ïi Keuken koopje niet zomaar. Wijkraad na uitleg akkoord Inspraakgroep Eemland geeft geen oplossing voor problemen in het Eemland trefpuni vew G Alle etsen van Rembrandt afgebeeld op ware grootte poggenpohl kookkunst- 1 VAN DE5000 Unieke uitgave Verkeerssituatie Zeister Spoor Flinke buit bij inbraak in huis van oud-politieman Ledenvergadering en loterij bij Zilver Tetra Vergadering Openbaar Onderwijs foto heRman van 6am Speciale schrijfavond Amnesty International Soester Courant van donderdag 15 december 1977 Over weinig kimstenaars zijn zoveel boeken gepubliceerd als over Rembrandt Harsmz. van Rijn. Zelden is aan zijn werk echter volledig recht gedaan. Na recente publicaties met goede kleurenreprodukties van de schilderijen van Nederlands grootste kunstenaar uit de Gouden Eeuw, mocht een nieuwe uitgave van het etswerk niet ontbreken. Daarom stelde Gary Schwartz - producent van de Rijksmuseumcatalogus dit boek, getiteld: ,,Alle etsen van Rembrandt, afgebeeld op ware grootte" samen. Op basis van de nog bijna ongepubliceerde collectie in het Teyler museum te Haarlem worden hierin alle etsen van Rembrandt op ware grootte afgebeeld. Enkele grote etsen zijn op bijgevoegde losse bladen weergegeven. •v hUi imf&ï Deze uitgave van de etsen is uitzon derlijk in twee opzichten: het is de eerste uitgave in deze eeuw waarin alle etsen op ware grootte zijn gerepro duceerd, en het is voor het eerst dat de reproducties niet naar foto's zijn gemaakt, maar naar de etsen zelf. De basis van deze uitgave vormt, zoals gezegd, de fraaie en weinig bekende groep Rembrandt-etsen in het bezit van het Teyler Museum te Haarlem. Deze I9de-eeuwse collectie is bijeen gebracht met een opmerkelijk gevoel voor kwaliteit, eenzelfde volgorde is aangehouden bij het samenstellen van dit boek. In totaal 312 afbeeldingen en 3 grote vouwvellen, grangschikt naar zeldzaamheid, technische eigenaardig heden en volledigheid bieden de lezer dan ook een goede indruk van de bij zondere gaven van Rembrandt van Rijn. In het boek worden achtereenvolgens Rembrandt's leven, zijn etswerk, de techniek van het etsen in zijn tijd en literatuur over Rembrandt's etsen be handeld. De resterende bladzijden be handelen: zelfportretten, bijbelse on derwerpen, heiligen, allegoriën en fan tasieën, bedelaars, naakten, erotische voorwerpen en mythologie, landschap pen, mansportretten, studies van mannen, portretten en studies van vrouwen, diverse onderwerpen en drie etsen, die niet in Bartsch zijn opge nomen. Op een overzichtelijke wijze worden de etsen weer onderling met elkaar vergeleken. Via een handig cijfersys- teem verwijst auteur Gary Schwartz naar andere etsen van Rembrandt en geeft bij elke tekening een korte ver klaring. ..Alle etsen van Rembrandt" is een bijzonder lezenswaardig boek. Ieder een, die zich een mening wil vormen over de etsen van deze beroemde schilder, doet er goed aan dit boek te lezen. „Rembrandt, Alle etsen op ware grootte". Auteur Gary Schwartz. Uit gave: de Haan, Haarlem. 232 pagina's 3 bijgevoegde bladen. Prijs tot 1 januari 24,50, daarna 29,50. Verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven. Eén van de etsen uit het boek „Rem brandt" waaronder het authentieke handschrift van de meester Zo'n beslissing wil je weloverwogen nemen. Daarom praat Forma Concepta uitgebreid met u. Noteert uw wensen. Vraagt naar werkgewoontes, gezinsgrootte, beschikbare ruimte. Aan de hand daarvan maken we een tekening. Daarna beslist u pas. Forma Concepta heeft het meest uitgebreide keukenprogramma: Poggenpohl. In mahonie, eiken en kunststof. In talloze uitvoeringen en kleuren. Maar één en dezelfde kwaliteit. Poggenpohl dus. En met al dat komfort en die praktische details zal de prijs u meevallen. Komt u eens kijken? Keukenstudio „Forma-Concepta" B.V. Amsterdam: Chr. Huygensplein 34-36 (bij de Middenweg) telefoon (020) 9318 59. Hilversum: G roest 36, telefoon (035) 1 1076 (donderdagavond open). Ook tijdens de wijkraadsvergadering moest de op de publieke tribune aanwezige wijkagent, hoofdagent J. Hartman, handelend optreden om orde te scheppen in de chaos van de vergadering. Het ging hier om het agendapunt: Verkeerssitua tie Zeister Spoor. Het dagelijks bestuur had voorgesteld burgemeester en wethouders overeen komstig het advies van de verkeers- commissie wijkraad te berichten, dat de wijkraad er mee akkoord gaat, dat beide uitgangen van de wijk Apollo op het Zeister Spoor als voorrangskrui singen worden aangemerkt. De kruising ter hoogte van de rotonde bij de Kolonel Van Rooijenweg en het Zeister Spoor nu leverde problemen op. Voorzitter P. C. Pieren zag zich ge noodzaakt de vergadering voor vijf minuten te schorsen om wijkagent Hartman de gelegenheid te geven de situatie ter plekke duidelijk te maken aan de leden. De heer Hartman vervolgens, tekende aan de vergadering op het aanwezige schoolbord de situatie uit. Het bleek, dat het Zeister Spoor in de toekomst als voorrangsweg aange merkt wordt ten opzichte van het ver keer komende vanaf de Kolonel Van Rooijenweg én van de uitrit van Apollo op het Zeister Spoor, ter plekke Richel- leweg genaamd. Na de uitleg van de heer Hartman kon de wijkraad akkoord gaan met het voorstel van burgemeester en wethou ders. Alleen de heer Th. Sluis had problemen met het feit, dat in het verleden door de bewoners van Egghermonde een aan vraag ingediend zou zijn voor een uitgang op het Zeister Spoor en deze aanvraag afgewezen was. ,,Nu kan het blijkbaar wel", zo concludeerde hij. Hij adviseerde de bewoners van Eg ghermonde alsnog de uitrit op het Zeis ter Spoor aan te vragen in het verleng de van de Oude Tempellaan. Een en ander zal door de verkeerscommissie van de wijkraad onderzocht worden. Deze week is het eindverslag verschenen van de groep „Eemland", die op ini tiatief van de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering een mening heeft gevormd over de problemen in de Landelijke Gebieden in de pro vincie Utrecht. Uit deze „inspraakprocedure" zijn weinig oplossingen naar voren gekomen. De groep wil aan de ene kant behoud van de natuur, terwijl aan de andere kant ruil verkaveling en verbetering van de infra-structuur bepleit worden. Twintig deelnemers uit het Eemland hebben vier maal in Soest vergaderd. Daarbij kwamen onderwerpen als ver stedelijking, landbouw en infrastruc tuur aan de orde. Een duidelijke me ning hierover kon de inspraakgroep niet vormen. Het Rijk heeft Amersfoort aangewe zen als de groeistad van de omliggende omgeving. In de komende tien jaar zullen dan ook 10.000 nieuwe woningen moeten wor den gebouwd. Zo kan de groei van Eemnes, Baarn, Soest en Bunschoten tot een minimum worden beperkt. Het merendeel van de inspraakgroep wijst Amersfoort als groeistad af. Zij verwachten, dat Amersfoort en Hoogland, en in de toekomst misschien zelfs Bunschoten, aan elkaar zullen gaan groeien. De groep is dan ook voor een verdere uitbreiding naar het Zuiden. Zij denken er aan de bevol king naar Almére en zo mogelijk Zee- wolde te laten gaan. Industrievestigingen in het Eemland moeten „uit den boze" zijn. Enige ge vestigde industrieën moeten echter de mogelijkheid hebben zich uit te brei den. Dit mag echter niet in het open landschap gebeuren, maar moet in of bij bestaande dorpen geschieden. Landbouw De landbouw in het Eemland ligt, ten opzichte van de rest van ons land, achter. Om hier verbetering in te brengen is ruilverkaveling nodig. Aan de andere kant vindt de groep het Eemland zó'n uniek landschap, dat aantasting moet worden tegengegaan. „Het menselijk leefmilieu moet voorop staan"., schrijft zij in het rapport. Als oplossing biedt Bij een inbraak in de woning van de oud-brigadier van poli tie C. de Bruin hebben de da ders een aanzienlijke hoeveel heid Delfts blauw, antiek en vier olieverfschilderijen buit gemaakt. De totale waarde is niet bekend. De inbraak in de woning aan de Mo lenstraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. De daders zijn vermoedelijk binnengekomen door een bovenlicht. De bewoners, die lagen te slapen, hebben niets gehoord. Me vrouw De Bruin was om twee uur 's nachts nog beneden geweest. Toen was er nog niets aan de hand. Zater dagmorgen werd de inbraak ontdekt. één van de duizenden kerstbomen bij ons wacht op U, op Uw kinderen, op een plaatsje in Uw kamer. En als U dan toch komt, om hem op te halen, geniet dan van een gratis kopje koffie. Samen met een gezellig kerstmuziekje op de achtergrond, bent U dan meteën in de kerstsfeer. Kerstbomen - Kerststukjes - Losse materialen-Sparre takken Hulst - Kerstballen - Kerstboomverlichting, U vindt 't allemaal. N.B.: Maandag 19 december de hele dag geopend (dus ook s morgens) 20,2122 en 23 december ook 's avonds open tot 9 uur. Amstardamseweg 139 - Amersfoort - Telefoon 033 -17031 Neerlands grootste tuincentrum, vlak bij U in de buurt! de groep kleinschalige landbouw en boerderijverplaatsing. Het aantal dat naar de Eempolder iou kunnen, wil de groep buiten discussie laten. Volgens de groep worden de boeren door de EEG te veel opgejaagd om schaalvergroting toe te passen. Land- egalisatie geeft problemen voor de vogelstand, zodat dit eigenlijk niet mo gelijk is. Ook hier ziet de groep het Eemland als een uniek landschap. „Het is een uitgesproken agrarisch gebied en het moet dit karakter behouden". Infrastructuur Hierover is de groep van mening dat de landbouwwegen in de Eempolder niet verbreed moeten worden. Zij moe ten de agrarische betekenis behouden. Concluderend kan men stellen dat de inspraakgroep enerzijds oog heeft voor de problematiek van landbouw en industrie, maar dat zij anderzijds ten aanzien van de natuur geen con cessies wenst te doen. Hoe die proble men dan opgelost moeten worden, is in dit rapport helaas niet te lezen. Een spreekbeurt van de heer J. Hoe- deman uit Amersfoort, een grote lote-, rij en een ledenvergadering staan op het programma bij de aquariumver eniging „Zilver Tetra". Dit alles ge beurt op dinsdagavond 20 december vanaf 20.00 uur in één van de zalen van de Rank, Soesterbergsestraat 18 te Soest. Het is nog niet bekend, waar de heer Hoedeman zijn lezing over gaat hou den. Zilver Tetra is haar zusterver eniging „Norit" uit Amersfoort in elk geval erkentelijk voor de komst van deze spreker. De aquariumvereniging nodigt alle le den met echtgenotes en verloofden uit, om de avond op te luisteren. Een groot aantal Soester winkeliers heeft boven dien prijzen beschikbaar gesteld voor een loterij ten bate van de vereniging. Het bestuur van het distrikt Eemland van de Vereniging voor Openbaar On- derwijs komt op woensdag 14 decem ber a.s. bijeen in de Geerenschool aan de Talmalaan 2 te Baarn. In het distrikt participeren een 10 tal afdelin gen van de V.O.O. De agenda van de vergadering -welke om 20.00 uur be gint- vermeldt voor de pauze enkele huishoudelijke zaken terwijl na de pauze de ontvangende afd. Baarn met haar wel en wee centraal zal staan. De vergadering is (hoe kan het ook anders voor een Openbare Vereniging) openbaar. BPiiiósRepoRucie filmRepoRtAqe kinöeRseRie stuöio-, peRS- en BeÖRIjfsfOtOQRApe Donderdag 15 december aanstaande om 20.00 uur zal er een speciale schrijf avond gehouden worden in het Amnes ty Centrum, Middelwijkstraat 72 (zij ingang). Deze avond zal de aandacht gevraagd worden voor zeven politieke gevange nen die zich bijzonder hebben ingezet voor de mensenrechten. Het zijn: Esquivel uit Argentinië, Ko- valjov uit de Sovjet-Unie, Kim Chi Hay. Zuid Korea, Nefolovhodwe, Zuid- Afrika, Julio Castro uit Uruguay, Wreksoatmodjo, Indonesië en Pavlicek uit Tsjecho-Slowakije. Voor deze gevangenen en hun lotgeno ten worden op zaterdag 10 december, de dag van de Rechten van de Mens, demonstraties gehouden bij de diverse ambassades in Den Haag. Er zijn schrijfvoorbeelden en uitge- breide beschrijvingen van deze ge- i vangenen voorhanden. Verder zal er de i mogelijkheid zijn groetkaarten te i schrijven aan gevangenen in het kader 1 van de jaarlijkse groetaktie van Am- 1 nesty International aan onder andere gevangenen in Chili, Irak, Taiwan, E- gypte, de Filippijnen, Rusland en Bra- zilië. Allen die iets willen doen voor mensen die om hun mening, godsdienst, ras, i huidskleur of sekse gevangen zijn ge- 1 zet, wordt gevraagd deze avond te ko- 1 men schrijven. Voor schrijfmateriaal, postzegels en dergelijke wordt gezorgd. Er wordt een kleine bijdrage in de portokosten gevraagd. Tevens is er ook gelegenheid om in lichtingen over het werk van Amnesty International te verkrijgen. Nadere in formatie verstrekt de heer B. van Vliet. Stadhouderslaan 112» Soest, tel. 13879. Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren. Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is roux? Hebt u wel eens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort termen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC. De recepten ma ken het u verder duidelijk gaffelbitter zijn stukjes haring in saus, verpakt in blik. Gaffel- bitter is een halfconserve. Dit betekent dat het produkt, zelfs in gesloten verpakking, slechts beperkt houdbaar is en altijd in de koelkast moet worden be waard. Op de verpakking moe ten dan ook de termen „beperkt houdbaar" en „koel bewaren" voorkomen. Gaffelbitter wordt gemaakt in de herfst en winter en moet vóórdat het zomer is worden gegeten. Koop 's zomers géén gaffelbitter! gamba's worden ook wel scam pi's genoemd. Het zijn grote gar nalen, die meestal ongekookt in de schaal worden verkocht. Gamba's worden diepgevroren in ons land geïmporteerd en moeten dus ook bevroren wor den verkocht. garnituur is een onderdeel van een gerecht, dat tegelijk met het hoofdbestanddeel wordt ge serveerd. Een garnituur is het typerende bestanddeel van een schotel. Dikwijls ontleent een gerecht hieraan zijn naam. gelatine is een bindmiddel voor b.v. koude puddingen, dat gla zig en geleiïg bindt. Gelatine lost op in warme vloeistoffen. Het is verkrijgbaar in poeder- vorm en in blaadjes. De laatste zijn ook in het rood verkrijg baar; 1 blaadje gelatine weegt 2 gram. Om te berekenen hoe veel gelatine voor een pudding nodig is kunt u het volgende lijstje hanteren: voor 1 dl melk 2% g 1 dl slagroom 1V> g 1 dl zure vloeistoffen, zoals karnemelk, yoghurt, vruchtesap 3 g 1 dl vruchtenmoes 2% g 1 dl alcoholhoudende vloeistof 4g 1 stijfgeslagen eiwit l g gierst is een verzamelnaam voor verschillende graansoor ten, zoals sorghum, millet en tef. Gierst wordt o.a. gegeten in Z.O. Europa, India, en in delen van Afrika. gomasio is een mengsel van zee zout en sesamzaad, dat samen wordt gemalen. Het wordt voor al in de makrobiotische keuken gebruikt als broodbeleg en spe cerij. Bewaar gomasio in een goed gesloten pot. Gomasio is in het natriumbeperkte dieet niet toegestaan. Zeezout is ook rijk aan natrium! Gorgonzola is een blauwe schim melkaas, die volvet en romig is. Gorgonzola is zachter van smaak dan de vrij pittige Fran se schimmelkaas, Roquefort, grenadine is rode limonadesi roop. Tegenwoordig is essence meestal de smaakstof. Oor spronkelijk werd hij gemaakt van granaatappels. Dan moet hij vruchtenlimonadesiroop he ten. grilleren is het bruin en geheel of gedeeltelijk gaar maken van vlees, gevogelte, vis, groente en fruit met behulp van een stra lende hitte. De hoge tempera tuur zorgt dat er snel een korst ontstaan zodat het gerecht min der uitdroogt. Bij grilleren wordt meestal geen vet ge bruikt, ten hoogste een beetje olie, waarmee het gerecht wordt bestreken. Lekkere jus moet u dan ook niet verwachten van een gegrilleerd stukje vlees. Neem voor grilleren van vlees of gevogelte alleen malse stuk ken. Grilleren is een bereidingswijze die veel in een calorieënbeperkt dieet wordt toegepast. Er wordt immers weinig vet bij gebruikt. „Gegrilleerd" alleen is echter geen vrijbrief voor een slanke lijn. De grondstoffen moeten ook mager zijn en de porties niet te groot, om het juiste effect te be reiken. recepten voor 4 personen garbure (stevige Franse groen tesoep met kool) 600 g spitskool, 300 g wortelen, 100 g aardappelen, 2 eetlepels olie, 1 teentje knoflook, 1 thee lepel tijm, 100 g mager ontbijt spek in blokjes, V/s. 1 bouillon, 1 klein pakje diepvries tuinbo nen of Vt 1 bUk witte bonen, peterselie, peper, zout. Maak de groente schoon en schil de aardappelen. Snijd ze in niet te kleine stukken. Verhit de olie en bak hierin de kleingehakte knoflook, tijm en blokjes ontbijtspek. Doe de groente, aardappelen en de bou illon erbij. Breng het geheel aan de kook en kook de soep plm. 20 minuten door. Kook de tuin bonen of de inhoud van het blik witte bonen de laatste 10 a 15 minuten mee. Maak de soep op smaak met kleingesneden peter selie, peperen zout. Geef de soep met bruinbrood of stokbrood.

Soester Courant | 1977 | | pagina 15