V oorlichtingsdag over Turkije Partij van de Arbeid wil duidelijk collegeprogram Champagne: sprankelend over de drempel ZANUSSI FOTO VER HAAL GERTH amrobank JONGE JENEVER wenst cliënten vrienden en bekenden een voorspoedig 1978 eJ.van Zal Voor werkers in Soester onderwijs: immHj Soester Courant van donderdag 29 december 1977 De problemen en de achtergronden van de Turkse werknemers en hun gezin in Nederland stonden centraal in de voorlichtingsdag over Turkije, gehouden voor degenen die werkzaam zijn in het onderwijs. Tijdens zijn openingstoespraak zei de wethouder van onderwijs onder meer, dat de problemen, die het werken met anderstaligen met zich meebrengt veroorzaakt worden door twee factoren: de taal en de achtergrond. „Iedereen brengt zijn eigen bagage, zijn eigen achtergronden mee", aldus de heer Plomp. Hij vond, dat de Soester bevolking moet proberen zich in de situatie van de Turken in Soest in te leven. „We moeten zoveel mogelijk de Turken Ieren kennen. We moeten hen ook niet gaan vertellen wat zij van onze cultuur moeten accepteren, maar we moeten gaan kijken, wat zij vanuit hun achtergrond van onze cultuur willen accepteren". Hij stelde de 40 aanwezigen op deze, door de „Werkgroep Anderstaligen" georganiseerde bijeenkomst voor aan een forum, bestaande uit één studente Turks en twee wetenschappelijk me dewerkers van de rijksuniversiteit te Leiden, die voorlichting zouden geven over Turkije, Turken en de achter gronden van hun doen en laten. Zij maken deel uit van het S.N.I.T.T., de Stichting Nederlands Instituut voor Turkologie en Turkijekunde. De voor lichtingdie zij over Turkije geven gaat overigens geheel buiten de universiteit om. Hier wordt deze activiteit betiteld als niet wetenschappelijk. Men vindt dan ook dat de leden van de S.N.I.T.T. hun werkzaamheden maar liever niet moesten doen, als gevolg waarvan zij niet kunnen beschikken over ruimte op de universiteit. Alles moet gebeuren in de vrije tijd van de leden. Over tal van onderwerpen, zoals be volkingssamenstelling, sociale struc tuur, de Islam (de godsdienst met de meeste aanhangers) en over het on derwijs werden de aanwezigen uitvoe rig en op heldere en interessante ma nier voorgelicht. Met betrekking tot het onderwijs leerden cijfers, dat het hier niet zo best mee gesteld is in Turkije. De heer Nauta van de S.N.I. T.T. legde overigens uit, dat hij de zorgelijke cijfers niet gaf om Turkije te kraken, maar om aan te tonen hoe de situatie daar is (op onderwijsgebied gelijk aan die van een ontwikkelings land). Er zijn in Turkije, dat 40 miljoen inwoners heeft, 41000 lagere scholen. Deze zijn echter lang niet toereikend, wat blijkt uit het feit, dat ongeveer 4000 dorpen en twee miljoen -mensen van onderwijs verstoken zijn. In 15000 dorpen is slechts/één leerkracht voor alle klassen, die dan gemiddeld be staan uit 55 leerlingen. Turkije heeft een tekort aan 12000 leerkrachten, een getal dat alleen nog maar toeneemt, omdat veel leerkrachten als gastar beider in Europa gaan werken. Aan de hand van de voorlichting was er voor de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen. Uit de beantwoor ding bleek, dat erg veel Nederlanders nog niet op de hoogte zijn met de gewoonten van de Turken. Er bestaan nog veel misverstanden met betrekking tot de in ons land verblijvende Turken. Dit kan ook niet anders, omdat deze mensen heel an dere gewoonten hebben dan de Neder landers. Zij zijn in de eerste plaats in Nederland om geld te verdienen en denken er altijd aan om terug te gaan naar Turkije. Daarom is het voor de Turken nauwelijks interessant om Nederlands te leren, daar hun dit niets of nauwelijks iets oplevert. Ze zouden het. misschien nog wel doen als, zoals iemand opmerkte: „we ze een toeslag geven als ze Nederlands leren of de werkgever meer gaat betalen". Die andere gewoonten brengen ook mee, dat de Turkse vrouw zich niet alleen in het openbaar kan vertonen. Hierdoor is een voor deze vrouwen op te richten /rouwensoos al bijna tot mislukken gedoemd nog voor zij opge richt is. Ook de problemen in het onderwijs en dan met name het betrekken van de ouders hierbij komen voort uit de Turkse gewoonten. In Turkije laat men dit soort dingen graag over aan men sen die er meer verstand van hebben. Het is daarom verstandig een Turkse onderwijzer in de Soester situatie een bemiddelende rol te laten spelen. Naar hem wordt immers ook geluisterd in Turkije, waar hij, samen met de dorps agent en het dorpshoofd, een gezag hebbend figuur is. Verder kwamen onder meer ter spra ken de gastvrijheid van de Turken die zeer gastvrij zijn), de behulpzaamheid van de gastarbeiders onderling, welke ook van de Nederlanders verwacht wordt, en de strafmaat, die het onder wijzend personeel moet handhaven voor Turkse kinderen, die een strenge re opvoeding gewend zijn dan de Ne derlandse. De bijeenkomst van gisteren heeft zeker bijgedragen tot een beter begrip van de situatie en de achtergronden van de Turkse werknemers en hun gezin in Soest. SOESTERBERGSESTRAAT 2 Een groot deel van de in Nederland ingevoerde champagne vorig jaar meer daii een miljoen flessen - is voorbestemd om op één en hetzelfde tijdstip te worden ontkurkt. Champagne geldt in ons land dikwijls als de feestdrank bij uitstek voor de oudejaarsavond en ook deze jaarwisseling zullen daarom weer talloze Nederlanders proberen de laatste slag van de klok te laten samenvallen met het onstuimig laten wegknallen van de kurk. Wanneer daarna met de gevulde glazen een dronk is uitgebracht op het nieuwe jaar, is men met recht „sprankelend over de drempel" gegaan. Nu is champagne over de hele wereld het bruisende symbool van feestelijk heid, maar daar blijft het niet bij: champagne is ook een wijn van uitzon derlijke kla^e. Het is de vraag of van dit laatste voldoende kan worden genoten, wan neer het drinken van champagne be perkt blijft tot de momenten tussen de laatste klokslag van het oude jaar en het afsteken van de eerste dondersla gen en gillende keukenmeiden. DOE MEE MET DE RODE KRUIS PUZZELSPELEN ACTIE Win deze prachtige ZANUSSI WAS/DROOGZUIL t.w.v. f 2.007,—. Deze fantastische was/droogzull ter waarde van f 2.007,— werd doorZanussi beschikbaar gesteld. Deze kombinatie bestaat uit 2 apparaten, t.w.: een super-was automaat met daarboven een luxe droogautomaat, die kwa uiterlijk en afmeting volledig zijn aangepast. De wasauto maat, type SL 128 T, is voorzien van de bekende (E)conomy-knop en instelbare centrifuge snelheden van 400 - 800 min. De luxe 4 kg. droogautomaat, type N 411, heeft bovendien een gepatenteerd droogsysteem. Beide apparaten zijn van hoog staande kwaliteit, energiebesparend en voorzien van KEMA-KEUR. Alphen a/d Rijn. 300x kreatieve handwerken Zareska, de bekende fabrikante van kreatie ve handwerken, stelt voor de goede oplos sers 300 smyrna knoop kussenpakket ten beschikbaar, kom pleet met stramien, wol en werkbeschrij- Winkelwaarde 1 35,25. U KUNT HET RODE KRUIS PUZZELSPELEN MAGAZINE GRATIS AFHALEN BIJ DE IN UW OMGEVING Steeds meer komt het daarorrl 'm zwari£ al eerder 'op de Oudejaarsavond' een glas champagne te drinken, zodat men ten volle kan genieten van belletjes, geur en smaak van deze vorstelijke wijn.-Kort voor twaalf uur worden dan de glazen bijgevuld, zodat men het nieuwe jaar in ontspannen vrolijkheid met een toast kan begroeten. Niet alleen de jaarwisseling vormt echter een gerede aanleiding tot het drinken van champagne, die altijd afkomstig is uit de Franse Champag nestreek. De „Koning der Wijnen" 'Ou.ls de champagne wel wordt ge- 'ioemd, geeft aan iedere feestelijke gebeurtenis een gouden randje en is bovendien het ideale aperitief voor een speciaal etentje. En welke maaltijd komt daar in deze dagen meer voor in aanmerking dan het Kerstdiner. Temperatuur Wanneer champagne niet alleen ge dronken, maar ook werkelijk „ge proefd" wordt, is het zaak de paar re gels rond het serveren van deze wijn te kennen. Het karakter van champaghe komt het meest tot zijn recht wanneer de wijn wordt geserveerd op een tem peratuur van 6° tot 9°. Deze tempera tuur wordt bereikt door de fles een minuut of twintig in een met ijs en water gevulde wijnkoeler te plaatsen. De glans van een verzilverde of alumi nium koelemmer kan hierbij het fees telijke karakter versterken, maar ook een - desgewenst met een wit servet aangekleed - plastic emmertje kan voor dit doel heel goed (en met sfeervol resultaat) worden gebruikt. Cham pagne kan ook in de koelkast op de ge wenste temperatuur worden gebracht, op voorwaarde dat de fles in het minst koude gedeelte wordt gepia'-lsl. Koel champagne nooit *r het -i -jvak: de wijn wordt hierdoor vuiKomen ge ruïneerd. Ontkurken Anders <J='ï uit bioscoopfilms en tele visieseries zou k spnen blijken, moet het laten wegkru.i^n van de kurk worden afgeraden. Niet alleen riskeert u daarrriee beschadiging van. plafond en huisraad, maar bovendien doet het Zo b.'uusk ontkurken van de fles de kwaliteit van co champagne bepaald geen gt cd. Het is dtth ook bemr de li-ik voorzich tig uit de iles omhoog te 'laten komen; iéts waaxi.)or enige concentratie ge boden is als men beseft dat de druk in een champagnefles zo'n 5 atmosfeer (enkele maler, de druk in een auto- .and) bedraagt. Toch behoeft het geen problemen te geyen om de „knal" bij het ontkurken in de fles te houden. Allereerst wordt het ijzerdraadje, waarmee de kurk op zijn plaats \yordt gehouden, losge draaid en opengebogen. Terwijl de metaalfolie rond de kurk nog intact is, vaelt men voorzichtig aap de kurk of deze wellicht op het punt staat spon taan uit de fles te schieten. In dat geval neemt men folie, ijzerdraad cn kurk in één handeling van de fles. Wanneer (ie kurk goed vast blijkt te zitten, verwijdert men eerst oehoed- zaam de folie en het ijzerdraad. Ver volgens nee;"! men de fles in de ene hand en houdt met de andere hand de kurk vast (duim op de kurk, vingers langs de hals van de fles). Door nu de fles te draaien komt de kurk langzaam en beheerst omhoog en verlaat de fles met wat de Fransman de ,,e otische zucht van de champagne" noemt. Geen coupes Hoewel de coupe de naam heeft en champagneglas te zijn, is dit model daarvoor in feite te weinig geschikt. Het bouquet van de wijn vervliegt heel snel, terwijl ook de belletjes te vlug uit de champagne verdwijnen. Veel beter komt de wijn tot Zijn recht in flütes of in tulpvormige glazen (zoals bijv. een gilde-wijnglas), die voor niet meer dan tweederde met champagne worden gevuld. Op deze manier kan werkelijk worden genoten van de feestelijke drank die champagne is. „De belletjes zijn heel helangrijk", zo zegt men in de Cham pagnestreek, „maar het gaat om de .grand vin" die om de belletjes heen zit' praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Elk jaar versturen veel mensen hun wenskaarten. Daar zijn vaak heel mooie en artistieke bij, maar ook erg gewone, zoals er hier boven één is afgebeeld: een paar kaarsen met wat groen voor een kerkraam. Je verstuurt ze en ontvangt ze. 't Is leuk om te ont dekken wie er in zulke dagen aan je denken. De kaarten krijgen een plaatsje op de vensterbank of aan het rode lint, dat om de kamerdeur is gestrikt, 'n Mooi gebruik van moderne mensen. In de eerste dagen van het nieuwe jaar verdwijnen de kaarten in de prullebak. Op enkele na.... die te mooi zijn. Dat zijn meestal de wenskaarten, waarde afzenders zélf iets bijzonders, iets heel per soonlijks van hebben gemaakt. Goed idee, een persoonlijke fotowenskaart, zegt u misschien. Maar hoe maak je zoiets? Omdat steeds meer mensen het willen gaan doen, heb ik hier een paar voorbeelden gemaakt, die werkelijk met iedere kamera gemaakt kunnen worden. Wie ze wil maken, kan er z'n eigen kind of kinderen bij zetten en je hebt een orginele wenskaart, die alleen van je eigen gezin afkomstig kan -zijn. Voor bovenstaande foto heb je slechts die twee lange stroken papier nodig. De wens zet je er met een viltstift op. En deze fotowens is al even gemakkelijk te maken. Een opgebrand kaarsstornpje, dat wordt uitgebla zen (1977) en één nieuwe kaars, die wordt aange stoken. Daarbij 'n paar uit wit papier geknipte letters op een donkere tafel.... ook zo'n wens is voor de ontvanger een klein geschenkje, dat jaren zuinig zal worden bewaard. - Als u zo'n wenskaart wilt maken: hoe eerder u naar uw fotohandelaar stapt om te overleggen, hoe beter. Als u laat komt moet u misschien (te) lang op uw foto's wachten. „Laten we de behandeling hiervan maar uitstellen; we moeten maar eens een keer op zondagmorgen om 8 uur bij elkaar gaan zitten, dan kunnen we tenminste doorgaan tot 8 uur 's avonds". Dit zei de heer J. van den Brakel op de ledenvergadering van de PvdA dat de afdeling van de Afdeling Soest naar aan leiding van de oeverloze behandeling van het voorstel van het afdelingsbestuur met betrekking tot de eollegevorming na de verkiezingen. In de aanhef van het voorstel staat PvdA vindt dat versterking en verdieping van gemeentelijke, democratie door middel van politisering van het openbaar bestuur moet worden voortgezet en uitgebouwd. Verder konstateert de afdeling, dat de vorming van het college van b. en w. op basis van programmatische afspraken hiertoe een doeltreffend en doelmatig middel is gebleken. Voor de partij van de Arbeid in Soest betekent dit, zo bleek gisteravond, dat de Partij een duidelijk programma moet hebben wat betreft de gemeente lijke politiek in Soest, ook in verhou ding tot de andere partijen. Verder moet het programma volgens de ver kiezingsuitslag zo duidelijk mogelijk doorklinken in het programma, dat het college van b. en w. na de verkiezingen gaat samenstellen. Door grotere politieke duidelijkheid worden ook de kiezers meer bij het beleid betrokken, zo meent men. Dit zou een impuls betekenen voor de plaatselijke democratie. Het college programma mag niet globaal en vaag zijn. Het moet duidelijk beleidskeuzen bevatten. In één van de eerste verga deringen van de raad moeten in ieder geval de frakties die leden leveren aan Vooral uw AUTO, PLAAT- en SPUITWERK Beckeringhstraat 11 Tel. 11018 het college en bovendien het college programma voor de komende zittings periode als beleidsprogramma aan vaarden en vaststellen. Burgemeester Ook de positie van de burgemeester is besproken. Met name ging het om de vraag of de burgemeester in de ko mende zittingsperiode van de raad'een portefeuille mag beheren of niet. (Zij heeft momenteel de portefeuilles ruim telijke ordening en voorlichting). Besloten is te stellen, dat de burge meester slechts dan een portefeuille kan beheren als zij het beleidspro gramma van het college kan onder schrijven. Als zij met dit programma nietaccoord gaat, dan heeft dit volgens de PvdA gevolgen. Zij kan dan géén portefeuille krijgen in de nieuwe zittingsperiode. Zij mag dan slechts die taken vervullen, die zij volgens de wettelijke bepalingen mag vervullen. Eén en ander betekent natuurlijk niet, - dat zij haar oordeel niet mag uitspre ken over het beleidsprogramma van het college, daar zij tenslotte lid is van dit orgaan. Bovendien moet zij haar oordeel uitspreken, omdat pas dan vastgesteld kan worden of zij inder daad gedurende de komende raads periode een portefeuille onder haar beheer kan krijgen. In het vragenhalfuurtje kwam onder meer de doortrekking van de Cen- trumweg ter sprake. De Heer K. de Wilde, gemeenteraadslid van de PvdA zei onder andere dat de fractie over weegt zich te verzetten tegen het bestemmingsplan. De Centrumweg mag niet zoals nu is gepland, doorge trokken worden vanaf de Kerkstraat om het Kortend en de Lenneplaan heen naar de Birkstraat. Hij voegde hieraan tevens aan toe, dat dit voorstel het wel niet zou redden in de gemeente raad, zoals ook het voorstel van de PvdA tijdens de behandeling van de keuze van het tracé van de Centrum- weg om de weg niet tweebaans uit te voeren, het niet gehaald heeft. Het ergste vond de heer De Wilde nog wel, dat tijdens de behandeling van dit voorstel in de raad helemaal geen begrip was ondervonden met betrek king tot de landschapsaspecten, die aan de Centrumweg in tweebaansuit- voering zitten. Hij stelde, op één hoop gegooid te worden met diegenen, die slechts de verkeersveiligheidsaspecten lieten meespelen, terwijl het vooral ging om een juiste afstemming van landschappelijke aspecten en ver- keersaspecten op elkaar. „Als we bin nenkort op verkiezingspad gaan, dan zullen we de mensen ook duidelijk maken, dat de keuze voor een enkel- baansweg niet op toevalligheid be rust, maar wel op een duidelijke afweging van alle mogelijke aspecten, die meespelen. „We zullen ons tot het uiterste tegen het bestemmingsplan verzetten", aldus de heer De Wilde. Overigens begon de vergadering nogal warrig door het optreden van enkele leden van de Federatie van Jongeren- groeperingen in de PvdA. Zij besloten ter plaatse een collecte te houden om de jongeren te stimuleren en haalden 171 gulden op bij de ruim dertig bezoekers. De vergadering werd door tijdgebrek gedwongen om de behande ling van de bespreking over de verhou ding partij-gemeenteraadsfractie uit te stellen tot een later tijdstip, omdat ook de kandidaatstelling voor de nieuwe gemeenteraad werd bespro ken. Dat gebeurde overigens in beslo tenheid. Eigen Auto: Arke Boot Co v. Ginkel Holland International Hotelplan NRV-Holiday Reiskompas Relax Rijnreizen: Holland Cruise Lijn KD German Line Ketel Rederij Rijn vakantie Rijn-Moezel-Kompas Vraag gratis toezending bij uw erkend anvr reisbureau SOEST - LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 T ouringcarreizen: Arke Broere/Cebuto Christoffel Europa Express Holland International de Jong Intra NRV-Holiday OAD Reiskompas Scaniaiux Snelle Vliet Treinreizen: Arke Christoffel FTS Holland International Hotelplan NRV-Holiday NS Reiskompas Cruises: Chandris Fred Olsen Lines P&O Tor Line Zeetours op de oude ambachtelijke manier gestookt per liter14,95 Voor het seizoen 77/78 vertegen woordigen wij de volgende organisaties: Vliegreizen algemeen: Arke Broere Christoffel Evenementsreizen Gulliver Ffytours Holland International Hotelplan Marysol NRV-Holiday reiskompas Relax Zonnetours Zuid Europa Stichting Vliegreizen speciaal: Britain Tours Burger Viking Interland Isra Tours Isropa Metro PéBé Scandinavian Arctic Sunway Scaniaiux Vernu Yugotours Wereldvliegreizen: ANWB Christoffel Holland International Hotelplan Terramar Tour Scharnow Unitravel Zuid Europa Stichting Voor fijnproevers!! Steenhoffstraat 64 - Tel. 12551 - Soest Voldoende parkeergelegenheid!

Soester Courant | 1977 | | pagina 7