„Vervreemding van het verleden iets anders dan kritisch zijn' Raad neemt op ludieke wijze afscheid van '77 G De Kerstman bezoekt zijn vrienden in Winkelcentrum „Hartje-Zuid" Kansen in Suriname voor Nederlandse industrie kookkunst- Burgerlijke Stand financieringen assurantiën van der lans helpt vérder dan u denkt Puzzel mee met Veilig Verkeer Nederland afd. Soest Scheidend raadslid mevrouw G. Alting: 99 Sportinstuif hypotheken veenbesstraat462, soest, tel.02155-16267 Herrieschopper raakt motor kwijt Door rood licht: proces verbaal Dure overtreding Doorrijding na aanrijding Motor in beslag genomen helm gestolen Diefstal uit schuur en auto Poging tot oplichting NEC-direkteur L. Fokkema: Soester Courant van donderdag 22 deeember 1977 Voor het eerst in de geschiedenis brengt de Kerstman een bezoek aan Soest. Zijn voorkeur viel daarbij op het winkelcentrum „Hartje-Zuid", waar hij in zijn arre- slee, gewapend met kado's rond gaat toeren. In diverse winkels laat hij zijn goedheid aan de Soester bevolking blijken, door hen te verblijden met fantastische kado's. Een grote menigte stond deze weldoe ner dinsdag op te wachten bij garage Hans Huijgen. Na kennis gemaakt te hebben met zijn vrienden in Soest Zuid, spoorde de goe de man zijn paardekrachten aan om hem dcor winkelcentrum „Hartje- Zuid" te voeren. Nadat hij een eerste rondrit had gemaakt, bezocht hij diver se winkels, waar hij het publiek deel maakte van zijn goedheid. Kado's met een waarde tot 350,- werden daarbij uitgedeeld. Begeleid door de muziekvereniging P.V.O. en veertig fakkeldragers- en draagsters trekt de Kerstman „Hart je-Zuid" in. Dinsdag en'woensdag heeft hij dat reeds gedaan; vandaag, mor gen en zaterdag doet hij dat nog eens. Van 7 tot 9 deelt hij, zonder enige vorm van loterij of bonnetjes, fantas tische prijzen uit. Zaterdag is deze weldoener van elf tot drie in Soest- Zuid te vinden. Wil men de Kerstman op zijn route vol gen, dan moet men om 7 uur bij ga rage Hans Huijgen zijn. Daar vandaan gaat de slee over To renstraat, Kerstraat, Birkstraat, Soes- terbergsestraat, Korte Ossendam, Braamweg, Oude Utrechtseweg, Von dellaan en Birkstraat naar het bus station Soest-Zuid. Éénmaal daar ge arriveerd gaat de Kerstman kado's uitdelen in willekeurige winkels. Vier kerstbomen werden geplaatst en ook de ouderwetse kerstpotten van het Leger des Heils zijn er te vinden. De grote leus: „Doe wel en zie niet om, „Hartje-Zuid" vraagt: kom!Het Leger des Heils is met potten present offer voor hun doelen iets meer dan één cent" is bijzonder van toepassing op het kerstgebeuren in dit winkel centrum. Nog driemaal gaat de Kerstman door Soest-Zuid. Wie kans wil maken op een leuke prijs, moet zich in het ge volg van deze weldoener begeven. De kans is dan bijzonder groot, dat er een leuk kado verdient wordt, zonder dat daar iets voor behoeft te worden ge daan. Bij haar afscheid als raadslid heeft mevrouw G. G. A. Alting-Ambroeius (VVD) gezegd, dat „er toch wel enige zorg is over de toekomst van ons gemeenschaps leven. Er is sprake van een onrustig- en onzekermakende vervreemding van het verleden, van zijn tradities. Vervreemding van iets is mijns inziens nog iets anders dan kritisch staan tegenover veranderingen". Mevrouw Alting ls sinds september 1970 gemeenteraadslid geweest. Zij werd voor haar vele werk in het zonnetje gezet door zowel burgemees ter mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften als de heer J. R. van Poppe- len (CDA) die namens de gemeen teraad sprak. De burgemeester bood haar uit naam van het gemeentebe stuur een grote foto aan van de Kerke- buurt als herinnering aan Soest. Me vrouw Alting verhuist naar Overijs sel. In haar afscheidswoord zei ze het te be treuren, de zittingsperiode niet te kun nen afmaken. „Nu ik mijn taak neer leg temidden van zoveel dat bezig is gestalte te krijgen in onze dynamische gemeente, wil ik eindigen met de woor den van de dichter Roland Holst: „Ik zal de halmen niet meer zien noch binden ooit de volle schoven; maar doe mij in de oogst geloven waarvoor ik dien". Eerder had de burgemeester mevrouw Alting toegesproken. Naast het raads lidmaatschap vervulde zij een functie in de commissie maatschappelijk werk en voor de verlening van de bijstand. Zij was eerder als verpleegster werk zaam in Nederland en Engeland en kwam ook als raadslid in de sociaal maatschappelijke sector terecht. In 1961 kwam mevrouw Alting in Soest wonen. Hier was zij onder meer be stuurslid van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers'; was plaatselijk en pro- Het scheidende Alting (WD) raadslid mevrouw vinciaal lid van de Nederlandse Vrou wenraad, en erelid van de Amerikaan se vrouwenclub op de vliegbasis Soes- terberg. Daarnaast was ze( jarenlang bestuurslid van Molenschot, waarvan de laatste jaren, in een moeilijke pe riode. „Jammer dat u deze gemeente gaat verlaten. Namens de raad het allerbeste en bijzonder hartelijk dank", zo besloot de burgemeester. De heer Van Poppelen z*ei namens de raad onder de indruk te zijn van de vele functies van mevrouw Alting, die hij een serieuze en harde werkster noemde. „U timmerde niet veel aan de weg, maar verzette vooral buiten de vergaderingen om zeer veel werk. Daarvoor hebben wij zeer veel waar dering", aldus de heer Van Poppelen. Die waardering bleek ook uit het ap plaus van de raadsleden. In haar afscheidswoord zei mevrouw Alting, dat zij hield van het gemeen teraadswerk, maar ze moest wel ver trekken uit Soest, omdat hier zo moei lijk andere huisvesting te vinden is. Aan ruim zeven jaar raadswerk had zij vele en veelsoortige herinneringen overgehouden en zij was blij een bij drage te hebben mogen leveren aan de maatschappelijke zorg. Zij wilde niet praten over de teleurstellingen in het raadswerk, maar alleen de prettige herinneringen bewaren. Zij bood de raad tenslotte een afscheidsborrel aan. Op zaterdag 24 december a.s. gaat de sportinstuif in de sporthal Beukendal gewoon door. De instuif op zaterdag 31 december komt echter te vervallen. Wij hebben geen Kerstactie Daarom is heel Soest-Zuid in actie Kerstsfeer Winkelcentrum „Hartje-Zuid" wordt helemaal in een Kerstsfeer gebracht. GEBOREN: Michel, zoon van J. Brandsma en H. Wilgenburg. - Daniëlle Cilia Johanna, dbchter van A. P. Breukel en C. J. C. van der Meij. - MichelNicolaas Antho- nius, zoon van H. H. L. N. van Ros sen en M. C. van den Berg. - Moha- med, zoon van A. M. Hadouch en F. Abache. - Bianca. dochter van R. F. J. Blok en S. Elgersma. - Thomas, zoon van M. M. Schimmel en B. M. E. van de Weerd. - Daphne Loraine, doch ter van H. Beszelzen en L. Schut- tevaer. - Manon, dochter van J. Kap penberg en M. J. Bos. - Allard Hugo, zoon van F. A. Schuering en C. H. B. Birkhoff. - Bastiaan Antonius Grego- rius, zoon van R. van Doorn en L. M. L. Hilhorst. - Igor Gerolt, zoon van J. A. Spenkelink en C. M. van Zanten. - Petronella Everdina Elisabeth. doch ter van P. Peters en M. M. Jansen. - Angela, dochter van H. van den Berg en M. T. Dolphijn. - Lie^eth Caro line, dochter van H. B. J. H. M. Kraanen en C. M. R. van Drie. ONDERTROUWD: George Robert Keich en Maria Corne- lia Regina Diemers. - Robert Karei van Wijhe en Cornelia Fonken. GEHUWD: Cornelis van den Broek en Jannette Elizabeth van Dijk. - Siek Piers de Jong en Klasina Dirkje de Zwart. - Arie Eliza Koudijs en Barbara Jo hanna Maria 't Lam. - Herman Hen- drik Wiesehahn en Alida Plooijer. - Gerrit Jan van den Burg en Cornelia Maria Bernadette Ravelli. - Jan Johan- nes Veldhuizen en Geertje Brand. - Paul Jozef Arnold Maria Visser en Catherina Hendrika Verhaert. - Gerar- dus Fransiscus Antonis en Johanna ten Hoedt. - Antonius Leendert Venus en Jeannette Louise Boshuizen. - Hans Robert Paul Tesser en Catharina Ma ria Josephina Eken. OVERLEDEN: Aletta Hendrina Maria Deenen wed. van F. W. van Goethem. - Franciscus van der Valk, echtgen. van W. A. M. van der Lugt. - Cornelis van den Breemer, echtgen. van J. A. van de Laar - Francisca Elisabeth Donsbach, wed. van Willem Hendrik van der Veen. - Maria Josephina Wilhelmina Antonia Franken. Het leek wel of de gemeenteraad van de laatste vergadering in 1977 een ludieke gebeurtenis wilde maken. Allereerst was er de traditionele discussie bij het voorstel tot het geven van straatnamen die daarop duidde. Verder was voor mevrouw Oranje [WD] voor het eerst in de raadsgeschiedenis een oranje stoel klaargezet en kreeg het scheidende raadslid mevrouw G. G. A. Alting-Ambro- sius [VVD] een stoel met extra dikke, dus zachtere, zitting. Tenslotte droeg ir. M. A. van Ee [VVD] gedurende de gehele vergadering witte handschoenen, alsof hij net voor kerstman had gespeeld en nog geen tijd had gehad zich te ontdoen van de daarbij behorende uitmonstering. Hoewel de agenda eigenlijk nauwelijks punten bevatte die een langdurige discussie rechtvaardigden, duurde de vergadering toch nog twee uur. Hoofd zakelijk een gevolg van de drie aanvul lende agendapunten, voorstellen tot het nemen van een beslissing over be zwaarschriften die ingediend waren tegen het weigeren van een bouwver gunning. Vooral de zaak Brandsma hield de raad lang bezig. Centraal in de discussie stond de vraag of er sprake was van verbouwing van alleen maar een winkel, zoals de heer Brandsma stelde, of een winkel-woon huis of winkelkantoor zoals burge meester en wethouders stelden. De raad was van mening, dat men uitslui tend moest uitgaan van een winkel pand en daarom ging hij mee met het voorstel van de commissie voor de beroepschriften, de door glashandel Brandsma gevraagde en door burge meester en wethouders geweigerde bouwvergunning voor verbouwing van het pand aan de Soesterbergsestraat alsnog te verlenen. Alleen alle vier wethouders, mevrouw Van Stiphout (PvdA) en de heren Ebbers (VVD), Hoekstra (CDA) en Plomp (VVD) stemden tegen, evenals de heer Van Ee (VVD). Straatnamen De behandeling van de beroepschrif ten, die langer duurde dan de behande ling van de twintig daaraan vooraf gaande agendapunten, kwam aan de orde na de discussies over onder meer de straatnaaamgeving. Jan Visser (Progressief Soest) stak de loftrompet van de straatnaamcommis sie over de door haar voorgestelde namen, muziekinstrumenten. Hij vond het alleen jammer, dat burgemeester en wethouders de naam Rommelpot hadden afgewezen en vervangen door Draailier. De heer R. van Logtenstein (CDA) had een onderzoèk laten instel len naar andere instrumenten uit on- geveer dezelfde tijd, en stelde in plaats van Rommelpot fagot of gitaar voor. Wethouder Hoekstra (CDA) consta teerde, dat met dit voorstel kennelijk een gevoelige snaar bij de raad was geraakt. Wat de door de heer Van Logtenstein voorgestelde instrumen ten betrof vroeg hij zich af of het raads lid geen eeuw in de war was Rommelpot was afgewezen, omdat dit nogal lachwekkend is. Visser reageer de op het voorstel van Van Logtenstein en het college: „Ik vind niet dat wij zomaar over een naamsverandering kunnen beslissen. Er is en commissie gevormd en dan kunnen wij niet voor de vuist weg maar iets gaan wijzigen". Het bleef tenslotte bij het oude. Met algemene stemmen ging de raad met het voorstel akkoord. Jachtrecht Zoals gebruikelijk stemden mevrouw Oranje (WD) en Jan Visser (Prog. Soest) tegen het voorstel tot het ver huren van het genot van de jacht op een tweetal percelen aan de A. P. Hil- horstweg aan de heer A. J. Hilhorst. Mevrouw Oranje zei een tegenstand ster van de jacht te zijn, vooral de drijf- en klopjacht. Visser steunde haar. „Het is afschu welijk dat mensen uit puur plezier en vermaak lieve dieren naar de andere wereld helpen", zei hij. De heer J. R. van Poppelen (CDA) zei dat zijn frac tie geen bezwaar had tegen het weide lijk jagen. Er is immers veel schade lijk wild, dat afgeschoten moét wor den. In deze raadsvergadering, die onder anderen werd bijgewoond door leerlin gen van de Mariaschool, deelde wet houder mevrouw M. F. van Stiphout van Croonenberg (PvdA) mee, dat afhankelijk van de resultaten in Soes- terberg, in een later stadium ook in Soest het project kindertandverzorging zal worden opgezet. Tenslotte liet Jan Visser weten het niet eens te zijn met het voor kennisgeving aannemen van de brief van de Werk groep Leefmilieu Soest over het ont- werp-streekplan Utrecht-oost. Hij vond dit voor zo'n belangwekkend rapport gênant. Maar de burgemeester vond, dat de raad niet uitgebreid moest discussiëren over een bezwaarschrift tegen een andere overheid (de provin cie). De werkgroep kan haar bezwaren toelichten tijdens de hoorzitting op 19, 20 en 21 december in het provinciehuis in Utrecht. De 21-jarige J. T. uit De Bilt raakte zaterdagavond omstreeks negen uur zijn motor kwijt, omdat hij teveel lawaai produceerde. De politie, die hem daarvoor op de hoofdweg aan hield, nam de motor voor technisch onderzoek mee naar het bureau. Tijdens een rood licht-controle op het kruispunt Ossendamweg-Vondellaan- Soesterbergsestraat, heeft de politie tegen acht weggebruikers die het rode licht negeerden proces-verbaal opge maakt. Enkele kinderen kwamen er vanwege hun leeftijd met een waar schuwing af. Het dcor rood licht rijden op de Birk straat is de 35-jarige W. M. uit Soest duur te staan gekomen. Hij werd door de politie aangehouden, die constateer de dat de auto van M. overbeladen was, terwijl deel drie van het kenteken bewijs ontbrak. Mevrouw G. J. J. F. uit Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van door rijding na een aanrijding, waarbij haar auto werd beschadigd. Zij had de auto geparkeerd op de Ereprijsstraat. Toen zij er na drie kwartier bij terugkwam, bleek hij aan de linkerkant te zijn be-1 schadigd. De politie heeft de motor van de 19- jarige H. B. J. R. uit Soest voor tech nisch onderzoek in beslag genomen. R., die geen rijbewijs had, werd aan gehouden op de Koningsweg na klach- ten van omwonenden over overdadig lawaai. Terwijl hij even een boodschap deed bij een rijwielzaak aan de Beckeringh- straat, raakte de 18-jarige J. M. W. uit Soest zijn motorhelm en handschoe nen kwijt. Hij had cjeze achtergelaten bij zijn bromfiets. W. deed van de dief stal aangifte bij de politie. Een verstekzaagmachine en een bar- becue-grillaparaat zijn ontvreemd uit de schuur van J. P. de V. (34) aan de Wiardi Beckmanstraat. De schuur was niet afgesloten. De V. heeft van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. De Soesterberger A. P. S. (25) deed aangifte van diefstal van benzine uit zijn auto, die hij had geparkeerd voor zijn woning aan de Generaal Winkel manstraat. De 46-jarige H. O. uit Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot oplichting door de 24-jari- geE. D. uit Arnhem. D. wilde een bestelling die hij bij O. gedaan had, betalen met een bank giro-overschrijvingsformulier. De Soester vertrouwde dit echter niet en ging eerst Informeren bij de bank. Daar vertelde men hem, dat D. geen saldo meer had. Eerder al, in 1975, had D. geprobeerd de Soester op te lichten. De ontwikkeling van Suriname is sinds de onafhandelijkheid 25 november 1976 in een stroomversnelling geraakt, zo constateert de Heer L. Fokkema, direkteur van de Nederlandse Export Combinatie NEC te Soest. Nederland lpvert daar een niet geringe bijdrage aan. Om te beginnen is de op 25.11.1975 bestaande schuld van Suriname aan Nederland volledig kwijtgescholden. Het betrof een bedrag van 517 mil joen. Verder kan Suriname voor een periode van 10 a 15 jaar rekenen op verdere hulp van Nederland voor een bedrag van niet minder dan 3,5 miljard. Suriname heeft de verplich ting zoveel mogelijk prioriteit te geven aan aankopen van kapitaalgoederen en diensten uit Nederland. De industriële ontwikkeling van Suri name is tot nu toe beperkt gebleven tot de bauxiet- en de houtverwerkende industrie. Dat betekent, aldus de Heer Fokkema, dat nog heel veel artikelen geïmporteerd moeten worden. Bij de leden van de NEC bestaat veel belangstelling om de banden met Suri name te intensiveren. Daarom ver trekt binnenkort marketingdeskundige Emile G. Trommel van de NEC naar Suriname. Weliswaar is het Midden-Oosten een belangrijk afzetgebied, maar daardoor 'mogen kansen in andere interessante markten als Suriname beslist niet ver waarloosd worden, zo stelt de Heer Fokkema. Horizontaal I. Radio-omroep 4. wachthuisje 8. Ned. spoorwegen 9. veiligheidsriem II. namelijk 12. smalle weg 14. een weg, evenwijdig aan de hoofdweg 18. iedere 19. afkorting 21. bar 23. riviertje 24. lansier 27. rijksgrens 28. bijl 29. motorschip 30. gebergte 34. insekt 35. controlemiddel voor de politie Verticaal: 1. zijde 2. pulverig 3. oude testament 4. sierplant 5. koerier 6. rijksregeling 7. hetzelfde 8. noorderlengte 10. voorzetsel 13. onderdeel rij-examen 15. aanduidingen 16. westerlengte 17. maanstand 19. ervaren zeeman 20. prikkelbaar 22. reeds 25. riviertje 26. emmer 29. stukje verbinding6buis 31. zonnegod 33. aanhef 34. middeleeuwen Oplossing van de vorige puzzel: Horizontaal 1. KRO; 4. ABRI; 8. N.S.; 9. autogor del; 11. nl.; 12. pad; 14. ventweg; 18. elke; 19. z.k.; 21. erg; 23. Ee; 24. ulaan; 27. r.g.; 28. aks; 29. m.s.; 30. oeral; 34. mot; 35. blaasproef. Verticaal: l. kant; 2. rul; 3. o.t.; 4. agave; 5. bode; 6. r.r.; 7. id; 8. nl.; 10. op; 13. ogentest; 15. tekens; 16. w.1.; 17. e.k.; 19. zeerob; 20. kregel; 22. al; 25. aa; 26. aker; 29. mof; 31. ra; 32. aa; 33. l.s. 34. me. Winnaar van deze puzzel is N. Roelofse Betje Wolfflaan 13 te Soest. De boeken- bon van 7,50 zal worden toegestuurd. Oplossingen van de nieuwe puzzel in te zenden voor l-l-'78 aan j. M. H. Korte-Tieland, Duinweg 3. Soest, secretariaat VVN. Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren. Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is roux? Hebt u wel eens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort termen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC. De recepten ma ken het u verder duidelijk gnocchi (Italiaans griesgerecht met tomatensaus) 1 1 melk, 1 theelepel zout, 150 g griesmeel, 3 eieren, nootmus kaat, peper, 150 g geraspte kaas, boter of margarine, 1 kg toma ten, 2 uien, 1 teentje knoflook, 2 eetlepels boter of margarine, peterselie, selderij, 1 laurier blad, oregano, peper, zout, sui ker. Vet een platte vuurvaste schotel in. Breng de melk aan de kook met zout. Strooi het griesmeel er onder voortdurend roeren in. Laat het gaar worden en laat de pap zo dik worden, dat de lepel er rechtop in blijft staan. Klop de eieren los met nootmus kaat, peper en de helft van de geraspte kaas. Roer dit meng sel door de pap. Schep die in de schotel, strijk hem glad met een natgemaakte lepel. Laat hem 1 uur afkoelen. Bestrooi het geheel met de rest van de kaas. Schuif het gerecht in een hete oven (250°C) en laat de gnocchi in 20 minuten bruin worden. Was de tomaten. Snijd ze in grove stukken. Snijd de schoonge maakte uien en knoflook klein. Fruit ze in de boter of marga rine. Voeg de tomaten, peter- seliestelen, selderij, laurier blad en oregano toe en smoor het geheel plm. 30 minuten. Zeef de massa en maak de saus op smaak met zout, peper, een beetje suiker en kleingesneden peterselie. Snijd de gnocchi in stukken en geef ze met tomatensaus en krop- of andijviesla. gado gado (Indonesisch groen tegerecht met pindasaus) 1 teentje knoflook, ui, 1 eet lepel olie, 1 theelepel sambal trassi, 3 eetlepels pindakaas, 50 g gemalen kokos, bruine sui ker, citroensap. 1 kg verschillende soorten groente, b.v. spitskool, sperzie bonen, komkommer en taugé, zout, 4 aardappelen, 2 eieren, 1 blok tempé, 1 Spaanse peper, 1 ui, 1 pak kroepoek oedang emping melindjo Voor de saus: Hak de knoflook en ui klein. Vermeng de krui den met sambal trassi en pin dakaas, Maak de santen door 4 dl heet water op de geraspte kokos .te schenken. Laat dit plm. 15 mi nuten doortrekken, kneed het geheel goed door en schenk het door een zeef. Druk de kokos goed uit. Schenk de santen bij het pindakaas-mengsel en breng de saus roerend aan de kook. Laat hem zachtjes doorkoken tot hij is gebonden en het vet zich begint af te scheiden. Maak de saus op smaak met bruine suiker en citroensap. Snijd de schoongemaakte groen te in niet te kleine stukken. Kook de geschilde aardappelen gaar. Kook de eieren hard, laat ze af koelen, pel ze en snijd ze in plakjes. Kook de groente, soort voor soort, halfgaar in ruim wa ter met zout. Laat ze, uitlekken. Snijd de tempé in blokjes, snijd de Spaanse peper in •'eepjes en de ui in ringen. Bak in een laag je hete olie de uien en pepers en daarna de tempé. Schik de groente soort bij soort op een schotel en leg daarbij ook de in plakken gesneden aardappelen en tempé. Strooi de Spaanse peper en uien erover. Houd de schotel warm Leg de plakjes ei erop en be dek het gerecht met in stukjes gebroken kroepoek. Geef de warme saus bij het groentege recht. Eet hierbij rijst en eventueel saté. garnituur a Ia bonne femme, bij kip, omelet, karbonade 250 g aardappelen, 2 uien, 100 g champignons, 75 g rookspek in blokjes, l eetlepel boter of mar garine, peterselie, peper, zout. Schil de aardappelen en de uien en snijd ze in blokjes. Snijd de schoongemaakte champignons in vieren. Bak het rookspek uit in de boter of margarine en voeg de uien en aardappelen erbij. Bak ze gaar onder voort durend omscheppen. Voeg de champignons toe en bak die plm. 5 minuten mee. Maak het garnituur op smaak met kleingesneden peterselie, peper en zout.

Soester Courant | 1977 | | pagina 7