KON TAKT Sinterklaas ging in rijtuig door Soest BOEK VAN DE MAAND 30,- VAN ■ESSEN—i NU F32.50 Wijkraad lijnrecht tegenover b en w Fusie woningbouw verenigingen niet de enige oplossing Twee honderd kinderen namen deel aan Sinterklaasactiviteiten in Artishock LENZEN BRILLEN HHfl Q Besluiten van het college B. en W. optiek Kerkmuziek Utrechtse Domkerk Weer CDA-soos V erkeersmaatregel De Schans Aanleg vijver Overhees en fietspad langs Koningsweg Maandelijkse wandeling van I.V.N. „Eemland" Ook door Hartje-Zuid boekhandel SOESTERBERGSESTRAAT 122 IN SOEST Auto dankzij motorpech niet gestolen Politie houdt verdachte op valreep aan Hedenavond vergadering Wijkraad Soesterberg Bobby's Fashion Bobby's Fashion Geen vliegtuigen kijken in Soesterberg KORTING St. Joseph-voorzitter over problemen Kerstmiddag bij Leger des Heils Eenrichtin gs verkeer Wilhelminalaan en Julianalaan Vrouwencafé brengt film „Take it as a man, madam" Soester Courant van donderdag 8 december 1977 OOGMETINGEN OPAFSPRAAK Birkstraat 2, Soest, tel. 12874. Zaterdagmiddag 10 december a.s., om 15.30 uur, is er weer muziek in de Domkerk. Er zal dan worden uitge voerd: Magnificat van H. Schütz en Concerto grosso G. F. Handel. Uitvoe renden: de Domcantorij. Het geheel staat onder leiding van Maarten Kooy. De toegang is vrij. Maandag 12 december a.s., 's avonds 20.00 uur, wordt er weer CDA-soos gehouden in restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat 122. Zoveel mogelijk leden van de CDA- raadsfractie zullen deze avond weer aanwezig zijn om te praten over en antwoord te geven op vragen van bezoekers, die betrekking hebben op het „reilen en zeilen" van de gemeen te. Vanaf maandag 5 december tot 19 december is De Schans en wel het gedeelte gelegen tussen de Weideweg en de uitrit van de stortplaats van grof huisvuil, voor alle verkeer in beide richtingen verboden. Deze gesloten verklaring geldt niet voor voetgangers. Gedurende deze periode wordt het éénrichtingsverkeer op De Schans, voor wat betreft het gedeelte uitrit stortplaats en kruising Schans/Kruis weg/Lange Brinkweg, opgeheven. De réden van deze verkeersmaatregel is de herbestrating van dit weggedeelte. Men is inmiddels begonnen met de aanleg van de vijver tussen de Ko ningsweg en Overhees n. Tevens is een begin gemaakt met de aanleg van het fietspad langs de Ko ningsweg tussen de Dorresteinweg en het punt ongeveer ten hoogte van het Weteringpad. Dit wordt gedaan om gevaarlijke verkeerssituaties met overstekende fietsers op het kruispunt Dorresteinweg en Koningsweg te voor komen. Met het laatste gedeelte van het fiets pad, dus vanaf Weteringpad tot aan de Beckeringhstraat, zal na het gereed komen van het hockeycomplex begon nen worden. De laatste wandeling van dit jaar van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, afd. „Eemland" wordt gehouden op zondag 11 december en wel in het Monnikenbos, Pinetuin, tus sen Soest en Amersfoort. Onder leiding van Natuurgidsen wordt tussen 14.00 en 14.30 vertrokken vanaf het laantje naast het „Witte Huis", gelegen aan de Birkstraat, nabij sportpark Birkhoven. Ook in de winter valt er nog veel over het bos te vertellen! Tijdens de officiële intocht van Sinterklaas in Soest op zaterdag 19 november heeft de goedheiligman vergeten de kindertjes in Soest-Zuid met een bezoek te vereren. Dit maakte de Sint afgelopen maandag goed door in een open rijtuigje een tocht door Soest én Soest-Zuid te maken. Startpunt was de dependence van de Van der Huchtsohool in Overhees; de Sint beëindigde zijn tocht op de Koninginnelaan. De drie winkelcentra werden door deze kindervriend bezocht; hier en daar stopte hij zelfs om met de plaatselijke jeugd een praatje te maken. Sint Nicolaas op de ladder naar de schoorsteen bij Sporthuis Eb Kareisen op de Soesterbergsestraat Foto Herman van Dam Om het met de winkeliers in Hartje- Zuid weer goed te maken, plaatste Sinterklaas de groen witte vlag van dit winkelcentrum op zijn wagen. Ook kon Iiij het niet laten in de andere winkel centra's stickers van „Hartje-Zuid" op te plakken. Nadat de goedheiligman met zijn twee pieten op het dak van sporthuis Eb Kareisen was geweest, ging de calèche over de hoofdweg naar Colitico en Aalsmeer's Bloemenhuis aan de Win- kelkring van Weedestraat. Daar strooide de Sint pepernoten voor de eetgrage jeugd. De Sint toonde zich maandagmorgen een echte kindervriend. In de Van der Huchtschool berispte hij onderwijzer Ja^ojndat deze, naar verluid, 's nachts MYTHEN! „Mythen van de Mensheid" geeft een uniek overzicht van alle mythologische verhalen van de wereld. U vindt de vaak treffende overeenkomsten in de basismotieven van al die oude verhalen Na 8 januari f 59.50 Bij: Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 Restaurant van den Brink Wij attendeerden U er op dat wij op 25- en 26 december weer geopend zijn. Ons kerstdiner bestaat uit 7 gangen! Gezien het aantal besprekingen belooft het gezellig druk te worden. Maar er zijn nog plaatsen te reserveren.. Tel. 02155-12706.1 snurkt en bovendien een zware pijp rookt. „Als ik over de daken rijdt en ik zie rook uit Jan's schoorsteen komen, weet ik niet of de kachel brandt of dat Jan weer aan de pijp zit", merkt de goedheiligman op. Voor straf moest de onderwijzer vijf minuten in de hoek staan. Het voorstel van zwarte piet om hem mee te nemen naar Spanje vond de Sint tevèr gaan. De onderwijzer kwam er genadig af. N Uittocht Hoewel de tocht van Sinterklaas min of meer als grap bedoeld was, betekende dit meteen de officiële uittocht van Sint uit Soest. Rijdend in zijn calèche ver oorzaakte de Sint op de hoofdweg een kleine fille, maar gelukkig namen de automobilisten de leeftijd vaii'dè goed.-, heiligman in acht en waren bereid wat langzamer te rijden. Omstreeks,twaalf uur beëindigde de Sint zijn"tocfit en beloofde volgend jaar terug te zullen komen. Waarschijnlijk brengt hij dan bij de intocht al een bezoek van Soest- Zuid. De winkeliers van „Hartje-Zuid", die de tocht van de Sint financieel mogelijk maakten, deelden na het uitzwaaien mee. dat er in „Hartje-Zuid" waar schijnlijk een grote kerstactie wordt gehouden. Uniek voor Soest zal dan zijn de intree van de Kerstman in Soest. Een geluk bij een ongeluk had een 21-jarige in de Dumoulinkazerne in Soesterberg gelegerde militair. Hij was op het Zeister Spoor met zijn auto door motorpech gestrand, waardoor hij de wagen er moest achterlaten. Blijkbaar heeft iemand geprobeerd de auto te stelen. De politie trof hem aan met een ingeslagen zijruit. Degene die ermee vandoor wilde, kreeg de motor echter niet gestart en gaf daardoor zijn pogingen op. De politie heeft de auto papieren van de eigenaar uit de auto gehaald en deze op de kazerne afge geven. Toen hij er al van overtuigd was aan de politie te zijn ontsnapt, werd de 24- jarige H. P. F. uit Soest op het laatste moment toch nog gepakt. De beroeps crosser was in de Lange Duinen aan 't crossen om een nieuwe motor uit te proberen, zoals hij later zei. Hij werd door de politie betrapt. Hij slaagde er echter in om te ontkomen. Toen de politie het zoeken naar F. al had gestaakt, werd deze met zijn motor thuis aangetroffen. Hij kreeg alsnog een proces-verbaal. Vanavond vergadert de wijkraad in het dorpshuis te Soesterberg. De avond begint om acht uur. Op het programma staan: kermisactiviteiten op zondag, situatie rond Batenburgweg, Verkeers situatie Zeister Spoor, bouw garages op de parkeerplaats nabij de Kamp weg. bouw van een Sporthal, en het woonerf Apollo. Volgend jaar komt de wijkraad bijeen op: 9 februari, 13 april, 8 juni, 10 augustus, 12 oktober en 14 december. N.C.V.B.-Soest-Zuid De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt woensdagavond 14 december a.s. in het gebouw „De Rank" de Adventsbijeen- komst. Aanvang acht uur. De Sint kwam! De Kerstman komt! De vorst is er! Wat doet Pa? Pa pakt een pak van Bob! Boetiek annex koffiebar Burg. Grothestraat 36 Soest - tel. 10429 Het dagelijks bestuur van de wijkraad is het helemaal niet eens met burge meester en wethouders. In plaats van faciliteiten te scheppen op de Batenburg- weg voor kijkers naar het vliegverkeer op de vliegbasis Soesterberg, zoals b en w van plan zijn, wil het dagelijks bestuur van de wijkraad juist, dat in over leg met de commandant van de vliegbasis maatregelen worden getroffen, waar door kijkers worden geweerd. Het dagelijks bestuur heeft de wijk raad geadviseerd (geheel voorbij gaande aan de gevaarlijke verkeers situatie op de Van Weerden Poelman- weg, die ontstaat doordat nieuwsgie rigen de stopverboden volkomen nege ren) alleen voorzieningen aan te bren gen voor milieuverbetering en niet de voorgestelde maatregelen te treffen zoals het plaatsen van banken e.d. aan gezien. die onnodig verkeer en publiek aantrekken. Dit werkt milieuvervui lend, aldus het oordeel van het dage lijks bestuur. De wijkraad behandelt het advies he denavond in de openbare vergadering (op de tweede dag van de begrotings behandeling in Soest), om acht uur in het Dorpshuis. Defensie Over nun idee hadden burgemeester en wethouders al informeel contact gehad met defensie. Daar had men er wel oren naar en wilde men graag praten over de even tueel te nemen maatregelen. Defensie dacht daarbij zelfs aan een verhoogd tegelplateau en de vestiging van een informatiecentrum, waar de vliegtuigkijkers informatie zouden kunnen krijgen over vliegtuigen, zo deelde de heer B. J. van Os van het gemeentelijk bureau voorlichting mee, toen hem gevraagd werd of er al iets bekend was over het standpunt van de fensie hierover. Burgemeester en wethouders hebben met hun plan iets anders voor dan de kijkers op de Batenburgweg tegemoet te komen. In navolging van de vlieg basis Gilze-Rijen, waar men de strijd tegen de neiuwsgierigheid van voorbij gangers allang heeft opgegeven door aan het eind van een startbaan voor het publiek de mogelijkheid te cre ëren „eerste rang" zitten, willen b en w de aan de Batenburgweg ontstane situ atie in goede banen leiden. Tevens, wat voor hen ook erg zwaar woog wil len zij daarmee bereiken dat een einde gemaakt wordt aan de verkeersge- vaarlijke situatie op de Van Weerden Poelmanweg. Ondanks het stopverbod dat daar geldt, wordt dit vooral tijdeps druk vliegverkeer door talloze wegge bruikers genegeerd. Er staan soms tientallen auto's in de smalle bermen. Ook het oversteken van de vliegtuig- kijkers heeft gevaarlijke situaties tot gevolg. Sinds defensie een aantal bomen heeft gekapt op het terrein van de vliegba sis dat grenst aan de Batenburgweg, is het zicht op de basis daar goed ge worden. Steeds meer mensen hebben dit plekje ontdekt als een unieke uit- kijkplaats, waar men erg goed zicht heeft op de aankomende en vertrek kende vliegtuigen. Vooral in de vakan- tietijd en op de woensdagmiddagen is het er vaak erg druk. Om die drukte in goede banen te leiden, wilden b en w er onder meer banken plaatsen en papierbakken neerzetten. Het dage lijks bestuur van de wijkraad blijkt hier dus niets voor te voelen en heeft zich lijnrecht tegenover burgemeester en wethouders opgesteld door de wijk raadsleden te adviseren aan te dringen op maatregelen om vliegtuigkijkers te weren. winkelcentrum 'HARTJE-ZUID' een brok gezelligheid in Soest. Deze maand is al duur genoeg daarom: op alle jurken en rokken met of van ribfluweel (dit is tevens de tip van de week) Het komt de heer H. Snel, voorzitter van de woningbouwvereni ging Sint Joseph, voorbarig voor als nu al volledig gedacht wordt aan één vereniging voor heel Soest zoals in de gemeenteraad is gesteld. Weliswaar zullen fusiebesprekingen worden gevoerd, waarin de verschillende opvattingen van de drie woningbouw verenigingen zullen moeten worden afgewogen en die duidelijk heid zullen moeten brengen over de beste en meest efficiënte vorm van administratie over en onderhoud van woningen, maar wat het uiteindelijke resultaat zal zijn, is bij benadering niet te zeggen. De heer Snel schrijft dit in „Wonen", het informatieblad voor leden/bewo ners van de woningbouwvereniging Sint Joseph in Soest en Soesterberg. Dit naar aanleiding van verbaasde, soms zelfs verontwaardigde reacties van leden na de mededeling van de drie woningbouwverenigingen (St. Joseph, Patrimonium en Goed Wonen) en het gemeentelijk woningbedrijf over het beginnen van fusiebesprekingen met als doel te komen tot één woningbouw- Jeugdige belangstelling voldoende in het Artishockgebouw Foto Herman van Dam Ongeveer tweehonderd kinderen namen dit weekend deel aan de Sinterklaasmanifestatie van de Soester kunstenaarsver eniging Artishock. Onder de noemer „Doen voor Sint" bakten zij speculaas, versierden taai taaipoppen, speelden Sinter klaas en Zwarte Piet en schreven gedichten. Zaterdagochtend en zondag was de opkomst van kinderen tussen de zes en twaalf jaar zeer goed. zaterdagmiddag verschenen wat minder kinderen, omdat toen ook elders activiteiten werden geor ganiseerd. Drie jaar lang heeft Artishock „Doen voor Kerst" georganiseerd. Dit jaar is zij, in verband met het ongunstige tijdstip van het Kerstfeest \oor de organisatoren, overgegaan tot het houden van een Sinterklaasmanifestatie. In het gebouw aan de Steenhoffstraat was voor de kinderen meer dan genoeg te doen. Nieronderzoek schoolgaande jeugd Het nieronderzoek van de schoolgaan de jeugd is tijdens de begroting 1975 aan de orde geweest. Het Geneeskun dig Schooltoezicht Baam e.o. heeft het college bericht dat ingaande het schooljaar 1977/1978 de zogenaamde „N-Comburtest" in het kader van het nieronderzoek schoolgaande jeugd wordt toegepast. Hierdoor kan er tijdens het urineonder- zoek niet alleen eiwit en glucose, maar ook eventuele urinewegen-infecties worden geconstateerd. In de praktijk heeft deze test reeds vele malen haar doeltreffendheid aangetoond. In ver band met de personeelsbezetting is de „uricult-test" niet haalbaar. Verkoop papieren vuilniszakken Ten behoeve van de flats in het Smits veen en Klaarwater kunnen de bewo ners vanaf heden papieren vuilniszak ken kopen bij de huismeester in de flat Varenstraat, onder nummer 2, elke werkdag van 8 tot 9 en van 13 tot 14 uur. Aanleg voetgangers- oversteekplaatsen Dalweg Het college is akkoord gegaan met de aanleg van twee voetgangersover steekplaatsen op de Dalweg in het Soesterveen. Woensdag 21 december begint om vijf uur 's middags een Kerstmiddag voor bejaarden boven zestig jaar en invali den. De middag wordt georganiseerd door het Leger des Heils en vindt plaats in De Rank, Soesterbergse straat 18 te Soest. Aanvragen kunnen gericht worden aan Brigadier J. Bergsma, Merelhof 20 te Baarn. Voor vervoer kan men zich wenden tot de koster van De Rank. Dit vervoer is alleen voor invaliden en voor hen, die slecht ter been zijn. vereniging voor de hele gemeente Soest. De heer Snel schrijft, dat het bestuur van Sint Joseph zich bewust moet zijn van een stuk verantwoordelijkheid voor de gehele huisvestingsproblema- tiek. Daarom heeft het bestuur ge meend aan de besprekingen te moeten meedoen. De drie corporaties en de gemeente zijn destijds een samenwerkingsver band aangegaan voor onderhoud van en administratie over de woningen in de Stichting Samenwerking Woning bouwcorporaties. Om dit zogenaamde werkapparaat beter en efficiënter te laten functioneren„heeft hét stichtings bestuur de Nationale Woningraad ge vraagd een onderzoek in te stellen naar het functioneren van de SSW. Hieruit is duidelijk gebleken, dat de stichting wel goed werkt, maar dat het bestuurlijk eigenlijk een onding is. Het geregeld terugkoppelen naar de participanten maakt het haast on mogelijk tot een goede besluitvorming te komen. Volgens de heer Snel is het duidelijk, dat er iets moet gebeuren om tot een verantwoord volkshuisvestigingsbe- leid te komen. Het bestuur zal eerst de mogelijkheden hiertoe onderzoeken en daarna een afgerond voorstel aan de leden voorleggen. De vraag blijft, al dus de heer Snel, of fusie de enige werkelijke oplossing is of dat er ook nog andere mogelijkheden zijn. Hij is ervan overtuigd dat dit het geval is zodat een onderzoek noodzakelijk is. Met nadruk stelt de voorzitter van Sint Joseph. dat het bestuur zich in de fu siebesprekingen zal laten bijstaan door deskundigen van de landelijke organi satie NCIV, Nederlands Christelijk In stituut voorde Volkshuisvesting, waar bij de vereniging is aangesloten. „Veel al wordt tegenwoordig gedacht dat alle problemen worden opgelost door alles maar op èèn hoop te vegen. Dit is zeker niet altijd waar. Historische achtergronden spelen ook nu nog een rol, evenals bepaalde principiële op vattingen. Het eigen gezicht van de woningbouwvereniging betekent nog wel iets", aldus de heer Snel. Hij vraagt de leden tenslotte hun me ning schriftelijk kenbaar te maken, of die nu positief of negatief is. Gemeentewerken heeft vandaag' de borden model 13 van het R.V.V. ge plaatst op de Julianalaan en Wilhel minalaan. Dat betekent dat beide we gen slechts van èèn kant ingereden mogen worden. Deze maatregel geldt niet voor (brom)-fietsers. Onlangs heeft het college besloten de Julianalaan, tussen de Wilhelminalaan en de Korte Bergstraat gaande in de richting van het Nieuwerhoekplein, aan te duiden als eenrichtingsverkeer. Op donderdag 15 december om pl.m. 20.45 uur, draait er in het vrouwencafé de feministische film „Take is as a man, madam". In deze film wordt de man-vrouwrol omgedraaid, waardoor de ondergeschikte positie van de vrouw in het dagelijks leven duidelijk zicht baar wordt. Omdat dit niet alleen een vrouwen aangelegenheid is, zijn op deze avond ook geïnteresseerde mannen welkom in net vrouwencafé. Na afloop kan er van gedachten gewisseld worden over de film. Het café is open vanaf 20.30 uur. Inlichtingen 02155-11303. Vrouwen café: p.a. Molensoos, Molenstraat 142 te Soest.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3