m M JJ Soester Courant GRATIS CDA wil verbetering van woon- en leefsituatie VVD: hal Margrietschool inrichten als permanent info-centrum Jan Visser: ruimtelijke ordening in Soest is een natuurramp V Ook PUEM vormt een bedreiging voor de natuur IMST- VVV Nieuws MUdkYlQr h 02I55-III45 Ruit en spiegel auto vernield JAAR Getipt voor echte knullen, toffe kleren van Mikimo om zo mee weg te lopen waar kleien kiezen kinderwerk is tot 1 januari 1978 GRATIS! De abonnementsprijs is zeer laag, slechts 10,- per halfjaar. Stuur of breng ons deze bon Milieu Actiecentrum Nederland PvdA is bezorgd over crisis achtige verhouding tussen gemeentelijke overheid en inwoners van Soest Soester Courant van donderdag 8 december 1977 Bij het CDA staat de woon- en leefsituatie van de mens centraal. De hoofdlijnen bij de gedachtenvorming van de leden van de gemeenteraadsfractie zullen al dus de heer J. R. van Poppeten in de algemene beschouwing van de begroting 1978 zijn: het scheppen van voorwaarden voor een comfortabele huisvesting van de bevolking in kwantitatieve en kwalitatieve zin; verbeteren van het leef milieu door vermindering van niet-bestemmingsverkeer; bevorderen van ont plooiingsmogelijkheden van de middenstand en het scheppen van parkeergele genheid; het bevorderen van veilige fiets- en voetgangersgebieden, en het ver beteren van de verkeersveiligheid. Andere factoren waarmee men in het beleid rekening moet houden, zijn: nog steeds toenemende groei van de Soester bevol king; druk van buiten, en de achterstand in de infrastructuur. Reserveer nu tijdig voor een sfeervol en intiem KERSTDINER bij FONDUE-RESTAURANT Wiardi Beckmanstraat Winkelcentrum Honsbergen tel. 02155 -15359 na 17.00 uur Wil de uitvoering van het ontwikkelingsplan slagen, dan moet er zo spoedig mogelijk een informatiecentrum komen, waar iedereen zich ten allen tijde kan informeren en inzicht kan krijgen in de samenhang van de verschillende gemeentelijke plannen.Gezien de urgentie van de zaak, aldus mevrouw mr. E. Kortjiuis-Elion in de algemene beschouwing van de VVD op de begroting 1978, stellen wij voor de hal van de Margrietschool hiervoor in te richten". Overigens vindt de VVD dat de voorlichting in Soest tekort schiet, hoewel ze waardering heeft voor het werk van de voorlichtingsambtenaar. Als symbool voor wat de inwoners van Soest boven het hoofd hangt: het door het centrum en de Centrumweg gevormd tweesnijdende zwaard van Damocles, heeft Jan Visser (Progressief Soest) op de eerste dag van de begrotings behandeling burgemeester mevrouw mr. J.M. Corver-van Haaften het Asterix- stripboek „De Romeinse Lusthof" aangeboden. Naar het oordeel van Visser komt hierin de Soester situatie op het gebied van de ruimtelijke ordening voor. Nu de spanning van het St. Nikolaas- gebeuren weer is gebroken, gaan we maar eens weer een fijne wandeling maken. De maandelijkse wandeling van het I.V.N. „Eemland", de laatste van dit jaar, vindt plaats op zondag 11 december a.s. en wel in het Mon- nikenbos, Pinetuin, tussen Soest en Amersfoort. Deze wandeling, die weer onder leiding van natuurgidsen is, kunt u tussen 14 en 14.30 uur beginnen van af het laantje naast het „Witte Huis", gelegen aan de weg Soest-Amersfoort. Een prachtig stuk natuur! Vanavond wordt in het Cultureel Cen trum De Speeldoos te Baarn opgetre den door Louis van Dijk en Jules de Corte in „SAMEN", een muzikaal duel op twee vleugels. De aanvang is 20.30 uur en de entreeprijs is 5,-. CJP en pas 65 4,-. Kaartverkoop aan de kas sa. Tel. ook mogelijk. 02154-18050. Het internationaal folkloristisch dans theater o.l.v. Ferdinand van Altena zal op donderdagavond een optreden ver zorgen in de Stadsshouwburg te Utrecht. Aanvang: 20 uur. Kaarten ƒ5,-; 8,-; 12,- en 15,-. CJP en pas 65 geldig. Donderdag, 12 december vindt het 4e concert uit de serie B van het U.S.O. in Tivoli te Utrecht plaats. De diri gent is Roelof van Driesten en de so list in het vioolconcert in d kl. t. van Sibelius is Dick Bor. Verder worden werken van Borodin en Rachmaninoff uitgevoerd. De aanvang van het con cert is om 20.15 uur, maar om 19.30 uur wordt in de kleine foyer van Tivoli door Bastiaan Blomhert een toelich ting op de tweede symfonie van Rach maninoff gegeven. Kaarten vanaf 8/12 a/12,-. Een Nationale Indoor Motortrial op een spectaculair parcours wordt 14 december a.s. om 20 uur gehouden in sportpaleis AHOY te Rotterdam. Toe gangsprijs 7,50. Jeugd t/m 14 jr. en 65 plus 4,-. Kaarten aan ons kantoor. Een grote districts vogeltentoonstel ling, waar ca. 2500 vogels te zien zijn, wordt van 13 t/m 16 december gehouden te Harderwijk, in de Diek- mure, Tesselschadelaan l dagelijks van 10-18 uur. Tekenen op school heet de tentoonstel ling in het Amersfoortse museum Fle- hite. De tentoonstelling, die gehouden wordt van 10 december t/m 8 januari en ge opend is di. t/m za. 10-17 uur en zo. 14-17 uur, is gewijd aan kunstonder wijs van de laatste 100 jaar in Neder land en Duitsland. Poppentheater Tourmalijn uit Amers foort, Koppelpoort geeft gedurende de maand december de volgende voor stellingen van „Petertje - het spits- neusmannetje"op 14, 21, 28 en 30 de cember om 15 uur, op 10 en 17 dec. om 11 en 15 uur. De traditionele kerstliederenavond 0.1.v. Renske Nieuwweg wordt gehou den in het Cultureel Centrum De Flint te Amersfoort op 10 december om 20 uur. Entree 1,-. Een programma kost ook 1,-. Een wandeling onder leiding van 1.V.N.-gidsen in Austerlitz op 11 de cember om 14 uur kunt u meedoen, wanneer u het Monnikenbos in Soest al op uw duimpje kent. Deze tocht duurt ongeveer lxk uur en wordt gelo pen op landgoed Den Treek/Henscho- ten. In De Flint te Amersfoort kunt u op 16 december een beetje meer in kerst stemming komen bij toneel door Rob van Rijn in „A christmas carol" van Charles Dickens. De aanvang is 20.15 uur. Toegangs prijs 15,-CJP en pas 65 11,-. Van 10 t/m 18 december wordt in het Amsterdamse Rai-gebouw de „Cara- van-Rai '77" gehouden. Mocht u plan nen voor het kopen of huren van een caravan voor uw vakantie hebben, of gewoon eens willen zien wat er voor nieuws op dit gebied gebracht wordt, dan kunt u van maandag t/m vrijdag van 10-17 en 19-22 uur terecht. Op zaterdag en zondag is de Rai van 10-17 uur geopend. Wie Bussum van vroeger kent zal ze ker de tentoonstelling waarderen, die vanaf 20 december in het Raadhuis wordt gehouden: 300 oude ansichten anno 1900. De tentoonstelling is geopend van maandag t/m vrijdag van 10-16 uur. De krant „Uit met pas 65" voor de cember 1977/januari 1978 zal deze week binnenkomen. Deze keer krijgt De mooie achtertuin van 't volle westen: Gelderland en Overijssel eens extra aandacht. Ook vindt u informatie over: bungalow-va kantie, weekend-Uit-voordeel-bonne- boekje, lekker uit eten voor een kleine prijs en cursus fotograferen. Deze krant kan gratis worden afgehaald aan ons kantoor. In de Amsterdamse Edenhal zal op zaterdag 4 februari optreden de pop groep STATUS QUO. Het concert begint om 19 uur, de prijs is 25,- en de voorverkoop begint za terdag 10 december, ook aan ons kan toor. Voor de voorstellingen van de musical FOXTROT, die tot eind december in theater Carré plaatsvinden, zijn geen kaarten meer beschikbaar. In het Rembrandthuis in Amsterdam zal tot 16 januari 1978 een kleine tentoonstelling te zien zijn, waarbij etsen van Rembrandt geplaatst zijn naast prenten van Rubens, die beide hetzelfde onderwerp behandelen. Wie nog meer wil weten en vooral zien van de figuur „Rembrandt", kan vanaf 15 december kijken naar de nieuwe Nederlandse speelfilm „Rembrandt fecit 1669", van Jos Stelling, die in het Amsterdamse Tuschinsky Theater in première gaat. In het Bijbels Museum op 26 december een tentoonstelling „Kerstnostalgie". Het museum op de Herengracht 366 is geopend van 10-17 uur. Amsterdam. Bach's Wcihnachtsoratorium zult U kunnen beluisteren in de Nicolaaskerk in Baarn op 11 december a.s. Mede werking wordt verleend door solisten, het groot Nicolaaskoor en. orkest. De dirigent is Louis Mol. Eveneens in Baarn, maar in het Cultu reel Centrum De Speeldoos, op 15 december „Joost Nuissl en Zo". Een muzikale avond die U wordt gebracht door Joost Nuissl, Nard Reinders en Harry Emmery. Aanvang: 20.30 uur. Kaarten 02154-18050. De heer Van Poppelen constateerde, dat in de bijna afgelopen zittingsperio de van vier jaar de uitvoering van het beleid veel moeilijker blijkt te zijn ge weest dan de opstelling. Het zou vol gens het CDA van realisme getuigen als de aan de komende raadsverkie zingen deelnemende partijen hun pro grammapunten op de financiële haal baarheid zouden toetsen. Het CDA stel de voor om op korte termijn het af lopende beleidsprogram te evalueren en de financiële consequenties aan te geven van de dan nog resterende pro grammapunten. Het acht deze infor matie niet alleen van groot belang voor de verantwoording van het gemeente lijk beleid naar de inwoners van Soes- terberg en Soest, maar ook als onder legger bij de onderhandelingen over de vorming van het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Het CDA vroeg of b. en w. zouden kun nen overwegen om het overschot op de rekening 1976 af te wachten en de be lastingen in '78 pas te verhogen indien dat overschot duidelijk terugloopt. Een andere mogelijkheid is het benutten van de extra belasting (ongeveer zeven gulden per inwoner) voor een versnel de realisering van het overdekte zwembad. Over de raad zelf zegt het CDA de indruk te hebben „dat onze manier van discussiëren niet positief over komt". Meer zelfdiscipline en een straffere leiding zouden de vergader- wijze efficiënter kunnen maken. Het CDA hoopt op spoedige voorstellen voor een rechtstreekse verkiezing van de wijkraadsleden in Soesterberg. Het verwacht dat een rechtstreeks gekozen wijkraad met beslissingsbevoegdheid beter zal kunnen functioneren en in een behoefte zal voorzien. Over de inspraak zei het CDA dat te veel burgers afzijdig blijven ter wijl een andere groep burgers zien overal laat zien. In verhouding tot de hele burgerij lijkt dit het CDA toch een minder goede manier veui inspraak. „Daar komt nog bij dat we wel eens de indruk krijgen dat deze insprekers niet eerder tevreden zijn voordat al hun wensen zijn ingewilligd". Maar, aldus het CDA, inspreken is meespre ken en meedenken en daarna ook mee werken aan genomen besluiten. „In de komende tijd zal dan ook met kracht moeten worden geprobeerd meer bur gers te betrekken bij de inspraakpro cedures". Een andere opzet en/of organisatie van het gemeentelijk bureau voorlichting verdient volgens het CDA alleszins aanbeveling. De fractie wilde verder weten wanneer de bestemmingsplan nen Albert Cuyplaan, Soest-Midden en Steenberghe 1-Bakkeneslaan door de raad zouden kunnen worden vastge steld. Bouw van een raadhuis, politie bureau e.d. is dringend noodzakelijk. Voor tal van Soester ondernemers is het een trieste zaak dat ze na jaren lang wachten nog niet weten waar ze aan toe zijn. Het CDA vindt dat degenen die steeds verkondigen dat er niet teveel huizen moeten worden gebouwd en zelf mees tal redelijk tot zeer goed gehuisvest zijn, er goed aan zouden doen het leed van de 2.000 woningzoekenden bij hun standpuntbepaling mede te betrekken. Het CDA vroeg te overwegen of be staande meergezinswoningen omge vormd zouden kunnen worden tot hui zen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Welke plannen zijn er in die richting in voorbereiding? De fractie heeft enige moeite met het toewijzingsbeleid van premiewoningen. Inwoners die niet in een woningwet- of premie-huurwoning wonen, vallen nu uit de boot. Het CDA vindt, dat Nu we in dit koude jaargetijde aange wezen zijn op theater, museum en af en toe een wandeling, willen we de kinde ren ook niet vergeten. Het Jeugdtheater in de Speeldoos komt op 10 december met het marionetten theater Ella Snoep. „Vogel Schrok", voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Toe gangsprijs 2,-. Aanvang: 14 uur. Rembrandtlaan 35, Baarn. Voor theaterreserveringen bij de bij het Theaterbespreekbureau aangeslo ten theaters via ons kantoor, dient U tijdig kontakt met het VW kantoor op te nemen, om teleurstellingen te voor komen. Bent U niet zeker van de bespreektermijn, belt U dan even 12886. in de toekomst ook zij voor een pre miekoopwoning in aanmerking zouden moeten komen. Het CDA zou nu wel eens daden wil len zien ter verbetering van het open baar vervoer in Soesterberg. Hetzelfde geldt voor de reconstructie van de Ra- demakerstraat en de Amersfoortse- straat. Een inhaalverbod op deze weg zou de verkeersveiligheid mogelijk be vorderen, aldus het CDA, dat ook wilde weten wat er gedaan wordt aan de begeleiding van gezinnen van buiten landse werknemers die zich in Soest hebben gevestigd. De heer Van Poppelen vroeg namens het CDA verder hoe het gesteld is met de ouderparticipatie bij het openbaar onderwijs, omdat de indruk bestaat dat dit onderwerp wat op de achter grond is geraakt. Hij pleitte voor het stichten van een oudheidskamer voor Soest, mede met het oog op het 950- jarig bestaan van de gemeente in 1979. Wordt er al gewerkt aan plannen voor eventuele festiviteiten? Tenslotte zei de heer Van Poppelen een onderzoek ingesteld te willen zien naar de isolatie van het gemeentelijk woningbezit. Hiertegen protesteert de NAM. Zij wenst dat deze electriciteitsbedrijven ophouden misbruik te maken van hun gegevens. Verder heeft de NAM bezwaar tegen de reclame die PUEM en GEB maken voor kernenergie. „Aan de klanten wordt niets gevraagd, en als het aan Volgens de VVD is de in Soest gevolgde inspraakprocedure bij bestemmings plannen zo gek nog niet, maar in de praktijk ontstaan er toch moeilijkhe den, die zowel bij insprekende burgers als bij bestuurders tot allerlei frustra ties leidt. Het ontbreekt in de praktijk nog veel aan goede informatie, die juist bepalend is voor het welslagen van de hen ligt staat Nederland straks vol atoomcentrales", vindt de NAM. „De bevolking werd gedwongen mee te be talen aan het Kalkarproject". De brief is onder andere ondertekend door de heer G. v.d. Veen, Albert Cuyp laan 40 te Soest. Hij vertegenwoor digt de NAM Soest. procedure. De instelling van een info centrum zou daaraan ook kunnen bijdragen. „Juist doordat vaak de samenhang, waarin ook een belangrijk stuk motivering zit, voor de burger ontbreekt, ontstaat onzekerheid en het -ons inziens niet terechte- gevoel dat 4© gemeente toch maar doorgaat en in feite ongrijpbaar is", aldus mevrouw Korthuis. Ten aanzien van het maken en uitvoe ren van plannen „vervallen wij heden ten dage in het andere uiterste. Het lijkt er warempel op of de raadsleden, de gekozen vertegenwoordigers van onze/burgerij, juist met al hun plannen een'bedreiging vormen voor diezelfde burgerij en voor wat haar lief is. Maar dat kunt u toch niet geloven!" Stuk voor stuk, zoals wij hier als leden van het gemeentebestuur zitten, gaat ons dit alles juist zeer ter harte. „De inzet voor het welzijn van de burgers ook op lange termijn, vormt onze algehele verantwoordelijkheid. Niet alleen één aspect, maar het wel zijn van onze burgers ook op lange termijn. En dan vraagt die burgerij wél goede woningen, veilige verkeers- structuren, goede winkel- en werkge legenheid. Kortom een leefbare ge meenschap, waar een ieder zich wél bevindt, ook op de langere termijn". De VVD vindt, dat meer begeleiding van de burger nodig is ten aanzien van de mogelijkheden en onmogelijkheden. „Wij hebben groot respect voor de betrokken ambtenaren. Het gaat ech ter vaak om beleidsadviezen, die zij nu juist niet mogen geven. Een intensie ver contact met de commissie ruimte lijke ordening als vooruitgeschoven post, komt ons wenselijk voor", aldus de WD. De fractie is graag bereid op een later tijdstip van gedachten te wisselen over de vaak onjuiste vermenging van func ties van raadsleden, waarover b. en w. een nota willen opstellen". Een meningsvorming, resulterend in duide lijke conclusies, moet plaatsvinden voordat volgend jaar de nieuwe raad aantreedt, aldus de WD. Overigens bepleit de fractie mede gezien het beleid van de afgelopen vier jaar opnieuw een afspiegelingscollege van burgemeester en wethouders. „Dit klemt temeer gezien de ingrijpende beslissingen waarvoor ook de nieuwe raad zich gesteld zal zien. Ondanks de uitbreiding van het voor zieningenniveau is de belastingverho ging voor 1978 nauwelijks hoger dan de verwachte stijging van het prijspeil. In deze zittingsperiode zijn de belasting verhogingen totaal genomen maar vijf procent hoger dan de stijging van het prijspeil in dezelfde periode. De sterke toename van de saldi-reserve in de afgelopen drie jaren met een kleine vier miljoen is een gunstige ontwikke ling, die tot gevolg heeft dat door het gevoerde financiële beleid er voor de ambitieuze plannen meer dekkings mogelijkheden zijn; daardoor kunnen de rente en afschrijvingslasten lager zijn, hetgeen kan leiden tot geringere belastingverhogingen in de toekomst, aldus de WD. Tenslotte pleitte mevrouw Korthuis er met nadruk voor, er bij de provincie geen twijfel over te laten bestaan, dat de centrale voorzieningen gemeente huis en politiebureau geen verder uit stel gedogen. In zijn algemene beschouwing pleitte Visser ervoor twee belangrijke porte feuilles, die nu bij de burgemeester in beheer zijn, ruimtelijke ordening en voorlichting, onder te brengen bij een gekozen wethouder, die van zijn doen en laten verantwoording kan afleggen aan de kiezers. „Ik daag alle grote politieke partijen uit om volgend jaar de verkiezingen in te gaan met de leuze dat zij bereid zijn de portefeuille ruim telijke ordening te gaan beheren, zodat we dan politiek gesproken weer greep op de zaak hebben. Volgens mij durft niemand dit aan. „Als ik de voorzitter van de commissie ruimtelijke ordening hoor zeggen, „dat het bestuurlijk centrum nooit aan de Dalweg zal komen, dan vraag ik me af zit de overheid er nou ten dienst van de burgers of zijn de burgers er ten dienste van de overheid?". Visser noemt de ruimtelijke ordening in Soest een natuurramp, die begon met het aanvaarden van de raamstructuur. „Zonder enige filosofie, haastig opge zet, met een onvolledige inspraak, een doorgedramd beleidsstuk' Visser noemde Soest een voorbeeld van hoe het niet moet met bezwaarschrif ten, „immers hier worden ze gewoon voor kennisgeving aangenomen". Het door de raad vaststellen van het tracé van de Centrumweg noemde hij een ondoordachte daad. die de burgers al bij voorbaat vastprikt, terwijl nog geen enkel bestemmingsplan de raad heeft bereikt, laat staan is gepubliceerd. „En waarbij de inspraakprocedure al bij voorbaat is teruggedraaid." „Op de Soester Ondernemer hoeven de economisch zwakken niet te rekenen. Zij zullen zich altijd indekken voor het geval dat. Daarom heb ik ook niet zoveel vertrouwen in de enquête (over vestiging in het centrum, red.) Daar komt nog bij, dat een goede project- Dit zei de heer K. de Wilde, fractie voorzitter van de PvdA in de raad, in de algemene beschouwing van de be groting. Daarin besteedde hij uitvoerig aandacht aan het functioneren van de inspraak en gaf hij suggesties voor een mogelijke verbetering daarvan. „Wij kunnen nu vaststellen, dat met vallen en opstaan de inspraak iets op gang is gekomen. Naar onze indruk is er echter nog geen reden tot grote voldoe ning over het bereikte. De afstand tussen bestuurder en be stuurde is, zo menen wij, niet ver kleind". PvdA constateert, dat het blijkbaar moeilijk is een wat direct, ook persoonlijk, contact te leggen tus sen een inspraakgroep en de verant woordelijke gemeentebestuurder. „Gerchtvaardigd of niet gerechtvaar digd, de werkelijkheid is dat er veel wantrouwen bestaat ten opzichte van het gemeentebestuur. In welke om vang is moeilijk vast te stellen. De werksfeer wordt er echter niet beter op. Veel plannen stuiten op verzet. Be zwaarschriften doen totstandkoming van plannen een uiterst moeizaam ver loop hebben". De PvdA meent dan ook, dat een diepgaander bezinning op deze vraagstukken geboden is. De heer De Wilde vroeg zich af of het actieve beleid van de gemeente op een breed terrein wel in voldoende ma te naar de bevolking wordt overge bracht, en of de gemeentelijke afde ling voorlichting niet versterkt moet worden. Zien burgemeester en wethouders mo gelijkheden om bij hun voorbereiding van de besluitvorming het referendum als methode in bepaalde kwesties te gebruiken, wilde de PvdA weten, en eveneens wat de mening is van b. en w. over het opnemen van burgers (niet-raadsleden) in de vaste commis sies van advies en bijstand, voor ruim telijke ordening bijvoorbeeld. „Moeten wij in Soest, juist om de afstand tus sen bestuurder en bestuurde te ver kleinen, ook niet in sterker mate naar commissies voor advies en bijstand, bestaande uit raadsleden en niet raads leden, wilde de heer De Wilde weten. De 27-jarige Amerikaanse militair E. W. heeft bij de koninklijke marechaus see van de brigade Soesterberg aangif te gedaan van vernieling aan zijn auto. Deze stond geparkeerd in de Ameri kaanse wijk Apollo. De voorruit en de buitenspiegel moesten het ontgelden. ontwikkelaar, en dat is MBO ongetwij feld, kans ziet waar dan ook in Neder land, al is het op de Mookerhei, en hóe dan ook, een winkelcentrum te creëren. Zakenlieden zijn, volgens de klas sieken, in staat in een tempel hun wisseltafels te plaatsen. Wat blijft ons dan nog anders over dan de zweepsla gen van 5.000 bezwaarschriften om hen uit te drijven?". Visser had kritiek op „al die hinder wetzittingen waarmee de burgers deze zomer min of meer werden over vallen", deelde de „gerechtvaardigde angst van de Soesterbergse midden stand voor geheime plannen tot vesti ging van Amerikaanse toko's in de buurt" en kritiseerde het verbod om de video-opnames van de actiegroep Zuidereng Nee voor gemeenteperso- neel af te draaien. Hij meende, dat het gemeentebestuur langzamerhand een ludieke actiegroep begon te worden, onder meer door de opmerking „het is zaak om niet zonder meer te aanvaarden wat hogere in stanties wensen". "Ik mag deze op standigheid wel", aldus Visser, die de krokodillentranen over het gebrek aan woonruimte bij het benoemen van per soneelsleden voor de secretarie, poli tie en het onderwijs misplaatst vond. Hij vond, dat het geld (375.000 gulden) van de jaarlijke verfijningsuitkering Amerikaanse militaire aangewend moest worden voor de huisvesting van de eigen burgers. Visser eindigde met een éénregelig gedicht uit zijn bundel Klaarwater, dat hij opdroeg „aan alle stukken, nota's, plannen, papieren, brieven, voorstellen, notities, over zichten, paperassen, boekjes, versla gen, uittreksels, studies, rapporten, notulen en bladen die wij voorge schoteld krijgen: „Wie dit leest wordt gek!" De PvdA wilde graag weten of b. en w. ervoor voelen in Soest een proef te nemen met het aan de inwoners toe kennen van spreekrecht bij commis sievergadering. Het vorig jaar door de fractie gevraagd onderzoek naar de ervaringen met de invoering van het spreekrecht tijdens commissie- en raadsvergaderingen elders, heeft niet plaatsgevonden, althans voor zover de PvdA heeft kunnen constateren. Over de vaststelling van het ontwikke lingsplan (onder voorbehouden) en de uitvoering van het door de raad geno men besluit door b. en w., zegt de PvdA dat er naar de formele letter niets op aan te merken is, „naar de geest hadden wij het anders bedoeld. Bij de publicaties werd niets vermeld over voorbehouden". Men mag blij zijn als in mei 1978 van een eerste herziening sprake is, meent de PvdA. „Neen, zeggen wij, als wij dit hadden kunnen voorzien, zouden wij in juni 1977 niet mee hebben gedaan aan de vaststelling van het ontwikkelingsplan", aldus de heer De Wilde. Hij zei verder, dat met recht de vrees moet bestaan dat steeds minder men sen zich voor het raadswerk beschik baar kunnen stellen indien het raads lidmaatschap niet op een doelmatiger wijze kan worden uitgeoefend. De frac tie dringt er daarom op aan, hierover in het land inlichtingen in te winnen en op basis daarvan een soort studiebij eenkomst van de raad te organiseren. De heer De Wilde vroeg zich af of toekomstige nieuwe leden van gemeen te- en wijkraad niet beter ingewerkt moeten worden dan met de zittende leden is gebeurd, een oriëntatie- en introductieprogramma bijvoorbeeld. De PvdA is voorstander van een pro gramcollege dat zoveel mogelijk een afspiegeling van de raad vormt. Heeft het huidige college van b. en w. ge dachten over een optimale taakverde ling over vijf collegeleden, welke por tefeuilletoewijzing aansluit bij de Soes ter gemeentelijke organisatie? Tenslotte zei de heer De Wilde, dat de PvdA slechts dan zal meewerken aan belastingverhoging indien deze beslist nodig is. „Zet de trend uit het verleden zich voort, waarbij jaarlijks de reke ning een aanzienlijk gunstiger beeld vertoonde dan de begroting, dan zal ook de rekening over 1978 te zijner tijd een aanzienlijk overschot vertonen. De vraag is, of het onder die omstandig heden nog wel gerechtvaardigd is de belastingen te verhogen, aldus de heer De Wilde namens de PvdA. Hoe oud je ook bent, één, zes, tien of dertien jaar, het geeft niet. Mikimo heeft voor jou altijd oer fijne kleren. En 't zit hoe dan ook als gegoten. Normaal toch? Broeken horen nu met strakke pijpen. In stoere rib of stevige jeans. En wat dacht je bijvoorbeeld van zo'n echte knicker-boeker. Doe er dan een leuke trui en sportkousen bij en je maakt 't. Mikimo heeft keuze te over. Zo ook joppers in te gekke kleurige houthakkersruiten. Ja daar raak je beslist weg van. Leren jacks en super - snelle ski-pakken. Ga maar eens kijken, het hangt er pasklaar voor jou. En vergeet niet de sokken, riemen, mutsen enzovoorts, want het past er allemaal bij. Tot ziens dus. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 Deze week ontvangen niet alleen onze vele abonnees maar ook de weinigen die nog niet op ons blad ge abonneerd zijn, onze courant aan huis bezorgd in een gedeelte van Soest. Zij, die nog geen abonné zijn doch ons nu onderstaande bon ingevuld doen toekomen ontvangen ons blad De Soester Courant brengt elke week zeer uitvoerig alle plaatselijk nieuws met vele foto's; de officiële bekendmakingen van de gemeente, uitvoerige raads- verslagen, interessante artikelen, kerkdiensten voor alle kerken, dokters- en apotheekdiensten, vragen- dienst (gratis voor abonnees), sportverslagen en sport programma's en alles wat U in een goede plaatse lijke courant niet mag missen. Ondergetekende: Adres: wenst zich te abonneren op de SOESTER COURANT en wenst de tot 1 januari 1978 verschijnende nummers gratis te ontvangen. Handtekening N.B. U kunt ook Uw abonnementsopgave telefonisch doorgeven aan onze administratie, tel. 14152. In een brief aan de PUEM en de GEB stelt de NAM, dat deze bedrijven ook een bedreiging vormen voor de natuur. Bovendien helpen zij mee aan de inning van de onrechtvaardige milieubelasting. De PUEM en de GEB verstrekken namelijk computergegevens aan de Provincie Utrecht, waarin alle namen, adressen en giro/banknummers staan van diegenen, die weigeren milieubelasting te betalen. Zonder deze administratieve hulp zou de provincie de strijd tegen de weigeraars niet kunnen volhouden. Makelaar in onroerende goederen Steenhoff straat 63 Soest De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid maakt zich zorgen over de hier en daar wat crisisachtige verhouding tussen de gemeentelijke overheid en de inwoners van Soest. Zij vindt dit een sfeerbedervende situatie, niet ge ëigend om constructief bezig te zijn. Daaraan iets te doen, lijkt de PvdA van we zenlijk belang. Bezinning op wat er echt aan de gang Is, en maatregelen in de bestuurlijke sfeer om tekortkomingen op te heffen en te trachten opnieuw in een constructieve sfeer de belangrijke Soester aangelegenheden aan te pakken.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13