VAN ESSEN FILMEN Q* MET GELUID Circus in Mariaschool als onderdeel van een creativiteitsproject Horlogerie Colitico werd groter en gezelliger Jan Visser weigert te praten in beslotenheid HUISWERKCENTRALE MEINERS-SOEST Sinterklaas en zwarte Pieten maakten optocht door Overhees De Borg: geen luis in pels? Interlas N.V. weg uit Soesterberg Begraafplaats en aula: Werkgroep Maatschappelijke Dien stverlenin g Met auto tegen lichtmast MEINERS-SOEST film foto t~= Binnenkort sloop van „Sonnehoeck" Vleesverkoop Afbijtmiddel op schilderwerk huizen Fiets vernield Geef eens wat meer letters, geef een boek Sint Nicolaas top-10 De oplossing voor al Uw cadeau problemen vindt Ubij: boekhandel Oude zaalc kon drukte niet verwerken: soester courant van donderdag 1 december 1977 Foto Herman van Dam 'HARTJE-ZUID' Na afloop van het openbare gedeelte van de vergadering van de commissie maatschappelijk werk, heeft het raadslid Jan Visser [Progressief Soest] woensdagavond kritiek geuit aan het adres van de voorzitter van de commissie, wethouder mevr. M. F. van Stiphout-Croonenberg [PvdA]. Zij zat overigens deze keer de bijeenkomst niet zelf voor, maar werd vervangen door haar collega drs. G. Plomp [VVD]. In het kader van het Algemene Wel- zijnsoverleg Soest is een werkgroep Maatschappelijke Dienstverlening op gericht. Hierin hebben zitting verte genwoordigers (sters) van diverse groeperingen, zoals „Vrouwen WD", „Vrouwen PvdA", UW, Wijkraad Soesterberg, Bejaardencentra Groot Engendaal en Molenschot, Fysiothe rapeuten en Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Soest. De gemeente is vertegenwoordigd in de persoon van de heer H. Hengeveld, terwijl mej. A. Brink van de G.S.D. als secretaresse is toegevoegd. De werkgroep vergadert elke eerste donderdag van de maand. De vergade ringen zijn openbaar. Donderdag 1 december, 's avonds om half acht, vindt de eerste openbare vergadering plaats. Onder meer staat als onder werp op de agenda: „Bejaardenwerk; zowel open als gesloten". Op de Vliegtuiglaan is de Amerikaanse sergeant D. J. D. in een bocht de macht over het stuur van zijn auto kwijtge raakt en tegen een lichtmast gebotst. Zowel de auto als de lichtmast werden beschadigd, de bestuurder kwam er zonder letsel af. De kritiek van Visser gold het feit, dat de besprekingen over de eventuele uitbreiding van de begraafplaats aan de Veldweg en met name de bouw van een nieuw aula tot nu toe in besloten kring zijn gevoerd. „Er is nu al vier keer in commissies over gesproken. Daarnaast is men in Zeist gaan kijken naar een aula. Straks komt er een voorstel in de raad zonder dat Soest in deze belangrijke kwestie ook maar iets te zeggen heeft gehad". Visser vond, dat de kwestie zonder bezwaar in het openbaar behandeld kan worden, omdat het niet over per sonen of grondspeculatie gaat. Visser vroeg, of de kwestie in het openbaar behandeld zou kunnen worden, omdat hij anders zou opstappen. Geen van de commissieleden had er echter behoefte aan het onderwerp in de openbaarheid te behandelen, zodat Visser niet meer meedeed en dé commissievergadering voortijdig verliet. De kritiek aan het adres van wethou der mevrouw Van Stiphout gold het feit, „dat zij altijd beweert zo voor openheid te zijn, maar ze doet er nu wel aan mee dat dit onderwerp in de beslotenheid afgewikkeld wordt". HUISWERKCENTRALE VOOR OPTIMALE STUDIEBEGELEIDING TELEFOON 02155-17089 is niet moeilijk. En ook niet duur. Wij helpen u graag op weg met de juiste apparatuur. Birkstraat 2, Soest, tel. 12874. Gisteren organiseerde de kinderboerderij „De Vrije Teugel" in samenwerking met de wijkvereniging Overhees een groot Sinterklaasfeest voor jongelui van 4 tot en met 15 jaar. Nadat diverse activiteiten in de school naast de boerderij plaatsgevonden hadden, maakte de goedheilig man een optocht door de wijk Overhees. In de school naast „De Vrije Teugel" was voor kinderen van 4 tot 7 jaar poppenkast. Voor de jongelui van 8 tot 12 was er een „Zoekzin-bij-mekaar- spel", ofwel een speurtocht-vossen jacht. Zeven vossen, uit de groep van 13 tot 15 jaar, ieder voorzien van een deel van het Sinterklaasuniform, moesten „gevangen" worden. Lukte dit, dan kreeg de groep, die hem ving, een woord. Waren alle Sinterklazen ontmaskert, dan moest van alle woor den een zin gevormd worden. Die zin was: „Zie ginds komt de Sint met zijn Pieten". Deze werd verzonnen door de groep van 13-15 jaar. Om tien voor vier waren alle groepen terug in de sfchool. Daar wachtte hen een beker warme chocolademelk. Even later reed een met ezel en twee pony's bespannen wagen voor, waarin Sinterklaas gezeteld was. Tot kwart voor vijf maakte hij met de kinderen een rondrit door de wijk Overhees. Over enthousiasme had de grote kin dervriend niet te klagen. Hij beloonde hen dan ook met een kadootje. Sinterklaas heeft de wijk Overhees bij zijn intocht in Soest niet bezocht. Gisteren maakte hij dit, met een op tocht door deze wijk, weer helemaal goed. „We zijn niet a priori tegen het nieuwe wijkcentrum de Borg, maar we willen, voordat we besluiten dit project te steunen, wel eerst zien hoe de exploitatie sluitend gemaakt wordt, want voor niets gaat de zon op", aldus de voorzitter van de Soester zakenkring, de heer A.H. Hoegen Dijkhof tijdens de jaar vergadering. „We hebben in het verleden geijverd hij te zeggen het geen goede zaak te voor de totstandkoming van de sport hal Beukendal en het Dorpshuis Soesterberg en we zijn nu al verschil lende keren benaderd voor het cen trum De Borg. Ik vind het een gezonde gedachte van de gemeente niet bij te willen springen in eventuele tekorten. vinden eerst een bepaald bedrag bij elkaar te brengen en propaganda te maken voor een dergelijk centrum en later meer belasting te moeten gaan betalen om de tekorten te dekken. Dat de Soester zakenkring zich met de realisatie van De Borg bezighoudt We zullen dan ook naar wethouder is een gevolg van het feit, dat de heer mevr. M.F. van Stiphout-Croonenberg gaan, die zich met dit centrum, overi gens niet als wethouder, bezighoudt om duidelijkheid te krijgen in de exploi- tatieopzet. Ik wil eerst zeker weten of er „geen luis in de pels zit". Hiermee bedoelde Hoegen-Dijkhof zich onder meer ten doel stelt het leefklimaat in Soest te bevorderen. Hij memoreerde tenslotte, dat er momenteel geen enkele zaal in Soest beschikbaar is waar iets groots georganiseerd kan worden. Nu gedeputeerde staten het krediet van 200.000 gulden hebben goedge keurd, dat de gemeenteraad in mei van dit jaar beschikbaar stelde voor de aankoop van het voormalige café Son nehoeck op de hoek Nieuweweg-Park- iaan, verwacht het gemeentebestuur binnen twee weken met de sloop van het tot een ruïne vervallen gebouw te kunnen beginnen. Het oude café, dat van pl.m. 1890 dateert, moet verdwijnen voor de uit voering van het centrumplan. De ge meente heeft het daarom na langduri- ge onderhandelingen met de eigena ressen, de gezusters E. en H. Weste- meijer, gekocht. Het is de bedoeling het pand zo snel mogelijk tegen de vlakte te werken. Vooral sinds er een uitslaande brand woedde, vermoede lijk veroorzaakt door brandstichters, is het gebouw een puinhoop en bepaald geen sieraad voor de gemeente Soest. Zaterdagmorgen negen uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan de houders van de nummers 1 tot 180. een brok gezelligheid in Soest. Dag Sinterklaasje daaag, daaag, dat zeggen we pas volgende week, maar de feest(kerst)kleding komt al binnen. Interlas N.V. [lasapparatuur] heeft aan de vakbonden een reorganisatieplan voorgelegd voor haar vestigingen in Soesterberg en Rozenburg. Het plan heeft geen ongunstige gevolgen voor de werkgelegenheid in de vestiging Coevorden, waar het produktiecentrum is gevestigd. Interlas leed in 1976 een verlies van ruim 3 miljoen gulden. De directie verwacht dat 1977 eveneens met een aanzienlijk verlies zal worden afgeslo ten. Het nu voorgestelde reorganisatieplan behelst een overplaatsing van het be drijf in Soesterberg naar Rozenburg. 129 eind oktober tot 108, met inbegrip van het produktiecentrum Coevorden het bedrijf eind 1978 uit de verliescij fers zal zijn. De directie verwacht eind december van dit jaar volledig overeenstemming met de vakbonden te bereiken over de uitvoering van de voorgestelde reor- Door concentratie van de activiteiten ganisatie en het daarmede samenhan- van deze twee vestigingen zullen vol gens de directie in totaal in het ongun stigste geval 21 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Aan de meeste werknemers in Soes terberg zal een aanbod tot overplaat sing worden gedaan. Voor de overige personeelsleden wordt met de vakbon den over een sociaal plan onderhan deld. De directie heeft zich bereid verklaard de voorgenomen reorgani satie zoveel mogelijk zonder gedwon gen ontslagen te voeren. De directie verwacht dat door de voorgestelde reorganisatie, waarbij het totale aantal personeelsleden in Nederland wordt teruggebracht van gende sociale plan. VOOR: BIJLES HUISWERKCURSUS TENTAMEN BEGELEIDING EXAMEN BEGELEIDING STAATSEXAMENVOORBEREIDING M.A.V.O. - H.A.V.O. en V.W.O. BEGELEIDING BIJ UW SCHRIFTELIJKE CURSUS M.A.V.O. - H.A.V.O. en V.W.O. Informatie: Bel dan even tussen 14.00 en 16.00 uur of tussen 18.00 en 21.00 uur. TEL. 17089. Dinsdag hielden leerlingen van de Mariaschool aan de Marlastraat te Soest, als onderdeel van een, in samenwerking met Artishock gehouden, creativiteits project een circusvoorstelling. Ruim 300 ouders en belangstellenden zagen boe de kinderen alle facetten van een circus voor hun rekening namen. Drie docenten van Artishock, studen ten van de Pedagogische Academie St. Agnes uit Amersfoort en school leiding praatten dit voorjaar over een project om zoveel mogelijk vormen van creativiteit'door de kinderen te laten uitvoeren. De keuze viel op een circusvoorstelling. Leerlingen van de Mariaschool werkten dan met dieren, kleren, trapeze, clown, stal meester, orkest van zelfgemaakte muziekinstrumenten, goocheltrucs en zelf geschreven teksten. Zodoen de was niet de circusvoorstelling, maar de voorbereiding het belang rijkste onderdeel van het creativiteits project. Acht weken is hier aan gewerkt. De schoolleiding vond het belangrijk dat de kinderen leren voor een groot publiek op te treden. Zij zijn bijzon der tevreden met het dinsdag behaalde resultaat. Volgend jaar gaat de Maria school, samen met Artishock dan ook zeker een nieuw creativiteits project bedenken. De directeur van de Stichting Samen werking Woningbouwcorporaties heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling aan een aantal huizen aan de Wiardi Beckmanstraat. Op schil derwerk bleek afbijtmiddel te zijn gebruikt, waardoor volgens opgave van de SSW een schade is ontstaan van ruim duizend gulden. Verbaasd maar nog meer verontwaar digd was een inwoonster van Soester berg, toen zij tot de ontdekking kwam, dat aan haar fiets vernielingen waren aangericht. Ze had hier niets van ge- 'fh'êrkt toen ze van huis was gegaan om boodschappen te doen, maar werd erop attent gemaakt toen zij werd aange sproken door een politieman. Deze wees haar op de slechte staat van de fiets, waarvan het zadeldek en de veren van het zadel ontbraken, de bel was verdwenen en de jasbeschermers ook niet meer aanwezig waren. De vrouw deed ter plaatse, op de Prof. Lorentzlaan, aangifte van vernieling. Die moet zijn gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag, toen de fiets achter het huis van de vrouw aan de Simon Stevinlaan gestald stond. 1) Jan Wolkers De kus 2) Marten Toonder De Grote Onthaler 3) Jan Brusse Met de Franse lach 4) Godfried Bomans Groot verhalenboek 5) Janwillem v.d. Wetering Een dode uit het Oosten 6) Kees van Kooten Koot droomt zich af 7) JandeHartog Hollands glorie 8) Albert Mol Het doek viel te vroeg 9) Soldaat van Oranje '40-'45 10)Tolkien The Silmarillion 20,00 7 9,90 f10,90 f24,50 f 16,50 f 18,50 f 24,50 f 14,90 f 18,50 f 28,05 Soesterbergsestraat 53 Telefoon 02155-12419 Soest. Foto Herman van Dam Doordat de oude verkoopruimte de drukte niet meer kon verwerken, was een uitbreidingsverbouwing bij horlogerie Colitico méér dan nodig. Deze gelegen heid werd meteen aangegrepen om de zaak overzichtelijker, beter gesorteerd en gezelliger te maken. Daarvoor werden fraaie vitrines, hoogpolig tapijt, en een houten plafond aangebracht. Een grote collectie antieke klokken is bevestigd aan de speciale klokkenwand. Ongeveer honderd bloemstukken, flessen drank en fruitmanden getuigden ervan, dat de verbouwing van deze aan de Winkel kring van Weedestraat 9b gelegen zaak geslaagd is geweest. In de laatste jaren is het aantal horlo- rommelige en stoffige omgeving is gerieën in Soest teruggelopen van vijf geschied, maar waardeert het dat de naar drie. Die drie hebben het dap ook beduidend drukker gekregen. Ook de behoefte aan goud, zilver en briljanten neemt dp laatste jaren sterk toe. De heer C. Littooij, eigenaar van Coli tico, realiseerde zich, dat dit betekent dat zijn zaak aan de eisen van deze tijd aangepast moest worden. Dit deed hij niet alleen door een verbouwing, maar ook door de inkoop van een vijftiental antieke klokken en pendules, moder nisering van de werkplaats en het scheppen van aparte uurwerk-, bril jant-, en goud- en zilverafdelingen. Vijf man personeel is bij Colitico werkzaam. Eén van hen, de horloge maker, gaat in een korte tijd de door de verbouwing opgelopen achterstand in *de reparaties wegwerken. De heer Littooij realiseert zich dat de verkoop tijdens de verbouwing in een mensen in die tijd toch gewoon bij hem bleven kopen. Wat Soest na de verbou wing teruggekregen heeft, is ruim de moeite waard. Briljanten De verkoop van losse briljanten bloeit tegenwoordig. Het is namelijk interes sant losse stenen te kopen in plaats van gezette juwelen, omdat op de losse exemplaren geen B.T.W. behoeft te worden betaald. De sieraden krijgen weer het antieke karakter. Geoxydeerd zilver met gra naat en andere stenen is tegenwoordig helemaal in. De zogenaamde Quartzhorloges heb ben volgens de heer Littooij de toe komst. Voor een gering bedrag wordt een horloge geleverd, dat nauwkeuri ger is dan bijna elk ander automatisch horloge. Vroeger gaf de reparatie wel eens problemen, maar nu vooral de grote merken zich met de produktie hiervan bezig houden, levert dit geen problemen meer op. De eerste electronische horloges wa ren de L.C.D.'s. Ze hadden een zwarte wijzerplaat en gaven de tijd door middel van rode cijfertjes aan. Deze gaan langzaam maar zeker uit de markt. In hun plaats komt het L.E.D. horloge. De tijd is op dit uurwerk konstant afleesbaar en het apparaat verbruikt aanzienlijk minder stroom. Ook quartzhorloges met een gewone wij zerplaat en keukenquartzklokken zijn leverbaar. In het algemeen worden de modellen steeds platter en chiquer. De zoge naamde sportieve modellen verliezen terrein. Doordat de horloges platter zijn, wordt de kans op beschadiging kleiner. Gaan ze toch nog een keer stuk, dan heeft horlogerie Colitico moderne apparatuur om ze snel te repareren. Door de verbouwing is horlogerie Coli tico, aan de Van Weedestraat 9b, een mooi bedrijf geworden. In de sfeervol ingerichte zaak hoeven mensen, die even moeten wachten, ach beslist niet te vervelen. Alles Is' opgesteld in/over zichtelijke vitrines, zodat het bij Coli tico fijn winkelen is. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 3