GERTH vestigingen Soest open voor ongecontroleerde Visser beklaagt zich over seponeringsbeleid van justitie Z0MER- GIDSEN Julianakerk Unieke Kerststal bij Tuincentrum 't Yaarderhoogt Weer volkskerst- zangdienst in de SEC bakt de oliebollen voor de Nicolette Neeteson uit Huizen winnares internationale ski wedstrijden Soesterberg zevende keer „bruin" DE EERSTE VVV Soest geeft foldertjes voor plaatselijke bevolking uit Kerstmarkt in Artishock gericht op betaalbare kunst Vrees VVD-er Lange: J.M. Veenstra nieuwe secretaris Soester Zakenkring Nederlandse overwinning Spreekuur wethouder Hoekstra Donderdag 15 december 1977 56e jaargang no. 17 5 OESTER B COURANT Bureau voor redactie en administratie: Abonnement per kwartaal f 5,-. Van Weedestraat 29, Soest -Tel. 14152* SR/UT Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag Op de skibaan van Otto Zoetelief te Soesterberg werden dit weekend internatio nale skiwedstrijden gehouden. Deelnemers uit België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Nederland streden om de eerste prijs in de zogenaamde „paral lelslalom". Winnares werd Nicolette Neeteson van de skiclub ,,De Wolfskamer" uit Huizen. Het was dit weekend voor het eerst, dat internationale skiwedstrijden in Nederland werden gehouden. Op de kunstbaan van Otto Zoetelief is dit nu mogelijk. Hoewel er een verschil blijft bestaan tussen echte sneeuw en de kunstbaan, waren de skiërs niet ontevreden over de behaalde resulta ten. Rob Gulden, Nederlander, woonachtig in Luxemburg, zegt hierover: „De overgang van sneeuw naar een kunst baan is mij meegevallen. In het begin was het wel wennen maar na een paar uurtjes weet je niet beter. Zelf ben ik benieuwd hoe de ervaring andersom zal zijn. Overigens zijn er in Luxem burg vergevorderde plannen om tot een kunstskibaan te komen". Bij de zogenaamde „parallelslalom" gaat het niet om een bepaalde tijd te scoren, maar om diegene, die het eerst beneden is. Hiertoe werden de deelnemers in poules van vier ver deeld, die dan via een afvalsysteem uitmaakten wie er als winnaar over bleef. De Gooise skiërs hebben het dit week end niet slecht gedaan. Zij mogen de komende wedstrijden dan ook met hoop tegemoet zien. Hoewel het pu bliek niet tot in de late uurtjes is gebleven, mag deze wedstrijd toch ge slaagd worden genoemd. Nadat de echte sneeuwpericde afgelopen is. zal zeker doorgegaan worden met wedstrijden op de kunstskibaan van Otto Zoetelief te Soesterberg. liggen reeds op U te wachten of vraag gratis toezending bij uw erkend anvr reisbureau SOEST-LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 Op zondag 18 december 1977 zal in de Julianakerk aan de Julianalaan i te Soest de Volkskerstzangdienst worden gehouden. Aanvang: 19.30 uur. Medewerking verlenen: Mevrouw Mr. J. M. Corver-van Haaften, burgemeester van Soest; n Dominee Joh. C. Baumfalk, gereformeerd predikant te Soest; Pastoor J. Buisman, van Soest; Christelijk Gemengd Zangkoor „Sursum Corda" en het „Paleiskoor" onder leiding van de heer L. J. Meyer; orgelbegeleiding Mevrouw A. Goor- Schippers, J) Het kinderkoor van de parochie Petrus en Paulus, onder leiding van de i) heer G. van de Schepop; 1 Het muziekcorps P.V.O., o.l.v. de heer P. Daalhuisen J Organist: de heer T. Roosjen. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Bij een ongewijzigd toewijzingsbeleid inzake huisvesting, zal het vrije vesti gingsgat in Soest erg groot worden. Soest komt over tien jaar door de dure woningen die ook nu nog gebouwd worden in Overhees 2, wagenwijd open te staan voor ongecontroleerde vesti gingen. Dit voorspelde de heer P. Lan ge (VVD) in zijn algemene beschou wing op de ruimtelijke ordening tij dens de begrotingsvergadering. Overi gens, zo voegde hij eraan toe, kan de VVD vooralsnog geen oplossing bie den. Het is nu eenmaal zo, dat de kwa liteit en de ligging van de premie koopwoningen zo goed is, dat de reële marktwaarde ervan verkoop van de huizen garandeert voor een prijs hoger dan de stichtingskpsten. De nog te bouwen huizen in Overhees 2 zullen bij oplevering gemakkelijk 160.000 gulden opbrengen, aldus de heer Lange. Ten aanzien van het nieuw te stich ten centrum handhaaft de WD haar visie over een gecombineerd centrum (winkels en openbare voorzieningen) in de hoek Parklaan-Nieuweweg. Uit gangspunt voor dit beleid is de ver wachting, dat concentratie van ge spreide winkelvoorzieningen tot kwali teitsverbetering kan leiden. „Een uit daging voor de ondernemers in Soest die zij moeten en ook kunnen waar maken wanneer de condities waaron der dit moet gebeuren, aangepast kun nen worden aan de afmetingen van het project. Wanneer dan, bij een bloeiende mid denstand, centrale bestuurlijke en so ciaal-culturele voorzieningen worden gerealiseerd, verwachten wij dat het centrum de functie van ontmoetings punt zal krijgen'zei de heer Lange. Namens de raadsfractie drong hij er tenslotte bij burgemeester en wethou ders op aan, alle wegen te bewandelen en alle registers van hun vindingrijk heid te openen om te bevorderen dat de provinciale overheid zich kan vere nigen met de door het zittende gemeen tebestuur gekozen beleid inzake de bouw van een gecombineerd centrum op de oorspronkelijke plaats, in de hoek Parklaan-Nieuweweg. Als opvolger van aftredend secretaris de heer H. G. Scholtmeijer, is benoemd de heer J. M. Veenstra, Vosseveldlaan 33 te Soest. De benoeming is tijdens de algemene ledenvergadering van 29 no vember j.1. geschied. Het is langzamerhand een traditie geworden, dat er bij Tuincentrum 't Vaarderhoogt rond Kerstmis een levensechte Kerst stal te bezichtigen valt. Vorig jaar stelde de Mariakerk uit Soest beelden beschikbaar, dit jaar heeft Eric Dorrestein met zijn familie vier beelden gemaakt. De kerststal is in een speciale hoek gesitueerd, zodat het „levensechter" lijkt. Vorig jaar stond de groep namelijk te ver uit elkaar, zodat het effect minder werd. Vijf jaar lang verzorgt dit tuincentrum de kerststal. Elk jaar worden er weer veranderingen en verbeteringen aange bracht. Het gaat de heer Dorrestein erom het Betlehem-gebeuren zo reëel mogelijk uit te beelden. Daarom maakt hij ook gebruik van levende dieren, zoals ezels, schapen, geiten etc. De kerststal is opgesteld in de nieuwgebouwde plantenkas. Voor iedereen, jong en oud, is het weer de moeite waard een kijkje te gaan nemen. De gemeenteraad zal zich niet tot de justitie wenden met het verzoek in de toekomst minder zaken te seponeren. Jan Visser (Progressief Soest) be klaagde zich in de begrotingsverga dering over het soepele seponerings beleid (het niet overgaan tot straf vervolging) in de provincie Utrecht. Het percentage geseponeerde zaken ligt volgens hem in Utrecht op 32, terwijl in de noordelijke provincies slechts acht procent van de strafza ken naar het oordeel van de justitie niet voor strafvervolging in aanmer king komt. Visser vroeg daarom, de Utrechtse justitie te vragen in 't ver volg minder soepel zijn. Burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor ver-van Haaften raadde dit af. Immers, het seponeringsbeleid is voor behouden aan de officier van justitie. Ze zei niettemin soms wel eens te be treuren dat bepaalde zaken gesepo neerd worden, en dat geldt ook voor de politie. Het hoge percentage gese poneerde zaken bevordert ook niet be paald de animo bij de politie om over al achteraan te gaan, omdat het frus trerend werkt, aldus de burgemeester. Zij raadde de gemeenteraad evenwel aan, niet in de bevoegdheden van de officier van justitie te treden, en de raad kon het daarmee eens zijn. Geschrokken was de burgemeester van een opmerking van de heer G. van Aalst (WD) om de surveillance in burger uit te breiden. Hier wilde mevrouw Corver niet aan. „Dat lijkt op geheime politie", zei ze. „En we hebben er soms al moeite mee wanneer de politie een auto ge bruikt, die niet als politie-auto her kenbaar is". Ten aanzien van de uitbreiding van het instituut wijkagent zei de burgemees ter, dat Soesterberg wat dit betreft nu al overbedeeld is en dat nu eerst voor Soest wijkagenten zullen worden aangesteld. Jan Visser (PS) wilde graag eerst wijkagenten benoemd zien voor 't Hart, het Soesterveen en Over hees. Beveiliging Over het politiebureau zei Van Aalst (die om de surveillance in burger had gevraagd in verband met het toene mend aantal „vandaleurs" zoals hij zei), dat dit onvoldoende beveiligd is. Er veel geld in investeren lijkt de VVD dan ook verspilling van tijd, geld en energie. Maar gezien de laatste ont wikkelingen in het crimenele vlak, straatroven, het gooien van carboleum om je zin door te drijven, maar ook de RAF-methodes, is een betere bevei liging van het politiebureau noodzake lijk. Het „hoe" zou de VVD graag aan experts overlaten, „die niet nood zakelijk uit deze gemeente hoeven te komen". Van Aalst deed al wel enige sugges ties: kogelvrij glas en het aanbrengen van een al dan niet met technische apparatuur uitgeruste sluis van bin nenkomst, waar het politiepersoneel overzicht op heeft. Voor het geringe bedrag van 10 cent per stuk geeft de VVV Soest twee foldertjes uit over: „Bezienswaardig heden in Soest" en „De Duinen in Soest". De bedoeling is veelvoorko mende vragen als: „Hebt u iets over Soest?", en „Hoe zijn de duinen ont staan?" op een begrijpelijke manier te beantwoorden. Om de folder bereik baar te maken voor de burger is het niet een „dure" uitgave geworden, maar één die slechts tien cent kost. Voor de zevende keer vindt de SEC-oliebollenactie plaats. De organisatie is rond en de ingrediënten zijn reeds ingekocht. Woensdagmiddag 28, donderdag 29 en vrijdag 30 december zijn de „bollen" voor 2,75 per acht stuks, te koop. SEC is ervan overtuigd dat haar olie bollen echt lekker zijn. Zij verwacht dit jaar dan ook een recordopbrengst van meer dan 47.500,- bruto. De net to opbrengst komt ten goede aan de jeugdactiviteiten, die door deze voet balvereniging worden ontplooid. Het accent zal bij de besteding van dit bedrag komen te liggen op de „tech nische begeleiding". SEC heeft veel ondersteuning voor haar actie ondervonden. Geheel be langeloos verzorgt loodgietersbedrijf Sakkers de nodige assistentie. In schrijfformulieren hebben reeds be stellingen binnen gebracht. Besteld kan worden via telefoonnum mer 15790. In de kantine van SEC aan de Bosstraat kunnen de bollen eveneens afgehaald worden. Ook be drijven kunnen nu al een hoeveelheid reserveren. Zolang de voorraad strekt, worden de oliebollen ook huis-aan-huis verkocht. Op aanplakbiljetten, die SEC in heel Soest heeft verspreid, is te lezen welke hoeveelheden tegen wel ke prijs te verkrijgen zijn. Wethouder Hoekstra is verhinderd woensdag 21 december spreekuur te houden. „Geef 'ns iets anders met Kerst" is het delijke sfeer, d.w.z. er worden enkel motto van de Kerstmarkt, die tot 23 sieraden en kunstvoorwerpen ver- december in het Artishockgebouw ge- kocht. De organisatoren hebben dit houden wordt. Het accent van deze besluit genomen, omdat zij vinden dat verkooptentoonstelling is komen te lig- kadootjes voor Kerst een blijvende gen op „betaalbare kunst". Daarom is waarde moeten hebben, zodat deze niet een prijslimiet van 175,- vastgesteld, binnen een afzienbare tijd in de prul- terwijl de meeste grafische kunst niet Iemand belanden. Daarom is ook de boven de honderd gulden uitkomt. Ook prijslimiet van 175,- gesteld, in de prijsklasse tussen tien en vijfen- Tot en met vrijdag 23 december is de twintig gulden is al wat aardigs te Kerstmarkt van twee tot vijf te bezich- krijgen. tigen. Uiteraard is iedereen, die deze grafische kunst wil bekijken, van harte De goederen liggen buiten de huishou- welkom. Een interessant hoekje van de kerst markt van „Artishock' Foto Herman van Dam In de folder „Bezienswaardigheden in Soest" worden genoemd: de oude lan taarn achter het VVV-gebouw, het Kerkpad, de Petrus- en Pauluskerk, de Kerkebuurt, het monument Konin gin Emma, de Paardenkamp, de Soes ter Duinen, de boerderijen in de Birkt, de boerderij Eigendomweg, de Soester Eng, Paleis Soestdijk, Park Colenso, Monument '40-'45, de Grote en Kleine Melm, Station Soestdijk en het Ge meentehuis. Op een summiere wijze wordt, geïllustreerd met enkele foto's, iets over deze bezienswaardigheden verteld. In de folder „De Duinen in Soest" wordt iets verteld over het ontstaan; de Lange en de Korte Duinen en De Stompert. Het laatste is een heide en bosterrein rondom „De Stompert" - een „berg" van 57,3 m - gelegen ten zuidèn van de spoorlijn Amersfoort- Utrecht in de buurt van het vliegveld Soesterberg. Beide folders zijn in een oplage van 2000 stuks verschenen. Het is de be doeling dat in het voorjaar van 1978 nog twee folders, over de Eempolder en een fietstocht, gereed komen. De fol ders zijn verkrijgbaar bij het VVV ge bouw. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 1