Voorin en uit bed Elektronische naaimachines een waardevol bezit Zo'n modebewuste deken Hadden Cocktail hapje Soestor Courant van donderdag 15 december 1977 Een bekend spreekwoord zegt: Als hadden komt, is hebben te laat. Dat had ik maar", die spijt achteraf daar valt gewoonlijk niet veel meer mee goed te maken. Hoogstens wanneer het om kleinere niet zo be langrijke zaken gaat. Dan kan het gevoel van spijt zich misschien omvormen tot een verstandige les om in het vervolg beter op te let ten, beter na te denken en vooral beter te handelen. Gaat het echter om ern stiger aangelegenheden, dan kan die spijt, die wroeging vaak eerder ver lammend dan aanmoedi gend werken. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat we maar in 't wilde weg leven en ons van de schade en 't verdriet die we anderen berokkenen niets aantrek ken. Willen we onszelf als mens respecteren, dan dienen we ook de daarbij behorende verantwoorde lijkheid te aanvaarden. We moeten proberen zelf de grenzen daarvan te bepalen, maar ook weer niet aan zelf verwijten tenondergaan. Het aangehaalde spreek woord slaat niet op hen, die anderen met opzet. Kwaad berokkenen. Zij hebben niet zo gauw last van berouw. Het gaat voornamelijk om de onnadenkendheid, die men zich achteraf verwijt. Het zijn de betreurens waardige gevolgen die ons opeens doen beseffen, dat we het misschien beter an ders hadden kunnen aan pakken. Wanneer we echter voor onszelf weten, dat we niet anders dan te goeder trouw zijn geweest, moeten we ons door dit gevoel van spijt, van tekort geschoten zijn ook weer niet al te veel uit het veld laten slaan. We zouden dan ons zelfver trouwen verliezen. Het zeu ren en klagen is niemand geholpen; wel met moedig verder gaan. Volmaakt is nu eenmaal niemand, en met de beste voornemens zal het tóch altijd een vallen en opstaan blijven. Dit klinkt nu wel niet erg optimistisch. Maar zelfs om in het gewone dagelijkse leven niet op te geven en niet het hoofd te laten hangen ook al zijn er on aangename en moeilijke dingen gepasseerd, zal al niet zo eenvoudig blijken te zijn. Er blijft trouwens de troost dat we alleen de ge volgen kennen van de weg die we in feite gekozen heb ben. We kunnen ons nu wel verbeelden dat we die narigheden hadden kunnen voorkomen, maar we ver geten daarbij gemakkelijk, dat een andere keuze ooti weer heel andere moeilijk heden had kunnen mee brengen. Misschien zelfs wel ergere. JETTY Breisels zijn dernier cri in de najaars- en winter mode 77/78, vandaar dat deze angora wollen muts wel aftrek zal vinden bij de modebewuste vrouw. Verkrijgbaar in wit met taupe of wit met zwart. (Foto: Meddens) Sinds het kombineren met kleren werd uitgevonden zijn de mode-ontwerpers steeds weer op nieuwe ideeën ge komen. Het trio rok, pan talon en pulli was het begin van alles, de basis zou je kunnen zeggen. Wie daar een paar bloesjes en bijvoor beeld nog een vest bij kocht, kon bij wijze van spreken wekenlang bijven kom bineren en steeds weer in een ander ensemble voor de dag komen. Toen werd dit assortiment nog uitgebreid met doelmatige vrijetijds- kleding, zowel buitens- als binnenshuis te dragen. Later kwamen de ontwerpers op het geraffineerde idee vrijetijdskleding te kom bineren met nachtkleding, en als sluitstuk kwam men met een nieuwe drieëen- heid: een ensemble dat ge zien mag worden als blik vanger op strand en boule vard, als een verrukkelijke vrijetijdsuitrusting èn als ideale slaapkameraad in bed. Vanzelfsprekend moeten zowel stof als snit aan bepaalde eisen voldoen. Op het strand en bij het flaneren langs de boulevard wil men er in de eerste plaats vlot en charmant uitzien; als vrijetijds kleding moet het model de nodige bewegingsvrijheid verschaffen en in bed moet de kleding door materiaal en snit alle noodzakelijke eigenschappen bezitten om ongeremd in te kunnen dro men. Welnu, ook in laatst genoemde drieëenheid is haast een duizelig makende keuze. Gaat u maar eens gauw kijken bij uw mode magazijn. Ze kunnen u daar meer verscheidenheid laten zien dan u ooit had durven dromen. We zijn zo gewend geraakt aan nieuwe vindingen op elk gebied, dat we het twee jaar geleden eigenlijk maar heel gewoon vonden dat de "Futura", 's werelds eerste elektronische naaimachine door een van de bekendste fabrieken op dit gebied (Singer) op de markt werd gebracht. Toch was dit een gebeuren dat in alle landen zg. "frontpagina-nieuws" werd. Maar de uitvinders van dit unieke en onmisbare huishoudelijke apparaat lieten net er niet bij zitten. Aangespoord door de popu lariteit die de Futura al spoedig had verworven, zagen ze kans in twee jaar tijd een nieuwe, verbeterde en gemakkelijk te hanteren lid van deze elektronische familie te konstrueren. En de fabriek haastte zich vanzelfsprekend om ermee voor de dag te komen. In deze nieuwe elektronische naaimachine, de 560 Elec tronic, is bijna elke steek die zo'n apparaat moet kunnen maken geprogram meerd, dus vastgelegd in het brein van de computer. Het zal u net als ons als "abracadabra" in de oren klinken, maar waarom zullen we ons in technische details die we toch niet kunnen begrijpen ver diepen? De hoofdzaak is dat u door een druk op de knop een steek kuntfriaken, en door een tweede druk (zon der te stoppen) een andere steek. Een kind kan de was doen, stond er tientallen jaren geleden in adver tenties (toen de was machines pas waren uit gevonden), maar van deze huishoudelijke hulp zou u kunnen zeggenEen kind kan naaien, zelfs met de ingewikkeldste steken. De 560 Electronic is ge makkelijker te hanteren dan haar voorgangster de Futura. Eén tipje van de vinger op het elektronisch stekenpaneel zet de machine aan het werkelke decora tieve of praktische steek staat op het paneel afge beeld. Bovendien kan deze machine gemakkelijk van een vlakke tot een vrije arm machine worden omge bouwd voor het naaien van manchetten, mouwen, broekspijpen en andere moeilijk bereikbare plaat sen. Ook heeft deze machine een ingebouwde knoopsgat automaat, zodat ze knoops gaten van elke gewenste lengte kan maken. Gaat u eens bij uw hande laar kijken, want deze nieuwe machine kan nog veel meer en wordt ge bracht voor een betaalbare prijs. We meenden in ieder geval dat we u deze (betrek kelijke) nouveauté niet mochten onthouden. De bekende cocktailhapjes zijn altijd welkom bij uw gasten. In negen van de tien gevallen krijgt u echter wél overal dezelfde snacks. Toon zelf eens wat fantasie, door van bananen wat aparte hapjes te maken. U hebt de volgende ingrediënten nodig: 4 stevige Chiqulta's, 150 g dunne, brede lapjes bacon, 2 eetl. citroensap, augurkjes, 1 eetl. boter. Snijd de bananen in "mond- zame"stukjes en besprenkel ze met citroensap. Wikkel om elk stukje banaan een plakje bacon en bak deze rolletjes in de hete boter even lichtbruin. Om ze warm te kunnen serveren legt u ze daarna onder de grill. Prik de stukjes augurk aan cock tailprikkers en steek die dan in de warme rolletjes. Leg de bananen op een schaaltje en verras er uw gasten mee. Het slaap- en vrijetijdspak "Ringel" heeft alle eigenschappen om ermee naar het strand te gaan, thuis als vrijetijdskleding gedragen te worden en er als een prinses in te slapen. Materiaal: 100 procent katoen. U hoeft er echt niet modebewust voor te zijn (u bént dat natuurlijk wél) om met één oogopslag te zien, dat dit model zowel sportief-elegant als vlot en praktisch genoemd mag worden. Voor een grote hang naar romantiek hoeft niemand zich te schamen. Het is zelfs heel verstandig die romantische gevoelens te accentueren met daarop afgestemde kleren, bijvoorbeeld met dit feeërieke nachthemd van60-procent batist en IfO procent katoen. Als u durft kunt u het ook 's ochtends doordragen en aan het begin van de avond al aantrekken. s u (De hier getoonde modellen staan op naam van Schiesser; foto 's: Walter Lautenbacher) Ook donsslapers kunnen de "ouderwetse" deken mode bewust bekijken. Want niet alleen in de slaapkamer, maar ook in de kleding- sektor doet dit ouwetje het nog steeds goed. Vooral de ruige, kleurrijke Dralon- dekens genieten grote belangstelling. Ze zijn vlug en simpel tot een prachtige poncho te verwerken, al dan niet voorzien van franje. Met zo'n deken poncho kunt u voor weinig geld de laatste modetrend volgen. Bovendien is zo'n poncho niet alleen modieus, maar ook nog behaaglijk warm en geschikt voor aller- Een deken uit de kollektie Tetem- Eurocover. Materiaal Bayer/ Dralon. Foto: Andrê. lei doeleinden, zoals: wan delen, winkelen, fietsen, flaneren en zelfs paard rijden. Let er wel op dat u geen deken van ander ma teriaal voor dit doel koopt, want dan kunt u uw originele poncho in de meeste ge vallen niet of moeilijk zelf wassen. Ook drogen is dan een hele toestand. Tussen haakjes, het maken van een poncho is zö eenvoudig, dat "een kind de was kan doen" en onervaren handwerksters er zelfs geen last mee zullen hebben. Wilt u een werkbeschrijving hebben van het zelf-maken van de poncho, vraag deze dan per briefkaart aan bijDralon Promotion, Postbus 17, Arnhem. Vermeld op de kaart het woord "Poncho".

Soester Courant | 1977 | | pagina 27