Op bezoek bij de Neanderthalermens Wie vangt de problemen op na borstamputatie? Klant onvoldoende beschermd tegen elektrisch onveilige apparaten Soester Courant van donderdag 8 december 1977 "heeft hem voor de weten schap weten te redden. Zijn ontdekking heeft de grond slag gelegd voor de paleon tologie, de leer van de ver steende voorwereldlijke levensvormen. RAADSELS BLEVEN Intussen hebben ontelbare geleerden miljoenen bladzij den vol geschreven over de Neanderthaler. Maar alle raadsels konden niet worden opgelost; er bleven vele open vragen. Nu liggen zijn overblijfselen ingebed in een blok plastic. Had men hem niet zó verpakt, dan zouden invloeden van buitenaf èn de naar kennis dorstende wetenschap al lang vernietigd hebben wat de bodem een miljoen jaar lang zo zuinig had bewaard. Het is duidelijk te zien dat deze Neanderthaler een barst in zijn schedeldak heeft. Werd hij een miljoen jaar geleden het slachtoffer van moord? Of maakte hij een dodelijke val? Wie zal ooit antwoord kunnen geven op deze vraag? WAT MEN WEET Wat men wèl weet is, dat die mens uit het Neanderthal een laag, achterover hellend voorhoofd had, en dat de wallen waarop zijn wenk brauwen zaten liefst 1,3 cm dik waren. Zijn grote, zware hoofd werd door dikke nek spieren gestut. In een ver trek naast de kluis staat een buste, vervaardigd volgens aanwijzingen van paleontolo gen, die aan de hand van onderzoekingen precies heb ben aangegeven hoe de Neanderthaler er moet heb ben uitgezien. Wie hem nu in levenden lijve zou tegen komen, zou de schrik van zijn leven krijgen. In ieder geval is de Neanderthaler het waardevolste stuk van het Rijnlands Museum in Bonn. Geen wonder dus dat hij door de modernste, geraffi neerdste veiligheidsmaat regelen wordt beschermd tegen dieven, vandalen en maniakale wetenschaps mensen. BEZIJDEN DE WAARHEID In één opzicht is het hier gegeven verslag van mijn bezoek aan de Neandertha ler bezijden de waarheid ge weest. Hij bevindt zich niet meer in de kluis die ik u be schreef. Voor hem en vele andere oudheidkundige vondsten is al geruime tijd geleden een nieuw tehuis gebouwd, dat tot de modern ste museums van heel West- Duitsland behoort. Ik deed alleen maar verslag van mijn bezoek alsof het giste ren pas had plaatsgevonden omdat ik het, telkens wan neer ik eraan denk weer op dezelfde manier beleef als toen. De Neanderthaler kan nu vanzelfsprekend even goed beschermd door alle bezoekers van dit nieuwe Rijnlands museum in Bonn worden bekeken en bewon derd. Rondom de „ster" van de kollektie heeft prof. Von Petrikovits een permanente tentoonstelling laten inrich ten van dingen, die betrek king hebben op het leven var duizenden jaren geleden. Het werd trouwens hoog tijd dat de waardevolste speci men van de maar liefst 40 miljoen voorwerpen uit het verleden die in kelders en kisten waren opgeslagen eens te voorschijn werden gehaald. Zij die belangstel ling voor het verleden heb ben, hebben er recht op daarmee geconfronteerd te worden, als ze daar prijs op stellen. En zij die alleen maar in het heden leven, krijgen misschien belang stelling voor het verleden, wanneer ze er met hun neus op gedrukt worden. Want dit verleden is minstens zo bpeiend.als onze tijd. „U wilt de Neanderthaler, mens bezoeken vraagt de conciërge van het huis Bach- strasse 11 in Bonn. „Dat moeten we dan eerst aan de chef gaan vragen, meneer". De „chef" is niemand anders dan prof. dr. Harald von Petrikovits. Na wat over en weer praten is hij bereid mijn verzoek in te willigen, wat een grote gunst is en ik eerlijk gezegd niet had ver wacht. Want alleen bekende binnen- en buitenlandse des kundigen worden „als het niet anders kan" tot het ver blijf van de Neanderthaler toegelaten. GOED BEWAAKT Er moeten zes deuren wor den geopend voordat we tot in de kelder zijn afgedaald. Daar moet nog één deur worden ontsloten en terwijl ik eerlijk gezegd met inge houden adem en het gevoel alsof ik tot het een of andere grafschennersgenootschap behoor state wachten, zegt dr. Kiekenbusch: „Ik hoop maar dat ik niets verkeerds doe, anders wordt meteen Hier ziet u drie „Neanderthalers" in levenden lijve. Ze traden op in de Amerikaanse tv-serie „Oermens". het gehele politie-apparaat \van Bonn gealarmeerd' Kiekenbusch is een van de naaste medewerkers van prof Von Petrikovits en hij heeft opdracht gekregen mij naar het verblijf van de Ne anderthaler te brengen. Hij manipuleert met grendels en knippen en steekt dan voorzichtig een sleutel in het slot. De andere sleutels van de sleutelbos maken een rinkelend, onheilspellend geluid als hij de zware deur ontsluit. Maar er gaan geen sirenes loeien, geen belletjes rinkelen. Ik mag dus wel aannemen dat Kiekenbusch geen verkeerde handelingen heeft uitgevoerd. Een beetje opgelucht voel ik me wèl, ook al geven de geluiden van de tegen elkaar stotende sleutels mij associërende ge dachten met een cipier, die de cel voor mij ontsluit. He lemaal prettig voel ik me toch niet. Het ondergrondse vertrek waarin we ons be vinden wordt spaarzaam verlicht; overal ontdek ik stalen hekken en er hangt Deze Jfdelige serie werd in verlaten gebieden.van Califomië opgenomen en de 'drie'voornaamste typen die een geur die je doet denken aan een grafkelder. Als de zevende deur knarsend openzwaait, gaan we de grote kluis binnen. Nu moet er nóg een deur worden ge opend, die van het grote sta len vak. Er lijkt wel geen eind aan te komen. MILJOEN JAAR GELEDEN Een miljoen jaar geleden heeft hij geleefd, die Nean derthaler. In de rotsen in een dal tussen Düsseldorf en El- berfeld, waar fossiele over blijfselen van een mensen geraamte werden gevonden. Sindsdien heet dat dal het Neanderthal. Met een stenen wig, met stukken rots en pri mitieve houten speren heeft hij op neushoorns, op beren en op de mammoet gejaagd. Dat was in het midden van het Stenen Tijdperk. Hij heeft de ijstijd doorstaan en vond een veilige schuilplaats diep in de bodem, totdat hij in augustus 1865 door arbei ders in een steengroeve werd gevonden. De leraar Johann Carl Fuhltrott uit Elberfeld erin voorkomen zijn: de Austalopi- thecus, de Neanderthaler en de Homo Erectus. zal velen wel wat aan de lage kant liggen. Je kunt er na melijk niet harder dan 6 km per uur mee rijden. Op deze foto ziet u A lan Freeman in zijn zonne-energie-auto zitten. Hij kijkt niet al te opgewekt, maar dat wil niet zeggen dat hij niet in zijn schik zou zijn met zijn uitvinding. Tenslotte kan niet iedereen 24 uur per dag lachen zoals Barend Ba- rendse. Tussenhaakjes, Freeman vertelde nog, dat zijn voertuig moet worden aangeduwd om op gang te komen en dat de topsnelheid alleen kan worden behaald, wanneer het wagentje be mand is met een niet tege wichtige chauffeur V" Een gepensioneerde En gelse ingenieur, Alan Free man, heeft ca. een halfjaar gewerkt aan de ontwikkeling van eenzonne-energie- autootje". Hij zei deze tijd graag beschikbaar te heb ben gesteld in het kader van de milieuverontreiniging en de anti-lawaai-campagne. Alan is geen leek op dit ge bied, want hij heeft al eerder een zonne-energie-boot en een dito vliegtuig ontworpen. Maar het accent van zijn streven ligt toch wel op de konstruktie van bedoeld autootje. Doorgeldgebrekis alles wat klein uitgevallen en detopsnelheid" van het mugachtige vervoermiddel .Ju 4 Meer dan ooit is er de laatste tijd op tv, in radioprogram ma's en ii. dagbladen nogal wat aandacht besteed aan de problemen van vrouwen, die een borstamputatie hebben ondergaan. Terecht, want die problemen kunnen na zo'n operatie erg groot zijn, zowel op psychisch, sociaal en op sexueel gebied. Ook is een goede voorlichting nood zakelijk over bijv. het kiezen van de juiste prothese, het juiste moment van de keuze en de juiste manier van het dragen. In vrijwel alle pu- blikaties wordt de klacht ge uit, dat er niemand is die zich om deze problemen be kommert. Er werdt breeduit gesproken over een plaat selijk initiatief van vrouwen die zelf zo'n operatie hebben ondergaan en in Tilburg, Leiden, Nijmegen of ergens anders een „opvangclub" hebben georganiseerd. Want de gevestigde gezondheids zorg doet op dit gebied niets, zegt men. VERBAZING Bij de Kruisverenigingen worden al deze publicaties met stijgende verbazing ge lezen. Sinds jaar en dag heb ben alle provinciale Kruis verenigingen speciale dis trictsverpleegkundigen in dienst, die zijn belast met de kankerbestrijding. Hun speciale taak is het geven van voorlichting, raad en ad vies, zowel preventief als voor en na een ziekenhuis opname voor een operatie. Ook zijn zij de vraagbaak van bijna 4000 wijkverpleeg kundigen, die met een patiënt te maken krijgen die kanker heeft, of met pro blemen ten gevolge van een operatie. De districts verpleegkundigen onder houden ook nauwe kontakten met speciale klinieken, zoals het Anthonie van Leeuwen hoekziekenhuis in Amster dam, enz., ziekenhuizen waar patiënten met kanker worden geopereerd. Door veel van deze ziekenhuizen worden patiënten aan de wijkverpleegster „doorge geven", via nazorgdienst of de districtsverpleegkundige. De betrokken wijkverpleeg ster wordt dan door de dis trictsverpleegkundige „op het spoor gezet" van de spe cifieke problemen, waar de ze patiënten mee te maken (kunnen) krijgen. De wijkverpleegster wordt soms wel eens gezien als een goedwillende vrouw, die met meer charitatieve instelling dan vakkennis haar patiën ten bezoekt. De waarheid is echter, dat ze een hoog op geleide kracht is, die eerst 3,5 jaar ziekenhuisopleiding heeft gekregen voor het zo genaamde A-diploma, en daarna nog eens twee jaar een speciale opleiding heeft gevolgd tot 'verpleegkun dige in de maatschappelijke gezondheidszorg' aan een Sociale Academie of een school voor Hogere Beroepsopleiding. Bo vendien wordt zij door de Kruisvereniging elk jaar nog enkele dagen bijge schoold om up to date te blij ven in haar vak. Weinig men sen blijven zo 'bij' in hun beroep als de wijkverpleeg kundige. Zij is daarom vol- fi^urcduCbancre. komen capabel om ontsla gen operatie-patiënten thuis te verplegen (wondbehande- ling)maar ook om hen te begeleiden in hun problemen. En heeft zij raad nodig bij een moeilijk probleem, dan is er de districtsverpleeg kundige oncologie van de Kruisvereniging, om haar bij te staan. Wijkverpleeg kundigen en districtsver pleegkundigen weten ook al les af van prothesen voor vrouwen met een mamma amputatie. AAN ALLE VROUWEN Aan alle vrouwen die een ziekenhuis waar een nazorg- dienst aanwezig is verlaten na een mamma-amputatie, wordt gevraagd of zij verde re begeleiding wensen. In veel plaatsen is al zo'n dienst en de Kruisvereniging is bezig over het hele land een sluitende nazorgdienst te verwezenlijken. Wanneer men op die vraag 'nee' antwoordt, gebeurt er ook nietsZou men onder de 'nee-zeggers' de mensen moeten zoeken die later vin den dat er niets gebeurt en die daarom een eigen patiën tenvereniging gaan oprich ten? Vast staat in elk geval, dat iedere vrouw die een probleem op gezondheidsge bied en echt niet alleen de vrouwen met een borst amputatie terecht kan bij haar wijkverpleegster. Kan die zelf niet helpen, dan weet zij de weg om te zorgen dat iemand anders hulp biedt. Daar is zij voor op geleid PREVENTIE De Kruisvereniging geeft ook veel voorlichting om ziekten te voorkomen. Zij werkt bijvoorbeeld mee aan het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker. En ter preventie van borstkan ker propageert zij het zelf onderzoek van de borsten, door vrouwen in kritische leeftijdsgroepen. Ook werkt de Kruisvereniging samen met patiëntenverenigingen die dat wensen. De samen werking tussen professione le hulpverlener en de vrou wen die uit eigen ervaring weten waar de problemen liggen, kan van groot nut zijn voor het geven van de juiste zorg. Sinds jaar en dag onderhoudt de Kruisvereni ging daarom een goede sa menwerking met bijvoor beeld de Harry Baconclub, een vereniging van patiën ten met een kunstmatige uitgang via de darm op de buik. Het resultaat is een bijzonder goede opvang van de patiënten dié onder de werkingssfeer van deze club vallen. KONTAKT OPNEMEN Wanneer patiënten met een bepaald probleem zitten, is het voor hen erg belangrijk eerst eens kontakt op te ne men met de wijkverpleeg ster, alvorens tijd en energie te steken in het oprichten van wéér een nieuwe club, aktiegroep of vereniging. Het zal hun dan blijken, dat zij veel sneller en deskun diger hulp krijgen met aan zienlijk minder moeite. Er is immers geen wijk of buurt, geen dorp of gehucht in Nederland zonder wijk verpleegster? En zou het toch wenselijk blijken een nieuwe club, aktiegroep of vereniging op te richten, dan is het erg aanbevelenswaar dig daarbij kontakt te leg gen met de wijkverpleeg ster/districtsverpleegster. Het voorkomt langs elkaar heen werken, dubbel werken, tegen elkaar in werken en het verzekert een deskun dige inbreng. Aldus de Na tionale Kruisvereniging in een verhelderend en waar devol geschrift. Met de bescherming van de konsument tegen elektrisch onveilige apparaten is het slecht gesteld. De drie over heidsinstanties die de veiligheid van elektrische appa raten moeten waarborgen, werken niet doeltreffend. De economische belangen wegen soms ten koste van de veiligheid mee in de beslissing om een gevaarlijk apparaat al dan niet uit de handel te halen. Tot deze kon- klusie komt het Konsumenten Kontakt in haar blad "Koopkracht". VEEL KRITIEK Het ministerie van Eco nomische Zaken en de Economische Kontrole- dienst worden in hun elek trisch veiligheidsbeleid sterk door de consumen tenorganisatie bekriti seerd. Onderzoekresul taten na ongevallen wor den nooit vrijgegeven en het gevaarlijke apparaat wordt niet uit de handel genomen, zo schrijft het Konsumenten Kontakt. Het ministerie van Justi tie, dat de processen-ver baal tegen fabrikanten van onveilige apparaten afwikkelt, krijgt eveneens kritiek te verduren. Rech ters en officieren van jus titie blijken niet deskun dig genoeg om die fabri kanten van onveilige ap paraten aan te pakken. Het nieuwe elektriciteits- besluit waarin de eisen voor elektrische apparaten zijn vastgelegd, noemt de Konsumentenorganisatie niet voldoende om de produktie van veilige elektrische apparaten te garanderen. Ibissen de begrippen veilig en on veilig bestaat een te grote ruimte. SPECIALE INSTANTIE De roep om een gezag hebbende instantie op veiligheidsgebied wordt steeds groter, zegt het Konsumenten Kontakt. Gezien de vele tekort komingen van het huidige elektrische veiligheids beleid, is zo'n instantie, waarin zowel juristen als technici zitting moeten hebben,bepaald geen overbodige luxe. De orga nisatie adviseert de kon sument slechts elek trische apparaten te kopen die het Kema-keur- merk dragen. Kema-keur is voorlopig de enige wer kelijke waarborg voor een veilig elektrisch apparaat.

Soester Courant | 1977 | | pagina 27