In het najaar lente maken i Nederlands onderwijs waar ook ter wereld! Nieuwe zelfreinigende grill en grill-bakoven Verenigingen lopen risico hun rechtsbevoegdheid te verliezen Yerzekeringstips voor de wintervakantie De natuur op de foto Blanke lak opent nieuwe mogelijkheden voor binnenwerk Wat betekent IVIO? Soester Courant - Reklame krant! 5Wet blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Soester Courant van donderdag 10 november 1977 merkSwEÏ2ÏÏÏ. I ultz,en- Ala <-> nu tegen die tijd tussen de eigenlijk nu aan de bolfen^ta S^ofta «SST5 ™a' kleur wUt Zi6n dan bent U Bloembollen als lenteboden. Er zijn soorten en typen, die al in februari bloeien. Er zijn soorten, die met hun natuurlijke eigenschappen helemaal „thuis" zijn in en rondom de struiken, in bedden en borders, langs paden, tussen muren, hekken of fonteinen, in rots tuin en, hier en daar in het gras - enfin noemt U maar op. Voorjaarsbollen kunnen in groepjes van tien of meer van dezelfde soort gezet worden of als U daar meer voor voelt, lekker-lukraak in de grond gestopt wor den. Staat wel wat spontaner. Met voorjaarsbollen kunt U maanden lang volop van een verrukkelijke kleu renpracht genieten. De volgorde van de bollen-bloeitijd verschilt - als het alle maal goed gaat - niet of nauwelijks. Maar ja, Moeder Natuur is wel een. beetje wispelturig. Hoe „hoort" het te gaan? In februari komen vaak de sneeuwvlokjes en winter- akonieten al gauw te voorschijn. Oök be paalde crocussoorten en de eerste dan wel de oranjerode Fr. „Aurora" samen met dicht op elkaar gezette hya cinten. Zo tegen juli heeft de aarde nog wel wat meer „uit voorraad leverbaar"van de Eremurus, de zomer inluidende Ixia, Ixiolirion en klaverzuring voelen zich overal heerlijk thuis: in de wijde tuin, net zo goed als in de beperkte bloemen- bak. Een paar suggesties voor bloemenkom- binaties, als U daar wel wat voor voelt. De vroegste „verzameling" die U kunt bereiken en waarmee U „midden-win ter" een opgewekte voorjaarsborder kunt creëren is die van drie vroege bol- soorten. Zet U eens een groepje van tien witte sneeuwklokjes, niet ver daar van daan een stuk of tien lichtblauwe bo tanische crocusjes, en dan vooral tussen die twee groepen een stuk of vijftien winterakonieten (Eranthis hyemalis), die ongeveer 7% tot 10 cm hoog worden. U kunt ook in de plaats van winter akonieten b.v. vijftien bollen Iris reti- ctttafca planten. En dan willekeurig een dwergirissen lajon dan niet lang meerpaar bekende hybriden, zoals de licht- op zich wachten. En als het dan tegen maart-féopt..., ja dan staan, zoals het -benoort, de eerste narcissen in een schit terende mengeling te pronken, samen met lenteklokjes, blauwe druifjes, nog meer crosussen, scilla's en nog zoveel moois als de chionodoxa, anemonen en botanische tulpen. Aprilletje-zoet geeft nog wel eens een witte hoed... Maar toch ook vaak een weelde aan stralende vroege tulpen, nog meer narcissen, de verrukkelijk geuren de hyacinten zoals Anna Marie, Lady Derby. 1'Innocence, Delfts Blauw en Pink Pearl, een heel scala van ane monen en kievitseitjes, hondstanden (Erythronium dens canis). Mei is de maand van de later bloeien de, zowel exotische- als eenvoudige tul pen, de laatste narcissen van het sei zoen, scilla's campanulata en enkele al bums. In het geval U een beetje geluk hebt en als het weer een weinig mee zit - laten wij het hopen - dan heeft de natuur ook nog een paar bijzondere bol len in petto, zoals b.v. Camassia en Spa- raxis. Enkele goede kombinaties zijn b.v. voor de april-tuin: vuurrode Fosteriana tul pen en blauwe druifjes; drie keizers kronen, de oranje Fritillaria imperialis of de citroengele Fr. „Lutea Maxima" blauwe Cantab, de diepblauwe Harmony of de paarsrode J.S. Dijt. U kijkt Uw ogen uit... Kies - als wij U mogen raden - b.v. dertig bollen van goudgele narcisjes zo als de cyclamineus February Gold, als de achtergrond - ideaal in een rotstuin - en zet dan tussen de rotsen wat lager tegen de helling een stuk of tien water lelietjes (Kaufmanniana tulpen) in een groepje. Variëteiten als de ivoor-wit en rode The First, de scharlakenrood en gele Daylight en de karmijnrood en goudgele Stresa worden zo'n 15 cm hoog. Erg leuk is om iets verder naar bene den een stuk of twintig blauwe groot- bloemige crocussen en/of dieptblauwe Scilla siberica te planten. Terras en bloembak lenen zich uitste kend voor beeldschone kombinaties, waarvan U dan van januari tot en met mei volop kunt genieten. In een vroege bak kunnen de dwergiris reticulata en de iris danfordiae prijken in blauw en geel. Een favoriet voor later in het seizoen is een bak met zo'n tien lichtblauwe of gele of rose hyacinten met hier om heen verschillende rijen dicht bij elkaar gezette donkerblauwe druifjes (Mus- cari). Enfin om kort te gaan: laat de winter dan maar komen - U kan het niet meer deren... Jaarlijks valt er een belangrijke toename te bespeuren in het aantal Nederlanders dat van een kortere of langere wintervakantie gaat genieten. Wanneer men op reis gaat naar de wintersport of naar warme en zonniger streken is het verstandig na te gaan welke verzekeringen noodzakelijk zijn om onbezorgd van de vrije dagen te kunnen genieten. Wanneer men in het buitenland op vakantie gaat is het zowel voor de wintersporter als de zonzoeker van belang een reisverzekering te sluiten. De reisverzekering omvat de volgende dekking: 1. Een ongevallenverzekering met een kapitaal-uitkering bij overlijden, een kapitaal-uitkering bij blijvende in validiteit en een bedrag voor de kosten van geneeskundige behandeling of ver pleging als gevolg van een ongeval. 2. Een bedrag voor ziektekosten. Bij verblijf in het buitenland van veel be lang. Zowel voor de ziekenfondsver zekerden als voor particulier-verze kerden is het nodig bij het reizen naar het buitenland een reisverzekering af te sluiten, omdat niet alle in het buitenland gemaakte medische kosten onder de ziekenfondsverzekering of de ziekte kostenverzekering vallen. Zieken fondsverzekerden dienen bij hun zie kenfonds een verklaring te vragen, waarmee ze in een aantal landen ge neeskundige hulp kunnen verkrijgen. 3. Kosten voor het vervoer van het stof felijk overschot in geval van overlijden door ongeval of ziekte en extra kosten, die moeten worden gemaakt voor langer verblijf wegens bijvoorbeeld ziekte, ongeval en in geval van terugroeping naar Nederland wegens dringende familie-omstandigheden 4. Verzekering van reisbagage tegen beschadiging, diefstal of vermissing; in de meeste gevallen is ook een bedrag aan geld en geldswaardig papier mee te verzekeren. Het is verstandig een lijstje te maken van dingen, die meegaan op reis en aan de hand hiervan de waarde te bepalen. Nu we steeds verder gaan is het zeker zinvol er op te letten in welke landen de polis geldig moet zijn. Soms zal gekozen moeten worden voor een werelddekking. Let op! Wintersportrisico In het bijzonder moet aandacht worden gevraagd voor het wintersportrisico, dat op de reisverzekering uitdrukkelijk extra meeverzekerd moet worden. De aanvraagformulieren voor een reis verzekering bevatten steeds een vraag of het wintersportrisico wel of niet moet worden ingesloten. Gaat u de wintersport beoefenen, dan is het zaak dit risico te verzekeren. De particuliere ziektekostenpolissen bevatten ten aanzien van het winter sportrisico verschillende regelingen, waarbij sommige dit risico uitsluiten. Voor personen die bij een ziekenfonds zijn verzekerd is het eveneens nood zakelijk het wintersportrisico apart te dekken, omdat Nederland bijvoorbeeld met landen als Zwitserland en Oosten rijk geen verdrag heeft gesloten voor de vergoeding van medische kosten. De medische kosten in verband met ski-ongevallen zijn in het algemeen zeer hoog, zodat het aanbeveling verdient een zo hoog mogelijk bedrag af te sluiten. Reisverzekeringen inclusief het win tersportrisico dekken niet alles, zo blij ven het deelnemen aan ski-springen en gevaarlijke wedstrijden (of de voor bereiding daartoe), zoals o.a. bob sleeën, skeleton en bijvoorbeeld het skiën buiten officële ski-pistes van de verzekering uitgesloten. De leeftijdsgrens op de reisverzeke ringen met betrekking tot het winter sportrisico is, afhankelijk van de as suradeur, 60 of 65 jaar. Enkele tips Indien men met de eigen auto naar het buitenland gaat is het nodig de groene kaart mee te nemen. Gebruik bij schade het Europees Scha deformulier, dat in vele landen bekend is. Neemt men een caravan of andere aanhanger mee dan dient het WA-risico van de aanhanger meeverzekerd te zijn op de autopolis. De aanhanger moet ook worden vermeld op de groene kaart. Voor mensen die alleen een WA-ver- zekering hebben kan het nuttig zijn uitsluitend voor de vakantieperiode een tijdelijke casco-verzekering te sluiten. Een rechtsbijstandverzekering kan een uitkomst zijn. In vele landen kan de afwikkeling van een aanrijding een ingewikkelde zaak zijn, waaruit men zich zonder deskundige hulp maar moei lijk kan redden. Als particulier kan men ook tijdens de vakantie aansprakelijk worden gesteld voor toegebrachte schade aan personen en goederen. Veel goederen hebben een ve rou de rde aan sprakelijkheidsve rzeke- ring met te lage verzekerde bedra gen en geen buitenlanddekking. w '9 Ons Nationale Park Do Hoge Veluwe mag zich in een grote belangstelling verheu gen, en dat niet alleen in de zomer. Juist nu de herfst zich langzamerhand begint aan te dienen is een bezoek aan dit of aan andere natuurgebieden bijzonder aan te bevelen, omdat de vakantiedrukte achter de rug is en het wild, de dieren, weer in hun gewone doen komen. De hinden en de kalveren komen tegen de avond uit de dekking van hel bos om op de weiden wat te grazen of om zich wat te laten drogen na de veelvuldige re genbuien. Wanneer de bezoeker zich maar stil en discreet gedraagt, is er een behoorlijke kans dal men kun genieten van een roe del eldelherten of reuen. Dit soort tafereeltjes vormt grote uit daging voor veel amaleur-naluurfoto- gralen. Er is in principe niets op tegen om ze te fotograferen, zolang men er maar voor zorgt dat de dieren er niets van merken en men een redelijke ai- stand bewaart. Dit kan men bereiken door met een tele lens te werken. Bovendien zal het blijken dat de licht omstandigheden meestentijds behoor lijk donker zullen zijn. Om dan toch nog een redelijke foto te maken, kan men hel béste een snelle of gevoelige film ge bruiken, bijvoorbeeld de Kodacolor 400. die met zijn gevoeligheid van 27 DIN toch nog redelijk korte belichtingstijden mogelijk maakt. IVIO is een afkorting van de naam Stichting Instituut voor Individueel Onderwijs. Deze stichting werd in 1936 opgericht om onderwijs buiten schoolverband mogelijk te maken. Zij beschikt over een uitgebreide staf van didactisch en pedagogisch ge schoolde experts, die zorgvuldig overwogen cursussen, handleidingen en leerboeken heeft ontworpen. Als u voor een tijd naar het buitenland gaat en als u wilt dat uw kinderen Nederlands onderwijs (blijven) volgen, dan hoeft dit geen probleem te zijn. IVIO geeft u een eenvoudige oplossing: in plaats van uw kind naar school te sturen, stuurt IVIO haar wereldschool naar uw kind. Voor het Nederlandse kind in het buitenland heeft IVIO daartoe spe ciale onderwijsmethoden voor het kleu ter- en basisonderwijs ontwikkeld. Jaar lijks volgen ruim 450 kinderen op deze wijze hun Nederlandstalig onderwijs. Zelf lesgeven niet te moeilijk Zelfs als u de „fijne kneepjes" van uw lager onderwijs allang weer vergeten bent, zult u overweg kunnen met de leer gang. Want die is met veel fantasie en begrip voor uw situatie voorbereid. Wij beseffen volkomen dat het voor u een hele opgave zal zijn zich iedere dag op nieuw aan de vastgestelde lesuren, zoals IVIO die adviseert, te houden. Voor uw kind is een vaste dagindeling echter erg belangrijk en met dit voor ogen zal het u waarschijnlijk minder zwaar vallen andere dingen opzij te moe ten zetten. IVIO kan u op 3 manieren helpen 1. Wereldschooldeze leergang omvat de volledige stof van de basisschool (lager onderwijs). 2. Moedertaal: deze speciale cursus Ne derlandse Taal is voor die kinderen die wél onderwijs in het buitenland volgen, maar hun moedertaal niet mogen ver geten. 3. De speelschool: voor de kleuters die nog net te jong zijn voor het basis-onder wijs. 1. Wereldschool Voor het basis-onderwijs koos IVIO een Dalton takensysteem. dat de zelfwerk- zaamheid van het kind stimuleert. De nadruk ligt juist in belangrijke mate op het zelf doen waardoor de praktische zin wordt ontwikkeld. Ook aan het expressie vermogen van het kind is gedacht. Door „speelse" oefeningen wordt het kind aan het tekenen, knippen en plakken gezet. De boekjes, handleidingen en alle andere materialen die bij de lessen be horen, worden u, nadat u zich hebt op gegeven, per zee- of luchtpost toegezon den. U krijgt een pakket voor een heel jaar. De leerstof is onderverdeeld in 10 maandtaken. U kunt beginnen wanneer u wilt. In overleg met u en met de Ne derlandse school waar het kind vandaan komt. bepaalt IVIO met welke maand- taak begonnen kan worden. De twee maanden „ruimte" in het IVIO leerpro gramma zijn natuurlijk bestemd voor de vakantie net als op school. Wanneer u Philips heeft weer grills. Dezer dagen zijn twee nieuwe apparaten in de handel gebracht: een grill-bakoven en een normale grill met zelfreinigende wanden. Andere niet te onderschatten pluspunten aan de grills zijn dat ze groot genoeg zijn om twee flinke kippen tegelijk te kunnen grilleren, en dat ze, eenvoudig door de bovenplaat te verwijderen kunnen worden gebruikt als warmhoudplaat en zelfs, zo men wenst, als vlakgrill voor met name plat vlees als hamburger, schnitzels en biefstuk. Na het automatisch uitschakelen van de warmte-elementen blijft het spit in deze apparaten nog circa vijf minuten draaien, waardoor wordt voorkomen dat het vlees aan één kant te donker wordt. Beide grilleerapparaten zijn dubbel wandig zodat weinig warmte verloren gaat. De HD 4160 heeft een vermogen van 1500 watt en een tijdschakelaar lot 120 minuten. De HD 4161. een grillbak oven. heeft behalve een 1500 watt ver mogen voor het grilleren, een 1100 watt vermogen voor het bakken. Men kan kiezen uit vijftien temperatuurstanden tot een maximum van 250° Celcius. Een unieke bijzonderheid aan de grill bakoven is, dat het braadspies van buitenaf bedienbaar is bij het grillen. Bij het verwijderen van het spies valt een metalen schuifje in de opening van het spies en is het apparaat meteen als oven te gebruiken. De grill-bakoven kan al leen grill of alleen als bakoven worden ingeschakeld. Vergissingen zijn hierdoor uitgesloten. Behalve de gebruikelijke accessoires krijgen beide grills als extra's een geëmailleerde lekbak. vier grote saté of shlaslikpennen en een handig recep tenboek mee. die vakantie met uw kinderen wilt op nemen, kunt u individueel bepalen. Deskundige begeleiding Hoewel de handleidingen die u bij elke maandtaak ontvangt van uur tot uur zijn uitgestippeld, laat IVIO u met die hand leidingen niet alleen, maar geeft u daar bij de nodige begeleiding. Elke maand zijn er in de lessen tests opgenomen, die onder uw toezicht moeten worden uit gewerkt. Deze tests stuurt u terug naar IVIO. U krijgt één van onze leerkrachten toegewezen, die u gaat begeleiden bij dit onderwijs. Deze beoordeelt de resultaten van de tests en geeft u zo nodig nader advies. Bovendien kunt u met alle eventuele vragen bij hem/haar terecht. Er ontstaat door dit intënsië^è contact een bijna persoonlijke band tussen u en IVIO, waarbij ook aan de pedagogische leer-problematiek de nodige aandacht wordt besteed. Met behulp van de hand leidingen. die, naast aanwijzingen voor de „onderwijzeres", ook de antwoorden en uitwerkingen van de meeste op drachten, vragen en sommen bevatten, behandelt u de normale basisschoolvak ken. zoals lezen, schrijven, rekenen, Nederlandse taal. biologie, natuurkunde, geschiedenis, aardrijkskunde en de ex pressievakken, w.o. tekenen en muzikale vorming. Voor het vijfde en zesde leer jaar kunnen ook de facultatieve vakken, Frans en/of Engels worden gevolgd. Compleet leermiddelenpakket Behalve de lesboekjes en handleidingen ontvangt u tevens voor elke jaartaak het lesmateriaal dat u nodig hebt: van o.a. kleurpotloden, sitspapier, verf etc. voor het eerste jaar tot en met o.a. een passer en schetsboek voor het laatste jaar, en schriften, tekenpapier en blocnotes. Als uw kind een school in het buitenland bezoekt zal het niets tekort komen aan kennis en ontwikkeling. Maar in de Ne derlandse taal zal het vrijwel zeker géén onderricht krijgen. De Nederlandse woordenschat die het kind dan uit sluitend thuis opdoet, zal bij terugkeer in Nederland, beslist onvoldoende blijken te zijn om Nederlands onderwijs te kun nen volgen én om met de medemensen een normale communicatie tot stand te brengen. De taal is immers het eerste en voornaamste middel tot contact. Om nu ernstige contactstoornissen te voor komen heeft IVIO de cursus Moedertaal. De le en 2e jaartak van deze cursus om vat wat wij in het spraakgebruik „lezen en schrijven" noemen. Is die periode achter de rug. dan zijn spelling en taal gebruik aan de beurt in de 3e en 4e jaar- taak. In de 5e en 6e wordt hieraan de grammatica toegevoegd, waarmee de cursus wordt afgerond. Dit is een com plete leergang, die volledig gelijkwaar dig is aan het schoolonderwijs met dat positieve verschil dat het een individuele leergang is. De speelschool Deze cursus voor kleuters vanaf 5 jaar bestaat uit vele leuke nuttige spelletjes waardoor spelenderwijs een basis wordt gelegd voor het latere basis-onderwijs. De aanpak van de Speelschool is niet specifiek Dalton. Montessori of Fröbel Het is een combinatie van verschillende methoden. Er wordt in een voor kleuters begrijpelijke taal over bloemen, dieren landen, kleuren, getallen gesproken. Verder wordt er aandacht besteed aan bewegen en klappen op de maat van de muziek, kleutergymnastiek en allerlei dagelijkse karweitjes. Echt kleuteronderwijs De Stichting IVIO heeft voor dit onder wijs vijf leuken handleidingen samen gesteld. vol kleine uitdagingen aan de kleuter én aan diegene die de kleuter begeleidt, die zal ervaren dat kleuter onderwijs niet hetzelfde is als „aardig met kleuters omgaan". Het is heel wat méér en heel wat boeiender. Na aanmelding worden de boekjes, com pleet met veel kostelijk kleutermate riaal. toegezonden. Verder ontvangt u o.a. eier- en plakkaat verf. tekenpapier, kleurpotloden, een kaartjes-klok. een flesje vernis, lijm en nog veel meer dingen waarmee uw kind kan werken. Het adres is: Stichting IVIO. Maerlant- huis. Postbus 37, Lelystad, Nederland. Tel. 03200-26514. geboorte' van onze unieke en smaakvolle Kennemer Kaarten Kollektie. Receptie: op alle werkdagen bij ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders (óók zij die ons nog niet kennen via hun door onsgeleverde verlovings-, huwelijks- en/of dankbetuigingskaarten nodigen wij bij deze hartelijk uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboortekaartjes hun keuze te komen doen van de Wie ooit mooi generfd hout binnen heeft afgewerkt weet dat allerlei problemen op je af kunnen komen. Soms strijkt het niet prettig, het oppervlak wordt niet zo mooi als verwacht was. later gaat het misschien zelfs afschilferen. Of er ontstaan lelijke krassen en vlekken op. Sadolin heeft die problemen onderkend en een geheel nieuwe binnenlak in de Sadotopp reeks gemaakt: Kleurloos nr. 11 die een verruk king is voor de doe-het-zelver (maar ook voor de vakman) en waarmee prachtig, blijvend mooi werk zonder grote inspanning kan worden afgeleverd. Sadolin heeft in 1975 een geheel nieuwe De toepassingen bij binnenwerk zijn lijn Sadotopp supersbeitsen op basis van aikvdharsen geïntroduceerd. Zoals altijd waren daar vele jaren research, vaak onder barre omstandigheden, aan vooraf gegaan. Daar was echter geen kleurloze bij omdat het onderzoek daarvoor nog niet was afgesloten. Dit is nu wel het geval. De nieuwe Sadotopp Kleurloos nr. ll op basis van urethaan-alk.vdhars komt al tijd tot zijn recht, maar toch vooral op onberwerkt of met transparante beits bewerkt hout Als het nieuwe product met de kwast of de spuit is aangebracht ziet men meteen dat er een egaal, zijdeachtig, matglan zend oppervlak is ontstaan. Tegelijk zijn de ponen in het hout goed gevuld dank zij het „tvxotrope" karakter, dat wil zeggen dat het in beweging, tijdens het verfkwasten, goed vloeibaar is maar dikker, stijver, (hoger visceus» als het tot rust komt Gemakkelijk schnnn Het oppvervlak is later altijd gemakke lijk schoon te houden. Verder is het goed slag- en krasvast, komt daardoor bij voorbeeld, mede omdat het gifvrij is. in aanmerking voor het bewerken van speelgoed waar meestal niet zo zacht zinnig mee .wordt omgesprongen. Heel fraai is ook het- effect als onbehandeld natuurhout er mee wordt afgewerkt. En het maakt niets uit of liet licht ik "zoals vuren of donker als teak. legio. Dit zijn er enkele: schrootjes, panelen, betimmeringen, houten pla- fonds, vloeren, houten trappen, dorpels, plinten, meubelen, keuken, kasten, deuren. En dat is nog maar een keus. Want er zijn nog vele andere mogelijk- heden. Het aanbrengen gaat als volgt: op nieuw, schoon, stofvrij hout kan men meteen aan het werk gaan. Is het oud of voor bewerkt dan moet het oppervlak goed schoongemaakt worden met ammoniak- water. zo nodig afschuren, stofvrij ma ken. afwerken. Soms moeten op intensief gebruikte oppervlakken zoals trappen, vloeren, drie lagen woruen aangebracht maar onder normale omstandigheden is twee keer voldoende. Hoewel wellicht ten overvloede: Sado topp Kleurloos nr. 11 kan natuurlijk ook worden gebruikt als het hout voorbehan- deld is met Sadolins Houtveredeling. Verder kan het worden gebruikt om te mengen met de Sadotopp kleurenbeitsen. Pas op, dat kan lang niet met elk product. Met dit wel. Op dit manier kunnen duizenden kleurschakeringen worden bereikt. Een vraag tenslotte: kan het nieuwe Sadolin product de klassieke vernis voor het interieur vervangen? Het antwoord is: ja. volledig. Men Verwacht dan ook een ruime toepassing ervan, zowel in de doe-het-zelf als in de vakwereld. Weinig verenigingen hebben tot nu toe gebruik gemaakt van de mogelijkheid hun statuten in een notariële akte te laten vastlegen. Toch heeft dat vastleggen van de statuten in een notariële akte een aantal voordelen. In andere gevallen, met name voor de verenigingen met koninklijk goedgekeurde statuten, is het vaak een noodzaak. Dit alles houdt verband met het vorig jaar ingevoerde Boek 2 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In het oude recht werd onderscheid gemaakt tussen verenigingen met en zonder rechtspersoonlijkheid. In het nieuwe recht hebben alle verenigingen rechtspersoonlijkheid, maar er wordt onderscheid gemaakt tussen vereni gingen met volledige rechtsbevoegdheid en verenigingen met beperkte rechts bevoegdheid. Op dit moment hebben volledige rechts bevoegdheid: - verenigingen met in een notariële akte opgenomen statuten; - verenigingen die koninklijk zijn goed gekeurd; - verenigingen die vóór 1855 zijn opge richt. De verenigingen van de eerste groep blijven ook in de toekomst volledig rechtsbevoegd. Dat geldt eveneens voor koninklijk goedgekeurde verenigingen. Maar als zij hun statuten willen wij zigen. dan zal dat bij notariële akte moeten gebeuren. De verenigingen van vóór 1855 hebben tot 26 juli 1979 de tijd hun statuten in een notariële akte te laten opnemen. Doen zij dit niet. dan verliezen zij hun volledige rechtsbevoegdheid. Het nadeel hiervan is. dat verenigingen zonder volledige rechtsbevoegdheid geen onroerend goed kunnen kopen of verkopen en evenmin erfgenaam kunnen zijn. Daarnaast bepaalt de wet voor de ver enigingen met volledige rechtsbevoegd heid. dat om onroerend goed te kunnen kopen, verkopen of bezwaren (bijvoor beeld met hypotheekde statuten daar toe bepalingen moeten bevatten. Voor verenigingen die onroerend goed bezit ten of willen aankopen is het dus zaak hun statuten aan de nieuwe wettelijke bepalingen aan te passen. Ook voor verenigingen die financiële garanties geven (bijvoorbeeld ten gunste van hun personeelsleden) is een dergelijke aan passing noodzakelijk. Als een vereniging volledige rechtsbe voegdheid bezit, kan zij binnen haar verenlgingsdoel alle handelingen ver richten. die ter bereiking van dit doel nodig zijn of daarmee samenhangen. Verenigingen zonder volledige rechts bevoegdheid, dat wil dus zeggen alle overige verenigingen, kunnen geen on roerende goederen krijgen en geen erf genaam zijn. Bovendien zijn degenen, die de vereniging door een rechtshande ling verbinden, naast de vereniging hoofdelijk aansprakelijk. Volledig rechtsbevoegde verenigingen dienen ingeschreven te worden in het Verenigingenregister. dat wordt bijge- houden door de Kamers van Koop- handel. Gebeurt deze inschrijving niet. dan zijn de bestuurders hoofdelijk aansprakelijk voorde verplichtingen, die de vereniging is aangegaan. Zou bijvoorbeeld een ver eniging. die niet is ingeschreven in het Verenigingenregister. een kantoor machine bestellen en zou deze door de vereniging niet betaald kunnen worden wegens gebrek aan geld, dan heeft de verkoper de mogelijkheid van ieder van de bestuurders persoonlijk betaling van zijn rekening te eisen. Welke verenigingen moeten nu iets ondernemen Verenigingen die hun statuten al in een notariële akte hebben laten opnemen, moeten bekijken of daarin de genoemde bevoegdheden ten aanzien van onroe rend goed en financiële garanties zijn opgenomen. Datzelfde dienen koninklijk goedgekeurde verenigingen te doen. Verenigingen van vóór 1855 moeten hun statuten in een notariële akte laten opne men en er daarbij uiteraard ook op letten of de bevoegdheden met betrekking tot onroerend goed en financiële garanties in de statuten zijn vermeld. Gebeurt dit niet vóór 26 juli 1979. dan verliezen de eerste twee soorten vereni gingen hun bevoegdheid om over oiu'oe- rend goederen te beschikken en om financiële garanties te geven. Voor ver- enigingen van vóór 1855 geldt de straf, dal hun volledige rechtsbevoegdheid vervalt als zij op dat tijdstip niet aan de nieuwe wet voldoen. Verder moeten alle verenigingen met volledige rechtsbevoegdheid hun in schrijving in het Verenigingenregister vóór 26 juli 1979 hebben laten plaats vinden. Dit op straffe van hoofdelijke aansprakelijkheid van degenen, die namens de vereniging financiële ver plichtingen aangaan. Wanneer de statuten in een notariële akte moeten worden vastgelegd of als de statuten moeten worden gewijzigd om aan de nieuwe wettelijke bepalingen te voldoen. Is het verstandig eerst contact op te nemen met een notaris. En het is ook van belang daar niet te lang mee te wachten. Want ln veel verenigingen moet een vrij langdurige procedure worden gevolgd om tot statutenwijziging te kunnen overgaan.

Soester Courant | 1977 | | pagina 25