Blinden en melaatsen hebben geen water en geen voedsel haalzeuitdieput: schenkhunwaterj Sfeervol en gezellig eten de spiesgrill met Grotere zekerheid bij aankoop bontmantel Veilig wassen Computer in apotheek vermindert medicijn verbruik Bestaat er een natuurlijke remedie tegen transpiratiegeur? ri Directe controle op onderlinge werking van geneesmiddelen 5Wet blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 sl.nikolaasaktle van de stichting Handig naslagwerkje voor de consument die de was doet Bezoekuren Ziekenhuizen Wassen niet altijd mogelijk Maifiaim cfwmwulfa \- (Zckehmlk) Soester Courant van donderdag 1 december 1977 Iemand biedt een recept aan. De apotheker of zijn assistente slaat op een soort schrijfmachine die op de toonbank staat een paar toetsen aan. Op hetzelfde ogenblik verschijnt op het beeldscherm ernaast een volledig overzicht van alle medicijnen die deze patiënt het laatste Kalf jaar heeft gekregen. Daarmee is de wens van duizenden die in de gezondsheidszorg werken verwezenlijkt: een duidelijk inzicht in het medicijnverbruik. De vragen: wat. wanneer, hoeveel worden meteen beant woord. Toch is dit maar een onderdeel van een nieuw systeem dat ontwikkeld is op een minicomputer vtfli Datasaab door CMG Computer Manegement Group en dat in de apothekerswereld volgens deskundigen vooral op administratief gebied éen omwenteling teweeg gaat brengen. De eerste eenheid is nu voltooid en staat in de Slotervaartapotheek van Drs. J. Schijf (34) aan de Johan Huizingalaan 150 in Amsterdam; Apotheker Schijf: de administratie groeit je tegenwoordig bo ven het hoofd. Het is ongelofelijk wat ie allemaal moet vastleggen. Ik heb 11.000 patiënten en ruim 6.500 artikelen. Vooral noodzakelijk is de controle op de recep ten die zes jaar bewaard moeten blijven. Elk onderdeeltje moet nauwkeurig wor den geregistreerd. Er mag bijvoorbeeld in de apotheek niets verdwijnen of verge ten worden. Dat kan rampen veroorza ken. Ik heb op dit moment in deze middelgrote apotheek al vijftien mensen in dienst. Je kunt dat aantal niet blijven uitbreiden. Toen ik dan ook hoorde dat er sprake was van de ontwikkeling van een kleine computer voor de apotheker heb ik mij er meteen voor geïnteresseerd. Het systeem heeft nu deugdelijk proef gedraaid met de volledige patiënten-, artsen- en geneesmiddelenbestanden. De resultaten zijn uiterst tevredenstel lend. Hoge eisen Er zijn in Nederland rond 900 apotheken. Aan dë leiding ervan worden zeer hoge eisen gesteld. De universitaire opleiding van de apotheker duurt minimaal zeven jaar, even lang als die van een arts. De voorwaarden zijn niet overal ter wereld zo scherp gesteld. Maar Nederland houdt terecht vast aan het bereikte niveau. Dat is belangrijk voor de patiënt. Want de apotheker is dikwijls de vraag baak van de arts. In ons land wordt ook nog steeds vastge houden aan de „magistrale bereiding van recepten". Dat wil zeggen dat de poeders, pillen, drankjes, tabletten, cap sules, zetpillen en wat er allemaal nog meer is door de apotheker zelf worden toebereid. Ofschoon dit terrein door de opkomst van het verpakte geneesmiddel veel kleiner is geworden behoort nog altijd 20 tot 25% tot de „magistrale receptuur". Er gaat veel geld om in de farmaceuti sche wereld in Nederland: rond 1600 miljoen gulden (1,6 miljard). Het me rendeel daarvan loopt via de apotheken, niet alleen de particuliere maar ook die van de ziekenhuizen. Dat zijn geweldige geldsommen. Wij slaan in de wereld aan de top wat onze uitgaven betreft voor de gezond- heidszorg. Verwacht wordt dat wij in 1980 (in procenten van het BNP: Bruto Nationaal Product), een percentage van 9 zullen halen tegenover 8,5 voor Frank rijk, 8,0 voor Duitsland. 7,5 voor Enge land. Wat medicijnverbruik staan we niet bovenaan maar op de vierde plaats na West-Duitsland, Frankrijk en België. Er zijn in Nederland ruim 3.500 op recept verkrijgbare geneesmiddelen. Dat lijkt veel maar is het niet als het wordt vergeleken met de aantallen elders: Spanje 25.000 Duitsland en Italië 20.000. Frankrijk 8.000, Oostenrijk 7.500 en België 6.500. Te veel-' Geven we eigenlijk (te) veel uit aan medicijnen? Van het geld dat bestemd is voor de gezondheidszorg gaat het Jeeuwedeel naar de ziekenhuizen en de verpleeginrichtingen: 52,7%. Naar de artsen 22%. En voor „genees- en ver bandmiddelen en medische hulpmidde len" 12,1%. Dat betreft alleen de verze kerden van het ziekenfonds maar die vormen wel driekwart van de bevolking. Het totale percentage zal nauwelijks anders zijn, misschien nog wat lager. Het valt dus wel mee wat er wordt uitgegeven. Met de computer die in de Slotervaart apotheek wordt gebruikt worden onder andere automatische eti ketten en nota's getikt alsmede brieven en overzichten etc. De apparatuur is betrekkelijk klein en gemakkelijk ver plaatsbaar. Op de toonbanken staan twee beeldschermen en een derde op de afdeling administratie. De centrale ver werkingseenheid die slechts 56 x 83 x 70 cm meet is in een ruimte buiten de apotheek geplaatst. Het spreekt vanzelf dat de programma's voor de computer van doorslaggevende betekenis zijn. Zij zijn gemaakt door CMG Computer Management Group, de grootste onafhankelijke internationaal werkende software en service onderne ming in Europa met vestigingen in Londen (5). Glasgow, Brussel. Frank fort. Amstelveen en Rotterdam. Het geheel wordt het Farmapakket ge noemd. Uitgangspunt is uiteraard het medicijnverbruik. Dat beloopt op het ogenblik 131.45 per ziekenfondspatiënt per jaar. Belangrijk vooral is te weten: wie gebruikt wat? Er is niemand die dat precies kan onthouden, vooral als pa tiënten verschillende artsen bezoeken: huisarts, diverse specialisten. Dan kan het voorkomen dat steeds dezelfde me dicijnen worden voorgeschreven (slaap middelen of tranquilizers bij voorbeeld) zodat er op zeker ogenblik in het kastje thuis een onoverzienbare voorraad is. Maar het is ook mogelijk dat het om verschillende geneesmiddelen gaat die elkaar niet verdragen. Dat kan levens gevaarlijk worden. Alle gegevens Van iemand die in de apotheek komt. worden eerst alle gegevens zoals naam. adres. arts. ziekenfonds ingetoetst. Er komen dan vragen op het beeldscherm die moeten worden beantwoord. Is de patiënt al ingeschreven, dan kan in een oogopslag worden gezien wat in het laatste jaar door diverse artsen is voor geschreven. Het recept wordt vervolgens toever trouwd aan de computer. Het is het begin van een enorme reeks vanj handelingen die zich allemaal binnen enkele sekonden afspelen. Zo kontroleert de computer of de dosering wel voldoet aan de normen voor dit medicijn en deze gebruiker. Ook wordt het aantal herha lingen vastgesteld. Het belangrijkste is wel het signaleren van „interakties". Daaronder verstaat men de invloed die geneesmiddelen op elkaar kunnen hebben die wederzijds bij voorbeeld in een verzwakkende of een versterkende werking kan uitlopen. Er zijn duizenden van die interakties. Geen mens kan dan precies uit' zijn hoofd weten. Alleen de computer is in staat deze kontrole snel en feilloos uit te voeren. Het recept gaat tenslotte in het bestand, wordt daar bewaard. Tegelijk stelt de computer vast of het middel in voorraad is of niet. Is het er. dan wordt het afgeschreven totdat op zeker ogenblik het teken komt: nu bijbestellen! Verder worden in het pakket geregeld voor- raadoverzichten per artikelgroep ge maakt alsmede statistische tabellen. Een zeer gewichtig onderdeel is het. uittikken van de etiketten. Daarin mo gen geen fouten voorkomen. Die maakt de computer dan ook niet. De etiketten worden keurig in hoofd- en kleine letters uitgeschreven zonder dat er een hand aan te pas komt. Maar dat is nog niet alles. De computer berekent automatisch het bedrag dat in rekening moet worden gebracht aan ziekenfonds of particulier en legt de mutaties vast voor uitwisseling met andere rekencentra. Die rekeningen worden weer uitgetypt („geprint"). En tevens wordt dan nog de interne administratie bijgehouden: crediteuren, kas, bank, giro, salarissen- Is het nodig? Is dat nou allemaal nodig. Kan het in de apotheek niet blijven zoals het was? Het antwoord is: neen! De huidige admini stratie is niet meer te doen, verouderd, obsoleet, vergt te veel tijd aan man- en vrouwkracht. En kan leiden tot vergis singen. Nog afgezien van de kosten: het is zonde van de tijd. De apotheker zelf is al een hoogeschoolde academicus die de we- terffechappelijke ontwikkeling in zijn vak op de voet moet volgen die samen met de (huis)arts toch eigenlijk de basis vormt van onze gezondsheidszorg. Maar ook het personeel in de apotheken, de assis tenten en anderen hebben een grondige scholing gehad, een opleiding die jaren duurt. Die moeten in een apotheek als in Amsterdam de handen volledig vrij heb ben voor hun taak: het uitzoeken, het bereiden van de geneesmiddelen en a Ia' minute via de computer controleren wat er gebeurt. Apotheker Schijf: ik verwacht veel van deze ontwikkeling. Mijn systeem kan nog groeien tot 17.500 patiënten, het omvat nu 11.000. Alles bijeen hebben wij er een jaar aan gewerkt samen met de mensen van CMG. Wij kunnen nu al duidelijk merken dat de tijdsduur per patiënt is verminderd. Er kan daardoor rustiger, minder gehaast worden ge werkt. Je krijgt ook meer de mogelijk heid tot kontakt met de patiënten en met de artsen. Er worden elke dag zo'n 250 recepten verwerkt. Dat aantal kan nog toenemen. Verder verwacht ik dat door de goede en intensieve controle die we nu kunnen uitoefenen het medicijnverbruik in de komende twee jaren met vijf tot tien procent zal dalen. Het is voor mij dan ook niet de vraag of het Farmpakket nuttig is. Sommigen van mijn collega's staan er wat huiverig tegenover. Maar vooral onder de jongere apothekers leeft de overtuiging dat deze automatisering zich zal doorzetten en dat over tien tot vijftien jaar alle apothe kers op de computer zullen zijn aange sloten. Ik beschouw dat als een grote vooruitgang in de volksgezondheid. van de 'geboorte' van onze unieke en smaakvolle Kennemer Kaarten Kollektie. Receptie: op alle werkdagen bij onsaan de zaak. Alle aanstaande ouders (óók zij die ons nog niet kennen via hun door ons geleverde verlovings-, huwelijks- en'of dankbetuigingskaarten nodigen wij bij deze hartelijk uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboortekaartjes hun keuze te komen doen! Ze hadden niets, niets, en niemand bekommerde zich om hen. Er werd voedselhulp in het land gebracht door de Amerikanen en grote vrachtwagens vol brachten het vanuit de haven van Tema, 700 kilometer verder naar het Noorden, tot vlak bij de dorpen van blinden en leprozen. Maar het voedsel werd gege ven aan de rijken en verkocht aan hen die het konden betalen. Maar de armsten ontvingen niets. Zij waren zelfs niet in staat naar de distributiecentra te ko men. De missie heeft met heel veel moeite zelf voedsel weten te bemachtigen en is met de distributie begonnen. Nu ziet men ze daar bij de dispensaire: ze komen aan gestrompeld uit hun hutjes, levende skeletten, blinden geleid door hun klein kinderen aan de hand van een stok waarmee zij zich verbonden voelen met hun kleine begeleider. De kinderen die hen leiden zijn zelf ondervoed en ver- In het Noorden van Ghana, West-Afrika, vlak bij de grens met Opper Volta, liggen kleine dorpjes waar veel blinden en melaatsen wonen. Het is een van de weinige j gebieden in de hele wereld waar de zgn. rivierblindheid, veroorzaakt door de tse-tse-vlieg, veel slachtoffers maakt. In sommige dorpen bij de rivier Moragu is het percentage blinden 10%. Er is zelfs een dorp waar op 60 inwoners 15 blinden zijn. i Deze blinden leven in hun kleine dorpjes samen met de andere zieken. Zij zijn de jj armsten van de armen. In normale omstandigheden kunnen zij sober leven van de opbrengst van het akkertje dat rondom hun lemer^hu|ten ligt. Maar dit jaar was de eerste oogst mislukt en de tweede oogst door teveel regen verrot- zwakt en zullen de volwassenheid niet bereiken. In de stoet van hongerigen^iet men de leprozen, de verminkten, de doofstommen, mensen met olifantsziek te, malaria, conjuctivitis. Alles zijn ondervoed. Van uitputting zetten zij zich neer op de grond en wachten geduldig of iemand hun wat brengt. Een pijnlijk en treurig gezicht omdat hun eigen landgenoten hen aan hun lot overlaten, hun overheid bang is voor vuile voeten. Maar ondanks hun ellende glimlachen zij en verwel komen de bezoekers. Het felle licht van de Afrikaanse zon valt over hen en vanuit al hun ellende straalt ook een licht uit naar ons; het is hun overgave, hun geduld. Dat is een licht dat hen omringt en dat ook ons verlichten kan. Want bij het zien van deze zieken en armen vraagt men zich af: wat zal er in hen omgaan, hoe staan zij tegenover hun lijden en tegenover de dood die spoedig komen zal? Ik sprak hierover met enkele missiona rissen die de ziel van dit volk kennen en zij zeiden mij dat de mensen zeggen: „Het is het uur van God", of, met een ontroerende overgave: „Wij zijn God's kuikens. Hij; roept ons binnen". Dit deed mij denken aan die zieke, ten dode opgeschreven vrouw, die ik 20 ja£r geleden ontmoette bij een dispensaire in Tanzania. Zij maakte een blijmoedige indruk, ofschoon ze wist dat haar uur om te gaan nabij was. Ik vroeg de witte zuster hoe dat mogelijk was en als een licht dat uitstraalt uit het lijden zegt deze vrouw: „Wij zijn het veld van God. Als Hij ons nodig heeft dan plukt Hij ons". Ik moest nu ook denken aan Theresa van Calcutta, die zegt: „De armen en ster venden geven ons meer dan wij hun kunnen geven. Zij geven een licht op de toekomst over het lijden heen". Als zij hun portie mil of sorghun gekregen hebben, kéren ze strompelend en tastend weer huiswaarts. Daar vinden zij' de zwaksten die niet meer kunnen lopen. Daar vinden zij geen water om te drinken, alleen het modderige water dat met veel geduld kan worden opgehaald uit de put. Zij missen de kracht om kilometers ver te lopen om water te zoeken en op hun hoofd huiswaarts te dragen. Wie zal deze armen schenken wat ze nodig hebben? Voor deze armsten der armen houdt de Stichting Mensen in Nood een hulpaktie. In plaats van kostbare geschenken vraagt zij voor deze armen het geschenk van het water. Schenk het hun over vloedig. Met de introductie van de nieuwe spiesgrill komt Philips tegemoet aan de groeiende belangstelling voor sfeervol en gezellig eten. Dit speelt zich af in gezelschap van vrienden en familie en gebeurt niet noodzakelijk aan tafel maar. heel informeel, in de zithoek, op het balkon of in de tuin. Het gaat ook niet om een complete maaltijd ,met voor-, hoofd- en nagerecht maar om lekkere hapjes, met veel vlees en sausjes, waarvan de gasten zelf de hoeveelheid en de smaak bepalen. De tendens naar gezellig eten is eigenlijk begonnen met de barbecue en het fon- dustel. Maar omdat open vuur niet onder alle omstandigheden mogelijk of ge wenst is. kon een elektrische versie van deze apparaten vanzelfsprekend niet uitblijven. De vlakgrill die Philips dit voorjaar lanceerde, haakte al in deze tendens, en hetzelfde geldt voor de spiesgrill, een origineel apparaat dat dezer dagen in de handel is gebracht. De spiesgrill, die acht pennen heeft maar ook met minder pennen kan wor den gebruikt, is geschikt voor het maken van bijvoorbeeld saté's, schaslik en al lerlei andere combinaties van vruchten, groenten en vlees. Het apparaatje werkt erg schoon en kan daarom zonder be zwaar overal in huis. op het balkon of terras worden ingeschakeld. Het vlees op de pennen, circa honderd gram per pen. wordt gegrilld door een infrarood element dat zelfreinigend is. De pennen draaien, in tegengestelde richting, eenmaal per minuut om hun eigen as zodat de warmte het vlees aan alle kanten bereikt. Speciale voorzie ningen aan de pennen met afneembare handgreepjes, zijn de beschermkapjes waarlangs eventueel vocht of vet afglijdt naar de chroomstalen opvangbak. die overigens gemakkelijk te reinigen is. De spiesgrill kost 99,-. Het typenummer ts HD 4151. hekellaanB 's hertogenboscli lel: 073-144544 Giro: u li 222 t.n.v. Stichting Mensen in Nood, Hekellaan 6, 's-Hertogenbosch, „Schenk Water". Het Ministerie van Economische Zaken heeft de Geschillencommissie van de Stichting Bontwa'arborg thans officieel erkend. Een bijzonderheid, omdat in dit geval voor de eerste maal een geschillencommissie een erkenning kreeg, waarvan het secretariaat niet bij een consumenten-organisatie is gevestigd, maar op een eigen adres. Wat overigens niet wegneemt, dat in de commissie van de Stiching Bontwaarborg de Consumentenbond wel is vertegenwoordigd, evenals dé Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Voorzitter is het Kamerlid mr. F. Portheine. De Stichting Bontwaarborg is een orga nisatie. die al zo'n tien jaar voorlichting geeft op het gebied van bont en daarbij kan steunen op de geschillencommissie, waarin onder meer ook enkele beëdigde bontexperts zitting hebben. Deze experts zijn aangewezen door de twee erkende organisaties van zelfstandige onderne mers in het bontbedrijf. Als een klacht van een consument door de geschillencommissie gegrond wordt verklaard, dan is het verder een eenvou dige zaak. als de bontmantel werd ge kocht bij een bedrijf dat is aangesloten bij de Stichting Bontwaarborg. Dit bedrijf is statutair verplicht om z'n medewerking te verlenen, een zeer ver gaande garantie te geven, waarbij de Stichting Bontwaarborg bovendien zelf over een extra garantiefonds beschikt. Dit kan betekenen, dat de bontmantel in orde gemaakt moet worden, aanslui tend bij de klachten, dat de mantel eventueel vervangen moet worden of zelfs dat deze moet worden teruggeno- Alle deelnemende bontbedrijven van de Stichting Bontwaarborg hebben de plicht zich bij de uitspraak van de geschillen commissie neer te leggen. Ook klachten van niet-deelnemende bedrijven worden in behandeling genomen.(als het een bij de Stichting Bontwaarborg-zaak gekoch te mantel betreft, is de behandeling gratis!) waarvoor dan f35.- dient te worden betaald. Overigens kunnen uitsluitend gerenom meerde en volledig gespecialiseerde bont-detailhandelsbedrijven zich aan sluiten bij de Stichting Bontwaarborg. Waarbij deze dan ook voorzien moeten zijn van de nodige vakmensen, die be schikken over vakdiploma's op het ge bied van de bontbewerking. Elk jaar worden er vele bedrijven afgewezen, die niet aan de strenge normen voldoen. De Stichting Bontwaarborg (Sportlaan 350, Den Haag. telefoon 070-649543) ver strekt gaarne een lijst van de aange sloten bedrijven en een reglement van de geschillencommissie. Vers van de pers komt de brochure „Veilig wassen", waarin iedere consument die de was doet. er nu eens het fijne van kan lezen. De Vereniging Textieletikettering voor Was- en Strijkbehandeling [VTWS], die zich al jaren bezighoudt met het bevorderen van het gebruik van onderhoudssymbolen in textiel, geeft het 72 pagina's tellende boekje uit. Het is een begrijpelijke taal geschreven, overzichtelijk naslagwerk, met gezellige illustraties, dat wil voorzien in de behoefte aan duidelijke informatie over moderne textielbehandeling. De brochure is te bestellen door storting van 4,20 op gironummer 66 64 02, ten name van de VTWS in Den Haag, waarna franco toezending volgt. voor stuk aan bod komen. Naast de Er zijn ontzettend veel, verschillende materialen die bij de vervaardiging van kleding, huishoud- en woningtextiel wor den gebruikt. Naast natuurlijke vezels als wol en katoen is het aandeel van allerlei soorten synthetica aanzienlijk. Dankzij de inspanningen van de VTWS en haar buitenlandse zusterorganisaties wordt het merendeel van de textielgoe- deren al voorzien van een onderhouds- etiket met behandelingssymbolen. Toch zijn er nog altijd artikelen op de markt, die - weliswaar voorzien van het sinds kort verplichte samenstellingsetiket - zonder aanduidingen over was- en strijk- behandeling worden verkocht, niet allé risico's voor dé consument van dien. Om de consument nu te behoeden voor slechte wasresultaten - krimpen, ver kleuren, vervilten - en om talrijke dage lijkse vragen op dit gebied te kunnen beantwoorden, geeft de VTWS boven genoemde handleiding uit, om „veilig" te wassen met het beste resultaat. Het boekje is opgedeeld in een aantal hoofdstukken, waarin de verschillende aspekten van de textielreiniging stuk textieletikettering en de betekenis van de verschillende symbolen, worden enkele pagina's gewijd aan de diverse wasmiddelen en hun geschiktheid voor bepaalde doeleinden, aan het wassen met de hand en in de wasautomaat, aan bleken en het gebruik van wasverzach- ters. Ook aan strijken, persen en drogen wordt de nodige aandacht besteed, als ook aan de wasserij en de chemisch reiniging. Het boekje wordt afgesloten met een aantal praktische wenken voor de was en voor het verwijderen van ^vlekken, en het geeft een. lijst met huttige adressen van instanties die in formatie verstrekken. In de brochure „Veilig wassen" is ge streefd naar volkomen objectiviteiten. Daarvoor staat borg de grote verschei denheid van de in de VTWS samenwer kende organisaties: de textiel- en de confectie-industrie, de detail- en groot handel, wasserijen en chemisch reini gers, wasmachine- en wasmiddelen- industrie, en huisvrouwen- en consu mentenorganisaties. ZONNEGLOREN, telefoon 19144. 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 en 19.00-19.45 uur. 2e klasse A: dagelijks 13.15-14.30 en 19.00-19.45 uur. 2e klasse B: dagelijks 13.15-14.00 en 19.00-20.15 uur. Ie klasse 13.15-14.45 en 19.00-20.30 uur. Kraamafdeling: als boven. Ie klasse echter 's morgens van 10.00-11.00 uur. Kinderafdeling: 14.30-15.15 uur 18.30-19.00 uur, alleen voor ouders. ZIEKENHUIS BAARN Telefoon (02154) 7141-5831 Alle klassen: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 uur. Kraamafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-^0.15 uur. Kinderafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 17.30-19.00 uur. DE LICHTENBERG. AMERSFOORT Telefoon (033) 18341 3e klasse dagelijks 13.45-14.15 en 18.30-19.15 uur. 2e klasse: dagelijks 13.45-14.30 en 18.30-19.30 uur. Ie klasse 11.15-12.00 uur, 13.45-14.30 uur en 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks resp. als 3e klasse en klasse afdeling. Psychiatrie: dagelijks 18.45-19.15 uur en dinsdag, woensdag, donderdag, saterdag en zon dag 13.45-14.45 uur. Hartbewaking: dagelijks 11.30-12.00 en 19.00-19.30 Uur. ST. ELISABETH, AMERSFOORT Telefoon (033 22444 ,3e klasse: dagelijks 14.00-1(4.30 en 19.00-19.45 uur. Klasse afdeling: dagelijks 11.00-11.30,14.00-14,30 en 19.00- 20.00 uur. Hel is heel normaal dat er op onze huid een groot aantal bacteriën leeft. Het kan geen kwaad, maar hel is wel te ruiken. De bacteriën produceren namelijk stoffen die een onprettige geur verspreiden. Overmatige bacteriegroei kan ons dan ook behoorlijk in verlegenheid brengen. Nu kunnen we van alles doen om de ontwikkeling yan bacteriën op onze huid af te remmen. Wassen helpt goed. Op die manier wordt de groei zodanig vermin derd. dat de geur niet opvalt aan mensen in onze nabije omgeving. Maar dat ligt anders wanneer we het warm hebben of wanneer we hard wer ken. Door de warmte ontwikkelen de bacteriën zich darlsneller/ zodat er binnen enkele uren soms al meer bacte riën zijn dan voordat we de kraan opendraaiden. Opnieuw wassen is dan de oplossing. Maar we verkeren lang niet allemaal in de on\standigheid dat we dat op elk geVCenst uur van de dag kunnen doen. Deodorant en antitranspirant Om die hinderlijke geur toch te kunnen onderdrukken, gebruiken we een deodo- vóórkomt in het extract van kamille bloempjes (Matricaria Chamomilla) en in het extract van de bast van wortels en takken en van de bladeren van hamame- lis (Hamamelis Virginiana). Kamille- en belangrijk verschil in de werking va.n die hamamelisextract komen we ook tegen in allerlei schoonheidsmiddelen zoals twee. Een deodorant maakt de bacteriegroei onmogelijk en verhindert op die manier het ontstaan van onplezierige geur. De ontwikkeling van transpiratievocht wordt niet afgeremd door een deodorant, dus worden vochtige plekken in de kleren niet voorkomen wanneer we lichamelijke arbeid verrichten. Een antitranspirant werkt, zoals de naam al zegt, door op te treden tegen transpiratie. Er zit een stof in die de huid licht samentrekt. We verliezen minder transpiratievocht, en bacteriën krijgen minder kans om zich te vermenigvul digen. Kruidenextracten metazuleen Van oudsher is azuleen een probaat en natuurlijk middel tegen transpiratie- rant of een antitranspirant. Er zit een geur. Azuleen is een vluchtige olie die crèmes, lotions, compressen en mas kers Nu heeft Mijnhardt in Amersfoort onder de toepasselijke namen Camilde en Ha- milde die natuurlijk extracten van ka mille en hamamelis verwerkt in moder ne middelen als deodorant en anti transpirant. Te weten: Camilde en Ha-, milde in de vorm van een deodorant porppverstuiver die bedoeld is voor het hele gezin en uitsluitend Camilde als deodorant-stick voor persoonlijk ge bruik, en als antitranspirant in de vorm van een roller. Het resultaat Is een reeks milde produkten met de frisse geuren van kamille en hamamelis, die ons op een natuurlijke manier kunnen afhelpen van storende transpiratjelucht wanneer wassen niet helpt of niet kan. Wanneer het warmes en we ons niet vaak genoeg kunnen wassen, hebben we iets nodig om hinaerlqke geuren van ons lijf te houden. Van ouds kan het natuurlijke extract van kamille cn van hamamelis dan helpen. Die milde extracten zijn er nu ook In moderne vormen als deodorant en antitranspirant, onder de namen Camilde en Hamilde.

Soester Courant | 1977 | | pagina 23