Scandinavië ideaal voor wintersport Winter aardbeientijd dankzij Israël Met Baad en Daad I FOTO-p STRIP-r VER HAAL Rick van der Linden bespeelt unieke polyfone synthesizer 1 Ski-uitrusting cadeau! Altijd sneeuw en méér zon dan thuis 5ioe vertel ik het mijn ouders...! Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Soester Courant van donderdag 20 december 1977 Het aantal gezinnen dat besluit om naar de wintersport te gaan, groeit met tienduizenden per jaar. De populariteit van de vakanie-in-de-sneeuw is de laatste jaren vooral toegenomen door het langlaufen, het ski-lopen. En geen wonder; je kunt het in een paar uur onder de knie krijgen en de kans op een gebroken been is vrijwel uitgesloten. Langlaufen stelt iedereen in staat om met volle teugen van de wintersport te genieten. Nu lauglaufen zo „in is willen de Scandinavische landen ons eraan herin neren, dat de skisport daar is geboren, dat „ski" nota bene een Zweeds woord is [dat „reep hout" betekent] en dat Scan dinavië méér langlaufmogelljkheden biedt dan enig ander land in de wereld. In het winterreizenprogramma van Tor Line gaat men zelfs zover, dat bij iedere wintersportreis een gratis langlaufski- uitrusting wordt gegeven! Er is bij voorbeeld een arrangement van zeven dagen met hotelaccommodatie vanaf 525,- en een 11-daagse reis met verblijf in een bungalowtje (zgn. stuga) vanaf 445.-. In deze prijs is de bootreis Amsterdam-Göteborg v.v. inbegrepen (de auto gaat meemaar ook de ski-uit rusting ter waarde van 220,-, waarvoor men een waardebon krijgt, die inwissel baar is bij een van de 32 Zentra-sportza ken in ons land. Die uitrusting bestaat uit een paar langlaufski's, een paar speciale bindingen die op de ski's worden gemon teerd, een paar ski-stokken en een paar lederen langlaufskischoenen. Veel zonne-uren Tor Line biedt wintersportreizen aan naar drie ski-gebieden: Telemark in Noorwegen en Varmland en Dalarna in Zweden. De periode begin december tot begin april is beslist sneeuwzeker. En de temperatuur is vrij hoog. 's Nachts kan het weliswaar tientallen graden vriezen, maar overdag staat het kwik meestal slechts enkele graden onder nul. En er is volop zon: in januari, februari en maart zijn er meer zonne-uren in genoemde gebieden dan in Nederland. In de wintermaanden treedt de duister nis er vrij vroeg in. In januari is het om vier uur al donker. Daat staat tegenover dat de lange avonden vij het knappend houtvuur in de open haard van de stuga een bijzondere attractie zijn Noorwegen en Zweden kennen geen wintersportindustrie. De hotels en bun- galowtjes liggen in prachtige, maar stillen streken, waar het mondaine après ski ontbreekt. Maar vele hotels zijn voorzien van een sauna en een overdekt zwembad en in tegenstelling tot wat men in andere landen kan ervaren behoeft men voor deze voorzieningen in het algemeen niets extra te betalen. Na aankomst op de vakantiebestemming krijgt men ski-les, die eveneens bij het arrangement is inbegrepen. Een dag later maakt zelfs een beginneling zijn eerste langlauftocht en ontdekt natuur gebieden, die op geen enkele andere wijze dan op ski's te bereiken zijn. Per boot naar de wintersport Per boot naar de wintersport - het is een sensatie op zichzelf. Een comfortabele zeereis van Amsterdam naar Göteborg is een heerlijke start van een vakantie. Daarna moet de auto ons naar de vakantiebestemming brengen en dat kan een rit worden van 200, maar misschien wel van 500 kilometer. Hoe verder, hoe mooier, dat wel Omdat de Scandinaviërs weten wat een winter is zijn zij er goed op voorbereid. De autoroutes worden sneeuwvrij ge houden en zijn zeer goed berijdbaar. Reizigers naar het Noorse, Telemark raden wij aan de route te bekorten door met het veer Moss-Horten (vaarduur 20 minuten) de Oslofjord over te steken. Op de lange trajecten verdient het aanbeve ling onderweg een nachtje in een hotel over te blijven: diverse arrangementen voorzien hier reeds in. Wie een reisdoel heeft in de buurt van een meertje doet er verstandig aan de schaatsen mee te nemen. En wie weet wordt het ijsvissen op het Siljanmeer nog een bijzondere vakantiebelevenis, die stof geeft voor een boeiend reisver haal om later aan anderen te vertellen. Een Scandinavische wintersportvakan tie is een geweldig avontuur. Wie naar de wintersport wil om in bars en nachtclubs rond te hangen moet er niét heengaan; er zijn er maar weinig en de alcoholische dranken zijn er erg prijzig. Maar voor wie van rust, schoonheid en avontuur houdt is het een echte aanrader! En de prijzen vallen tegenwoordig mee: de devaluatie van de Zweedse kroon (thans ca. 52 cent) heeft gemaakt dat Zweden niet langer een duur land is - in de restaurants eet men zelfs goedkoper dan in Nederland. 'n Paar dagen weg-wezen Wie er 's winters eens een paar dagen tussen-uit wil is geneigd te denken aan een vliegreis Londen, Parijs of een zuidelijke bestemming. Tor Line zorgt nu voor een nieuwe mogelijkheid: de zgn. Midweek- en Longweekendtrips naar Göteborg. Het voordeel is dat zo'n drie- of vierdaagse vakantie al begint op het moment dat men op reis gaat: aam boord van het schip met zijn vele attrac ties. Alle hutten zijn voorzien van douche en toilet, er is een bioscoop, een nacht club met discjockey en een dancing met orkest en wie wil kan er gokken in het casino. Men kan aan boord ook terecht in de sauna en wie van lekker eten houdt zal zeker in hét restaurant het Smörgas- bord eten: een culinaire belevenis rond de kies-wat-je-Iekker-vindt-tafel. Göteborg is een interessante stad met voortreffelijke hotels en een gezellig stadscentrum met deels-overdekte win kelstraten. Alle informatie over Tor Line-reizen kan men behalve bij de reisbureaus ook verkrijgen bij de reisafdelingen van de Rabo-banken. Dankzij de mogelijkheden van de Israëlische land- en tuinbouw is het. bij ons tegenwoordig ook in de winter aardbeientijd. En zelfs meer dan dat-. Verse paprika's, verse radijzen, verse dadels en meloenen komen zo van het veld in onze groentewinkels. Per vliegtuig of per schip worden dagelijks de produkten verscheept, die de agrarische exportorganisatie Carmel dankzij research tot kuituur heeft gebracht. Speciaal voor de Europese konsument, die al die verse groenten en vruchten aan de naam Carmel kan herkennen. Daar zijn ook produkten bij, die tot voor Ais u een avocado wilt proberen, dan kort zeker in ons land onbekend waren. Nu echter steeds meer Nederlandse huisvrouwen ook vruchten als avocado's en groenten als aubergines op tafel gaan brengen, begint de waardering voor deze zuidelijke lekkernij duidelijk te groeien. Carmel brengt overigens nog meer agrarische produkten naar onze markt. Bekend zijn al de bleekselderij, de ro- meinse bindsla, de Chinese kool. De pecanoten, de droge dadels en de honing. En in het najaar zijn er de zoete mango's en de fraaigekleurde granaatappels. Maar Israël laat het daar niet bij. Ook op de bloemenmarkt vinden we produkten uit dit land: rozen, gladiolen, anjelieren. En dan is er de vis, de kalkoen en niet te vergeten de verse ganzelever, die door een aantal gerenommeerde Nederlandse restaurants tot verrukkelijke paté wordt verwerkt. geven we u hieronder een recept. De smaak van het vruchtvlees van de avo cado is vrij neutraal. Er moet iets mee gedaan worden. Dit bijvoorbeeld: Salade variée met avocado 2 kleine avocado's, 3 sinaasappelen, 1 grapefruit. 1 kleine rode paprika, 100 gr. champignons, 2 citroenen, peper, zout, geroosterd amandel- of pindaschaafsel. Pel 2 sinaasappelen en de grapefruit. Snij de paprika in dunne .reepjes en de champignons in plakjes. Schil de avo cado's dun, halveer ze overlangs, ver wijder de pitten en snij ze in dunne plakjes. Vermeng deze met de sinaas appel, grapefruit, paprika en champig nons. Voeg aan het sap van 1 sinaasappel en citroen zout en peper toe. Maak de salade aan met deze vruchtensapma rinade. Serveer de salade bestrooid met notenschaafsel. verdere familieleden en kennissen? Een veel gehoorde vraag bij mensen met verlovings- en trouwplannen. Gelukkig is het antwoord kinderlijk-eenvoudig: Kom tijdig bij ons een keus doen uit onze even smaakvolle als uitgebreide Kennemer Kaarten Koflektie. Trouwens, als u tóch bij i ons bent voor verlovings, huwelijks^endankbe- tuigingskaarten. kunnen wij u in één moeite door ook onze fraaie en onginele geboortekaartjes latenzieh! Het merkwaardigste en volstrekt unieke muziekinstrument dat op het ogenblik bestaat is de Yamaha polyfone synthesizer GX-1. Het is niet alleen opvallend door zijn prijs 125.000-en dater nog pas een paar exemplaren van zijn gebouwd, maar vooral door het feit dat oude principes volledig overboord zijn gezet. Dat is te danken aan de toepassing van de nieuwste electronisehe ontwikkelingen zoals die ook worden gebruikt in de computertechniek ten aanzien van bij voorbeeld de geheugens op cassettes. Yamaha is de grootste muziekinstru menten fabriek ter wereld. Alleen al aan piano's levert men jaarlijks drie keer zoveel als alle Europese fabrikanten samen. De uitgebreide basis research heeft er toe geleid dat met de GX-1 radicaal is gebroken met de traditie dat de hoofdgeluiden ontleend moeten zijn aan het kerkorgel. Het wordt dan ook terecht geen electronisch orgel ge noemd. Het instrument wordt in wezen onge programmeerd, zonder geluid dus, ge leverd. Iedereen kan zijn eigen sound maken, elk effect bereiken dat maar te verzinnen is. En dat komt doordat de GX-l eigenlijk is opgebouwd uit 36 syn thesizers die op elke manier met elkaar gekoppeld kunnen worden. Daardoor is het voor het eerst geheel polyfoon (meerstemmig) terwijl een enkele syn thesizer monofoon is. Bovendien kunnen er zo'n 80 miljoen geluiden op worden aangebracht! Dat is geen kleinigheid. - Alleen breedbegaafde musici met een sterk creatief vermogen en gedegen technisch inzicht kunnen de GX-1 vol ledig aan. In Amerika was dat onlangs Stevie Wonder, in Engeland Keith Emer son. Maar niemand is zo ver gegaan als de Nederlandse perfectionist Rick van der Linden. Hij heeft een half jaar, dag in dag uit. soms twintig uur achtereen aan de eigen registratie op de erbij behorende geheugencassettes gewerkt. Zojuist is het resultaat ervan in de openbaarheid gekomen via.een gram mofoonplaat die half september is op genomen en die door CNR wordt uitge bracht onder de korte titel GXl/Rick van der Linden. Hij speelt een aantal eigen composities alsmede twee stukken van Bach uit concerten voor harpgichord. Muziekkenners noemen wat Rick heeft bereikt „technisch verbluffend, muzi kaal een schoonheid". We zullen er wel meer van horen. SALARIS Wat verdient een commis saris der koningin en wat krijgt een burgemeester van één der grote steden? Antwoord: Het bruto salaris van een commissaris der koningin bedroeg per 1/8 '77 14.000,- per maand of 168.000,- per jaar. De burgemeesters der steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam lag op die datum op f 16.000,- per maand ofwel 192.000,- per jaar. Deze bedragen zijn de basis, zonder evt. representatie toeslagen, onkostenvergoedingen, ambtswoningen en verdere emolunjen- ten, want die verschillen van geval tot geval. TINO ROSSI Hoe oud is Tino Rossi geworden, want dat vind ik in de litera tuur over hem nergens vermeld. Antwoord: Dat komt, omdat Constantino Rossi nog steeds ouder werd. Hij is op 29 april 1907 te Ajaccio op het (Franse) eiland Corsica geboren en bereikte dus inmiddels de leeftijd van 70 jaar. Hij leeft in Parijs en zingt nog maar weinig. De Italiaanse composities waar u over schrijft, zijn niet van deze Franse zan ger, maar van de hand van Gioacchino Antonio Rossini, een bekende Italiaanse operacomponist, geboren 29 februari 1792 te Pesaro en overleden op 13 novem ber 1868 te Ruelle (bij Parijs), SPROETEN - Ik heb verschrikkelijke last van sproeten. Wat is daar toch tegen te doen, want de jongens kijken me d'r op aan. Antwoord: Sproeten ontstaan door een opeenhoping van kleurstof (pigment) en wel in korrelvorm, in de onderste laag van de opperhuid. Er zijn erffaktoren in het spel en vooral rosse typen hebben er last van. Er bestaat werkelijk nog geen' afdoend middel tegen. Wel doen som mige kosmetica de kleurstof' er wat bleker uitzien, maar helemaal wegkrij- gen is onmogelijk. U moet maar zo weinig mogelijk in de zon lopen en, als u buiten komt, hoeden met brede randen dragen. Maar wees getroost: vrij veel mannen vinden sproetjes helemaal niet lelijk, maar veel gezelliger en persoon lijker dan het onnatuurlijk gave gezicht dat ons vanuit veel reclameplaten toe lacht. Sproeten gelden ook als één van de klassieke zeven schoonheden. Als de jongens naar u kijken, is dat een gunstig teken dat u opvalt door uw persoonlijk heid en niet in de grijze confectiemassa ónder gaat. Ook hier is het een kwestie van smaak WELDSCHADE - Reeën uit een naburig landgoed vreten bij ons de te velde staande gewassen aan. Wat kunnen wij daar tegen doen? Antwoord: Eerst zorgen voor duidelijke foto's en getuigen die kunnen verklaren wiens reeën de schade toebrengen. U behoeft dan niet zelf naar een advocaat te lopen, want als u lid bent van een landbouworganisatie kunt u in de regel kosteloos rechtskundige hulp verkrijgen. Zo niet, dan kunt u met foto's en getuigen verklaringen naar een deurwaarder stappen en in overleg met hem een bepaalde schadevergoeding eisen, af hankelijk van het gewas en de aange richte schade. Laat u daarna niet af schepen. Eis ook een behoorlijke afras tering. Wie van wild houdt, dient maar te zorgen dat dit niet andermans eigen dommen opeet- en dat.is ook het stand punt van de. rechter. JURK KRULT - Ik heb een nieuwe jurk gekocht, maar de stof krult alsmaar om. Wat kan ik daar mee aan? AntwoordU kunt natuurlijk proberen of het voldoende is er een zoom in te leggen. Als dat niet (voldoende) helpt, kunt u zg. plakvlieseline aanbrengen op de betrok ken plaatsen. De stof krult dan niet meer om. WHISKY - Wat is er voor verschil tussen Nederlandse, Schotse, Ierse, Ameri kaanse en zg. Bourbon whisky behalve de prijs? Antwoord: De Bourbon is een (be schermde) Noordamerikaanse whisky, die gestookt wordt uit een gegist beslag dat tenminste 51% mais moet bevatten. Verder wordt hoofdzakelijk rogge ge bruikt. De rooksmaak wordt verkregen door het destillaat in nieuwe eiken vaten op te slaan, die inwendig verkoold zijn. Volgens de wettelijke voorschriften moet zij daarin twee jaar liggen voor ze gebotteld mag worden. Whisky uit de V.S. die niet aan dëze eisen voldoet, wordt als Amerikaanse whisky ver kocht. Deze bevat bv. meer rogge- dan maisdestillaat, of is in oude vaten gela gerd. De Canadese whisky is vaak een mengsel van verschillende produkten en diverse leeftijden die in de regel vier jaar op fust wordt gelagerd. Ierse whis ky wordt bereid uit gerst, rogge en al dan niet gemoute haver en tarwe. Deze moet minstens vijf jaren bewaard zijn in inwendig verkoolde oude rhum-, sherry- of bourbonvatten, zodat de drank een extra smaakaccent verkrijgt die andere whisky niet bezit. Schotse whisky wordt onderscheiden in „grain whisky", gedes tilleerd uit gerst en mais in traditionele ketels en „malt whisky" die volledig uit gemoute gerst is gefabriceerd. De whis ky die in Engeland en in Nederland wordt bereid, bestaat uit een vermen- praktische tips voor fotografen 'm de vorm van een foto-drieluik Vorige week heb ik geprobeerd een dierenportret te njaken. In ons dorp heb je nog zo'n ouderwets hertenkamp. Dat leek me een goede plaats voor een fótosafari. Eerst naar de oppasser van het parkje. Die vond het goed, dat ik binnen de afrastering foto's zou maken als ik maar niet achter de beesten aan ging rennen. Het valt me op dat de meeste mensen erg inschikkelijk zijn als je ze als fotograaf om een dienst vraagt. Zo kwam ik dus tussen de herten. Of zijn het reeën? Statief op een mooi plaatsje en maar knippen. Dat viel tegen. Die beesten zijn namelijk niet gek op fotografen. Misschien denken ze, dat een kamera een modern soort geweer is. De eerste foto was dan ook geen sukses. De reeën (want zo heten ze, zei de oppasser) stonden echt verongelijkt in een hoekje te kijken. Op de foto is alleen een gespikkelde massa koppen en poten te zien. Het ging er om zo mogelijk één of een paar beesten duidelijk in beeld te krijgen. Dat laatste is op de tweede foto gelukt. Met veql geduld en een beetje geluk kon ik vanaf een paar meter dif stel in beeld krijgen. Mijn eerste dierenportret was geslaagd, ook al kon het natuurlijk beter. En dat laat de derde foto zien: een mooie close up van een ree, vrijstaand tegen een kontrastrjjke achter grond. Eerlijkheidshalve moet ik erbij zeggen, dat ik voor deze foto gebruik heb gemaakt van een beschei den telelensje, waardoor ik deze plaat kon maken op een afstand van zo'n zes meter. En dat werd dan het tweede geslaagde dierenportret. O ja, van deze laat ste foto heb ik een extra print laten maken. Bestemd voor die vriendelijke oppasser. Hij was er erg blij mee. ging van originele of industrieel nage maakte „grain whisky" met (naar gelang de kwaliteit) 30 tot 70% „malt whisky". ALs die verhouding niet op het etiket vermeld staat, kunt u bij vergelij king van de prijzen ongeveer nagaan, wat de beste „blend" is. Blend whisky is namelijk een drank die samengesteld is uit twee of meer der eerder genoemde origenele whiskys. TINNEN BORDEN - We hebben bij een antiquir $nnen borden gekocht. Kunnen we daar ook van eten? Ze zijn van prima kwaliteit. Antwoord: Wij moeten dit afraden, want er zijn'naast de oude borden van puur tin helaas ook allerlei alliages in de handel gekomen die lood bevatten. Zuiver tin is namelijk erg duur en men voegt er daarom tegenwoordig vaak lood aan toe als men tinnen voorwerpen (na)maakt. Er bestaat dan kans op loodvergiftiging. Omdat u schrijft over prima kwaliteit, konden het wel eens pas vervaardigde (namaak)borden zijn. HERFSTVAKANTIE Hoe.komt het, dat de herfstvakanties van de scholen zo ver uit elkaar liggen? Is daar geen algemene regeling voor? Antwoord: Het ministerie van onderwijs heeft wel een algemene regeling ontwor pen voor de rijks- en gemeentescholen, maar kan de gemeenten en particuliere instituten niet verplichten de zelfde dat$, aan te houden. Daarom heeft de bedoel de rijksschool herfstvakantie gedurende de week waarin de richtdatum 20 okto ber valt. De bedoelde protestants-chris telijke school laat liever de hervor mingsdag (31 oktober)'als eerste dag gelden en geeft de kinderen na een herdenkingsdienst op die datum vrij. Het rooms-katholieke opleidingsinstituut sluit een week later, omdat het bestuur dit jaar Allerheiligen (6 november) en Allerzielen (7 november) in de herfst vakantie laat vallen. TANTE LEEN Ik had wel eens gehoord dat tante Leen met haar achternaam Jansen zou heten, maar nu zag ik in een weekblad staan dat ze Helena Polder heet. Wie is er nu fout? Antwoord: Tante Leen heet sinds haar geboorte Helena Polder en sinds haar huwelijk met-Bram Janssen (met dubbel s) Helena Janssen-Polder. VISLUCHT Hoe krijgt ik een vislucht van m'n handen? Antwoord: Door uw handen even in te wrijven met citroensap. KAALHEID Waarom wordt een man eerder kaal dan een vrouw? AntwoordDaar zijn verschillende theo rieën over, maar de meest waarschijn lijke lijkt ons, dat vrouwen veel meer tijd besteden aan de haarverzorging. Bij de baby-uitzet behoort een haar- borsleltje en de jonge moeder begint vol trots het kuifje van haar kind te borste len. Maar als het een jongen is, gaat die borstel eerder in de la van de com mode. Bij miesjes blijft de moeder het haar langer borstelen. Ook later zijn de vrouwen in de groei vrijwel dagelijks met haar en hoofdhuid in de weer; ze wassen en wringen hun haar vaker, brengen meer bezoeken aan een kapper die ook dé huid masseert als hij het be handelt enz. Jongens besteden weinig aandacht aan. hun haardos. Veel mannen halen achteloos een kam door het haar Heren die'haren en hoofdhuid goed ver zorgen, zullen minder snel kaal zijn, zeggen veel kappers en doktoren. Vooral het borstelen met een varkensharen borstel geeft volgens insiders gunstige resultaten, omdat haar op haar een zui gende werking uitoefent en daardoor mede de hoofdhuid in beweging brengt. KENTEKENS - We hebben letters vóór het nummer gehad bij de autokentekens toen ze met dit systeem begonnen en nu hebben we twee letters tussen de cijfers, maar van wanneer tot wanneer werden kentekens verstrekt mét beide letters achter het nummer? En wanneer de letters HP? Antwoord: Van 1 oktober 1965 tot en met september 1973 verschenen de kentekens met de letters achteraan. Autokentekens met de serieletters HP vóór de cijfers werden uitgegeven in de maand mei 1962, met deze letters achter het nummer in november 1968 en met die serieletters in het midden in december 1975, telken male uitsluitend voor personenwagens. TROUWEN OF NIET? Wij verdienen beiden en willen samen een huis kopen. Wat is nu voordeliger voor de belasting, trouwen of niet trouwen? Antwoord: Indien u ieder voor 50% eige naar van het huis bent en (dus) ook alle lasten en kosten voor 50% draagt, kunt u beiden die 50% van de renten en kosten van de hypotheekakte. afsluitprovisie e.d. maar niet de koopakte van het huis en niet de aflossingen) van de inkomstenbe lasting aftrekken. Na een huwelijk kan de totale rente uitsluitend bij de man worden verrekend en bovendien wordt zijn belastingvrije som dan hoger en die van zijn echtgenote kleiner. Verdient de man veel en de vrouw weinig, dan zal het huwelijk fiscaal voordeliger zijn, ook ten aanzien van de premie A.O.W. Zijn beide inkomens laag of verdient de vrouw evenveel als, of méér dan de man dan ligt het andersom. Wilt u het precies we ten, dan moet u met (alle) cijfers op ta fel komen. FILMSTERREN - Wie waren de laatste tien, twaalf jaar de best betaalde of suc cesvolste filmsterren? Antwoord: De cijfers zijn bekend tot en met 1975 en in dat jaar stonden Robert Redford 11) en Barbra Streisand (2) bo venaan de lijst. In 1974 waren dat resp., Robert RedfooJ en. Clint Eastwood. in 1973 laatstgenoemde en Ryan O'Neal. 1972 Clint Eastwood en George Scott. 1971 John Wayne en Clint Eastwood. 1970 Paul Newman, John Wayne. 1968 Sidney Poiüer, Paul Newman. 1967 Julie Andrews en Lee Marvin. 1966 July Andrews, Sean Connery. 1965 Sean Connery, John Wayne. 1964 Doris DayJack Lemmon. GEHANDICAPTEN - Is er ook een hob- by-club voor zieken en gehandicapten? Antwoord: Ja, dat is JOUA, Vriesepoorts- hof 20, Dordrecht. DROOM KWAM UIT -Ik ben geschrokken omdat ik een gebeurtenis precies be leefde zoals ik er tevoren van gedroomd had. Kunnen dromen dan toch de toe komst voorspellen? Antwoord: U bent de enige niet, die in zijn of haar leven beelden uit een droom „herkent". Dat is geen helderziendheid, maar in de regel toeval, omdat wij zo ontzaglijk veel dromen per nacht. Ver schillende situaties uit het werkelijke le ven vinden we daarop gelijken. Normaal herinneren wij ons na het slapen weinig van al die dromen, waarin allerlei bele venissen en verkapte wensvervullingen de revue passeren. Dergelijke voorstel lingen worden meestal vervormd, zodat ze minder goed herkenbaar zijn. Door verschuivingen en verdichtingen ontstaan gecamoefleerde vormen. Ervaren droom uitleggers kunnen daar wel verborgen verlangens uit destilleren, maar geen voorspellingen. GERANIUM Ik heb een prachtige geranium uit de keuken overgebracht naar de zitkamer en nu doet ze het in eens niet meer. Hoe kan dat? De behan deling bleef precies het zelfde. Antwoord: Vermoedelijk houdt u in de zitkamer een hogere temperatuur aan. Voor uw pelargonium zonale, die 's zo mers beter in de tuin kan staan, is de juiste kamertemperatuur zo'n 18 graden Celcius en beslist geen 20 tot 23 graden C. Veel kamerplanten hebben last van dgl. droge warmte. ZOON LIEP WEG - Blijf ik verantwoor delijk voor een zoon die op een kwade dag het huis uitliep en nu als minderja rige op kamers woont? Antwoord: U bent verantwoordelijk voor uw kinderen tot zij 21 jaar zijn, of op een eerdere datum in het huwelijk treden. Het is daarom wel verstandig in dit ge val diverse afzonderlijke verzekeringen voor de minderjarige te sluiten. In de eerste plaats een tegen wettelijke aan sprakelijkheid particulier en in de tweede plaats een particuliere of vrijwillige ziek teverzekering. Voor de laatste kunt u bij één der plaatselijke ziekenfondsen terecht. WIT GOUD Wat is nu eigenlijk wit goud, is dat platina? Antwoord: Neen. Als de juwelier in plaats van koper of zilver zo'n 13,7 tot 16% nikkel toevoegt aan zijn goud om het harder te maken voor de vervaardiging van sieraden, ontstaat er een lichte staalgrijze tot witte legering. Deze kreeg de bijnaam wit goud. Het is dus een fa beltje, dat dit „zo duur" zou zijn. Het is in elk geval voordeliger dan het gele goud waarin zilver verwerkt is. ACHTERHOEK Hoe komen ze eigen lijk aan de naam „Achterhoek" voor oost-Gelderland en uit welke tijd dateert die? Antwoord: Deze benaming is oorspron kelijk gegeven aan de afgelegen streek tussen Eibergen, Groenlo en de Duitse grens. De andere delen van Gelderland ten oosten van Rijn en IJssel hadden oorspronkelijk andere benamingen, zo als b.v. De Lijmers (Liemers), de graaf schap Zutphen enz. (die grotere opper vlakten besloegen dan tegenwoordig al dus worden aangeduid). Omstreeks het midden van de vorige eeuw verkondig den schoolmeesters, dichters en schrij vers in hun werk de lof van „De Achter hoek", gelijk anderen dat van elders gelegen streken deden. De Achterhoe kers en het Achterhoekse dialekt werden er bijgehaald en omdat deze benamin gen meer aanspraken dan die van de andere streken, ging men een veel groter gebied van oostelijk Gejderland als Ach terhoek betitelen, hetgeen dus in feite onjuist is. BIGAMIE Is het bigamie als een gehuwde Nederlander in een moham medaans land, waar je meer vrouwen mag bezitten, een tweede vrouw huwt en na hoeveel tijd verjaart dat tweede huwelijk? Antwoord: Indien het huwelijk in dat mohammedaanse land niet door de Ne derlandse wet erkend wordt, gaatbetrok- kene vrijuit. Dan geldt hij hier niet als tweemaal gehuwd. Maar als het een geldig hüwelijk betreft volgens de wet, dient het ook in ons land te worden aangemeld en ingeschreven en dan wordt het hier aangemerkt als bigamie. Bij terugkeer in ons land kan. dan een rechtsvervolging worden ingesteld en zal een veroordeling moeten volgen. Zolang het strafbare huwelijk in stand blijft, is er van verjaring geen sprake. Verjaring treedt pas op, nadat het hier onwettige huwelijk door bepaalde oor zaak is ontbonden, bv. wegens het over lijden van één der partners. Het recht tot de strafvordering vervalt dan na 12 jaren. DURE VLIEGREIS - Ik vloog met Singapore Airlines van.Medan naar Am sterdam, maar te Singapore bleken mijn kinderen van 4 en 8 jaar van de lijst afgevoerd te zijn. Zij zouden pas 12 dagen later kunnen volgen. Kinderen yan die leeftijd laat je niet alleen achter en dus moesten wij enkele reizen bij een andere maatschappij kopen. Ik heb te vergeefs geprobeerd dat bedrag van 2226,- terug te krijgen, maar vergeefs. Geen enkele instantie kan mij helpen en men houdt mij aan het lijntje. Antwoord: Wij zullen u niet aan het lijntje houden, maar meteen zeggen, dat u van genoemde maatschappij nooit uw geld zult terugkrijgen. Op elk ticket staat namelijk in kleine lettertjes de nare mededeling, dat Singapore Airlinës niet gehouden is de overeen komst op de aangegeven datum uit te voeren. Uw plaatsbewijzen bleken ook niet inwisselbaar te zijn bij andere lucht vaartmaatschappijen. Dat komt, omdat Singapore Airlines niet is aangesloten bij de I.A.T.A. (Int. Air Traffic Association) en daarom zijn haar kaartjes niet inwis selbaar bij de andere maatschappij en, die wel een tarievenovereenkomst van deze I.A.T.A. handhaven. Het is misschien goed, er hier op te wijzen, dat dit meer kan voorkomen bij goedkopere lijndiensten en zg. voordelige charters. Men spaart soms een paar honderd gulden uit, maar men ls er niet zeker van óf en wannéér de reis doorgaat. De normen van fatsoen en van menselijk heid worden gemakkelijk overtreden, maar niet de rechtsregels en daarom staat u in dit geval machteloos. STILLE ZUIDZEE Ik vind op geen enkele atlas de Stille Zuidzee. Antwoord: Dat is de benaming voor het deel van de Grote (of Stille) Oceaan bezuiden de evenaar, dus ten westen van Zuld-Amerlka.j REGENWORMEN KWEKEN Als ver woed sportvisser tob ik met een pro bleem: waar haal ik m'n wormen van daan. Kan ik een soort broedplaats' maken in mijn tuin? Antwoord: Regenwormen eten dode, or ganische stof, dat wil zeggen afgestor ven plantedelen. Laat telkens het afge maalde gras liggen op uw gazon en geef het 's winters en flinke bemesting met kompost of goed verteerde stalmest (ook niet overdrijven), dan zult u ln uw grasveld veel wormen krijgen. U krijgt ze ook. als u in borders goed verteerd materiaal onderspit en zorgt voor een bedekte grond, door deze zoveel moge lijk begroeid te houden. Dus alle tuinaf val op een hoop gooien en tot kompost verwerken. STAATSALMANAK Waar vind ik de re- dactie van de Staatsalmanak? Antwoord: Het redactiekantoor is geves- tigd aan de Neuhuyskade 40 in Den Haag, telefoon 070-26 46 51. Het post adres is: Ministerie van Binnenlandse Zaken, bureau IDZA, Binnenhof 19, Den Haag.

Soester Courant | 1977 | | pagina 19