andere bank zien. De Midden standsbank ging met gunstige vooruit- zichten de nieuwe periode in. De eerste jaren na de oorlog stonden in het teken van herstel van oorlogsschade en geld- sanering. Door de financiering van de herbevoor rading van het bedrijfsleven en door de inflatie verdubbelde de kredietporte feuille van de bank in de eerste vijf jaar na de oorlog. De veel snellere expansie dan in de voorafgaande periode ging tevens in de richting van het midden- en het middel grote bedrijf. Nieuwe kredietvormen de den hun intrede om beter aan de ver anderde financieringsbehoefte van de cliënten te kunnen voldoen. Naast het traditionele bankkrediet werden vormen ontwikkeld als middellang krediet, huur koop, leasing, factoring, persoonlijke le ning, hypotheek, gezinskredieten, de fi nanciering van winkelcentra, speciale bouwkredieten en samenwerkingskre- dieten. Opgericht werden de Nederland sche Middenstands Financieringsbank, de MBO, NMB-Heller Factoring en Al pha Computer Diensten. Het buitenland- bedrijf is een expanderende sector van de bank, waarin kredietverlening en betalingsverkeer op de voorgrond tre den. De begeleiding en advisering van de im- en exporterende cliënt neemt daar bij een belangrijke plaats in. Deze groeiende belangstelling voor het buiten land leidde tot de oprichting van de Inter Alpha Bankengroep, waarbij de NMB één van partners van zeven inter nationaal samenwerkende banken is. Om dit alles te financieren werden gro te activiteiten op de creditgeldenmarkt ontwikkeld. Naast de Middenstands Spaarbank bouwde de bank een eigen spaargeldenafdeling op, terwijl zij op de depositomarkt één van de belangrijke marktpartijen werd. Vooral door het toenemende belang van dienstverlening aan particulieren werd in een hoog tem po gewerkt aan uitbreiding van het net van vestigingen. In de periode van 1960 tot 1970 werden 200 nieuwe vestigingen geopend: in de periode van 1970 tot 1976 werden nog eens 100 vestigingen aan het totaal toegevoegd. Opvallend is, dat de expansie van de Middenstandsbank voor het overgrote deel op eigen kracht is gebeurd; bij grote fusies is de bank nooit betrokken geweest. Geheel parallel aan de historie van het totale bedrijf loopt ook de ontwikkeling van het kantoor te Soest. Ook hier was na een bescheiden start in november 1927 de bezetting bestond toen uit vier man al spoedig duidelijk dat de bank in een specifieke behoefte voorzag. Veel interne verbouwingen aan het pand waren nodig om zowel cliënten als me dewerkers een prettige „banksfeer" te blijven bieden. In de zeventiger jaren bleek echter dat van verbouwingen geen verdere oplos singen te verwachten viel. Al spoedig werd dan ook besloten om tot een nieuw bouw over te gaan. Op 2 juni 1975 was het zover. De vlag ging in top en de Van Weedestraat was een prachtig eigentijds bankgebouw rij ker. Vlak voor de festiviteiten aan de Van Weedestraat, vond in Soest-Zuid op 24 april 1975 de opening van een kaskan- toor plaats, Reeds lange tijd werd aan deze vestiging behoefte gevoeld en in de praktijk heeft ook dit kantoor volledig aan de verwachtingen beant woord. Garantiekredieten Voor de normale financiering van de middenstand heeft de Middenstands bank de beschikking over de bespa ringen van de middenstand zelf; waar het midden- en kleinbedrijf een tekort sector is, d.w.z., dat de middenstand als collectiviteit te weinig geld bijeen kan brengen om het middenstandsbedrijf te financieren, zijn in de loop van de jaren grote bedragen aangetrokken van het grootbedrijf, van institutionele beleg gers en van andere instellingen. Voor de financiering van de ondernemingen die wel een behoorlijke levensvatbaar heid hebben, maar over onvoldoende ze kerheden beschikken om voor een nor maal bankkrediet in aanmerking te ko men, bestaat de mogelijkheid van de kredieten met een garantie van de Staat. Al in de dertiger jaren werd door deze garantiekredieten de mogelijkheid ge schapen om middenstanders dezelfde mogelijkheden en kansen te geven als het grootbedrijf wat betreft de finan ciering van de onderneming. Daartoe -werden de garantiekredieten in het leven geroepen. De NMB heeft in de" loop van de ja ren voor naar schatting ruim 3 miljard gulden aan garantiekredieten verstrekt; de verliezen daarbij bleven overigens beperkt tot ca. 0,75 Eind 1976 was het uitstaande bedrag aan garantiekre dieten ongeveer 700 miljoen. Wel werd het relatieve aandeel van de garantiekredieten ten opzichte van de totale kredietenportefeuille steeds klei ner en bedraagt thans nog zo'n 6%. De oorzaak hiervan moet mede worden gezien in het feit dat de NMB in toe nemende mate kredieten aan het mid den- en kleinbedrijf is gaan verstrek ken voor eigen rekening en risico. Toen de Staatssecretaris van Econo mische Zaken in de Tweede Kamer aanwezig was bij de behandeling van het voorstel ook andere banken bij de garan tiekredietverlening in te schakelen, stel de hij volkomen terecht vast, dat de NMB haar taak op een voortreffelijke wijze heeft vervuld. MBO In de tijd van de grote expansie zocht het grootwinkelbedrijf om allerlei rede nen samenwerking met zelfstandige de taillisten voor het stichten van nieuwe, moderne winkelcentra. Daarvoor was een kapitaalkrachtige instelling nodig, die over voldoende financieringsmidde len beschikte om grote winkelcentra te financieren, die én als vertegenwoor diger van het midden- en kleinbedrijf kon optreden én over de know-how be schikte om als meedenker en initiatief nemer op te treden. De Nederlandsche Middenstandsbank N.V. voldeed ten vol le aan al deze eisen en door de oprich ting van de Nederlandsche Middenstands Financierings Maatschappij voor Be- drijfsobjecten (kortweg MBO) werd de realisering van niet minder dan 62 winkelcentra (sinds 1967) een feit. In die centra kwam voor het midden- en kleinbedrijf 320.000 m2 bedrijfsruimte beschikbaar zodat mede door MBO het marktaandeel van het midden- en klein bedrijf in nieuwe winkelcentra in ons land bijzonder groot is. De Nederlandsche Middenstandsbank wordt in kringen van het midden- en kleinbedrijf wel eens gezien als één van de instrumenten ten dienste van de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf. Als instrument gaat haar beteke nis voor de ondernemer ver uit boven die van alleen maar verlener van kre diet. Daarvan getuigen de duizenden zelfstandige ondernemers, die bij hun plaatselijke bankier een gewillig oor vonden voor hun problemen op tal van terreinen. De NMB neemt in het vrij sterk ge centraliseerde bankwezen een unieke plaats in. Als marktpartij voor de an dere grote banken is zij van voldoen de omvang om terdege met haar beleid rekening te houden waardoor zij een be langrijke rol speelt in de concurrentie tussen de banken onderling. Juist door haar speciale plaats wordt de NMB vaak door grote ondernemingen gekozen als tweede bank. Dat wordt bevestigd door pieken in de relatiewinst na belang rijke fusies van andere banken. De toe name van personeel is de laatste jaren (uiteraard) wat minder snel gegaan dan in de voorgaande jaren. De verwachting is, dat het aantal arbeidsplaatsen in de komende jaren nog zal worden uitge breid. Ook voor de komende periode zul len de activiteiten van de Nederlandsche Middenstandsbank voor het grootste deel gericht zijn op het midden- en kleinbedrijf. Het meedenken van de ondernemer en - waar mogelijk - een stap vooruit denken blijft ook in de toekomst de rechtvaar diging van de naam Middenstandsbank. bedoelingen, zoals verwoord in de Uit gangspunten en Doelstelling, komt dus zo goed als niets terecht": is één van de conclusies van het commentaar. Bedrijfsleven De groeibehoefte van het bedrijfsleven is, volgens de werkgroep, de basis van het Streekplan. Als enig excuus wordt in het Ontwerp aangevoerd dat de instru menten ontbreken om het bedrijfsleven te beïnvloeden. De groep heeft echter de indruk, dat niet het „vermogen" maar de „wens" ontbreekt om deze ontwikke ling tegen te gaan. En als de instrumen ten zouden ontbreken, dan zouden ze ontwikkeld moeten worden. Een zoge naamd ontbreken van instrumentarium mag voor een overheid nimmer een excuus vormen om een zo fundamenteel punt van beleid te verdonkeremanen. Ook heeft de werkgroep bezwaar tegen het cijfermateriaal dat in het streekplan wordt gehanteerd. Op grond van eigen berekening komt zij tot de conclusie dat het aantal woningen, dat gebouwd moet worden in verband met de groei van het bedrijfsleven, met 5100 tot 12.400 zou kunnen worden verminderd. Bij daling van de „gemiddelde woningbezetting", dit is het aantal mensen dat gemiddeld in één huis woont zouden 5.800 - 12.900 wo ningen minder kunnen worden gebouwd dan het streekplan aangeeft, 3.100 wo ningen minder dan in het plan staat, in verband met het stijgende forensen aan tal en tot slot meent de werkgroep dat het aantal geplande nieuwe woningen die nodig zijn door een geboorte-overschot, ook met 3.300 kan worden verminderd. In de laatste opvattL.g wordt zij ge steund door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Concluderend zegt de werkgroep: „Het Provinciaal Bestuur wil geen afrem ming, want zoals hiervóór al bleek, zijn wel degelijk instrumenten beschikbaar vooreen beleid dat erop gericht is om de sterke groei van het bedrijfsleven af te remmen. Men verschuilt zich achter de „autonome" groei of achter het gebrek kig instrumentarium maar verstrikt zichzelf aldus in allerlei tegenspraak, komt in conflict met eigen doelstellingen en eindigt in algehele ongeloofwaardig heid". Bij een controle op de maximumsnel heid op de Amersfoortsestraat heeft de politie tweeënveertig auto's met een snelheid van meer dan honderd kilome ter per uur geregistreerd. De maximaal toegestane snelheid op de Amersfoortsestraat is tachtig kilometer per uur. De hoogst waargenomen snelheid was honderdzesenveertig kilometer per uur. VOOR AMERSFOORT Van donderdag 10 november t/m woens dag 16 november. GRAND 1 2: tel. 033-14632. Deze the aters gaan begin 1978 open. GRAND 3: Dit grandioze theater gaat 15 december open met de nieuwste James Bond film: „THE SPY WHO LOVED ME". GRAND 4: De formidabele filmhit met 7 oscars: „THE STING", met o.a. Paul Newman, Robert Redford en Robert Shaw.'12 jr. Dagelijks 1.45 - 6.45 - 9.15 uur Zondag 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur. GRAND 5: Een schitterende lachfilm met Barbra Streisand en Ryan O'Neal: „WHAT'S UP DOC". Alle leeftijden. Dagelijks 2.00 - 7.00 - 9.30, zondag 2.00 - 4.30-7.00-9.30 uur. CINEMA 1: tel. 033-18900. Een film van Rob Houwer naar de bestseller van Erik Hazelhof Roelfzema: „SOLDAAT VAN ORANJE", met o.a. Rutger Hauer en Jeroen Krabbé. 16 jr. Dagelijks ook op zondag 1.30 - 6.30 - 9.30 uur. Hoofd film begint 5 minuten na aanvang. CINEMA 2: Jack Lemmon, Lee Grand, James Stewart, e.v.a. in: „VERDWE NEN IN DE BERMUDA DRIEHOEK (AIRPORT 77)". 12 jr. Dagelijks 1.45 - 6.45 - 9.45 uur, zondag: 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.45 uur. EURO: tel. 033-33655. Erotisch afscheid van Sylvia Kristel in „GOODBYE EMMANUELLE", met Umberto Orsini en Jean Pierre Bouvier. 16 jr. Dagelijks 1.45 - 6.45 - 9.15 uur, zaterdag 4.15 - 6.46 - 9.15 uur, zondag 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur, woensdag 6.45 - 9.15 uur. DUO 1: tel. 033-16572. Geniet met gulle lach van opwindende erotiek in: „VROUWTJES DIE 'M ER GRAAG TUSSENNEMEN". met Ulrike Butz en Martha Meding. 16 jr. Dagelijks 2.15 - 7.15 - 9.30 uur, zondag 2.15 - 4.30 - 7.15-9.30 uur. DUO 2: Het duivelse duo slaat er op los: Bud Spencer en Terence HUI in „HAL LELUJA voor een PAAR VUISTEN". 12 jaar. Dagelijks 2.00 - 7.00 - 9.15 uur, zondag 2.00 - 4.15 - 7.00 - 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1: In de late night sex-show: „VROUWTJES DIE VOOR SEX BE TALEN". 16 jr. Vrijdag en zaterdag avond 24.00uur. DUO 2: In de late night action-show: „THE BATTLE OF BRITAIN". 16 jr. Vrijdag en zaterdagavond 23.45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN EURO: Een leuke filmkomedie voor jong en oud: „EEN VOLKSWAGENTJE OP DRIFT". Zaterdag 12.; woensdag 1.45 uur. - 14.30 uur,

Soester Courant | 1977 | | pagina 13