Ook vestigingen van buiten in nieuw winkelcentrum HUISWERKCENTRALE MEINERS - SOEST v.w.o. Firma Lindner krijgt gevraagde ontheffing zöneverordening D Supermarkt Gebr. Van Dam organiseert personeelsuitstapje naar „Holiday on Ice" Meubelfabriek Chr. schooljeugd in Overhees viert feest kookkunst- VOOR: HUISWERKCURSUSSEN EINDEXAMENBEGELEIDING BIJLESSEN ALLE VAKKEN STAATS TENTAMEN BEGELEIDING EXAMENBEGELEIDING KEUZEPAKKETBESPREKING M.A.V.O. BEROEPSKEUZEVOORLICHTING Afsluiting van Kerklaan geen zaak voor gemeente Soest Massief Europees Eiken Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Oisterwijk geopend, Ondanks acties „Soestdijk geen Stankwijk Baldadigheid MEINERSSOEST Als dank voor grote inzet personeel: Jeugddienst Emmakerk Inbraken in auto Soester Courant van donderdag 24 november 1977 Onze adressen: Buntweg/hoek Schoutenkampweg (hoofdgebouw) Wiardi Beckmanstraat 505 Aagje Dekenlaan 22 Centraal telefoonnummer: 02155 -17089. Tijdens de raadsvergadering van j.1. donderdag heeft de firma Lindner de gevraagde ontheffing zoneverordening hinderwet ge kregen. Hoewel Lindner het vertrouwen van de gemeente in het verleden meerdere malen beschaamd heeft, door bijvoorbeeld filters te plaatsen, die wel de rook, maar niet de stank oplosten, stemden alleen de heren Oldenboom, Storimans, Van Poppelen en Menne (allen CDA) en Jan Visser (PS) tegen. Een voorstel van de heer G. H. Oldenboom om het eerst nog eens twee maan den aan te kijken, om te zien of Lindner daadwerkelijk iets doet aan de stank, haalde het niet. Volgens Jan Visser is eindelijk, na acht jaar, door de gemeente toegegeven dat Lindner overlast geeft. Uit een. door hem aangehaald rapport, citeerde hij, dat de gemeente toegeeft dat de milieu- Twee zeventienjarige jongens. Michael B. en Hans van de B., beiden uit Soest, hebben bij de politie aangifte gedaan van vernieling aan hun bromfiets. Beiden hadden hun bromfiets bij het Artishockgebouw neergezet. Toen ze wilden wegrijden, kwamen ze tot de ontdekking dat van alle twee bromfiet sen de tank was gedeukt. groep ..Soestdijk geen Stankwijk" ge deeltelijk gelijk heeft en dat Lindner inderdaad niet zo bereidwillig is. Deze fabriek heeft dan wel een filter ge plaatst, waarna zij beloofde dat alle inwoners van deze wijk een uitnodi ging zouden krijgen, om zelf te gaan ruiken (deze belofte is nooit waarge maakt), maar stank en reuk zijn er nog. „Lindner heeft gisteren nog ge stonken", zei Jan Visser. De CDA-fractie kon zich grotendeels bij de woorden van Visser aansluiten. De heer Oldenboom stelde dan ook voor twee maanden te wachten met de verlening van de ontheffing zónever ordening. Dat Lindner stinkt daar zijn alle raadsleden het wel over eens, sommigen meenden het zelfs op het gemeentehuis te ruiken. De PvdA-fractie was bij monde van de heer H. J. Goote voor de gevraagde ontheffing. Zij meenden dat Lindner in twee maan den niet in staat zou zijn, om de stank problemen op te lossen en dat de ge meente te veel gebruik zou maken van haar macht, als zij de ontheffing, die uitsluitend een planologische maat regel is, zou weigeren. De ontheffing heeft volgens de heer Goote niets te maken, met het al of niet stinken van Lindner. Wethouder Hoekstra legde later uit dat Lindner drukdoende is de stank te ver drijven en dat zij op korte termijn hierin hoopt te slagen. „We zitten Lindner genoeg op de huid", meende hij. De stemming over de verlening van de ontheffing zóneverordening had, na afwijzing van het voorstel Olden boom, met zeven tegen en zestien vóór het genoemde resultaat. HUISWERKCENTRALE VOOR OPTIMALE STUDIEBEGELEIDING TELEFOON 02155-17089 Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren. Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is roux? Hebt u wel eens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort termen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC. De recepten ma- i ken het u verder duidelijk 1 Darne is een moot vis, een schijf van het middelste deel van b.v. zalm, kabeljauw of een andere t rondvis. i Daube is een stoofschotel bereid van varkens-, rund- of lamsvlees, wild of gevogelte. Demi-glacesaus is een bruine saus, die in het horecabedrijf de basis vormt voor vele andere sausen. De demi-glacesaus is een saus die in de huishouding vrijwel nooit i wordt gemaakt. Djahé is de Indische naam voor gemberwortel, dikwijls vers ver- krijgbaar bij Chinees-Indische winkels. Djahépoeder is gedroogde ren gemalen gemberwortel; het is verkrijgbaar in potjes. Djinten is de Indische naam voor komijn. Dressing is een saus voor salades, meestal op basis van olie en azijn. recepten voor 4 personen daube de mouton 400 g Iamslappen, 4 eetlepels azijn, 1 2 eetlepels olie, 1 theelepel roze-1 marijn, peper, 4 eetlepels water, 1 2 eetlepels boter of margarine, 100 g mager rookspek in kleine blokjes, 1 2 teentjes knoflook, 1 ui, 1 sinaas- appel, 2 dl bouillon (eventueel van een tablet)peper, peterselie, zout. Maak een marinade van de azijn, 1 olie, rozemarijn, peper en het wa- ter. Leg het vlees er plm. 1 uur in, keer het nu en dan. Verhit de bo- ter of margarine en bak hierin i het spek. Fruit de kleingehakte knof-1 I look en kleingesneden ui mee. Leg 1 het vlees er in en bak het aan alle 1 kanten bruin. 1 Schenk de gezeefde marinade en de bouillonerbij. Borstel de sinaasappel goed af. Schil hem dun en doe de schil bij het, vlees. Stoof het vlees gaar in plm. i 2 uur. i Verdeel het vlees in blokjes en doe i t die met de in schijven gesneden sinaasappel terug in de saus (waar- uit de schil is verwijderd i Breng de daube op smaak met pe-j i per, kleingesneden peterselie en 1 eventueel zout. i doperwtensoep 1 blik doperwten, 1 eetlepel boter of margarine, 1 teentje knoflook, 1 ui, 1 rode paprika, 1 bouil lon, peper, zout, peterselie, 1 eet lepel aardappelmeel. Laat de doperwten uitlekken. Smelt de boter of margarine en fruit hier in de kleingehakte knoflook en klein gesneden ui lichtbruin. Smoor de kleingesneden paprika even mee en schenk de bouillon erbij. Breng het geheel aan de kook en voeg de dop erwten toe. Kook de soep even door en maak hem op smaak met peper, eventueel zout en kleingesneden pe terselie. Bind de soep licht met aangemengd aardappelmeel. dressing Vi 1 azijn, Vj 1 olie, peper, zout, 2sjalotten, 1 eetlepel (Franse) mos terd. Schenk de azijn en olie in een fles. Voeg daarbij peper, zout, kleinge sneden sjalotten en mosterd. Schud de saus goed door elkaar. Bewaar de fles in de koelkast en gebruik er van als u nodig hebt. De saus kan worden afgemaakt met: kleingesneden peterselie of bies look, fijngewreven knoflook, kerrie, kleingesneden dillegroen of andere verse groene kruiden, dragonazijn 1 fles tafelazijn, 1 flinke tak verse dragon. Was de dragon en dep hem voor zichtig in een stuk keukenpapier droog. Steek de tak dragon in de fles azijn en sluit de fles weer. Laat hem tenminste 2 weken staan, liefst in de zon. Het in de omgeving van de Parklaan gesitueerde nieuwe winkel centrum zal voor ongeveer 15 procent worden bezet door onder nemers uit Soest. De rest omvat vestigingen van buiten Soest, die de klantenwerving in positieve zin zullen beïinvloeden („trek kers"). Het centrum zal ongeveer 7.600 vierkante meter bruto bedrijfs vloeroppervlakte (b.v.o.) voor winkelvestigingen (detailhandel) bevatten, terwijl ongeveer 1.100 vierkante meter voor overige dienstverlening is bestemd, zoals horeca, kappers, banken, bu reaus en dergelijke. Het centrum kan naar behoefte bedrijfs woningen bevatten. Dit staat in de begeleidende brief bij de ondernemersenquête over de belang stelling voor een vestiging in het nieuwe centrum nabij de Nieuwe- weg/Parklaan. Deze enquête is in ge zamenlijk overleg tussen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland, en de gemeente Soest tot stand gekomen. De geënqueteerde ondernemers is gevraagd het formu lier vóór 2 december aan de Kamer van Koophandel te retourneren. De gegevens worden vertrouwelijk be handeld en de resultaten van het on- Dit zijn achtereenvolgens de Carolus- parochie en de Sterrenberg, op wier terrein deze laan ligt, en dan nog de gemeente Zeist, daar de Kerklaan zich niet bevindt op Soester grondgebied. Over het sportpark Kerklaan was maandagmiddag overigens nog meer te doen. De heer G. van Aalst (VVD), verzocht de wethouder na te gaan of het mogelijk is de politie verscherpte controle te laten uitoefenen op het in derzoek zullen zo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt met de bedoe ling de Soester middenstand nauw bij het overleg over de verdere ontwik keling van het centrum te betrekken. Nu is het moment aangebroken, waar op belangrijke stappen en beslissingen genomen zullen worden om tot realisa tie van het centrum over te gaan. Een bijzonder belangrijke factor daarbij is het vestigings- en verplaatsingsanimo van de Soester ondernemers. In de afgelopen jaren heeft zich al een aantal ondernemers als gegadigde gemeld. verboden richting inrijden van de Christiaan Huygenslaan. Volgens hem komt het dikwijls voor, dat bezoekers van het sportpark niet de verplichte route over de Anthonie van Leeuwen hoeklaan volgen, maar rechtdoor de Christiaan Huygenslaan inrijden. Dit levert volgens hem gevaarlijke situa ties op. Wethouder Hoekstra zegde toe de mogelijkheid tot verscherpt politie toezicht te onderzoeken. Aangezien de omstandigheden van een aantal van hen na verloop van tijd zullen zijn gewijzigd, terwijl anderen misschien nog niet van de gelegenheid tot aanmelden gebruik hebben ge maakt, wordt het noodzakelijk geacht het aanwezige verplaatsings- en ves- tigingsanimo van alle ondernemers in Soest te inventariseren. De enquête die daarom nu gehouden worden, is niet bindend voor degenen die eraan meedoen, terwijl zij er an derzijds ook geen rechten aan kunnen ontlenen. Pas In een latere fase van de voorbereiding, wanneer meer gedetail leerd kan worden aangegeven hoe het aanbod is en welke financiële conse quenties dat met zich meebrengt, zal opnieuw contact worden opgenomen met de deelnemers aan de enquête om tot een definitieve toewijzing te komen. De enquête heeft een informatief ka rakter en is bedoeld om een beeld te krijgen welke ondernemer in principe wel en welke niet naar het geprojec teerde centrum wil gaan. Bij de be antwoording van de vragen kunnen de ondernemers uitgaan van enkele „ze kerheden", zoals in de inleiding ge noemd. Daarnaast kunnen ze ervan uitgaan dat het centrum zodanig wordt uitge voerd en ingericht, dat de huur- dan wel de leaseprijs aan jaarlijkse huisves tingslasten ter hoogste 180 gulden per vierkante meter bruto-vloeroppervlak zal bedragen gerekend in guldens van 1977). Bij de huidige verhoudingen staat dit gelijk aan een koopprijs van ongeveer 1.450 gulden per vierkante meter. Voor de bijkomende kosten voor afwerking van het pand kan men uitgaan van een verhoging' van deze bedragen met vijftien tot twintig pro cent. Verder kan men ervan uitgaan, dat bij het bedrag van maximaal 180 gulden per vierkante meter het centrum een voudig maar compleet is ingericht (bestrating, straatmeubilair, expe ditie- en parkeeraccommodatie); dat het centrum per openbaar vervoer bereikbaar is en dat slechts wanneer de behoefte daarvan zal zijn aange toond, in een latere fase het centrum kan worden uitgebreid met ten hoogste 1.900 vierkante meter bruto-vloer oppervlak. "Als de wijkraad van Soesterberg de Kerklaan graag afgesloten wil zien door een slagboom, teneinde het inrijden door bezoekers van het Sportpark Kerklaan te voorkomen, moet dit college eerst contact zoeken met die instanties, die hierover iets te vertellen hebben. Dit was de strekking van de woorden van de heer D. Hoekstra wethouder van openbare werken. De gemeente Soest heeft, zo legde hij uit, niets over de Kerklaan te vertellen. Naar aanleiding van de extra inzet van het personeel, dat in een prettige teamgeest zoveel extra doet voor de goede gang van zaken in hun Supermarkt onder Honsbergen, zochten de heren Gerrit en Wouter van Dam naar een geschikte moge lijkheid om deze extra inzet te belonen. De publicatie in ons blad van 2 weken geleden over de ijsrevue „Holiday on Ice" bracht hen op het geschikte idee. En zo gebeurde het, dat vorige week woensdagavond om 6 uur een grote bus van Tensen bij de Supermarkt voorreed, die het gezamenlijke personeel met „aanhang" in een opperbeste stemming naar Sportpaleis Ahoy in Rotterdam reed. Een bijzonder fijne personeelsavond was het gevolg, en in de kleine uurtjes arriveerde men voldaan weer in Soest. Dit niet alledaagse gebaar van een werkgever was voor onze fotograaf Herman van Dam aanleiding tot bovenstaande opname. Amsterdam. Berkel (ZH). Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O). Oisterwijk. Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Amsterdam, Leidsekade 98-99. tel. 020-233917 Utrecht, Hollantlaan 26 (Kanaleneiland), tel. 030-883762 ma t/'m za 9-18 uur. do tot 21 uur Scherpe aandacht voor goochelaar Van den Hoek tijdens het schoolfeest in Orerhees A.s. zondag wordt er weer een jeugd dienst in de Emmakerk gehouden. De voorganger in deze dienst is ds. van Oostenrijk uit Hilversum, met als thema „Vrede? Met alle geweld!" De dienst wordt verder opgeluisterd door de groep Sjofar uit Amersfoort o.l.v. Piet de Vries. Aanvang 17.00 uur. Uit de auto van de 22-jarige R. J. L. uit Soest is in het weekend de cassette recorder gestolen. Hij had de auto voor zijn huis aan de Hobbemalaan geparkeerd en vergeten hem af te slui ten. Minder succes had de dader van een inbraak in de auto van mevrouw M. H. de R. (53) uit Soest. Zij had haar auto geparkeerd bij de picnicplaats aan de Foekenlaan. Toen ze na een wande ling van een uur terugkwam, bleek het linkerportier te zijn geopend. Uit de auto werd echter niets vermist. Voor de leerlingen van de prot.-ehr. basis- en kleuterschool in Overhees was het vrijdag geen gewone schooldag. Ze hadden leest, omdat de school dit jaar zelf standig is geworden na aanvankelijk een dependance van de Insingerschool op Hees te zijn geweest, en omdat de school een naam heeft gekregen: De Bron. Voor het onderwijzend personeel ander aanvoering van schoolhoofd B. H. Weistra aanleiding om samen met de oudercommissie en ouders een feestprogramma op te stellen. Vrijdag was het dan zover. Heel de wijk werd van het feest op de hoogte gesteld door de gekostumeerde optocht van de kinderen door Overhees. Na een uur kwamen ze op school terug, waar versnaperingen werden uitgedeeld. Daarna keken ze vol bewondering naar hel optreden van Plm van den Hoek. vader van een van de leerlingen, die als goochelaar zijn trucsdoos hele maal openzette. De jeugd vermaakte zich kostelijk met de goocheltrucs, waar ze soms zelf bij betrokken werd. 's Middags werden de feestelijkheden ingeluid met het oplaten van ballonnen. ieder kind kreeg er een en nVüehl hom. voorzien van een naamkaartje, zelf oplaten. Daarna ging iedereen naar binnen. In de school was intussen een kermis ontstaan. In de lokalen en de gang waren vijftien evenementen op gesteld waar de kinderen aan mee kon den doen, zoals worst- en kaashap- per, zakiopen, ballen gooien op foto's van de leerkrachten, hinkelen enz. Tus sen de bedrijven door werden ze ge- tracteerd op versnaperingen. Het was voor de schooljeugd een fees telijke dag. die wat haar betreft best eens herhaald mag worden. i

Soester Courant | 1977 | | pagina 17