Bestuur Soester Ondernemer weg FILMEN 0 MET GELUID Bezwaren tegen herbouw van Ons Belang Vz dP27 O PRIJS 24 bewoners van de Veluwe op een karakteristieke geportretteerd VAN ESSEN Algemene Radio Omroep Soest maakt programma Vóór en Dóór Soesters Allenig zijn is maar een wankele basis wijze Wachten op reservewiel Bobby's Fashion V Bobby's Fashion Bobby's Fashion Bobby's Fashion film foto J> Instituut Hulscher Inschrijving voor kursussen januari 1978 Glaasje op, toch gereden Geluidshinder in woningen Soesterbergse Koppenlaan te groot Riolering op Banningstraat te Soesterberg Bromfietser contra auto Bekendmaking Kerstkaarten Kerstversiering Kalenders boekhandel ALLE TRUIEN J aarvergadering C.T.S. Ter ere van eerste lustrum: Soester Courant van donderdag 15 december 1977 Tekstschrijver Arjeh Kalmann en fotograaf Brandt Overeem hebben een bij zondere prestatie verricht. Zij hebben het namelijk gepresteerd door middel van woord en foto 24 bewoners van de Veluwe op een karakteristieke wijze te portretteren. Het resultaat is een 115 bladzijden tellend boek getiteld „AUenig zijn is maar een wankele basis". De titel zegt al wat over de sfeer van het boek. 24 Bijzondere mensen worden in woord en beeld geportretteerd: een zelvige oude mannetjes, grootgrondbe zitters, een circusdirekteur in spé, een professorsvrouw die aardwezens ziet, een oceanograaf die een toren naar de hemel bouwt, oude schippers, een ontroerend trouwe koetsier, een mol- lenvanger, een boekenschrijver, een berucht stroper en meer types, die zichtbaar pal staan voor hun eigen leef wijze. Levensgeluk „Vijfenveertig was Andries Bettink en eenenvijftig was Grietje Schalm toen ze elkaar het jawoord gaven. Dat zat zo. Griet had al d'r leven bij boeren in de huishouding gewerkt en daar zóveel aan overgehouden dat ze een huisje in Voorthuizen kon kopen. En Andries, die loondorser was en ook wel op veilingen werkte, had gehoord van dat alleenstaande vrouwtje in Voort huizen en op een goede dag stapte hij er in zijn zondagse pak op af. Griet zag wel wat in Andries, en zo stemde ze er in toe mevrouw Bet- tink te worden. Deze twee hebben van hun late stap nooit spijt gehad, dat is (op de foto) wel te zien. Toen de foto in 1972 gemaakt werd, was Grietje 84 jaar en Andries 78, maar ze konden samen nog tortelen als een verliefd stelletje. Ze hadden twee geiten en een groentetuin, ze mochten graag een brandewijntje met suiker drinken, maar om zeven uur 's avonds gingen ze naar bed. Aan de romance van Andries en Grietje kwam veel te snel een einde: An dries stierf in november 1973. Grietje zit nu in d'r eentje in een verzor gingshuis te Nijkerk". Een karakteristiek verhaal uit „Al- lenig zijn is maar een wankele basis". Zo staan er nog 23 andere beschrij vingen in dit prachtige boek. Om het in één zin te zeggen: Een even artistieke als unieke reportage-serie, waarvan beslist niet alleen op de Veluwe veel mensen zullen genieten. „Allenig zijn is maar een wankele ba sis", Arjeh Kalmann eri Brandt Over eem. 1977, uitgave Bosch Keuning N.V. Baarn, 115 bladzijden, paper backs, prijs 22,50. Verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven. Hij koopt ook bij Bobby en Bobby koopt bij hem. Voor hem of haar die weet wie dat is, ligt bij BOBBY een attentie klaar. Toen 12jaar Nu een Soester Ondernemer. Boetiek annex koffiebar VOLGENDE WEEK DE OPLOSSING! Burg. Grothestraat 36 Soest - te). 10429 De belangenvereniging De Soester Ondernemer zit zonder bestuur. Vijf van de negen bestuursleden, de heren G. Verkade, J. ter Horst, J. Rietveld, A. Maas winkel en W. van Hees zijn woensdagavond tijdens een ledenvergadering afge treden, nadat de vergadering zich uitgesproken had tegen het totale beleid van het bestuur. De overige vier bestuursleden waren niet op de vergadering aanwezig. „We zitten voor het belang van de Soester Ondernemers, voor alle zaken, die de Soester Ondernemer aangaan", aldus de toelichting van de heer G. Verkade, toen nog voorzitter van de Soester Ondernemer. Het totale beleid, en hieronder rangschikte hij het beleid ten aanzien van de bestaande winkelcentra, een nieuw te bouwen winkelcentrum en de verspreide winkeliers, legde hij ter tafel met de vraag of dit beleid de goedkeuring kon hebben van de vergadering. Uit de schriftelijke stemming, die op eigen verzoek van de heer Verkade gehou den werd, zou even later blijken, dat dit geenszins het geval was. Maar liefst 28 van de 41 uitgebrachte stemmen keerden zich tegen het totale beleid van het be stuur van de Soester Ondernemer. „Uw pakket is veel te groot, aldus de heer N. van Dam. U moet zich min stens opsplitsen in enkele commissies, die evenzovele facetten van uw beleid betreffen". Ook de heer R. van Essen jr. nam stel ling tegen het totale pakket van het zit tende bestuur. „We kunnen rustig stel len, dat u een voorstander bent van het centrum aan de Parklaan. Het lijkt me dan, dat het werken met groepen, die er tegen zijn, onvermijdelijk wrij vingen oplevert". Hierbij stelde hij te vens, het werk van het bestuur be slist niet af te kraken. Het feit, dat het bestuur van de Soester Onderne mer per se vóór een winkelcentrum aan de Parklaan zou zijn wilde voor zitter Verkade staande de vergadering ontzenuwen. „Ik ben 56 en dacht u nu werkelijk, dat ik er nog belang bij heb, dat er een nieuw centrum komt om me in te kunnen vestigen? We zitten hiët voor ons belang, ma'ar voori het belang van de Soester Onderne mer, We zitten er voor het totale be- stüurspakket (alle winkelcentra plus verspreide winkeliers en een nieuw te bouwen winkelcentrum)". Op de vraag of het bestuur een nieuw winkelcen trum aan de Parklaan wel zag zitten, luidde het antwoord bevestigend. Uit de vergadering werd hiertegen gepro testeerd door te stellen, dat dit be sluit niet het standpunt der leden was. De heer Van Dan vroeg zich zelfs af of het wel mogelijk was een beleid te voeren met betrekking tot een nieuw centrum, waar het overgrote deel (73 procent volgens een enquête, door acht winkeliers in juni gehouden) tegen is. Hierna volgde dan de schriftelijke stemming die met een heftig tumult en onderlinge discussies in de zaal gepaard ging. Achtentwintig ondernemers stemden tegen het totale beleid van het bestuur en dertien voor. is niet moeilijk. En ook niet duur. Wij helpen u graag op weg met de juiste apparatuur. Birkstraat 2, Soest, tel. 12874. Zes uur lang heeft een vrachtwagenchauffeur moeten wachten op een reservewiel, nadat de politie had geconstateerd dat één van de wielen van de vrachtwagen een ondeugdelijke band had en hetzelfde het geval was met het reservewiel. Het bleek, dat garagepersoneel van het bedrijf waartoe de auto behoorde zelf de banden had opgesneden. Echter zo diep, dat zelfs een gedeelte van het staaldraad was kapotgesneden. Molenstraat 11 Soest BOEKHOUDEN praktijkdiploma (examen juni '79) STENO Nederlands en moderne talen NED. BEDRIJFSCORRESPONDENTIE ENGELS voor beginners SPREEKVAARDIGHEID DISCUSSIE- EN VERGADERTECHNIEK TYPEN (praktijkdiploma 1eklas200a.p.m.j Inlichtingen dagelijks aan ons Instituut of telefonisch: 02155 - 12900 Deze vrachtwagenchauffeur was één van degenen die tijdens de controle zwaar vervoer door de Soester politie een proces-verbaal kreeg. De politie deelde in totaal 25 bekeuringen uit. Negen daarvan hadden betrekking op een niet geijkte tachograaf. Dit in strument. dat in 1975 werd ingevoerd, moet eens in de twee jaar opnieuw geijkt worden, maar lang niet iedereen blijkt dit ook inderdaad te hebben gedaan. De controle, die van negen tot vier uur werd uitgevoerd op het terrein van de brandweerkazerne, leverde als resul taat op, dat twee vrachtwagens tijde lijk uit het verkeer werden genomen in verband met ernstige technische ge breken. Nadat ze ter plaatse waren gerepareerd, konden ze vertrekken. De politie constateerde onder meer een kromme triangel; een versleten kop pelingspen en een doorgeroest chassis. Enkele bestuurders konden geen pa pieren laten zien. Twee wagen die vijftig procent overbeladen waren, werden onder begeleiding gelost. De politie vorderde zes kenteken- en registratiebewijzen in. Deze uitslag gaf het bestuur, althans de aanwezige leden, aanleiding zich te rug te trekken ter beraadslaging. Na ampele overwegingen deelde voor zitter Verkade tenslotte mede: „De uit slag van de stemming is duidelijk en natuurlijk hadden we tevoren al over leg gepleegd over de mogelijke conse quenties van de stemming. „Wij zijn er nu eenmaal voor alle belangen van de Soester Ondernemer te behartigen. De consequentie, die deze stemming heeft kan niets anders zijn, dan aftreden. We kunnen niet en bloc aftreden, daar niet alle bestuursleden aanwezig zijn, maar wij gaan naar huis. We doen na de rondvraag niets meer. De heer J. Kok, die aan zijn woorden te oordelen kennelijk vóór gestemd ha.d, vond het gebeurde van woens dagavond een trieste afloop. Hij vrees de, dat er tussen de verschillende win kelcentra een strijd zal losbarsten en ef blokvorming op zal treden. Deze strijd zal bij de consument bijzonder negatief aankomen, aldus Kok, maar, zo besloot hij: „dan kome over ons wat de vergadering gewenst heeft". Hij dankte het bestuur voor al het werk dat het voor de Soester Ondernemer verzet heeft. De heer Verkade merkte tot slot van de officiële vergadering op: „We vin den het wel jammer, maar het doet ons niets". De 28 overgebleven leden van de nu stuurloze Soester Ondernemer hebben maar meteen spijkers met koppen ge slagen. Als eerste daad werd er een nieuw enquêteformulier opgesteld in plaats van het formulier, dat aan de ondernemers door de gemeente was toegezonden. Dit formulier zou nogal afwijken van het conceptformulier. In het concept wordt namelijk de vraag gesteld of een centrum in het Soester- veen (omgeving Nieuweweg/Park- laan) gewenst is, terwijl van deze vraag in het formulier, dat de winke liers toegezonden gekregen hebben, geen sprake is. In het concept-formulier wordt even eens gesproken over de mogelijkheid, dat het nieuwe centrum eventueel een ontkoppeling te zien zou geven van win kel- en bestuurlijk centrum, terwijl deze mogelijkheid in het toegezonden formulier geheel buiten beschouwing gelaten wordt. Het formulier dat de winkeliers hebben ontvangen vermeldt in een inleiding, dat het de winkelièrs, die gisteravond na de stemming in de vergadering achterbleven, zinnig lijkt een ander vragenformulier rond te delen, gezien het feit, dat menig ondernemer uit angst een enquêteformulier heeft inge vuld. De vragen hebben de volgende strekking: Zijn er bij u op dit mo ment uitbreidingsplannen? Zo ja, kunt u deze dan ten uitvoer brengen? Zo nee, wat zijn dan de oorzaken hiervan? Heeft u op uw huidige plaats geen uit breidingsmogelijkheden, waar zoudt u zich dan graag vestigen en waarom? (een vijftal mogelijkheden wordt ge geven). Zoudt u zich dan gaan ver plaatsen en uw huidige zaak opheffen of zoudt u een tweede zaak beginnen en de huidige zaak handhaven? Indien u zich wilt verplaatsen, vestigt u zich dan gaarne in de omgeving van open bare voorzieningen of is dit niet van belang? Indien dit wel van belang is, in welke straal moeten deze voorzieningen dan gelegen zijn? Welke openbare voorzie ningen zijn voor u het belangrijkst en waarom? De uitslag van deze enquête zal door gespeeld worden naar de Provinciale Planologische Commissie, omdat zoals de heer Van Dam stelde, deze de in formatie nodig heeft bij haar besluit vorming. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie tijdens een alcoholcon trole twee automobilisten betrapt, die onder invloed reden. Zowel voor de 34-jarige C. M. v.d. G. als de 27-jarige A. P. A. uit Soest vielen de beide blaasproeven negatief uit, zodat zij ook een bloedproef moesten toestaan. Bij de 24-jarige J. A. v.d. B. uit Soest, die ook gedronken had, kon de politie volstaan met het opleggen van een rijverbod. De bewoners van De Brik in Egghermonde te Soesterberg hebben bij het col lege van burgemeester en wethouders een bezwaarschrift ingediend tegen de bouw van Egghermonde 2 (de herbouw van Ons Belang achter het officiersca sino). De bouw van Egghermonde 2 zal veroorzaken, aldus de bewoners van de Brik, dat het dorpskarakter van Soesterberg verloren gaat en plaats maakt voor een stadskarakter. Ook het verkeer in Egghermonde zal Sint Josef en de gemeentearchitekt, extra en onnodig drukker worden. Met ..om de plannen nog te wijzigen nu name gaat het hier om de Kamerlingh het nog kan". Dat gesprek komt er Onneslaan. Tevens zal de nog aanwe- op niet al te lange termijn, zige bebossing het moeten ontgelden. De bewoners van Egghermonde stel len dan ook voor een rondweg aan te leggen gelijk aan die van Egghermon de, die uitkomt op de Kampweg. Het nu aangelegde trapveldje aan de Ka merlingh Onneslaan moet tot teleur stelling van de Brik-bewoners verdwij nen, terwijl de speelvoorzieningen in Egghermonde door de komst van Eg ghermonde 2 zwaarder belast zullen worden. Dit laatste geldt bovendien voor de parkeermogelijkheden. Daar de bewoners van de Brik nog niet beschikken over de concrete plan nen van de bouw van-Egghermonde 2 vragen zij om een gesprek met de wijkraad, de woningbouwvereniging De geluidshinder, die de bewoners van de Koppenlaan, langs rijksweg 223 on dervinden is te groot. Dit blijkt uit een brief van burgemeester en wet houders aan de wijkraad als antwoord op vragen van de heer F. J. Hag- meijer (VVD). Uit het rapport dat de dienst gemeentewerken heeft vervaar digd aan de hand van geluidsmetingen door deze dienst blijkt, dat het geluids niveau voor de woningen aan de Kop penlaan te hoog is. Inmiddels is ech ter door de Interdepartementale com missie geluidshinder een rapport opge steld, waarin een standaard meetpro cedure voor de bepaling van de sterk te van wegenverkeerslawaai is aange geven. De directeur gemeentewerken is door het college verzocht aan de hand van deze meetmethode een na der rapport op te stellen. Het rapport zal gebruikt worden voor een subsidie aanvraag bij wijze van experiment bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, vooruitlopend op de subsidieregelingen in het kader van de nu nog in ontwerp zijnde ontwerp- wet op de geluidshinder. Bewoners van de Banningstraat te Soesterberg hebben B. en W. verzocht hun percelen aan te sluiten op de rio lering, omdat het lozen van afvalwater op beer- en zinkputten steeds meer problemen oplevert. Twee tot drie maal per jaar moeten deze putten geledigd worden. Boven dien is de Banningstraat gelegen in een waterwingebied, zodat het grond water schoon moet blijven. Met de aan leg van een riolering is een bedrag van 73.500,-gemoeid. Een bromfietser, die volgens een bus chauffeur harder dan 50 km. per uur reed omdat hij even tevoren de bus was gepasseerd, is zondagavond omstreeks zes uur op het Nieuwerhoekplein aan gereden door een afslaande auto. De bromfietser, de 16-jarige Herman C. uit Soest, werd met verwondingen aan een been en een duim met de ambulan ce naar Zonnegloren gebracht. De aanrijding werd veroorzaakt door de 27-jarige uitvoerder J. G. B. uit Soest. Deze wilde vanaf het Nieuwer hoekplein linksaf de parkeerplaats bij de R.K. kerk oprijden, maar verzuim de daarbij de doorgang vrij te laten voor de te hard rijdende bromfietser. De burgemeester van Soest maakt bekend dat burgemeester en wethou ders van de gemeente Soest voorne mens zijn op een daartoe strekkend verzoek op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: J. D. P. Warners, Ir. Menkolaan 77 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis en het bouwen (ter vervanging) van een schuur op een terrein, gelegen aan de Ir. Menkolaan 77, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer 3458. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf vrijdag 16 december 1977, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00- 12.00 uur) ter gemeentesecretarie, af deling I, ter inzage. Soest, 14 december 1977 De burgemeester voornoemd, Mr. K. M. Corver-van Haaften Van de Ven versiert Uw Kerst een grote kollektie exclusief uit Scandinavië praktisch of apart Zie onze advertentie op pag. 4 Soesterbergsestraat53 Soest Telefoon 12419 winkelcentrum 'HARTJE-ZUID' een brok gezelligheid in Soest. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Het Cross Team Soest houdt aanstaan de vrijdag, 's avonds om acht uur, een algemene ledenvergadering in één van de zalen van „De Rank", Soesterberg- sestraat 18 te Soest. Op het programma staan onder andere benoemingen, plannen en agenda voor 1978. Tevens bestaat de gelegenheid de contributie voor het komende jaar te voldoen. De jaarlijkse feestavond van het cross-team is gepland op vrijdag 27 januari 1978. Eveneens in De Rank. ALGEMENE RADIO OM ROEP SOEST Aanstaande maandag bestaat de Algemene Radio Omroep Soest precies vijf jaar. Dit wordt de dag daaraan voorafgaand, zondag 18 december, gevierd met een feest in de grote zaal van ziekenhuis Zonnegloren. In aanwezigheid van de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, directie van Zonneglo ren, bewoners van Honsbergen en Malva Hoeve, en niet te vergeten de patiën ten van Zonnegloren, treden een aantal Soester artiesten op. De medewerkers van de ziekenomroep heeft gevoerd, kon e benodigde appa- hebben gemeend het eerste lustrum te ratuur aangeschaft worden, moeten vieren met een programma Deze apparatuur is helaas erg duur en dóór en vóór Soesters. Zij zijn tot deze snel aan vervanging toe. Drie uur per beslissing gekomen, doordat zij zich dag wordt het gebruikt, zodat veel in- gerealiseerd hebben, hoe belangrijk strumenten na anderhalf jaar al ver een goede samenwerking tussen AROS, vangen moeten worden. Daarom zijn burgers, bedrijven en diverse instan ties is. Alleen dan kan een goed pro gramma tot stand komen. Vijf jaar AROS betekent: hard wer- spontane giften bij de Aros bijzonder welkom. In het verleden heeft zij ook ondersteu ning vanuit Soest ondervonden. Pro ken, "goede contacten leggen met ve- car, NMB, Rabobank en de benefiet- Ie instanties, moeilijkheden uit de weg wedstrijd van winkeliers van de Smits- ruimen en intens samenwerken. Van- hof tegen de Brandweer, maakten het zelfsprekend is het niet altijd „van een werk van de Aros deels mogelijk, leien dakje gegaan". De ervaringen Hierdoor is het deze omroep steeds zijn niet altijd even prettig geweest, gelukt quitte te spelen. Giften en dona- maar in het algemeen kan gezegd wor- ties waren steeds voldoende om de be den, dat de deur van de AROS altijd groting kloppend te maken. Het kan en voor iedereen open heeft gestaan. natuurlijk elk moment verkeerd gaan. In dat Seval rekent de Aros er op, Uitbreiden dat 00j{ jjy de Soester bevolking een Aanvankelijk heeft de Aros alleen in deur open staat. Zonnegloren radioprogramma's ver- Deze eerste mijlpaal zegt natuurlijk zorgd. Op het ogenblik worden ook n0g njet Zo veel, maar het is voor de Honsbergen en de Malva Hoeve van ^ros wel een stimulans om door te informatieve, gezellige en verzoek- gaan. Om te laten blijken, dat de Aros platenprogramma's voorzien. Om dit de toekomst zonder directe zorgen te- te kunnen bewerkstelligen, is veel geld gemoet ziet, organiseert zij dit feest- nodig geweest. Danzij de actie die de programma in Zonnegloren. Lions Club voor deze radio omroep De middag begint om 14.30 uur.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3