Feestshow „Holiday on Ice" naar Utrecht Meubelfabriek J| Oisterwijk B Gespreksgroepen, een nieuwe communicatievorm? Anderhalf jaar voor c.a.i.-aansluiting op centraal antenne- systeem Absoluut waterdicht! Wie durft dat 5 jaar te garanderen? SU» Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk Jop maar 10 plaatsen tejkoop: kookkunst- EDOX E DELFIN A. VAN DER WEERD bij de Schouwburg J.van Zal SOESTDIJK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Soester Courant van donderdag 10 november 1977 De show, waarmee Holiday on lee furore maakte in de Verenigde Staten gedurende aet feest rond het 200-jarig bestaan van dat land, komt nu ook naar Nederland. De lo dende perskritieken van enthousiaste journalisten uit Amerika en de andere landen, waar de show reeds te zien is geweest, beloven veel. Dit moet de beste, fraaiste show sijn die het publiek ooit op het ijs werd voorgetoverd. Het jubileum in de Verenigde Staten is op grootse wijze gevierd. Holiday on Ice kon daar niet bij achterblijven en is daar ook niet bij achter gebleven. Er komt een show naar Nederland, die gedu rende de meer dan twintig jaren dat Holiday on Ice in ons land te zien is geweest, zijn weerga niet kent. Een kleurrijk, boeiend, sprookjesachtig spektakel van begin tot 2ind! De Utrechtse première van deze show is op dinsdag 22 november. Tot en met zondag n november blijft de show in de Kunstijsbaan. Er worden in totaal acht voorstellingen gegeven. Iedere avond, behalve zondag, begint de voorstelling om 20 uur. Omdat Holiday on Ice een „familie-uitje" bij uitstek is, zijn er ook matinee-voorstellingen - natuurlijk met volledig programma en wel op zaterdag om 16.00 uur en zondag om 12.30 en 16.00 uur. 200 jaar Amerika in beeld Holiday on Ice heeft de pretentie een fa milieshow te brengen en dat wordt dan aok nauwlettend in de praktijk gebracht. Spektakel en schoonheid op het ijs voor vader, moeder heeft hier ook wel inte resse voor. maar is daarnaast nog meer geboeid door de romantiek en de kin deren komen nog meer onder de indruk van de show door de ontmoeting met hun favorieten, zoals in deze Popey, Olive, Brutus en vele andere filmhelden. Onder de titel „Celebrations" wordt het publiek direkt geconfronteerd met het totale ensemble van de show. Op deze wijze feliciteert Holiday on Ice het 200- jarige Amerika. Vol snelheid en schittering wordt de ju bilaris een dierbaar geschenk geoffreerd. De titel „Velvet Rock" zegt het reeds. Op het soulgebied van ondermeer Stevie Wonder volgt een hommage aan de he dendaagse jeugd met als hoofdmotieven: „vrede, liefde en tranen van het bitter zoete jong zijn". Londen is zo langzamerhand geen onbe kende stad meer voor de Nederlanders. Het oude Londen ook niet helemaal door films als „My fair Lady". In die tijd speelt zich ook „Voor altijd Londen" af. Dan staat de tijd stil en de toe schouwers komen in de ban van de pa relen koningen en koninginnen, de fan tastische fruit- en groentehandelaren, de lieve bloemenmeisjes. Het gaat er op los op het vermaarde Piccadilly en daarna wordt er gedanst op het Strand. „Voor altijd Londen" zit vol verrassingen en kleurenpracht. Een bezoek aan Holiday on Ice 1977 staat gelijk aan een schitterende vakan tie, een droom die voor menigeen nu kan worden verwezenlijkt. In een paar uur wordt de bezoeker over de gehele wereld verplaatst. Amerika, Londen en dan een „Reis in het Paradijs", een bezoek aan de Stille Zuidzee. Het exotische ritme van de Pacific. Romantische dromerijen in het tropen- paradijs. Nederlandse ster op het ijs Waar Nederland toch - na het afscheid van zowel Sjoukje Dijkstra als Joan Haanappel - lang op heeft gewacht; een eigen vedette uit het schaatsland is nu toch weer waarheid geworden. Bij deze Holiday on Ice-show schittert de ster van het danspaar „Joop en Inger". Joop van der Sluys begon jaren terug als één van de vele jongens uit het ballet bij Holiday on Ice. Bijna onopgemerkt was hij in de groep al eens in Nederland te vinden, maar de ambitieuze man uit Dordrecht wilde meer. Dat bereikte hij dan ook! Met zijn partnerin werd hij in 1975 wereldkampioen bij de Profes sionals. Joop startte zijn schaatscarrière als rol- schaatsliefhebber bij een Dordtse rol- schaatsvereniging. Zijn partner - Inger - komt uit Scandinavië. Eindelijk weer eens een Nederlandse schaatsheld bij de Holiday on Iceshow 1977. Hoewel het team van een Holiday on Ice-show altijd totaal uit vedetten be staat, zijn er altijd wel enige uitschie ters te constateren. Zo maakte Wolfgang Schwartz enige jaren terug in Nederland een geweldige indruk. De bescheiden Oostenrijker was Olympisch Kampioen en dat is aan zijn fabuleuze optreden dui delijk te merken. Grote sterren in de Holiday on Ice-toer- nee van dit jaar zijn verder Geary Baxter, een waaghals afkomstig uit New York, Ruth Hutchinson uit Canada, die hoge ogen gooide bij verschillende we reldkampioenschappen en Olympische spelen, Jim Murphy uit Seattle, die wer kelijke topclownerie op het ijs laat zien en met deze show zijn profdebuut maakt. Grote sterren aan de lopende band en dat geldt zeker ook voor Leslie Robin- son, de grootste donkerkleurige schaats- vedette die Amerika ooit heeft voort- gebracht. Humor brengt de lieveling van het pu bliek Jimmy Peacock uit Engeland. Nieuw in de Holiday on Ice-sprookjes- wereld is Katie Walker, die Amerikaans en Canadees kampioene was. De kleinste grote ster van de show is ongetwijfeld Tommy Gallagher, die ge boren werd in Ierland. Hij is 1.40 meter groot, maar van dit nadeel maakt hij dankbaar gebruik door in de show als grappenmaker en kindervriend te ver schijnen. Grote sterren, het houdt niet op! Daar is verder Jean Louis Bondoux, Tasso- nes, Argentinos, Paul Guzman, Michele Colberg en - natuurlijk niet te vergeten - het Belgisch-Nederlandse schaatsster- retje Manja Boumans. Al met al komt er een Holiday on Ice- show naar Nederland, die in het verle den nog nimmer werd geevenaard. Schitterende costuums, prachtige de cors en flonkerende acts. Dit alles wordt gepresenteerd door een gezelschap van topsterren op de schaats. Een show spektakel om nooit te vergeten! HOLIDAY ON ICE - 's werelds grootste ijsshoworganisatie. De ijsshows van Holiday on Ice worden door meer mensen in meer steden en in meer landen bezocht dan bij enig ander reizend gezelschap het geval is. Sinds Morris Chalfen in 1946 een kleine rol- schaatsrevue in Milwaukee, USA, op ijs zette en er de naam „Holiday on Ice" aan gaf is zijn onderneming uitgegroeid tot de grootste ijsshow-organisatie ter wereld. Op dit ogenblik reizen vijf grote groepen onder de naam „Holiday on Ice" in diverse werelddelen. Morris Chalfen is een showman, die ge schiedenis heeft gemaakt. Tot 1948 reis de hij met de show uitsluitend in de Verenigde Staten. In 1948 besloot hij zijn vleugels wijd uit te slaan. Hij ont wikkelde transportabele ijsvloeren, die hem in staat stelden overal voorstel lingen te geven. Morris Chalfen was dan ook de eerste showman, die een ijsrevue presenteerde in tropische landen. In 1959 kreeg Holiday on Ice als eerste westerse revue-organisatie toestem ming om in de Sovjet-Unie op te treden. Sindsdien worden de Oosteuropese lan den regelmatig bezocht. Holiday on Ice kwam in alle uithoeken van de wereld, met uitzondering van de Chinese Volks republiek, die tot dusver de grenzen dichthield. In de loop der jaren heeft Holiday on Ice 72 internationale schaatskampioenen (o.a. Sonja Henie en Sjoukje Dijkstra) onder contract gehad, alsmede tiental len schaatsvirtuozen, die uit de show business zijn voortgekomen. Enkele jaren geleden werd de Wiener IJsrevue door Holiday on Ice overge nomen; er reizen thans permanent drie groepen door Europa en het Midden- Oosten, één in Noord- en één in Zuid- Amerika en het Verre Oosten. Het succes van Holiday on Ice is te danken aan de formule van Chalfen. Holiday on Ice brengt een specifieke familieshow. De shows zijn opgebouwd uit het optreden van de beste schaats sterren, perfecte balletten, prachtige de cors en kostuums (waarde kostuums: ruim 350.000 dollar), goede akrobatiek, veel humor, romantische scènes en voor al ook scènes, die kinderen aanspreken. Morris Chalfen heeft zich in 1972 als pre sident teruggetrokken, hoewel hij nog als adviseur bij de onderneming betrok ken blijft. Holiday on Ice is nu een zelf standige dochteronderneming van de Madison Square Garden Corp. De huidige president van Holiday on Ice is Skee Goodhart. HOLIDAY ON ICE IN CIJFERS Met 750 schaatsen door de wereld. 5 IJsshows reizen er op dit moment door Europa, de Verenigde Sta ten en Canada en Zuid-Amerika. 2250 VOORSTELLINGEN per jaar worden door deze 5 shows gege ven. 7,5 MILJOEN mensen bezoeken ie der jaar de voorstellingen van Holiday on Ice. 14 TRANSPORT-CONTAINERS bezit iedere show. Toneel- en be lichtingsmateriaal, requisieten en kostuums worden erin van stad tot stad gebracht. 20 TON weegt de volledige toneel- uitrusting. 100 METER voetlicht, 80 spotlights en 8 gigantische „lichtkanon- nen" (volgschijnwerpers) vor men de belichting voor éèn show. 7 TRANSPORTABELE IJS VLOEREN in alle afmetingen worden voor de Europese shows gebruikt. 755 KOSTUUMS schitteren in iedere produktie. 350000 PAILETTEN en 150000 GRAM STRASS-STEENTJES werden met vaardige hand op de kos tuums aangebracht. 3500 METER PLUIMEN worden door de leden van het corps de ballet gedragen. 75 SCHAATSERS werken aan ie dere show mee. 35 STAFLEDEN per show zijn in vaste dienst; elektriciëns, geluidstechnici, ad ministrateurs, toneelassistenten, chauffeur-monteurs en anderen. Holiday on Ice is een dochtermaatschap pij van Madison Square Garden, New York. Edox wel! Want Edox Delfin dames- en heren horloges zijn absoluut condensvrij. Vandaar dat wij de waterdichtheid maar liefst 5 jaar garanderen. Edox Delfin horloges v.a. f 185 Verkrijgbaar bij:H0RL0GEB JUWEUER 0PTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 De laatste jaren zien we alom het verschijnsel „gespreksgroepen" als paddestoelen uit de grond rijzen. We zien dit fenomeen zowel binnen het kerkelijk- als in het ver- enigings-, politieke- en psycho-sociale leven opduiken. Kennelijk hebben we hier te maken met een nieuwe communicatievorm, die in een behoefte voorziet. Het heeft niets te maken met „vergaderen", doch alles met de be hoefte aan uitwisseling van gedachten, behoefte aan écht kontakt met anderen, be hoefte aan het toetsen van je eigen gedachten aan die van de ander op existentieel- horizontaal niveau. Hieronder wordt gepoogd het verschijnsel „gespreksgroep" nader onder de loupe te nemen. Bij gespreksgroepen gaat het om één van de mogelijkheden om in de eigen persoonlijkheidsontwikkeling verder te komen. Ontwikkeling dient men in dit verband niet in beperkte zin van kind tot volwassene te zien. Met „ontwikkeling" wordt hier de voor- uitgang naar een betere levensbeheer- sing bedoeld, want er is waarschijn lijk geen mens, die zich op alle levensge bieden optimaal beweegt. Omdat in de groep volwassenen elkaar ontmoeten, moet deze ontwikkeling ook op een vol- Modieus is onze lingerie- en foundation- kollektie. U vindt bij ons de bekende merken als: Vaserette Armonia Bolero Atëxis Komt U eens winkelen in de speciaal" afdeling van Uw modehuis. (Eigen parkeerterrein, ingang Mulderstraat, bereikbaar met buslijn 3. 4, 9 en 16). ctL J3tfvuoif.it/fl Nachtegaalstraat 16-18 - Utrecht Telefoon (030) 332242* Met de kabelaanleg en de huisaanslui tingen in het kader van de centrale antenne-inrichting [cai] in Soest wordt begonnen in de omgeving van de Mid delwijkstraat. Vervolgens worden resp. de omgeving van de Van Lenneplaan, station Soest-Zuid. de Bartolottilaan en de Heideweg op de c.a.i. aange- Vooral uw AUTO, PLAAT- en SPUITWERK Beckaringhstraat 11 Tel. 11018 sloten. Via de Nieuweweg krijgt de wijk Overhees hierop een aansluiting, waar na Soestdijk volgt. Tegelijkertijd zal men ook ln Soester- berg bezig zijn met de aanleg. Hoewel men in eerste instantie schatte hiervoor een jaar nodigte hebben, is men nu tevreden als het werk binnen anderhalf jaar klaar is. De directeur van het gasbedrijf, de heerN. H. Breedeveld, zei tijdens de informele begrotingsbe handeling door de eerste afdeling van de raad, niet te verwachten dat de aanleg binnen een jaar gereed kan zijn. In december begint de bouw van het ontvangststation voor de centrale anten ne-inrichting. De antenne zelf wordt geplaatst op het bejaardencentrum Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan op de Eng. Amsterdam, Berkel (ZH). Beverwijk. Ede, Heerenveen. Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Amsterdam. Leidsekade 98-99. tel. 020-233917. Utrecht, Hollantlaan 26 (Kanaleneiland), tel. 030-883762. ma t, m za 9-18 uur. do tot 21 uur wassen manier verlopen, in volle zelf standigheid en zelfverantwoording. Tot persoonlijkheidsontwikkeling be hoort in dit verband niet slechts beter leren kennen en beter met zichzelf kun nen omgaan, maar ook de ontwikkeling tot een sociaal rijper kontakt. Daarbij behoort ook. énderen beter leren be grijpen en beter met anderen kunnen omgaan. Het gaat daarom, dat men het gevoel voor zichzelf en voor anderen gaat scherpen en dat, wat men dus aan nieuwe indrukken ontvangt, men deze ook positief leert omzetten in toekom stig gedrag en handelen. Beide ontwikkelingsrichtingen, zowel naar binnen als naar buiten, gaan ge lijk op, zijn dikwijls niet van elkaar te scheiden en het ziet er naar uit, dat het éne niet zonder het andere mo gelijk is. De gespreksgroep is een goede moge lijkheid om te leren, hoe de eigen le vensvoering kan worden verbeterd, om dat in de groep buiten een individueel kontakt óók een sociaal kontakt met de andere groepsleden mogelijk is. Dus kan er aan beide kanten gewerkt wor den, zowel aan de kant van het „ik" als aan de kant van het „jij" (om dan te komen tot een,wij De groepssituatie De gespreksgroep is ten opzichte van het gewone leven een héél andere situatie, want hier vallen zeer veel maatschap pelijke remmingen weg. In de gespreks groep bestaat de. mogelijkheid om. zich in elk opzicht door middel van het ge sprek te uiten-. Omdat het bij de te bespreken stand punten en gedragingen steeds om men selijke handelingen en houdingen gaat, wordt de persoon daarbij niet beoor deeld. Dit morele onbeoordeeld blijven van de mens, schept dan ook in de groep het zo nodige klimaat voor vrijheid en openheid en daardoor de mogelijkheid om zichzelf, de eigen instelling en het eigen handelen kritisch te beschouwen. In deze sfeer is het mogelijk om over jezelf na te denken en over jezelf te spreken, zónder meteen in de meestal gebruikelijke verdedigings- en recht vaardigingshouding te vervallen, zonder meteen met de rug tegen de muur te moeten vechten. Deze open en tolerante houding tot zichzelf en de andere groeps leden is vanzelfsprekend niet vanaf het begin in de groep mogelijk, daartoe is ook een leer- en gewenningsproces. Dit gewenningsproces kan korter of langer zijn en wordt telkens herhaald wanneer er nieuwe gesprekspartners tot de groep toetreden. Hoe werkt de groep? De gespreksgroep waarover we nu spre ken, is nadrukkelijk géén therapeutische groep. Het gaat hier dus niet om groeps therapie! De uitdrukking „therapie" hangt immers altijd samen met ziekte en iemand die ziek is heeft een therapie nodig om weer gezond te worden. Aan een gespreksgroep, vanuit welke opzet dan ook, nemen uitsluitend psy chisch gezonde mensen deel. Psychisch gezond betekent echter niet, dat er geen persoonlijke en maatschappelijke pro blemen bestaan of kunnen bestaan. De bestaande moeilijkheden behoren echter tot de grote bandbreedte van de „nor maliteit". Je zou dus kunnen stellen, dat diegene die moeilijkheden heeft met zijn of haar levensvoering en daarmee met zichzelf en anderen, door het verle- den, opvoeding, eigen ervaringen en ook door de eigen levenskeus tot een levens wijze, een manier van leven en beschou wen is gekomen, die het hem thans moei lijk maken om harmonieus te kunnen leven. Deze manier van leven en dit wereld beeld (en niet de persoon zélf!) kunnen nu in de gunstige groepsatmosfeer onder de loupe worden genomen. Wat daarmee verder in het leven wordt gedaan, be slist de individu en is voor zijn of haar verantwoording. Alle in de gespreks groep besproken voorstellen en sugges ties tot oplossing van problemen zijn levensmogelijkheden, zoals de tot dan toegepaste en zijn dus géén patentre cepten, géén pasklare voorschriften voor de oplossing van de eigen moeilijkheden. Het is dus duidelijk, dat de deelname aan gespreksgroepen en aan het groepsge beuren er niet toe leidt, dat de persoon lijke problemen van de deelnemers als sneeuw voor de zon verdwijnen. En dat is in feite ook helemaal niet mogelijk en gewenst, want de beheersing van het leven is op zich reeds moeilijk en vol problemen. Daartegenover wordt er in de groep naar gestreefd om te leren, hoe men met de eigen moeilijkheden het beste kan omgaan en leven. Zou er in de groep slechts aan de oplossing van één probleem worden gewerkt, dan zou daarmee nog niet gezegd zijn, dat andere problematische situaties óók goed zouden kunnen wor- den beheerst. Juist dit is ook mede het doel van het groepsgesprek, n.1. een ontwikkeling op gang brengen, die het mogelijk maakt ons leven beter in de hand te kunnen houden. En hieronder verstaan we ook de mogelijkheid om alle tegenspoeden te kunnen overwinnen. De groepsgesprekken leiden echter niet alleen tot een betere levensbeheersing, maar ze dienen ook tot vergroting van de levenservaring. Ieder mens beleeft - reeds van de kindheid - slechts een beperkt aantal van situaties. En uit het totale tot dusverre beleefde komen zijn ervaringen tot een geheel, dat hij aan zijn levensvoering, aan zijn zijnsvoering ten grondslag legt. Over deze ervaringen wordt meestal nauwelijks gesproken en wanneer dat het geval is, gebeurt dat meestal in een belerende vorm. In de open sfeer van de groep is het echter mogelijk over de eigen ervaringen en hun betekenis te spreken, terwijl de andere groepsleden aan deze ervaringen en de daarop gevolgde verwerking kun nen participeren. De groep is dus niet slechts voor diegenen, die zich in de groep veelvuldig uiten opbouwend, maar ook voor de minder aktieve groepsleden. In dit verband is ook duidelijk te zien, dat het bij de groepsprocessen om leren en niet om therapie gaat. Dit leren is echter iets heel anders als in de leerling-leraar-relatie, want alle groepsleden dragen als het ware ge meenschappelijk tot de groepssituatie iets bij en de situatie krijgt op vérgaande wijze, dankzij de groepsleden, gestalte. In de groep wordt dus „vorming tot volwassenheid" in letterlijke zin geprak tiseerd en beleefd. Wie begeleidt het groepswerk? Dat is natuurlijk afhankelijk vanuit wel ke richting een gespreksgroep wordt opgezet. Kerkelijke gespreksgroepen zullen veelal door de predikant of pastor worden geleid, om maar een voorbeeld te noemen. Binnen het culturele of psy chosociale werk treffen we als gespreks leider vaak een maatschappelijk wer kende, psycholoog, pedagoog of socio loog aan. (Tegenwoordig spreekt men ook van „agogische begeleiding"). Na hetgeen hiervoor besproken is, kun nen we ons voorstellen, dat enige men sen bijeenkomen, zeg: .12 tot 15 perso nen, en eén groep vórmen, waarin de hiervoor beschrevenprocessen worden doorlopen. In de praktijk blijkt echter, dat dit nauwelijks of voor een slechts zeer korte tijd mogelijk is, aangezien er nu eenmaal eerst aan de uiterlijke vorm van de groep moet worden gewerkt en dat aan de andere kant de groepsproces sen zóveel eigen dynamiek ontwikkelen, dat deze door de groepsleden niet meer kan worden bestuurd en in de hand gehouden. Op grond hiervan is het abso luut noodzakelijk, dat iemand de groep begeleidt, die de voorwaarden tot een positief groepsgebeuren schept. Hierbij kan niet van een groepsleider worden gesproken, want van een leider zijn degenen die geleid worden met betrek king tot weg en doel afhankelijk en juist dit zou een geëmancipeerd deelnemen aan het groepsgesprek verhinderen. Degeen onder wiens toezicht en met wiens of wier hulp de groepsbijeen komsten tot stand komen, levert met zijn of haar gespreksbegeleiding een positie ve bijdrage tot het verloop van het groepsgebeuren. Hij of zij geeft stimu lansen en grijpt daar in, waar nadelige situaties voor de groep of het individu kunnen ontstaan. Teneinde het overzicht over het groepsproces te behouden, is het absoluut noodzakelijk, dat degenen die de groep begeleidt een zekere objek- tieve positie tot de groep inneemt en behoudt. Het moet voor hem/haar echter duidelijk zijn, dat hij of zij door zijn of haar aanwezigheid en door ingrijpen het gehele groepsgebeuren beïnvloedt en dit in vele situaties ook nodig en gewenst is. Hoe en waar men inspringt, dient men door opleiding en ervaring te weten, want het scheppen van werkmogelijk- heden en de sturing tot een positief verloop van het groepsgesprek in het bijzonder, dat is de hoofdopgave. Samenvattend De Duitse psycholoog, Horst Eberhard Richter gaf zijn boek „Die Gruppe" de ondertitel: „Hoop op een nieuwe weg om zichzelf en anderen te bevrijden". Dat „bevrijden" moge dan slaan op typisch therapeutische gespreksgroepen, doch wij hebben hier gesproken over „ge wone" gespreksgroepen. In dit verband gaat het om persoonlijke en verdere sociale ontwikkeling en verandering. De voortgezette ontwikkeling en verande ring tot een volmenselijk Zijn, kan slechts door eigen verantwoordelijkheid en medezeggenschap worden bereikt. De groep is een mogelijkheid deze weg te bewandelen. DRS.F. J.WERTWIJN CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in, waarbij Je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren? Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt U wel een gegratineerd of au bain-marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld staat in dit kook ABC. De recepten maken het U verder duidelijk. (vervolg) Braden is het bruin en geheel of gedeeltelijk gaar laten worden van vlees in een gesloten pan of in de oven. Vlees dat wordt gebraden moet mals zijn. Het resultaat van het braden in de oven is meestal beter dan in een gesloten pan. Tegen het deksel van de pan condenseert wa ter, dit druipt op het vlees en maakt de bruine, krokante korst slap. Braadt u vlees in een pan (dus „bo venop") dan is het altijd een nabe werking. U moet het vlees eerst in de pan zonder deksel bruin bakken. Met het deksel op de pan braadt u het daarna gaar. Braadt u vlees in de oven, schroei het dan „boven op" eerst dicht. Leg het daarna in een niet te grote braadslee en laat het onder regelmatig bedrui pen met de jus gaar worden. Dreigt de jus te donker te worden, voeg dan wat boter of enkele druppels vocht toe. Bij vlees met een laggje vet aan de buitenzijde is bedrui pen niet nodig. Dit vlees bedruipt zichzelf. De oventemperatuur moet bij vlees dat rood moet blijven, zoals roastbief, ossenhaas en entre- cóte hoger zijn (plm, 250°C), dan bij vlees dat gaar moet worden (plm. 175°C). De braadtijden van vlees in de oven zijn afhankelijk van soort en groot te: opgerolde stukken oven- platte temp. stukken 500 g rundvlees, rood 250°C 15 a 20 min. 30 min. halfgaar 175° C 25 min. 35 min. gaar 175°C 35 min. 45 min. 500 g kalfsvlees 175°C 30 min. 45 min. 500 g varkensvlees 175°C 35 min. 45 min. Wordt vlees in een pan bereid, re ken dan plm. 5 minuten langer. Blancheren is het in ruim koud wa ter aan de kook brengen van een voedingsmiddel, om het na enkele minuten af te gieten eh met koud water af te spoelen. Blancheren kan voor verschillende doeleinden worden gebruikt: het wegnemen van sterk uitko mende smaken b.v. bij nieren het slinken van groente of vruch ten, voordat ze Worden diepge vroren of op andere wijze worden geconserveerd het blank van kleur houden van b.v. appel, peer en zwezerik het onwerkzaam maken van en zymen die de kwaliteit en de houdbaarheid van een produkt verminderen; dit is een nood zakelijke handeling bij het in vriezen van groente. Bavarois schuimige gelatinepud- ding met geklopt eiwit en slagroom. De pudding is rijk aan vet en daar door calorierijk! Voor een feestelijke gelegenheid is het echter een heerlijk nagerecht, ananasbavarois xh L blik ananas, 10 g gelatine (5 blaadjes), sap van 1 citroen, 75 g suiker, Vi L slagroom, 2 eiwitten, olie Laat de ananas uitlekken. Bewaar het sap. Houd 1 ring apart om te garneren. Week de gelatine in ruim koud water. Verwarm het ananas sap en los de uitgeknepen gelatine erin op. Schenk het citroensap erbij en los de suiker erin op. Laat het sap geleiïg, maar niet stijf wor den. Sla de slagroom en de eiwitten afzonderlijk stijf en schep die, met de kleingesneden ananas door de gelei. Vet de puddingvorm in met olie en laat die onderste boven uitlekken. Schep de pudding erin en laat hem in de koelkast stijf worden in ca. 2% uur. Stort de pud ding op een natgemaakte schotel en garneer met stukjes ananas en toe ven stijfgeslagen slagroom. Met allerlei andere stevige vruch ten (vers of uit blik) kan de pud ding op defce wijze worden gemaakt! barbecuesaus 1 dl tomatenketchup, 1 dl water, 1 eetlepel citroensap of azijn, 1 eet lepel (bruine) suiker, 1 theelepel paprikapoeder, 1 eetlepel Hollandse mosterd, 1 theelepel chilipoeder, 1 teentje knoflook, geraspte kleine ui, peper, zout Meng alle ingrediënten door elkaar in een pan. Breng het geheel roe rend aan de kook en laat de saus plm. 15 minuten heel zachtjes door koken. Geef de saus bij gehakt, gestoofde runderlappen, kip en bij de barbecue. blinde vink is een vleesgerecht van een dun, platgeslagen lapje (kalfs) vlees, gerold om een staafje (kalfs) gehakt. bouchée is een pasteitje van korst- gebak. bouquet garni is een bosje krulden, bestaande uit: peterselie, tijm, ker vel, rozemarijn, laurierblad, foelie, kruidnagel en eventueel knoflook, samengebonden met een draadje. Het bouquet garni wordt gebruikt b.v. bij bouillon trekken, brouchettc is een metalen pen waar aan blokjes vlees met of zonder groente worden gestoken. Dit ge heel wordt geroosterd.

Soester Courant | 1977 | | pagina 27