Meer animo voor winkelcentrum dan er ruimte is Soesterberg heeft echt geen reden tot klagen Vakjargon in gemeenteraad Wethouders reageren niet direct op algemene beschouwingen Soester situatie werd wereldnieuws Geen plannen tot verkoop woningwetwoningen Raad neemt motie over woonwagencentrum aan ZILVER SPEELGOED A. van der Weerd Tien mille voor aankoop kunstwerken hypotheken assurantiën van der lans helpt vérder dan u denkt Infocentrum in gebouw G. W. Energiebesparing Ruimtelijke ordening Van Aalst (VVD) Instructiebad in Soesterberg aan Dorpshuis aanbouwen veenbesstraat462, soest, tel.02155-16267 Oordeel burgemeester: Storimans (CDA) wil huisnummer verlichting verplichten VanEe (VVD) tegen begroting gemeentewerken Tekenaar geïnspireerd door raad Soest? Voorlopig handhaving slachthuis Ir. H. A. van Ee (VVD) Gemeente niet geïnteresseerd in onderzoek energiebesparing CD A-wens: Deel van N assauplantsoen parkeerterrein Beslissing over Openluchttheater Gezins- en bejaardenverzorging geeft knelpunten Verdeelde reacties op PvdA-voorstel Soester Courant van donderdag 15 december 1977 Raad keurt begroting 1978 goed Sar ri^^6handeUng Zit er weer voor een jaar op. Volgend mei aan h t leuw,e Se™eenteraad, «lie na de verkiezingen van mei aan het werk gaat, zich erop storten. Oi hij dan wat tüÜT rijstebrijberg van cijfertjes en informatie heen- a ar üa z'"ende raad, staat te bezien. Het Ujkt wel of de begroting er voor de raadsleden is in plaats van voor de hele ge meente. Ze maken er een echte vergadering van, dus langdurig, want kortstondige vergaderingen lijken niet meer te bestaan, om dat die wellicht de schijn hebben dat er toch niets belang rijks op de agenda staat. Ruim veertien uur heeft de gemeenteraad nodig gehad om de be groting 197» goed te keuren. Er werd niets aan veranderd, en dat is al een even goede traditie als de goedkeuring zelf. Alleen zat er dit jaar m de persoon van ir. A. M. van Ee (VVD) een ad- dertje onder het gras: hij stemde tegen de begroting van de dienst gemeentewerken, omdat hij het niet eens was met het personeelsbeleid. Maar omdat de heer Van Ee op de laatste dag niet aanwezig was toen er over de totale gemeentebegroting ge stemd moest worden, keurde uiteindelijk toch de gemeenteraad de begroting goed, zonder tegenstem Er werden twee moties aangenomen. Eén van de heer G. van Aalst namens de VVD over de overdracht van de Rademaker- straat in Soesterberg door het rijk aan de gemeente, en één van Jan Visser (Progressief Soest). Deze motie hield in, dat nu bin nen drie maanden een definitieve plaats wordt aangewezen voor een woonwagenkamp voor 25 wagens in de gemeente. Zonder wethouder D. Hoekstra (CDA) die wegens ziekte er niet bij kon zijn, is de gemeenteraad woensdagavond begonnen aan de behandeling van de begroting 1978. Opvallend was, dat twee van de drie andere wethouders, mevrouw M. F. van Stiphout-Croonenberg (PvdA) en drs. G. Plomp (VVD) er geen behoefte aan hadden op de algemene beschouwingen in te gaan. Ook de reactie van wet houder J. J. Ebbers (WD) op financiële opmerkingen was kort. Hij raadde af om, zoals was geopperd, de voorgestelde belastingverhogingen later te laten ingaan. Er zou dan een reserve gevormd kunnen worden, waardoor verho gingen in de toekomst zo laag mogelijk kunnen blijven. Burgemeester mevrouw rar. J. M. Cor- ver-van Haaften sprak haar bewonde ring uit voor het feit, dat op het ge meentehuis zoveel tot stand is ge bracht met zo weinig mankracht. Over de voorlichting zei ze, dat b. en w. zich zullen beraden over vooral kwanti tatieve verbetering ervan. Het inrich ten van een permanent info-centrum in de hal van de Margrietschool zal wor den bekeken, hoewel mevrouw Corver zei bang te zijn dat het een steriele boel zal worden omdat het zover van het andere gemeentelijke gebeuren af ligt. Wat de inspiratie betreft zal misschien een andere vorm moeten worden toe gepast. De hiervoor gedane suggesties zullen worden betrokken bij de evalu atie van de inspraaknota. B. en w. zul len bekijken of het inwerken van nieuwe gemeente- en wijkraadsleden op een iets ludieker en gezelliger ma nier kan dan met de zittende raad is gebeurd. Of het nieuwe college in 1978 een program- dan wel een afspiege lingscollege zou moeten worden, daar over onthield de burgemeester zich van een oordeel. Wel wilde zij de sug gestie overnemen, te worden betrok ken bij het opstellen van een college program. Ht verlenen van spreekrecht aan bur gers in commissie en raadsvergade ringen, zoals was geopperd, zou vol gens strakke lijnen moeten gebeuren, anders loopt het uit de hand, vreesde de burgemeester. Dat de raad efficiënter zou moeten vergaderen, zoals het CDA zei, had de instemming van de burgemeester, ..maar dat hebben we al eerder afge sproken in het seniorenconvent (de fractievoorzitters) Omdat - een unicum in Soest - twee van de drie wethouders niet op de al gemene beschouwingen ingingen, maar hun reactie hierop bewaarden tot de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting, werd het woensdag avond niet zo laat. Mevrouw mr. E. Korthuis-Elion heeft namens de VVD-fractie in de raad nogmaals gepleit voor de inrichting van een permanent informatiecentrum voor de bevolking. Zij deed hierbij de suggestie, ruimte te zoeken in het ge bouw gemeentewerken. Over voorlich ting zei de heer J. R. van Poppelen (CDA) dat die al belangrijk zou ver beteren indien het bureau voorlichting constant bezet zou zijn. Overigens had hij kritiek op de eerste avond van de begrotingsbehandeling: ,,Ik heb nog nooit zo'n zwakke verto ning meegemaakt als dit jaar. Twee wethouders zijn zelfs helemaal niet aan het woord geweest. Als de CDA- wethouder niet verhinderd was ge weest, hadden er in ieder geval twee wel geantwoord. De burgemeester trok dit in twijfel: „Ook voor hem waren er geen vragen". Overigens wees zij erop, dat de raad er zelf mee akkoord gegaan was sommige punten in een la ter stadium van de begrotingsbehan deling te beantwoorden. Op de vraag van de PvdA over het houden van referendums, zei de burge meester dat het college hiervan geen voorstander is, zolang het niet gaat om uitzonderlijke gevallen als bijvoor beeld een annexatie van Soest door Amersfoort. De heer K. de Wilde (PvdA) tenslotte pleitte voor een soe peler contact tussen het college van b. en w. en de insprekers, met name waar het het Centrumplan betreft. Ofschoon zijn fractiegenoot Van Aalst even tevoren gevraagd had een onder zoek in te stellen naar besparing van energie, zei de VVD-er ir. M. A. van Ee op de tweede dag van de begro tingsbehandeling het gevoel te hebben dat burgemeester en wethouders hele maal niet geïnteresseerd zijn in zo'n onderzoek. „Want bij een energiebe sparing wordt minder gas verkocht, waardoor het winstsaldo zal verminde ren. De gemeente heeft er in wezen helemaal geen belang bij energie te besparen", aldus de heer Van Ee. Wethouder J. J. Ebbers (WD) hielp hem snel uit de droom: er is een werkgroep op komst, die zich gaat bezighouden met de energiebesparing. „We zijn ons wel degelijk bewust van de noodzaak tot energiebesparing en zullen hier keihard aan meewerken", aldus de heer Ebbers. De heer G. van Aalst drong er nog op aan het iso leren en ventileren van woningen te bestuderen. „Er is voor een nieuw winkelcentrum een verplaatsings- en vestigingsanimo voor 10.000 vierkante meter. Dat is al 2.000 vierkante meter meer dan het hele centrum groot wordt, en dat terwijl nog niet eens alle reacties op de ge meentelijke enqête hierover binnen zijn". De burgemeester, die dit meedeelde in de begTotingsvergadering, noemde de tot nu toe ontvangen reacties bijzonder positief. „Bij de zaken die zich in het nieuwe centrum willen vestigen, zijn vier supermarkten. Overigens zal het centrumplan wel niet in februari behandeld kunnen worden, maar zal het april worden voordat de raad zich erover kan buigen", zo verwachtte burgemeester mevrouw Corver. Het PvdA-lid H. Goote constateerde, „dat zich donkere wolken boven het centrumplan samenpakken". Jan Visser (Progressief Soest) voorspelde „dat het wel zal gaan regenen ook". Veel optimistischer was de WD-er P. Lange: „Na regen komt zonneschijn". „Wat denkt U te doen met het centrum plan als de belangrijkste gesprekspart ner van de gemeente en de project ontwikkelaar, de ondernemers, ons duidelijk maakt dat hij het centrum Het gemeenteraadslid Jan Visser (Progressief Soest) heeft ontdekt, dat de Soester situatie op het gebied van de ruimtelijke ordening voorkomt in de wereldliteratuur, en wel in een aflevering van Asterix de Galliër, getiteld: de Romeinse Lusthof. Hij bood dit boekje de burgemeester aan. Wat is het geval in dit stripboek? De Romeinen besluiten in het buitenge bied van Asterix' dorp een lusthof te bouwen met superagora, thermen en galliseum. De Romeinen komen, rooien de bomen, maar 's nachts gooien de Galliërs wonderzaadjes in de open gaten en fffloep de bomen schieten de grond uit. Maar helaas, er verrijst toch een groot hotel voor de romeinse rustzoekers, die in het vriendelijk dorpje van Asterix en Obelix boodschappen gaan doen. Daar ontstaat een heel verve lend sfeertje van concurrentie, brood nijd en winkeldrukte en men besluit toch maar de zaak goed aan te pakken en te torpederen. De Romeinen blazen de aftocht en het woud herneemt zijn eeuwenoude rechten. Namens de VVD heeft de heer G. van Aalst gepleit voor de bouw van een in structiebad in Soesterberg. De plaats daarvoor lijkt geen probleem te zijn: aangebouwd aan het Dorpshuis op het terrein van de r.k. kleuterschool. Mevrouw A. Greefhorst-van Overdam (CDA) hield een pleidooi voor het boogschieten voor gehandicapten. Wet houder drs. G. Plomp (VVD) zei hier over, dat er buiten wel mogelijkheden zijn. maar dat deze sportbeoefening in een zaal moeilijk ligt. Er is nu een brief binnen van de boogschutters en bij de behandeling daarvan zal men het accomodatieprobleem bespreken en zoeken naar mogelijke oplossingen. HORLOGER. JUWELIER SOESTERBERGSESTRAAT 26 TEL. 12982 SOEST niet ziet zitten?" wilde Visser weten. Hij was ervan overtuigd, dat het cen trum op instorten staat als naast de ondernemers ook de provinciale plano logische commissie en de provinciale planologische dienst niet enthousiast zijn Burgemeester mevrouw mr. Corver daarentegen meende, dat men niet zo angstig moest zijn. „Ik geloof dat ho gere instanties van goeden huize moeten komen om een andere plek voor bijvoorbeeld het gemeentehuis aan te wijzen als wij onze poot stijf houden". Daarna deelde de burge meester mee hoe groot de verplaat sings- en vestigingsanimo tot nu toe is. „Dit is een soort besmettelijke ziekte, waarvan ik hoop dat Soest er verstoken van blijft", was de reactie van Jan Visser (Progressief Soest) op het betoog dat de arts P. Lange (WD) hield bij de behandeling van het hoofdstuk volksgezondheid tijdens de begrotings vergadering. Visser doelde op het taalgebruik van de liberaal. Deze zei onder meer, dat „de gezondheidszorg als een aparte enti teit wordt beschouwd", had het over „ordeningsprincipes zoals ècheloznering", wilde trachten „structuren aan te brengen in dit amorfe veld van activiteiten", sprak over „stratificatie met hiërarchische kenmerken", constateerde de „de schooljeugd gemiddeld acht carieuze elementen in het blijvend gebit heeft", vroeg om een vertaling van beleid naar regionale dimensies", sprak over "risico-indicatoren die predisponeren" en zei ook nog iets „op grond van methodologische overwegingen". Aan de reacties uit de raad te horen, vertolkte Jan Visser wel onge veer de mening van dit college over het taalgebruik van de heer Lange. Deze reageerde met de opmerking, „dat vakjargon moeilijk wordt begrepen". De heer K. de Wilde (PvdA) had dit heel goed door. Hij gebruikte daarom begrijpelijke taal, al gaf hij er wel de moei lijke woorden bijtoetsstenen voor criteria, lijst van volgorde inplaats van prioriteitenlijst. En bij wijze van grapje gebruikte hij een keer „de filosofische context", net nadat hij gezegd had liever geen dure woorden te gebruiken Maar het simpelste en voor zelfs een kind begrijpelijk kwam toch wel de heer J.R. van Poppelen (CDA) uit de bus, toen hij het bij het hoofdstuk politie had over „het plietsiebro". Op 27 januari j.1. deed de commissie culturele zaken het voorstel een bedrag van 10.000,- beschikbaar te stellen uit het Fonds Kunstaankopen ten einde over te gaan tot het aankopen van op onze gemeente betrekking hebbende kunstwerken. Naar aanleiding van dit voorstel besloot de commissie financiën evenwel dat eerst een lijst moest worden voorgelegd met die voorwerpen, die voor aankoop in aanmerking kwamen. Dit is door de commissie culturele zaken gedaan; hierbij bleek echter dat met het inventariseren dermate veel tijd is gemoeid, dat werken die tijdens het begin van deze periode worden geïnventariseerd, na beëindiging van één en ander reeds zijn verkocht. Het college van burgemeester en wet houders stelt dan ook voor dit bedrag beschikbaar te stellen en geleidelijk aankopen te doen c.q. opdracht te geven tot het vervaardigen van schil derijen, aquarellen en etsen, die op markante plekken in deze gemeente betrekking hebben. Nat beëindiging van deze taak zal het resultaat door middel van een overzichtstentoonstel ling worden getoond. Drs. J. L. Menne (CDA) heeft zich uitgesproken tegen verkoop van woningwet woningen. In dit verband informeerde hij of er nog nieuws was over de Molen straat-affaire. Bewoners die hun huis van de gemeente willen kopen hebben een proces tegen de gemeente aangespannen om dit te bereiken. Wethouder D. Hoek stra (CDA) antwoordde, dat de dagvaarding nog steeds niet binnen is. Zijn col lega J. J. Ebbers (VVD) zei, dat het beslist niet de bedoeling van het gemeente bestuur is de woningwetwoningen te koop aan te bieden. De inyvon®^s van Soesterberg hebben een paar jaar geleden wel eens de indruk gehad stiefmoederlijk te worden bedeeld, maar er is de laatste tijd veel ten goede veranderd. Toch bekruipt de mensen daar wel eens de vrees, dat het college van burgemeester en wethouders waar het de specifieke Soesterbergse problematiek betreft, zich ten opzichte van hogere instanties wel eens iets te gematigd opstelt. Dit zei de heer C. Verheus [CDA] tijdens de begrotingsbehan deling. Als voorbeelden noemde hij de lang durige procedure van overdracht van de Rademakerstraat; het uitblijven van een tunnel onder de nieuwe rijks weg; het nog steeds ontbreken van een goede regeling van het openbaar ver voer, en het ontbreken van voldoende zaalsportaccommodatie. Naar de me ning van de heer Verheus zou er iets moeten veranderen aan het psycholo gisch klimaat tussen het gemeentebe stuur en de inwoners van Soesterberg. De communicatie met de wijkraad is daar ook een voorbeeld van, zei hij. Een verbetering van het klimaat en het onderling vertrouwen zou mede kun nen worden bereikt door een perma- nente bezetting van de hulpsecretarie, met meer mogelijkheden dan voor heen, zoals een afdeling burgerlijke stand. Overigens zei de heer Verheus ..in alle eerlijkheid en objectiviteit", dat gedurende de zittingsperiode van deze gemeenteraad heel veel in Soes terberg tot stand is gebracht, „al zijn er dan nog wensen". Burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften vond, dat Soester berg eigenlijk helemaal geen reden tot klagen heeft. De voorzieningen daarbij een inwonertal van 5.500 zijn zelfs zo, dat Soesterberg als zelfstandige ge meente niet op dit niveau gekomen zou zijn. Zij had inderdaad de indruk, dat de communicatie tussen het gemeen tebestuur en de wijkraad beter zou kunnen. Overigens constateerde mevrouw Corver, „dat er ook wel eens zaken zijn, waarin men in Soesterberg niet altijd erg verstandig handelt". Als voorbeeld haalde zij daarbij aan de overeenkomst met defensie over het gebruik door Soesterbergse verenigin gen van het Officierscasino. „Defensie deed daar altijd erg moeilijk over. Wij als college hadden het zover voor elkaar, dat de minister van defensie bereid was om vier keer per jaar het Casino beschikbaar te stellen tegen een vergoeding van 600 gulden, zodat elke vereniging maar 150 gulden hoefde te betalen in plaats van 400 gulden die ze anders per keer zou moeten neertellen. Maar één vereniging zei: we betalen alleen als we de zaal ook inderdaad gebruiken. Een contract voor drie verenigingen wilde defensie echter niet zodat dat van de baan was. Het wordt ons ook niet altijd gemakkelijk gemaakt", verzuchtte de burgemees ter tenslotte. De heer G. van Aalst (VVD) consta teerde dat de inspraakprocedure met bewoners van huizen die voor verbe tering in aanmerking komen, de laat ste tijd wat vertraging ondervindt. Oorzaak hiervan is naar het oordeel van de WD de bezetting van de Stichting Sa menwerking Woningbouwcorporaties. Aantrkken van deskundig personeel is een vereiste, omdat inspraakproce dures veel tijd en deskundige voorbe reiding vragen. Overigens pleitte hij ervoor de SSW een geschikte ruimte als kantoor beschikbaar te stellen, op dat de stichting optimaal kan functio neren. De situatie met betrekking tot woning verbetering baart de PvdA zorgen, zei de heer J. J. van den Brakel. Resul taten blijven achterwege, tot grote er gernis van de bevolking. Als voorbeeld noemde hij het verbeteringsplan Klaarwaterweg, dat niet vlot loopt, „Besprekingen voeren is wel noodza- kelijk, maar er zal dan ook eens een keer een besluit genomen moeten wor den". Wat dit laatste betreft zegde wethou- der D. Hoekstra (CDA) toe, bij hogere instanties aan te dringen op spoed in de kwestie Klaarwaterweg. De heer P. Storimans (CDA) wees bij de begrotingsbehandeling op de jan boel die vooral in de oude wijken heerst ten aanzien van de straatnamen en de huisnummers. Die zijn bijna niet te vinden of te lezen. Hij pleitte er voor de bewoners van nieuwe wijken dwingend voor te schrijven de huls nummers te verlichten, hetgeen de verkeersveiligheid zal bevorderen. Dat zal ook het geval zijn als er betere plekken worden gevonden voor het neerzetten of ophangen van straat naambordjes, Binnen drie maanden na een gesprek tussen de commissie maatschappelijk werk en de commissie ruimtelijke ordening zal een plaats aangewezen worden voor een woonwagenkamp in Soest voor 25 woonwagens. De raad volgde hier mee een motie van Jan Visser (PS), waarvan de strekking is, dat elk uitstel van de beslissing over een woonwagenkamp ten nadele is van de woonwagen bewoners en dat voor de afloop van de termijn van drie maanden een terrein aangewezen wordt, dat voldoet aan de door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gestelde eisen. Ook de andere fracties van de raad drongen op spoed aan bij het nemen van een beslissing inzake het woon wagenkamp. Mevr. G. Alting-Ambro- sius (WD) zei nog dat „we bij de realisering van een woonwagenkamp altijd op tegenstand zullen stuiten van de omwonenden als het gaat om de integratie van de woonwagenbewoners". Ir. M. A. van Ee (VVD) heeft zich uitgesproken tegen de begroting 1978 van de dienst gemeentewerken. Hij deed dit omdat het aantal personeels leden stijgt, en het aantal werken dat wordt uitbesteed, niet daalt. En hoewel wethouder D. Hoekstra (CDA) hem voorhield, dat de raad de perso neelsuitbreidingen steeds heeft goed gekeurd, en dat zelf-doen vaak voorde liger is dan uitbesteden, bijvoorbeeld in het geval van vuilnisophalen, stem de de heer Van Ee toch demonstratief tegen. De heer G. van Aalst (WD) vroeg b. en w„ eens dringend te informe ren wanneer de uitspraak is te ver wachten van de belastingrechter over de milieubelasting voor Soesterberg. Aan de hand van voorbeelden zei de heer Van Aalst, dat men in Soester berg geen hoge pet op heeft van het provinciaal gebeuren. Wethouder Hoekstra: „Wij hebben er helemaal geen pet van op". Bij het hoofdstuk grondbedrijf pleit te drs. J. L. Menne (CDA) met na druk voor rechtvaardigheid en duide lijkheid bij het vaststellen van grond prijzen. De heer C. Verheus (CDA) zei namens het CDA dat het aanbeveling zou ver dienen bij het ontwerpen van nieuwe wegen al rekening te houden met de aanleg van voetgangerstunnels. De tekening op de voorpagina van het dagelijks verschijnende gemeentelijke knipselnieiiws, samengesteld door het bureau voorlichting, heeft het CDA een reactie ontlokt. Dé omslagtekening van de vorige woensdagruitgave /stel de een vergaderende gemeenteraad voor, die niet bepaald veel interesse aan de dag legde voor de spreker. De raadsleden zater er zelfs verveeld bij. De heer J. R. van Poppelen (CDA), die woensdag op de eerste dag van de begrotingsbehandeling al de hand in eigen boezem had gestoken toen het ging om een betere en efficiëntere wij ze van vergaderen door te stellen „dat onze manier van discussiëren blijk baar niet de interesse van het publiek heeft", uitte de veronderstelling dat de tekenaar geïnspireerd was door een vergadering van de Soester gemeente raad... Er zal gezocht worden naar een be heersvorm van het openbaar slacht huis waarmee personeel zowel als ge bruikers het eens zijn. Onlangs is ge bleken dat het personeel in overleg met de gebruikers het slachthuis voor lopig wil handhaven. Wethouder J. J. Ebbers (WD) antwoordde dit op vra gen bij de begrotingsbehandeling van het hoofdstuk slachthuis. Wat de fi nanciën betreft valt er voorlopig nog te putten uit een reservepotje. Bij gro te investeringen zal het voortbestaan van het slachthuis opnieuw bekeken moeten worden. „Het is echt niet onze bedoeling het koste wat kost te hand haven". De heer J. Hilhorst (WD) had zich vóór continuering van het slachthuis uitgesproken. Jan Visser (Progr. Soest) daarentegen wilde al gaan werken aan het veiligstellen van de belangen van het personeel bij sluiting van het slachthuis. Hij wilde hiervoor een mo tie indienen, maar zover kwam het niet omat hij het antwoord van wet houder Ebbers voldoende vond. Dat vond ook de heer K. de Wilde PvdA Ofschoon zijn fractiegenoot Van Aalst even tevoren gevraagd had een onder zoek in te stellen naar besparing van energie, zei de VVD-er ir. M. A: van Ee gisteravond op de tweede dag van de begrotingsbehandeling het gevoel te hebben dat burgemeester en wethou ders helemaal niet geïnteresseerd zijn in zo'n onderzoek. „Want bij een ener giebesparing wordt minder gas ver kocht, waardoor het winstsaldo zal verminderen. De gemeente heeft er in wezen helemaal geen belang bij ener gie te besparen", aldus de heer Van Ee. Wethouder J. J. Ebbers (VVD) hielp hem snel ui,t de droom: er is een werkgroep op komst, die zich gaat bezighouden met energiebesparing. „We zijn ons wel degelijk bewust van de noodzaak tot energiebesparing en zullen hier keihard aan meewerken", aldus de heer Ebbers. De heer G. van Aalst drong er nog op aan het isoleren en ventileren van woningen te bestude ren. Wethouder van maatschappelijke aan gelegenheden mevr. M.F. van Stip hout-Croonenberg (PvdA) stelde het overleg over het woonwagenkamp za kelijk te willen houden. Dit overleg moet dan gaan tussen alle instanties die te maken hebben met de verplaat sing van de 25 woonwagens van het kamp Amersfoort naar Soest. Het op een lijst brengen van de woon wagenbewoners om zo te selecteren wie naar Soest kan verhuizen en wie niet, verwierp zij. „De woonwagenbe woners zijn geen tweederangs burgers. Het zijn mensen met een eigen pro blematiek. Twee jaar gelegen waren er 25 bereid om naar Soest te verhuizen." Zij stelde voor het bij die 25 te laten. „In de eerste plaats moeten we echter eerst zelf een helder beeld krijgen van de plaats voor het woonwagenkamp en de aard van de voorzieningen en pas daarna moeten we gaan praten", aldus mevr. Van Stiphout. Voor de grote parkeerproblemen bij het winkelcentrum Van Weedestraat moet volgens het CDA op korte ter mijn een oplossing worden gezocht door het treffen van voorzieningen. Daarvoor gaf de heer C. Verheus het college van b. en w. de volgende sug gesties in overweging; voorlopig een deel van het Nassauplantsoen als par keerruimte inrichten en aan de Stad houderslaan een parkeerterrein aan leggen. Volgens onderzoekingen, aldus de heer Verheus, mag de loopafstand winkel centrum-parkeerplaats maximaal driehonderd meter bedragen. Iedere parkeerplaats extra geeft in een centrum een omzetverhoging van ongeveer 200.000 gulden. Binnenkort komt er een beslissing over wat de gemeente gaat doen met het openluchttheater. Dit blijkt uit het ant woord op vragen hierover van mevr A. van Gelder (PvdA). Zij stelde, dat ërifrrïe mbgelijkhedén zijn:'het open luchttheater niet handhaven, het wél handhaven en slechts de verzoeken, die om het theater binnenkomen hono reren of een actief beleid te voeren. Wethouder van maatschappelijke en culturele aangelegenheden mevr. M. F. van Stiphout-Croonenberg vond, dat de zaken rond het openluchttheater nu maar eens tot een eind gebracht moes ten worden. Anders duurt het jaar in jaar uit, totdat we moeten bekennen het ook niet meer te weten. Er moet nu maar een beslissing genomen wor den, waarvan we de consequenties moeten aanvaarden. „De gemeente heeft niets te maken met de gezins- en bejaardenverzorging. Dit is een taak van het rijk". Dit legde de wethouder van maatschappelijke aangelegenheden mevr. M.F. van Stip hout-Croonenberg uit tijdens de begro tingsbehandeling. Zij deed dit op vra gen of het niet mogelijk was voor de gemeente bij de springen in de gezins- en bejaardenverzorging, omdat dit de laatste tijd veel knelpunten op levert. „Dit kan een gemeente niet zo maar doen. Eerst dient overleg ge pleegd te worden met het rijk", aldus mevr. Van Stiohout. Extra bemoeilijkt wordt de mogelijk heid om bij te springen nog, omdat de gemeente niet over complete gege vens beschikt inzake de maatschappe lijke dienstverlening. Wachtlijsten en prioriteiten zijn bij het college van b. en w. onbekend. Het college is wel bereid een poging te ondernemen deze gegevens te achterhalen. De suggestie van de heer K. de Wil- de (PvdA) om de burgemeester te be trekken bij de program-opstelling van het nieuwe college van b. en w. in 1978, vindt de VVD een goede gedach te, waar de fractie zich bij monde van mevrouw mr. E. Korthuis-Elion graag achter schaarde. Het CDA wilde dit niet direct doen. De heer J. R. van Poppelen wilde deze suggestie als mogelijkheid aan de nieuwe gemeenteraad doorgeven. Jan Visser (Progressief Soest) was het er daarentegen helemaal niet mee eens. Hij zei geschokt te zijn over het PvdA-voorstel. „Nog vóór mijn ver twijfelde poging om de drie partijen in de raad uit te dagen eens te gaan staan voor de belangrijke politieke portefeuilles ruimtelijke ordening en voorlichting, vliegt de PvdA regelrecht in de open armen van de burgemees ter, die al drie jaar lang blijk geeft de drie fractievoorzitters volkomen in haar mantelzak te hebben zitten". Hij verlangde van de politieke partijen dat zij vóór de raadsverkiezingen pu bliceren wat het college-program met de burgemeester inhoudt, zodat de kie zers weten wat hen te wachten staat, ,als zij dat al niet weten' De burgemeester zei het jammer te vinden, dat Visser zo geschrokken was. Mogelijk daardoor heeft hij het niet hele maal begrepen. Een programcollege kan er niet vóór, maar pas na de ver kiezingen komen.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13