SKIËN OP NIVEAU Nieuws uit de kosmetikasektor gen Mr. We heffen het glas cokene" Soeter De Sleur Soester Courant van donderdag 29 december 1977 5 De nieuwe ge de Soester gei 16 JUNI: De water wordt Möklema. 17 JUNI: De van het Zorm ter trekt 70 b< 19 JUNI: In Zuid viert pa: zilveren pries 21 JUNI: Ch vergadering ging ,,De So< bestuur weig vergadering Dertig van de drie maander gevens over 23 JUNI: J; Sport Organij tredende be nieuwe kandit 2jl JUNI: De in top bij het Griftland Col ste punt is be 25 JUNI: Bij kampioensch Soester Ama' vierde. 29 JUNI: Op 72-jarige me> stein-Botterb) gereden. Zij c aan de op gele 30 JUNI: Opi Muziekgezels maakt. Het z die zich bij voelen. I JULI: ,,D vervangend t straat, van d< verzorging er nigen houdt r forse modern 5 JULI: De S afgesneden v in Amersfoo Politie breng Soest, waar F. B. zich bli 9 JULI: Bij F brandweer h< II JULI: Di actief bij he bergbrand oi Beckeringhst 18 JULI: On genbosje pre gemeentelijk staan rond h< 28 JULI: B Christoffel F militair cerei Het was 19 grenadier o{ paleis en zijn van patriotte 8 AUGUSTU atleet Piet M se Göteborg nen door de g op de 1500 rm hij zilver. 9 AUGUSTU aan de Para gulden schad 19 AUGUSTl de 6-jarige passerende meisje overll opgelopen ve 19 AUGUST! Brink recip Adema bij jaren ambtsi Twee bekent kunstenaar oud-gemeen! ter. 21 AUGUST negloren, aa vliegt de auti Soest uit de b mevrouw R. overleeft het 21 AUGUST nemers is Soestdijk W£ ces. L Onbekend, maakt onbemind, het is al een oud spreek woord. Veel mensen zien er tegenop het nieuwe tege moet te treden. Er is een beetje moed voor nodig om de vrees voor onbekende verrassingen te over winnen. We moeten soms ook wat moeite doen om te informeren naar wat we moeten weten of om op een of andere manier het beoogde doel te bereiken. Alleen deze dingen zijn dik- ivijls al genoeg om de mensen in het hun eenmaal bekende tredmolentje te houden, waarbij we het dan nog waarderen mogen als ze er werkelijk tevreden mee zijn. Toch is het erg goed en gewenst als de sleur, waarin we op die manier onvermij delijk vervallen, eens onder broken wordt. Er zijn talloze manieren waarop we iets ondernemen kunnen. Het kan een cursus zijn in bijv. bloemenschikken, of het aanleren van een taal, een zwem- of gymnastiek club je, een muziekabonne- ment of wat dan ook, al naar onze leeftijd en/of de ons beschikbare tijd. We leren weer eens nieuwe mensen kennen, komen op andere gedachten en ideeën, die ons op hun beurt door voor beelden die we voor ogen krijgen weer aanzetten tot praktische ingrepen of tot liefhebberijen die cms leven kunnen veraangenamen of verrijken. Als we maar een maal de eerste drempel over zijn, valt de rest in de regel wel mee. Er zijn naturen die spontaan door het nieuwe aangetrokken worden, die er geïnteresseerd op uit trek ken zodra ze de kans krijgen. En we mogen ze benijden, als dat tenminste ook weer niet uit een eeuwige ontevredenheid voortkomt met dat wat ze hebben. Doch de wat meer zwaartillenden doen er toch goed aan zich af en toe te vermannen en zich eens los te breken uit het maar al te bekende sleurt je. Want als ze dat niet doen, wordt juist die eerste drempel hoe langer hoe hoger. Wie van jong saf wel gedwongen is ontwikkelt een zelfvertrou wen dat diegene op den duur zo'n drempel overstapt bijna zonder het te merken. Wie echter gewend is dat er altijd een ander is die wel denkt en zorgt en de plannen maakt, laat zich gemakke lijk afzakken tot het gevoel dat men in z'n eentje niet tegen dergelijke "moeilijk heden" is opgewassen. Een sleurleven lijkt dan maar het gemakkelijkst, maar het wreekt zich, wanneer dit door de omstandigheden wreed wordt verstoord. Dan blijkt opeens hoe wereld vreemd en onhandig men geworden is. JE TT Y Het jak en de broek van de ski-kleding voor gevorderden hebben elleboog- en beenstukken, metfoam gevuld als bescherming bij valpartijen. Modellen uit de wintersportkollektie van C A; foto's Dick Medik) Skiën is in het begin een sport van val len en opstaan. Aanvankelijk zal het vallen geen moeilijkheden opleveren; dat gaat allemaal vanzelf. Met moeilijkheden" bedoelen we natuurlijk niet gebroken armen of benen, want dan moet je (vooral in het begin) wel echt tot de pechvogels behoren. Maar al gaat dat vallen dan ook vanzelf, het opstaan geeft vaak wèl problemen. Dat moet je echt leren, vooral wanneer de ski's in elkaar verward raken. Maar nogmaals het vallen en opstaan vormen een belangrijk onderdeel van het ski-onderricht. Behoor je eenmaal tot de gevorderden, dan kunnen er zich situaties voordoen waarin je je (ski)heil wel móét zoeken door je ,,op de juiste manier" te laten vallen. Dan ontloop je door zo'n val wellicht een levensgevarlijke „Absturz" of een ander onverwacht malheur. Heb je wat het skiën betreft het stadium van de gevorderden bereikt, dan ga je dagtochten maken met moeilijke afdalingen. Dan is tevens de tijd gekomen om andere, zwaardere eisen te gaan stellen aan de ski-uitrusting, óók aan de kleding. Om snelheid en veiligheid te bevorderen zijn er skipakken op de markt, gemaakt van uiterst soepele polyester Helanca, materiaal dat gegarandeerd winddicht en waterafstotend is, en dat ondanks een op het lichaam afgestemde slanke snit een maximum aan bewegingsvrijheid laat. Het jack en de broek hebben beide elleboog- en beenstukken, met foam opgevuld als bescherming bij valpartijen. De hals en de mouwboorden zijn zó afgewerkt, dat zij geen wrijving kunnen veroorzaken. De broek, een originele ,,Ren-Hose" zoals de benaming luidt, heeft een ,,te" korte, wijde overpijp, waaronder een .snowproofnylon windtunnelpijp met een opening voor extra houvast van de ski-schoenklem. Passend bij de snelle lijn van dit specifiek aansluitende pak zijn er goed daarop afgestemde ski-truien van fijn, dicht maar niet dik gebreid tricot. Ook de strepen zijn in dezelfde kleuren als die van het; pak, waardoor een zer modieus geheel ontstaat. Ga eens poolshoogte nemen in het modehuis. U kunt er zich dan tevens van overtuigen dat skiën, hoe professioneel ook toch de kop niet hoeft te kosten. Gaat u na enige tijd tot de gevorderde skiërs behoren, dan zult u ook hogere eisen moeten gaan stellen aan de ski-uitrusting. Drie modellen uit de glaswerkserie "Ambiance", funktioneel glaswerk met stijl èn karakter. (Foto: Leerdam) Er wordt in vele gezinnen tijdens de feestdagen in de tweede helft van december en op de eerste dag van het nieuwe jaar een glas geheven om elkaar gezondheid en veel voorspoed toe te wensen. Mensen van smaak weten maar al te goed dat het heffen van een ,,goed" glas een heel speciale bekoring heeft. ,,Goed" wil in dit geval zeggen een glas dat qua uiterlijk en vormgeving bij de feestelijke gelegen heden past. Glas dat eigenlijk een twee-eenheid moet vormen met de inhoud. Glas dat past bij de mens die eruit drinkt. Experts en vooral ook vormgevers van onze grootste en bekendste glasfabriek hebben dezer dagen nog een set glazen ontworpen met een heel eigentijdse vorm, vanzelf sprekend gestoeld op de oude glastradities. Stijlvolle glazen dus, maar evenzer uiterst funktioneel. HET ZWAARTEPUNT Men heeft er bij dit ontwerp o.m. op gelet dat het zwaartepunt laag kwam te vallen, waardoor het glas bijzonder stabiel is, zodat zowel bij het opbergen als het gebruiken ervan de kans op breuk gering is. De kelk vorm zorgt ervoor dat, wanneer de glazen elkaar toch (wat hardhandig) mochten raken, dat op een dik en dus stevig deel gebeurt, waardoor de kans dat het glas een lang leven is beschoren vrij groot wordt. Bovendien is het ook Hier ziet u (rechts) zo'n glas uit de nieuwe serie ingoed gezelschap van edele soortgenoten uit andere tijdperken. (Foto: Nationaal Glasmuseum Leerdam) In 1975 werd er aan kosmetika een bedrag van ruim 900 miljoen gulden besteed en in 1976 werd de één miljard-grens met glans genomen. Vrijwel ieder, jong en oud, mannen en vrouwen hebben dagelijks dan ook wel iets met kosmetika te maken, al bepalen we ons alleen maar even tot zeep, tandpasta e.d. Het verbruik van al deze produkten heeft een bijzonder grote vlucht genomen als we bedenken, dat de totale omzet ca, 25 jaar geleden nog maar 45 miljoen bedroeg. Aan de andere kant zijn de kopstukken van deze industrie de laatste tijd tot de ontdekking gekomen, dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Jarenlang was alles mogelijk. Er werden telkens weer nieuwe merken uitgebracht en de prijs kwam er niet zo erg op aan. Voor produkten van dure bekende huizen betaalde men grif en graag dure prijzen. Maar die gouden top" behoort nu tot het verleden. Het publiek is kritischer en zuiniger geworden, beter gezegd prijsbewust. Steeds meer konsumenten schakelen over op goede produkten voor een redelijke prijs. De meeste vrouwen raken ervan overtuigd mede dankzij de voorlichting dat goede make-up hele- De preparaten van het nieuwe maxi-plan houden u onder alle omstandigheden de hele dag (en nacht) charmant en aantrekkelijk. (Foto: Max Factor) maal niet duur hoeft te zijn. Ze eisen een maximale schoonheidsverzorging voor een redelijk bedrag. Zij zijn er dan ook mee gebaat dat een van de grootste kosmetikahuizen speciaal aan die wensen is tegemoet gekomen. Er is nu 24-uurs mascara, extra houdbare dauwfrisse lipstick en een 8-uurs make-up in de handel gekomen (om maar een paar preparaten te noemen), en alleen de duur zaamheid maakt deze preparaten al goedkoop. Met deze mascara kunt u werken, trimmen, zwemmen, genieten, want ze is waterproof, vlekt niet en klontert niet. De duurzame oogschaduw accentueert uw ogen vele uren en is in 8 tinten (ook parelmoer) verkrijgbaar. De dauwfrisse lipstick kunt u in 16 kleuren kopen. Het 8-uurs blosje een poeder-crème geeft in 4 geraffineerde tinten tedere blosjes; de 8-uurs make-up is in 6 kleur nuances verkrijgbaar. Dan is er nog een nieuwe, extra harde nagellak, die vlug en gemakkelijk kan worden aangebracht. Het flesje mag u gerust laten omvallen, want de lak wordt door een veiligheids ringetje „binnenshuis" gehouden. Alle hier genoemde nieuwe artikelen zijn onder gebracht in de nieuwe zg. Maxi-lijn. Ze kosten ca. 5 gulden per artikel (de nagellak is nog een gulden goedkoper) Misschien zult u de betekenis van de woorden „Van Soeter Cokene" niet dadelijk hebben begrepen. Maar als we u vertellen dat het de titel van een boek is, dat als ondertitel „Recepten uit de oudheid en Middel eeuwen" draagt, zal alles u wel duidelijk worden. Johanna Maria Winter heeft het geschreven, en het werd uitgegeven door Fibula- Van Dishoeck, Haarlem. Het is een fors formaat boek, uitbundig geïllustreerd met zwart-wit en kleur afbeeldingen, die (vanzelf sprekend) betrekking hebben op afbeeldingen schilderijen, tekeningen en prenten van eet- en drinkgelagen in oude tijden en de Middeleeuwen. Het grootste deel van het boek wordt echter gevormd door een verzameling van 52 Romeinse en middel eeuwse recepten, zoals ze werden gepubliceerd in „Spiegel Historiael, maandblad voor geschiedenis en archeologie". Het geheel word bij wijze van inleiding voorafgegaan door de tekst van een voordracht over middeleeuwse eetcultuur. De recepten zijn gegeven in de originele tekst, met een vertaling of toelichting en een uitleg over de bereidingswijze. Want al deze recepten zijn pas gepubliceerd nadat ze door de schrijfster, samen met een aantal studenten in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de loop van vele jaren werden gekookt, gegeten en goed van smaak bevonden. Wie een uniek, boeiend boek over de Middeleeuwse eetcultuur en feestmalen in vroeger tijd wil lezen (bezitten) moet „dit" boek kopen. Ook als kijkboek is het zijn geld al waard. De prijs bedraagt 19,50. MEER DAN GEBRUIKSVOORWERP Door de eeuwen heen is het drinkglas altijd méér geweest dan alleen maar een gebruiksvoorwerp. Het moest sierlijk zijn, en zowel vorm als stijl moesten voldoen aan de eisen des tijds. Zo was rond de zeventiende eeuw de roemer een geliefd glas en moest er een honderd jaar later per se een slingerglas op tafel staan bij mensen van goede smaak. In groot moeders tijd stelde men weer andere eisen. Na gebruik werden de glazen zorgvuldig afgewassen, nagedroogd met een flanellen doek en te pronk gezet in de glazenkast, aangenomen dat men zich de luxe kon veroorloven er een glazenkast op na te houden. MET DE TIJD MEEGEGROEID Tegenwoordig is het drinkglas in ieder huis houden een dagelijks gebruiksvoorwerp geworden en is het bijna niet meer mogelijk het glas werk net zo „in de watten te leggen" als vroeger. Afwassen wordt vaak door de machine gedaan kastruimten zijn in bijna alle huizen vergeleken bij vroeger minstens gehal veerd. Ons glasservies moet daarom dan ook wel tegen een extra stootje kunnen, wat echt niet hoeft te betekenen, dat het zijn waarde als tafelsieraad helemaal heeft verloren. weer die uitgekiende vorm die ervoor zorgt dat de glazen brandschoon afdruipen. Kortomhet gaat hier om een glaswerkserie die in de moderne huis houding goed op zijn plaats isopvalt door funktionaliteit, ËËÊTÊ stijl en karakter. Uit zo'n goed glas smaakt de inhoud dubbel goed.

Soester Courant | 1977 | | pagina 10