Met Raad en Daad Herfst Pontiac 1978 auto's korter en lichter Bijstand en oudere zelfstandigen Wederom winst voor Dames I - Red Stars le Herenteam SVV/Stam bedwingt WA Dames Duinkikkers alleen op kop Eemlandrijder Hans Kaats in baanselectie Drukkerij Smit I.D. VAN VUGT Titelpretendent van Santen Leyland te sterk voor dames I schoonmoeders jaloers? Slacht-bingo en St. Nicolaas bij vvz Weihnachtsoratorium in Baarn Schaatsen: Algemene Bijstandwet: Tentoonstelling „Juliana Post" Soes ter Courant van donderdag l december 1977 Nu de donkere maanden met hun storm en regen begonnen zijn, heeft iedereen zijn stoel dichter bij de kachel 'of de verwarming geschoven. Gedurende het Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 - SKI en SCHOEN- VERHUUR Sporthuis Nw. Baarn- straat 39 Tel. 02154-12490 Grootste sportzaak van 't Gooi Dames I Hoofddorp Dat van het op de laagste plaats vertoevende Hoofddorp zou worden gewonnen stond al vast. maar dat dat niet zonder veel moeite zou gaan stond niet vast. Door overschatting was de motivatie zoek bij de Red Stars-dames. volledig in de kaart en daardoor kon er makkelijk en veel gescoord worden. De De eerste helft liep wat stroef, alhoe wel er aanvallend aantrekkelijk spel en goede scores getoond werden. De verdediging was minder sterk waar door Hoofddorp makkelijk kon bijblij ven en met rust zelfs op 22-25 kwam te staan. De tweede helft ging eerst gelijk op tot ongeveer 10 minuten voor het einde. Toch maakte Hoofddorp de fout om op man to man over te schakelen bij vier punten voorsprong. Dit speeltype speel de Red Stars en vooral Marijke Roest Afgelopen weekeinde leverde twee nederlagen op voor het le en 2e damesteam van de volleybalvereniging SVV/Stam-Renault. Slechts heren I en dames 3 behaalden een zeer acceptabel resultaat in de vorm van een 2-2 gelijkspel tegen resp. WA en Vios 2. Heren promotieklasse was over het geheel genomen de D- Een gehandicapt SVV heeft tegen het ploeg een iets grotere eenheid, met geroutineerde WA een verrassende name in de beslissende fase van elke partij volleybal gespeeld. Gehandicapt set. SVV C gaf echter goed tegenspel, door de afwezigheid van Erik Berger hetgeen een aantrekkelijk spelbeeld tot (blessure) en Bert Leloux. Via snel gevolg had. Met nipte setstanden trok door het midden uitgevoerde aanvallen SVV D tenslotte aan het langste eind werden de benodigde 15 punten in de (13-15, 13-15). le set vergaard, terwijl WA er maar 12 tegenover kon stellen. De Soester T £7%'t heren lieten in de 2e en 3e set te veel het m d8 18 divis efk0mt 1 u' initiatief aan de opponent, waarna met weekemde niet in aktie, evenali het konstruktief spel de beslissende set tweede damesteam (3e d: met 15-9 in het voordeel van SW werd hcrenPloeS van SVV/Stam heeft een beslist. 2e klasse De in dit seizoen bijna karakteristiek ge worden achterstand van SW 3 in het begin van een set, nam tegen BG&SV 3 wel al te ernstige vormen aan. In de le set moesten de SVV'ers zelfs een 11-3 achterstand wegwerken, voordat met 14-16 een nipte winst kon worden be haald. Imet en ervaring lieten de resterende sets eveneens in het voor deel van SW eindigen (9-15,13-15). SVV 4 kreeg tegenstander BG&SV 4 de eerste twee sets snel op de knieën via effektief aanvallend volleybal (4-15, 8-15). In de 3e set werd de concertratie aan Soester zijde maar met moeite opgebracht, waarvan BG&SV nog het meest profiteerde (15-12). Het 6e team van SVV behaalde een zeer gedecideerde 3-0 winst op een zeer jeugdige tegenstander die geen vat had op de gevarieerde, harde aanval van SVV 6. Gesteund door een luid publiek kwam Olympia 6 in de 3e set toch nog aan wat punten, maar een rustig en geroutineerd spelend SVV liet de te genstander toch op ruime afstand (15-8). Dames le divisie Van Santen/Leyland met ex-van Hou ten VCH speelster Annemiek van de Horst in de gelederen.en zelf net uit de eredivisie gedegradeerd, liet duidelijk haar titelaspiraties in het duel tegen het inkomplete SVV-team uitkomen. Desondanks kan worden teruggekeken op een wedstrijd, waarin weliswaar de routine van de opponent de boventoon voerde, maar waarin SVV redelijk tegenspel bood in de vorm van een regelmatig scorende aanval en een hard werkende verdediging. Echter, van Santen/Leyland legde zóveel rou tine in haar aanvallende akties, dat de verdediging van de SVV'sters slechts sporadisch succes boekte. (9-15, 5-15, 9-15|). 3e divisie Ket duel tussen SVV 2 en Spirit uit Amersfoort kende duidelijk twee ge zichten en dientengevolge helften. SW startte zeer enthousiast met een uit stekend functionerende verdediging en zuivere opbouw, waardoor de aanval volledig tot zijn recht kwam. 2 fouten deden de voorsprong van 14-13 in de le set teniet en de winst ging naar Spirit. De 2e set toonde hetzelfde beeld, maar nu bleef de winst bij SVV. Het was eigenlijk onbegrijpelijk dat de 3e set en vooral de 4e zo totaal ver schilden van de vorigen. Onnodige fouten bewerkstelligden een volledige verlamming van de aanval; mede hierdoor ging nu de totale winst naar de tegenstander. Promotieklasse De wedstrijd tussen SW 3 en Vios 2 leverde een juiste verdeling van de punten op. Een nerveus startend SW nam aanvallend te veel risico en mede door een niet-konstante serve deed dit de punten via 13-15 bij de tegenpartij belanden. In de 2e set werden onnodige fouten vermeden en SVV 3 walste snel door naar 15-11. Daarna was het weer de beurt aan Vios dat met krachtige aanvallen de set met 8-15 afmaakte. Geloof in eigen kunnen en ietwat op portunistisch spel deden de balans in het voordeel van het Soester team uitslaan (15-9). 2e klasse SVV 6 behaalde een schitterende over winning op Olympia 4. Met uitgekiende set-ups, waar de aanvalsters dankbaar gebruik van maakten, werd welhaast iedere aanval een punt. Een zuivere opbouw en een sluitende verdediging droegen mede hun steentje bij tot dit prima resultaat van de SVV-dames tegen de zeer geroutineerde opponent (8-15, 10-15, 2-15). 3e klasse SVV 8 had in de le set weinig in te brengen tegen het 7e team van SW, dat na een grote voorsprong de ver diende 15-3 stand op het scorebord bracht. Betere tegenstand werd gebo den in een alleszins aantrekkelijke 2e set, waarbij SW 8 notabene uitliep tot 0-8 doch niet kon voorkomen dat de dames van het 7e met de 15-12 winst gingen strijken. Dit lukte wel in de 3e set die door SVV 8 uitstekend met 12-15 werd afgemaakt. De dames van het 9e team dachten, wellicht beïnvloed door het naderende Sinterklaasfeest, dat de winst uit hun duel tegen Voleem 2 zomaar in hun schoot zou worden geworpen. Echter, Voleem voelde niets voor de rol van Goedheiligman. zodat SVV 9 met lege handen achterbleef, zelfs na een 9-1 voorsprong in de 3e set (4-15, 1-15, 9-15). Meisjes jeugd De serve leverde zowel aan SVV C als aan SVV D-zijde veel punten op. Toch vrij weekeinde. Vanavond zijn in sporthal Beukendal interessante wedstrijden te zien, o.m. SVV 2 - Woudenberg (heren) en de titanenstrijd tussen SVV 4 en SVV 5 (dames). Kop loopster SW 6 treedt eveneens aan en wel tegen Limvio 2 (2e klasse). Vanavond staat tevens de „broedermoord" SVV 3 - SVV 4 (he ren) op het programma. Volgens óns niet altijd. Maarals üwa.s. schoonmoeder straks uw trouwkaart uit on2e Kennemer Kaarten Koliektie ontvangt, dan zal zij zeker zeggen tegen uw a.s. schoonvader: 'Töch hebben wij iets gemist bij 't begin van ons huwelijk' Dus, mensen-met trouwplannen. kom snel eens bij ons naar die uitgebreide en smaakvolle kollektie huwelijks-en dankbetuigings kaarten kijken! eindstand was terecht een overwinning voor Red Stars numeriek uitgedrukt in 56-45. Bekijken we het spel van de dames dan zien we een duidelijk positieve lijn en is het degradatiespook nog ver weg. De dames hebben nu aan het begin van deze competitie al meer punten dan in het gehele vorige jaar werden behaald. Alle hoop dus nog. Toch strubbelt dit team, ondanks de stijgende lijn, met het gebrek aan lengte in de ploeg. Er is nog steeds behoefte aan dames en meisjes met lengte die in Red Stars kunnen worden opgeleid. Meer informatie hierover bij Johan van der Grift, tel. 18520. De dames spelen weer zaterdagavond 10 december in Beukendal de belang rijke wedstrijd tegen Parker I, om 18.45 uur. Jongens junioren A Jumpers De hoopvolle toekomst voor de Red Stars heren werd nog eens onder streept door het uitmuntende optreden van de jongens junioren tegen Jum pers. De Red Stars jongens walsten over Jumpers heen als een goed ge oliede machine. Met maar liefst 126-50 werd de uitwedstrijden gewonnen. Nog steeds zit een kampioenschap erin met 4 punten achterstand op de koploper Das-Delft. Komend weekend kunt U voor aan trekkelijk basketbal terecht op zater dagmiddag om 14.30 uur, dan spelen de junioren A tegen BC Markt A in sporthal Beukendal. Meisjes junioren A Irene Bij de wedstrijd van de meisjes junio ren tegen Irene in De Bilt zaten Pame- la van Drie en Roos de Bree gebles seerd op de bank, zodat bij voorbaat vast stond, dat het moeilijk zou worden om 2 winstpunten naar Soest mee te nemen. Omdat de Soester aanval de eerste helft niet draaide kon Irene makkelijk een voorsprong nemen. Al leen José Koster was in haar normale doen en nam dan ook de helft van de zeer bescheiden produktie voor haar rekening (22-10). In de 2e helft liep het spel wat meer via Marian van Velthoven, waardoor er voor de overige aanvalsters wat meer mogelijkheden kwamen. Irene behaal de tenslotte een makkelijke en verdien de 54-25 overwinning. Topscorers wa ren Anglique v.d. Dijssel, 7 pnt. en Marine Fagel 6 punten. De meisjes spelen zaterdag 3 decem ber om 16.00 uur in Beukendal tegen Hugo Grotius MA. Heren I speelt zaterdag 3 december om 17.30 uur tegen Juventus in Beukendal. Beide bovengenoemde aktivitejten, georganiseerd door de evenementen commissie van VVZ, zijn in alle opzich ten bijzonder geslaagd. St. Nicolaas en zijn zwarte knecht werden door een talrijke schare kinderen toegezongen en ieder van hen ontving een cadeau uit de grote zak. De kantine was tot de laatste plaats bezet, hetgeen ook het geval was bij de slacht-bingo, daar kwam men plaatsen tekort. Slagerij Van Asch had voor een lekker varken gezorgd en personeelsleden beenden alles keurig uit. Velen van de bezoekers gingen met een lekker stuk je vlees huiswaarts. Tijdens de korte pauzes werden heer lijke stukjes worst geserveerd, ook alles aangeboden door slagerij Van Asch. De heer C. Stolwijk, voorzitter van de evenementencommissie, bracht een dankwoord uit aan het adres van slagerij Van Asch en zijn personeel, alsook aan de vele bezoekers van deze bingo-avond. Evenals voorgaande jaren zal, als in luiden van de Kersttijd, ook dit jaar het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach in Baarn worden uitgevoerd op zondag 11 december om 14.00 uur in de Nicolaaskerk. Aan dit grootse en indrukwekkende werk dat Bach in 1734 componeerde werken mee de vocale solisten: Nelly v.d. Spek, sopraan; Delia van Schaik, alt; Herman van Kerkhof, tenor en Floris Rommerts, bas en de instrumentale solisten: Karei Brester, viool; Yolanda Zuuren- donk, fluit; Henk Knöps, hobo; Wim v.d.Vliet, trompet; Imre Keblucek, cello en Rien Voskuilen, orgel. Voorts het orkest van de Bach cantorij en het Groot Nicolaaskoor. Koor, orkest en solisten staan onder leiding van dirigent Louis Mol, de cantor-organist van de Nicolaaskerk. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden dat het een integrale uit voering betreft, zodat ook de zelden uitgevoerde cantates nu eens beluis terd kunnen worden. Het concert be gint om 14.00 uur. SPIRITUS OP GLAS Men zegt dat brandspiritus in het glas brandt als je dat gebruikt bij het schoonmaken van ramen. Is dat waar? AntwoordNee, dat is absoluut onjuist. De naam brandspiritus betekent ge woon dat men de vloeistof gebruikt als brandstof bijv. in lampen. Maar die zijn óók van glas en de fles waarin u spiritus koopt óók! Verder ziet u bij het gebruik van spiritus wel eens allerlei strepen en kleuren op het glas maar die zijn verdwenen zodra de spiritus ver dampt is. Spiritus etst glas helemaal niet. U kunt het dus gerust gebruiken op glas. KETELSTEEN Hoe krijg ik het steeds aangroeiende ketelsteen uit mijn elektrische snelkoker zonder het element aan te tasten? Antwoord: De inhoud van uw snelko ker kan het elektrische element niet aantasten, want dat laatste bevindt zich veilig ingebouwd onder de bodem. Dat is maar goed ook, anders zou het te warm en water kortsluiting veroorza ken. Het nadeel van de elektrische snelkokers is, dat er altijd wat vloeistof in moet blijven staan omdat de bodem anders doorbrandt. Bevindt zich veel kalk in het leidingwater, dan vormt zich op den duur veel ketelsteen. U kunt dit het beste verwijderen door de koker te vullen met water waaraan citroenkristallen zijn toegevoegd. Na het koken de inhoud langzaam laten afkoelen. Als u het mengsel afgiet nadat het afgekoeld is, komt er al veel ketelsteen mee. Probeert u het met azijn, dan is een klein scheutje onvol doende. U moet dan zo'n grote hoe veelheid gebruiken, dat de koker er wel eens een tijdje naar blijft smaken. Zonodig enkele malen het uitkokei. herhalen. Als de bodem van de koker gehéél koud is kunt u pas het restant afgieten door de koker andersom leeg te maken. Er blijft immers altijd e restant water achter de opstaande rand staan bij het ledigen. Dat moet er nu natuurlijk wel uit, anders komen e_ citroenkristallen en ketelsteen in de thee enz. Voor alle zekerheid nog enkele malen omspoelen en uw snelko ker geheel ondersteboven houden bij het ledigen. SILICONEN Wat wil het zeggen als er siliconen in een wassoort verwerkt zijn? Antwoord: Siliconen zijn polymeren (zeg maar: ingewikkelde scheikundige stoffen) die gemaakt worden door hy- drolyse (elektrische bewerking) van chloorsilanen. Ze bevatten dus kiezel (silicium) en chloor en men past ze toe in oliën, vetten, rubbers en kunststof fen en wel voor de meest uiteenlopende doeleinden en soms ook in verven en lakken. Die in boenwas dienen om het beschermende laagje (zie uw eerste vraag) beter in stand te houden, om schuimvorming (dat is insluiting van luchtbelletjes) te voorkómen bij berei ding en toepassing beide, om het wa terafstotende vermogen van de was te vergroten en soms ook om mede een bepaalde kleur te krijgen. Om te be grijpen hoe siliconen in elkaar zitten moet men enkele jaren organische scheikunde gestudeerd hebben en goed overweg kunnen met struktuurformu- les. EIKEN MEUBELEN Welke wassoort kan ik het beste gebruiken voor eiken meubelen? Antwoord: Dat zullen in het algemeen de wassoorten op basis van bijenwas zijn. Overigens hangt het er van af of u veel of weinig glans op uw meubelen wilt hebben. Een goede meubelzaak kan u aan de soort helpen die u wenst. Merken noemen is niet nodig. Eiken hout is een zo sterke houtsoort dat daarop vele soorten en merken meu- belwas toegepast kunnen worden. J. L. zaterdagavond moest het eerste damesteam van De Duinkikkers aantreden te een Nereus uit Zaandam, dat op dat moment ook nog zonder verliespunten was. Tegen deze wedstrijd werd in het Soester kamp erg opgezien, daar bekend was, dat diverse speelsters van Nereus II regelmatig in Nereus I spelen, een team dat tot de vaderlandse top op dameswatorpologebied behoort. Coach Henk Wijnmalen drukte zijn maar de bal verdween via de paal in ploeg voor de wedstrijd op het hart, het het doel. eigen spel te blijven spelen en zich niet De Duinkikkers-dames kwamen nog te laten overtroeven door de Zaandam- se dames. Karin Koehof en Els Wijnmalen, die beiden zwaar gehinderd werden, wisten eerst de stand op 1-0 te brengen en even later werd het zelfs 2-0, door Ans Egbers. Kort voor het verstrijken van de eerste periode, bereikte een lange bal, doorgegeven door Jolanda van Doorn, Ans Egbers en deze bedacht zich geen moment en kogelde no. 3 in de Zaandamse touwen; 3-0. In de tweede periode kwam Nereus terug en verkleinde de achterstand tot 3-1. Toen een speelster van Nereus direkt daarna vanwege een gemaakte overtreding uit het water moest, wist Andrea Koehof de stand op 4-1 te brengen. In de derde periode kwam Nereus op 4-2, door het benutten van een strafworp. Keepster Elvira Wier- sema stopte het harde schot nog wel, Door zijn prestaties is Hans Kaats toegelaten tot de baanselectie op de Kunst ijsbaan te Utrecht. Vrijdagavond moesten de A-B junioren weer aan de start verschijnen. Er werden weer verschillende persoonlijke records verbeterd. Ron Ottenhof reed over de 500 mtr. 46.1 en over de 3000 4.59.7 wat een persoonlijk record was. Hans Dijs vestigde twee persoonlijke records resp. 44,2 op de 500 en 5.05.0 op de 3000 mtr. Bert van de Weerd had voor de 500 46,1 (persoonlijk record) nodig en verbeterde op de 3000 mtr. met 36. sec. zijn persoonlijk record en noteerde nu 5.27.7. Hans Kaats zette op de 500 43,2 en 'óp de 3000 5.24.4 op de klokken. De C-D junioren moesten zondagmor gen onder bijzonder goede weers omstandigheden rijden. Hier werden door 3 rijders 5 persoonlijke records neergezet. Jammer van een val op de 1000 mtr. van Martin de Putter. Yvonne Dijs had voor de 500 mtr. nodig 49,9 en voor de 1000 mtr. 1.46.0. Martin de Putter noteerde op de 500 mtr. 56,6 en 2.11.7 op de 1000 mtr. met een val. Han Dekker kwam op de 500 mtr. op 60.1 en op de 1500 mtr. 3.31.3. Zondagmorgen moeten de AB junioren weer voor de competitie rijden en hopelijk weten zij hun eers te plaats te behouden. enkele malen in kansrijke positie voor het doel, maar voor enige jongere speelsters was de druk toch nog iets te zwaar om de geboden kansen koelbloe dig te benutten. In de vierde en laatste periode kwamen De Duinkikkers met één speelster meer in het water, door Els Wijnmalen op 5-2. Kort voor het einde ondernam Jolanda van Doom een enorme rush, zwaar gehinderd wist zij de Nereus-doel- vrouwe voor de zesde maal te passe ren. Met deze stand kwam ook het einde van een zware wedstrijd, waar door De Duinkikkers-dames nu alleen aan kop van de ranglijst staan. In het team van De Duinkikkers begint Karin van Breukelen, die dit jaar voor het eerst in de competitie meedoet, steeds beter te draaien, iets wat na het wegvallen door ziekte van vaste eerste teamspeelster Karin Uijland, een uitstekende vervangster is. Op 1 oktober 1977 is in werking getre den de Rijksgroepsregeling oudere zelfstandigen. Oudere zelfstandigen die aan-de-slag willen blijven, komen in aanmerking voor een aanvulling op hun inkomen tot het netto-bedrag dat voor ontvangers van bijstand geldt, mits zijminstens 58 jaar zijn, maar de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt; in staat zijn om ook in de toekomst uit het bedrijf of beroep tenminste een inkomen te halen van 12.000.- (voor 1977). Dit bedrag wordt jaarlijks aangepast; de arbeidstijd ge heel gebruiken voor hun beroep of bedrijf; voldoen aan de wettelijke ver eisten voor het beroep of bedrijf, dat bovendien al minstens vijf jaar moet zijn uitgeoefend; over een goede boek houding beschikken. Bij het vaststellen van de aanvullende uitkering wordt rekening gehouden met alle inkomsten, ook met die van de echtgenote. Daarnaast wordt gekeken naar: de lasten die voor een zelfstandige hoger zijn dan voor een werknemer (bijvoorbeeld de premie voor een ziek tekostenverzekering); de voordelen die een zelfstandige soms heeft als bepaalde bedrijfsmiddelen privé ge bruikt worden (bijvoorbeeld telefoon, levensmiddelen); het vermogen, dat bestemd is voor het bedrijf (maar binnen zekere grenzen ook voor de oudedagsvoorziening of privé-ge- bruik). Dit moet wel beneden een be paald bedrag blijven. In 1977 bedraagt dit zogenaamde vrijgelaten vermogen maximaal 130.000,-. De waarde van het onroerend goed dient door taxatie te worden vastgesteld. De gemeente kan hierover nadere inlichtingen geven en bijvoorbeeld zeggen hoe groot het vrij te laten privé vermogen mag zijn. Aanvragen Voor aanvragen kan men terecht bij de gemeentelijke sociale dienst of bij de afdeling sociale zaken. Daarbij dient de boekhouding over de laatste drie jaren te worden overgelegd. Men kan dit zelf doen, maar ook laten doen, bijvoorbeeld door de districtbureau houder (voor boeren en tuinders) of door de Regionale Dienstencentra of Borgstellingsfondsen voor de midden stand. Belangrijk: als men verwacht dat het inkomen in de komende tijd onvoldoende zal zijn, moet nu een aanvrage worden ingediend. De uitke ring kan namelijk pas beginnen na de aanvrage en kan niet betrekking heb ben op de periode daarvoor. De uitkering Het eigen inkomen wordt aangevuld tot de zogenaamde normbedragen van de bijstandswet. Deze bedragen worden halfjaarlijks aangepast (en bekend gemaakt in ad vertenties in de dagbladen). Zo ontvangt een echtpaar (zonder kin deren) sinds 1 juli 1977 maximaal 955.90 per maand en een alleenstaan de 649,70 per maand plus de premie voor een vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds plus een vergoeding voor de woonkosten. Bij een huurhuis is dit bedrag gelijk aan de „kale huur", verminderd met een eventuele huur subsidie. Bij een eigen huis is dit gelijk aan de hypotheekrente, eigenaars- onderhoud, straat- en grondbelasting e.d. Plus een vakantie-uitkering 69,70 voor een echtpaar en 48,80 vppr een alleenstaande per maand). De bijstand wordt per boekjaar defini tief vastgesteld, zodra het jaarin komen uit bedrijf of beroep aan de hand van de boekhouding bekend is. Het eventuele teveel betaalde moet dan worden teruggegeven. Als te wei nig is ontvangen, wordt dat bijbetaald. Let op Wanneer men onvoldoende of onjuiste inlichtingen verschaft; niet tijdig een goede jaar rekening overlegt; niet voldoet aan verdere door de gemeente te stellen voorwaarden, loopt men het risico dat de uitkering wordt verlaagd of beëin digd. De jaarlijkse tentoonstelling van de P.V. „Juliana post" zal weer gehouden worden van 2 tot en met 4 december in het clubgebouw aan de Acacialaan te Baarn. De openingstijden zijn van: 19.30-23.00 uur op vrijdag 2 december. 14.00-23.00 uur op zaterdag 3 december en van 10.00-13.00 op zondag 4 december. De keuring zal verricht worden door de heer Joep van Dongen, voor insiders in de duivensport geen onbekende. Tevens zal er op vrijdag- en zaterdag avond een bonnen verkoop plaatsvin den van prominente liefhebbers o.a. G. RIJksen, J. v. Dongen, J. Kamerbeek, J. v.d. Brakel, J. v.d. Marei en last but not least de eerste drie generaal kampioenen van de vereniging, tevens generaal kampioenen van de afdeling Gooi en Sticht. Tombola's en verlotingen worden ge organiseerd gedurende de gehele ten toonstelling, met prachtige prijzen. De entree is gratis. weekeinde willen we nog wel even een blokje omgaan. Per slot van rekening moet je toch nog even een frisse neus halen. Met gemengde gevoelens begeven we ons buiten de deur. Toch is er voor een ieder die er maar oog voor heeft, heel wat moois te zien. De waterplassen op straat reflecteren de grijze lucht en weerspiegelen bo men en gebouwen. Hier en daar drijft een afgevallen blad op het water. Kortomonderwerpen genoeg voor een fotograaf met visie. De donkere weers omstandigheden nopen wel tot tech nische aanpassingen. De langere be lichtingstijden kunnen natuurlijk wor den opgevangen door de camera op een statief te plaatsen. Maar gemakkelij ker is het wanneer snellere films gebruikt worden. Bij zwart-wit is dat geen probleem, maar voor de dialief hebber is dat anders. Toch is ook nu zijn probleem opgelost met de snelle Kodak Ektachrome 200 film met een gevoeligheid van 24 DIN. De winst in gevoeligheid van ongeveer twee stoppen geeft de kleinbeeldfoto- graaf vrijwel dezelfde flexibiliteit als tijdens het fotograferen gedurende de lichtere jaargetijden. PONTIAC GRAND LE MANS COUPE 1978 Een geheel nieuw ontworpen Pontiac Le Mans, Grand Le Mans en Grand Prix vormen het belangrijkste nieuws voor 1978 van de Pontiac Division van General Motors. De Le Mans en Grand Le Mans zijn leverbaar als coupé, 4-deurs sedan en als stationwagen. Afhankelijk van het model werden zij 20 tot 43 cm korter en 240 tot 416 kg lichter. Hoofd- en beenruimte werden desondanks vergroot, evenals de kofferruimte. in drie uitvoeringen: de Grand Prix, de sportieve Grand Prix SJ en de zeer luxueuze Grand Prix LJ. De Grand Prix werd 43 cm korter en gemiddeld 300 kg. lichter dan zijn voorganger. Ook de Grand Prix kreeg meer hoofd en beenruimte en een grotere koffer. De voor- en achterbumpers van deze nieuwe modellen zijn van een zachte energie-absorberende kunststof. De Le Mans serie is leverbaar met een 3.8 ltr. V6 of een 5 ltr. V8 motor. De in de Verenigde Staten zeer popu laire Pontiac Grand Prix is leverbaar Er is keuze uit een V6 motor met een inhoud van 3.8 ltr. en twee 4.9 liter V8 motoren. De zeer compacte Pontiac Sunbird onderging uiterlijk enige wijzigingen. De Sunbird is leverbaar als coupé, in driedeurs uitvoering en als station wagen. De standaard krachtbron is een 2.5 ltr., 4 cylinder motor. Een 3.8 ltr. V6 motor is als optie leverbaar. De sportieve Fireblrd Coupé is in 4 uitvoeringen verkrijgbaar. Er is keuze uit vier mo toren. De Pontiac Catalina en Bonne- ville modellen, die in 1977 geheel ver nieuwd werden, kregen een nieuw front en achtersteven.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13