GERTH Géén verhoging abonnementsgeld Soester Courant Wel halfjaar- of jaarabonnementen Stormschade veroorzaakte veel ongemak Vriendschap thema van kerstviering Rinke Tolmanschool Kerkje van landgoed Drakenstein van suiker Vuurwerk afsteken op Nieuwjaarsnacht van 18.00 uur tot 01.00 uur BOTER Zie onze advertentie in dit blad Betaling 1978 Auto twee keer gestolen in dezelfde nacht Het kwartaalabonnement vervalt Gemeentegids Soest is bron van informatie Chefkok Oranje Parkflat creëerde Kinderen haalden geen kattekwaad uit op schooldak W armwater- voorzieningen bij sportterreinen Bosstraat Onwel na roken hasj-sigaret Glaasje op, toch gereden Donderdag 29 december 1977 56e jaargang no. 19 uw erkend anvr reisbureau SOEST-LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 Omdat de prijs van een abonnement op de Soester Courant voor niemand een beletsel mag zijn de Soester Courant wekelijks te kunnen lezen, hebben wij besloten ook voor het jaar 1978 de abonnementsprijs niet te verhogen. Wij menen hiermee niet alleen een wapen te hanteren tegen de inflatie, maar tevens het klimaat gunstig te maken voor hen, die de Soester Courant nog als los nummer kopen of ons blad nog niet lezen, blijft ons volwaardige weekblad lezen voor dezelfde prijs van f 10,- per halfjaar of f 20,- per jaar. Ja, U leest het goed: 10,- per halfjaar en 20,- per jaar! U zult begrijpen, dat dit onze abonnementen-administratie belangrijk zal vereenvoudigen. Inplaats van viermaal per jaar vragen wij U, als tegenpresta tie, Uw abonnementsgeld één maal per half jaar of per jaar De voorlichtingsgids van de gemeente Soest 1978 is verschenen. Hij wordt huis-aan-huis in Soest en Soesterberg verspreid. Het boekje is een belangrij ke informatiebron voor de inwoners. Iedereen kan hierin inlichtingen vin den, over overheidsinstellingen, reli gie, verenigingen en vooral ook over sociale en medische voorzieningen. Het informatieboekje telt meer dan honderd pagina's. Burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor- ver-van Haaften schreef het voorwoord in de gemeentegids, waarvan zij zegt dat deze de nieuwkomers wil helpen bij het zoeken naar ,,een eigen plaats in onze eigen gemeenschap. Voor het vinden van deze plaats is zich op ka rakter en achtergronden van en mo gelijkheden in ons dorp oriënteren, noodzakelijk. Maar ook degenen die Soest allang kennen, zullen gediend zijn met in formatie over alle instellingen, dien sten, verenigingen en functionarissen die in het belang van de Soester samen leving werken. En daarom is deze gids voor ons allemaal", aldus de burge meester. De gemeentegids 1978 geeft op veel vragen een antwoord. De heer B. J. van Os van het gemeentelijk bureau voorlichting heeft in samenspel met instellingen en verenigingen gepro beerd zoveel mogelijk gegevens en adressen te achterhalen en te verzame len in een gids. Het is de bedoeling dat het boekje jaarlijks gaat verschij nen ten behoeve van de nieuwe inwo ners. Om de paar jaar zal de oplage verhoogd worden voor huis-aan-huis bezorging. De heer Van Os houdt zich aanbevolen voor aanvulling en wijzi gingen. te voldoen. Gezien het luttele bedrag zult U ongetwijfeld deze wijziging kunnen billijken. Wij van onze kant proberen elke week een betere Soester Courant voor U te maken. Abonnee's, die AUTOMATISCH gire ren, behoeven voor deze betalings- wijzigen GEEN ENKELE HANDE LING te verrichten. De overige abonnee's dienen hun abonnementsgeld voor het nieuwe jaar zo spoedig mogelijk te voldoen 10,- of 20,-) waarbij zij de na volgende mogelijkheden hebben: Overschrijving op onze postgiro-re kening 126156 Overboeking naar onze bankreke ning bij de a) Rabobank, Kerkplein, Soest, ten gunste van rekeningnr. 35.99.20.950. b) Nederlandsche Mid denstands Bank Soest, ten gunste van rekeningnr. 68.43.10.805. Contante betaling aan ons kantoor Van Weedestraat 29 te Soest. Erg veel vertrouwen hebben wij in Uw medewerking en hiervoor zijn wij U zeer enkentelijk. Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar! Redactie en administratie SOESTER COURANT Brandweer, politie, personeel van de gemeentelijke plantsoe nendienst en van de provinciale electriciteitsmaatschappij als mede tal van particuliere hulpverleners, zijn in de vroege uren van zaterdag urenlang in touw geweest met het zo goed moge lijk herstellen van door de storm aangerichte schade. De brand weer van Soest rukte 23 keer uit voor assistentieverlening, waar van één keer in Soesterberg, waar de ladderwagen nodig was voor een klus „op niveau". Overigens rukten de Soesterbergse vrijwilligers 10 keer uit. De grootste schade werd aangericht op de Vosseveldlaan, waar een in het midden van de stam afgebroken eik op twee bij een woning geparkeerde personenauto's terechtkwam. De brandweer verwijderde de boom. Op de Veenbesstraat was een caravan niet bestand tegen de storm en sloeg om. Op de Verlengde Talmalaan was sprake van een vroeg vuurwerk, toen een omvallende boom op electriciteits- draden terechtkwam die afbraken. Op de grond zorgden ze voor een opspat tende vonkenregen, waaraan pas een eind kwam toen PUEM-personeel maatregelen had getroffen. De eerste uitruk van de brandweer, 's morgens om kwart over zeven, be trof overigens losgeraakte dakpannen, die een gevaar voor de omgeving op leverden. In de loop van de dag moest de brandweer er nog zeven keer uit voor losse dakpannen, nokvorsten en dakveren. De eerste grote klus voor de brand weer was het verwijderen van twee grote populieren bij de rooms-katho- lieke kerk aan het Kerkplein. Hier moesten zowel een nevelspuit, (om te lieren), als de ladderwagen worden in gezet om te voorkomen dat de vallen de bomen de naastgelegen bebouwing zouden treffen. Personeel van de plant soenendienst hielpen bij het karwei. Deze gemeentelijke dienst haalde trou wens nog meer bomen om. zoals op de Schrikslaan en de Pieter de Hoogh- laan. Vallende daklijsten van flats verniel den op de Albert Cuyplaan de voor ruit van twee geparkeerde personen auto's. Verder kreeg de brandweer een tiental meldingen van het inwaaien van grote ruiten in flatgebouwen. Deze meldingen werden doorgespeeld naar de betreffende instanties. In negen gevallen ging de brandweer op pad om gevaarlijke situaties te voorkomen in verband met losgeraak te televisie-antennes. Vast staat wel, dat veel mensen tijdens de kerstdagen geen t.v. hebben kunnen kijken dan wel zeer slecht beeld hebben gehad, want de radio- en t.v.-zaken hebben het aan tal meldingen van storingen als gevolg van de storm lang niet allemaal kun nen verwerken waar het op reparatie aankwam. Ondanks de talrijke omgewaaide bo men en afgewaaide takken, is de scha de over 't algemeen meegevallen. Een op de Speenkruidstraat geparkeerde auto werd getroffen door een steiger- balk, afkomstig van een bouwwerk. Op de Eemweg ter hoogte van de spoorlijn moest een electriciteitspaal van de PUEM het ontgelden. Overi gens bleven de ongemakken door de storm beperkt, al was de brandweer wel met drie auto's en zeven man vrijwel constant tot half zes 's middags in de weer. Ook in Soesterberg was de brandweer druk, in de meeste gevallen vanwége losse dakpannen en antennes. In Ons Belang gingen een schoorsteen en een antenne gelijktijdig tegen de vlakte. Kennelijk is de auto van de Soesterberger D. v.d. B. erg in trek, want hij werd in de nacht van zondag op maandag twee keer gestolen. Beide keren werd de wagen teruggevonden. De eerste keer werd de op het erf bij de door een schroevedraaier te gebruiken woning van Van de B. aan de Radema- en hadden daarna de contactdraden kerstraat geparkeerde auto omstreeks doorverbonden. tien voor half twee gestolen. Hij werd Later werd de auto opnieuw wegge- even later op de Kampweg achterge- haald. De politie vond hem gistermid- laten door twee jongens, die hard dag terug op de Anth. Van Leeuwen- wegrenden. Zij wisten te ontkomen. Ze hoeklaan. hadden de afgesloten auto geopend FaIa Marmon «.art n«im 8 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,-. Hoofdredacteur: Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 De trotse heer Metselaar naast zijn kunstwerk De heer M. Metselaar sierde de kersttafel in de Oranje Parkflat afgelopen zon dag en maandag op met een, geheel van suiker gemaakte imitatie van het kerkje op landgoed Drakenstein. Als chef kok van dit dienstencentrum is hij bekend met het werken met „drogan", een soort suikerdeeg. Hieruit bakte hij de geslaagde imitatie. Reeds eerder maakte de heer Metse laar van suikergoed een dergelijk kunstwerk. Doordat hij enige jaren als chef kok op het schip ,,de Oranje" heeft gevaren, een schip dat bij vele Zndië- gangers herinneringen zal oproepen, besloot hij zijn ervaringen te vereeu wigen door van het schip een suiker werk imitatie te maken. Over het resultaat is de heer Metselaar zelf ook zeer te spreken. „Ik heb gevaren op de Oranje, ik werk in de Oranje Parkflat en ik ben „Oranje"-gezind", zegt hij hierover. Zijn nieuwste creatie is de kerk op het landgoed Drakenstein. Van het ko ninklijk huis heeft de heer Metselaar toestemming gekregen om tekeningen van de kerk te komen maken, waarna hij met het bakken begonnen is. Het resultaat is een suikerwerk van ongeveer één meter bij zestig centime- Foto Herman van Dam ter. Hij heeft hier ongeveer een week aan gewerkt. Zondag en maandag pronkten de beide suikerwerken bij het kerstdiner en de Kerst-In in de Oranje Parkflat. Staan de op het biljart, verlicht met behulp van spots, oogstten de beide werken veel succes. Onder het genot van koffie met tulband en een borreltje, uitten de bewoners van de flat hun bewondering voor het werk van de chef kok. Na de feestdagen verdwijnen het kerk je en de boot weer in het magazijn om bij andere feestelijkheden weer als bijzondere versiering dienst te doen. S.O. Soest en SEC hebben de gemeente om aanpassing van de warmwater voorzieningen verzocht. De aanwezige boilers en geysers bezitten een te ge ringe capaciteit. Hierin kan verbete ring worden aangebracht door het plaatsen van een apparaat, dat gekop peld aan de centrale verwarmings ketel. constant voor voldoende warm water van maximaal 50° Celsius kan zorgen. Hiervoor is een krediet van 46.000,- nodig. De dertigjarige mej. M. V. uit Zeist is woensdagavond omstreeks negen uur onwel geworden tijdens het roken van een hasj-sigaret. Zij werd met de ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht voor onderzoek. De recherche stelt een onderzoek in. De gids geeft eerst een overzicht van de ontwikkeling van Soest en Soester berg, van het gemeentewapen en de gemeentevlag. Dan volgen er verschil lende informaties. Over achtereenvolgens de gemeente, bevolkingsregister en burgerlijke 'stand; hulpverlening door de gemeen telijke sociale dienst; rijks- en provin ciale instellingen; gezondheidszorg; sociale zaken: dierenzorg; economi sche zaken; juridische zaken; religie; onderwijs; jeugdzaken, kunst en cul tuur; sport en recreatie; woningaan gelegenheden; toerisme en vereni gingen. De ongerustheid van sommige mensen over het gedrag van de jeugd, gaat soms wel eens wat te ver. Zoals vrij dagmiddag in Soest, toen bewoners van de Bonifaciusstraat de politie waarschuwden, dat op het dak van de Margrietschool kinderen liepen, die -zoals het ernaar uitzag- dakleer aan 't weghalen waren. De politie stelde een onderzoek in. met als resultaat dat duidelijk werd dat er eigenlijk hele maal niets aan de hand was. De kinderen op het dak waren met toe stemming van een leerkracht bezig met het weghalen van het verduiste ringsplastic. dat over de lichtkoepels was aangebracht in verband met de opvoering van een kerstspel De jaarlijkse kerstviering van de Rinke Tolmanschool stond dit jaar in het teken van de vriendschap tussen alle volkeren. Al weken tevoren waren alle klassen in de weer geweest om door middel van werkstukken hun visie te geven op deze vriendschap. Alle kinderen hebben hun fantasie de vrije loop gegeven en enthousiast aan dit project gewerkt. Vele originele vondsten waren hiervan het resultaat. Variërend van ineengeslagen kinder handen van verschillende kleuren, de verbroedering van blanke en gekleur de kinderen symboliserend, tot kom- plete wandschilderijen over kinderen vanuit alle hoeken der aarde. Elke klas heeft op een bestaand melo dietje een eigen tekst gedicht. Er is gedanst in klederdrachten van diverse landen en het geheel werd afgerond met een tentoonstelling over alle we relddelen. Al het tentoongestelde ma teriaal werd door de kinderen zelf gemaakt of verzameld en vooral aan de ontwikkelingslanden was ruime aandacht besteed. Ook de kinderen van de aangrenzende kleuterschool „De Kievit" waren bij het project betrokken. Ieder kind kon op zijn wijze een bijdrage leveren aan dit sympathieke idee van we mogen meester Knol en zijn schoolteam felici teren met het bereikte resultaat, waarvan niet alleen de kinderen maar ook talrijke ouders genoten hebben. Lont Kijk eerst of de lont lang genoeg is. Veel ongelukken gebeuren doordat vuurwerk met een te korte lont wordt afgestoken. Voor kinderen is het voor al erg verleidelijk om een stuk vuur werk, dat ze vinden en dat bij een eerste poging niet af is gegaan, nog eens af te steken. Dit is levensgevaar lijk. Doordat de lont te kort is kan het vuurwerk te vroeg ontbranden. La ten ouders hun kinderen toch vooral waarschuwen nooit vuurwerk in han den te nemen. Ouderen moeten hun eigen verant woordelijkheid zowel ten opzichte van hun medemensen als hun omgeving be seffen en zeker ook ten opzichte van hun eigen veiligheid. Buitenlucht Daarom: steek vuurwerk alleen af op een open plek in de buitenlucht, waar geen auto's en andere brandbare ob jecten staan; volg de gebruiksaanwij zing nauwkeurig en zorg dat het vuur werk van u wegschiet; buig nooit met het gezicht over vuurwerk Kortom: Zorg ervoor, dat het vreugde vuurwerk geen bron van ellende wordt. Het afsteken van vuurwerk kan een levensgevaarlijke zaak zijn. Wie dit rond de jaarwisseling toch wil doen, krijgt van de gemeente Soest tussen 31 december 1977 18.00 uur en 1 januari 1978 01.00 uur de gelegenheid daartoe. Zeven uur lang mag er dus „ge knald" worden. Wie op een ander tijdstip vreugdepijlen laat ex ploderen riskeert daarmee een fikse bekeuring. De politie heeft deze strenge voor schriften en het strenge toezicht niet voor niets ingesteld. Het verleden heeft bewezen dat het afsteken van vuur werk een levensgevaarlijke zaak kan zijn. Vooral als dit op een onverant woorde wijze gebeurt. Gebruiksaanwi j zin g Wie desondanks vuurwerk wil laten ex ploderen moet goed op de gebruiks aanwijzing letten, die op de pakken vermeld staat. Op het hollandse vuur werk is deze handleiding makkelijk te vinden, de chinese vreugdepijlen laten hierin nog wel eens te wensen over. Koop daarom ook vuurwerk van een betrouwbare kwaliteit. Omgeving Let vooral goed op de omgeving en steek geen vuurwerk af in de buurt van auto's. De benzinedamp kan enorme ontplof fingen veroorzaken, waardoor levens gevaarlijke verwondingen kunnen ont staan. Brandwonden behoren tot de pjnlijkste en gevaarlijkste verwon dingen. Schiet ook geen vuurpijlen af in de buurt van een rieten dak. Eén vonk is soms al voldoende om het hele huis in as te leggen. In alle vroegte hield de politie op de Steenhoffstraat een automobilist aan, die door zijn rijgedrag de aandacht had getrokken. De bestuurder, de 23-jarige J. van den B. uit Baarn, bleek te hebben gedronken. De blaasproeven vielen negatief voor hem uit, zodat hij ook een bloedproef moest toestaan.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1